"buitenland. Belgie. Frankrijk. Hoe St. Niklaas naar Simpson's Bar kwam. Rusland. Engeland. Duitschland. Italië. BINNENLAND. Volgens een telegram van de nationale bank van Brazilië, hebben alle provinciën zonder verzet zich bij de republikeinsche regeering aangesloten. De provinciale bestu ren zijn spoedig georganiseerd. De aartsbis schop gaf zijn zegen aan de republikeinsche regeering. De constitueerende kamer zal, zoodra tot de voornaamste hervormingen besloten zal zijn, bijeengeroepen worden. Alles gaat goed. Verwacht wordt een manifest, waarbij de keizer afstand doet ten gunste van de gravin d'Eu, van deze eene verklaring, dat zij hare rechten overdraagt aan prins Pedro, terwijl de monarchisten in Brazilië nu reeds zijn neef Pedro van Coburg als candidaat steunen. HTWnHIMMIIIHII I IWIIW—7IB—üBm De behandeling van het geding wegens de kruitontploffing te Antwerpen is nu afge- loopen. De advocaten der beschuldiging toonden Corvilain's schuld nog jeens uitvoerig aan. Corvilain heeft, zeiden zij de autori teiten en zijne werklieden bedrogen. Hij bekommerde zich niet in het minst om de voorwaarden, waaronder hij na veel moeite vergunning kreeg tot het vestigen van zijn fabriek. Waar hij niet tneer dan 75 kilogram kruit mocht hebben, waren 300 kilogram aan wezig, behalve 25,000.000 patronen welke hij er had liggen. Al was, zooals de be schuldigden beweren, de ontploffing het eerst ontstaan in de aangrenzende petroleummaga- zijnen dan nog zou een zware verantwoor delijkheid voor den omvang van de ramp op hem rusten. Zij eischten daarom, dat Corvilain en Delaunay voorbeeldig gestraft werden. Het openbaar ministerie hield in zijn re quisitoir de beschuldiging op alle punten vol tegen hem, die aan zijn zucht naar winst honderden menschen heeft opgeofferd, die op slinksche wijzen de wetten ontdook en, on danks de waarschuwingen van deskundigen, niets gedaan heeft om de ramp van 6 Sept. te voorkomen. De verdedigers hebben in welsprekende pleidooien allerlei aangevoerd ten gunste van de beschuldigden. Zij ontkennen dat Cor vilain en Delaunay de hun gestelde voor waarden geschonden hebben, en achten vooral onbewezendat de ontploffing in de fabriek des beschuldigdenen niet in de petroleum- magazijnen van Rieth, ontstaan is. „Goed oordeelenzoo besloot de advocaat Rigi- diotti, „is zeker verklaren wat zeker is en twijfelachtig wat betwijfeld moet worden. Gij zult de beschuldigden vrijspreken." Corvilain en Delaunay hebben reeds 21/3 maand in voorloopige hechtenis doorgebracht. Heden (Woensdag) wordt uitspraak gedaan. Van 1 December af, tot het begin van het volgend jaar, zal de Eiffeltoren gesloten wor den, wegens den onbegaanbaren toestand waarin het Champ de Mars zich gedurende den winter bevindt. De laatste zitting van den gemeenteraad van Nimes heeft zich door verregaande wan ordelijkheden gekenmerktRaadsleden wier pen beleedigingen naar de hoofden der jour nalisten tumult onder het publiek, verwijde ring van een journalist wat het vertrek van alle verslaggevers en verschei dene raadsleden tengevolge hadenz. enz. De raadsleden die niet vertrokken gingen door met elkander te beleedigen en uit te schelden. Volgens de XIX Scièle leveren de drie fabrieken te St. EtienneToul en te Cha- 1 naar 't Engelsch van Bret Harte. Het had zwaar geregend in het dal van de Sacramento. Hier en daar was de rivier buiten haar oevers getreden en had de wegen onbe gaanbaar gemaakt. De postwagendie bergop waarts ging, moest bij Grangers balt maken, want de vorige koets was in de modder blijven steken en de postiljon had slechtszwemmende zijn leven kannen redden. „Een vlakte zoo groot als de heele staat Massachusetts staat onder water/ zoo vertelde men elkaar met plaatselijken trots. Ook in het gebergte was het weder niet veel beter. Op de paden lag de modder een voet diepkarren die noch door lichamelijke kracht noch door zedelijke overreding te bewegen waren het slechte pad te verlaten, waarop zij geraakt waren, versperden den rijweg en ook het pad, dat naar Simpson's Bar voerde, was rijkelijk gezegend met gebroken voertuigen en krachtige vloeken. Zoo hing op den heiligen avond vóór Kerstmis van tjaar 1862 Simpson's Bar aan de kale rotsen als een eenzaam zwaluwnest, ontoegankelijk en afge sneden van alle verkeer, geteisterd'door regen en wind en bedreigd door het wassende water en de woeste stormvlagen. Toen de nacht op het gehucht nederdaalde, zag men door den nevel slechts hier en daar een licht branden, daar de meeste der inwoners naar Thompson waren gegaan, dèèr brandde een heer lijk vuur in den haard, waar zij zich allen om heen schaarden en waarin zij bij stilzwijgende overeenkomst om beurten eens spuwden bij wijze van vergoeding voor een gezellig gesprek. Alle onderwerpen waren in Simpson's Bar dan ook reeds lang uitgeput, het hooge water had aan tellerault dagelijks 60 OOLebelge weren. Gaat dit zoo door, dan kan het geheele leger en zelfs de reserve, in het begin vanhet volgend jaar met het nieuwe geweer bewapend wor den. Zelfs zouden nu reeds de 8 regimen ten die de Duitsche grenzen bewaken van het nieuwe wapen voorzien kunnen worden. Ook moeten de uitvinders van het rook vrije kruit dit reeds zoodanig verbeterd hebben, dat men het in kanonnen, ja zelfs voor de grootste marine-vuurmonden gebruiken kan. alle geregelde werkzaamheden voor het oogen- blik een einde gemaakt en het daaruit voort spruitende gebrek aan geld en brandewijn had aan het onderling verkeer alle aantrekkelijkheid ontnomen. De slachtoffers van dezen toestand zaten dan ook zoo lui en lusteloos mogelijk bij elkaar en niets, zelfs niet het geluid van een na derenden hoefslag, was in staat hen uit hun apathie te wekken. Alleen Dick Bullen hield even op met het uitkloppen van zijn pijp maar de anderen gaven niet het minste blijk dat zij den man, die nu binnentrad, kenden, of dat hij hun ook maar eenig belang inboezemde. Toch was hij hun allen zeer bekend de man, die in Sirapsom 's Bar algemeen „de oude" genoemd werd; een man van ongeveer vijftig jaar, metdun grijs haar maar met een frissche jeugdige ge laatskleur, een gezicht dat iets cameleonachtigs had, daar 't steeds de uitdrukking wist te vinden, die 't best in harmonie was met de siemming van zijn omgeving. Nu scheen hij juist vaneen vroolijk gezelschap te komen, tenminste hij merkte aanvankelijk de sombere stemming van zijn ka meraden niet op maar klopte een hunner schert send op den rug en liet zich op een leegen stoel vallen. „Jongens, daar heb ik me een grap gehoord Jelui kent Smiley toch wel, Jim Smiley den gezelligsten kerel van de heele „Bar"? Nu dan, Jim heeft nu daar juist verteld „Smiley is een ezel" viel iemand met een brom stem hem in de rede. „Een echte stinkbakvoegde een ander er op een graftoon bij. Algemeen stilzwijgen volgde op deze stellige verklaringen. „De oude* keek snel in 't rond. Toen begon zijn gezicht langzamerhand een an dere uitdrukking aan te nemen. Na een poosje sprak hij nadenkend „Ja Ja, hij heeft wel zoo iets van een ezel en een stinkbak zeker, zeker." Toen zweeg hij weer even alsof Smiley's on aangename reuk en het ezelachtige in diens ka- Bij de Russische stad Rjazan zijn een post- en goederentrein in botsing gekomen. Beide locomotieven werden zwaar beschadigd en van den posttrein werden vijf waggons verbrijzeld. De reizigers bleven als door een wonder ongedeerd. Een wisselwachter, die op zijn post in slaap gevallen was, moet de schuld dragen van het ongeluk. rakter hem treurig hadden gestemd. „Beroerd weer hè?* begon hij toen weêr, nu geheel op de hoogte van de stemming zijner om geving. Slechte vooruitzichten geen geld te zien en morgen is 't Kerstmis. Nu kwam er eenige beweging in het groepje, maar 't was nog nii.t duidelijk of zij toestemming of afkeuring te kennen gaf. „Ja, ja, ging de oude voort, op die klagende toondie hij sedert een paar minuten had aan genomen en van avond is 't de heilige avond voor Kerstmis. Zie-je, jongens, ik dacht bij me zelf, zie-je zoo maar een invallende gedachte dat jelui misschien wel met z'n allen van avond bij mij zoudt willen komen. Maar nu deük ik, dat jeiui er niet veel lust in zult hebben, is 't wel „Nou, dat weet ik nog niet', antwoordde Tom Flynn, tamelijk opgeruimd. „We moesten 't maar doen. Maar hoe staat 't met je vrouw, ouwe? Wat zegt die er van?" De „oude" aarzelde. Zijn echtelijke ervaringen waren niet van de gelukkigste geweest en Simpson's Bar wist dat. Zijn eerste vrouween aardig knap wijlje, had reeds veel van zijn ja loezie te lijden gehad toen hij op een goeaen dag de heele „Bar" uitnoodigde om getuige van haar ontrouw te zijn. Toen het gezelschap zijn huis binnentrad vond men het schuchtere jonge vrouwtje druk in de weer met haar huishouden en men droop beschaamd af. Maar het teergevoelige schepseltje herstelde niet spuedig van den slag, haar door deze opzettelijke beleediging toege bracht. Slechts met moeite herkreeg zij haar kalmte in zooverre, dat zij haar minnaar uit de kast kon laten, 'waarin hij zich verstopt had toen liep zij met hem weg en liet een drie.-jarig knaapje tot troost voor haar verlaten echtgenoot achter. 'Je tegenwoordige vrouw van den oude was vroeger zijn keukenmeid geweest. Zij was kloek gebouwd en steeds tot den aanval bereid. Voor de oude nog kon antwoorden, wees Yoe Dimmick er met groote beslistheid op, dat het 11e district, OOSTERHOUT Dongen, Geertruidenberg, 'sGravemoer, Made en Drimmelen, Oosterhout en Raamsdonk. 12e district BREDA. Breda, Chaam, Gilze en Rijen, Ginneken en Ba vel, Prinsenhage, RijsbergenTeteringen, en Zundert en Wernhout. De eerste kamer is bijeengeroeeen op den 2en December, 's avonds ten half negen. Den 3en December aanvang van het on derwijsdebat. Het regeerings-antwoord op het afdee- lingsverslag der eerste kamer in zake school wet is thans verschenen. De regeering is ook overtuigd, dat niet licht van eenige regeering een verzoenender voor stel kan verwacht worden. Breed zet zij uiteen, dat de grondwetgever van 1848 nooit bedoeld heeft, dat elke toelage uit de open bare kas eene school tot openbare zou maken. Ongrondwettig is dit voorstel stellig niet. Het ontwerp zegt de regeering zal stellig het volksonderwijs ten goede komen. De rijksbijdrage aan de bijzondere school zal de voorstanders der openbare school die school niet doen verlaten. Het beginsel der neutraliteit blijft gehandhaafd. Ook zorgt de regeering, dat overal voldoend openbaar on derwijs worde gegeven. De financieele gevolgen worden geraamd op f670000, behalve f330000 ter uitvoering van art. 5, derde lid. Of de schoolstrijd eindigen zal, hangt af van de houding der voorstanders van het openbaar en het bijzonder onderwijs, ook der provinciale- en gemeentebesturen. De re geering hoopt het, en vertrouwt, dat de ver schillende politieke richtingen daartoe zullen willen saam werken. Een ontwerp van wet is ingediend o. a. het volgende bepalende: Art. 1. Voor de berekening van het in voerrecht van goederen, belast naar de waarde, wordt eene prijscourant uitgevaardigd, die om de drie maanden wordt herzien. Die prijscourant bepaalt de waarde der hiervoor vatbare goederen naar de midden- prijzen bij leveringen in het groot, welke hier te lande in de vorige drie maanden gegolden hebben. Art. 2. 1. De prijscourant wordt vast gesteld en herzien door onzen minister van financien op de voordracht eener commissie van deskundigen, die den titel voert van „commissie van waardeering." 2. Deze commissie bestaat uit ten minste elf leden, van welke drie, waaronder het voorzittend lid, worden benoemd door onzen minister van financien, twee door elke der kamers van koophandel en fabrieken te Am sterdam en Rotterdam, en vier door andere kamers, nader door Ons aan te wijzen. Blijkt dit noodig, dan kan onze voornoemde minister de commissie tijdelijk of blijvend aanvullen met hoogstens vier leden, te kiezen uit de nijverheid of den handel. Door dezelfden wordt voor elk door hen benoemd lid een plaatsvervanger aangewezen. Door graanhandelaren en bakkers te Tilburg, is een adres, van 103 handteekenin- gen voorzien, aan de tweede kamer gezon den, houdende het verzoek om verwerping van het wetsvoorstel Bahlmann tot heffing van invoerrechten op granen en meel. De heeren Kleimans c. s., zullen de eersten in ons land zijn, die eene stoom- hooipers in exploitatie brengen. De door hen aangekochte pers is te Parijs geexpo- seerd ^geweest. Aan het departement van binnenland- sche zaken heerscht in den laatsten tijd groote drukte wegens de voorbereidende maatrege len voor de a. s. zevende algemeene tienja rige volkstelling. In honderden pakketten wordt het benoodigde materieel: telkaarten, verzamelkaarten, registers voor de volkstel- huis aan „den oude" hoorde, „voor den dI" en dat hij in zoo'n geval iedereen zou verzoeken, die hij verkoos, al zou 't hem ook zijn eeuwige zaligheid kosten. Geen duivelsche macht zou hem er van terughouden. En dat alles werd met een klem en overtuiging gezegddie wij niet bij machte zijn met onze pen weer te geven. Ja, ja, zeker, „zoo is 't", zei de oude vol in stemming, de wenkbrauwen fronsend. „Het is „mijn" huis ieder stuk er van heb ik zelf gebouwd. Wees maar niet bang voor haar, jongens. Mogelijk vaart ze een beetje uit zooals vrouwen dat gewoonlijk doen, maar ze zal er zich wel in schikken. In stilte rekende de oude er op, dat de drank en zijn eigen flink voorbeeld hen daarbij een handje zouden helpen. Tot nu toe had Dick Bullen, het orakel van Simpson's Bar, nog niet gesproken. Nu nam hij zijn pijp uit zijn mond. „Oude, hoe gaat 't met je Johnny? Me dunkt dat hij er laatst niet al te fleurig uit zagtoen ik hem de Chinezen met steenen zag gooien? Hij scheen er niet zooveel pleizier in te hebben als anders. Als hij ziek is dan zouden wij hem hinderen." De vader, die diep geroerd scheen, zoowel door de eigenaardige omschrijving van Johnny's on gesteldheid als door de bijzondere kieschheid van den s prekerhaastte zich dezen te verzekeren, dat Johnny weer wat beter was en „een pretje" hem wat op zou monteren. Hierop verrees Dick van zijn stoel, schudde zich eens, sprak: „Ik ben klaar. Vooruit maar, oude!* en begaf zich toen met een sprong en een kreet naar buiten in den donkeren nacht. In 't voorbijgaan nam hij een vlammend stuk hout uit den haard, het heele gezelschap deed evenzoo, en zich dicht aaneenslui tend, hadden zij het huis verlaten nog vóórde ver baasde eigenaar van de herberg het plan van zijn gasten recht begrepen had. Wordt vervolgd. Het onderzoekdoor het ministerie van oorlog in het Woolwich Arsenaaldat meer dan drie weken heeft geduurd, is geëindigd en wel met 't gevolg, dat de chef van het koninklijk Laboratory, een man, die alge meen geacht werd en een salaris van f5000 had, ontslagen iszoo is ook ontslagen de eerste baas van de kogelafdeeling. De autoriteiten zijn uiterst terughoudend met hun nieuws, doch men zegtdat aan een particulier fabrikant het voorschrift is be kend gemaakt ter vervaardiging van het rookvrije buskruit, zooals het in het arsenaal wordt vervaardigd. Aan het spoorwegstation te Nottingham is de rechter Bristowe, juist toen hij in een waggon wilde stappen neergeschoten door een man, dien hij bij een onbeteeke- nend proces in het ongelijk had gesteld. Hij werd ernstig, maar niet gevaarlijk gewond. De pleger van den moord-aanslag is onverwijld in hechtenis aangenomen. Tegelijkertijd met zijn benoeming tot majoor ontving de rijkscommissaris Wissmann mede- deeling, dat de Duitsche regeering niet in stemde met zijn voorstel, in Afrika eene uitgebreide kolonie te vestigen. De voordeelen daaraan verbondenzouden niet opwegen tegen de internationale verwikkelingen, die er uit zouden ontstaan. Majoor Wissmann zal nu in Maart terugkeeren en vervangen wor den door kapitein Gravenreuth, met de op dracht, zonder uitbreiding van grondgebied, het gezag te handhaven en den vrede te bevestigen. Uit Emmerik schrijft men aan het Clever Kreisblatt De verboden invoer van spek uit Holland, via Emmerik, door geheel Duitschland heen, schijnt toch op groote schaal te zijn gedre ven. In de vorige week werd een geheele lading spek van den koopman S. te Ruhrort, aan het spoorwegstation aldaar in bes'ag genomen; de lading bestond uit niet minder dan 5000 pond spek. De koopman kon niet verklaren, dat het spek van Duitsche of Hollandsche varkens afkomstig was, zoo min als de winkelier te Emmerik, van wien hij zijn waar ontvangen had. Voor eenige dagen is nu te Grieth, bij Emmerik, weder eene groote hoeveelheid ingesmokkeld spek in beslag genomen. Eene firma te Arnhem, die groothandel drijft in Hongaarsch, Russisch en Amerikaansch spek, bezorgt de leverantie, waarmede èn deze firma èn hare afnemers overigens uitmuntende zaken maken. Te Arnhem is de prijs per pond 39 pfennig, in Duitschland kost het, hij groote hoeveel heden genomen, 63 pfennig en in den winkel betaalt men er 80 pfennig voor het pond. Eenige roovers hebben zich verleden Zon dag tusschen Marona en Pirogue in de Alpen van Boven Italië gelegen, meester weten te maken van den postzak voor Valcomonica bestemd, waarin zich een aantal aangetee- kende brieven met geld bevonden. Alle na- sporin^en bleven tot heden vruchteloos. «■■HBaaa&aHHaaMMaHMMnnBnt WAALWIJK, 26 Nov. 1889. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's Hertogenbosch, ter standplaats de gemeente 's Hertogenbosch, mr. H. C. F. Rits, candidaat - notaris, thans kantonrechter te Bergenopzooui. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's Hertogenbosch, ter standplaats de gemeente Erp, A. J. A. Copplee, candidaat-notaris te Vucht. ^<Uitslag der Maandag gehouden verkiezing van drie leden der kamer van koophandel en fabrieken alhier S. Fano 46 stemmen J. B. Timmermans 45 A. C. Zijlmans 37 A. Verbunt 19 H. Witlox, A. H. van Schijndel en Jud. Timmermans, ieder 3 St., A. van Tilburg en J. van Riel, ieder 2 St., J. Ie Blanc, W. Cop- pens en C. R. M. Ficq ieder I stem. Derhalve zijn de drie eerstgenoemde hee ren, zijnde de aftredende leden, gekozen. In 't geheel waren 57 stemmen uitgebracht. Het aantal stemgerechtigden is 106. Het gebouw der teekenschool enz. is verleden Zaterdag door het gemeentebestuur van den aannemer overgenomen. Naar wij vernemen zullen moeilijkheden tusschen de gemeente en den aannemer vermeden wor den door eene transactie, waarbij den aan nemer de beloopen boeten worden kwijt ge scholden en hem f 100 worden uitbetaald, terwijl hij daarentegen afziet van alle vorde ringen voor buitenwerk. Zondag j.l. was den abonné's der lie- oertafel „Oefening en Vermaak," alhier, een ware verassing bereid. Op hare gewone ma- tinée voerden de heer Van B., pianist, met de heeren S., (vader en zoon) clarinettisten uit Kaatsheuvel, een keurig terzet van Saupé uit. De accurate wijze, waarop genoemde heeren dit schoone, doch technisch moeilijk werk vertolkten, dwong zeker ieders bewon dering af. Welverdiend was dan ook het daverend applaus der talrijk opgekomen toe hoorders, dat den dilettanten ten deel mocht vallen. Voorwaar zoo'n perzik smaakt naar meer. Krachtens besluit der prov. staten van 6 Juli 1889, wordt de provincie voor den veeartsenijkundigen dienst verdeeld in 15 dis tricten. Gedeputeerde staten hebben thans de districten samengesteld en wel 7e district, TILBURG. Alfen en Riel, Baarle-Na9sau, Berkel en En- sehot, Diesen, Goorle, Haren, Hilvarenbeek, Hooge- en Lage-Mierde, Moergestel, Oorschot, Oos- terwijk, Oost-, West- en Middelbeers, Reusel, Til burg en Udenhout. 8e district, ALMKERK. Alnikerk en Uitwijk, Andel, Dassen, Munster en Muilkerk, Giesen, Rijswijk, De Werken en Sleeuwijk, Werkendam en Woudriehem en Ou dendijk. 9e district, KAPELLE. Baardwijk, Bezooien, Kapelle, Loonopzand Sprang, Vrijhoeven-Kappel, Waalwijk en Waspik. 10e district, HEUSDEN. Drongelen, Hagoort, Doeveren en Ganzooien, Drunen, Hedikhuizen, Heesbeen, Eeten en Gen- doren, Herpt en Bern, Heusden, Meeuwen, Hil en Babiloniënbroek, Nieuwkuik en Onzenoort, Oud- Heusden en Elshout, Veen, Vlijmen en Wijk en Aalburg.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2