BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Amerika. BINNENLAND. De rechten, welke aan de grenzen van geslacht vee geheven worden, zijn aanmer kelijk lager dan op het levend vee. Het na tuurlijk gevolg er van is, dat de veemarkt te Parijs overvoerd is van buitenlandsch ge slacht vee. De regeering moet van plan zijn, verhooging der invoerrechten op geslacht vee voor te stellen. Zaterdag wordt de verdaging der ka mer verwacht tot 14 Januari, tenzij nog 't een of ander mocht voorkomen. Het onder zoek der verkiezingen loopt ten einde en de zaken, die aan de beurt van behandeling liggen, zijn van ondergeschikt belang. De Engelsche bladen voeren eene opge wonden en dreigende taal tegenover Portugal, naar aanleiding van de depêches uit Mozam bique, volgens welke majoor Serpa Pinto niet alleen dreigde alle shire landerijen tusschen de kust en het Nyassameer te zullen inlijven, maar ook daarmede aanving door de negerstammendie de Britsche consul Johnston onder Engelands bescherming had geplaatst, met gatlings neer te maaien, en tevens de Engelsche vlaggen weg te nemen, door Johnston geheschen. Genoemde bladen eischen onmiddellijke voldoening voor deze beleediging, de En gelsche vlag aangedaan. De Globe dreigt zelfs met een bombardement van Lissabon door de Britsche pantservloot, zoomede met confiscatie der Portugeesche koloniën in Hin- dostan. De Portugeesche fondsen daalden. De Indépendance Beige deelt een te legram uit Lissabon van 15 dezer mede waarin bijzonderheden worden gemeld om trent het Engelsch-Portugeesche geschil in Afrika, en gezegd wordt, dat de Portugeesche regeering besloten is, hare eischen op het bezit van Nyassaland krachtig te handhaven tegenover Engeland, welke dreigende hou ding de Engelsche regeering ook aannemen moge. De Londensche politie heeft dezer da gen een inbreekster gevat, een wegens dief stal ontslagen dienstbode, die na het onder gaan van haar vonnis inbraak had gepleegd ten huize van haren vroegeren meester. Een in dat huis gevonden hoed, welke terstond als de hare herkend werd, wees aan wie den diefstal bedreven had, en zij was weldra opgespoord. Een particulier telegram van Maandag uit Berlijn deelt het volgende mede Allerwege bestaat de hoop, dat er na de gedeeltelijke werkstaking in de steenkolen mijnen van het Saar-district spoedig eene minnelijke schikking getroffen zal worden. Voorloopig heeft slechts een klein deel der mijnarbeiders in het Saar-district het werk gestaakt. De voornaamste reden voor het op houden van den arbeid moet daarin gelegen zijn, dat de mijnbesturen den werklieden al leen schriftelijk beloofd hebben de Sperre af te schaffen, doch aangaande de loonsverhoo- ging en den korteren werktijd slechts onze kere mondelinge beloften hebben gegeven, terwijl de arbeiders ook te dien opzichte bondige schriftelijke verzekeringen verlangen. Daar de keizer persoonlijk der hooge over heid een nauwkeurig onderzoek en eene wel willende behandeling van de arbeiders heeft bevolen, zoo wordt eene verdere schikking als zeker verwacht. In eene vergadering van Rijn-Westfaalsche mijnwerkers werd bij eene motie uitdrukke lijk dank aan de regeering betuigd voor hare sympathie jegens hen. In het gebied van de Saar schijnt de op gewondenheid nog versterkt te zijn door de processen, die wegens beleediging van mijn- beambten gevoerd worden tegen verschei dene besturen van vereer.igingen ter bescher ming van de mijnwerkers. Ook is het olie in het vuur geweest dat de mijnbesturen, onhandig genoeg, verklaard hebben dat de Sperre „uit genade" is opgeheven. Opmerking verdient het bij deze geheele beweging, zoowel in Westfalen als in het Saar-gebied en in Silezie, dat de mijnwer kera in hunne hoedanigheid als kiezers drei gen bij de aanstaande verkiezingen voor den rijksdagdoch zij verzekerden tevens dat zij niets te maken willen hebben met de sociaal-democraten en dat zij ter bevestiging hunner monarchale gezindheid zich met hunne vrenschen persoonlijk gewend hebben tot den keizer als „den oppersten bestuurder der mijnen," opdat hij bemiddelend tusschenbeide kome. Het geheele bedrag, dat het gemeentebe stuur van Rome noodig heeft, om aan het eind dezer maand zijn financieele verplich tingen na te komen, bedraagt 1,600,000 lira's. Poor toedoen van Crispi, zal de regeering deze som voor Rome betalen, wat dan in mindering komt van hetgeen de regeering aan Rome verschuldigd is voor de onteigening van het stuk gronds van het oude slacht huis. Een bediende van de Napelsche spoor wegdirectie, belast met de betaling der be ambten langs de lijn Battipaglia, is Maandag, hoewel hij door anderen vergezeld was, op een eenzame plaats door een aantal gewa pende en gemaskerde mannen aangevallen en van het geld, dat hij voor de uitbetalin gen bij zich had, beroofd. Wedrennen om de wereld. Miss Bly, die in 77 dagen de wereld wil rondreizenis gelijk thans blijkttwee uur na haar verrrek, op 14 Nov., door een berichtgever der New- York Herald gevolgd, die haar reeds te Ca lais had ingehaald. Denzelfden dag vroeg de redacteur der „Cosmopolitan Magazine"te New-York aan eene Miss Elisabet Bisland of zij in een kwartier gereed kon zijn om ook zulk eene reis te ondernemen. Zij antwoord de bevestigend en vertrok onverwijld west waarts, om over San Francisco, Japan, China, Indiê SuezBrindisiCalais en Engeland New-York weder te bereiken. Zij hoopt den tocht in 72 dagen te volbrengen en 18 Ja nuari te Calais aan te komen. Miss Bly en haar mededingster zijn het laatst te Colombo gesignaleerd. Het blijktdat bij de paniek in de opera te Johnstown (Pennsylvaniê) de dood der 15 om het leven gekomen en en de ver wonding der 80 anderen alleen veroorzaakt is door de ontzettend sterke persingwaar aan de ongelukkigen blootstonden. Al de slachtoffers zijn gevallen bij een zelfde deur. Niet alleen was die uitgang zeer nauw, maar van de andere zijde wilde een menschen- stroom naar binnen dringen. Zoo kon er onmogelijk iemand uitkomen, voor de brand weer door dikke waterstralen de naar binnen dringenden had verdreven. Een boekhouder der administratie van de „Tribune," te Minneapolis, wordt be schuldigd van den grooten brand in het ge bouw van dat dagblad (waarbij verscheidene menschen omkwamen) met opzet te hebben aangestokenom de ontdekking van door hem gepleegde geldverduisteringen te voor komen. WAALWIJK, 18 Dec. 1889. Een van gedeputeerde staten ontvangen in verband met de werken van den Maasmond ontworpen plan der werken tot herstel der scheepvaart en afwatering na de afsluiting van het gedeelte van het Oude Maasje, van 250 M. oostwaarts van de Ganzooiensche brug tot 100 M. Westwaarts v .n het Dron- gelsche veer, ligt met de bijlagen tot en met den 31 dezer ter secretarie der gemeente Waalwijk ter inzage van belanghebbenden. De eerste kamer heeft gisteren het wets ontwerp tot instelling eener consignatiekas verworpen met 40 tegen 2 stemmen. Een uitnemend middel om protectio- nisten te bekeeren zou zijn, hen de rede voering te doen lezen van den afgevaardigde Brömel, door dezen in den rijksdag van Duitschland gehouden. Genoemde afgevaar digde heeft zijn geheel leven gewijd aan de bestudeering van de economische wetten van zijn eigen land en die van andere landen van Europa en op het gebied van handels verdragen, tarieven, statistieken, uit- en in voer is hij een specialiteit. De gevolgen van de invoerrechten op het graan werden door hem in het parlement als volgt aangewezen De onontbeerlijke levensbehoeften zijn door het Duitsche rijk getroffen met hooge rech ten. De tarwe het vorige jaar ingevoerd, had een waarde van 14.40 mark per centenaar en werd belast met vijf mark, dus met 35 percent van de waarde. De ingevoerde rogge kostte 9 mark per centenaar en werd eveneens belast met vijf mark, dus 55 percent van de waarde. De rechten op de haver bedroegen 45 percent enz. 30 Nov. 11. kostte de tarwe te New-York 138 mark, te Amsterdam 143, te Weenen 154, te Londen 156, te Parijs 184 en te Berlijn 195. Tusschen de prijzen van Amsterdam, waar geen rechten zijn en Berlijn, waar rechten zijn, bedroeg het verschil 51 mark. Te Parijs, waar de rechten 4 mark bedragen op de 100 kilo, was de tarwe 11 mark goedkooper dan te Berlijn. De rogge was te Amsterdam 123, te Berlijn 176 per ton. In October en November van dit jaar werden te Berlijn maar 77.000 varkens ge slacht, tegen 94.000 vroeger, ondanks de steeds toenemde bevolking. In bijna alle artikelen van uitvoer is een teruggang waar te nemen, de uitvoer van het ijzer is zelfs 8 percent achteruitgegaan, in vergelijking met 1888 en 32 in vergelijking met 1887. De uitvoer van zijden-artikelen is afgenomen met 7 percent en van wollen goederen met 11 percent. Duitschland verbruikt jaarlijks 200 millioen centenaars koren, die per centenaar met 5 mark worden belast en dus is het koren in het geheel een milliard duurder gemaakt. Een werkmansgezin van vijf personen betaalt per jaar ruim f 60 meer voor zijn brood dan in ons land. Zoover is men nu in Duitschland gekomen met het protectionisme! Het onlangs aangenomen wetsvoor stel tot herziening der wet op het lager onderwijs is r^eds door Z. M. den koning bekrachtigd en zal dus volgens hare slotbe paling met 1 Januari 1890 in werking treden. De gemeentebesturen die reeds hun be grootingen voor het jaar 1890 hebben vast gesteld, behoeven daarin echter geen ver andering te brengen, omdat, volgens een der overgangsbepalingen (art. 5), de wijziging, welke de wet in de uitkeering van de rijks bijdragen voor het openbaar onderwijs brengt, voor het eerst wordt toegepast op het dienst jaar 1891. Wel zal in de staatsbegrooting voor 1890 een post moeten worden gebracht tot uitkeering van de subsidie voor bijzon dere scholen, die daarom aanvrage doen, hetgeen in den loop van Januari bij gedep. staten behoort te geschieden. Zooals bekend is, worden als nieuwe vak ken onder het lager ouderwijs (ook aan de gesubsidieerde bijzondere scholen) opgenomen „de eerste oefeningen in het handteekenen" en „de vrije en ordeoefening der gymnastiek." Dit laatste vak wordt eerst met 1 Januari 1893 verplichtend en daarna kan de regeering nog driemaal, telkens voor ten hoogste twee jaren, ontheffing voor dat vak verleenen voor bepaalde scholen. Belasting voorstellen. Het voorloopig verslag is verschenen over de belasting voorstellen van de heeren Bor- gesius c. s. Vele leden keurden het initiatief in deze af en beschouwden de indiening meer als een oppositiemiddel tegen de regeering, dan als een daadwerkelijke herziening der belas tingen. Vele andere leden vereenigden zich met deze afkeuring. Velen waren beslist tegen een rijksinkomstenbelasting. Zeer velen acht ten afschaffing of vermindering van den zout-accijns gewenschi. Veien waren tegen afschaffing der patentbelasting. Influenza-berichten komen in steeds grooter getale uit Oost en West, uit Noord en Zuid. Men lacht allerwege om de bewe ging, welke ditmaal van de griep-epidemie wordt gemaakt, maar van alle kanten doet men daaraan mede, ook de spotters. In sommige couranten zijn zelfs afzonderlijke influenza-rubrieken geopend. In de modestad Parijs maakt de mode ziekte nog steeds veel slachtoffers. De ge - malin van het hootd van staat, mevrouw Carnotverscheidene ministersvrouwen, o. a. de dames Freycinet, Tirard, Constans en Yves Guyotalsook 22 ambtenaren van het ministerie van binnenlandsche zaken behoo- ren tot de talrijke lijders aan de veelbesproken griep, die tot op de staatszaken toe haar stremmenden invloed gelden doet. In de Fransche kamer toch kon een interpellatie van den afgevaardigde Mermeix niet plaats hebben, omdat die volksvertegenwooidiger met influenza te bed lag. De corypheeën der wetenschap worden al evenmin door de epidemie ontzien. Professor Virchow te Berlijn, lijdt er ook al aan,zoo dat hij nu alle gelegenheid heeft om de ver schijnselen grondig te bestudeeren, „Fern in Süd, im schönem Spanien", namelijk te Ma laga, heeft de ziekte zich mede vertoond, en in de „eeuwige stad", Rome, moet zij al 1700 personen op het ziekbed geworpen hebben. Te Kiel hecrscht de ziekte vooral onder de kweekelingen van de marine-academie. Te Stockholm zijn al duizenden menschen aangetast door influenza. Ook te Brussel heeft zij zich reeds ver toond en men vermoedt dat zij ook reeds in het Noorden van ons land voorkomt. Maar wij kunnen ons troosten met de in alle.talen herhaalde verzekering „Niemand sterft aan influenza." Als een bewijs dat de uitvoer van vette varkens naar Pruisen in dit jaar groot is, kan gemeld worden, dat Zaterdag van Grams- bergen en omstreken, met een aantal wagens, 150 stuks zijn verzonden, om langs het grens- kantoor te Venebrugge van genoemd rijk te worden binnengevoerd. De verschuldigde in voerrechten bedragen f 1,80 per varken. Uit Amsterdam wordt gemeld Zaterdagavond bevonden zich zeven per sonen in eene tapperij in de Bethaniedwars- straat, toen kort daarop nog een drietal bin nentrad, die blijkbaar niet zoo kalm en rus tig waren als de overigen. Er ontstond wel dra onder hen een woordentwist, die spoedig in eene kloppartij overging. Zekere Bram Heggie scheen daarbij de voorvechter. Uit vrees dat de karaffen en glazen in het buffet gevaar zouden loopeii tegen den grond verbrijzeld te zullen worden, kwam de kas teleines in het midden der vechtenden, om de onstuimige gemoederen tot bedaren te brengen. Voor haar moedig optreden werd zij met een blauw oog beloond. De tapper, Nedel, die overigens smidsge zel is, had zich reeds vroeg met hoofdpijn te bed begeven, maar vertoonde zich toch ook op het hevig rumoer half gekleed in de gelagkamer of tapperij. Toen ook hij tot het staken der vechtpartij aanmaande, ontving hij echter een verrader lijken schop tegen het lijf, waarop hij dade lijk neerzonk en den geest gaf. Een ander bezoeker had ook op zoo lage wijze een schop gekregen en zich van pijn in een hoek van het vertrek teruggetrokken. Zoodra de politie kwam opdagen wees de man Biam als den moordenaar van Nedel aan, waarop Bram als een woedend dier op den van pijn kermenden man aanvloog en hem ook nog even een halven vinger afbeet Bram werd naar het bureau gebracht. Het lijk naar de sectiekamer in de cellulaire ge vangenis. Men meldt uit Eist Zaterdagavond omstreeks half elf werd ons dorp uit zijne rust wakker geschud door het luiden der klok. Een huis van P. Heimsen, bewoond door twee gezinnen, stond in lichte laaie. Aan het stille weder en het krachtig optreden der brandweer is het te danken, dat dit onheil tot dit eene pand beperkt bleef. Alles was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Bezooien, 17 December. Begeleid door een groot aantal familieleden vrienden en be langstellenden werd heden het stoffelijk over schot van den EAchtb. heer J. Verwiel, burr gemeester dezer gemeente, onder algemeene deelneming grafwaarts gedragen. De harmonie l'Espératice van Waalwijk speelde treurmarschen terwijl de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien de zangvereeniging „Cecilia" van Waalwijk en Bezooien, alsook de verschillende in Bezooien bestaande gilden en doelens zich bij den stoet hadden aangesloten. Na de plechtige uitvaart zong Oefening en Vermaak bij de groeve „Op het Kerkhof' van de Vliegh en Cecilia „Omhoog" van Heinze. Na afloop der indrukwekkende plechtigheid bedankte de oudste zoon des overledenen alle personen en corporaties, die door hunne tegenwoordigheid blijk van belangstelling ge geven haddenvoor de eer den overlede ne bewezen. Waspik, 17 December. Hooggespannen was de verwachting omtrent het buitengewoon concert, dat gisterenavond onder leiding van den weled. gestr. heer Louis P. Kriens, lui tenant-kapelmeester van het muziekkorps der d.d. schutterij te Breda, zou gegeven worden in de zaal der vereeniging „Volksvlijt en Volksvermaak" onder de zinspreuk „Virtus nobilitat Artem," alhier. De heer Kriens had met de heeren Govert Dorrenboom, directeur der muziekschool, en Paul A. Stenzkapelmeester der stafmu- ziek van het 6e regiment infanterie beiden insgelijks te Breda, deze soirée georganiseerd en, wij mogen het gerust verklaren, zij zijn uitstekend geslaagd. Dat de belangstelling groot was bleek reeds dadelijk uit het aantal bezoekers, zoowel van deze als de naburige gemeenten. Het grootste gedeelte van het aanwezige publiek, blijkbaar niet gewoon aan hetgeen het thans te hooren kreeg, (trios voor piano, viool en alt, solo's voor piano of viool enz.) geraakte door het meesterlijk spel van ge noemde heeren langzamerhand zóó onder den indruk van de muziek, dat het er als 't ware geheel door werd medegesleept, en, na aan dachtig te hebben toegeluisterd, aan het slot in een storm van bijvalsbetuigingen losbarstte. Vooral was dit het geval na de uitvoering van „Ungarische Tanze." voor viool, alt en piano A 4 mains, waarbij de heer Diedrich organist te 's Bosch die als genoodigde het concert bijwoondezijne medewerking ver leende. Op algemeen verlangen moest dit nummer gebisseerd worden. Wij zullen ons niet wagen aan eene ge detailleerde beoordeeling der verschillende uitgevoerde stukken genoeg zij het te ver klaren dat de heeren artisten ten volle heb ben beantwoord aan den hoogen dunk, die van hunne talenten gekoesterd werd en ons eenen avond hebben verschaft, rijk aan heer lijk kunstgenot, een avond, die bewezen heeft, dat er ook in onze gemeente vele personen gevonden worden, wier kunstgevoel genoeg ontwikkeld is om een dergelijke uitvoering naar waarde te schatten. 't Kan niet anders of zoo een muziekavond moet veredelend en beschavend werken op hen, die het voorrecht hebben er van te profiteerenhet denkbeeld hierdoor weder eenigermate te hebben medegewerkt tot ver hooging van schoonheidsgevoel, moge heeren executanten een streelende zelfvoldoening In eene kernachtige rede bracht de voor zitter der vereeniging Dr. Freerichs, dank aan heeren artisten, en deed daarbij uit komen hoe de edele toonkunst bij den strijd op elk gebied een band kan zijn, die allen, zonder onderscheid van godsdienst of staat kundige richting, vereenigt. De vice-president, de heer de Roon stelde onder de algemeene instemming een dronk in op den waardigen voorzitter der veree niging en wees op zijne groote verdiensten voor het gezelschap. Óp zijn verzoek speelde de harmonie het „lang zal hij leven" dat al de aanwezigen staande medezongen. Verschillende toasten werden nog uitge bracht door de heeren Dorrenboom, Kriens en anderen, waarna zich het bestuur met de genoodigden aan een soupeetje vereenigde, waar het zeker wel zeer gezellig zal zijn toe gegaan. Wij hopen de kennismaking met de Bre- dasche heeren, spoedig te hernieuwen. De memorie der Waalwijksche commissie voor den Maasmond is van den volgenden inhoud Memorie omtrent eene scheepvaartverbinding van de nieuwe rivier met het boveneinde wwmtw^»Mga*wmHwiTiiii»ii.uiiHiuiiiiinmB in i nwi iumuw zijn.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2