Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Oostenrijk. Servie. Griekenland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. voor koloniën, den heer Etienne. Deze wilde, gelijk de vorige kamer reeds in be ginsel besloten had, het bestuur in Tongkin hervormen en het civiele gezag versterken, zoodat de gouverneur-generaal de opperste leiding zou hebben en de opperbevelhebber der troepen aan hem ondergeschikt zou zijn. Aan deze hervorming knoopte hij eene ver mindering van de militaire sterkte vast. Hier mede heeft de minister zich niet kunnen vereenigenen toen de quaesiie in den ministerraad te berde is gebracht, heeft de meerderheid ten gunste van den onder-secre taris van staat beslist. Barbey is in zijne plaats tot minister be noemd. Op eenparig advies van den raad van onderzoek is Riant uit het leger afgevoerd, omdat hij de woorden van Laisant had goedgekeurd. In den sneltrein van Parijs naar Keulen is tusschen Rothe-Erde en Aken een lamp gesprongen in een dames-slaapwagen waar door de bedden in brand geraakten. De verschrikte passagiers sloegen de ruiten stuk en schreeuwden om hulp. De rem werkte gelukkig terstond, de trein bleef sLan en het personeel bluschte den brand met eenige emmers water. Eene der dames had zich aan de pols bezeerd, doch overigens kwam men met den schrik vrij. Er was nogal ma- terieele schade aangericht. Zuster Marie Thérèse, superieure der zusters van liefdadigheid, thans dienst doende in Tonkin, mag wel algemeen gekend wor den. Onlangs werd zij gedecoreerd door den generaal-opperbevelhebber der troepen in Tonkin, die daarbij eenige bijzonderheden uit hare merkwaardige loopbaan besprak. Toen zij 25 jaren oud was, werd zij ge wond te Balaclava in de Krim. Bij Magenta kreeg zij weder een wond toen zijn arbeidde in de voorhoede van het Fransche leger. Zij vergezelde de Fransche soldaten naar Syrië, China en Mexico. In den Fransch-Duitschen oorlog werd zij ernstig gewond bij Reichs- hofen, terwijl zij bijstand verleende aan de kurassiers, die bij den gedenkwaardigen ruiter- aanval van dien veldslag gevallen waren. In een later tijdperk van dien veldtocht onder scheidde zij zich door een bom, die in eene ambulance was ingeslagen, 80 ellen ver weg te dragen, toen het werptuig ontplofte en haar alleen ernstig kwetste. En zij was nau welijks hersteld van de gevolgen daarvan, of zij bood zich weder aan voor dienstver richtingen in Tonking, waar zij nog steeds met haar edel werk voortgaat. PARIJS, 12 November. Boulanger heeft weer een manifest uitgevaardigd, waarin het volgende gezegd wordt: De uitslag der jong ste verkiezingen, waarbij de officieele drang eene groote rol heeft gespeeld, heeft de hoop van hen, die Frankrijk groot en welvarend willen zien, niet geschokt. De zaak der her ziening van de constitutie heeft geen neder laag geleden. De overwinning is verzekerd aan den nationale partij, die niet ophouden zal te strijden voor de vestiging eener popu laire republiek, waarvan hij (Boulanger) te Tours het programma heeft uiteengezet. Met Portugal worden diplomatieke onder handelingen gevoerd over het vaststellen eener grenslijn in Midden-Afrika De maat schappij tot exploitatie van Afrika onder be scherming der Engelsche vlag beklaagt zich, dat een deel van het grondgebied, haar aangewezen, door den Portugeeschen luitenant Cordon uit naam van Portugal bezet is. Op alle hoofdplaatsen aan de Boven Zambesi is de Portugeesche vlag geheschen. Een werkstaking der Londensche bak kers schijnt onvermijdelijk De gezellen eischen een maximum weekarbeid van 60 uren, waar onder één uur per dag voor middagmalen en tevens, dat één uur Zondagsarbeid en overtijd als l1^ gerekend zal worden. Zij verklaren tevens, dat als deze eisch niet toegestaan kan worden, zij aanstaanden Za terdag het werk zullen staken. De bazen hebben verklaard, de eischen niet te kunnen inwilligen. De patroons der lichterschepen hebben de eischen der werklieden toegestaan. Een bewoner van een Engelsch land stadje ging op reis en liet zijn huis zonder bewaking achter, met het gevolg, dat er spoedig dieven inbraken, die het een en ander weghaalden. De redacteur van het plaatselijk blad vermeldde het geval en voegde er aan toe, dat de roovers waarschijnlijk niet bekend waren met de waarde van de lusters op den schoorsteenmantel, de verzameling zeldzaamheden in de kasten en kostbare vazen, want dat zij geen gebruik hadden gemaakt van de gelegenheid om dat alles mede te nemen. Drie nachten later werd er op nieuw ingebroken in het huis en al het ge noemde weggestolen. De dieven lieten een beleefd schrijven van dankbetuiging aan den dagbladschrijver achter voor zijn vriendelijk heid, hen te wijzen op hetgeen zij vergeten hadden. Nu zijn er nog, die niet gelooven aan den invloed van de pers. Het Pruisische bestuur over de mijnen zal elk kwartaal een statistiek over het betaalde loon aan de mijnwerkers in 't licht geven. Het doel hiervan is, dat, zooals men meent, dat thans geschiedtniet ten onrechte geklaagd zal worden over vermindering van loon. In het tweede kwartaal moet het loon zelfs 25 percent gestegen zijn. Men verneemt dat de keizer, voor hij zijn reis naar het oosten ondernam bevel gege ven heeft een ordonnantie te ontwerpen, be vattende de voorschriftenbetreffende de eerbewijzen, welke zijn onderdanen van welken rang en standin alle mogelijke ge vallen hem verschuldigd zijn. Ook worden de eerbewijzen geregeld voor de leden der keizerlijke familie. Reeds veel wordt over die voorschriften geschreven en gesproken. De „Freisinnige Zeitung" meent, dat de eerbewijzen, die men aan keizer Wilhelm I verleendeook voor zijn opvolgers voldoende zijn. De bekende Afrika-reiziger Clemens Denhardt, die zich in het sultanaat Witu be vindt en daar als intime vriend van den sultan sedert vele jaren den grootsten in vloed bezittelegrafeert, dat hem tot hier toe elke geloofwaardige tijding van den dood van dr. Peters ontbreekt. Hij twijfelt daar aan want op het einde van October heeft de geheele Duitsche Emin-expeditie nog aan de grenzen van Witu vertoefddaar tenge- gevolge van verschillende wederwaardighe den bijna al hare voorraden deels door vuurdeels door water waren verloren ge gaan en zij zich eerst weder nieuwe voor raden moest aanschaffen, wilde zij verder kunnen doordringen. Het gerucht van den dood van dr. Peters en de zijnen was tot dusver nog maar alleen verspreid door kust Arabierendie weinig geloofwaardig zijn. Door zijne betrekkingen met de inboorlingen kan Denhardt het eerst onderricht zijn en hij is ook degeen die het snelst aan de expeditie van Peters hulp zou kunnen bieden. Ook aan het departement van buitenland- sche zaken alhier ontbreekt tot nu toe het officieel doodbericht. De Times verneemt uit Zanzibar dat de betrekkingen van den sultan met de Duitsche Oost - Afrikaansche maatschappij weder hoogst gespannen zijn. De maatschappij biedt niet meer dan 10,000 pond als jaar- lijksche pacht voor het afgestane kustgebied, terwijl de sultan beweert dat volgens de boe ken het land gemiddeld jaarlijks 70,000 pond opbrengt. Hierop hebben de Duitschers ge antwoord dat zij het kustgebied in elk geval toch zullen houden. De gendarmen te Neuchatel hebben een vergadering van het leger des heils moeten ontbinden. De leden van het heilsleger heb ben vervolgens beproefd in de wachtkamer van het spoorwegstation een oefening te hou den doch de politie heeft die zaal doen ontruimen en majoor Clibborn is naar de Fransche grens gebracht. Het parlement is bij koninklijk besluit bij eengeroepen tegen den 25 dezer. Het officieele blad bevat een konink lijk besluitwaarbij een commissie wordt opgedragen een enquete in te stellen naar den administratieven en financieelen toestand der gemeente Rome. Van de 45563 ingeschreven kiezers te Romezijn Zondag 16889 opgekomen ter verkiezing van den gemeenteraad. De can didaten op de gemeenschappelijke lijst van het liberale comité en de monarchale unie hebben eene groote meerderheid verkregen. Er heerscht hier eene volmaakte rust. Uit Rome wordt gemeld dat de Ita- liaansche regeering bijtijds achter eenen roo- veraanslag gekomen is, die ten doel had de mail uit Indie op te wachten en te stelen. Volgens een andere lezing is dit bericht een mystificatie. Men meldt uit Aden aan het agentschap StefaniVolgens berichten uit Choa hebben de Derwischengebruik makende van de afwezigheid van den generaal, die de voor hoede van Menelik commandeert, Candarin brand gestoken en de soldaten die er het garnizoen uitmaakten, vermoord. Van het gebeurde onderricht, heeft daarop de gene raal, van Menelik de Derwischen aangevallen en hen volkomen verslagen. Hunne drie aanvoerders werden gedood. In net bureau van den Hongaarschen Zuider-Spoorweg z'jn uit de kas 20,000 gld. gestolen. Er bestaat vermoeden dat de kassier dezen diefstal verzonnen heeft om de door hem gepleegde verduisteringen te bedekken. De skoupchtina heeft de wet, waarbij het begrootingsjaar met het kalenderjaar in over eenstemming wordt gebracht, aangenomen. De wet treedt reeds den len Januari 1890 in werking. De minister van openbare werken is aan gevallen over de onvoroziene uitgaven op de begrooting van 100,000 franks voor bouw werken en spoorwerken. Het voorstel des ministers is verworpen. Koning Milan is Zondagavond te Bel grado aangekomen en door koning Alexan der en alle autoriteiten aan het station ont vangen. De regenten en ministers brachten hem Maandagochtend bezoeken. Aan de Bulgaarsche grens is een Ser viër door een Bulgaarschen gendarm gedood. De Bulgaarsche autoriteiten weigeren de toe dracht van dit geval te onderzoeken. Thans is den Servischen vertegenwoordiger te Sofia de regeling van dit zaakje opgedragen. ATHENE, 11 Nov. In de kamer heeft Delyannis de regeering geïnterpelleerd over de aangelegenheden van Kreta, en eene af keurende kritiek geleverd van de nota, door de regeering gericht tot de mogendheden. Trikoupis heeft geantwoord, dat de regeering de volle verantwoordelijkheid harer handelin gen wenscht te dragenzij heeft de Kreten- sers tot bezadigdheid aangemaand en anderen raad kon zij hun, in verband met den toe stand van Europa, niet geven. Ten slotte vroeg de minister een votum van vertrouwen. De stemming zal waarschijnlijk morgen plaats hebben. De gezant te Athene heeft instructien ver zocht, welke houding hij moest aannemen, tegenover de aanbieders van een adresdat onder de gevluchte Cretensers in Griekenland circuleert, en waarin de czaar wordt uitge- noodigd het protectoraat over Kreta te aan vaarden. Het departement van oorlog heeft be paald, dat het Fransche Lebel-geweer in vijf jaar in het Russische leger zou worden in gevoerd 400 millioen roebel is daarvoor bij financien aangevraagd. Uit Petersburg verneemt „Daily News," dat de rooverijen in den Kaukasus toenemen, ondanks de sterke garnizoenen. Eene groote rooverbende versloeg onlangs een geheel de tachement linietroepen. De bevolking helpt altoos de bandieten. Sullivansecretaris der Land-Liga, be schuldigd van medeplichtigheid aan den moord op Cronia, met eene cautie van 25000 dollars voorloopig op vrije voeten gesteld heelt zijn alibi kunnen bewijzen en is vrij gesproken. JAARMARKT Waalwijk Donderdag 14 November. WAALWIJK, 13 Nov. 1889. Heden voormiddag 11 Va ure heeft de commissie voor den Maasmond eene bijeen komst gehad met den ingenieur, die haar in 't vervolg zal voorlichten in deze voor onze gemeente en de gansche Langstraat hoogst gewjehtige aangelegenheid. voorschriften ter uitvoering der 7e algemeene tienjarige volkstelling nader toegelicht. Aan de commissarissen des konings wordt op nieuw een nauwlettend toezicht op het werk aan bevolen. Tevens heeft de minister aan de commis sarissen des konings een aantal publicatien verzondenbestemd om in het begin der maand December in iedere gemeente te wor den aangeplakt. Daarbij worden de ingeze tenen op hunne verplichtingen met betrek king tot de volkstelling gewezen, en op nauw keurige en volledige invulling der kaarten aangedrongen. De remontecommissie bevindt zich se dert Maandag weder in onze gemeente, om te trachten hier en in de omstreken paarden voor het leger aan te koopen. 't Schijnt echter niet naar wensch te gaan. Maandag werd geen enkel paard waardig gekeurd Zijner Majesteits kanonnen te trek ken gisteren zijn er vier aangekochtvan daag is de commissie naar Dussen en Aal burg en keert van avond weder huiswaarts. De laatste dagen is 't in deze en de na burige gemeenten onrustig geweest. Zoo had den er Zondag avond hier kleine vechtpar tijen plaats; te Bezooien werden dienzelfden avond op een paar plaatsen ruiten ingewor pen en een lorrie, die behoorlijk gesloten nabij het wachthuis stond, dwars over de spoorbaan gezet. Te Drunen, heerscht al sinds een paar dagen een zekere gisting, welke Maandag avond het ingooien van ruiten tengevolge heeft gehad. Maandag betrapte de jachtopziener J. Aarts, onder Bezooien den strooper P. genaamd bij het in beslag nemen van het geweer ging dit plotseling af en Aarts werd door eenige hagelkorrels getroffen, 't Is nog niet duide lijk of de bekeurde den verbalisant gedreigd heeft, of wel dat het schot is afgegaan ten gevolge van de worsteling. Al deze zaakjes zijn bij de politie in on derzoek. De commissie van rapporteurs uit de eerste kamer over de schoolwel zal Don derdag a. s. het verslag vaststellen. De zaak .s op gewone wijze behandeld, zoodat het antwoord van de regeering afzonderlijk komt. Het tijdstip van openbare behandeling kan dus vermoedelijk gesteld worden op einde November of begin December. De leden van de tweede kamer der staten-generaal, zijn ter vergadering bijeen geroepen tegen Dinsdag 19 November aan staande, te 2 uren. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij eeue algemeene aanschrijving de De heer S. R. Stokvis Sr., concessio- ïaris der waterleiding voor Tilburg, heeft zich, nu de onderhandelingen over den aan koop van gronden te Bezooien gunstig afge- loopen zijn, met een adres tot den minister van waterstaat gewend, om toestemming te verkrijgen tot het trekken van het benoodigde water uit het Oude Maasje, als de werken voor den nieuwen Maasmond gereed zijn, en bevorens uit de haven te Waalwijk. De gemeenteraad van Dussen heeft aan den onderwijzer G. van Heeswijk, hoofd der openbare scholen aldaar, bij gelegenheid zij ner 50jarige ambtsbediening, als bewijs van 's raads tevredenheid eene verhooging van jaarwedde verleend van f50, en die wedde mitsdien van f 750 op f 800 gebracht. Nadat de bakkerspatroons, te Rotter dam, aanvankelijk uit nood aan de eischen der gezellen hadden toegegeven, is later ech ter een vergadering der patroons met de af gevaardigden der gezellen gehouden, waarin de patroons de noodzakelijkheid aantoonden, dat de werktijd per dag niet op 12, maar op 14 uren werd bepaald. Zondag brachten de afgevaardigden dit voorstel in de vergadering der gezellen ter tafel, doch het werd verworpen. Men zou echter niet dadelijk tot de werk staking overgaan, maar eerst nog eene con ferentie met de patroons houden Donderdag jl. heeft op het Wassenaar- sche Slag, onder de gemeente Wassenaar, een duel op het pistool plaats gehad tus schen baron d'A. v. G., Ie luitenant der jagers, en den student P. uit Leiden. Het wisselen der schoten is zonder verwonding van eene der partijen afgeloopen. De geruchten volgens welke een der duel- lanten in den schouder zou zijn getroffen, zijn derhalve ongegrond. De justitie heeft zich het geval aangetrok ken en een onderzoek doen instellen. Op het bankierskantoor der firma Vlaer en Kol, te Utrecht, werd Donderdagavond door twee zeer net gekleede heeren een chèque groot 60 aangeboden. Daar de heer K. de zaak echter niet te best scheen te vertrouwen, stelde hij er de politie mede in kennis, die beiden weldra achter slot en grendel bracht. Bij een ingesteld onderzoek, moet name lijk niet alleen zijn gebleken, dat bedoelde chèque valsch was, maar tevens, dat door dezelfde personen ook te Zutfen een der gelijke chèque in betaling is gegeven, die ook gebleken moet zijn valsch te wezen, ter wijl zij bovendien nog eenige dier chèques in hun bezit hadden. Dat de heeren dus nog al iets van plan waren, blijkt hieruit ten duidelijkste. Zaterdagavond zijn door den rijksamb tenaar H. Bos, te Venebrugge, twee koeien in beslag genomen, welke door zekeren D., frauduleus uit Pruisen over Venebrugge in ons land waren ingevoerd. Tegen de gelei ders, vier personen, is proces verbaal opge maakt. Maandag zijn de koeien door den rijksveearts Egberts, uit Kampen, onderzocht 'en in gezonden staat bevonden. Naar wij vernemen zullen ze eerstdaags publiek wor den verkocht ten bate van het rijk. De schok van de ontploffing der projec tielen door het noodlottig kanonschot van een artillerist-zelfmoordenaar in het artillerie park te Arnhem, op Donderdag jl. is te Ub- bergen-Beek allerwegen, vooral aan den voet en op de helling van den Hunnerberg dui delijk waargenomen. Huizen toch trilden daardoor op hunne grondvesten, terwijl ra men, deuren of andere voorwerpen rinkelden, zoodat enkele bewoners beangst hunne hui zen verlieten. Men was algemeen van mee ning met eene aardbeving te doen te heb ben gehad, totdat de dagbladen opheldering omtrent het ongewoon geweldig verschijnsel brachten. De afstand tusschen de punten van waarneming en de plaats des onheils is he melsbreedte p.m. 3 uren. De ambtenaren der justitie te Maas tricht vertrokken Maandag naar Stein, waar een persoon op den weg vermoord is ge vonden. De vermoorde is de arbeider Joh. Ren. Driessens. Men vond zijn lijk 's avonds ruim negen uur badende in zijn bloed. Op zeven plaatsen van zijn lichaam waren hem mes- of dolksteken toegebracht. Hij verkeerde, toen men hem vond, in bewusteloozeu toe stand en was korten tijd daarna een lijk. Dader of daders van dit gruwelstuk zijn tot dusverre onbekend. De meesterknecht van de branderij van den heer G. P. Scheffers, gelegen aan de Noordvest-Singel te Schiedam, bemerkte Zon| dag ochtend, toen hij in de branderij kwam, dat daaruit eene hoeveelheid brandewijn, een

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2