Nummer 95 Zondag 1 December 1889. 12e Jaargang. jggEJ&Ksili amtoon tihlbn. RSSSSSSSSSSS' Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Staatkundig overzicht. Hoe St. Niklaas naar Simpson's Bar kwam. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. De Echo van het Zuiden, Waalwfjksclie en Langstraatsche Courant, - D» bla.1 Verscnijni Woenwiagei. Zaterdag avond. UITGEVER: Act verten tién 1-7 regel. J daarfco/en 8 cent per regel aan den Uitgever. Waalwijk.j; Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Het onderzoek naar de geldigheid van de verkiezing van meer of minder beruchte of beroemde persoonlijkhedenhoudt op het oogenblik de aandacht in Frankrijk bezig. Dè ongeldigverklaring van graaf Dillon's verkiezing heeft in republikeinsche kringen algemeene tevredenheid gewekt, maar in radicale kringen is men lang niet in zijn schik over de geldigverklaring van twee verkiezingen van monarchisten. De radicalen spreken van een monarchistisch opportunis tische coalitie en vallen de taktiek: leven en laten leven, heftig aan, vergetende, dat de regeering moeielijk al te strenge straf kon toepassen voor misdrijven, waarvan zij zelf niet gansch en al vrij is. Herhaaldelijk is er op gewezen, dat de kamer alleen het recht had uitspraak te doen inzake de verkiezing Bou'anger - Joffrin en Woensdag nog zeide Clemenceau, dat de prefect en de commissie het recht niet had den hem als gekozen te verklaren, die in de minderheid was (Joffrin) en als slot van die discussien heeft het 9e bureau der kamer Joffrin's verkiezing met 17 tegen 15 stem men vernietigd, waardoor dus eene nieuwe verkiezing in Clignancourt noodig wordt. De regeering wordt door deze beslissing niet getroffen, alleen de tellingscommissie. De republikeinen van Lissabon en Oporto bereiden een manifestatie voor om sympathie te betuigen aan de republiek Brazilië en zullen ook een gezantschap zenden om hun partijgenoot en geluk te wenschen. De regeering is op haar hoede, De Engelsche premier heeft den gezant te Lissabon opgedragen, tegen het decreet van de Portugeesche regeering van 9 No vember te protesteeren, omdat Engeland Portugal geen rechten kan toestaan ten zui den der Zambesie, wijl die landstreken onder Engelsch protectoraat staan, noch ten noorden van die rivier, omdat dat zou strijden met tractaten, door Engeland gesloten. 2 naar 't Engelsch van Bret Harte. Het was een stikdonkere nacht. Hun geimproviseerde fakkels gingen bij [de eerste de beste windvlaag uit en slechts de smeulende punten, die in de duisternis als dron ken dwaallichtjes heen en weer dansten en hup pelden, wezen aan waar zij zich bevonden. Hun weg voerde door een dennenboschaan welks uitgang een breede, lage, met boomschors gedekte hut stond, vlak aan den voet van den berg. Dit was het huis van den Oude en de in gang van de mijn, waarin hij werkte als hij werkte. Hier hield het troepje een oogenblik stil uit teedere zorg voor hun gastheer, die hijgend ach teraan kwam. „Misschien was 't nu maar 't beste, dnt jelui hier buiten een seconde wacht, terwijl ik naar binnen ga om te zien of alles in orde is,* zei de Oude met een onverschilligheid, die hij zeker niet voelde. Het voorstel werd genadig aange nomen, de deur ging open en sloot zich weer achter den gastheer en het troepje leunde tegen den muur, wachtte en luisterde. Een oogenblik hoorde men niets als het druppelen van de goot en het geruisch der takken boven hunne hoof den. Toen werden de luidjes onrustig en begonnen zich te verdiepen in allerlei gissingen en bange vermoedens. „Ze zal met den eersten slag zijn hersens heb ben ingeslagen 1* „Ze heeft hem stellig in de mijn gelokt en hem ingesloten.' „Hij ligt onder en ze zit boven op hem.* „Vermoedelijk kookt ze iets om op onze hoof den te gieten weg van de deur, jongens!' Want juist hoorden zij de klink oplichten, de deur ging langzaam open en een stem zeide I „Kom maar gauw binnen uit die nattigheid." De stem was noch van den Oude noch van zijn vrouw. Zij behoorde aan een kleinen jon gen en bezat dien eigenaardigeu ruwen klank die het gevolg is van een zwervend vagabonden- Mcn schijnt de hoop, om den rijksdag vóór Kerstmis te kunnen sluiten, voor goed te hebben opgegeven, omdat de begrootings- discussien slechts zeer langzaam vorderen; de bankwet is nog niet in tweede lezing genomen en de wet tegen de socialisten berust nog immer bij de commissie. Men spreekt er van een middenweg te kiezen, door de wet te verlengen tot het eind dezer eeuw en het uitzettingsrecht slechts voor twee of drie jaar toe te kennen aan de regeering. De minister van binnenlandsche zaken is naar Bismarck getrokken wel een bewijs dat men in regeeringskringen de zaak niet vertrouwt. Bismarck, de ijzeren kanselier, is er de man niet naar zich te laten verteederen en evenmin laat hij zich bang maken, een feit, waarop men de meening grondvest, dat aan de hoofdbepalingen van de nieuwe socialisten wet geen tittel of jota zal worden veranderd, dat dus de nationaal liberalen druipstaartend zullen moeten omkeeren. Men meent in re geeringskringen dat hun reeds genoeg con- cessien zijn verleend en dus dat zij zich bij de beslissing der „oomes" hebben neder te leggen De betrokken commissie schijnt zich de handen niet te willen branden of acht er ten minste de volgende week nog immer vroeg genoeg voor, want juist voor het punt in quaestie heeft zij halt gemaakt, de be slissing over het recht van uitzetting tot de aanstaande week uitstellende. 't Is te voorzien, dat de heeren nationaal- liberalen met de toekenning der uitzettings bevoegdheid voor een bepaalden tijd, hoe inconsequent dan ook, genoegen zullen ne men. De algemeene opinie in de Europeesche pers over de troonrede, Maandag door Italie's vorst uitgesproken, is bepaald gunstig, zoo wegens den toon van vertrouwen als wegens den inhoud, een gunstige uitzondering ma kend op den gewonen inhoud van dergelijke ceremonieele speeches, 't Eenige, wat er tegen leven. Het was het gezicht van een kleinen jon gen, dat naar hen opkeek, een gezichtje, dat mooi, ja zelfs edel had kunnen heeten wanneer het niet ontsierd ware geweest zoowel door de uiter lijke teekenen van gebrek en verwaarloozing, als door den listigen blik der oogen. Het kind had een wollen dekentje over de schouders geslagen en scheen juist uit zijn bedje gekomen te zijn. „Kom maar binnen en maak geen lawaai. De Oude is binnen en spreekt met moeder', ging hij voort en wees naar een aangrenzend vertrek, dat een keuken leek te zijn en waarin zij den ouden op dringenden toon hoorden spreken. „Laat me los* riep hij boos, tot Dick Bullen, die hem met zijn dekentje en al omhoog hief en deed als of hij hem in 't vuur wou gooien, „laat me los, hoor, verdoude gek!'- Op deze kernachtige toespraak liet Dick John ny weer op den grond glijden en traden allen kalm binnen. Zij gingen om een lange tafel zit ten, die midden in liet vertrek stond. Johnny trad intusschen vol waardigheid naar een kast, waaruit hij allerlei voorwerpen haalde en op de tafel zette. Hier is brandewijn. En beschuit. En bokking. En kaas. Van de laatste beet hij on derweg een stukje af. En suiker. Hiervan schoof hij „en route* met zijn klein en erg vuil handje een beetje in zijp mond. En tabak. Er liggen ook nog gedroogde appelen in de kast, maar daar houd ik niet van. Je zwelt er zoo van op. „Ziezoo4, besloot hij, „ga nou je gang,en wees maar niet b"ng. Ik geef niks om de oude vrouw, ze gaat mij niks aan. Atjuus!" Hij stond op den drempel van een heel klein alkoofachtig vertrekje, dat met een beschot yan het koofdvertrek was gescheiden en in den don kersten hoek een klein ledikantje bevatte. Hier bleef hij een oogenblik staan, keek eens naar het gezelschap en knikte. Zijn bloote voetjes kwa men onder uit het dekentje te voorschijn. „Hola, Johnnyje gaat toch niet weer naar de kooi, hè riep Dick. „Of ik," antwoordde Johnny beslist. „Zoo wat scheelt er dan aan kereltje „'k Ben ziek." „Wat heb je „Koorts, en winterhanden, en rhumatiek," ant woordde Johnny en verdween in zijn kamertje. Na een korte pauze, voegde hij er uit 'tdonker en blijkbaar van onder de dekens nog bij „en te zeggen zou zijn, is, dat de binnenlandsche toestanden wat al te kleurig worden getint en dit eenige zwakke punt geeft den bladen der oppositie dan ook een wapen in de hand. 't Meeste opzien heeft de passage in de Italiaansche troonrede aangaande een even- tueele opheffing der differentieele rechten natuurlijk te Parijs gewekt en Woensdag heeft het comité van de Italiaansche kamer van koophandel te Parijs den Italiaanschen gezant namens de kolonie een dankbetuiging overgebracht aan 't adres van zijn regeering en den koning. Of de houding van de Fransche zijde van dien aard zal zijn, dat de wenschen van Italie's volk en Italie's regeering spoedig verwezenlijkt zullen worden, mag evenwel worden betwijfeld; de kamer is te protec tionistisch gezind en er is een strooming om geen nieuwe handelsverdragen meer te sluiten. De Italiaansche minister van financien heeft bij de kamer van afgevaardigden reeds ingediend een ontwerp van wet tot afschaf fing der differentieele rechten. Hij verzocht dat het spoedig in behandeling zou worden genomen en de kamer heeft hiertoe besloten. Een lid der oppositie in Griekenlands kamer heeft de regeering geïnterpelleerd over 's kroonprinsen antwoord op de gelukwenschen van den gemeenteraad van Berlijn, en de premier heeft geantwoord, dat deze hande ling van den prins door de beleefdheid ge boden was en dat hij op een gelukwensch van den Parijschen gemeenteraad hetzelfde zou hebben geantwoord. Volgens een te Konstantinopel in omloop zijnd gerucht maakt Griekenland militaire toebereidselenen dc Porte, die deswege ongerust is, zou den diplomatieken weg in slaan om het gevaar te keeren. De republiek der Vereenigde Staten van Brazilië is tot nog toe door geen enkele re geering, noch van Europa noch van Amerika, officieel erkend, wel zijn de vertegenwoordi bloedzweren.' Nu volgde een verlegen zwijgen. De mannen zagen dan weer elkaar aan en dan weer naar 't vuur. Ondanks liet smakelijke maal voor hen dreigden zij toch weer in de gedrukte stemming te gerakenwaarin zij in Thompson's herberg verkeerd hadden. Plotseling hoorden zij weerde smeekende stem van den Oude, die nu onvoor zichtig luid klonk. „Zeker. Je hebt gelijk. Dat zijn zeEen troep luie, verloopen kerels en die Dick Bullen daar, dat is nog de gemeenste van allemaal, 't Zijn vlegelsom hier in te komen, terwijl zij weten dat wij ziekte in huis hebben en niets te eten. Ik heb gezegd„Jongens* zei ik„jelui bent stomdronken of gekzei ik, om aan zoo iets te denken. Staples, zei ikben jij een man, Staples, om hier den duivel in buis te laten, waar zieken zijn. Maar ze wouën, zouën komen zij moes ten Maar wat kun je ook anders verwachten van zulk gespuis?' Een schaterend gelach van de mannen beant woordde deze ongelukkige verklaring. 01 dit nu in de keuken werd gehoord, of dat ae vertoorn de levensgezellin van den Oude alle andere mid delen om haar woede en verachting te kennen te geven, had uitgeput, maar plotseling werd de achterdeur met groote kracht dicht gegooid. Nog een oogenblik en de Oude verscheen weer, vriendelijk lachend in zalige onbevangenheid, want de oorzaak van de uitbarsting van daar even kende hij niet. „Mijn oudje is een uurtje naar vrouw Mac Pad den toe om eens een praatje met haar te maken," zei hij opgeruimd, terwijl hij ook aan de talel plaats nam. Nu verdween ook de verlegenheid, die de gas ten een oogenblik bevangen had en met hun gastheer keerde ook de goede luim terug. Ik zal niet trachten dezen vroolijken avond verder te beschrijven. De nieuwsgierige lezer moet genoegen nemen met mijn verzekering, dat het gesprek denstempel droeg van dezelfde geeste lijke hoogte, dezelfde wederzijdsche hoogachting en kiescbheid voor elkanders gevoelen, denzeltdeu logischen gedacktengang (vooral op 't eind van den avond) als gewoonlijke dergelijke bijeen komsten van liet mannelijk geslacht in alle ran gen en stonden kenmerkt. Glazen werden er niet gers van verschillende Zuid-Amerikaansche legeeringen, namens dezelve gemachtigd ver keer te onderhouden met het voorloopig be wind, maar bepaalden last tot officiëele er kenning is door geen van hen ontvangen en wel met het oog op de „voorloopige" samen stelling van het gouvernement. Het vertrouwbare berichtals zouden DuitschlandEngeland, Italië en Oostenrijk de noodige maatregelen, ter bestrijding van den slavenhandel, op het congres te Brussel, beslist voorstaan, bewijst, dat men veel goeds van het congres verwacht. Ook de clericalen zijn thans overtuigd, dat de ondersteuning van het koloniaal bestuur in Oost-Afrika noodzakelijk is oni tot de afschaffing der slavernij aldaar te geraken. De correctioneele rechtbank te Antwer pen heeft, ter zake van de ontploffing van 6 Sept. 11., den eigenaar der inrichting, Corvi- lain, veroordeeld tot in het geheel 4ya jaar gevangenisstraf met 476 fr. boete, en zijnen ingenieur Delaunay tot te zamen H/8 jaar gevangenisstraf met 150 fr. boete, verder beiden solidair tot 12000 fr. schadevergoeding en tot betaling der kosten van het geding. Uit Brussel komt de tijding, dat de chef der openbare veiligheid, de heer Gauthier De Rasse, bijwijze van disciplinairen maatregel is geschorst, vermoedelijk wegens hetgeen in het geding Pourbaix door de politie als agent provocateur gebezigd bezwarende tegen hem aan het licht is gekomen. Petit Journal meldt uit Oran, dat eene ernstige geldcrisis is ontstaan tengevolge der daling van het Spaansche geld. In een petroleumfabriek te Havre is Maandag een hevige brand ontstaan door gebroken, want die waren er niet, ook werd er niet met den brandewijn op tafel of vloer ge morst, daarvoor was 't artikel veel te schaarsch. Het was bijna middernacht toen er aan 't fees ten een einde kwam. „Sstzei Dick Bullen de hand opheffende. Uit het aangrenzend vertrekje klonk Johnny's klagend stemmetje „o, vader!' De Oude stond haastig op en verdween in de alkoof. Spoedig daarna kwam hij weer te voor schijn. „Zijn rhumatiek wordt weer erger en hij vraagt of ik hem wrijven wil.* Hij lichtte de groote manden brandewijnflesch op en schudde ze eens. Ze was leeg. Dick Bullen zette zijn tin nen kroes met verlegen gezicht weer neer. De anderen deden hetzelfde. De Oude keek eens naar hun inhoud en zei toen verheugd„Dat zal wel genoeg zijn, denk ik. Hij heeft niet veel noodig. Blijft nog maar wat zitten. Ik ben zoo terug.' Hierop verdween hij meteen oud flanellen hemd en den brandewijn. De deur van de alcoof sloot niet al te best en zoo hoorde men duidelijk het volgende gesprek „Nou kereltje, waar doet 't nu ergste zeer?" „Dan hier en dan weer daar; maar 't ergste is 't van hier tot hier. Hier wrijven, vader.' Nu volgde een pauze, waarin zeker geducht ge wreven werd. Toen begon Johnny weer„Hebt u veel pret binnen, vader „Ja, ventje." „Morgen is 't Kerstmis, nietwaar?* „Ja, kind. Hoe is 't er nu mee?' „Beter. Wrijf nog wat lager. Wat is toch ei genlijk Kerstmis? Wat beteekent dit?" „Och, dat 's maar zoo'n dag.* Deze duidelijke uitleg scheen hem voor 't oogen blik te bevredigen. Ten minste er volgde een kort stilzwijgen. Op eens begon Johnny weer: „Moeder vertelde dat overal, behalve hier, de menschen elkaar met kerstmis wat geven 't w; s van avond juist vóór ze tegen u begon. Zij zei, dat er een man is, die ze St. Niklaas noe men, geen blanke man, ziet u maar zoo'n soort Chinees die komt dan in den nacht voor Kerst mis door den schoorsteen en brengt allerlei mee voor kinderen voor zulke jongens als ik b.v. en dan stopt hij 't in hun schoenen Dat heeft In Amerika wordt het St. Niklaasfeest te zamen met het Kerstfeest gevierd.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1