BUITENLAND. Frankrijk. Italië. Oostenrijk. Rusland. Duitschland. Afrika. Amerika. BINNENLAND. Of het plan slagen zalwordt betwijfeld daar vóór twintig jaar reeds pogingen werden aangewend om tegen het joodsch kapitaal een krachtige katholieke financieele macht te stellen. De treurige ondervinding echter, in Belgie en Frankrijk daarmede opgedaan in verband met den financieelen toestand te Romegeven het plan weinig kans van slagen. De Russische regeering heeft een ukaze uitgevaardigd, waarbij het aan burgerlijke autoriteiten der Baltische provincies verbo den is van de Duitsche taal gebruik te ma ken en slechts het gebruik der Russische taal toegestaan of liever bevolen wordt. Deze maatregel wordt als een der diepst ingrijpende in het familieleven beschouwd, daar sedert 700 jaren de Duitsche taal daar het meest gebruikt werd. De opbrengst van het octrooi over de ver- loopen elf maanden van dit jaar, bedraagt lH/8 millioen frs. meer dan men verwacht had en lO1/'* millioen meer dan het vorige jaar gedurende dien tijd. De indirecte be lastingen overtreffen de begrooting met 4 9/10 millioen frs. wat 4 3/5 millioen meer is dan de opbrengst van het vorige jaar over die maanden. Als het blad „La Croix" waarheid spreekt heeft minister Thèvenet de bezoldi ging van 27 geestelijken uit Viviers (Ardèche) ingehouden. De afgevaardigde Cluseret heeft een wetsvoorstel ingediend tegen het duel. Om aan dat „spotten met de wet" een einde te makenheeft hij zware straffen voorgesteld. Zaterdag is Numa Gilly, oud-afgevaar digde van het departement Gard, uit de ge vangenis ontslagen gezuiverd van alle be schuldigingen en vonnissendie over hem uitgesproken waren, wegens lastering van den afgevaardigde Raynal. Gilly heeft zich naar Nimes begeven om de leiding zijner zaken weder op zich te nemen. Zooals men weet, is hij tonnenfabrikant. DORTMUND, 10 December. De in Juni bij het bergwerk Kaiserstuhl ontslagen mijn werker Schraeder is heden op zijn verzoek om weder opneming opnieuw bij het werk in dienst gesteld. Deze houding van de mijndirectie tegenover eenen der aanvoerders van de groote werkstaking wordt algemeen als een teeken des vredes opgevat. De „Popoio Romano" zegt dat 52 pet. van de geheele begrooting voor militaire oog merken gebruikt wordt. Het blad vestigt de aandacht der openbare machten op dien toe stand. Hetzelfde blad gelooft niet dat de ge meente Rome aan het einde van dit jaar aan hare geldelijke verplichtingen zal kunnen voldoen en geeft te kennen dat 's lands schatkist genoodzaakt zal zijn tusschenbeide te komen. De uitkomsten, die het zone-tarief, het nieuwe spoorwegtarief in Hongarije, gedu rende zijn kortstondig bestaan nu reeds op geleverd heeft, zijn schitterend te noemen. Van 1 Augustus tot 1 November heeft men 3,324,000 kaartjes verkocht, tegen 1.276,000 over hetzelfde kwartaal in 1888wat van een niet onaanzienlijke toeneming getuigt. Ook het goederenvervoer heeft zich op ge lijke wijze uitgebreid. De ontvangsten ge durende dien tijd bedroegen f 3,027,000, wat f551,000 meer is dan verleden jaar gedu rende dien tijd. Men mag dus wel tot de deugdelijkheid van het systeem besluitenen het is dan ook te wenschen, dat de overige Europee- sche staten spoedig hunne tarieven in den Hongaarschen geest zullen wijzigen wat in het voordeel èn van het reizend publiek, èn van de spoorwegmaatschappijen zijn zou. Het centrum heeft het voorstel gewijzigd met betrekking tot de vrijstelling van den militairen dienst der studenten in de god geleerdheid. Aangezien toch de prote stante studenten niet zooveel tegen den dienst hebben, zouden slechts die studenten vrijgesteld worden welke er zelf om zouden verzoeken. In 25 ververijen te Chemnitz is eene werkstaking uitgebroken. Niet meer dan een tiende der arbeiders zijn aan het werk. Door 1500 werkstakers wordt 33Vs pet. loonsver- hooging verlangd. De vroeger te Augsburg thans te Murxhen verschijnende „Allgemeine Zeitung" spreekt nu op de meest besliste w:jze de nog altijd stand houdende geruchten tegen omtrent eene verloving tusschen den Rus- sischen kroonprins en een der zusters van keizer Wilhelm. De keizer heeft Maandag onder klok kengelui zijnen intocht in het prachtig ver sierde Frankfort gehouden. Op de aanspraak van den opper-burgemeester, die gesproken had over den bloei en de ontwikkeling, welke Frankfort, sedert het met Pruisen vereenigd is en sedert de herstelling van het keizerrijk, ondergaan heeft, antwoordde de keizer, dat Frankfort dien grootschen vooruitgang voor namelijk te danken heeft gehad aan zijnen grootvader. Keizer Wilhelm I had Frankfort lief en sprak er dikwijls over, hoe gaarne hij daar vertoefde. Bij zijnen rit door de stad werd de keizer overal met geestdrift begroet. Aan het feestmaal in den Palmen-Garten beantwoordde de keizer den dronk van den opper-burgemeester, met zijn hartelijken dank te betuigen voor de gehechtheid en de geest drift hem betoond niet alleen als drager der keizerskroon, die allen vereenigt maar ook als kleinzoon van Wilhelm en als zoon van Fiiedrich en welke gevoelens hij zelf eerst door een lang leven verdienen konde. Mijn gansche leven en al mijn arbeid zeide de keizer is daarop gericht, mijn vaderland gioot en machtig te zien. Van dit voornemen doordrongen besteeg ik den troon en met deze gedachte leef ik. Ik heb mij heden overtuigd, welke vruchten de jaren gedragen hebbengedurende welke mijne voorgangers den vrede gehandhaafd hebben. Zoo God het wilzullen ook mijne op dat doel gerichte pogingen dezelfde uitkomst hebben. Ten slotte dronk de keizer op het welzijn van de stad Frankfort en den opperburge meester Miquel. ELBERFELD, 10 December. Bij het ver hoor in zake het socialisten-proces bekende de beklaagde Roebling dat er te Barmen een geheim genootschap bestond welks vertrouwde en correspondent hij zelf is geweest en dat zich bezig hield inet de verspreiding van sociaal-democratische bladen en met het in zamelen en erzenden van geld naar Zürich. De „Invalide russe" deelt mede, dat prins Lodewijk Napoleon tot luitenant-kolonel der dragonders benoemd isbij het regiment „Koning van Wurtemburg," te Nisni Nov gorodmet veilot tot 10 April 1890. De influenza" neemt snel at. Binnen kort zal zij waarschijnlijk geheel verdwenen zijn. De minister van justitie maakt een in spectie-reis om zich te overtuigendat de hervorming in de rechtspraak in Livonie Koerland goed nageleefd wordt. EMIN-PAÖHA. Donderdag morgen te elf uur hebben Stan ley en Emin-pacha te paard hun feestelijken intocht te Bagamoyo gehouden, nadat zij majoor Wissmann te Antoni, aan de Kingani- rivier hadden ontmoet. De geheele stad was in feestdos gehuld. Geen huis of het was met vlaggen getooid; overal waar de reizigers moesten doortrekken,, had men eerepoorten opgericht; tijdens den tocht door de stad werden door Wissmanns troepen en door de „Sperber", een Duitschen kruiser, die in de haven lag, saluutschoten gelost. Het was in een woord een ware triomf-tocht/ 's Avonds vereenigden de reizigers zich aan een banket, hun door Wissmann aangeboden, I waarop de champagne met stroomen vloeide I en waar op verscheidene aanzittenden en niet-aanzittenden toasten werden uitgebracht. Gedurende het gansche feestmaal heerschte de aangenaamste en vroolijkste stemming onder de gasten. Niet lang zou deze stem ming echter blijven voortduren. Toen Emin na afloop van het feest zijn kamer opgezocht had en, voor zich ter ruste te begeven, nog even een luchtje wilde schep pen, schijnt hij, door zijn slecht gezicht mis leid, zich in de hoogte van de balustrade van het balkon vergist te hebben, waardoor hij het evenwicht verloor en van een hoogte van 20 voet naar beneden stortte. Toen men hem ter hulpe was gesneld, bleek terstond, dat hij zwaar gekwetst was. Zijn rechteroog was gesloten, terwijl uit zijn ooren bloed vloeide. Zijn toestand werd dan ook als hoogst ernstig beschouwd, daar zijn geheele lichaam gekneusd was. Dr. Parkes, die Stanley op zijn expeditie begeleidde verzorgt Emin. Tegen het oordeel van alle medici in, hoopt hij Emin in het leven te behouden. Van een vervoer naar Zanzibar is natuurlijk geen sprake. In 1876 vertrok Emin als eerste genees heer naar de Equatoriaal provinciën, wij was dus 13 jaar afwezig. NEW YORK, 6 Dec. De thesaurier van de kamer te Washington, Silcott, is met de noorderzon vertrokken, in het bezit van een som van 85,000 dollar, waarvan 75,000 der kamer toebehooren. Silcott moet de wijk hebben genomen naar Kanada. WAALWIJK, 11 Dec. 1889. Verleden Zondag vergaderden alhier ver schillende lieihebbers van ijsvermaak, ten einde de mogelijkheid te bespreken van het oprichten eener ijsclub. Op deze vergadering werd eene voorloo- pige commissie benoemd van vijf leden, welke zich ten taak zal stellen het ontwerpen van een reglement en de voorloopige démarches zal doen om bij dienend weder den buiten polder te doen bevloeien of in de nabijheid van Waalwijk op eenige andere manier in het seizoen water, eventueel ijs te vinden. Deze commissie zal tevens, wanneer zij zich van een en ander op de hoogte gesteld heeft, een vergadering bijeen roepen van een beperkt getal belangstellenden, om naderhand definitief tot de oprichting over te gaan. Wij wenschen de heeren, die hiertoe het initiatief namen, succes met hun streven voorzeker zullen èn het publiek èn de liefheb bers van ijsvermaak zelfs hun pogen reeds op prijs stellen. De vereeniging „Volksvlijt en Volks vermaak" onder de zinspreuk „Virtus Nobi- litat Artem," te Waspik, zal aanstaanden Maandag, 's avonds ten 7 ure, in de zaal der vereeniging bij den heer H. Montens, een buitengewoon concert geven, onder directie van den weled. gestr. heer Louis P. Kriens, luitenant-kapelmeester der d.d. schutterij, te Breda, met welwillende medewerking van de heeren Govert Dorrenboom, (piano,) en Paul A. Stenz, (alt,) beiden van Breda. Het met zorg gekozen programma belooft een heerlijk kunstgenot. Ten gerieve van het publiek deelen wij nog mede, dat vreemdelingen kunnen worden geintroduceerd tegen beta'ing van 25 cent. Bij kon. besluit zijn benoemd in het bestuur van het waterschap „De oude Zee dijk" onder Dussen, prov. Noordbrabant, tot dijkgr. J. H. Stael en tot heemr. B. Middel koop. f Naar wij vernemen, is het wetsontwerp itot gedeeltelijke herziening der wet op het lager onderwijs, reeds door Z. M. den koning bekrachtigd. Wij achten het niet ondienstig onzen lezers eenige inlichtingen te verstrekken aangaande de 7e algemeene tienjaarlijksche volkstelling Deze heeft ten doel de aanwijzing van allen, die te middernacht tusschen 31 Decem ber 1889 en 1 Januari 1890 hunne werkelijke woonplaats binnen Nederland hebben. Deze allen worden aangewezen, onver schillig of zij op genoemd tijdstip in hunne woning al dan niet aanwezig zijn. Ook worden aangewezen zij die, zonder werkelijke woonplaats binnen Nederland te hebben, op genoemd tijdstip aldaar aanwe zig zijn. Omtrent deze allen moeten de opgaven verstrekt worden, die gevraagd worden op kaarten, die tusschen 26 December 1889 en 1 Januari 1890 zullen worden rondbezorgd en dadelijk na Nieuwejaar zullen worden teruggehaald. Door of voor ieder moet aan zijne woning worden ingevuld eene witte kaart (voor een man of jongen) of eene bruine kaart (voor een vrouw of meisje). Bovendien moet door of voor ieder aan de woning, waar hij tijdelijk aanwezig is, ingevuld worden Eene groene kaart (voor een tijdelijk aan wezigen man of jongen) of eene roode kaart (voor eene tijdelijk aanwezige vrouw of meisje). Het hoofd van ieder gezin of de bestuurder van iedere instelling, gebouw, gesticht of schip, waar de kaarten worden bezorgd, is verplicht voor de behoorlijke invulling zorg te dragen. Deze zorge er dus voor, dat aan den teller, wanneer hij de kaarten bezorgt, worde op gegeven hoeveel witte, bruine, groene of roode kaarten er in de woning noodig zijn. Overtreding van de voorschriften betreffende de volkstelling wordt krachtens art. 20 der wet van 15 April 1886 (Staatsblad no. 64), gestraft met hechtenis van ten hoogste veer tien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. De nauwkeurige, door de volkstelling te verkrijgen kennis der bevolking is een zaak van algemeen belang. Tot het verkrijgen dier kennis is noodig, dat alle vragen op elke kaart met de meest mogelijke nauw keurigheid en volledigheid worden beant woord. "Door den minister van justitie is de volgende missive gezonden aan de commis sarissen des konings in de provinciën Naar aanleiding van het laatste lid van art. 25 der wet van 5 Mei 1889 (Staatsblad no 48), houdende bepalingen tot het tegen gaan van over matigen en gevaarlijken ar beid van jeugdige personen en van vrouwen, heb ik de eer de welwillende tusschenkomst van UHEG. in te roepenopdat van de hierbij gevoegde bij art. 10 dier wet be doelde kaarten aan elk gemeentebestuur in uw gewest zooveel exemplaren worden toe gezonden, als op nevensgaande lijst is aan gegeven. Indien later behoefte aan nieuwen voor raad ontstaat, vertrouw ik dat de gemeente besturen de daartoe strekkende aanvragen wel door uwe tusschenkomst tot mijn depar tement zullen richten. Tevens neem ik de vrijheid UHEG te verzoeken bij die toezending de gemeente besturen te wijzen op de wenschelijkheiddat van hunnentwege zoo spoedig mogelijk de aandacht van belanghebbenden worde ge vestigd op art. 10 der aangehaalde wet van 5 Mei 1889, (Staatsblad no. 48) en wel door een openbare kennisgeving, herinnerende, dat genoemd artikel o a. voorschrijft, dat het hoofd of de bestuurder van een binnen de gemeente uitgeoefend wordend bedrijf of van eene aldaar gevestigde onderneming, indien daarin of daarvoor op of na 1 Januari 1890 arbeid wordt verricht in een fabriek of eene werkplaats door een persoon beneden zestien jaren verplicht is te voren voor eiken zoo- danigen persoon eene kaart aan te vragen bij den burgemeester dier gemeente of bij een door dezen aan te wijzen persoon, onder opgave van den naam de voornamen den «lag en de plaats van geboorte van dien jeugdigen en van den naam en de woonplaats van het hoofd des gezins, waarbij of van het gesticht waarin deze inwoont. Te dien einde gaat een voldoend aantal exemplaren dezer circulaire hiernevens. Daar voldoende tijd moet worden gegeven vóór 1 Januari a.s. aan de gemeentebesturen voor die bekendmaking aan belanghebbenden om zich in het bezit te stellen van de noo- dige gegevens voor de bedoelde opgave en om de vereischte kaarten aan te vragen en aan de burgemeesters voor het invullen en afgeven van die kaarten, zal UHEG. mij door eene onverwijlde doorzending van de bijlagen dezer bijzonder verplichten." Men begint al meer en meer te hooren van de zoogenaamde influenza, griep, of epi demische catarrh, die in Rusland heerscht en zich ook reeds te Berlijn, Weenen, Kopen hagen, ja zelfs te Parijs vertoond moet hebben. De verschijnselen dezer in den regel niet gevaarlijke maar zeer onaangename ziekte op welke men zich met eenigen grond ook hier te lande voorbereid houden kan, worden als volgt beschreven Eerst gedurende een paar dagen een sterk gevoel van loomheid; dan gedurende eenige uren eene snel klimmende koorts; met ijlen en heiige hoofdpijnvervolgens pijn in de gewrichten, keelpijn, een felle hoest kor tom de welbekende symptomen eener ver koudheid, doch in verergerde mate. De koorts duurt gewoonlijk 24het herstel 60 uren. Men moet zich dan echter nog zeer in acht nemen, om geene herhaling van den aanval te beloopen. Het vorige verschijnen dezer epidemie in westelijk Europa was ia 1849. Velen houden haar voor besmettelijken men schrijft haar toe aan eenen miasmatischen toestand van de atmosfeer. In de omstreken van Klundert trachten de agenten van enkele suikerfabrieken reeds beetwortelen te koopen voor de volgende campagne tegen f 13 per 1000 kg., franco aan de fabriek te leveren tot f 13.50, met een voorschot- van f 70 per hectare. Dit zijn dezelfde prijzen, welke verleden jaar door de fabrieken werden betaald. Men schrijft uit Riethoven, dat alle gebeten honden, op last van den districts veearts van Breda zijn afgemaakt. De per sonen, die gebeten werden, zullen waarschijn lijk naar Pasteur worden opgezonden. Men verwacht een geneeskundig inspecteur te Riethoven, wiens advies zal worden opgevolgd. Brandstichting Daar er op de dienstmeid M. W. van den heer v. d. Veen te Oldelamer (Fr.) wiens boerenplaats met vee en inboedel voor een paar dagen door de vlammen is verteerd, zware vermoedens rusten, dat zij dien brand heeft aangestoken, is zij in arrest genomen en gevankelijk naar de gevangenis te Heeren veen vervoerd. Daar heeft zij bekend, dat zij, terwijl v. d. Veen afwezig was, met een lap, doortrokken met petroleum en daarna aangestoken met een lucifer, brand in 't hooi, dat zich in de schuur bevond, heeft gesticht, waardoor de geheele boerenplaats een prooi der vlammen is geworden. De reden, die zij voor dit treurig feit opgeeft, bestaat hierin, dat de boerin (de vrouw van v. d. V.) haar ernstig berispt had, omdat zij, zonder verlof, andere meiden in de boerderij had toegelaten terwijl de boer en boerin op visite waren, zoodat hier wraakoefening in 't spel is. De daderes is een 24jarige meid met een knap uiterlijk. De politie te Amsterdam heeft Zaterdag de hand gelegd op den reeds lang gezochten vervaardiger van valsche wissels op het huis Lipmann Rosenthal. Hij is een Duitscher en is Larink genaamd. Toen Vrijdag avond de 15jarige dochter van den heer J. v. N., te Tilburg, zich op den zolder van het speelgoedmagazijn bevond om in het donker pakpapier te halen, had zij het ongeluk door een glazen vallicht, dat boven de trap was aangebracht, naar beneden te storten. Zij viel beneden op de trapleu ning, welke afbrak en waarvan een der ba lustrades in het lichaam drong. Onder vree- selijke pijnen is het meisje Zaterdag ochtend bezweken. LI. Zaterdag avond, omstreeks lO1/» uur, is brand uitgebroken in het Volksloge ment van W. A. J. van der Kamp, gelegen aan den Jansweg, no. 20, te Haarlem, en wel op de 2de verdieping, ingericht tot verblijf plaats der logeergasten. Vermoedelijk is de brand ontstaan door onvoorzichtigheid met licht. Het bovenhuis, bestaande uit veertien kamertjes- is bijna geheel uitgebrand. De brand is alleen door de politie met brand- bluschmiddelen van de H. IJ. S. M. en met den slangenwagen, onder toezicht van den [[1„m—ii mi

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2