Oostenrijk, Rusland. Amerika. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. UITVOERINGEN. De Wereldtentoonstelling te Parijs. Kav. 4-5, 165 st. 17-20 k. tot 20. v 7-9, 240 20-25 23. 62-66, 400 25-27 26. 120, 125 20-25 21»/,. 112 20-25 211/a. de vele daar gepleegde diefstallen van goe deren. Te San Giovanni Gesnini, op Sicilië is een aannemer gevangen genomen, die zijne werklieden met valsch geld betaalde. Aan de politie te Napels is het vervolgens gelukt de hand te leggen op den voornaarasten me deplichtige, een goudsmid, aldaar, die het valsche geld vervaardigde. De politie te Turijn heeft beslag gelegd op 5000 opruiende anarchistische geschriften bestemd om onder het volk te worden uit gedeeld. Uit Rome wordt de komst gemeld van den heer Iswolski, buitengewoon Russisch ge zant bij het Vatikaan. Hij heeft aanstonds een bezoek gebracht aan generaal Ignatieff, die insgelijks met eene zending, waarschijn lijk voor het Quirinaal, te Rome is. De keizer en de keizerin van Duitscldand zullen, van Konstantinopel komende, de reis door Hongarije nemen, zonder echter Wee- nen aan te doen. Te Szegedin, waar keizer Wilhelm den 7 of 9 November zal aanko men, is bevel ontvangen voor een schitte rende ontvangst te zorgen. Op verschillende Hongaarsche spoor wegen wordt een proef genomen, welke uit- komsten verkregen worden met een uniform spoorwegtarief bij kringen van 150 a 200 ki lometer straal. Het blijkt nu uit de laatste exploitatie-re kening, opgemaakt te Buda-Pesth, dat de uitkomsten zeer bevredigend zijn. Gedurende de laatste Septemberweek bedroeg o. a. het aantal vervoerde reizigers 240,000 tegen 140,000 in de correspondeerende week van 1888. Hier werd een bericht ontvangen, dat de shah van Perzie, onmiddellijk na zijn aan komst, order gegeven heeft een weg te ma ken van Meshed naar Janian, terwijl eenige ingenieurs belast zullen worden met het ma ken van een project voor een spoorweg van Teheran naar Enseli, een kleine haven aan de Kaspische zee. Ook werd aan een Rus sisch consortium vergunning verleend een han delsbank op te richten te Tauris met een bureau te Meshed. De minister van oorlog bestelde wederom 800 nieuwe spoorwegwaggons en heeft ge last het materieel bij den Weichsel te ver meerderen. Uit Guatimala wordt bericht, dat de hoofd punten zijn vastgesteld van de verdrag-over eenkomst, waarbij de staten van centraal- Amerika zich verbinden voor de verschillende belangen tegenover het buitenland gemeen schappelijk op te treden. WAALWIJK. Zondag 27 Oct. des inirid. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaakvan Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum." PROGRAMMA AD LIBITUM. Zondag 27 dezer EERSTE WINTERCON- CERT door de harmonie L'Espérance, in de zaal van de erven VAN RIEL. Zie verder programma. WAALWIJK, 26 Oct. 1889. Naar wij vernemen voert de burgemeester het in de laatste raadsvergadering genomen besluit, tot toekenning van schadevergoeding aan den oud marktmeester Bogaerts, niet uit en heeft hij daarvan, ingevolge art. 70 ge meentewet, aan den raad en ged. staten ken nis gegeven. In 'everantiehooi had sedert de vorige noteering weder wei.iig handel plaats. Slechts enkele partijtjes van de le qual. werden tegen den on veranderden prijs van f 10 per 1000 halve Kg. voor de persen afgeleverd. Schraal hooi deed van f 5 tot 6 af. Stroo zonder handel voor dadelijke behoefte. Jarig schraal hooi wordt veel als strooisel gebruikt. De prijs der aardappelen wordt iets hooger, als winterprovisie worden de blauwe voor f 1.80 2.afgeleverd, de jammen f 2.40 rt 2.60, drielingen van jammen f 1.80 a 1.90 alles per Hl. De suikerfabricatie is in onze provincie dit jaar weder in vollen gang. Groote hoe veelheden beetwortelen zijn reeds aan de labrieken, doch hoewel de opbrengsten dit jaar grooter zijn dan verleden jaar, zal toch de campagne wellicht niet langer duren, daar er hier te lande minder is uitgezaaid gewor den dan in 1888. De qualiteit der suikerbie ten is niet zoo goed als verleden jaar.Ter wijl de fabrieken dit jaar f 12 betalen per 1000 Kg. wortelen, zijn de suikerprijzen thans buitengewoon laag en kan men voor October- levering slechts f 13.75 maken. Men kan nagaan, dat de fabrikanten thans met verlies moeten werken, wanneer men weet, dat de vrachtprijzen buitengewoon hoog zijn en men voor de wortelen, uit Zeeland aangevoerd, f 3 3.50 per last van 2000 Kg., dus f 1.50 ft 1.75 per 1000 Kg. moet betalen. Hierbij komen dan nog de kosten van uitlossen, provisie van den wortelen-agent, kosten yan zaaien, enz., zoodat men gerust kan aanne men, dat de bieten per 1000 Kg. boven de f 14.kosten, terwijl voor de suiker slechts f 14.en minder wordt betaald. In de jongste zitting van den gemeente raad van Breda werd door het lid de Booy in twijfel getrokken of een zijner medeleden, die tevens vennoot is eener firma, die met leverancien der gemeente belast is, langer lid van den raad kan zijn. Naai aanleiding dezer opmerking heeft de heer C. J. Marijnen die door het lid de Booy als met vinger was aangewezen ge meend, niet langer het lidmaatschap van den raad te kunnen waarnemen en heeft hij der halve den burgemeester persoonlijk zijn ont slag aangeboden. De afdeelingen der eerste kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de onderwijs wet de heeren Kappeijne (voorzitter), De Vos van Steenwijk, Rengers, Six en Alberda van Ekenstein. Donderdag werden aangenomen de ont werpen tot instelling van een consulaat-gene raal te Teheran de gewijzigde druifluis conventie, de bepalingen op het visschen in territoriale wateren, de uitgaven voor de volkstelling, de aanvulling der artsenwet; de uitbreiding der maréchausséede aanmaak van een pantserdekschip met 36 tegen 6 stemmen; de verkoop van grond tè Bergen- opzoom en de onteigening der sluizen der Drentsche hoofdvaart. De minister Hartsen verklaarde te zullen overwegen of aan den consul-generaal te Teheran een diplomatiek karakter zou wor den gegeven. Nog werd aangenomen na eene korte dis cussie met eenparige stemmen, het ontwerp tot verbetering der Waal, zoomede de nadere regeling van den dienst van lokaalspoor en tramwegen en wijziging der Indische begroo ting (landbouw-proefstations). De kamer is daarop tot nader gescheiden. Een nieuw misdrijf. Art 348 wetb. van strafv. luidt: „Hij, die opzettelijk zijne eigene zaak of, ten behoeve van den eigenaar, eene hem niet toebehoo- rende zaak onttrekt aan een ander, die daarop een recht van pand, terughouding, vruchtge bruik of gebruik heeft, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar en zes maanden." De wed. J. L., te Jubbega Schurega, had aan de naaister, vrouw R. de Vries, een lap bont goed gegeven, om daarvan voor haar een jak te maken. Toen deze het gereed had, wilde ze het niet afgeven, zonder be taling van het naailoon, omdat ze bij er varing wist, dat de wed. J. L. slecht van betalen was, maar toen heeft de wed. J. L. het jak, op een tijd, dat vrouw de Vries van huis was, uit haar huis gehaald. De rechtbank te Heerenveen sprak de wed. J. L. vrij, als zijnde het feit niet be wezen. Na onderzoek ter terechtzitting van het gerechtshof te Leeuwarden, achtte de adv.-generaal, jhr. mr. F. v. Panhuys, het wegnemen van het jak bewezen en hij beriep zich op art. 1652 burgerl wetb. om aan te toonen, dat vrouw de Vries een recht van terughouding op dat jak had. Dat art. zegt: „Arbeidslieden, die eenig goed van een ander onder zich hebben, om daaraan eenig werk te verrichten, zijn gerechtigd om dat goed onder zich te houden, tot de volle voldoening van de kosten en arbeidsloonen, daaraan besteed, tenzij de eigenaar voor die kosten en arbeidsloonen genoegzame zeker heid hebbe gesteld." Spreker vorderde ver oordeeling van beklaagde tot 2 dagen ge vangenisstraf. Het hof heeft haar 1 dag gevangenisstraf opgelegd. De levering ten behoeve van de ge meentereiniging te Haarlem is door B. en W. gegund hooi en stroo aan J. Vermeulen Zoon, te Waspik, hooi voor f28.75 en stroo voor f 19,80 per 1000 KG. Donderdag werd door het O. M. bij de arrondissements-rechtbank te 's Bosch, voor den lOjarigen A. van Osch, beschuldigd van het in brand steken van de woning van de wed. J. v. de Pas, te Diuther, op 6 October jl-, opzending gevraagd naar een rijks opvoe dingsgesticht voor den tijd van acht jaar. Voor de rechtbank te Roermond, stond Dinsdag terecht de landbouwer H., uit Asten, beschuldigd van manslag, gepleegd op v, H. aldaar. Twintig getuigen, waaronder drie genees- heeren als deskundigen, werden gehoord. Het openbaar ministerie, waargenomen door den officier van justitie, mr. De Ranitz, eischte eene gevangenisstraf van 2 jaren. Uitspraak over 8 dagen. Woensdag avond is te Harderwijk een felle binnenbrand uitgebroken in het perceel bewoond door den onderwijzer K., welke brand binnen weinige oogenblikken zoo in hevigheid toenam, dat het vuur zich reeds mededeelde aan de takkebossen, welke op den zolder van den daarneven wonenden bakker F. lagen. Door spoedige hulp, zoo van brandweer als van particulieren, werd men echter de vlammen meester. Sedert een paar dagen vertoeft te Lei den een persoon van 28jarigen leeftijd, zich noemende jonkheer en voerende boven zijn tuooien naam eene kroon. Deze persoon heeft naar het Leidsche Dbl. mededeelt ge tracht aldaar kamers te huren, eten bij een restauratiehouder besteld, zonder terug te ko men, en een nacht in een logement doorge bracht, zonder in het bezit te zijn van geld om te betalen, zoodat hij zijne jas als paüd moest achterlaten. Ook te 's Hertogenbosch, heeft hij zich aan oneerlijke praktijken schuldig gemaakt, door o. a. goederen te bestellen en deze zonder ze betaald te hebben van de hand te doen. Ofschoon gehuwd, leeft hij in onwettige ge meenschap met eene andere vrouw. Thans hebben zij Leiden verlaten, om vermoedelijk elders hunnen slag te slaan. Bedoelde per soon behoort tot eene goede tamilie. XXIV. Een groot aantal inzenders zijn alles behalve tevreden over de bekroningen hun door de inter nationale jury toegekend. Nu, dat was vooruit te voorzien. Dat gaat altijd zoo. Vele Nederland sche inzenders wijten de teleurstelling aan de „miskenning," zooals zii zich uitdrukken, van hun fabrikaat aan het feit, dat zoo weinig onzer land genooten in de jury zitting hebben gehad, zoodat in verreweg de meeste klassen geen een Neder lander voor zijne landgenooten is kunnen op komen. Maar och, van zijne landgenooten moet men het niet altijd hebben Als Nederland talrijker in de jury vertegenwoordigd ware geweest, zou het nog te bezien gestaan hebben of aan onze industrie meer en hoogere bekroningen waren toeeekend geworden. YVat wij althans te weten gekomen zijn om trent de bekroningen in de Nederlandsche afdee- ling toegekend in klasse 73, doet ons dit sterk betwijfelen. In de jury dier klasse hadden twee Nederlan ders zitting, die een drietal llollandsche inzen ders bij hunne collega's voor eene lagere bekro ning hebben voorgesteld, dan deze later hebben ontvangen In de oogen van buitenlanders wa ren deze inzendingen dus verdienstelijker, dan in die van hunne landgenooten. Wij weten namenlijk, dat de beide Holland- sche juryleden van klasse 73 de firma van Dui ken, Weiland Go, te Rotterdam, aan wie voor hare jenever een eerediploma is toegekend ge worden, slechts hadden voorgedragen voor een gouden medaille, met bijvoeging der woorden «-als eenige inzender van jenever.' De hr. Hellebrekers, likeurstoker te Rotterdam, die eene gouden medaille verwierf, hadden de heeren slechts voorgesteld voor een zilveren me daille, terwijl zij het Van Gils-elixer geen enkele bekroning hadden waardig gekeurd, noewel dit per slot van rekening toch een bronzen medaille heeft verkregen. Op zulk eene wijze beware de hemel alle in zenders op buitenlandsche tentoonstellingen voor Nederlanusche juryleden, want buitenlanders schij nen dan hun fabrikaat veel meer te apprecieeren. Het is waar dat in dezelfde klasse 73 in twee andere gevallen het tegendeel zich heeft voorge daan. Twee onzer inzenders zijn door onze beide juryleden voor eene hoogere bekroning voorge steld, dan zij op stuk van zake verkregen hebben. De een is ae bierbrouwerij „de gekroonde Valk' te Amsterdam; de andere, de firma Ketjen, te Doetinchem. Het Valkenbier, dat met goud bekroond is, hadden de heeren voorgesteld voor een eeredi ploma; Ketjen's Pommeranzen spiritus, dat eene zilveren medaille verwierf, voor goud. Daar echter de buitenlandsche leden in 3 ge vallen eene hoogere en slechts in 2 een lagere bekroning ioekenden dan de eigen landgenooten der betrokken inzenders hadden voorgesteld, blijf t toch altijd het voordeel aan hunne zijde. Nu zal men wellicht zeggen: Maar, als tot vijfmaal toe de jury voor de bekroningen in onze aldeeling toe te kennen, het advies van onze ju ryleden niet heeft gevolgd, dat wil zeggen juist van de personen, uit haar midden, die geacht konden worden het best op de hoogte te zijn van de verdiensten dier inzendingen, dan schijnen onze juryleden toch wel bijster weinig invloed te heb ben gehad bij hunne eollegas.* Welnu, dat was ook precies het geval. Hun invloed stond ongeveer gelijk aan nul. In den regel liet men hen maar aanpraten, zonder eenige notitie te nemen van wat ze zooal vertelden. Dit is zóó waar, dit is zóó duidelijk merkbaar, dat ze het zelf hebben begrepen en op een goeden dag aan hun voorzitter een brief hebben gericht, waarin zij zeiden dat, daar zij in de vergaderin gen toch zoo weinig werden aangehoord, zij het onnoodie vonden aan de verdere besprekingen nog deel te nemen, zich er bij bepalende tot in zending eener schriftelijke opgave hunner voor stellen tot bekroning in de Nederlandsche afdee- ling. Moge het nu ook al in dit speciale geval voor de inzenders niet zoo heel erg te betreuren zijn, dat onze beide juryleden er eigenlijk maar zoo'n beetje voor spek en boonen bij geloopen hebben, in het algemeen is het toch minder aangenaam te vernemen hoe weinig sommige juryleden in de melk te brokken hadden, op het oogenblik dat het de verdediging der rechten onzer industrie en de appreciatie der voortbrengselen onzer nij verheid gold. Als voor eene volgende tentoonstelling in het buitenland weer eens juryleden moeten aange wezen worden, moge men toch wel met de uiter ste zorg alléén mannen kiezen, die ten minste geen slechteren dunk van onze industrie hebben dan buitenlanders en die zich dan tevens door hunne eollegas behoorlijk weten te doen aanhooren. Anders hebben wij veel liever dat de H. lland- 9che juryleden maar enkel schitterendoor hunne afwezigheid! Verleden Zaterdag en Zondag heeft in hetPa lais de l'lndustrie,* in de „Champ9 Elysées", al hier, een groot weldadigheidsfeest plaats gehad ten voordeele der slachtoffers van de ramp te Antwerpen. In de Vlaamschc straat, welke er gebouwd was, werd ook een huisje met allerliefsten gevel gevonden, waarop met groote gouden letters te lezen stond; „in het Hollandsche cacaohuis", terwijl boven de deur, ook met gouden letters, geschreven stondHier schenkt men de wereld beroemde Van Houten's Cacao, want natuur lijk was het „Cacao-huis" weer opgericht door onze beroemde YVeesper firma. De hr. G. Wijnen, de architect van het huis, had in precies 3(5 uur tijds de plannen er voor ont worpen, het laten timmeren, schilderenen behan gen. Hoe dit eigenlijk mogelijk is geweest be grijp ik nietmaar toch is het gebeurd. In het fraaie salon, in antieken stijl gemeu beld en rijk gemeubeld ook werd de cacao geschonken onder toezicht van een der bekoor lijkste fransche artisten, Mile. Jeanne Harding, die een frank per kop rekende, maar ook met veel pleizier wat meer ontving en menigeen gaf ook wat meer. Zaterdagavond gebeurde het zelfs tweemaal, dat iemand haar honderd frank voor een kop gaf. Tien en twintig frank werden bij herhaling betaald. Natuurlijk heeft de firma van Houten zelve niet alleen de inrichting van haar *Cacao-huis" be kostigd, maar ook de noodige cacao en suiker kos teloos afgestaan. Bovendien schonk zij voor den verkoop zes duizend allerliefste mesjes, in den vorm van een stukje chocolade, waarop aan den eenen kant met groote letters *cacao Van Houten" op den anderen kant „le meilleur marché* te le zen staat, Mile Harding verkocht die reclame mesjes voor vijf frank het stuk en zij sleet ze bij nonderden Doch niet alleen zij had het geluk, dat haar hooge prijzen werden betaald. De wafels, die Jane Granier verkocht, kostten ook een frank, en werden dikwerf ook met tien en twintig frank betaald. Eenmaal ontving de bekende artiste die zich voor deze gelegenheid getooid had met een Zuid-Hollandsche kap, een bankbiljet van duizend franks, in betaling voor een wafel. Al» het zoo altijd ging ware het een mooi standje wafelen-vrouw te worden I Senior. WAALWIJK. (Niet offieifiel.) Vanaf 19 Oct. tot 26 Oct. GEBOREN: Berdina Maria, dochter van Albertus Kemperraan en Huiberdina Schoenmakers. OVERLEDËNFranciscus Henricus Gijzeis, 50 jaren. Cornelia van der Geld, 7 iaren. GETROUWD: Reinier Johannes van Stcensel, 25 jaren en Cornelia Jacobs Sweep 22 j. WAALWIJK 26 Oct. Er was opnieuw veel handel in hoornvee bij ruimen aanvoer ter markt. In de weiden en op de stallen werd veel en tegen hooge prijzen op gekocht. Vet vee is bijzonder goea in prijs. Kalfkoeien golden f 140.— a f 265. Kalfvaarzen 1135,— f 205, Jonge varkens f6.25 a f 14,25 naar qualiteit. Ter botermarkt aangevoerd 812 KG. van fl.OA a f 1,19 per KG. Eieren f5.75 a f6.75 per 100 stuks. Hoewel de prijzen van het leder nog wei nig hooger gaan, is de markt veel vaster en de verkoop wel zoo gemakkelijk. Alle soor ten zijn beter te plaatsen, zoowel o verleder als zooileder. In schors is de markt zeer stil. AMSTERDAM, 25 Oct. Bericht van de makelaars BROUWER ANCHER en DORDREGTER. Huiden. Deze week werden afgedaan ex inschrijving 8 Oct.: No 1018, 1854 Oost- Ind. buffel ex Borneo; 1087 O.-Ind. run der ex Mercara; 553 O.-Ind. buffel, ex Jumna154 dito dito ex Prins Alexander, 7710 Java bokken en geiten vellen. Op 5 Novemb. worden pi. m. 25000 Oost-Ind. runder en buffelhuiden bij inschrijving aan de markt verwacht. Inlandsclie artikelen stil. ROTTERDAM, 24 October Bericht M. C. W. BREUKELMAN. Afloop inschrijving 24 October, verkocht no 344, 345 352 853, 360, 367, 368, 376, 383-386, 391-394, 396, 399-403; res- stant opgehouden. Van de veiling 22 dezer werden nog ver kocht Het bestuur der Parochiekerk van O. L. Vrouw aan de Wijnhaven, te Rotterdam, daartoe gemach- tigd door Z. D. II. Mgr. C. J. M. Botteraanne, Bisschop van Haarlem, wenschteene Geldleening aan te gaan groot f300000 Ned. Ct., rentende 3»/, pCt. ts jaars. Deze Geldleening heeft uitsluitend ten doel de betaling der aangekochte terreinen aan den West- zeedijk te Rotterdam en het stichten daarop eener Kerk en Pastorie. De Geldleening wordt aangegaan op de navol gende voorwaarden: De Leening zal groot zijn Driehonderdduizend Gulden, verdeeld in 300 Obligatien, ieder groot f1000 en in volgorde genummerd, welke, mits daarvan bij de inschrijving blijkt, ook kunnen gesplitst worden in stukken van f500, onder het zelfde nummer aangeduid met deletters A. en B. De jaurlijksche rente zal bedragen drie en een half ten honderd, betaalbaar in halfjaarlijksche coupons, groot f 17,50, vervallende 1 Mei en 1 November van ieder jaar. De eerste coupon ver schijnt 1 Mei 1890. Deze Leening zal geheel a pari worden afgelost en wel door middel van jaarlijksche uitlotingen van minstens duizend gulden of zooveel meer als het Kerkbestuur zal bepalen. Deze uitlotingen zullen geschieden in de maand April van ieder jaar en bij advertentie in de Dag bladen „De Maasbode" te Rotterdam en „De Tijd" te Amsterdam worden openbaar gemaakt. De eerste uitloting vindt plaats in April 1892. De verschenen Coupons en uitgelote Obligatien zullen ten genoeffe der houders te Rotterdam en Amsterdam worden betaalbaar gesteld. Buiten en behalve de aansprakelijkheid van het

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2