Nummer 93. Zondag 24 November 1889. 12e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad van Waalwijk, ANTOON TIELEN, UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Waalwijksche en Langstrantsche Courant, Dn blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco, per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden «an den Uitgever Advertenticn i7 regen f U,6U duarbu/eo 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Stkineb, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING op Woensdag 20 November, 's avonds 61/- ure. Tegenwoordig alle leden uitgenomen de heer Baijens. Voorzitter de burgemeester. De voorzitter opent de vergadering. I")e notulen der vorige worden, na voorlezing door den secretaris, onveranderd vastgesteld. Aan de orde: I Ingekomen stukken: 1. Schrijven van den heer S. R. Stokvis Sr. te Rotterdam, concessionaris der waterleiding te Til burg, vergunning verzoekende om voor zoolang noodig buizen te mogen leggen in den westelijken berm van den Zomerdijk. De voorzitter: „dit schrijven is pas ingekomen zoodat B. en W. er nog niet over hebben kunnen beraadslagen. Ik stel dus voor het aan te houden." Conform besloten. 2. Besluit van Ged. Staten, houdende goedkeu ring van het raadsbesluit tot wijziging der be grooting voor 1881). 3. Idem van de dading met van Steenes en Benjarainse. 4. Adres van de heeren Verhoeven telléusden, in hunne qualiteit van erfgenamen van Dr. Van Heijst, teruggave verzoekende van door dezen betaalden omslag in den hoofdelijken omslag over de 3 laatste maanden van het dienstjaar. De heer Mombers: „'t is waar, Dr. van Heijst is overleden maar het huishouden bestaat nog evenals vroeger.' De heer Quirijns: //de heeren Verhoeven noe men zich wel erfgenamen van Dr. van Heijst maar de raad weet hiervan oflicieel niets. Zij dienden toch eerst te bewijzen dat zij het wer kelijk zijn." Daar de leden algemeen hiermede instemden werd de zaak aangehouden; het dag. best. zal de zaak onderzoeken. 5. Schrijven van den burgemeester aan Ged. Staten, kennis gevende dat hij, ingevolge art. 70 der gemeentewet, het raadsbesluit van 18 October j.l., tot toekenning van een schadevergoeding aan den oud-marktmeester Frans Bogaerts, niet zal uitvoeren, als strijdig met het algemeen belang De voorzitter: „tengevolge van informatien üoor Ged. Staten ingewonnen, is mijn schrijven niet tijdig ingekomen. De tijd, waarin antwoord had beliooren te komen, is intusschen verstreken; ik verklaar dus het besluit te zullen uitvoeren." II. Wijziging begrooting 1889. De secretaris leest een ontwerp-besluit voor; de te verlioogen posten betreffen het salaris van den havenmeester, zegel schuldbrieven nieuwe lee ning, aanleg plantsoen en school. De heer Verbunt: ik heb niets tegen de voor gestelde wijzigingen, maar toch hoop ik dat het dag. best. riiet meer geld zal uilgeven voor bloe mentuintjes, zoolang nog openbare wegen,zooals o. a. de Kerk pad, in zoo slechten toestand verkeert." De voorzitter: „dat is geen publieke weg; als het dag. best. daar iets aan doet, dan doet het dit zonder er eigenlijk recht toe te hebben.' De heer Verbunt: „ik geloof dat dit juist een weg is die verbetering behoeft. B. en W. moes ten juist het geld van die bloementuintjes, die toch zeker niet noodig zijn, bewaren, om in over leg met Wagemakers den Kerkpad te verbeteren, een weg; die veel gefrequenteerd wordt." De voorzitter: „verbeteringis wel noodig m ar ook vroeger is dit gezegd; maar toen was men er tegen, omdat Bezooien niets in de kosten wilde bijdragen.' De heer van der Heijden: „ja, dit is zeer klein geestig geweest van Bezooien; maar dan moet men net maar doen voor de Waalwijkers.' De voorzitter: „dit is het juist, wat ik den heer Verbunt antwoordde: Wij hebben daartoe niet het recht; doen wij het wel dan kan vooreerst Wa gemakers het óns beletten en tweedens de inwo ners kunnen zeggen, dat wij geen geld mogen uitgeven tot verbetering van een particulieren weg. Ik heb in 'tgeheelgeen belang bij bloemen tuintjes, maar ik acht mij niet gerechtigd den weg van Wagemakers in orde te maken. Inder tijd heeft, meer. ik, de heer Timmermans voorge steld er puin op te storten en is dit ook geschied." De heer Mombers: „ik vind het schade voor de gemeente dien weg in orde te hebben; hoe beter hij is hoe meer volk er passeert en dit is nadeel voor dc straat." De heer van der Heijden„zeker omdat er anders soms een paar boeren in de straat moppen koopen. Ik dacht waarachtig dat gij wijzer waart. Vroeger, bij het in orde maken van de Putsteeg, heeft de raad er zoo niet over gedacht." De heer Zijlmans: „de Kerk pud is vroeger in orde gebracht; nu schijnt hij weer in wanorde te zijn; als de gemeente hem eenmaal in orde heeft gemaakt moet de eigenaar hem maar in goeden staat houden; m. i. komt het niet te pas hem met groote kosten te onderhouden." De heer van Schijndel: „zoolang Bezooien niet aan de verbetering bijdraagt, ben ik er tegen dat wij er iels aan doen." De heer Verbunt: „ik heb in 't geheel geen voorstel gedaan tot verbetering op kosten der ge meente: ik heb alleen gezegd, dat die bloemen tuintjes veel geld kosten; mijne bespreking had alleen ten doel dat zal worden gezorgd voor vol doende afwateringmen kan den arbeider de kanten laten afsteken, dan loopt het water weg, dat thans blijft staan." De lieer van der Heijden: ,,de heer Zijl mans vergist zich; de Kerkpad is nooit geheel in orde gemaakt; vooraan wel maar meer naar achter is er enkel slijk opgegooid." De voorzitter: „laat ons nu van dit onderwerp afstappen.' III. Wijziging der jaarmarkt van 21 September. Besloten wordt te bepalen als 21 September op Zaterdag of Zondag valt, de Paardenmarkt dan te houden op Vrijdag. Ve der blijkt uit de ge houden besprekingen, dat voortaan de botermijn steeds zal gehouden worden op de marktdagen. Aan B. en W, is aanbevolen de plaatsing van het vee zoo te regelen, dat de toegang naar de boter mijn en de school zooveel mogelijk vrij blijft. IV. Benoeming van: a. een lid der schoolcommissie. Gekozen de heer Al. Verbunt met 6 stemmen tegen op de heeren H. Witlox en V. Claessen ieder 2. b. een lid van het R. C. Gasthuisbestuur. Gekozen de heer J. B. Timmermans Wz. met 7 stemmen, tegen 3 op den heer Gragtmans. c. Idem van het algemeen armbestuur. Herkozen de heer F. W. van Liempt met al gen: eene stemmen. V. Vaststelling begrooting 1890. De voorzitter„hoe wenschen de heeren de begrooting te behandelen; puntsgewijze of alleen het verslag der commissie? De secretaris zal eerst het verslag voorlezen:" 't Is van den volgenden inhoud: Aan den raad der gemeente. Ondergeteekenden, in uwe vergadering van 18 October j.l. benoemd om de begrooting van in komsten en uitgaven der gemeente, voor den dienst van 1890 te onderzoeken, hebben zich van die taak gekweten en de eer het navolgende rap port uit te brengen De verschillende posten van inkomsten gaven uwer commissie geen aanleiding tot op- of aan merkingen. UITGAVEN. Hoofdst. I. art. 10a, Jaarwedde van den bouw kundige f200. 't Kwam der commissie voor, dat, terwijl een maal een salaris van f 200 aan den gemeentebouw- kundige wordt toegekend, hij ook verplicht is de voorkomende werkzaamheden te verrichten; kan hij dit niet en meent hij assistentie noodig te hebben, bij het uitvoeren van openbare werken, dan komt het niet onbillijk voor dat de bouwkundige, in overleg met den gemeenteraad, daarvoor een gemeentenaar neme. Idem lett. g. Jaarwedde van den aflezer der geraeentepublicatien f10. Volgens het oordeel der commissie kan deze post gevoegelijk vervallen, daar de uitgever van de „Echo van het Zuiden,' zich bereid heeft ver klaard de gewone gemeentepublicaties gratis in zijne courant op te nemen, als hem ook dé ge meen tead ver ten lies ter plaatsing worden gegeven. De commissie adviseert in dien geest. Hoofdst. II. art. 3. lett. b. Schrijfbehoeften f 45 a h 4. Kosten van*stukken, die ten behoeve der gemeente ge drukt worden. f 2/5 r 6. Kosten van het aanleggen der registers van den burgerl. stand. f' 120 10. Kosten van aankoop der re gisters bevelschriften met de zegels f 110 12. Kosten van aankoop en inbin den van boekwerken, f25 Uoofst. VI. art. 9. Kosten van het aanschaffen en onderhouden van school boeken, leermiddelen en schooibehoeften f 475 De commissie heeft bezwaar tegen de door B. en VV. de laatste twee jaren gevolgde wijze ten opzichte van de levering van de hierboven ge noemde benoodigdheden. Zij acht die in de eerste plaats hoogst onbillijk en ten tweede strijdig met het gemeentebelang. Zij stelt daarom voor dat de raad besluite de levering van al de voor den dienst van 1890 voor de gemeente noodige schrijf behoeften, gedrukte stukken (de registers van den burgerlijken stand en van bevelschriften daar onder begrepen) boek-en bindwerken en schooi behoeften, zonder uitzondering op te dragen aan den boekdrukker en boekhandelaar Antoon Tie- len, alhier. Hoofdst. II. art. 16. Advertentiekosten f 75. De commissie heeft geen bezwaar tegen de uit getrokken som; zij acht het echter zeer ondoel matig de gemeenteadvertentien te plaatsen alleen in buiten de gemeente uitkomende bladen, daar zij dan niet genoegzaam ter kennis komen van het publiek, waarvoor zij bestemd zijn, terwijl tevens de kosten veel hooger loopen, wat strijdig is met het algemeen belang. Zij stelt daarom voor dat de raad besluite, dat voortaan alle gemeenteadvertenties geplaatst wor den in de hier verschijnende „Echo van het Zui den," zoo niet het tegendeel door den raad be paald wordt. Hoofdst. 111. art. 6a. Aanleg van trottoirs aan de Noordzijde der straat memorie Met genoegen heeft de commissie uit de M. v. T. gezien dat door den gem.-bouwkundige bestek en begrooting gemaakt worden voor den aanleg van trottoirs aan de Noofdzijde der Groote straat. Zij acht de daarstelling van die trottoirs in 1S90 noodzakelijk en stelt daarom den raad voor B. en W. uit te noodigen te willen zorgen, dat de plannen en begrooting voor dat werk uiterlijk binnen 2 maanden aan den raad wor den overgelegd, opdat met bekwamen spoed tot de uitvoering kunne worden overgegaan. De voorzitteruit het verslag zult u hebben opgemerkt, dat er niet veel veranderingen in de begrooting zijn gebracht; de heeren hebben ze allen aan huis gehad en ze dus kunnen nagaan. Ik heb nog geen antwoord gehad op mijne vraag ot iemand soms verlangt de begrooting puntsge wijs te behandelen; zullen we dus enkel het rap port der commissie bespreken De heer van der Heijden„ik heb nog wel enkele punten daarbuiten." De voorzitter: „zijn er nog andere heeren, die punten buiten het rapport te bespreken heb ben Niemand. Dan zullen we die van den heer Van der Heiiden het eerst nemen." De heer van der Heijden„zoo het salaris voor den gemeente-bouwkundige; dit is niet te hoog; maar daar er meer bruikbare personen in de gemeente zijn, ben ik tegen een vasten op zichter men kon er telkens een aanstellen als tr een noodig wasnu kan hij tussclienbeide al het werk niet waarnemen." De voorzitter: „u stelt dus voor Van Dijck zijn ontslag te geven als gemeentebouwkundige." De heer van der Heijden„in 't geheel niet, maar ik ben er tegen een bepaald persoon vast te benoemen. Ik zou er slechts een aanstellen als "t noodig is. Als er niets te doen is wordt er dan ook geen geld uitgegeven. Nu zou hij, als hij niet ahes kan bijbrengen zelf een ander moeten betalen." De heer Timmermans Bz.„dit is niet de be doeling der commissie; zij geeft alleen de wen- schelijkheid te kennen dat, in geval de gemeente- bouwkundige het te druk mocht hebben, een op zichter uit de gemeentenaren zal worden ge nomen." De hr. van der Heijden: „dus de commissie is toch ook van gevoelen dat Van Dijck zijn werk niet afkan. Waarom zijt gij dan tegen mijn voorstel De heer Timmermans Bz.„omdat de gemeen tewerken dagelijkscii toezicht noodig hebben en 'tzoutoch moeilijk zijn daarvoor telkens iemand te benoemen." De heer van der Heijden „ik geloof dat de gemeente-arbeider van Broekhoven die dage- lijksche dingen veel gauwer gezien heeft dan Van Dijck." De heer Mombers„ik geloof, als wij met mijnheer van der Heijden meegingen, we het niet vèr zouden brengenvroeger had Van Dijck f 1U0.omdat dit te weinig was heeft uien er later f100 bijgedaan. Als wij hem dien post af nemen geloof ik dat wij spoedig een anderen zouden moeten nemen, wien wij zeker veel meer zouden moeten geven kan hij het werk niet af, dan zijn B. en NV. de aangewezen personen om iemand er bij te nemen. Ik ben er voor om daar in 'tgeheel ni«t aan te raken." De heer van der Heijden „ik zal u nog wel meer vertellenals 't noodig is dat wij meer geld uitgeven dan moet dit geschiedenmaar wordt er niet gewerkt, moet er ook niet betaald worden de hoofdzaak is dat de gemeente niet afgezet wordt." De heer Mombers„zeker is de gemeente nog nooit door Van Dijck afgezet." De lieer van der Heijden „gij verdraait mijne woorden; ik heb in 't geheel niet gezegd dat Van Dijck de gemeente heeft afgezet, maar ik blijf er bij dat er moet betaald worden naar de ver richte werkzaamheden. Dan de gasfabriek. Daarvoor ia uitgetrokken f7095 dien post zou ik meer gespecificeerd wil len zien de som voor bezoldiging van directeur en personeel is niet te groot maar zoo eenige duizende guldens beschikbaar stellen voor steen kolen enz. dat is veel te veel. Ik heb hooren vertellen dat er een oven is gebouwd voor f 1500 en dat een deskundige verklaard zou hebben, dat hij geen 15 cent waard isdat men den ouden oven heeft moeten gebruiken en, om gas genoeg te kunnen leveren maar hars er in gooit; 't zal mij groot pleizier doen als dit een en ander afdoend wordt tegengesproken.* De heor Mombers: „ik heb, integendeeljuist gehoorddat die oven zoo goed is. Maar de commissie der gasfabriek zal zeker wel inlichten." De heer Timmermans Wz.„bij de begrooting is overgelegd een specifieke begrooting van de gasfabriekdeze is ook in de commissie geweest en ook de raadsleden hebben er kennis van kun nen nemen. Wat de uitgaven voor den nieuwen oven aan gaat die zijn overdrevenik veronderstel dat hij gekost zal hebben f1300; de commissie heeft steeas getracht de materialen zoo goedkoop mo gelijk te koopenzij is steeds gewoon goed te informeeren. Dat de oven niet aan de verwachting beant woord zou hebbenwerkelijk is er in 't begin een klein gebrek ontdekt, dat men heeft trachten te verhelpen, waarin men ook geslaagd is, zooals Van Dijck mij heeft gezegd; komen er nog dan wordt er overleg gepleegd met een deskundige van elders Zooals ik gehoord heb is de oven nu goed; overigens is ae commissie goed tevreden over den directeur De heer Van der Heijden: „de naam van deï geraadpleegden deskundige zal toch wel geen geheim zijn." De heer Timmermans: „neen, het is de direc teur der gasfabriek te Tilburg." De heer Van der Heijden „dan heeft men de commissie en den directeur belasterd, want men heeft mij verteld, dat juist de heer Herboth zou gezegd hebben, dat de oven geen 15 cent waard is. En nu de tweede oven? De heer Timmermans Wz.„regelmatig wordt die niet gebruiktthans geloof ik van niet.' De lieer Van der Heijden „ik hoop er het beste van. Maar ik zou er voor zijn om de gas- commissie aan te vullen met een deskundige, buiten den raad:* De heer Timmermansde commissie behoort te bestaan uit raadsleden." De heer Van der Heijden: „Maar dan behoort Van Dijck toch zeker op de gasfabriek te blijven.' De heer Verbunt „ik steun het voorstel van den heer v. d. H. om een opzichter te benoemen, naarmate die noodig is." De voorzitter„zooals reeds gezegd iser is dagelijksch opzicht noodig; wij hebben Van Dijck meermalen noodig. B. en W. kunnen onmogelijk over alles opzicht houden. Wordt Van Dijck ontslagen dan moet men toch weer een anderen benoemen." De heer Van der Heijden: „'tis ook niet te doen om minder geld uit te geven maar om werk voor ons geld te hebben, al moest het meer kos ten. En Van Dijck kan niet van de fabriek af." De heer Timmermans Wz.„'tis ook het ge voelen van het bestuur dat Van Diick onmisbaar is en f200 is zeker niet te veel. 't Komt mij voor dat er niet de minste termen zijn om hem te ontslaan.* De heer Van Schijndel„200 gulden is zeker niet te veel voor den gemeentebouwkundige; maar Van Dijck heeft zijn handen vol aan de gasfabriek; men stelle dus een anderen aan, zoo noodig op hooger salaris. De heer Timmermans Wz.„Van Dijck heeft niet te veel werk en als daarin moet worden voorzien dan kan dit door mindere werkkrachten geschieden. Hij speelt te veel arbeider." De voorzitter: „ik moet dit beamen. Er is een groot verschil tusschen directeur en werkman en dikwijls heb ik hem op klompen en i» werk pak arbeiderswerk zien verrichten.' De heer van Schijndel„als 'tdan van anderen kant schoof gaat, komt het toch verkeerd uit." De heer Timmermans Wz.„wat overigens de gasfabriek aangaat, deze schijnt goed te marchee- ren aflossing en rentebetaling geschieden gere geld en thans heeft zij een overschot van f 1100; de gasprijzen zijn voor 2 jaar met 1 cent ver minderd en thans is zelfs ook weer in overwe ging genomen hetzelfde te doen; 'tis er echter niet toe gekomen met het oog op de hooge kolen- prijzen." De heer Zijlmans„'t zal wel overbodig zijn iet* nader over Van Dijck te zeggen na het ge sprokene. Ik ben overtuigd dat de post voor den gemeentearchitect een post is, die goed besteed wordt; ik vraag of alle onder Van Dijck uitge voerde werken niet goed zijn afgewerkt? Ik heb hem bewonderd, dat hij met zooveel ijver en arabitiezijn talrijke werkzaamheden bijhoudt. Er zou eerder aanleiding zijn om zijn salaris te verhoogen." De heer Van der Heijden„'t is jammer dat de raad niet beschikt over een decoratie, dan kon van Dijck daarmede begiftigd worden. Ik gun iedereen de vreugd de verdiensten van Van Dijck te luchtenmaar ik wensch te doen uitkomen, dat ik mij in 't geheel niet opponeer tegen Van Dijck. 't ïs mij te doen om de zaak. En dan acht ik het noodig, dat de gascommi sie zoo spoe dig mogelijk worde aangevuld." De voorzitter: „Dat zal in December geschie den."

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1