Spanje. Portugal. Amerika. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Engeland. Duitsohland. Oostenrijk. Italië. BINNENLAND. Ingezonden stukken. ankerd ligtde voorstelling in den grooten schouwburg aldaar, bij. Toen zij binnen kwamen speelde de muziek het Russische volkslied, terwijl het publiek de vreemdelingen met een „Leve Rusland!" begroette, wat door dezen met een „Leve Frankrijk" beant woord werd. De minister van openbare werken heeft Dinsdag het verzoek van een Engelsche com missie ontvangen om concessie voor den bouw van een brug over het Kanaal. Een der moordenaars van den Spaanschen generaal Prim is thansna verloop van 17 jarengevonden. Een in het gasthuis te Buenos Ayres overleden Spanjaard, Ramon Martinez y PedFagosaheelt weinige uren voor zijn dood aan zijn biechtvader bekend, dat hij een der bedrijvers van den moord op dien generaal is geweest. Hij verklaarde, dat een medeplichtige van hem in Mexico woont. Uit alle oorden van Europavooral uil Parijs stroomen Brazilianen naar Lissabon om Dom Pedro feestelijk te ontvangen. Al gemeen is men van oordeel, dat de republiek zal gehand "ïaafd blijven. Te St. Vincent scheen de keizer reeds met zijn lot verzoend te zijn, en verlangde hij er naar, zich zoo spoedig mogelijk uit het poli tieke leven terug te kunnen trekken. 's Keizers dochter moet echter eerzuchtiger plannen koesteren. te hergeven. De patriarch van Jeruzalem zal tot dat doeleinde met het purper worden bekleed. Een inwoner van Castelletto, een dorpje in Italië, heeft zich van zijn schuldeischers ontdaan, door het huisje, waarin hij hen gelokt had, onder voorwendsel van zijne rekening met hen te willen vereffenen, in brand te steken. De ongelukkigen kwamen allen in de vlammen om het leven. De dader is voortvluchtig. Ook te Giordanetto had een dergelijke misdaad plaats. Twee schuldeischers werden daar op een avond, kort na elkander ver moord door zekeren Aceto, hun schuldenaar, die hen met dit doel in een hinderlaag had gelokt. Alweder wordt uit New-York een nood lottig electriciteits-ongeluk bericht. Een win kelbediende die een ijzeren uitstalkast verplaatste, viel plotseling met een luiden kreet dood op den grond. Het bleek weldra dat de kast, terwijl de man op een ijzeren rasterwerk stond, tegen de electrische lamp 3 meter boven den grond gestooten had en dat de afgeleide electrische stroom den ongelukkige door het lichaam was ge gaan. Bij den aanleg van de electrische geleiding in dien winkel waren allerlei maatregelen genomen om ongelukken te vermijden. Het geval heeft natuurlijk de heerschende vrees voor de gevaren van het electrische licht niet weinig versterkt. Nabij Weesperkarspel heeft een treurig ongeluk plaats gehad. L)e werking van eene stoomkraan aan de Keulsclie Vaart liet te wenschen over, waarom de machinist aan een jongen vroeg even onder den bak naar de oorzaak hiervan te zien. Juist toen de jongen onder den bak was gekropen, brak de spil, en viel de bak op den jongen, die geheel vermorseld werd. Te Maastricht vervoegde zich Woensdag avond een onbekend persoon bij den tandarts V. S. om hem over een mondgebrek te raadplegen. De patient werd eenige minuten in de spreekzaal alleen gelaten, van welke gelegenheid hij gebruik maakte, om uit eene lade 1*20 frank te ontvreemden. In het veld van den landbouwer H. Copinga, te Buinen, waar dezer dagen twee grafkelders gevonden zijn, werden later bij het omgraven gedurig urnen gevonden, die bij aanraking uiteenvallen, zoodat daarvan voor de oudheidkunde niets terechtkomt. Uit WAALWIJK. (Niet officieel.) Woensdag is de werkstaking der dokwer kers te Bristol geëindigdnadat de werk stakers een onderhoud met de patroons had den gehad, waarbij de mayor als bemiddelaar optrad. De verdienstendie de werkstakers, gedu rende de 5 dagen der werkstaking, hadden kunnen ontvangen beliepen 10000 pd. st. Verscheiden schepen gingen naar andere havens ter lossing. Volgens de „Pali Mall Gazette" moe ten de inwoners van het Iersche stadje Tep- perary vau plan zijn de stad te verlaten, om zoodoende te ontkomen aan de tyrannie van den grondeigenaar Smith—Bariy die bijna de geheele stad in zijn bezit heeft. Op 3 mijlen afstand ongeveer zouden zij dan een nieuwe stad doen verrijzen op een landgoed van StaffordO'Brien. De admiraliteit heeft besloten de sche pen, ter bewaking der Afrikaansche kusten te vervangen door vaartuigen van kleiner afmeting. Op verschillende punten der kust zullen kolendepóts worden opgericht. Twee kanonneerbooten hebben bevel ontvangen naar Zanzibar te vertrekken. De invoer van Amerikaansch vee in Duitschland voldoet zoo aan alle verwach tingen, dat twee stoomschepen, Tönning en Schleswig, naar Amerika zijn vertrokken om ossen te halen. Het stoomschip Holstein zal tot datzelfde doel weldra van Hamburg ver trekken Het vleesch moet van uitmuntende qualiteit zijn. Tusschen de afgevaardigden Orban, aan hanger der linkerzijde, en Jules Horvath, regeeringsgezind, is eergisteren in de kamer een hettige twist ontstaan. Orban beschul digde Horvath van knoeierijen in zijn kwali teit als lid tan het comité, ter verleening van bijstand aan de slachtoffers der Theiss- overstrooming, waarop Horvath zijn aankla ger voor schelm en lasteraar uitschold. Het gevolg er van was, dat na de zitting een duel plaats had. Twee kogels werden gewisseld, echter zonder resultaat. Johan Orth vroeger Aartshertog Jo- han van Oostenrijk heeft door het faillis sement van het Weener bankiershui? Keuier nagenoeg zijn geheele vermogen verloren, zoodat hij nu nog destem.'er een „gewoon burger" is geworden. Onder de andere slachtoffers van het fail lissement van dit oude bankiershuis zijn vele aanzienlijke inwoners van Weenen. Het tekort bedraagt verscheidene millioe- nen. Weenen is Zondagnacht en Maandag door een buitengewoon zwaren sneeuwstorm zeer dicht in het witte winterkleed gehuld. Met drieduizend mannen en 24 stoom sneeuw ploegen was men den geheelen dag aan het wegruimen van de sneeuw in de druk be zochte straten en 's avonds zonk men op een zoo druk punt als de Schottenring nog tot de knieën in de sneeuw. Spoorweg-, tram-, rijtuig- en ander verkeer werd door den toestand van de wegen zeer belemmerd of geheel gestremd. Maar een groot aantal mannen zonder werk o. a. dc werkstakendc paarlemoer-arbei ders kunnen wat verdienen door deze werkverschaffing uit hooger sfeer. De Paus ,nr,et voornemens zijn de kerk van Jeruzalem haar ouden luister en aanzien Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand November 1889, Ingelegd f3042,725. Terugbetaald f2271,28. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 905. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 8 Dec. des tnidd. 12 ure, door de liedertafel «Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal «Musis Sacrum." 1. Im Walde Kilcken. 2. Omhoog Heinze. 4. De Nomen Gevaert. WAALWIJK, 7 Dec. 1889. De eerste kamer heeft gisteren de onder wijswet aangenomen met 31 tegen 18 stem men. Op 29 Nor. jl. werd door de rechtbank te 's Bosch uitspraak gedaan in de twee belangrijke procedures, welke ten behoeve van de werken tot verlegging van den Maas mond gevoerd zijn. Het betrof de schadeloosstellingwelke zoude worden uitgekeerd voor het veer te Drongelen en de brug te Gansooien. De eigenaars van het veer waren niet te vreden geweest met het hun in der minne gedane aanbod van f 65,000. Bij dagvaar ding werd aangeboden ruim f 43,700. De bij het vonnis benoemde deskundigen schatten de te vergoeden waarde op ruim f 78,000 en de rechtbank legde eene schade loosstelling toe van ruim f 50,400. Aan de eigenaren van de Gansooiensche brug werd bij vonnis een bedrag van ruim f 16,600 als schadeloosstelling toegekend, terwijl bij dagvaarding ruim f 14,300 was aangeboden (het aanbod, vroeger in der minne, was veel hooger geweest) en de bij vonnis benoemde deskundigen de waarde hadden getaxeerd op ruim f 21,800. Dat met het oog op de belangrijke cijfers en het groote verschil van opvatting omtrent de waarde, de uitspraak der rechtbank met spanning tegemoet werd gezien, behoeft zeker geen betoog. In leverantiehooi ging sedert de vorige noteering in de Langstraat meer om, dan zulks in den laatsten tijd het geval was. De prijs wordt er echter niet beter op, daar de aflevering tegen f 10 per 500 Kg. alleen de puikste qualiteit geldt. Naar qualiteit wordt van f7.50 tot 9.voor afwijkende soort be steed schraal hooi doet van f 5 tot 6.af. Stroo naar qualiteit f 8 k 9.50. Plet gerechtshof te Bosch heeft uit spraak gedaan in de zaak van den heer J. F. de Booy, fabrikant en lid van den ge meenteraad, wonende te Breda, tegen den heer mr. W. Alberda, vroeger officier van justitie, wonende te Ginneken. De heer De Booij vorderde van den heer Alberda eene som van f10,000 (zegge tienduizend gulden,) om dat deze een voor eerstgenoemde beleedigend artikel had geschreven in de (oude)Bred. Ct. Het gerechtshof bevestigde het vonnis der rechtbank te Bredawaarbij de heer mr. W. Alberda werd verooi deeld tot betaling aan den heer J. F. de Booy eener som van f 10 (zegge tien gulden), en veroordeelde den hr. De Booy om al de proceskosten te betalen door den heer mr. W. Alberda voor het hof te 's Bosch gemaakt, ten bedrage van één honderd twaalf gulden 41s. Terwijl hier heldere, droge kou heerscht, heeft men het elders in Europa erg met de sneeuw te kwaad. Op den bergspoorweg in Silizië viel, luidens bericht uit Ilirschberg, zooveel sneeuw, dat de nachttreinen soms een half uur te laat kwamen en op een der lijnen bleef zelfs een trein steken. Te Weenen heeft een sneeuwstorm gewoed, die 36 uren duurde. Daar het hard vriest, is de sneeuw droog en fijn en waait zij in wol ken door de straten en over de pleinen. Geen rijtuig kan er door zonder 2 paardende tramwagens hebben er 3 of 4. Alleen in de middenstad zijn 3000 vegers aan het werk met 24 sneeuwploegen, die elk door 4 sterke paarden getrokken worden. Het spoorwegverkeer staat zoo goed als stil en de reizigers van enkele ingesneeuwde treinen moesten in sleden naar de dichtsbij zijnde stations worden vervoerd. De inter nationale trein uit Parijs, die Maandagavond te Weenen aankwam, kon de reis niet ver volgen. Te Engelen is met algemeene stemmen tot lid van den gemeenteraad gekozende heer A. H. P. de Bekker, burgemeester, ter vervanging van wijlen zijn vader, den heer A. H. E. de Bekker. Men schrijft uit Rozendaal De aanvoer van beetwortelen voor de sui kerfabrieken is alhier nog niet geëindigd. Al leen aan de fabriek Ravenswaay, Fercken, Jliger Cie., alwaar de campagne nog 14 dagen zal duren, zijn alle beetwortelen bin nen. Voor de andere fabrieken komen nog voortdurend schepen aan of liggen in de ha ven op lossen te wachten. Vooral aan de fabriek Janssens, van Weel, Smits, waar de bieten over eene uitgestrektheid van eenige hectaren liggen opgestapeld, is de aanvoer nog zeer aanzienlijk. Door het plotseling invallen der vorst heeft men in allerijl de beetwortelen met stroo moeten dekken, ten einde groote schade te voorkomen. Ten huize van den heer's J„ te Utrecht, vervoegden zich Woensdagmorgen twee per sonen met verzoek om een brief, die een hunner bij zich droeg en aan de dienstbode overgaf aan mijnheer te willen overhandigen Deze geen kwaad vermoedende, verwijderde zich om aan het gedane verzoek te voldoen, de beide mannen in de vestibule achterla tende. Toen zij echter even daarna terugkwam, bleek een dier personen reeds te zijn ver trokken, terwijl de andere, na vernomen ie hebben, dat mijnheer niet thuis was, zich mede haastig verwijderde. Dat laatste ver wekte achterdocht en terecht, want toen men den den boel eens rondkeek, kwam men tot de minder aangename ontdekking dat mijn heer's pelsjas, een waarde van ruim f500 vertegenwoordigende, verdwenen was. Van de daders was intusschen geen spoor meer te vinden. Een brutale oplichting werd Woensdag avond te 's Hage gepleegd. Eene dienstbode vervoegde zich in het mantelmagazijn op de Kapelsbrug aldaar, voorgevende een regen mantel te willen koopen. Toen zij het ge- wenschte kleedingstuk had aangepast, verzocht zij om het „haar vrijer even te laten zien," die buiten wachtte en van wien zij den mantel als St. Nicolaas-geschenk zou krijgen. Het verzoek werd toegestaan. De dienstbode echter, in plaats van dadelijk terug te komen, zooals zij beloofde, is met den mantel ver dwenen en men heeft haar tot dusver nog niet kunnen wedervinden. Woensdag jl. kwam met den trein te Bokstel een rijksveldwachter aan, die met de overbrenging van een krankzinnige naar het krankzinnigengesticht Voorburg, onder Vucht, belast was. De man verkeerde echter in zoo verregaanden staat van dronkenschap, dat door de aanwezige maréchaussées procesver baal werd opgemaakt, en hij eerst zijn roes moest uitslapen alvorens zijne reis te kunnen voortzetten. Te Groningen is aangehouden en ter beschikking van de militaire autoriteit gesteld de soldaat J. C., van het 5de bataljon 1ste regiment infanterie te Helder, die van zijn korps gedeserteerd was en zijne militaire equipementstukken had verkocht. Hij zal voor den krijgsraad terechtstaan. het groote aantal urnen aldaar in den grond aanwezig, blijkt dat hier vroeuer eene bevol king bestond, grooter dan men zich wel eens voorstelt. Vond men vroeger de urnen op zes A tien meter afstand van elkander thans worden ze op veel minder afstand van elkander gevonden. Uit Lit wordt gemeld: Vóór eenige dagen kwam een ingezeten dezer gemeente tot de minder aangename ontdekking, dat een zijner beste trekhonden op het erf van een buurman dood lag. Hij opende het dier, een andere zijner honden likt er aan, zijne kippen pikken er aan, en ziet! ook die hond en de kippen gaan den weg op van den eersten hond! Natuurlijk bleek nu, dat deze vergiftigd was. De man die hard moet tobben om voor zich en de zijnen een stuk brood te verdie nen, lijdt door die verliezen eene groote schade. Men onderzoekt, wie de laaghartige is, die op deze wijze zijne wraak, heeft wil len koelen. GEBOREN: GeertrudaTheodora, d. van Johan nes Theod. Schalkwijk en Elisabeth Martha Brekelmans; Adrianus Jacobus, z. van Antonias Lambertus de Viies en Helena Klerx. OVERLEDEN: Hendrikup de Vaan, 3 m. Maria Kerkhofs, 65 j. Theod. Trimbach, 5 j. Lucas Adrianus Leijtens, 33j Gijsbertus Alouisiua Antonius Knepfle, 54 j. W AALWIJK.6 Dec. De aanvoer ter veemarkt was tengevolge van het gure weder van weinig beteekenis. Kalfkoeien golden f155.a f290. Kalfvaarzen tllO,f 205, Jonge varkens f9.u f 13,25 naar qualiteit. Ter botermarkt aangevoerd 2374 KG. van f0.85 a fl,24 per KG. Eieren f5.a 16.75 per 100 stuks. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) fy Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik UEd. het onderstaande ^in uw veel gelezen blad te willen opnemen. Op het terrein, in de Stationsstraat, waar de woningen van den heer Van Steenis gestaan hebben, is een gebouw gestichtdienende tot boterbalveldwachterswoning en gemeente tee- kenschool. Be gemeente bouwkundige J. van Dijck Jz. werd met den bouw belast, die bij openbare aanbesteding aan de aannemers de Rijt Struijk, uit Oosterwijk, werd opgedragen. Het gebouw bevat beneuen boterbal, veldwachters- woning en trappenhuis, op de étage de teekenza len. De ingang der boterbal is in het midden der fayade, rechts de veldwachterswoning en links de hoofdtrap, die naar de teekenzalen leidt. Wer pen wij nu een blik op hetgeen het uit- en in wendige te zien geeft. De gevel mist harmonie in verhoudingen. De beneden verdieping heeft in het midden een voorsprong vaD een steen met hoekpilr.sters. De deur- en vensteropeningen zijn met den halven cirkel, de ingang boternal met de sigmentboog gesloten, met omlijstingen van roode profielsteen, en rusten op een cementen impostlijst, de deur en vensteromlijsting aan de linkerzijde schijnen elkander hunne steunpunten op den im postlijst te betwisten, zoo gewrongen zitten zij in elkander. (De gesmeed ijzeren boog vulling aan den ingang boterbal laat nog op zich wachten; naar ik hoor heeft men de aanne mers daarvan ontslagen.) De verdieping bestaat uit drie gekoppelde vensters, de verschillende vlakke pilasters, die op de cordonlijst hun oor sprong nemen welke dienen of om de overhui vingen der vensters, of om de kroonlijst tedragen, of zooals iD de midden partij allen voor versie ring schijnen aangebracht, zijn met gegoten ce menten kapiteelen en consols bekroond, de base menten, plinten en de overhuivingen der vensters zijn van hetzelfde materiaal moge voor vlakke partijen dit materiaal voldoende waarborgen van soliditeit geven, bij lijstwerken eD andere detail- vormen is de structuur van uit portland saam- gestelde deelen minder te vertrouwen; waarom hier geen natuurlijke steen gebezigd, het gebouw moest immers monumentaal zijn? De aaneensluiting der overhuivingen elke overhuiving bestaat uit twee of drie stukken is slecht uitgevoerd, de kraal van het eene stuk komt op de halve hoogte van het andere, nu reeds het gezicht gevende of het aan 't verzakken is. De dakvensters, welke tot bekroning der zij vleugels dienen, zijn op zich zeil beschouwd goed, maar komen het geheel niet ten goede nu de middenpartij met een frontespies bekroond is. De tympanonvulling is een in Niello uitgevoerd ornament. Eene groote verscheidenheid van ma terialen moge bij den leek een overweldigenden indruk te weeg brengen, voor den bouwkunst be- oordeelaar zijn dit slechts zaken van onderge schikt belang. In de massa verdeeling, in de zorg voor eenheid van karakter, bij het werk van metselaar, timmerman, schilder, enz., in de detail behandeling vooral, moet zich de persoonlijkheid van den architect doen gelden, doch van dit alles tot het verkrijgen van een architectonisch geheel, i3 hier weinig te bespeuren. De veldwachterswoning is bij eene beperkte, ruimte goed ingericht. De indruk, welke de bo terbal op den beschouwer maakt, zou er door vrinnen wan:.eer de kleine ijzeren draagbalk in dezelfde geest was behandeld als de hoofddraac- balk. De hoofdtrap is zeer slecht uitgevoerd, vooral de overgangen van schuin op schuin en van schuin op recht (wrongstukken) grooter knoei werk zal men zelden te zien krijger; van dekast op de teekenzaal kan hetzelfde gezegd worden zelfs de buitendeuren laten bij eene nadere be schouwing veel te wenschen over. Over het ge heel komt het mij voor, dat het den ontwerper ondanks de ruime middelen waarover hij te be schikken had, niet is gelukt het gebouw een ar tistiek cachet te verleenen. U, mijnheer de redacteur, bij voorbaat mijnen harielijken dank voor de verleende plaatsruimte. Met de meeste hoogachting U Dienaar H. O. M.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2