Nummer 85. Zondag October 1889. 12e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. Frankrijk. BUITENLAND. Belg ie. Engeland. Duitsohland. Italië. UITGEVER: Waalwijk. «Uit goede bron" verneemt de Berlijn- sche berichtgever der Indépendance Beige, dat onze koning voornemens zou zijn, met het begin van het volgend jaar afstand te doen van den troon, voor zoover betreft het Groot-Hertogdom Luxemburg. Ook uit goede bronnen kunnen echter, weet men, wel eens onjuiste berichten komen, en in dat geval zou het te betreuren zijn, dat men den zoo vaak teleurgestelden hei- tog van Nassau op nieuw met ij dele hoop ging vleien. Aanleiding tot de geruchten geeft de reis van den Luxemburgschen minister Eijschen naar 's Gravenhage, welke reis men in verband brengt met een bezoek, veertien dagen ge leden door gezegden minister gebracht aan hertog Adolf, op diens kasteel te Lohen- burg. Volgens een Reuter telegram uit Luxem burg wordt het gerucht door „bevoegde personen" ongegrond verklaard. Terwijl de keizer met zijn gemalin op zee dobberde, op weg naar Athene, terwijl prins Bismarck nog enkele dagen een welverdiende rust geniet te Friedrichsruhe, is te Berlijn de regeeringsmachine weder in werking ge bracht de rijksdag is saamgekomen voor de laatste zitting. Het gering aantal leden van het parlement, die deze plechtigheid met hun tegenwoordig heid vereerden (van de 397 waren er slechts 159 tegenwoordig, dus nog 38 beneden de meerderheid, noodig om het huis „beslussfahig,, te doen 2ijn) was reeds het bewijs, dat er geen verrassingen te wachten waren. Nu, van verrassingen in de door minister Boetticher uitgesproken troonrede kan dan ook geen sprake zijn, niet' omdat er niets belangrijks in voorkomt, maar omdat de voornaamste punten er uit reeds dagen lang het onder werp van geprek zijn geweest en het eenige belangrijke puntde passage aangaande den vrede, in verband met 's keizers samenkomen met koningin Victoria en czaar Alexander, bevatte niets interessants; de gewone, bijna banaal geworden toespeling op de door den vorst gekoesterde hoop, dat de vrede mag bewaard blijven, welke verwachting versterkt wordt door 's keizers persoonlijke vriend schappelijke verhouding tot de geallieerde en bevriende mogendheden en daarmede uit. 't Is waarlijk verassend te zien, hoe aller wegen op 't oogenblik wordt gesproken van den vrede, zelfs uit het Oosten komen gun stige berichten. Wij kunnen echter op zulk een tijdelijke stemming niet al te zeer ver trouwen, want de ondervinding heeft geleerd, dat zulk een kalmte menigmaal wordt gevolgd door een storm van alarmeerende geruchten. Voor 't oogenblik verkeert men onder den indruk van 'sczaren bezoek aan Berlijn, van de gunstige verzekeringen in de troonrede te Berlijn uitgesproken; en de groote vorsten- samenkomst te Athene doet alle geruchten van oorlogen voor een oogenblik vergeten, al mag verwacht worden, dat keizer Wilhelms bezoek aan den sultan en zijn terugreis over Hongarije bij welke gelegenheid' hij zelfs keizer Frans Jozef misschien zal ontmoeten den politieken dwarskijkers weer stot tot minder gunstige beschouwingen zal geven. Gladstone, Fngelands ex-premier, heeft zich op een groote politieke bijeenkomst te Stockport ook weer eens uitgelaten over den algemeenen toestand, dien hij gunstig noemde en welke redevoering eigenlijk meer vermel ding verdient, omdat zij heeft bevestigd wat reeds zoovelen voor den „grand old man" hebben gezegd, dan wel omdat zij iets nieuws bevat. Gladstone bevestigde,dat op 't oogen blik de vrede niet bedreigde ismaar.... dat hij t weldra kan worden. Turkije moest t lootje leggen iedere staatsman heeft zoó n stokpaardje en men moet in aanmer king nemen dat Gladstone graag Rusland aangenaam is dat was volgens hem een der groote verdachte factoren voor den vrede, die door grootcr uitbreiding van de onder drukking der Christenen op Kreta, wel eens ernstig in gevaar zou kunnen komen, volgens den ex-premier. Nu wenscht niet alleen Bohemen eene eigen regeering, geheel gelijk aan Hongarije, ook Slavonie tracht eigen wetgevers te verkrijgen terwijl geheel onverwacht in den landdag van Tyrol een voorstel is ingekomen, om voor dit land een eigen on afhankelijke regeering te vragen. De keizer van Oostenrijk zou dan worden vorst over vijf staten, die slechts den keizer als gemeen schappelijk hoofd hebben, d och overigens verschillende belangen hebben en zullen voor staan. De keizer heeft vorst Lobkowits, den opper- landmaarschalk', bevolen aan de Duitsch- Boheemsche afgevaardigden aan te kondigen, dat, zoo z'j weder weigerachtig blijven hunne zetels in het parlement in te nemen, zij ver vallen verklaard zullen worden van hun recht als afgevaardigde op te treden en nieuwe verkiezingen uitgeschreven zullen worden. Op aandringen van verschillende diploma ten heeft de paus afgezien van het publi- ceeren der stukken betreffende de bezetting van Romedeze zullen echter gedrukt wor den en aan de nuntiussen worden gezonden om te worden rondgedeeld. Het Italiaansche parlement komt 20 No vember bijeen de koning wordt 15 Novem ber terugverwacht ter bespreking der troon rede met Crispi. In de Servische skupchtina gaat 't nogal, onstuimig toe, naar aanleiding van de be schuldiging der oppositie tegen de regeering gericht, ten opzichte van haar houding bij de verkiezingen. Prins Ferdinand van Coburg is een oogen blik zoek geweest (was hij 't maar gebleven zal de czaar denken)men wist niet of hij te Parijs of te Londen zatmaar eensklaps is hij in den vroegen morgen te Brussel op geduikeld heeft gedejeuneerd bij den graaf van Vlaanderen en is 's avonds naar Mun- chen vertrokken. Vrijdag kwam hij te Weenen om van daar spoedig naar zijn vorstendom terug te keerenwaar Zondag de Sobranje zal geopend worden met een troonrede, die van de onafhankelijkheidsge- voelens der natie zal spreken en een dank betuiging bevatten aan alle mogendheden, die geen wit zwart noemen aangaande den bin- nenlandschen toestand van Bulgarije. Of de czaar vriendelijk kijken zal De opstand op Kandia is geëindigd. Tweehonderd Cretensers met de leiders van den opstand, die teruggedrongen waren in het district Sphakia, hebben met een boot van een Grieksche compagnie het eiland verlaten en zijn te Syra aangekomen, om naar Athene vertrekken. De aanwezigheid van deze opstandelingen brengt de Grieksche re geering niet weinig in verlegenheid. Wie moet hen onderhouden De diplomatie heeft daarom reeds stappen gedaan om amnestie voor hen te erlangen van den sultan, wien reeds een nota werd gezonden om de grie ven der. christelijke bewoners van Kandia toe tè lichten. Charleroi als in het Centre, maar tot dusver schijnen de pogingen vrij wel schipbreuk te lijden; althans eene vergadering, Zaterdag avond te Jolimont in de gebouwen der coö peratieve bakkerij gehouden, heeft geene ge volgen gehad, en te Soignies, gelijk trouwens op meer plaatsen, zijn de loonen met 10 pet. verhoogd. Alleen in de omstreken van Char leroi heeft de beweging eenigen omvang ver kregen; daar telde men voor een paar dagen ongeveer 1500 werkstakers, verdeeld over CharleroiLodelinsart en Marcinelle. De gendarmerie patrouilleert onafgebroken, doch ongeregeldheden zijn er niet voorgekomen. In de verschillende nijverheidsdistricten van Henegouwen worden er ijverige pogingen aangewend om eene algemeene werkstaking te doen ontstaan; zoowel „le Peuple" als het Gentsche socialistische blad „Vooruit" spreken van de mogelijkheid eener werkstaking van alle mijnarbeiders, zoowel in het bekken van Het onderzoek naar Boulangistische papie ren wordt nog steeds voortgezet. Onverwacht verscheen de justitie te Saint Dié en deed een huiszoeking bij de secretarissen der bou langistische comité's, zoowel te Saint Dié als Senones. Personen werden niet gearresteerd, doch de papieren werden verzegeld en me degenomen. Men deelt mede, dat het feest voor Antwerpen te Parijs georganiseerd, aan entrée- gelden 320000 francs heeft opgebracht. De tombola, die eerst Donderdag gesloten werd, zal dit cijfer nog hooger opvoeren. Het geheele kolenbekken van Pas de Calais is door militairen bezet, daar alle ar beid gestaakt is en slechts in Lens eenig werk wordt verricht. Ook te Anzin bleef het nu rustig en werd doorgewerkt; nabij Dorigny traden de werkstakers zoo dreigend op, dat de militairen eene charge uitvoerden met het gevolg, dat velen in de rivier gedrongen wer den, waarvan één verdronk. Kolonel Vincent, de voormalige chef van den spionnage-dienst onder het ministerie- Boulanger, die een regiment in Algeiie com mandeerde, is van dezen post ontslagen. Hij werd sterk van boulangisme verdacht. Uet Wijft bepaald, dat de tentoonstel ling te Parijs den 6en November gesloten zal worden, zooals de ministerraad heeft bepaald en ondanks het verzoek van eenige exposan ten om de sluiting nog eenigen tijd te ver dagen. Te Neuilly is thans een internationale wedstrijd geopend tusschen schoone vrouwen. Een vijfentwintigtal schoonen uit verschillende landen zijn er bijeengekomen om te dingen naar de uitgeloofde prijzen. Elke vrouw is verschenen in hare nationale kleederdracht. Tot de bepalingen van den wedstrijd behoort, dat de leden der jury geen enkel woord mogen wisselen met de candidaten. Een zonderling natuurverschijnsel had dezer dagen te Blesmerée bij Dinant plaats. Bij zeer heldere lucht, waarin geen wolkje te zien was, werd een groep meisjes, die op het veld werkten, eensklaps verrast dooreen ge weldig onweer van donder en bliksem, zonder een druppel regen. De electrieke stroom wierp allen neer. Zij waren zoozeer getroffen, dat men vreest voor het leven van twee der meisjes. De anderen worden voortdurend door zenuwschokken aangedaan. In de Fransche stad Mans zijn door een hevigen brand in een bazar vier men- schen omgekomen. Toen de vlammen uit braken, midden in den nacht, stond de win kel in lichtlaaie, evenals de trap naar boven. De twee winkeljuffrouwen riepen voor een venster der tweede verdieping om hulp, maar het was onmogelijk, haar te redden. Lakens, waarlangs zij zich neer wilden laten, braken en de eenige ladder, die men bij de hand had, was te kort. Men bracht toen matrassen aan en trachtte de meisjes te bewegen om naar beneden te springen, maar zij durfden niet, en weldra verdwenen zij in de rook wolken, die steeds dichter werden. De eige naar van den winkel en een jong bediende kwamen ook in de vlammen om het leven. Onder de dok-arbeiders te Bristol, niet te Londen, zooals eenige ochtendbladen meld den, is eene werkstaking uitgebroken; ruim duizend arbeiders weigerden aan het werk te gaan. Charles Bradhaugh, de Engelsche afge vaardigde, bekend om zijn eedweigering en radicale gevoelens is ernstig ziek en door doctoren opgegeven. Vuistgevecht. Zooals men weet, zijn in Engeland de gewone bokspartijen verboden, maar zoogenaamde „glove-fights" waarbij de vuisten met groote handschoenen gedekt zijn - zijn geoorloofd. Tal van liefhebbers waren Donderdag in Sanger's amphitheater bijeen om zulk een vuistgevecht tusschen een Austrah schen kampioen en een Engelschman te aanschouwen. De Australiër was een soort van reus, de Engelschman klein van gestalte. De laatste bleek weldra tegen zijn reusachtigen tegen stander met opgewassen. Toch hield hij het tot den vijfden gang uit, ofschoon hij reeds jammerlijk was toegetakeld. Toen velde een geweldige slag hem bewusteloos neder Ook bij zulke geoorloofde gevechten schijnt het nog vrij barbaarsch toe te gaan. Onder 1^° °,mVerS WaS de °Pgewondenheid Oroot, een hunner was zoo woedend over de victorie van den vreemdeling, dat hij hem een stoel naar het hoofd wierp. Hij kreeg daarvoor echter van de omstanders een pak slaag en werd de zaal uitgegooid. Niet weinig opschudding maakt het be richt dat bet rookvrije buskruit, door de regeering besteld bij het huis Rothmeil te Hamburg, door de militaire autoriteiten is afgekeurd daar het gebleken is, dat de vochtigheid van den dampkring er invloed op had en ontledend werkte. Twee millioen kilo was ter aflevering gereed. Uit pleizier. Uit de gevangenis te Bochurn, Duitschland, zijn drie gevangenen gevlucht. Een van hen wist zich na het avondeten te verbergen in een niet gesloten ruimte, s Nachts kwam hij te voorschijn en verraste den oppasser, die onschadelijk werd gemaakt De sleutel werd hem afgenomen, de vluchteling opende de cellen van twee vrouwen en een man en noodigde hen uit met hem te vluchten. Aan dit verzoek werd gretig voldaan. Wegens zwakheid moest echter een der vrouwen aan den muur der gevangenis den tocht reeds opgeven. De vondenP"50"'" "°g "iet teru8Se- ZusteF K,ara eene der populairste en meest geachte vrouwen ie Keulen, vierde Dondeidag, onder de ondubbelzinnigste blij ken van belangstelling uit alle rangen en gouden jubileum nrZEteikKIa-ra uVaSJaren lan& assistente van Ur. Fischer, in het burgerhospitaal te Keulen Zij is thans 68 jaren oud en neemt met nog jeugdigen ijver haar vaak moeilijk amht waar Men verzekert dat de regeering voorne mens is den gemeenteraad te Rome te ver vangen door eene administratieve commissie die den naam zal dragen van prefectuur van den Tiber" en die 'voor hare^handcHn. gen alleen aan de regeering verantwoorde- lij k zal zijn. Te Florence zijn vijftien spoorwegbe ambten gevangen genomendie zich aan diefstallen hebben schuldig gemaakt. Iu hunne woningen werd een menigte der gestolen voorwerpen weergevonden. Zooals men weet, waren de Italiaansche spoorwegen in den laatsten tijd berucht om SB De Echo van het Zuiden, fii Langstraatschc Courant. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden yl.OO. Franco per post door het geliecle rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te eenden aan den Uitgever. crr^n!leftI;|ntlön 1—7i regel® °>G0 daarbo /en 8 cent per regeJ, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aar.gnomen ioor het advertentiebureau van Adolp Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1