Portugal. Engeland. Duitschland. Italië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. UITVOERINGEN. een lek in een vergaarbak; de daaruit vloei ende petroleum kwam in aanraking met een oven, ontvlamde, en in een oogenblik stond het geheele reservoir in brand. De arbeiders der fabriek gingen onmid dellijk aan het werk om de vlammen met zand en aarde te blusschen en hoewel de brand eerst niet te stuiten scheen, gelukte het hun eindelijk het dreigend gevaar af te wenden. Achtduizend liter petroleum zijn bij den brand verloren gegaan. Het Fransche schip „De stad Marseille", met 3000 vaatjes buskruit aan boord, en be stemd naar Mozambiqueis in het dok in de lucht gevlogen. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor daar de équipage het schip dat in brand was geraaktin allerijl had verlaten. De graaf van Parijs heeft zijn bezoek aan gekondigd om zijn bloedverwant Dom Pedro te begroeten. Hij meldde den koning, zijn schoonzoon, dat zijne gemalin, over Calais Bordeaux, Madrid reizendeenige dagen vroeger zou aankomen, hij zelf moest zich inschepen te Southampton, direct naar Lis sabon. De hertog van Nemours heeft zijne komst in de eerste helft der maand December aangekondigd. De hoofden der familie Or leans zullen met Dom Pedro beraadslagen welke maatregelen er te nemen zijn, tot be houd van den troon van Brazilië voor de familie. Dinsdagavond deelde lord Salisburry in een rede te Nottingham, als zijn meening mede, dat hij sterk voor de vermindering van het aantal werkuren van den werkman was, maar dat hij een wet dienaangaande, niet verkieselijk vond. Daardoor zou men toch een werkman, die uit eigen beweging langer wilde werken, dan 8 uur b.v., dwingen dit niet te doen, wat een verkrachting der per soonlijke vrijheid zou zijn. Te Bristol hebben de handelaars in hout de lastdragers doen weten, dat zij afgedankt zullen worden, indien zij weigeren te werken met de bemanning van vreemde schepen. Alle werklieden in de dokken daar en te Avonmouth, omstreeks ten getale van 4000, hebben dientengevolge den arbeid gestaakt. De sjouwerlieden en andere havenwerkers hebben hen gevolgd. Geen schip wordt nu meer gelost. De toestand in het Westfaalsche kolendis- trict is nog allesbehalve rooskleurig. Hoewel de directien beloofd hadden, de ontslagen arbeiders weder aantenemen, werd hun, toen zij zich, naar aanleiding dier belofte om werk aanmeldden, geantwoord: „Wij hebben genoeg werklieden, we kunnen je niet gebruiken." Tegen Zondag is te Essen een groote mijnwerkersvergadering aangekondigd, die door de arbeiders uit het geheele district zal bijgewoond worden. Wanneer de directien op deze wijze voort gaan de mijnwerkers te bejegenen, zal de nieuwe werkstaking spoedig uitbreken. De schuld er van zal dan voor het grootste ge deelte aan de werkgevers te wijten zijn. Uit Bochum wordt gemeld: In de mijn Konstantijn de Groote heeft eene ontploffing plaats gehad, waarbij veertien mijnwerkers gedood en vier gewond zijn. De Paus heeft aan een der huisprelaten medegedeeld, dat hij voor de encycliek over ze me willen wijsmaken. Zacht toch vader, waar wrijft u toch dat is er wel een uur vandaan. Nietwaar vader dat heeft ze immers maar alleen bedacht om ons te plager.? Wrijf daar toch niet langer, au, vader Te midden van de diepe stilte, die over'thuis was gekomen, hoorde men duidelijk het suizen van de dennetoppen en het druppelen van de bladen. Ook Johnny's stem klonk zachter, toen hij zei: «Wees maar niet bang, vadertie, ik word wel weer beter. Wat voeren de jongens toch uit?" De Oude opende de deur op een kier en keek naar binnen. Zijn gasten zaten heel vertrouwe lijk bij elkaar. Op ae talel lagen een paar stuk jes zilvergeld naast een oude versleten beurs. «Ze wedden ergens om 't een of andere spelletje. Die hebben alles wat ze noodig heb ben" en hij begon weer te wrijven. «Ik zou wel mee willen doen en ook geld win nen," zei Johnny op peinzenden toon. De oude herhaalde een blijkbaar uit zijn hoofd geleerd lesje, namelijk dat Johnny wachten moest tot hij in de mijnen een rijke ader vond, dan zou hij schatrijk worden enz. enz. «Ja wel," antwoordde Johnny «maar daar komt toch niets van. En of u 't nu in de mijnen vindt of ik verdien 't, dat blijft precies 't zelfde. Dat hangt er maar van af of je boft. Maar 't is toch gek met dat Kerstmis, hè. Waarom heet 't toch Kerstmis Het antwoord van den Oude klonk mis schien uit een onwillekeurig bewustzijn dat 't niet precies geschikt was om door zijn gasten gehoord te worden zoo zacht, dat 't slechts in de alkoof gehoord werd. «Ja, ja" zei Johnny, meteen aanmerkelijke ver mindering van belangstelling, «die geschiedenis ken ik al lang. Ziezoo dat is genoeg, vader. Ik heb lang niet meer zoo'n pijn als daar straks. Nu moet u me eens flink instoppen, zoo. «En nu", klonk 't gedempt van onder tie dekens uit «moet u bij me blijven zitten tot ik slaap." Om zeker te zijn dat hij zijn zin kreeg, kwam 't eene handje uit de dekens te voorschijn en greep de de plichten der katholieke christenen de philosophic van den heiligen Thomas ten grondslag genomen had. In de kringen van het Vaticaan wordl te gengesproken, dat Mgr. Satolli de opdracht heeft ontvangen naar Ierland te gaan en daar de plannen der Engelsche regeering te steu nen. Behalve dat deze daar niet bekend is, blijft de houding der Engelsche regeering tegenover het Vaticaan, beleefd, doch koel; van het zenden van een blijvend gezant bij den Heiligen stoel is nog geen sprake. De werkstaking van de werklieden der spoorweg-werkplaatsen te Turijn houdt aan, daar geen der beide partijen tot toegeven geneigd is. De werkstakers, 2500 in getal vragen eene verhooging van 25 pet. op het loon en de atschaffig van alle overwerk. ROME, 29 November. De regeering moet een nieuw repetitie-geweer hebben aangeno men dat veel overeenkomst heeft met het Mannlichergeweer, maar van een eenvoudiger samenstel is. Een luitenant te Pressburg is de uitvinder. Het feitdat op de aanbestedingen voor levensmiddelen en fourage ten dienste van het legerniemand heeft ingeschreven, uit gezonderd voor het garnizoen van Rome, wordt druk besproken; men ziet er een spe culatie in van Fransche speculanten tegen de Italiaansche schatkist. Het rechtsgeding tegen Moussa Bey, den Kurden-aanvoerderberucht door zijne in Armenie gepleegde gruwelenis thans te Constantinopel begonnen. Zijne rechters zijn: een Griek, een Arme niër en twee Muzelmannen. Moussa Bey staat terecht voor slechts een paar van de vele gruwelen, welke hij moet bedreven hebben, namelijk wegens brand stichting, plundering en moord in een dorp bij Mouch. Hij is een jong man van middel bare lengte, met zwart haar, blauwe oogen en een paar woeste knevels. Hij ontkent al het hem ten laste gelegde en werpt den ge tuigen, die voor hem ongunstige verklaringen afleggen, woedende blikken toe. De Turksche regeering is altijd beschuldigd van Moussa Bey en de zijnen, die het alleen op christenen voorzien hadden, in het geheim te begunstigen. En ook ihans meende men bij den ambtenaar van het openbaai minis terie een streven te bemerken om door strik vragen de weinig ontwikkelde getuigen in de war en tot tegenstrijdige verklaringen te brengen, hetgeen natuurlijk den beschuldigde ten goede komt. De Russische Invalide meldt de bevolen formatie van twee mobiele mortier-artillerie parken, waaruit in geval van oorlog gevormd zullen worden eene brigade van vier parken, twee mobiele en twee plaatselijke mortier parken. Dinsdag heeft een vreeselijke brand te Lynn, in Massachusetts gewoed, die ongeveer 8 uur heeft aangehouden. Het geleek wel een herhaling van de groote branden te Chicago en te Boston. Een onbeschrijfelijke verwarring heerschte in de straten, welke de militairen te vergeefs trachtten te onderdruk ken. Een vierkant blok huizen, waaronder 4 banken, verscheidene kerken, 4 dagblad bureaus, 100 schoenfabrieken, werd een prooi der vlammen. 160 families moesten elders een onderkomen zoeken. 8000 personen ge raken buiten betrekking. De schade, door het vuur aangericht, wordt op 2.000000 pd. st. geraamd. mouw van den Oude, waarop 'tventje zich ter ruste legde. Een paar minuten bleef de oude geduldig wach ten. Toen begon de ongewone stilte in huis hem te bevreemden en zonder zijn plaats aan 't bed te verlaten opende hij voorzichtig de deur. Tot zijn eindelooze verbazing was 't geheele vertrek donker en verlaten. Echter zag hij, toen het vuur even opvlamde, de gestalte van Dick Bullen bij den haard zitten. «Hola 1" Dick schrikte op en kwam met eenigszins on- zekeren tred naar hem toe. «Waar zijn de jongens?" «Ze zijn een eindje gaan loopen, Ze komen me zoo halen. Ik wacht even op hen. Waarom staar je me zoo aan Oude?" voegde hij er met een gedwongen lach bij. «Denk je dat ik dron ken ben Men had den Oude een dusdanig vermoeden niet euvel kunnen duiden, want Dick's oogen waren vochtig en zijn gezicht gloeide. Hij slenterde weer terug naar tvuur, geeuwde, knoopte zijn ias dicht en lachte. «Daarvoor was er geen bran dewijn genoeg oude Blijf maar zitten ging hij voort, toen de oude aanstalten maakte om zijn mouw uit Johnny's vuistje terug te trekken. Houd je gemak maar. Blijf maar zitten, waar u zit, ik stap dadelijk op. lla, daar zijn ze al.» Er werd zachtjes geklopt. Dick Bullen deed spoedig openknikte zijn gastheer goedennacht en verdween. De Oude zou hem gevolgd zijn als 't vuistje hem nog niet altijd bij de mouw had gehouden. Hij had zich makkelijk los kunnen maken 't handje was kleinzwak en uitgeteerd. Maar misschien juist omdat 't zoo klein en zwak was, deed hij 't niet, maar trok zijn stoel dichter bij 't bed en legde zijn hoofd op 't kussen. In deze hulpelooze houding verraste hem plotseling de slaap als een gevolg van het drinken. De kamer begon voor zijn oogen te draaien en te zweven en verdween eindelijk geheel. Hij was ingeslapen. Slot volgt. Bij een brand in een groot krankzin nigengesticht te Blackfort, Idaho (Ver. St.) zijn acht der verpleegden in de vlammen omgekomen. yv. WAALWIJK, 30 Nov. 1889. In den veehandel in de Langstraat blijft de omzet groot. Niet slechts worden door de Belgische kooplieden de kaltkoeien druk gezocht, maar ook de boeren-veehandelaren zijn er sterk op uit om het aangekochte stal vee onder elkander te verhandelen. Voor kalfkoeien wordt f180 tot 280 besteed, guste koeien 120 a 180, nuchtere kalveren f 14 A 20. Vette koeien 64 68 ct. per Kg., 2e qual. 56 60 ct. Vette varkens met meer aanbod 58 60 ct. per Kg. schoon, Hooi met weinig handel, le qual. f 10. 2e qual. f8a8.50, schraal hooi f5 6.alles per 1000 1/3 Kg. Hoewel de voorraad enorm groot is en de schuren ook nog op vele plaatsen met jarig hooi gevuld zijn, kunnen de meeste boeren niet besluiten tegen de tegenwoordige prijzen af te leveren. Stroo blijft voor dadelijke behoefte gevraagd, naar qualiteit wordt het voor f 8 a 9,50 per 500 Kg. afgeleverd. Blijkens bij het departement van bui- tenlandsche zaken ingekomen bericht is in Frankrijk bij ministerieel besluit bepaald, dat vee, waarvan de invoer daar te lande geoor loofd is, met ingang van 1 December a. s., vergezeld moet zijn van een certificaat der overheid van de plaats van herkomst, ver meldende dat de dieren gezond zijn en dat bij de verzending geene besmettelijke ziekte onder de dieren van dezelfde soort heerschte noch gedurende de zes voorafgaande weken geheerscht heeft. Men seint uit Londen van Donderdag: Bij besluit van den Privy Council van heden moet alle vee, dat uit Nederland kont, drie dagen aan de landingsplaats blijven alvorens verder te mogen worden vervoerd, wijl het mond- en klauwzeer de Nederlandsche grenzen is genaderd. In een Woensdagavond gehouden ver gadering der Rolterdamsche Bakkersvereeni ging werd geconstateerd, dat, aangezien vele gezellen het met hunne patroons hebben kunnen vinden, men sedert over het algemeen tot onderlinge tevredenheid werkzaam is. Een bewijs hiervoor vond men ook in het feit. dat de vergadering der gezellen, waarin hunne eischen om den werktijd van 14 op 12 uur te brengen herhaald zijn, niet, zoo als de vorige, door 700 cl 800, maar slechts door 180 gezellen werd bijgewoond, grooten- deels dus waarschijnlijk gezellen zonder werk. Hel bestuur stelde dan ook voor op het voorstel van die vergadering niet meer terug te komen, welke motie na eenig debat bij acclamatie werd aangenomen. In den aanvang der vergadering werden verschillende leden der pers gezuiverd van de op haar geworpen blaam als zou zij valsche verslagen hebben geleverd. Enkelen stelden voor het brood 1 cent op te slaan, doch over het algemeen achtte men dit onder de gegeven omstandigheden ongeraden. Storm op zee. Omtrent het verongelukken van een onbe kend schip op den Pannenkoek, schrijft men uit Nieuwediep In den afgeloopen stormachtigen nacht is in de Tesselsche gronden een schip met man en muis verongelukt. Zondag tegen den avond werd het vaartuig, een groote ijzeren bark, reeds in de nabijheid van de gevaarlijke gronden gezien door de opvarenden van den aldaar gestationneerden loodskotter. Dezen wendden pogingen aan om de opmerkzaam heid van het schip te trekken en het op het gevaar opmerkzaam te maken. Dit bleef echter zonder gevolg; de bark zeilde met volle vaart zijn ondergang te gemoet en was weldra in de duisternis verdwenen. Weinig tijds later toonden de herhaaldelijk afgestoken noodvuren, dat een schip zich in de gronden in gevaar bevond. De storm was echter reeds heftiger geworden, zoodat men aan den wal onmogelijk in de gelegenheid was hulp te bieden. Toch stak omstreeks middernacht van Nieuwediep de reddingboot in zee. Bij afwezigheid van de sleepbootendie zich bij het in de Eierlandsche gronden gestrande s:oomschip „Nerissa" bevonden, werd de boot gesleept door een blazerschuit van den heer Weltevreden. Het stormde echter zoo geweldig, dat de redders zich niet in de nabijheid van de strandingsplaats konden wagen en verplicht waren onverrichter zake terug te keeren. Tegen het aanbreken van den dag ging men er opnieuw op uit, thans gesleept door de inmiddels teruggekeerde „Hercules," om te trachten hulp te bieden. Dit was er evenwel overbodig; hij het aan breken van den dageraad was er van het schip niets meer te ontdekken. Omtrent het lot der arme schepelingen kan dus geen twijfel meer bestaan. De aflandige wind was oorzaak, dat tot heden niets aan het straud gespoeld. Met een zeer ernstig onheil werden deze week de bewoners van perceel 28 in de Kerkstraat te Amsterdam bedreigd. Een dienstbode van een der daar wonende ge zinnen had, naar de gevaarlijkste van alle meidengewoonten, tot over drieën in bed zitten lezen en was er bij in slaap gevallen. De kaars was toen omgevallen, de matras aan het branden gegaan,en de meid met schrik wakker geworden, wist in haar angst niet be^er te doen dan de matras het raam uit te gooien. Dit was de oorzaak van het be houd van vele menschenlevens; de waakzame politie vond het vreemdsoortig voorwerp smeulende op straat, concludeerde er uit, dat daarboven, waar nog licht was, brand moest zijn en wekte de bewoners. Inmiddels was ook de brandweer geroepen en deze bevond, dat op den zolder reeds meer din gen aan het branden geraakt waren, maar slaagde er toch in, het gevaar spoedig mees ter te worden. Bij een landbouwer te Beek, bij Breda, hebben deze week de muizen een kostbaren maaltijd gehouden. Zij hebben namelijk voor f 15,000 aan geldswaardig papier opgekna- beld. Men zal zich herinnerendat eenigen tijd geleden door een drietal knapen te Die- merbrug op de brutaalste wijze diefstal van juweelen gepleegd is alsmede dat twee der jeugdige boosdoeners kort daarna door de Amsterdamsche recherche in hechtenis zijn genomen. Naar den derden, dien „met de glimmende pet" werd tot heden vruchteloos gezocht, wat geen verwondering zal baren want deze jonge misdadiger had de gevan genis zelve tot schuilplaats gekozen. Hij had, wegens een vroeger vergrijp, nog een appeltje met de justitie te schillen. Toen nu zijne makkers van wie hij wist dat zij hem niet verraden zouden in de handen der politie waren gevallen, vreesde hij niet ten onrechte dat een dergelijk lot ook hem mocht weder varen. Hij heeft zich daarop voor de eerste zaak vrijwillig in hechtenis begeven, meenende, dat men hem daar niet licht zoeken zou. Hij heeft er slechts eenige weken zijn ver volgers het spoor mee b:jster gemaakt, want gisteren heelt men hem gevonden. De bom is dus wel eenigszins verkeerd ge sprongen. Men meldt uit Groningen aan de N. R. Ct.De zoogenaamde spiritistische sean ces van miss Fay hebben velen doen gissen naar de wijze, waarop zij hare toeren ver richtte. Door den heer T. Jansen alhier, werd thans het geheim ontdekt. Gisteren avond heeft hij ten aanschouwe van een zestigtal heeren dezelfde toeren uitgevoerd en, telkens na afloop van iedere afdeeling, eene duidelijke uitlegging gegeven van de kunstgrepen, die daarbij worden gebezigd. Het blijkt daaruit, dat de miss op eene gemakkelijke wijze het publiek beet neemt. In de stoombranderij van den heer Th. C. Melchus te Schiedam kwam, door het uitglijden van eene ladder, waarop de verver v. D. stond, deze in zijnen val in aanraking met eene der machinerieën, waardoor hij zóó deerlijk werd verwond, dat de dood onmid dellijk volgde. Woensdag middag omstreeks 12 uur brak er een geweldige brand uit in eene boerenhuizinge te Oldemar, bewoond door C. J. van der Veen, eigendom der familie Sic- kenga. Schoon zoo spoedig mogelijk de spuit van Wolvega zich er heen begaf, was er aan redden niet meer te denken. Te 4 uur lag het groote gebouw reeds in asch. Op eenige schapen en varkens na is al het vee, ten getale van 42, verbrand. Niets is behouden dan eenige meubelstukken. De boer was naar de markt. Alles was verzekerd. WAALWIJK. Zondag 1 Dec. zal de Harmonie l'Espé- rance onder leiding van haren instructeur, den heer Brohm, uitvoeren: PROGRAMMA AD LIBITUM. WAALWIJK. (Niet ofiiciëel.) GEBOREN Wilhelmus Jacobus, z. van Wilhel mus van Ertrijk en Maria Hoos; Petronella d. van Petrus Brokken en Adriana de Vaan; Gerardus Cornelis z. van Hendrikus Wen- gels en Adriana Kuipers; Cornelis Ferdi nand, z. van Walterus Schonis en Johanna van Riel; Petronella Anna Maria, d. van Leonardus Leijtens en Anna Schoormans. OVERLEDEN: Petrus van Ree, 79 jaren; Johanna Schambergen, wed. van Adr. Snaphaan, 75 jaren. CAPELLE. Vanaf 15 tot 29 Nov. GEBOREN: Johannes, Z. van Marinus Kcmme- ren en Cornelia de Nijs. Wijnand, Z. van Johannes de Rooij en Elysabeth de Jong. Neeltje, D. van Johannes van der Hoeven en Johanna Piternella var. der Beek. Jacoba Helena D. van Leendert Florentinus van Dongen en Janneke Zijl- mans. HUWELIJKS-AFKONDIGING Hermanus Pruis- sers 30 j. en Antje Maria Klijn, 24 jaren, te Rotterdam. OVERLEDENAnna Pieternella Faro, oud 3 maanden. Gerrit Boeser 48 j. ongeh. WAALWIJK29 Nov. Ter veemarkt was bij redelijken aanvoer de handel tamelijk vlug. Kalfkoeien golden f 145.a f 290. Kalfvaarzen 1105,f 195,

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2