Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Duitsehland. Oostenrijk. Italië. Rusland. De loop der zaken in de openingszitting van Frankrijks kamer is van dien aard ge weest, dat men eindelijk schijnt begrepen te hebben, dat alleen een programma met een gematigde politiek of eindelijk zonder alle politiek, kans heeft op een lang bestuur; het antwoord op de vraag of het kabinet zulk een programma nu waarlijk heeft opgesteld, omdat de heeren ministers in hun hart over tuigd waren, dat 't zoo moest zijn en niet anders, dan wel uit welbegrepen eigenbelang, waarmede de innerlijke overtuiging niets te maken heeft, is op het oogenblik van minder belang; onze taak is het, nadrukkelijk te wijzen op het verblijdende feit, want eene verblijdende gebeurtenis is het, zelfs al zou het kabinet alleen uit de innerlijke neiging tot zelfbehoud aldus handelen. Deze verklaring toch van de regeering der groote republiek, is er eene, die mits men er zich aan houdt voor den algemeenen toestand van veel grooter belang is dan ge dwongen beleefdheids-visites van de grooten dezer aarde, die eenige dagen het publiek bezig houden, maar van welker blijvende resultaten men bijster weinig bemerkt. De Parijsche tentoonstelling heeft den Franschen groote financieele voordeelen be zorgd, dat weet men, maar als de groote natie door de moreele resultaten van dit wereldconcours dermate was getroffen, dat de revanche-begrippen er voor goed uit waren en het volk zich tevreden stelde met het heden en de toekomst, beide schoon en veel belovend, dan zou dat een succes zijn, waarbij gansch Europa een juichtoon zou aanheffen en niet zonder reden. Het kabinet heeft voor zijn vredelievende verklaring nog tijdens de zitting een belooning verworven de verwerping van het voorstel tot grondwetsherziening met een meerderheid, bestaande uit 318 leden der linker- en 24 der rechterzijde, tegen een minderheid, be staande uit 41 boulangisten, 50 monarchisten en 25 republikeinen. Donderdag echter viel er iets voor, dat der regeering minder aangenaam geweest zal zijn. De minister Rouvier had namelijk het voorstel, betreffende de vrije vervaardiging van lucifets (in Frankrijk een monopolie), bestre den. Eene motie, door de regeering aange nomen, werd met 312 tegen 236 stemmen verworpen. Art. 1, dat door den minister bestreden was, werd aangenomen met 292 tegen 232 stemmen. Deze uitslag verwekte groote sensatie. Het gerucht van Rouviers aftreden is reeds in omloop, maar men ver moedt toch dat de minister de stemming over het geheele wetsvoorstel zal afwachten. t Schijnt Portugal in Zuid-Afrika alles voor den wind te gaan: tal van aanzienlijke opperhoofden leggen 't hoofd in den schoot en nemen Portugals suzereiniteit aan. Of John Buil lachen zal De sultan heeft den grootvizier opgedragen hem een voorstel te doen over eene uitge breide amnestie voor de opstandelingen op Kreta. De minister van justitie heef daarover een rapport ingediend, dat de minister van buitenlandsche zaken in studie nam om te overwegen of aan het verlangen der mogend heden genoegzaam tegemoet gekomen is. Van Rusland beweert men weer, in tele grammen aan de Engelsche bladen, dat het voortgaat groote troepen - massa's aan de westelijke grenzen op te stellen. In de laatste dagen geschiedt zulks met koortsachtigen ijver. De nieuwe regimenten heeten uit den Cau casus te komen. De qunntiteit van berichten over de „Ver- eenigde Staten van Brazilië" en de voorvallen die aan de vorming er van zijn voorafgegaan en er op gevolgd, Iaat niets te wensehen over, maar over de qualiteit valt niet te roemen. De regeering schijnt flink te paard te zitten, maar of zij 't zal kunnen houden alj t diertje aan 't loopen gaat, moet de tijd leeren. Op 't oogenblik gaat alles uitstekend, de enkelen, die naar Europa vertrekken, om dat zij 't niet meer vertrouwen op Brazili- aanschen bodem, zijn in de minderheid De keizer, die op de mededeeling van de ver andering van regeeringsvorm heeft geant woord dat hij voor den drang der omstan - digheden wijken, maar Brazilië steeds in aangename herinnering zal houden, zou volgens geruchten zelf de hand hebben gehad in de omwenteling om de opvolging van zijn schoon zoon, graaf d'Eu, te voorkomen, wiens streven hem tegen de borst stiet. Koningin Victoria van Engeland heeft haar ex-collega gastvrij heid aangeboden. Het manifest van de nieuwe regeering spreekt van orde, van vrijheid en rechten der burgers en belooft alle door de vroegere regeering aangegane verdragen en verplich tingen trouw te zullen nakomen. De voorloopige regeering heeft een besluit uitgevaardigd, waaftiij het algemeen stemrecht wordt ingevoerd. Verschillende dépeches, welker vertrouw baarheid voor het oogenblik echter niet te bepalen is, deelen verder vele bijzonderheden mede. Zoo zou de monarchale partij in Bra zilië den troon hebben aangeboden aan een neef van den onttroonden keizer, eveneens Pedro geheeten. Een ander bericht meldt weder, dat de keizer van de staatsgreep kennis gedragen en de republikeinsche leiders de vrije hand gelaten zou hebben, omdat hij vreesde dat na zijn dood de revolutie toch onvermijdelijk en dan, wegens den haat jegens de kroonprinses en haren gemaal, gewelda- dig en bloedig zou zijn, terwijl thans de keizerlijke familie zelfs financieel geene schade lijdt. Een derde bericht wederom meldt, dat dc bijeenkomst eener constituante niet voor December te verwachten is en dat niet Fon- seca, maar graaf Pelotas de meeste kans heeft tot president der republiek gekozen te worden. Deze laatste mededeelingen zijn ontleend aan telegrammen, door de regeering te Weenen ontvangen. Het gerechtshof te Bergen (Henegouwen) heeft thans Pourbaix, den bekenden agent provocateur bij de jongste arbeidersonlusten in Belgie, die, heimelijk in dienst der politie, de werklieden aanzette tot gewelddadigheden en dynamiet complotten, veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf en 100 fr. geldboete. Zijn medeplichtige, Rouhette, is verooi- deeld tot dezelfde straf en betaling van de kosten. Eenige afgevaardigden vragen van de re geering een^ crediet van 100.000 voor de werkstakers in het Noordei-departemcn, als mede amnestie van vonnissen tengevolge van de grèves. Het Emin pacha-comité te Berlijn heeft per telegraaf bericht gekregen, dat te Lamu van dr Peters brieven zijn ontvangen, die tot 5 October loopen. De expeditie bevond zich op dat tijdstip te Kokorro en allen waren wel. De geruchten van de vernietiging der expeditie verloren dus na dit bericht allen grond. In een extra-nommcr van den „Reichs- Anzeiger wordt een den 20 uit Zanzibar verzonden telegram van Wisamann openbaar gemaakt, luidende: Den lu November zijn te Mpwapwa aangekomen Stanley en Emin pacha, Jephson, Stairs, Parker, Nelson, Bondy, Casati, Schinze, Hofmann en een ander zen deling. Ik verwacht dat zij op zijn vroegst den 1 December te Bagamayo zullen komen. De toestand op het station Mpwapwa is volkomen bevredigend. Bij na al de zwaar gewonden bij de kruitontploffing te Hanau zijn bezweken. Het aantal slachtoffers van die ramp is thans 17 en er liggen nog twee gewonden in een hopeloozen toestand. In een nog'in aanbouw zijnde fabriek voor electrische verlichting te Hamburg is een stoomketel gesprongen. Twee werklieden werden door het daaruit spuitende water gedood en een beambte bekwam doodelijke brandwonden. Uit Praag wordt gemeld, dat de Duitsche afgevaardigden voor den landdag, wier man daat vervallen is verklaard, wegens de wei gering, aan de zitting deel te nemen, besloten hebben te blijven vergaderen om er de aandacht op gevestigd te houden hoe het romp-parlement telkenmale gelden, door Duit sche belastingbetalenden gestort, bezigt voor propaganda der Czechen. Het slechten der oude, ganschelijk vervuilde volksbuurten van Napels en hunne vervan ging door nieuwe woningen heeft, blijkens onderstaande opgave door de „Perseveranza" aan het verslag van een ingenieur ontleend, tot dasver niet aan het gestelde doel, de vermindering van schrikkelijke opeenhooping der volksklassen, beantwoord. Terwijl het lage Napels vroeger 1500 be woners per hectare telde, is thans dit aantal tot 2300 geklommen doordat de vertrekken der nieuwe woningen nog kleiner zijn en de huizen nog dichter op elkaar zijn gebouwd. Bovendien gaat bijna al het geld, dat door de maatschappij aan dagloonen wordt be taald, voor Napels verloren, daar onder de 9000 werklieden, welke de maatschappij aan het werk heeft, bijna geen enkele Napoli- taan is. Gebrek aan behoorlijk toezicht schijnt ook hier weer de hoofdschuld te dragen. Evenals te Odessa is de politie te Peters burg opgetreden tegen studenten, die een lijkdienst wilden organiseeren voor een in Siberie gestorven nihilist. 16 studenten der militaire academie zullen weggezonden wor den, omdat zij een requiem willen laten lezen voor de zielerust van Tschernishewsky, den nihilistischen schrijver, die kort voor zijn dood genade heeft gekregen. De Staaten Corresp. te Berlijn ontvangt een bericht uit Petersburg, waarbij bevestigd wordt, dat men getracht heeft den trein te doen verongelukken, waarin groothertog Mi chel met zijn twee zoons was gezeten. De rails waren op een bepaalde plaats losge schroefd. Gelukkig werd dit door een der wachters bij tijds opgemerkt en de noodige seinen konden nog gegeven worden om den trein te doen stoppen. Na een half uur kon de trein zijn reis vervolgen. De vorstelijke personen waren overtuigd, dat men het op hun leven gemunt heeft gehad en toen de trein te Borki arriveerde, waar verleden jaar het spoorwegongeluk plaats heeft gehad, waarbij de czaar was betrokken, heeft groot vorst Michel een dankdienst doen celebreeren in de kapel, welke ter herinnering aan de catastrophe van het vorige jaar is opgericht. «Verder hebben wij nog een verzoekschrift van F. de Cortie, verzoekende een subsidie van f50 voor de zangschool De heer Timmermans Bz.«dit stuk heeft te commissie niet gezien't zal wel bij de andere gelegen hebbenik wil niemand beschuldigen maar alleen verklaar ik het niet te hebben gezien. Overigens deel ik in het gevoelen van B. en W. die geen post uitgetrokken hebbendede nood zakelijkheid daarvan niet schijnen in te zien, en stel daarom voor he' voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. De voorzitter: Voor de schutterij is uitgetrok ken een post van f35 voor administratiekosten; zou 't niet beter zijn dien te splitsen en te zetten: drukwerken f25 en administratiekosten flO. De heer Timmermans Wz.«daar kan niets tegen zijn. Aangenomen. De voorzitter: «thans krijgen wij verder het rapport der commissie en wel betreffende het plaatsen van advertentien en de levering van drukwerken, secretarie- en schoolbehoeften enz. Mijzelve gelijkblijvende in de meening dat de beslissing daaromtrent behoort bij B. en W., heb ik mij gewend tot de Gemeentestem, om haar gevoelen dienaangaande te vernemen. Zij stelt mij in 't ongelijk Ik heb mij daarna gewend tot den heer Hartman, secretaris te Goes, ook een autoriteit, en deze verklaart dat het budget is een eredietbrief voor B. en W., waarbij zij zich vrij kunnen bewegen; de raad gaat zijn be voegdheid te buiten als hij personen aanwijst, aan wien die gelden moeten besteed worden. Het dagelijksch bestuur heeft in deze geen or ders af te wachten, tenzij bij aanbesteding. Ik heb den heer Hartman de «Gemeentestem'» toe gezonden en hem gevraagd of na lezing daarvan zijne meening soms veranderd was. Hij heeft mij geantwoord aat de lezing van dat stuk zijne opinie niet heeft gewijzigdhij blijft volhouden dat de raad alleen de cijfers te bepalen heeft en niet raag treden in de wijze van ze te besteden. Bepaalde beslissingen omtrent deze aangelegenheid zijn hem niet bekend. Verder is hij van ooi-deel d»t de keuze der bladen, waarin advertenties zullen worden geplaatst, aan B. en W. is overgelaten, tenzij bij gratis plaatsing. Als wij Cremers nalezen ook een autoriteit dan zien wij dat hij zegt, dat de raad niet het recht heeft liet dag. best. te gelasten, daar dit niet is een dienend maar een uitvoerend collegie. Volgens de gemeentewet heeft het collegie van 3. en W. het beheer over de geldmiddelen der gemeentemaar 't is geer. beheer als er bij ge zegd wordt dat men ait of dat moet koopen in dezen of dien winkeldan is het college een voudig dienstdoende. Ik blijf dus geheel bij mijne zienswijze. Ik wil echter een voorstel doen en wel dat, niet ik, maar het dag. bestuur nogmaals infor- matien inwinne; zooals die dan uitvallen zal ge handeld worden. Maar tot zoo lang niet is uit- femaakt dat de raad het recht heeft, kan of mag et dag. bestuur het niet uit de hand geven." De heer Verbunt: „de voorzitter heeft daar gesproken dat het dag. bestuur geen dienend maar een uitvoerend collegie isin de eerste plaats is het toch zeker de uitvoerder der besluiten van den raad. Daarbij zijn de vroegere handelingen in deze van het dag. bestuur zoo onbillijk, net heeft zoo'n misbruik gemaakt van zijne macht, dat de raad zich gedwongen ziet het zooveel mogelijk aan banden te leggen en ik zelfs zou durven in overweging te geven de posten niet toe te staan als daarin geen verandering komt." De voorzitter: „ia wel. ja wel, dat weten we. Maar dat is hier de zaak niet. De vraag is wie het recht heeft den leverancier aan te wijzen, de raad of het dag bestuur." De heer van der Heijden„mijn vroeger voor stel zal nu toch wel in behandeling komen want alleen onder de gestelde voorwaarden ben ik er voor de posten toe te staan." De voorzitter: „voorwaarden komen bi er bij niet te pas." De heer van der Heijden ,'t is schande ge noeg dat de raad zich verplicht ziet zoodanige maatregelen tegenover het dag. best. te nemen." De heer Timmermans Bz.: „liet rechtspunt kan hier geheel buiten quaestie blijven; ik wil alleen in overweging geven of het billijk is steeds één man te blijven begunstigen met de gemeente le veranties met algeheele uitsluiting van den an dere, die even goed aan de gemeentelasten bij draagt en op wiens vroegere leveringen, volgens verklaring van den voorzitter zelf, nooit de minste aanmerking gevallen is. Namen komen hier niet te pas, maar de billijkheid eischt dat er verande ringen kome in dien toestand. Daarbij is de door het dag. best. gevolgde gedragslijn niet in 't be lang der gemeente, want op de begrooting voor 188b zijn de posten voor drukwerken, burgerl. stand en schoolbehoeften samen f80 hooger ge raamd dan vroeger ooit het geval geweest is; ook op deze begrooting is de som voor de Reg. Burg. St. weer f5 hooger." De voorzitter: „dit kan niet anders, de gemeente wordt grooter." De heer Timmermans Bz.: „ik betreur alleen dat deze zaak in den i*aad moet komen; de handelingen die er toe aanleiding hebben gegeven laat ik geheel voor rekening van den voorzitter, hij moge die verantwoorden. Ik doe een beroep op uw billijkheids- en rechtvaardig heidsgevoel, opdat aan den tegenwoordigen toe stand een einde kome." De heer Timmermans Wz.: „ik wensch een enkel woord te zeggen om te doen uitkomen, dat ook in het college van B. en W. over deze zaak ▼ei-schil van gevoelen bestaat. Wat de rechlsquaestie aangaat dan is'de Ge meentewet heel duidelijk. Art. 134 geeft aan den raad alle bevoegdheid, die niet bij deze of eenige andere wet aan den burgem eester of aan burge meester en wethouders is opgedragen. Aan art. 179, waarbij het beheer der inkomsten en uitga ven aan B. en W. is opgedragen, wordt ra. i. niet te kort gedaan, wanneer de raad aanwijst, bij wien de toegestane gelden zullen besteed worden. Ten opzichte van 's voorzitters voorstel om het dag, best, te doen onderzoeken, iri hoeverre de De Gemeentestem van 11 November j.l. be vat het volgende Aan de redactie der „Gemeentestem." Is de gemeenteraad bij lxcfc vaststellen der be grooting bevoegd den persoon aan te wijzen, die in 1890 aan de gemeente zal leveren de druk werken en schrijfbehoeften, b'enoodigd ter secre tarie, of behoort dit uitsluitend tot de bevoegd heid van Burg. en Weth. x Bij aanbesteding van eene levering behoort de gunning aan Burg. en Weth., als belast met de uit voering van s raads besluiten. Maai- wanneer de raad en daartoe is hij bevoegd—geen aan besteding maar rechtstrecksche levering verlangt dan heeft hij o. i. ook liet recht zelf den leve rancier aan te wijzen. raad in zijn recht is om eeu leverancier aan te wijzen, moetik opmerken, dat dit toch nooit op die wijze is uit te maken. De voorzitter heeft nu reeds twee autoriteiten gernadpleegd, die elkander tegenspreken. Wil hij de quaestie uitgemaakt zien, dan is alleen de weg open, bij de gemeen tewet voorgeschreven. Ik zou echter betreuren dat die gevolgd werd, maar gaarne zien dat het aan den raad werd overgelaten. Wat het plaatsen der advertenties aangaat, wil ik alleen dit zeggen, dat vroeger besloten is die te gunnen aan den uitgever vau de Echo van het Zuiden; daarom en ook omdat het nemen van een besluit in dien geest niet strijdig is met de wet, zou ik wensehen dat de gemeente annonces steeds in de Echo werden opgenomen, terwijl dan ook de gewone gemeente publicaties kosteloos in dat blad ter kennis der ingezetenen kunnen worden gebracht." De voorzitter: „ik moet u opmerken, dat al worden de gemeente publicaties aan een blad gratis ter plaatsing opgegeven, de naam des bur gemeesters er zonder zijne toestemming niet onder mag gedrukt worden. Over deze zaak kunnen wij nog lang spreken. Ik zou daarom de beslis sing overlaten aan Ged. Staten of den commis saris des konings. Dit is de weg." De lieer Verbunt: „in verband met het voor stel van den heer van der Heijden stel ik voor de conclusie van het rapport der commissie be- -treffende het plaatsen van advertentien en publi caties en de levering var. drukwerken, schrijf- en schoolbehoetten in zijn geheel in stemming te brengen." De voorzitter voldoet hieraan. De conclusie van het rapport, luidende: Ie. dat de gemeente publicaties gratis in de Echo van het Zuiden zuilen worden opgenomen; 2e. dat de levering van al de voor den dienst van 1890 voor de gemeente noodige schrijfbe hoeften, gedrukte stukken (de registers van den burg. stand en van bevelschriften daaronder be grepen) boek- en bindwerken en schoolbehoeften zonder uitzondering opgedragen zal worden aan den boekhandelaar Anti ion Tielen alhier; 3e. dat voortaan alle gemeente-advertenties geplaatst zullen worden in de hier verschijnende Echo van het Zuiden, zoo niet het tegendeel door den raad bepaald wordt; wordt aangenomen met 9 stemmen tegen 1, die van den heer Zijlmans. De voorzitter: „krachtens art. 70 der gemeen tewet verklaar ik dit besluit niet te zullen uit voeren, als in strijd met de wet." De voorzitter, „thans hebben we nog hetgeen de commissie zegt nopens de trottoirs. Als hoofd van het dag. bestuur geef ik de toe zegging van plannen en begrooting, die daarin gevraagd wordt." De heer Hoifmans: „zeker ben ik voor trottoirs aan de Noordzijde. Vroeger heb ik er over ge sproken om hiervoor een commissie aan B. en W. toe te voegen: er zullen veel werkzaamheden aan verbonden zijn." De heer van der Heijden: „dat is tijds genoeg als beslist is dat de trottoirs zullen gelegd worden." De heer Timmermans Bz.: Het denkbeeld van den heer Hoffiaans kan later gunstig werken maar thans is het ontijdig; die commissie zou kunnen treden ip de rechten van het dag. best.; dit behoort de zaak voor te bereiden en voor stellen te doen: wil B. en W. een commissie as- sumeeren voor de uitvoering, dit kunnen zij dan in hunnen plannen opnemen." De heer Hoffmaas: „als 't enkel gold het leggen van trottoirs, dan was 't niet erg; maar er zal meer te doen vallen; er zullen heel veel rnoeie- lijkheden oprijzen over het al of niet wegruimen van boomei.; bij veel lui zal men 3 of 4 maal terug moeten komen alvorens is afgewerkt." De heer Timmermans Bz.: „dit alles behoort bij de uitvoering; de commissie vraagt alleen overlegging van plannen en begrooting; ik beaam ten volie de te wachten moeilijkheden, maar als besloten is dat de trottoirs zullen gelegd worden, kan de raad verder zien." De hr. Timmermans Wz.„hiertegen is op te merken, dat, als 't in 't plan ligt de boomen op te ruimen, 't beter zou zijn nu reeds eene com missie te benoemen; wij konden dan gezamenlijk trachten de eigenaars over te halen tot wegrui ming; zes kunnen altijd meer dan drie." De hr. van der Héijden „maar als eerst de lui toestemming hadden gegeven en de raad besloot daarna de trottoirs niet te leggen?" De heer van Tilburg: ,ik geloof nooit dat wij klaar zullen komen met algeheele opruiming der oude boomen en vervanging door andere." De hr. Zijlmans„ze zouden toch alle moeien worden opgeruimd of in 't geheel niet." Hiermede werd van dit onderwerp afgestapt. Nadat nog door den raad eene 6om van f 400 was uitgetrokken als belooning voor een te raad plegen deskundig adviseur in zake de verande ring der haven en de verdere werken in verband mei den nieuwen Maasmond (waaronder ook de te leggen brug over de nieuwe rivier) werd het eindcijfer der begrooting in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f36.455.16. VI Voorstel tot kwijtschelding van boete, be- loopen door den aannemer van net teekenschool gebouw. De voorzitter: „het dag. best. stelt voor de be handeling dezer zaak aan te houden omdat het gebouw nog niet is opgeleverd 'tacht het beter er nu in 't geheel niet over te spreken, 't Is op t con vocatie bi Ij et gezet omdat de aannemer ver wacht werd, maar hij is niet gekomen." Nadat door den heer Mombers was aangedron gen op spoedige beëindiging dier zaakwerd overeenkomstig het voorstel van B. en VV.de zaak aangehouden. Daar geen der leden meer het woord verlangde voor een onderwerp dat voor openbare behande ling geschikt was, werden de deuren gesloten.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2