Nummer 92, Donderdag 21 November 1889. 12e Jaargang. De blinde Gravin Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. UITGEVER: Waalwijk. 5 Emilie Heinrichs. De Echo van het Zuiden, Waal wij kselie en Langslraalsclie Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertenticn 17' regei»/U,6U daaruo/en ti cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden Smaal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De groote staatkundige gebeurtenis van den dag is de val van de laatste monarchie in Amerika; een republikeinsche beweging is in Brazilië plotseling tot een uitbarsting gekomen, het keizerrijk Brazilië behoort tot de geschiedenis, de republiek Brazilië is af gekondigd. Alvorens te trachten uit den chaos van berichten voor onze lezers een resumé te distilleeren, achten wij het noodig en nuttig met een enkel woord na te gaan hoe de toestand was vóór het uitbreken der revolutie. Gedurende een halve eeuw was het land steeds het tooneel van politieke twisten, welke ook onder de regeering van keizer Pedro II steeds aanhielden en immer een hinderpaal bleven voor een duurzame ontwikkeling van de rijke hulpbronnen, waarover Brazilië be schikt. In 1823 kreeg het land een grondwet en een kamer van keizer Pedro I en ainds dien tijd is er aan de binnenlandsche twisten geen einde gekomen, waarbij nog kwamen twee oorlogen, een met Argentinië en een met Paraguay. Daardoor werd de financieele toestand des rijks steeds ongunstiger tot de staatsschuld eindelijk één milliard beliep. Zooals men weet, werd eerst in dit jaar het keizerlijk besluit bekrachtigd, waarbij de sla vernij geheel werd afgeschaft en waardoor de keizer zijn tegenstanders aanmerkelijk in aantal deed toenemen. Toch is onder zijn bestuur veel goeds tot stand gekomen, wat getuigde van 's keizers vrijgevigen zin en zijn belangstelling in alles, rakende de belangen des lands. Keizer Pedro II, die over eenige weken den leeftijd van 65 jaren zal bereiken, huwde in 1841 met Donna Theresia, de dochter van Frans I, den gewezen koning van Napels. Uit dit huwelijk werden twee dochters ge boren, prinses Isabella, die in het huwelijk trad met den hertog van Eu, zoon van den DOOR «Wat wilt ge van mij, mijnheer Jacques?" vroeg Mathildej die al haar tegenwoordigheid van geest terugkreeg, terwijl zij zich trotsch ophief. „Ik wilde u vragen, of gij sedert gisteren niet iets van uw eigendom mist Mathilde verbleektede angstige gebaren van het doofstomme kind vielen haar op nieuw als een centenaarslast op het hart. Zij zag verward in het rond, als had zij een voorgevoel van een nieuw onheil, dat over haar losbarsten zoude, en vroeg op liaperenden toon „lk begrijp u niet, verklaar u duidelijker." «Welnu, gij houdt er immers een dagboek op Da, juffrouw Tomsdorf? Der arme Mathilde was het bij deze vraag, als legde zich een ijskoude hand op haar hart. «Wel zeker! waartoe deze vraag?" stamelde zij steeds meer verward. „Het boek is u ontstolen," ging de onbeschaamde met bewonderenswaardige vermetelheid voort. Een oogenblik keek Maihilde hem aan, ging toen haastig naar de commode en trok de lade open. Het boek was wegzij wist zeer goed, dat zij het den voorgaanden avond, toen de gravin om haar gebeld had, op deze plaats had neerge legd. «Het is weg/ zuchtte zij angstig. «Ik ken de diefegge, juffrouw Mathilde," sprak Jacques. //Gij hebt de kleine slang aan uw eigen boezem gekoesterd, om mij dichterlijk uit te druk ken. Het doofstomme Netje heeft u op deze wijze beloond. „Netje Onmogelijk riep Mathilde bijna buiten zich zelve; „belaster het arme kind niet, dat, dit weet ik zeker, den waren dief gezien heeft. Gij zelf «Zonder twijfel was ik zelf het, die het kleine monster op de daad betrapte," viel Jacques schou derophalend in «het boek bevindt zich thans in mijn handen, terwijl ik de diefegge tot haar ver diende straf achter slot en grendel gebracht heb. Ik ben niet wraakzuchtig, juffrouw Mathilde, het geen ik u aanstonds zal bewijzen, daar ik onder hertog van Nemours en kleinzoon van koning Lodewijk Philips, en prinses Leopoldina, die huwde met prins August van Saksen Coburg- Gotha, den broeder van prins Ferdinand van Bulgarije en admiraal der Braziliaansche vloot. Prinses Isabella, de regentes tijdens de afwezigheid van don Pedro, heeft drie zoons, van wie de oudste, de vermoedelijke troonopvolger, nu 14 jaren oud is. Tot zoover over de toestanden vóór dezen, waarover men gemakkelijker het oog kan doen gaan dan over den toestand, zooals die nu is en de gebeurtenissen, die daarmede zijn saamgegaan. De leiders der beweging schijnen te zijn: voor het leger generaal Da Fonseca en van de marine vice-admiraal van der Koll, die zich zeiven dan ook reeds tot dictatoren hebben geproclameerd. De revolutie is uit nemend geslaagd, in Rio de Janeiro is alles vao zelf gegaan en in de provincie is de groote meerderheid voor de revolutie, zoodat men recht heeft tot de meening, dat de kleine minderheid niet naar de wapenen zal grijpen en een burgeroorlog, zooal niet on mogelijk, dan doch hoogst onwaarschijnlijk is. Volgens het eene telegram zou de keizer lijke familie reeds scheep zijn gegaan naar Europa, volgens het andere zou de keizerin zijn paleis worden gevangen gehouden en op de mededeeling, dat hij van den troon is gezet, doch een dotatie zal ontvangen, geantwoord hebben, dat hij alleen voor ge weld zal wijken. Bepaald tegen den staatsvorm, niet tegen den persoon des heerschers, schijnt de beweging gericht te zijn, zoodal men voor zijn persoon of de leden der keizerlijke familie niet vreest, wat dan ook in overeen stemming is met het besluit der nieuwe regeering zich voor de keizerlijke familie borg te stellen. De ministers hebben hun ontslag genomen, de premier is gevangen gezet, de kamer ontbonden en de staatsraad opgeheven. In een manifest verklaart de voorloopige eéne voorwaarde bereid ben, het doofstomme schepsel los te laten en u het boek terug te ge ven." «En als ik uw voorwaarde niet aanneem?" vro g Mathilde, met moeite haar bedaardheid her winnende. „Dan zal ik uw dagboek, dat zonder twijfel, voor zoover ik bij het vluchtig doorbladeren be merkte, zeer belangrijk is, aan de gravin ter hand stellen, en de doofstomme als diefegge ergens in een werkhuis laten plaatsen/ Mathilde wierp een blik van onbeschrijfelijke verachting op den ellendeling, en zeide na eene korte pauze: «Uwe vourwaarde wil ik niet we ten, daar ik reeds vooraf overtuigd ben, ze niet te kunnen vervullen. Maar toch behoeft ge niet van uwe overwinning zeker te zijn. God heeft middelen en wegen genoeg, om het booze te ver- hindeien en den onschuldige te redden; hij zal ook over dit ongelukkige kind waken, terwijl ik evenzeer overtuigd ben, dat onze meesteres een beter begrip van eer bezit, om over het eigen dom van anderen naar believen te beschikken. Vol verachting keerde zij hem den rug toe en trad naar het raam. Jacques streek met de hand door zijn zorgvuldig gekapte haren, en verhiel toen dreigende zijn gebalde vuist. Eensklaps rolde een rijtuig voor den üreeden itoep, de postillon blies een vroolijk liedje. „üe gravin is aangekomen/ wendde zich Ma thilde met trotsche waardigheid tot den kamer dienaar; „gij hebt voor de eerste ontvangst te zorgen, monsieur Jacques „Dit oogenblik zal ik nooit vergeten, trotsche juffer!" bromde deze, haar een blik vol doode- lijken haat toewerpende, waarna hij als een pijl uit den boog heensnelde, terwijl Mathilde hem langzaam volgde. HOOFDSTUK VI. Vlug en vroolijk, als een elfenkind, zweefde een slanke, jonge dame in den rozentijd harer levens- lente, ae breede, met zachte tapijten bedekte trappen op. Toen zij de gezelschapsjuff ouw be merkte, stak zij haar met bekoorlijk lachje beide handen toe en zeide: «Hoezeer heb ik mij er op verheugd, n weder te zien, mijn lieve, beste Tomsdorf! Niet waar, gij ontslaat mij u deltig juffrouw te noemen? Gij moest eens weten, hoe veel ik als kind reeds van u hield «O zeker, genadige gravin," antwoordde Ma- regeering de monarchie voor afgeschaft en geeft als haar voornemen te kennen iedere ongeregeldheid te zullen vermijden. Alleen de minister van marine zou ernstig gewond zijn bij de muiterij der soldaten, die aan den opstand den eersten stoot heeft gegeven. De eerstvolgende dagen kunnen intressante ophelderingen brengen, over een omweteling, die met het oog op den binnenlandschen toestand en de afgezonderde positie van Brazilië onder al de andere republieken van Amerika, wel te wachten was, maar die men nog niet zoo spoedig tegemoet zag; het schijnt dat de omwenteling even snel als vreedzaam is geschied, zoo snel, dat men voor een algeheelen omkeer van den regee- ringsvorm stond toen men dacht nog steeds onder het monarchistisch régime te leven. Vermelding verdient nog, dat de president van het nieuwe kabinet, generaal Deodoro da Fonseca, kortelings een disciplinaire straf had opgeloopen wegens insubordinatie en ingevolge daarvan verbannen was naar de provincie Minas Geraes. Zaterdag heeft de Fransche kamer met 383 van de 420 uitgebrachte stemmen Floquet tot president gekozen. Hoewel de veronderstellingen en fantasieën, naar aanleiding van de samenkomsten des Duitschen keizers met zijn beide bondge- nooten en den sultan niet zeer talrijk zijn een bewijs dat men met den besten wil ter wereld niets heeft kunnen uitvinden vindt men toch zoo nu en dan een of an dere mededeeling, die meer uitmunt door ori ginaliteit dan door waarheid. In werkelijkheid schijnt er geen wijziging in bestaande ver dragen van vroegeren of lateren tijd te wachten te zijn, al maakt men zich te Peters burg ongerustdat gedurende de reis van de beide keizers van Innsbrück naar Rosen heim 't een of andere ten gunste van prins Ferdinand van Bulgarije is besloten en te Londen dat 't een of ander te zijnen nadeele op dien tocht zou zijn beslist. thilde ontroerd en verheugd. „Het woord «genadige' is zoo plechtig moge lijk tusscnen ons beiden in den ban gedaan/ viel gravin Hildegard von Wildenfels haar ernstig in de rede, terwijl zij als een hinde naast Mathilde de trappen opvloog„hoe gaat het mijn waardige tante «Zij houdt haar siësta «Dan zullen we haar liever niet storen. Wilt ge mij naar mijn tijdelijk verblijf brengen, lieve Tomsdorf Op dit oogenblik scheen madame Laurette, die men niet eerder bemerkt had, gewacht te hebben. Zich snel naar voren dringende, sprak zij op onderdanigen toon; «Die taak is mij opgelegd, genadige gravin Hare grafelijke genade heeft het mij bevolen." De gravin onderdrukte een opwelling van mis noegdheid, trok even de schouders op, en ging, het hoofd trotsch omhoog stekende, naar nare kamers." „Zend mij mijne kamenier, madame Laurette!" beval de gravin terwijl zij zich op een 9toel liet neervallen, «en bericht mij dadelijk, wanneer me vrouw de gravin mij ontvangen kan." De kamenier trok een boosaardig gezicht en verwijderde zich met een diepe buiging, waarop na eenige minuten de eigen kamenier der jonge gravin, een jonge, vlugge deerne, met reisbenoo- digdheden beladen, de kamer binnentrad. „Wat zet ge een vreeselijk droevig gezicht, Na nette," riep de gravin verbaasd uit. „Wie heeft u uw intocht in de residentie Lörach bedorven?" De kleine, aardige kamenier ontdeed zich haas tig van haren last en zuchtte toen „Ach, lieve gravin, had ik een voorgevoel gehad van den vurigen draak in dit huiveringwekkend toover- slot, ik zou nooit besloten hebben u te verge zellen." „Dat klinkt inderdaad verschrikkelijk, wijze Nanette!" lachte de gravin; „van welken draak spreekt ge toch?" „Van de kamenier, met wie ik toch natuurlijk 't meest moet omgaan. Zij heeft, mij reeds zij delings den oorlog verklaard, en als blikken verwonden kunnen, ben ik zeker reeds doodelijk getroffen. „Gelukkig, dat zulke pijlen stomp en onscha delijk zijn," riep de gravin vroolijk; „de vijand schap van dezen ouden draak zal niet veel te beteekenen hebben. Nu echter moet ge u haas ten; mijne genadige tante zou het mij nooit ver- Over de werking der wet tegen de socia listen zooals die tot nog toe in Duitschland is ten uitvoer gebracht, wordt het volgende medegedeeld. Er zijn sinds de sociaal-democratie aan vervolging bloot staat 18 a 1400 drukwerken verboden en omstreeks 600 verbanningen uitgesproken. Een tallooze menigte verga deringen en vereenigingen is ontbonden. Daartegenover staatdat het stemmental waarover de sociaal-democraten beschikken in zes jaar tijds van 1881 tot 1887, van 331 duizend gestegen is tot 763 duizend, dat is meer dan 140 procent. Ook de geldelijke toestand der partij is verbeterd en hare werkzaamheid is veel krachtiger geworden. Het parlement van Italië hervat 25 dezer zijn werkzaamheden. De troonrede door den koning uit te spreken, zal de buitenland- sche aangelegenheden behandelen en de ver houding tot het Vaticaan de koning zou naar men zegthet kabinet aanraden te vol harden bij zijn onverzoenlijke houding tegen over de eischen tot herstel van het wereld lijk gezag. In elk geval is de vorst van Italië meer geneigd tegenover het Vaticaan een minder geprononceerde houding aan te nemen dan Crispial deelt hij diens inzich ten. De eerste gemeentelijke verkiezingen heb ben plaats gehad onder de nieuwe wetdie het stemrecht algemeen maakt in tegenstel ling met het vroegere privilegie van de be- lastingbetalenden. De verkiezingen zijn ten gunste der re- geeringspartij uitgevallen zoo in de steden als in de provinciën. Uit Rome meldt men dat de onderhan delingen tusschen Zwitserland en Italië be treffende de doorboring van den Simplon afgebroken zijn, wegens nieuwe, moeilijk uit den weg te ruimen bezwaren. De laatste berichten uit Massowah houden indat de hooiden van Kassala en omlig gende landstreken zich tot generaal Baldis- geven, in zulk een toilet voor haar te verschij nen." De gravin stond op en ging naar de aangren zende kleedkamer, woar voor haar gemak in alle mogelijke opzichten gezorgd was. „Ja, mijn waarde gravin," begon de kamenier op nieuw, terwijl hare vlugge vingers de lokken harer jonge schoone gebiedster in orde brachten, al heeft ook de natuur deze landstreek tot de schoonste der wereld gemaakt, de bewoners zijn door haar des te kariger bedeeldwij, die door haar tot het lot van dienstbaren bestemd zijn, zijn gewoon onze gebieders naar de hoedanigheid der dienstboden te beoordeelen, en als de gena dige gravin het voorbeeld van madame Lau rette is „Zwijg, ondeugende snapster!" gebood de gra vin met misnoegd gebaar. „Vergeet nimmer, dat gravin Lörach mijne tante is." De kamenier zweeg, doch konde een lichten zucht niet onderdrukken, dat haai juist dit thema verboden zou zijn. Zwijgend werd het toilet ten einde gebracht en ook elk verder onderhoud door het binnenkomen van madame verijdeld,die de gra vin uitnoodigde, om bij hare genadige tante te komen, welke juist uit hare sluimering ontwaakt was en met ongeduld op de gravin-nicht wachtte. Schielijk snelde deze naar buiten en knielde reeds na weinige oogenblikken voor de blinde fravin, die met hare gewone, koude deftigheid e hulde harer achternicht ontving en na eene onverschillige begroeting, met zeker gebaar te kennen gaf, dat zij de hartstochtelijke onstuimig heid der jonge gravin voor zeer onbetamelijk hield. «Het verheugt mij, dat gij u in de vier jaren, dat wij elkander niet ontmoetten, zoo voordee- lig ontwikkeld hebt, lieve Hilda," ging zij toen voort„ik hoop dat gij in elk opzicht uwen oud- adelijken naam eer zult aandoen, naar de echt aristokratische opvoeding, die gij genoten hebt. Kom, ga hier naast mij zitten, kindlief! Uw onstuimigheid maakt mij bezorgd, wij, die door den hemel op bizondere wijze bevoorrecht zijn, mogen voor alles nooit vergeten wat wij aan onzen stand zijn verschuldigd en moeten elk oogenblik op ons zeiven letten, opdat elke bewe ging overeenkomstig onze hooge positie blijvê." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1