Nummer 103 Zondag 29 December 1889, 12e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Indus! ie en Gemeentebelangen. NIEUWJAAR. Gemeenteraad van Waalwijk. ANTOON TELEN Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. UITGEV.R: Waal wijl Even als vorige jarenstellen wij in het No., dat op WOENSDAG 1 JANUARI a. s. zal verschijnen, voor belanghebbenden weder de gelegen heid open hunne HEILWEN3CHEN te doen plaatsen tegen betaling van 30 cent. De Echo van bet Zuiden, Wulwjjkscke en Laiptraalsele Conraiif, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per posi door het geheole rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukkenj gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels ƒ0,60 daarlo/en 8 cent per regeJ, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adol? Striker, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING op Vrijdag 27 December 1889 nam. 7 ure. Afwezig de heeren Quirijns en van Schijn- del met, Hoffmans en Baijens zonder kennis geving. Tegenwoordig de 7 overige leden. Voorzitter de burgemeester. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden na' voorlezing goedgekeurd, na een paar opmerkiigen van den voorzitter. Aan de orde: I. Ingekomen stukken. a. Besluit van Gedep Staten, houdende goedkeuring der begrooting voor 189Ö lot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van J6455.16. b. Idem van het raadsbesluit in Ie vorige vergadering genomen ten opzichte van de jaarmarkt van 21 Sept. c. Idem van het suppletoir kohie? van den hoofd, omslag. d. Idem van twee wijzigingen der begroo ting voor 1889. <r. Schrijven van gedeput. stated omtrent het verzet van den burgemeester,tegen hel in de vergadering van 20 November genomen raadsbesluit, ten opzichte van de levering van drukwerken en schoolbehoeften. Ie minister is van oordeel dat hier art. 194/ van toe passing is. De voorzitter zegt, dat de minster van meening schrijnt, dat hier vooraf pen aanbe steding moet hebben plaats gehac; dit is in 't geheel 'l geval niet; er heeft teen aanbe steding plaats gehadwe zijn ais eigenlijk nog even ver als in 't begin. De heer Van der Heijden medit van neen; art. 70 Gem. wet is zeer duidelik. Dit bepaalt dat de burgemeespr verplicht is het raadsbesluit uit te voerei waartegen hij zich heeft verzet, indien bimjjn 30 dagen na dagteekening van zijne kem sgeving aan ged. staten, geen schorsing of vernietiging door den koning is bevolen. )it nu heeft niet plaats gehad, 't is dus duid :lijk dat het besluit moet worden uitgevoerd. De voorzitter „de mitiiste schijnt het ondenkbaar te achten evenals g lep. staten." De heer van der Heijden „I arinede heb ben wij niets te maken ik bli bij de wet en die is heel duidelijk rm de bijzaken hebben wij ons niet te bemoei n." De voorzitter: „ik heb hee goed begre pen dat de uitgever van dat laad jé de leve rantie krijgtdit is ook door jet dag. best. beslotenmaar dit. kan mij 'niet schelen Soit! Maar ik blijf bij mijn levoelen. Ik wil uitgemaakt zien of de had het recht heeft een leverancier aan telwijzen. Die vraag is niet uitgemaakt en ij moet daarop antwoord hebben. Overigensjheb ik in de vergadering van B. en W c|n weg aange wezen om de zaak te bëëindfen De heer Timmermans Wz.|„wilt u dat ik dien weg aan den raad medtleele Welnu <lan. De burgemeester verlat;.,[t dat de raad het besluit van 20 Novembelintrekke en de /.aak aan B. en W. overlate, die de leveran tie aan den heer Tielen opdagen," De voorzitter „ik herhawie de leve rantie heeft kan mij niet s telen, maar ik wil weten wie het recht qeft de raad of B. en W. De heer Timmermans Bz. „ik wil alleen te kennen geven dat ik bepaald ben tegen intrekking van het besluit. Mij dunkt de hoogste autoriteit heeft in deze gesproken en de zaak duidelijk uitgemaakt, namelijk de wet Wat ged. staten of de minister van ge voelen zijn doet hier niets ter zake. Ik stel dus voor het besluit te handhaven en het schrijven van ged. staten voor kennisgeving aan te nemen.» Dit voorste! wordt aangenomen met 5 st., terwijl de heeren Mombers en Zijlmans zich onthielden." "Hierna verklaarde de voorzitter krachtens art. 70 Gemeentewet zich andermaal tegen het besluit te verzetten. De heer Verbunt wenschte naar aanleiding van deze bespreking te vragen, wie het recht heeft te beschikken over de f400, door den raad toegestaan aan de commissie voor den Maasmond. Bepaald werd deze vraag te behandelen na afdoening der agenda. II. Benoeming van 3 leden der gascom- missie. Na eenige bespreking wordt bepaald, dat er zullen gekozen worden 4 leden, daar de heele commissie moet aftreden. Gekozen de heeren Timmermans Wz. Quirijns, van Tilburg en Timmermans Bz. III. Benoeming vin een stembureau voor al de verkiezingen sn 1890. Gekozen tot leden de heeren Timmermans Bz. en Verbunt. tot plaatsvervangeede leden de heeren Quirijns e» van Tilburg. IV. Benoeming vui een havenmeester. Herbenoemd bij acd. de heer Chr. van der Werff. V. Machtiging to: verpachting van het marktgeld over 1890. De gevraagde machtiging wordt verleend na goedkeuring van tenige wijzigingen in de redactie der voorwaarden. De verpachting zal voortaan geschiecén bij opbod. VI. Plan tot aan kg van trottoirs aan de Noordzijde der Stratt en benoeming eener commissie van bijstaid. Eenige besprekingdi werden gehouden over de op te ruimen bodnen. Hieruit bleek dat een zestigtal, die builen de richting staan of' te leelijk zijn, diénen te worden opgeruimd. Hierbij gaf de heer van der Heijden in over weging de te planten boomen wat ouder te nemen, opdat men er spoediger genot van kunne hebben. Hierna werd op voorstel van den heer Timmermans Bz. mk algemeene stemmen uitgemaakt, dat de trottoirs aan de Noordzijde der straat zullen gekgd worden. Vervolgens werd eene commissie van bijstand benoemd. Gekozen werden de Ijeeren Verbunt, Mombers en Quirijns. De kosten voor dc.aan te leggen trottoirs met de boomen zijn geraamd op 8000. VI. Ontwerp besluit tot wijziging der be- gro ting over 1889. Wijziging is nooil-g omdat er geld moet zijn vcor teruggave van reeds betaalde aan slagen in den hoofdelijken omslag en voor huur veldwachtersworiing. De voorgestelde wijziging wordt goedge keurd behalve voor zoover aangaat teruggave van betaalden hoofdei, omslag aan de erf genamen van dr Van Heijst. Met algemeene stemmen op ééne na, die van den heer Tim mermans Wz., besloot de raad de gevraagde teruggave niet te doen. VII Voorwaarden waarop aan S. R. Stok vis vergunning kan worden verleend tot het aanleggen van buizen in den zijberm van den grintweg Bezooien Drongelen. Het gemeen tebestuur is door gedep, staten gemachtigd deze zaak in overleg met het gemeentebestuur van Bezooien te behandelen. De ontworpen voorwaarden worden voor gelezen en, na op enkele punten te zijn aan gevuld, goedgekeurd. Thans kwam aan de beurt de vraag van den heer Verbunt Deze verlangde te weten wie te beschikken had over de f 400, door de raad toegestaan aan de commissie voor den Maasmond. voorzitter antwoordde dat daarover naiirlijk de heele commissie te beschikken hac' Verscheidene léden meenden dat die soc was toegekend aan de commissie door dei raad benoemd. Na eenige gedachten- wieling zeide de heerTimmermansWz.dat di som door de commissie zou besteed wor dt in overleg met het dag. bestuur, en dat di zqker zou geschieden in 't belang der ge m rnte en overeenkomstig 't verlangen van dé raad. >e heer van der Pleijden betoogde de w ischelijkheid, dat hier een beëedigd visch afager werd benoemd; dat zou dikwijls aan- le ing geven tot zendingen van flinke par ti n visch. )e voorzitter antwoordde, dat deze zaak retls besproken was, maar dat men van oor- dèl was dat er al lang zich iemand opge- d; n zou hebben, als men er een zaakje in zag. H zal echter de zaak nogmaals in het dag. betuur ter sprake brengen. i)e heer Van Tilburg wees op het onge- ridat er slechts aan eene zijde der haven raks liggen, zoodat de meeste schepen aan d zijde lossen daardoor ontstaat aan de wlstzijde dikwijls groote ophooping van voer- tugen; wenschelijk ware 't dat aan de oost- ziele ook rails gelegd werden. De voorzitter antwoordde dat deze zaak neermalen is besproken, maar dat men tel- léns op groote moeilijkheden is gestooten. Rij ste't voor eerst af te wachten, welke veranderingen er soms komen met de wer- fen van den Maasmond. 1 Hieina sloot de voorzitter de openbare vergadering. (n het Belgische Vlaamsche land begint men van verschillende zijden, zoowel liberale als katholieke, propaganda te maken voor eene schitterende viering van den 75 verjaardag van deu slag bij Waterloo op 18 Juni a. s. De „Brugsche Beiaard" heeft met een van geest drift gloeiend artikel eene rubriek „Wterloo" geopend, waarin zij tot Juni 1890 het Vlaam sche volk zal trachten op te wekken tot viering van dien gedenkwaardigen dag, die een nationale feestdag moet worden. Zij hoopt dat de machtige Ncderduitsche Bond, het Willemsfonds, de Hollandsche Club's en de in Belgie verblijf houdende Duitschers en Engelschen zich zullen vereenigen om dit feest te helpen voorbereiden. Of 't in eenig verband staat met de feest dagen, zouden wij niet durven verzekeren, maar niet te loochenen valt het, dat er over alles heel veel is 't niet wat in de laatste dagen op politiek gebied is voorge vallen, een zekere kalmte, een zekere vrede ligt, die den wensch doet ontstaan, dat hel nog lang, ook in den nieuwen jaarkring, zoo blijven moge. De kalmer stemming komt in de allereerste plaats de premiers en hun satellieten ten goede, die van de parlementen alles gedaan krijgen wat zij maar verlangen, zonder dat ze er eenige moeite mee hebben. Zoo heeft Frankrijks senaat met algemeene stemmen de kredieten toegestaan voor de exploitatie van het lucifersmonopolie door den staat zelve, zooals de kamer die reed» Zaterdag had toegestaan. Op gunstig rapport van den senator Ma- jorana heeft de Italiaansche senaat rwet 70 tegen 4 stemmen het voorstel lot opheffing der differentieele rechten aangenomen. De rapporteur wees er op, dat Crisp? zich steeds heeft getoond een voorstander/an den vrij handel. Zooals te voorzien was zal het geschil tusschen Engeland en Po^ugal in der minne geschikt worden. Men verzekert ten minste dat het antwoord vaii Barros Gomes op Salusbury's nota bij het departement van buitenlandsche zaken een gunstig onthaal ge vonden heeft, aangezien er Portugal's oprechte wensch uit blijkt om de zaak in verzoenen den geest de onderzoeken. De Pruisische minister van marine ontving van de rijkskanselarij de uitnoodiging een ooilogsschip te dirigeeren naar Rio Janeiro en den commandant van het te zenden schip de opdracht te geven, in overleg met den gezant te waken voor de belangen der in Brazilië woonachtige Duitschers, met mach tiging om in gemeenschap met Engeland, Italië en Frankrijk, die reeds schepen zonden, krachtdadig op te treden, wanneer aanranding van eigendom en personen plaats heeft en de regeering, die zich opgeworpen heeft, niet in staat is recht te verschaffen. 't Schijnt namelijk in de nieuwe republiek niet alles zoo „couleur de rose" te zijn, als men wel wilde doen gelooven; zoo berichten de „Novidades" dat er den 18 dezer te Rio Janeiro eene contra revolutionaire beweging in monarchalen zin is uitgebarsten, waar een aantal soldaten en vele lieden uit het volk deel aan namen, die bij troepen door de straten liepen. De regeering liet eenige regi menten uitrukken, die na ernstige botsingen den opstand onderdrukten. Vele personen zijn gevangen genomen. Volgens gebruik heeft de Paus den 24n dezer ter gelegenheid van het Kerstfeest de gelukwenschen van het Heilig College ont vangen. De kardinaal Monaco la Valetta, deken van het co'lege, bood aan Leo XIII een adres aan. Uwe wenschen, antwoordde deze, passen alleszins voor den tegenwoor- digen tijd, die er een is van vervolging en strijd. De Kerk, haar invloed in de wereld, hare leeringen, de heilige belangen waarvan zij de hoedster is, worden overal bestreden en vooral in Italië en Rome. Door alle mid delen en met allerlei lagen en listen vervolgt men haar en wil men haar uit het sociale leven verdringen. Op alle katholieke instellingen, zoo rijk in verscheidenheid, heeft men het gemunt om er zich meester van te maken en haar alle godsdienstig en christelijk karakter te ont nemen. Dat zijn overbekende zaken en het is geen overdrijving als men er bijvoegt, dat deze oorlog rechtstreeks gericht is tegen God zelf. Daar deze duivelsche snoodheid machteloos is tegen God, zoo richt men met eene sana- tische woede en haat zijne aanvallen tegen de kerk van Christus en zijne zonen. In die aanvallen ontziet men niets Men tracht Gods werk in de grondvesten te ondermijnen en zoo mogelijk te vernietigen. Daarom is de vrede zoo noodzakelijk, want de toestand van den Heiligen Stoel is nete liger dan ooit. Aan zijne vrijheid, aan zijne onafhankelijkheid worden onduldbare hinder palen in den weg gelegd. Hierna geeft de Paus zijn levendig genoegen te kennen over de eensgezindheid, die aller- wege tusschen de geloovigen en de herders beslaat, ee»e eensgezindheidwaarvan hij eiken dag nieuwe bewijzen ontvangt. Om die eensgezindheid te beter te verzekeren, zal hij we/dra eene encycliek aan de bisschoppen uitvaardigen, opdat dezen aan de katholieken noff dieper hunne plichten inprenten. Hoewel verscheiden Boheemsche bladen een poging bespreken om de Czechen weder met de Duitschgezinden te laten samenwerken en algemeen in den l'ande een vergelijk zou worden toegejuicht, is van de zijde der Czechen in het rompparlement geen enkele stap gedaan om met de Duitsche partij hoofden in onderhandeling te treden. De „Indépendance" schreef Dinsdagavond: „In het land van Charleroi is de toestand hoogst ernstig. Men vreest voor eene alge meene werkstaking te staan. De beweging heeft zich althans met snelheid en onrust-

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1