HUIZEN Notaris RANT, Een bekwaam MEESTERKNECHT, Sunlicht wei, J, KLUUN REE, Frans OOSTERHOUT, gas- petroleumlampen! Aan Heeien Schoenfabrikanten, SCHOEN- SlL.URZM, Advertentien. RANT, te Waalwjjk, Gevraagd ZEEP, LOODGIETER. Tweede Kamer. Handelsberichten Ingezonden stukken. PUBLIEK VERKOOPEN W Ü5 i-4 co Ph W Waalwijk, gasleidingen prijsopgaaf gevraagd. A. C. VAN HEIJST-Van Dijk. maakt bekend, dat de MAANDAG 9 Dec. e. k., in het hotel "de twee kolommen," te Waalwijk. te Waalwijk, zal te KAATSHEUVEL, bij Veiling": op Dinsdag 10 December 1889, ter herberge van C. VAN DISSELDORP, bij Afslag op Dinsdag 24 December 1889, ter herberge van Johan VAN LEEUWEN, telkens des avonds 7 uur Om 1 Januari of Vastenavond in dienst te treden verkrijgbaar te WAALWIJK, bij GROOTE STRAAT, A. 103. pL| O Ph GO O Iers enz., aan de commissarissen des konings gezonden voor de provinciale bureaux van statistiek, die op hunne beurt aan de ge meentebesturen het voor ieder benoodigd materieel doen toekomen. Men zal zich eene kleine voorstelling van den omvang van het werk kunnen maken, als men weet, dat aan de landsdrukkerij o. a. moesten worden ge drukt pl. m. 4millioen telkaarten, voor mannen en vrouwen, ruim 200,000 telkaarten voor tijdelijk aanwezige mannen en vrouwen, 900,000 verzamelkaarten voor hoofden van gezinnen, 70,000 kaarten voor afzonderlijk levende personen (voor iedere soort op.een andere kleur papier gedrukt), 65,000 ontvang bewijzen voo schippers, 40,000 vellen voor de registers met instructie voor de volkstel ling, enz. De telkaarten met de daarbij behoorende verzamelkaarten moeten tusschen 26 Dec. en 1 Jan. aan de ingezetenen bezorgd en vóór 10 Jan. teruggehaald zijn. Aan de besturen van gebouwen, gestichten of schepen, van welker bevolking afzonderlijke registers wor den gehouden, bedoeld in het kon. besluit van 27 Juli 1877, (staatsblad no. 142), wor den afzonderlijke biljetten ter invulling ge zonden voor 10 Dec. Zoodra de tel- en verzamelkaarten bij de gemeentebesturen zijn terug ontvangen, wor den zij van hunnentwege terstond nagezien en met den inhoud der bevolkingsregisters vergeleken. Daarna worden zij uiterlijk op 1 Mei bij gesloten pakketten, in overeen stemming met de wijken, afdeelingen, dor pen, gehuchten of buurtschappen der ge meenten, aan de commissarissen des konings gezonden voor de verdere bewerking der statistiek, volgens nader door den minister van binnenlandsche zaken vast te stellen voorschriften. Met de hoofdleiding der werkzaamheden is belast de heer mr. A. F. baron van Lijn den, referendaris, chef van de medische po litie aan het departement van binnenlandsche zaken. Nu er voor de suikercampagne 1890-91 een groote concurrentie zal ontstaan tusschen de suikerfabrikanten onderling, wat betreft den aankoop van beetwortelen, wegens de bekende ontbinding van den bond van fa brikanten, zal het in het belang zijn van de landbouwers, dat zij hun landerijen niet ver hui en aan de fabrieken, doch een hoogen prijs trachten te bedingen van hunne bieten. Dit jaar werd door de fabrikanten nog al wat land gehuurd tegen f 200 f 300 per hectare, terwijl zij van dit land verkregen een opbrengst van 35,000 tot 60,000 kg, bie ten per hectare. Deze bieten, berekend tegen den prijs van f 12 per 1000 kg., worden een bedrag van t 420 tot f720 per hectare, ter wijl de fabrieken slechts als pachtsom be - taalden f 200. f300 per hectare. Laten dus de boeren hun land niet verhuren, dan zul len zij ongetwijfeld voor hun bietengewas een voordeeligen prijs bedingen, want de eene fabrikant zal bepaald meer dan de an der willen betalen, daar zij toch een bepaald quantum noodig hebben. Naar de Bred. Ct. verneemt, heeft er voor den rechter-commissaris voor strafzaken te Breda eene instructie plaats gebad in zake eene aanklacht, b'j den officier van justitie ingediend door den inspecteur van politie tegen den heer J. F. de B., lid van den gemeenteraad aldaar, wegens laster. Genoemd raadslid zou nl. in het openbaar beweerd hebben, dat de inspecteur van politie met kermis „Lazerus-dronken" is geweest. Men schrijft uit 'sGravemoer van 25 dezerHeden ochtend geraakte de landbou wer A. T. uit Raamsdonk, doordat het paard schrikte voor eene hondenkar onder zijn voertuig. Hij was dadelijk dood. Te Chaam bij Breda heeft de concur rentie tusschen de bakkers vreemde prijs verhouding in het leven geroepen, en dit sedert de komst van een nieuwen bakker, die zijn brood veel goedkooper dan de anderen noteerde. Daar is een wedstrijd ontstaan in het verlagen der broodprijzen, zoodat, als het zoo voortgaat, de inwoners voor weinig meer dan niets hun brood zullen kunnen koopen. Nabij 's Hertogenbosch hebben verleden week eenige kwaadwilligen op het werk van de heeren van Seters en van Haaren, voor den aanleg van het baanvak Vlijmen'sBosch, een locomotief, waarvan de nachtstoker zich om de eene of andere reden tijdelijk verwij derd had, in beweging gebracht, met het gevolg, dat hij op een geladen staanden zandtrein liep en een materieele schade van f 4 a f 500u veroorzaakte. Kort te voren had men tot tweemaal toe getracht gedurende de duisternis een zand trein te doen ontsporen, door dwarsleggers en rails over de lijn te leggen, welke pogingen echter mislukten. Men rijdt nu als het donker is, met de noodige voorzorgen en met een losse machine vooruit. De daders zijn nog niet ontdekt. Te Enschot is de schuur en stal van J. Wolfs, met het daarin geborgen graan en hooi, benevens twee varkens verbrand. Men slaagde er in het overige vee te redden. Het is gebleken, dat de gebrs D. uit Roermond, gesignaleerd in het politie-blad wegens het uitgeven van valsch geld in Noord-Brabant en Limburg, niet de schuldi gen zijn. Het verzoek om hunne opsporing is dan ook ingetrokken. In verband met deze zaak zijn nu te Nue- nen twee personen aangehouden, die men voor de schuldigen houdt. Bezooien. Door notabelen der Ned. Herv. gemeente, alhier, is gekozen tot kerkvoogd de heer J. van der Hammen Nz. Baardwijk25 Nov. Sinds haar bestaan heeft, gelooven wij, de liedertafel „Tot bloei der Toonkunst" nog niet zulk een succes ge had als gisteravond. Het goed gevarieerde programma was geschikt om de meest uit- eenloopende smaken te bevredigen en wat meer zegtAlles is goed afgewerktzooals gewoonlijk. Dat het succes voor een groot gedeelte te danken is aan de medewerking der gebroeders van Boxtel, uit Kaatsheuvel, die in een paar prachtige nummers „Minne klacht" van Berlin en „Liebesrausch» vanC. Bouman met violoncel en piano accompa gneerden, is buiten twijfel; doch niet minder heeft daartoe meegeweikr„EeneTroostbloem," de compositie van den directeur der lieder tafel. Dit stuk een koor met kinderstem men, werd keurig gezongen en, als ooit ap plaus verdiend was, dan zeker na de opvoe ring van dit stuk. De directeur mag tevre den zijn over den uitslag. De verschillende solisten, alsook de zan gers der scènes verdienen een pluimpje. Ie der was zeker van zijn stuk en 't pleit voor de zangers dat ze steeds het nieuwste op hun gebied geven dit geldt vooral voor den zanger van „Doleeren", deze heeft met zijne voordrachten bepaald een kopje van Houtens cacao verdiend. Het talrijke publiek uit deze en omliggende gemeenten heeft een genotvollen avond ge had. Aan de liedertafel een hartelijk Tot wederziens Vlijmen, 25 Nov. Door eenige goedge zinde ingezetenen alhier is opgericht een coöperatieve Hulp- en Voorschotvereeniging voor landbouwers te Vlijmen. Zij heeft ten doel door het verleenen van voorschotten of het zelf aankoopen van zaken de kleine landbouwers in de gelegenheid te stellen allengs meer aan vee en andere benoodigd - heden te komen. Vooral ook zou men wen schen op die wijze het aan fokken van varkens te bevorderen en voorts het gebruik van kunstmeststoffen, good zaadkoren enz. De oprichters zijn overtmgd, dat zeer eigenaar dige moeielijkheden aan de uitvoering ver bonden zijn, vooral tengevolge van het geringe begrip, dat men over het algemeen van der gelijke zaken heeft, maar zij meenen toch dat op den duur in zoodanige vereeniging de kracht ligt om voor velen beterschap te bewerken in hun treurigen toestand. Nadat de akte van oprichting ten overstaan van notaris Landré was gepasseerd, werden tot leden van het bestuur gekozen de heeren: M. L. Mommersteeg, P. A. Zwaans en W. v. d. Wiel, en tot commissarissen Andr. Van Wagenberg, P. Van Heesbeen, A. Honcoop en M. v. d. Tillaert. Het ware zeer te wenschen, dat deze met goede bedoelingen opgerichte vereeniging veler ondersteuning mocht verwerven en velen zal kunnen helpen. 25 Nov. Hop. De meer vaste markt van Belgie oefent op dit art. in deze streek grooten invloed uit. Houders zijn thans on genegen tot verkoop. Eene afwachtende houding wordt aangenomen. In de tweede kamer heeft de heer Schaep- man ingetrokken zijne vroeger aangekondigde interpellatie over de stoomvaart-maatschappij «Holland". Het debat over de Indische begrooting is aangevangen. De heer Van Nunen heeft in een uitge breide rede zijne bezwaren tegen het finan cieel beleid des ministers ontwikkeld. Het deficit is zeer hoog, vooral in verband met de ongehoord hooge raming van de koffie prijzen. Herstel van het financieel evenwicht is noodig. Zuiniger, doelmatiger beheer, niet dure organisatien met vele ambtenaren. Land bouw en industrie moeten meer betalen. Thans wordt deze onbillijk bevoordeeld ten nadeele van de niet-Europeanen. Overigens acht hij den minister eer te vèr strevend dan te weinig doende. De heer Levyssohn Norman verklaarde dat de geheele politiek des ministers hem niet bevalt. De minister is te banaal in zijne toezeggingen hij vat de regeeringstaak te eng op treedt te veel in détails en ver zuimt de groote zaken. Voorts dringt spreker aan op opheffing van de pandjeshuizen be strijding van het fanatisme bestrijding van de berri-berri, en bestrijdt sterk het optimisme des ministers in de Atieh-quaestie. Hij vraagt hoe de minister denkt over den politieken gang van zaken in Atjeh welke resultaten er van zijn verkregen en wanneer de Atjeh- strijd zal eindigen. Desnoods antwoorde hij in comité. Uitvoerig is verder gedebatteerd over het voorstel der commissie van verzoekschriften om het adres van Henry Tindal, over de onvoldoendheid onzer defensie, te verzenden naar den minister van oorlog met verzoek om inlichtingen. Het voorstel der commissie werd verworpen met 55 tegen 15 st., en dus is besloten tot neerlegging van het adres ter griffie. GORINCHEM25 Nov. Men besteedde voor: ristarwe f6,90 a 7.10 roode dito f 6,50 k f6,60, witte dito f6,80 k 1 7. inl. rogge f5,40 d 5,50 buitenl. dito f5,20 a 5,30 gerst f4,90 a 5,haver f3,k 3,25 beste kook- erwten f0,a 0,lijnzaad f—aper hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 333 koeien enpaarden. De prijzen waren als volgt: le qual. Kalfkoeien f230 k 320 Kalfvaarzen f130 a 200 Melkkoeien 1 200 d 250 Hokkeling ossen f k 00 l'/a j&rige ossen f 100 k 120 Guiste vaarzen f 100 k 130 Pinken f 60 a 100 Graskalveren f 30 a 70 Nuchtere kalv. f 12 a 20 Aangevoerd 16 varkens van 22 a 24 c., per half kilo, 283 biggen van 18 a 15 per stuk Eieren f 1.70 a 1.80 per 26 stuks. Boter 60 a 70 ct. per J/a kilo. ROTTERDAM, 25 November. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk enOverm. De beste f 7.10 k f 7.50 Mindere en geringe f 5.20 a 7, Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Ovcrmaassche de beste f5.25 d 5.60; dito mindere f4.25 d5. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f3.75 a 5,25; mindere f 0,a 0,beste Zomer f3,50 a 4.75; mindere f0,a 0. Haver. De beste f3.25 d 3.90. Mindere f2.50 a 3.10 Paardenboonen. De beste f5.25 d 6.20. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boon en de besto f8,75 a 9,25; Mindere f 7,75 d 8.50. Witte boonen. De beste f8.75 d 9. Kookerwtende beste partijtjes van 1 0.d 0.mindere van f0.a 0. Schokkers van f0,d 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed tot f 00.a f 00.Zomerzaad f 0,tot f0. Xanariezaad f7.tot f7.27 Vlas. In de afgeloopen week was de handel op het land minder levendig, evenwel konden prij zen zich staande houden. Heden bedroeg de aan voer ter markt ruim 33.000 steen, welke tenge volge van iets minder kooplust en hoogere vraag prijzen slechts voor 2/a gedeelte koopers vonden. Prijzen bleven nagenoeg onveranderd. Lijnzaad met matigen aanvoer en goede vraag tot vaste prijzen. Afwijkend zaad werd iets hoo- ger verhandeld. ROTTERDAM, 26 Nov. Beestenmarkt. Aangevoerd: paard 39, runde ren 400, vette graskalv. 276, nuchtere kalveren 10, schapen of lamineren 6 varkens 0, biggen 242 bokken of geiten 1 De bestede prijzen liepen als volgt Runderen le kw. 72 a ct. 2e kw. 68 a ct. 3e kw. 62 a ct. Kalveren: le kw. 95, a ct., 2de kw.87l l3k 921/-, ct.3de kw. a ct. Schapen le kw. ct., 2e kw. ct. boter 55 k 70 cent per half kilo. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur De quaestie, in de laatste zitting van den ge meenteraad van Waalwijk gerezen over de con clusie der commissie, betreffende het plaatsen van advertentien en de levering van drukwerken enz heeft mijne aandacht getrokken, niet om de zaak zelve, maar om de wijze, waarop zij wordt be handeld, daar deze m. i. ingrijpt in ie economie van onze staatsregeling en aantast het beginsel, waarop die staatsregeling is gebouwd. Volgens dat beginsel berust de suprematie over de huis houding van staat, provincie en gemeente bij het volk, aat zich doet vertegenwoordigen door de kamers, de staten en den raad. De besluiten van die vertegenwoordigende lichamen moeten worden uitgevoerd door de daarvoor in de regeering van den start, der provincie en gemeente aangewezen factoren. Ik zal daaromtrent in geen algemeene ontleding treden, maar mij alleen bepalen tot de gemeente. Voor haar berust het uitvoerend bewind krachtens art. 179 Gemeentewet bij het dagelijksch bestuur, dat zijn burgemeester en wethouders, en in dat artikel wordt vrij wel om schreven hoever zich de bevoegdheid van dat bestuur uitstrekt. Daarin staat nu wel geschreven //het beheeren der inkomsten en uitgaven van de femeente, zoover dit niet aan anderen is opge- ragen," maar hoe men hieruit kan putten de bewering dat B. en W. uitsluitend bevoegd zouden zijn om te bepalen op welke wijze gelden voor vastgestelde uitgaven zuller. worden besteed is mij een raadsel. Het antwoord op het geschilpunt tusschen den bui-gemeester en den gemeenteraad van Waalwijk ligt niet in de artikelen 134 en 179 van de ge meentewet maar in art 144 al. 1 der grondwet, luidende: «Aan den raad wordt de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeente overgelaten." Dit beginsel, in de vorige grondwet neergelegd in art. 140, ie ook in de nieuwe grond wet van 1887 overgenomen en hoeveel waarde door de commentaristen daaraan wordt gehecht, blijkt o. a. hieruit, dat mr. Lenting, die verschil lende artikelen uit de Ille afdeeling van het 4e hoofdstuk der grondwet van 1848 wilde over brengen naar de gemeentewet, juist het beginsel van art. 140 in de grondwet wilde houden, der halve in zaken betreffende „de huishouding" der gemeente, is de raad oppermachtig en zullen de daaromtrent door hem genomen besluiten door burgemeester en wethouders moeten worden uit gevoerd, tenzij zij waren in strijd met de wet of het algemeen belang, zooals art. 70 der gemeen tewet voorschrijft. Nu is het zeker niet in strijd met de wel en evenmin met het algemeen belang dat de gemeentepublicaties van Waalwijk gratis in een blad worden geplaatst, dat voor de leve ring van gemeentestukKen voor een jaar een be paalde firma wordt aangewezen en dat de ge meenteadvertenties in een lokaal blad worden opgenomen; niet in strijd met de wet, daar zoo danig besluit volkomen in overeenstemming is met het beginsel, neergelegd in art. 144 der grond wet. Dit artikel zou niets beteekenen, indien bur gemeester en wethouders naar willekeur de voor uitgaven vastgestelde gelden zouden kunnen be steden. üp grond van een en ander geloof ik, dat het besluit van den raad zal moeten worden uitge voerd. Hoogachtend, UEd. Dw. Dr. W. J. N. LANDRE. Vlijmkn, 25 Nov. 1889. BEVALLEN van een Zoon Baardwijk, 24 November 1889. XT nttific behoorende aan mej. de weduwe en kinde ren COHEN, te Waalwijk, zijn ingezet op op f6200— Dagelijks kan ten kantore van genoemden notaris gehoogd worden, tot aan den dag der toewijzing, zijnde Een HUIS, ERF en TUIN te Kaatsheuvel, sectie B. Nos. 3186 en 3187, groot 17 aren 15 centiaren. En zulks ten verzoeke van den eigenaar ADRIANUS DEKKERSschoenmaker te Kaatsheuvel. op eene SCHOENENFABRIEK alhier. Franco brieven motto meesterknecht, aan den uitgever van de Echo. Stationsstraat, heeft steeds voorhanden eene ruime sorteering en alle soorten keukengerief. Hij beveelt zich aan voor het leggen van nieuwe met ijzeren of compositiebuizen en het repareeren van oude. Prompte bediening. Concurreerende prijzen. H H H i— die hunne GOEDEREN tegen concurree rende prijzen kunnen leveren, wordt Aanbiedingen met franco brieven onder letter H-, aan „De Echo van het Zuiden" te Waalwijk. Een actief persoon, goed op de hoogte van het wenscht zich te belasten met de leiding van een FILIAAL in deze artikelen te Am sterdam. H.H. fabrikant-en, daartoe genegen, zenden hun brieven fr. motto //filiaal" aan VAN CREFELD Cos. boekhandel, J. D. Meijerplein 810, Amsterdam.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 3