binnknlani)7 Advertentiën. ram 3nmmm Frankrijk. Engeiand. Italië. Oostenrijk. Amerika. Handelsberichten. Burgerlijke stand. M4SIÏ sim Influenza Griep. ONDERTROUWD barende eenstemmigheid over de voornaamste mijnwerken van het bekken uitgebreid. Moest deze werkstaking van eenigen duur zijn, aan handel en nijverheid zou onberekenbare schade worden toegebracht. Er is geen voorraad van steenkool noch aan de mijnen, noch aan de laadplaatsenen men vreest dat reeds öpoedig de glasblazerijen, wegens gebrek aan brandstof, zullen moeten sluiten. De arbeiders eischen loonsverhoogingen bij de snelle prijsverhoogingen van de steenkool in den laatsten tijd, is deze eisch volkomen verklaar baar." Daags daarop, d. i. den eersten Kerstdag, schreef de Indépendance o. a.: „De berichten, welke wij van Charleroi ontvangen, doen voor ernstige gebeurtenissen vreezen. Niet dat de orde dreigt verstoord te worden; integendeel, overal heerscht de grootste rust, en de ver sterking van 25 gendarmes, die onder bevel van luitenant Mahin uit Brussel gekomen zijn, schijnt slechts bestemd om den patrouille - dienst op ruime schaal te kunnen volhouden. Maar uit het oogpunt der nijverheid is de toestand onrustwekkend. Er is gebrek aan steenkool, ziedaar het feit dat den toestand beheerscht. Op sommige plaatsen is er zelfs niets, en zou men voor een handvol gruis wel 50 franken willen betalen. En toch, er moet brandstof zijn: de dagelijksche behoefte der nijverheid alleen eischt honderden tonnen. Men verzekert dat de staatsspoorwegen nog slechts voor 8 dagen voorraad hebben, terwijl zelfs de best voorzienegroote fabrieken nauwelijks nog genoeg hebben voor een paar dagen." Het aantal werkstakers bedraagt 6700, als volgt verdeeld: op het grondgebied van Char leroi 1160. van Damprémy 195, van Montigny 880, van Gilly 385, van Lodelinsart 520, van Jumet 740, van Roue 315, van Chatelinaux 770, van Fleurus 720, van Lambusart 350 en van Marchiennes 640. Overal is de rust ongestoord. De werk stakers eischen 15 d. 30 pet. loonsverhooging. De vermoedelijke moordenaar van de weduwe Bal en haren zoon, wier lijken aan den Schelde-oever en aan boord van de door hen bevaren Constance Marie gevonden wer den, is Zondag middag te Antwerpen aan gehouden. Hij heet Lowieke (Lodewijk) Janssens, is deserteur van het 6e linie-regi ment, en had sedert den 15en dezer maand zich als knecht verhuurd op- het Rijnschip Bertha, aan boord waarvan hij zich blijkbaar verborgen gehouden heeft. Door de politie is onmiddellijk beslag gelegd op al hetgeen er van hem zich daar aan boord bevond, en onder de kleederen zijn er door Alfons Bal herkend als aan zijnen vermoorden broeder te hebben toebehoord, evenals een zilveren horloge, waarvan Janssens in het bezit ge vonden werd. Uit de Rupel is een pak be bloede kleederen opgevischtwaarvan het ondergoed gemerkt is F 59727, het stamboek nummer van Janssens bij zijn regiment. CHARLEROI, 26 Dec. De werkstaking heeft zich heden nog verder uitgebreid. Het aantal werkstakers in het kolenbekken van Charleroi beloopt thans 10.400. De orde is ongestoo. d. In den alge meenen gezondheidstoestand te Parijs is nog geen verandering gekomen, er komen nog steeds vele gevallen van influenza voor. Carnot wordt beter, maar men gelooft niet, dat hij deelnemen kan aan de beraad slagingen in den ministerraad. De minister van buitenlandsche zaken is ook ziek, zoodat de behandeling der quaestie over de vissche- rijen bij New-Foundland verdaagd is. De Temps verzekert dat de griep thans met eene gelijkmatig verspreide hevigheid in gansch Parijs woedt. De winkelstand maakt slechte zaken. Het lycée te Lyon is wegens het epidemisch heerschen der influenza door den minister van openbaar onderwijs gesloten. Volgens de officiecle statistieken is het getal sterfgevallen per dag te Parijs van 150 tot 300 toegenomen. Behalve de apothekers, die uitstekende zaken maken, worden alle takken van handel sterk door de ziekie ge drukt. Ook de viering van bet Kerstfeest leed er onder. De boulevards, die van 24 December tot den eersten Zondag van Janu ari tot markt ingericht zijn, waren ditmaal schaars bezocht. Een aantal winkels en café's waren gesloten. Overal doet zich de invloed der influenza gevoelen. Carnot is weer zoodanig hersteld, dat hij gisteren den ministerraad kon presideere.i. Minister Spulier nam er ook weer aan deel. De Freycinet is nog altijd ongesteld. Zondag a.s. zal Gladstone zijn 80sten ver jaardag vieren, en ofschoon men gewoon is den verjaardag zoo rustig mogelijk te Hawar- den door te brengen, verwacht men thans talrijke felicitatie bezoeken. De voorzorgs maatregelen worden reeds genomen. LONDEN, 27 Dec. De laatste berichten uit Brazilië luiden meer en meer ongunstig voor de regeering, die zich opgeworpen heeft. Het heeft op de bevolking een zeer slechten indruk gemaakt, dat de afgevaardigden eerst tegen Nov. 1890 werden opgeroepen, terwijl de inbezitneming van het paleis door Da Fonseca, zoomede de verbeurdverklaring der civiele lijst en der particuliere goeden van de koninklijke familie aanduidt, dat hnaar het dictatorschap streeft. De troepen ehen verhooging van soldij. Da Fonseca li be kend maken, dat de bijeenroeping v. de kamer van afgevaardigden niet vroegekon geschieden, daar de regeering een mw kiessysteem wil invoeren. Een rijk Braziliaan heeft dom Pedi de helft van zijn vermogen aangeboden. Evenals te Rome hebben er in tal'an plaatsen door het geheele land, en vooi in de Romagna, ter gelegenheid van den^r jaardag der strafvoltrekking aan Oberdk manifestatien te zijner eere, en dus ten giste van het irredentismc. plaats gehad. In zoer de gemeenteraden daaraan deel hebbeive nomen, is de regeering handelend opgetren door het ontbinden van die lichamen. Te Weenen is de sluiting bevolen van!3 December tot 2 Januari van de gemeent volks- en burgerscholen wegens de griep,ie algemeen heerscht. Ook de oefeningsmarscln door het leger zijn om dezelfde reden t- gesteld. Er heerscht daar eene ware paniek oner de bevolking ten gevolge van het woeden tr influenza en er wordt sterk geklaagd ontr de neringdoenden over de slechte zaken. Particuliere berichten uit Montevideo ovr Galveston bevestigen dat er in de jongs: dagen ongeregeldheden en opstandetl in Br. zilie hebben plaats gehad. Er wordt bijgi voegd dat de toestand van het Voorloopi Bewind hachelijk is. Uit New-York melden depeches, dt Burke, de voortvluchtige staats-thesaurier va Louisiana,die beschuldigd wordt voor ^7000ü staatsobligatien van Louisiana vervalscht o gestolen te hebben, te Honduras is aangeko men. Burke heeft een groot deel van dei buit bij zich, waarmede hij gewichtige spe culaties beoogt. Hij beschouwt Honduras al: eene veilige schuilpaats, daar die republiel met Noord-Amerika geen uitleverings-tractaa heeft; bovendien beweert Burke persoonlij! bevriend te zijn met den staatspresident var Honduras. WAALWIJK, 28 Dec. 1889. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te 's Hertogenbosch, jhr. rar, F. X. J. M. Verheijen, thans vice-president der arron- dissements rechtbank aldaar. De griep heerscht in onze gemeente nog al in hevige mate. Er zijn huisgezinnen waar 5 en 6 lijders gevonden worden. De aflevering van hooi" blijft bij kleine par tijen voortduren en geschiedt meerendeels door de pachtboeren. De meeste 'landeigenaren willen hunne kans afwachten en zijn niet gezind voor de tegenwoordige prijzen te verkoopen. De prijs blijft vast op f 10 voor de eerste qual. f8 a 9.voor de afwijkende soort en 5 a 6. voor schraal hooi, alles per 500 Kg. Naar stroo blijft de vraag door de groote veehouders leven dig, het wordt gemiddeld tegen f 9.— per 500 Kg. vrij aan huis bezorgd. In de Maandag, 23 December te Tilburg ge houden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Noordbrabantsche stooratram- wegmaatschoppij waren vertegenwoordigd 83 aan- deelen, recht gevende tot het uitbrengen van 82 stemmen. Nadat de notulen der vergadering van 25 No vember voorgelezen en zonder opmerkingen vast gesteld waren, deelde de voorzitter mede, dat thans bij meerderheid van stemmen kon worden beslist omtrent het voorstel tot wijziging der statuten. Allereerst was aan de orde een voorstel van het bestuur, tot vermindering van maatschappe lijk kapitaal met 75 pet. De lieer S. Lehmans kon zich met het voorstel niet vereenigen om zulk een aanzienlijk bedrag op de aindeelen at te schrijven'; hij vroeg of de bezittingen der maatschappij geen hooger bedrag vertegenwoordigen, en of deze niet zijn getax eerd De voorzitter antwoordde dat de bezittingen zeker een veel hooger bedrag vertegenwoordigen, zij staan gelijk aan de balanswaarde; taxatie heeft er niet plaats gehau, aangezien de waarde eener tramwegmaatschappij vrij betrekkelijk is. netbe stuur beoogt alleen met de kapitaalverminde ring om tot het uitkeeren van een matig divi dend te geraken, en om de exploitatiewaarde in evenredigheid te brengen met het maatschappe lijk kapitaal. Van geleden verliezen is geen sprake. De voorzitter wijst op het mindere ontvangstcij- fer van het personenvervoer in 1881 vergeleken met 1888. De heer Bergmann zag liever de vermindering bepaald op 45 pet. van het kapitaal. Volgens zijné meening zoude de maatschappij anders in botsing komen met art. 47 van het wetboek van koophandel. De heer Lehmans verdedigde andermaal zijn voorstelh\j deed uitkomen, dat de maatschappij geen verliezen geleden heeft en dat, om tot het beoogde doel te kunnen geraken, een afschrijving van 40 pet. meer dan voldoende zou zijn. Dit voorstel werd door den heer Bergmann overgenomen, die er bij het bestuur op aandrong het voorstel aldus te wijzigen. De overige aan deelhouders sloten zich hierbij aan. De gedelegeerde commissaris verdedigde an dermaal eene kapitaals vermindering van 75 pet.; zijns inziens cn ook blijkens een ingewonnen ad vies kan de maatschappij niet in strijd komen met art. 47 van het wetboek van koophandel. Ten slotte echter nam het bestuur het amende ment der heeren Lehmans en Bergmann over, en aldus gewijzigd werd het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. De overige wijzigingen vonden weinig bestrij ding. Alleen werd in art. 20 der statuten, op voor stel van de heeren Lehmans en Bergmann, de afschrijving veranderd van 3 pet. in 1 pet. van het maatschappelijk kapitaal. üp het gebied der wapentechniek schijnt het laatste woord nog niet gesproken te zijn. Terwijl in alle landen proeven genomen worden met rookvrij buskruit en klein kaliber repeteer geweren, ia in enkele rijken die geweren en het rookvrij kruit reeds zijn ingevoerd, dreigt eene nieuwe uitvinding eenen volledigen omkeer op het gebied der infanteriebewapening te zullen brengen. In Italië heeft nl. een ongenoemde uitvinder een nieuw geweer met electrische patroon uitge vonden, waaromtrent het volgende wordt mede gedeeld. De patroon bestaat uit eene gewone huls (zon der slaghoedje), in welks bodem zich een klein gaatje bevind. De IS gram zware kogel is in de lengte van twee doorboringen voorzien, waarin zinken draden zijn aangebracht, die aan den bo dem der huls bijeenkomen. Bij het aftrekken van het geweer komt de slag pen in het bodemgaatje en verbindt de beide po len der zinken draden, waardoor de kogel dade lijk met ongelooflijke snelheid in beweging komt. De dracht van het projectiel zou niet minder dan 4750 M. bedragen. Up 70 M. zou de kogel zeven achter elkaar opgestelde balken van 40 tot 45 cM. dikte doorboren. De loop van het geweer zou zelfs na 600 schoten niet noemenswaardig veahit worden, terwijl bij het schieten noch rook noch knal ontstaat. Het eenig bezwaar dat dit geweer zou opleve ren, is dat de trekken van den loop sterk aan- looden, doch mén wil door het uitschrijven van eene prijsvraag het middel zien te verkrijgen om dit gebrek te verhelpen. ^^Zeer vele werkgevers meenen genoeg ge daan te hebben met het oog op de „Ar beidswet" zoo zij ter secretarie opgaven hebben gedaan van de personen beneden de 16 jaren, die bij hen arbeiden. Wij meenen hen opmerkzaam te moeten maken dat zij, zoodra hun die kaarten thuis zijn bezorgd, eene lijst volgens art. 11 dier wet moeten opmaken, onderteekenen en ter waarmerking aan den burgemeester inzen den deze lijst moet vermelden de namen en de voornamen van dien persoon of die vrouw en voor ieder in het b'jzonder den aanvang en het einde van den werktijd de werkuren en het etmaal bestemd tot wekelijkschen rustdag. Deze lijst moet op een zichtbare wijze opgehangen zijn in de fabriek of werkplaats. (Modellen zijn bij den uitgever van dit blad verkrijgbaar.) Op eene desbetreffende vraag antwoorden wij art. 23, 2e lid Op arbeid verricht in of voor een bedrijf in de eigen woning van het hoofd of den bestuurder daarvan, die het aldaar „zonder hulp van anderen" dan zijn echtgenootbloed- of aanverwanten tot den 4n graad ingesloten en pupillen uitoe fent, zijn artt. 10 en 11) betreffende het bezit der arbeidskaarten en der lijsten) niet van toepassing. Nog vestigen wij de aandacht op de be paling dat van ieder ongeluk dat in eene fabriek of werkplaats voorkomt, binnen twee maal 24 uren moet worden kennis gegeven aan den burgemeester. Onder Moeïgestel is opgehaald het lijk van zekeren V.schoentnakersknechtdie verleden Zondag te water geraakt en in een duiker .terechtgekomen was. Te Wagenberg, bij Preda, worden in clen laatsten tijd 's avonds 'ernstige vechtpar tijen gehouden. Hierbij verd een persoon zoodanig verwond, dat hij in levensgevaar verkeert, terwijl een ander Lijna gedood werd. De justitie doet onderzoek. Twee commiezen te Rukfen die den geheelen nacht in hinderlaag hadden gelegen, hadden Maandagnorgen het geluk vijf zoutsmokkelaars te betrappen en hun ruim 500 pond zout afhandig te maken. m im* De naam van bovenstaande ziekte is tegen woordig aan de orde van den dag, wat zeker niet onverklaai baar is. Ik vermeen dan ook op een genoegzaam aantal! belangstellende lezers te kunnen rekenen, om het moeite waard te achten, enkele meiedeelingen over deze ziekte te doen. De ziekte was reeds voor eeuwen bekend en is dus van tamelijk oude dagteekening. De eerste met zekerheid bekende griep epi demie werdvolgens Gluge (die er in het jaar 1837 eene monographic over uitgaf), in het jaar 1837, en, volgens Hirsch, reeds se dert het jaar 1137 waargenomen. In het jaar 1742 werd door Huxham Pringen voor het eerst de naam „Influenza", en in 1743, ge durende eene groote epidemie in Frankrijk voor het eerst de naam „Griep" gebezigd. Alle schrijvers komen hierin overeen, dat°de Influenza zich steeds over een groot deel van Europa verbreidde en Hirsch vermeldt in zijn in het jaar 1881 verschenen historisch werk, dat er van de jaren 1173 tot 1875 298 groote epidemiën, waarvan 20 in verschillende deelen van Rusland, hebben geheerscht. De laatste epidemie te St. Petersburg kwam daar voor in het jaar 1875. Ook andere landen hebben dikwijls rijkelijk hun aandeel gehad. Er werden b.v. te Weenen in het jaar 1782 van de 300.000 inwoners 60,000 en in 1788 en 1838 drie vierden der bevolking door de ziekte aangetast. In Engeland heerschte zij in het jaar 1832 in verband met de cholera, ter wijl de epidemie van 1847 te Londen een ernstig karakter had, daar zij 1739 sterfge vallen veroorzaakte. Eigenaardig is het, dat aan de ziekte zoovele verschillende namen zijn gegeven. De meest gebruikelijke zijn Influenza of het meer populaire Griep; minder gebruikelijk zijn de namen: verstikkingskoorts, schapenziekte galante ziekte modekoorts rivierkoortsRussische katarrh epidemische verkoudheid, enz. De naam Russische ka tarrh c is van de door sommige autoriteiten ver kondigde meening afkomstigdat de griep steeds in het Noorden ontstaat, en Schönlein zegt, dat de kiemen ontstaan in de vlakten bij het Ladoga- en Onegameer, voornamelijk bij 't voorkomen van sterke temperatuur-wisseling. De tegenwoordige epidemie in St. Petersburg ontwikkelde zich in de eerste dagen van November bij ongewoon vochtig, warm en nevelig weder, meestal gepaard met westelijke windenmet buitengewone snelheid. Hoe groot het aantal aangetaste lijders tot dusverre is geweest, is moeielijk met eenige zekerheid te bepalen doch men mag aannemen, dat een derde of misschien wel de helft van alle inwoners van St. Peterburg door de ziekte is aangetast, terwijl zij zich over alle klassen der bevolking verbreidde en leeftijd noch geslacht verschoonde. Bijna geen enkele familie bleef zonder een of meer ziektege vallen. Hoe de tegenwoordige epidemie aldaar ontstaan is, ligt tot dusverre in het duister. Men vermoedt echter, dat zij met den reeds langen tijd durenden lagen waterstand in verband staat. De besmetting zit intusschen blijkbaar in de lucht en schijnt een zeer vluchtige, overal doordringende smetstof te zijnbacteriologische onderzoekingen op plaatsen waar een epidemie voorkomt, zullen dan zeker ook niet uitblijven. De verschijnselen, waaronder de ziekte ge woonlijk optreedt, zijn, nadat in den regel korten tijd te voren een gevoel van matheid en huiverigheid is voorafgegaan, een meer of minder hevige koorts, gepaard met afwijkin gen in de werking van het zenuwstelsel. De koorts duurt gewoonlijk 1 tot 3, zelden 5 tot 6 dagen, waarna, onder passende behandeling, spoedig genezing optreedt. Een gevoel van zwakte kan echter nog gedurende vrij gerui- men tijd blijven bestaan, vooral waar de ziekte in eenigzins hevigen graad optreedt. Gevaarlijk is zij intusschen op zichzelf niet; het komt echter voor, dat gewichtige orga nen en vooral de longen, in ontsteking ge raken, en dit is, vooral bij kinderen, geene onbedenkelijke zaak. De bovenvermelde epi demie in let jaar 1817 te Londen bewijst dit. De tegenwoordige epidemie schijnt in tusschen van een goedaardig karakter te zijn en sterfgevallen schijnen zich dan ook tot dusverre niet te hebben voorgedaan. Af doende voorbehoedmiddelen zijn tot dusverre niet bekend; eene geregelde leefwijze en warme kleeding schijnen mij van de ver schillende aangeprezen middelen nog de meest doeltreffende te zijn. Dr. V. v. d. Plaats. Amsterdam, Dec. '89. VAAL WIJK 27 Dec. De laatste imrktdag van 'tjaar werd drukbe zocht. De aanvoer ter veemarkt was niet groot; da handel echter tmaelijk vlug. Kalfkoeien gdden f150.— a f265.— Kalfvaarzen lilO,— k f195, Jonge varken: f7.25 a f 13,naar qualiteit. Ter botermarlt aangevoerd 2313 KG. van f0,72 a f 1,28 per KG. Eieren fö.— af 6.50 per 100 stuks. In huiden, luier en schors was, ook wel met het oog »p het nieuwe jaar, weinig handel. De prijzen bij ven onveranderd vast voor prima zoolleder de voorraad is niet groot. Men verwacht ii 't voorjaar ineer handel en betere prijzen. YVAALWJK. (Niet ofHciCel.) Van 2 tot 28 December. ONDERTROUWD: Piet Duijnsteevan Nijmegen en Marie Bint. GEBOREN: Herniaius Josephus Petrus,zoon van Andries Eishiat en Helena Kitslaer. Ca- tharina Mariadochter van Reinier Valk en Berdina van ielft. Leonardus Adrianus zoon van Frjicis de Vaan en Mathilda Meijers. ftltheus, zoon van Josephus Ficberoux en Helena Schelkens. OVERLEDEN Petr-nella van Vugt, huisvrouw van Franciscu.- Smolders, 64 jaren. Wil helmus van Will, 29 jaren. en Nijmegen, Waalwijk,) 27 1889-

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2