BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Servie. Turkije. Amerika. BINNENLAND. sera hebben gewend met het dringend ver zoek Kassala door de Italiaansche troepen te doen bezetten ten einde er de orde te herstellen. De rijke kooplieden en de hoof den hebben verklaard, voor eigen rekening een spoorweg van Massowah naar Kassala te zullen aanleggenzoodra de rust in het land hersteld is. De onveiligheid maakt thans allen uitvoer onmogelijk. Het nieuwe Rumaansche ministerie is ge reed met generaal Mamo als president en minister van binnenlandsche zaken. Voor buitenland treedt op Lahovary; Rosetti heeft justitie aanvaard en generaal Vladesco oor- log. Het nieuwe kabinet wordt met vertrou wen begroet als een versterking der triple— alliantie. Delyanis' interpellatie in de Grieksche ka mer, ten aanzien van Kretais geëindigd ten gunste der regeering, nl. met een motie van vertrouwen in haar beleid aangeno men met 72 tegen 54 stemmen. Door de aanneming van dat votum spreekt de meer derheid haar instemming uit met de houding der regeering in zake Kretaeen houding die zich zal blijven bepalen tot bedreigingen, omdat bij een actief optreden toch niets goeds te wachten zou zijn terwijl men meentdat er reeds verbetering is te constateeren. Men ziet het„es wird nichts so heiss gegessen wie's gekocht wird"! Of de oppositie er zich bij zal nederleg- gen Maandag is de internationale vergadering tot bevordering van de opheffing van den slavenhandel ten. twee ure in het ministerie van buitenlandsche zaken bijeengekomen on der voorzitterschap van den prins De Chimay, minister van buitenlandsche zaken, die de afgevaardigden uit naam des konings en der Belgische regeering welkom heette. De ver gadering hield zich bezig met de samenstel ling van haar bestuur. Baron Gericke, Neder - landsch gezant en oudste der te Bmssel gevestigde leden van het corps diplomatique, stelde voor den prins De Chimay tot voor zitter te benoemen. Deze betuigde hiervoor zijne erkentelijkheid, doch gaf in overweging zijne benoeming over te dragen op baron Lambermont. Daarna werd het secretariaat der conferentie samengesteld, aan het hoofd waarvan geplaatst werd de directeur-genera al Arends, afgevaardigde van Belgie. Er is eene mededeeling ontvangen dat aan de afgevaar digden van Frankrijk alsnog is toegevoegd de schout - bij - nacht Humann. De tweede algemeene bijeenkomst wordt Dinsdag te twee ure gehouden, ten einde kennis te nemen van de ingekomen stukken en de werkzaam heden der commissieën te regelen. De ontvangsten der tentoonstelling hebben eene som bedragen van 49,500,000 fr. en de uitgaven 41,500,000 fr., zoodat er een over schot is van 8 millioen. Hierbij dient echter opgemerkt te worden, dat onder de ontvang sten begrepen zijn eene bijdrage van den staat van 18 millioen en eene van 7 millioen van de stad Parijs. Hoe ongunstig steken de uitkomsten der tentoonstelling van 1878 hierbij af. De kosten hieivan waren geraamd op 35 millioen en zijn geklommen tot 55,390,000 fr., terwijl de ontvangsten slechts het cijfer bereikten van 23,685,200 fr., zoodat er een te kort was van 31,704,800 fr. En in dit cijfer zijn de bijdragen van den staat en de stad Parijs niet begrepen. In „La Nature" leest men Alle bla den hebben het feit vermeld, dat de winner van het groote lot der expositie een conduc teur (in drukkers-termen hij, die de persen leidt) van de drukkerij Lahure, Franssens is. Deze Franssens is de man, die alle weken de oplage van het ook hier te lande zeer bekende journaal „La Nature" bezorgt. Hij had maar één lot, no. 54639, en daarop, is het lot van 500,000 francs gevallen. Ditmaal is gelukkig de fortuin eens niet blind geweest, zij heeft hare gunsten geschon ken aan een eerlijk en arbeidzaam man, vader van een talrijk gezin, die zich door zijn ar beid er bovenop had gewerkt en zijn werk deed met verstand en plichtsgevoel. Van den Eiffeltoren gaat een geest van Babel uit over de beschaafde wereld. Men maakt overal torenbouwplannen. Behalve de ontworpen hooge torens te Londen en te New-York, waarvan wij reeds spraken, wil men nu te Marseille, te St. Petersburg en te Minneapolis dergelijke hooge torens bouwen. En te Montreal zal bij het ijsfeest een Eiffel toren van ijs gebouwd worden natuurlijk iets minder hoog dan het origineel. PARIJS, 19 Nov. De zitting der kamer werd te 2 uur geopend. De voorzitter Floquet zeide dat hij zich beijveren zal, onpartijdig zijn ambt waar te nemen en de waardigheid der kamer te helpen bewaren. Hij deed een beroep op alle voorstanders der democratie om zich rondom de republiek te scharen. Hij wees op den goeden afloop der tentoonstel ling. De republiek heeft zich zoo gastvrij getoond, dat geen vreemdeling aan de op rechtheid harer vredelievende gevoelens twij felen kan. De minister Tirard las eene verklaring voor waarin gezegd wordt, dat de regeering, in een moeielijk oogenblik aan het bestuur geroepen, zich vati hare taak gelooft gekwe ten te hebben. Hij kondigde verbeteringen in de administratie aan, ten einde die min der kostbaar te maken en eene hervorming der directe belastingen, ten einde de indirecte te kunnen verlichten. De minister van landbouw heeft aan de Londensche arbeiders liga, die geprotesteerd had tegen het verbod van invoer van vee uit Duitschlandgeantwoorddat hij de noodzakelijkheid van dat verbod betreurt. Hij erkent dat Sleeswijk-Ho'stein thans bevrijd is van de veeziekte, maar dezer dagen deden zich aan de Holsteinsche grezen gevallen voor van mond- en klauwzeer, terwijl dezelfde kwaal ook bestaat in Mecklenburg, Brunswijk en andere streken van Duitschland. John Burns heeft verkluard, dat de afrekening der ontvangen gelden voor de werkstakenden, gepubliceerd zou worden. De fondsen in de kas gestort, beliepen f 576,000, hiervan zonden de Australische koloniën f 372,000, terwijl de Trade Unions zelve f 48,000 bijdroegen Op dit oogenblik is nog in kas f 60,000 en zal men trachten van de gevers toestemming te erlangen die in de weerstandskas te storten. Het comité der werkstakers heeft geen hulp gezonden aan de werkstakers te Rotterdam. Als het resultaat der werkstaking verklaart John Burns, dat goede werklieden nu f 2.40 f 7.80 per week meer kunnen verdienen. Graaf Herbert Bismarck heeft zich in een gesprek met een politiek persoon over 's kei zers bezoek te Konstantinopel uitgelaten. De persoonlijke omgeving van den sultan, zeide hij, is even Russisch-gezind als die van den czaar Fiansch-gezind is. Alles wat de sultan te weten komt, is in dien zin gekleurd. Door het bezoek van den keizer vernam de sul tan een aantal zaken, waar hij vroeger nooit van gehoord had, en waarover hij zich hoogst verwonderd toonde. De bedoeling van Duitsch land is nooit geweest den sultan over te ha len zich feitelijk bij de triple-alliantie aan te sluiten, maar het is thans zeker dat Tur kije zich niet tegen deze zal verbinden. De economische toestanden in Duitsch land schijnen nog maar lang niet schitterend te zijn. Men heeft berekend, dat in 1888 de bevolking van Pruisen 28 millioen zielen beliep, waaronder ongeveer 8 millioen, die leefden van een jaarlijksch inkomen van 525 mark en 18 millioen, die een inkomen had den van 525 tot 2000 mark. De 2 millioen overblijvenden hadden jaarlijks meer dan 2000 mark te verteren. Men ziet dus, dat Pruisen nog lang geen rijk land is en men begrijpt, dat zij, die slechts 525 mark verdienen, er groot belang bij hebben, dat de levensmiddelen goedkoop zijn. Dit nu juist is niet het gevalin Septem ber kostte b.v. de rogge te Berlijn 159 mark per 1000 KG. een prijs, die nergens in Eu ropa wordt overtroffen. Het varkensvleesch is 10 20 pfenning duurder geworden per pond, het eerste, ingevolge de invoerrechten op de granen, het laatste, door het verbod van invoer van Amerikaansch spek en de heffing van een invoerrecht van 6 mark van elk uit Rusland of Oostenrijk ingevoerd var ken, benevens het voorloopige verbod van invoer onder voorwendsel van hygiënische maatregelen. Daardoor is de invoer van var kens steeds aan 't afnemen; in 1883 beliep die invoer 1,000,000 en het vorige jaar 292,000 terwijl het er door het tijdelijk verbod van invoer niet beter op zal worden. De progressisten in den rijksdag willen de invoerrechten op het varkensvleesch afgeschaft zien, maar zij zullen in het protectionistische parlement hun doel niet bereiken. Of zij meer succes zullen hebben bij de kiezers In Silezie (Pruisisch) wordt reeds veel paar- denvleesch gegeten nimmer hebben de vil— Iers zulke goede zaken gemaakthet paar- denvleesch moet er reeds 40 pfenning kos ten per pond (24 cent) een prijs, waarvoor men eenige jaren geleden kalfsvleesch kreeg. Koning Milan is weder uit Belgrado mar Parijs vertrokken. Een gevolg van zijn be zoek is, dat koningin Nathalie voortaan vrij heid heeft om haren zoon in diens paleis te bezoeken, wanneer zij wil, zoolang zij zich niet met staatkunde bemoeit. „De koningin van Servie" zei Milan, die een woord voert als ware er op hem niets en als had hij alles te zeggen, „kan het paleis niet betreden, om dat er geen koningin van Servie bestaat. Mevrouw Natalie Keschko, de moeder des konings, kan er vrijelijk komen." De Times meldt uit Konstantinopel, dat de sultan het besluit tot vermindering van het leger heeft ingetrokken, De bezuinigin gen, die daardoor te verkrijgen zouden zijn geweest, moeten nu langs anderen weg ge vonden worden. Eene particuliere dépêche uit Rio-Janeiro meldt dat de bonds republiek, die uitgeroepen is, den naam zal dragen van Vereenigde Staten van Brazilië. De keizer en de keizerin, die naar Lissabon scheep zijn gegaan, worden derwaarts begeleid door een Braziliaansch oorlogsschip. Het plan van een vereeniging tusschen de Midden-Amerikaansche Staten is op het punt verwezenlijkt te worden. Eenige dagen geleden werd te San Salvador het besluit geteekend door de vertegenwoordigers der Staten Guatemala, San Salvador, Honduras, Nicaragua en Costarica, zoodat thans nog de goedkeuring der verschillende congressen ontbreekt. Deze vereeniging zal eenheid bren gen op het gebied der invoerrechten, spoor wegen, posterijen en telegraphie. Of Guatemala in tweeën geplitst zal worden, om de over macht te beletten, is zeer de vraag. WAALWIJK, 20 Nov. 1889. Openbare vergadering van den raad der gemeente Waalwijk, Woensdag 20 Nov. des namiddags 6l/% ure. Ter behandeling van: 1. Ingekomen stukken; 2. wijziging begroo ting 1889; 3. wijziging jaarmarkt 21 Sept.; 4. benoeming vana. lid schoolcommissie; b. idem R. C. gasthuis; c. idem algemeen armbestuur; 5. vaststelling begrooting 1890; 6. voorstel tot kwijtschelding van boete, be- loopen door den aannemer van het teeken- school gebouw; 7. vaststelling suppl. kohier hoofdei, omslag 1889; 8. reclames hoofdei, omslag 1889. De Provinciale Staten van Noordbrabant hebben een veel omvattend werk ten einde gebracht. Na een zaakrijk rapport, door eene com missie in de zomerzitting van dit jaar uitge bracht, zijn de reglementen van politie in Noordbrabant alle herzien en in overeen stemming gebracht met het wetboek van strafrecht. Nu de Bond voor Nederlandsche sui kerfabrikanten, te Rozendaal gevestigd, defi nitief ontbonden is, zal er eene groote ver andering plaats hebben in den suikerbiet- handel. Terwijl tot op dit oogenblik elk jaar de prijs, dien men voor de bieten zoude betalen, door den bond werd vastgesteld, zal dit nu niet meer geschieden. Een gevolg hiervan zal zijn, dat er concurrentie zal ont staan tusschen fabrikanten onderling, zoodat dit den landbouwers ten goede zal komen. Terwijl vroeger de landbouwers zich steeds moesten tevreden stellen met den prijs, een maal door den bond van fabrikanten vastge steld, zal nu de eene fabrikant meer willen besteden dan de andere, zoodat nu eindelijk de zoozeer door de landbouwers gewenschte concurrentie zal zijn aangebroken. Bij de tweede kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent de heffing van invoerrechten naar de waarde der goederen. In Noordbrabant worden pogingen aan gewend, om gedenkpenningen, die voor min geoefende oogen op het eerste gezicht voor gouden tientjes kunnen beschouwd worden, uit te geven. Veldhoven, Aalst en Waalre hadden zij dezer dagen tot hun exploitatie- veld gekozen. Het zouden twee Limburgers zijn, de een klein van gestalte, de andere groot. De laatste blijft buiten op den uitkijk terwijl d-; andere tracht zijn slag te slaan door bij neringdoenden iets gerings te koopen en daarvoor zijn quasi-goudgeld in betaling te geven. Te Waalre en Aalst zijn de maré- chausées hen op de hielen geweest, doch zij verdwenen in de bosschen en konden niet achterhaald worden. Wellicht is deze herhaalde waarschuwing niet overbodig. Twee kommiezen te Rozendaal hebben Zondag nacht nabij Nispen eene bende zout- smokkelaars verrast. Tegen acht smokkelaars werd procesverbaal opgemaakt. De hoeveel heid aangehaald zout bedroeg 860 pond. Jos. Lamine, kleermaker te Stein, (Lim burg) tegen wien, als vermoedelijken dader van den op 10 dezer aldaar op J. Driessen gepleegden moord, bevel van aanhouding was uitgevaardigd, heeft zich Zaterdag jl. vrijwillig bij den brigadier der rijksveldwacht te Geleen ter beschikking der justitie gesteld en bevindt zich thans in de gevangenis te Maastricht. Hij had zich sedert den avond dat de moord gepleegd is tot op het oogen blik dat hij zich aanmeldde schuil gehouden. Het bevel tot zijn aanhouding zou zijn uitgevaardigd naar aanleiding eener verkla ring van twee personen, die L. korten tijd vóór dat de moord ruchtbaar werd in het bezit van een dolkmes hadden gezien, Zondag nacht is te Amsterdam in de Huidestraat, brand ontstaan, met het onge lukkig gevolg dat de vrouw van den inspecteur van politie Doornbos verbrand is. De meid sprong met hun vijfjarig dochtertje het venster uit op de plaats achter het huis en werd zwaar gekwetst De lOjarige Ubbo Doornbos redde zich door langs een gootpijp naar be neden te glijden. De heer Doornbos zelve had nachtdienst. Nader wordt omtrent dezen brand gemeld: De brand ontstond te 2 uur 30 in het ach terste gedeelte der eerste verdieping, waar de vrouw des huizes sliep, en vermoedelijk door het inbranden en bersten van eene lamp. Door de nachtelijke stilte woekerde de vlam spoedig voort naar boven, waar de dienstmeid door de benauwde lucht wakker werd. Zij ijlde naar de eerste verdieping en sprong met het 5jarig kind uit het raam door eene zoogenaamde lantaarn viel zij op eene binnenplaats. Zij heeft beide beenen gebro ken en het kind werd aan armen en hoofdje ernstig gewond. Het meisje wordt in het gasthuis verpleegd. Aangezien de knaap ook reeds op redding bedacht was, vermeenden de buren dat de vrouw des huizes het brandende perceel reeds ontvlucht was, wat later bleek niet het geval te zijn. Een brandweerman vond haar, meer gestikt dan verbrand, te bed. Het achterste gedeelte en de bovenver dieping zijn bijna geheel uitgebrand. Tilburg. De uitbreiding van het spoor wegstation is in het vorig jaar niet tot uit voering gekomenomdat er tusschen de staatsspoorweg-maatschappij en den Grand central Beige geschil bestond over de ver deeling der kostenlaatsgenoemde maat schappij wilde daarvoor niets bijdragen. Dit geschil, aan het oordeel van scheidsrechters onderworpen, leidde tot eene uitspraak, vol gens welke een nieuw plan voor de uitbrei ding kon worden ontworpen. Volgens dit plan zal ook eene douanenloods voor het inkla ren van goederen uit het buitenland en eene laad- en losplaats voor het militair vervoer gebouwd worden. Raamsdonk, 16 Nov. Op de heden alhier gehouden najaars paarden- en runderenmarkt was de aanvoer van handelspaarden vrij aan zienlijk. Door de aanwezigheid van Fransche en Duitsche kooplieden werden verscheidene paarden tegen prijzen, vaiieerende tusschen f325 en 600, verkocht. Van hoornvee, waar van de aanvoer minder groot was, werden enkele kalfkoeien tegen f 13u k 200 genomen, vette koeien konden van 68 tot 70 ct. per Kg. afdoen. Hedikhuizen. Naar wij vernemen is door ged. staten goedkeuring verleend aan het be sluit van stemgerechtigde ingelanden van den binnenpolder alhier, tot het aangaan eener overeenkomst, in zake de verdeeling der in komsten van de zoogenaamde «Ingelandens goederen te Hedikhuizen.» De sedert jaren door rechthebbenden met de betrokken pol derbestuur gevoerde procedure is hiermede geëindigd. Het spoorwegongeluk bij IJselmonde. Zondagmorgen circa 4 uurheeft er in de nabijheid van Rotterdam een spoorweg on geluk plaats gehad dathoe ernstig ook zich alleen tot materieele schade bepaalt. Een déraillement heeft plaats gehad met den zoogenaamden suikertrein die sedert een maand ingevoerd is, en van Roosendaal naar Rotterdam (Feijenoord) rijdtonder de gemeente IJselmonde aan gene zijde van het stationsgebouw aldaar, juist aan den overweg van den IJselmondschen dijk bij den Rotter- danischen straatwegaan het seinhuis num mer 1. Zeventien wagens zijn ontspoord. Twee daarvan zijn benedendijks gevallen. Een vijftiental zit deels in en op elkaar, en geeft het vreeselijke schouwspel te ziendat de spoorwegongelukken altijd zoo hoog ern stig maakt. Als men een oogenblik denkt dat in deze waggons menschen hadden kan nen zitten gaat een koude rilling door de leden. Paneelen zoowel aan de voor- als achterzijden zijn afgebroken en versplinterd, wielen zijn op elkaar gestapeld en gelijken een reusachtig cijfer 8, loopplanken en por tieren zijn verwrongen en verzetof steken, dwars door andere waggons terwijl de sui ker die overal uit-, langs- en doorloopt, als geheel verloren kan beschouwd worden, daar slechts eenige honderdtallen zakken verwij derd zijn geworden. Persoonlijke ongelukken vielenwonder genoeg, niet voor. De conducteur De Graaf, die bagage-wagen D 95 achter de locomo tief reed, en de remmers Tuinkers en Jansen waren na het déraillement in een hoogst moeielijke en gevaarlijke positie. De wagens, waarin zij zich bevonden waren ten onder ste boven gekanteld waardoor het ijzerwerk van de schuifdeuren zoo verzet was, dat aan openmaken niet te denken viel. De Graaf werd door een raampje uit zijn netelige po sitie gered terwijl Tuinkers en Jansen, door het verbrijzelen van houtwerk de waggons konden verlaten. In plaats van op het eerste goederen - spoorwaarop hij verwacht werdbevond de trein zich op het tweede, waaruit de oor zaak der ontsporing verklaard moet worden, daar èn seinen èn wissels op veilig stonden. Onmiddellijk na het ongeluk werd van ver scheiden plaatsen hulp ontboden zoodat men spoedig met de ontruiming der banen kon aanvangen. Ongeveer 15 man waren Zondagmiddag reeds aan 't ontruimen. Om half vier Zondagmiddag stond de locomotief No. 168 weder overeind, zoodat men toen kon constateeren dat de ketel gesprongen was.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2