Portugal. Engeland. Duitschland. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Oostenrijk. Amerika. Bekendmaking-. BINNENLAND. Collecte voor den arme. een recht) duidelijk heeft bewezen de wet tigheid van de omwenteling, door het gansche land goedgekeurd, niet te willen erkennen. De regeering is lang niet tevreden over de houding der Europeesche pers, die haar in een ongunstig daglicht plaatst. De koning vanPortugal heeft in zijne boodschap aan de Cortes het volgende gezegd De natie, wier bestuur ik de eer heb te leiden en die door alle tijden der historie beroemd was, trouw aan den godsdienst, dapper ter verde diging harer onafhankelijkheid, stout in de zeetochten ter verovering, groot in de be schaving, onderscheidt zich almede op edele wijze door trouw aan hare monarchen en liberale instellingen, die de steun zijn der monarchie en de waarborg van den vrede en de openbare welvaart. Aangaande het Anglo-Portugeesche conflict is weinig nieuws te melden men is nu in de pers aan 't kibbelen over de afzending van een Engelsch escader naar Lissabon. Volgens mededeeling van officieuse Engelsche zijde zou dit bevel in verband staan met het incident en zou Engeland Portugal zelfs uit stel hebben verleend om van Serpa Pinlo alle mogelijke inlichtingen te verkrijgen. Gladstone vierde Zondag zijn 81en ver jaardag, kloek naar ziel en lichaam, alleen in den laatsten tijd een weinig last krijgend van hardhoorendheid. De „Groote Oude Man" is nog steeds veel zijdig werkzaam en heeft pas weer in het tijdschrift Merry England een prijzend en aanbevelend artikel openbaar gemaakt over Georgiana Fullerton's roman Ellen Middleton, een boek, dat indertijd grooten opgang maakte maar thans nagenoeg vergeten is. Reeds veertig jaren geleden schreef Gladstone over dit boek, ei1 wel op zulk eene wijze, dat velendaarin .'heenden een neiging tot ka tholicisme te zien. Een ander groot man in Engeland, de Iersche volksleider Parnell, wordt met een onteerend proces bedreigd. Zekere kapitein O'Shea heeft namelijk een eisch tot echt scheiding ingesteld tegen zijne vrouw, onder beschuldiging van in ongeoorloofde betrek king tot Parnell te staan. Aan sir Charles Dilke heeft men gezien hoe zoodanig schan daal-proces eene schitterende positie voor goed kan vernietigen. Mevrouw O'Shea is een zuster van den bekenden krijgsman sir Evelyn Wood. Uit het huwelijk, in 1867 gesloten, werden vijf kinderen geboren. Vrijdag a. s. komen te Praag gedelegeer den samen van Duitschers en Czechen van Bohemen onder presidium van graaf Taaffe, om te trachten te komen tot een modus vi- vendi, waardoor de Duitsche leden van den Boheemschen landdag hun zetels in dit par lement weer zullen kunnen innemen. De Duitschers zullen leden zenden en de regee ring heeft de grondslagen voor een bevre diging van beide partijen reeds vastgesteld, in de hoop, dat men tot een goed eind moge komen. De taal-quaestie zal geregeld worden door den landdag en niet door den rijks dag, zooals de Duitschers wenschen, maar de regeering zal een nieuwe taalwet indie nen, waardoor de door den landdag, tegen den zin der Duitschers aangenomene, ver valt. De Czechen toonen zich zeer tegemoetko mend en men heeft alle hoop op een ac- coord. De landdag wordt dan ontbonden en nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven. Prins Ferdinand van Bulgarije heeft de parlementszitting gesloten en den ijver en de werkzaamheid der volksvertegenwoordigers hoogelijk geprezen. Op den spoorweg Paris Lyon Méditer- ranée op korten afstand van de plaats, waar in September 1888 zulk een verschrikkelijk ongeluk plaats had, is eene poging gedaan, om een sneltrein te doen ontsporen. De train de luxe ondervond nabij Melain plotseling een hevigen schok. Dadelijk werd geremd en nu bleek, dat een aantal dwars- liggers op de rails gelegd waren. Gelukkig bleef de trein in het spoor. Volgens de National werd de misdaad gepleegd door dieven, die van de verwarring gebruik wilden maken om hun slag te slaan. Zaterdag heeft met veel plechtigheid de kroning van Dom Carlos, te Lissabon plaats gehad. Bij den dienst in de St. Domingo- kerk waren de patriarch met de geheele geestelijkheid, het corps diplomatique en alle ministers aanwezig. Van uit de kerk begaven de koning en de koningin zich naar het stadhuis, waar in de groote zaal een troon opgericht was en waar de voorzitter van den gemeenteraad den koning de sleutels der stad overhandigde. Nadat de koning een redevoering had gehouden, waarin hij de Portugeezen voor hun trouw bedankte, las de president van den gemeenteraad de pro clamatie van dom Carlos voor, welke door de menigte luide werd toegejuicht. Na afloop der plechtigheid op het stadhuis begaf de stoet zich naar het kasteel van Belem. Het gerucht, als zou een Britsch smal deel naar Gibralter gezonden zijn in verband met het Engelsch-Portugeesche geschil, is van allen grond ontbloot. De Portugeesche gezant te Londen heeft het antwoord zijner regeering o4 lord Salis bury's jongste nota overhandigd. Portugal vraagt uitstel, ten einde Pinto te kunnen hooren. Dit uitstel werd, naar men verzekert, toegestaan. Zes socialistische werklieden worden door de regeering stratrechterlijk vervolgd, wegens hun opruiende taal op een vergade ring van arbeiders der gasfabriek, op Tra falgar Square. Uit Londen wordt gemeld dat de Par- nell-commissie, in haar rapport vermoe lelijk er op aan zal dringen, dat de Times streng gestraft worde, als hebbende brieven afge drukt, waarvan de valschheid duidelijk merk baar was. De Norddeutsche noodigt alle Duitsche dagbladen uit, geen berichten over de nieuwe indeeling van het leger te openbarenzij verwijst hierbij naar het voorbeeld der Fran- sche pers, die over alles wat militaire zaken aangaat, altijd de stipste geheimhouding be waart. In het land van Charleroi is de toestand nog immer vrij wel onveranderd. 15000 per sonen staakten er Zaterdag reeds, de andere 18000 zullen misschien volgen en dat zou voor tal van takken van nijverheid een groote ramp zijn, evenals in het Centrum, waar de toestand eveneens zeer gespannen is tusschen patroons en werklieden, welke laatsten hun eischen om loonsverhooging baseeren op de enorme prijzen der steenkolen. Men heeft hoop dat de directien der mijnen zullen toegeven in deze streek. Maandag werd de toestand ernstiger, het aantal werkstakers bedroeg 17000. Alles bleef rustig. De gouverneur der provincie Hene gouwen zal afgevaardigden van de werklieden en van de patroons ontvangen, ten einde over eene schikking te onderhandelen. Niettegenstaande het vriezend weder neemt de influenza-epidemie niet af. Het aantal zieken, dat onderkomen vraagt aan de hos pitalen, is zoo groot, dat min ernstige ge weigerd \--rden. Het sterftecijfer van 315 op yrijdag sueg Zaterdag tot 414. De com missie voor vorksCCZOnrïheid is permanent verklaard om de muizelen aan te geven ter bestrijding der epidemie. De schade, die de winkelstand ondervindt, in den tijd dat de nieuwjaarsgeschenken gekocht worden wordt °p millioenen francs geschat. Hier hebben geruchten geloopen dat de keizer van Rusland tengevolge eener poring tot vergiftiging, ziek was. Volgens den St. Petersburger correspondent der Kreuz- Zeitung komt dit hierop neer, dat de czaar tengevolge van den schrik, dien het plotse ling uitgaan der electrische verlichting in het paleis Gatschina in het keizerlijk gezin te weeg brachteene longcongestie gekregen heeft, die echter niet gevaarlijk is. Het gis teren uitgegeven bulletin van den lijfarts dr. Petronsky zegt dat de toestand niet veront rustend is. ELBERFELD, 30 December. In het groote socialisten-proces is heden vonnis geveld. Van de beklaagden zijn er 43 vrijgesproken, waar onder Bebel, Grillenberger en Schumacher. Veroordeeld werden: Finke tot 18, Harm tot 6, Roellinghoff. Bierenfeld en Neumann ieder tot 5, Huettenberger en Bartel ieder tot 4 maanden en de overigen tot 14 dagen of korter gevangenisstraf. De griep heerscht te Weenen zoo hevig dat de schouwburgen voor het eerst sinds 25 jaren van de gewoonte afweken, hun weke - lijksch repertoire bekend te maken, aangezien toch geen zekerheid bestaat, dat het kan worden uitgevoerd. De gewezen minister voor handel, baron Alfred von Kremers, is op 62- jarigen ouderdom plotseling overleden, even eens ten gevolge van griep. Verleden week werd de heer Kremers door een zeer lichte griep anngetast, waarvan hij Maandag geheel was genezen. Op Dinsdag nam hij een warm bad en maakte daarna eene wandeling door de sneeuw. Den volgenden dag kreeg hij longontsteking en Donderdag overleed hij. Hij was een lang, krachtig man, en bekend orientalist, wiens werken in verscheidene talen werden overgezet. De groothertog van Baden heeft griep in lichten graad. In Midden- en Zuid-Duitschland breidt de ziekte zich uit. Eén onderwijzersschool in Anholt moest worden gesloten. Ook is griep uitgebroken onder de arbeiders der scheeps- bouwwerven te Flensburg, Kiel en Danzig De gravin van Vlaanderen en haar oudste zoon prins Boudewijn hebben griep. Ook de koningin van Rumenie, Carmen Sylva, is aangetast. De oestand wekt geen bezorgdheid doch de lijders moeten eenige dagen volkomen rust nemen. In de republieken van Midden-Amerika moeten den laatsten tijd onlusten heerschen'. Zoo wordt uit San Salvador gemeld, dat onder aanvoering van generaal Rivas, in Cuscatlan een opstand is uitgebroken. De regeering zou 8000 m n troepen ter onderdrukking van den opstand gezonden hebben. Het aantal landverhuizers naar de Ver- eenigde Staten bedraagt in 1889 100000 min der dan het vorig jaar en bereikt nog geen half millioen. Duitschland leverde het grootste contingent, ongeveer 100000 landverhuizers. - De griep heerscht thans ook in Noord- Am erika, vooral in den staat New York, waar 50000 personen heeten aangetast te zijn. De bloedige botsingen tusschen negers en blanken nemen in de zuidelijke staten toe vooral in Zuid Carolina. Verscheidene blanke inwoners van Barnwell werden oogenschijnlijk zonder aanleiding verraderlijk door de zwarten vermoord. Zes zwarten spanden samen om zekeren hooggeschatten burger met name Martin te dooden. Zij werden na den moord gearresteerd, en hun boevenstuk vergramde de blanken dermate, dat zij den kerker open braken, de gevangenen er uit haalden en acht negers lynchten; daarna vaardigden de blanken een manifest uit, waarin zij al de moorden op_ blanken opsomden, ten einde hunne daad te rechtvaardigen. De gouverneur zond troepen, om verdere uitspattingen van den rassenhaat tegen te gaan. De Herald deelt bijzonderheden mede omtrent de Amerikaansche vennootschap met een kapitaal van twintig millioen ponden sterling, welke van de wetgevende macht in den staat West Virginie concessie zoekt te verkrijgen voor het oprichten van spoor- en stoomvaartlijnen naar de republiek Columbia. Haar plan is eenen spoorweg te bouwen van den mond der Magdalena-rivier langs de oostkust van Columbia naar den oorsprong der Amazonen rivier, waar de lijn zou aan sluiten aan de Peruaansche en verder aan de Argentijnsche trunk-lijnen. Het noordelijke eindpunt zou Carthagena zijn, met stoom- bootlijnen op Florida en New-Orleans. Vol gens de Herald wordt met dit plan voorna melijk beoogd den Duitschen handel met Zuid Amerika te vernietigen. Terwijl dezer dagen op den Atlantischen Oceaan zwaar stormweder woedde, was het op het vasteland van Noord Amerika buiten gewoon warm. Te New-York wees de ther mometer op den eersten Kerstdag 65 graden Fahr. Te Pittsburg 80. te Iowa 70 graden. De Mississippi is geheel vrij van ijs en op de groote meren gaat de scheepvaart onge hinderd voort. Deze ongewone toestand werkt verlammend op den steenkolenhandel, die geheel stilstaat en in vele mijnen is het werk gestaakt nu niet door de gravers doch door de mijnbesturen terwijl de kolen nagenoeg onverkoopbaar zijn. Duizenden mijnwerkers zijn hierdoor wer keloos. Alleen de Pennsylvania-kolenmaat- schappij sloot veertien mijnen en ontsloeg vierduizend arbeiders. Een spiegel voor hun Belgische vakgenooten! Het burgerlijk of algemeen armbestuur, te Waalwijk, maakt bekend dat de gewone jaarcollecte aan de huizen der ingezetenen dit jaar NIET ZAL GEHOUDEN WORDEN, en zulks uit aanmerking van de in den loop dezes jaars, ingevoerde wekelijksche buscollecte. Het armbestuur betuigt zijne tevredenheid over de opbrengst dier collecte, en brengt bij deze zijnen dank aan de edele gevers, die het bestuur in staat stelden, den arinen medemensch in zijnen nooddruft te ondersteunen. De wekelijksche buscollecte wordt bii voort during ten zeerste in de milddadigheid"der in gezetenen aanbevolen. Tevens wo«*dt herinnerd aan het vroeger door het gemeentebestuur te kennen gegeven verian- gen, om zooveel mogelijk mede te werken tot wering van vreemde bedelarij, door aan buiten de gemeente wonenden giften te weigeren.] WAalwijk, 31 Dec. 1889. Het armbestuur voornoemd, J. A. VAN DOOREN. L. MOMBERS. F. W. VAN LIEMPT. WAALWIJK, 31 Dcc. 1889. Aan mr. H. C. F. Rits is, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter te Bergenopzoom. Door Z. M. den koning is herbenoemd tot kantonrecht er-plaatsvervanger in het kan ton Tilburg, G. H Peters. fr— De verpachting van liet marktgeld over 1890 in onze gemeente heeft Maandag plaats gehad en opgebracht 11301. De hoogste bieder was H. van Poppel. De oprichting van een correspondent schap eerste klasse van de Nederl. bank in onze gemeente kan den handel en de indus trie van groot gemak zijn, door kostelooze verwisseling van bankpapier tegen specie en omgekeerd. Verder kunnen beleeningen op effecten enz. door bemiddeling van het cor respondentschap Waalwijk, op dezelfde voor- waarden worden geeffectueerd als bij de Ned. Lank en hare agentschappen, terwijl pro messen, wissels en ander handelspapier, tijde lijke gemeenteleeningen enz., te Waa betaalbaar gesteld, tegen bankdisconto bij de correspondenten aldaar worden gedisconteerd Voortdurend zijn in onze gemeente veel zieken tengevolge van inflpenza, die echter tot dusverre een goedaardig karakter houdt. De vereeniging „de Waalwijksche ijs- club," kan met genoegen mededeelen, dat zij thans beschikt over eene prachtige ijsvlakte, die bij aanhoudend vriezen morgen voorze ker duizende bezoekers zal lokken. Het be stuur der vereeniging heeft reeds zorg ge dragen voor een voorloopige tent, die alleen toegankelijk is voor de leden en hen, die zich daartoe aanmelden. De zwakke plaatsen zullen door roode bakens worden aangeduid. Omtrent festiviteiten is wegens het korte tijdsbestek nog geen beslissing genomen. De voor Baardwijk bestemde brieven, s avonds per trein van 9.23 te Waalwijk aankomendeworden voortaan 's ochtends 6V2 ure, aan het postkantoor alhier door den Baard wij kschen besteller Afgehaald en aan hun adres bezorgd. In verband hiermede is het salaris des bestellers met f 75.'s jaars verhoogd. Uit Tilburg is het volgende adres, met- 103 handteekeningen, aan de tweede kamer gezonden Aan de tweede kamer der staten -generaal. De ondergeteekenden allen graanhande laars en bakkers te Tilburg, kennis genomen hebbende van het bij de tweede kamer der staten generaal door den heer mr Bahlnu ingediend wetsvoorstel ot „heffing van in voerrechten op granen en meel," venneenen hunne bezwaren te moeten kenbaar maken tegen evengenoemd wetsvoorstel, als volgt 1°. Door aanneming van dit voorgestelde ontwerp van wet zal een gevoelige slag toe-- gebracht worden aan hei gewone bakkers bedrijf, hetwelk nu alreeds zoo sterk te kam- - pen heeft met de groote broodfabrieken. Immers, deze hebben veelal hun eigen graan molen, zoodat, wanneer zij hunne benoodigde tarwe buitenslands inkoopen, het daaran ge fabriceerde meel (men berekent dat 100 kilo's tarwe gemiddeld 75 kilo's meel opleveren) slechts op f 1,60 per 100 kilo's invoerrecht zal te staan komenterwijl wij ge.vone bak kers, uit den aard van ons bedrijf het meel en niet de tarwe inkoopendeper 100 kilo's buitenlandsch meel f 2,40 voor invoer zullen te betalen hebben een verschil alzoo van 80 cent per 100 kilo's in het voordcel der brood fabrieken, die hun graan zelf malen. Bij gebruik van vreemde rogge wordt dat verschil nog grooter. 2°. de voorgestelde invoerrechten op het meel zullen ten gevolge hebben, dat de bin- nenlandsche meelfaBifikanteu de prijzen van hun maalloon of liever gezegd van hun ge fabriceerd meel kunnen verhoogen ten koste der bakkers omdat zij, doordien het buiten landsch meel naar verhouding zwaarder be last wordt dan het graan minder de con currentie van het rüeel zullen te duchten hebben. 3°. Door invoerrechten op granen en mee), zullen ontwijfelbaar de broodprijzen sti ;gen waarvan natuurlijk de mindere man," als groote broodverbruiker, het meest te lijden zal hebben. Wij, bakkers, weten te goed door dagelijksche ondervinding hoezeer iedere ver hooging der broodprijzen drukt op die cate gorie van menschen. Reeds dit hoewel het bij onze eigen zaken minder in aanmer king komt reeds dit alléén zoude o:;-, elke heffing van invoerrecht of belasting op granen en meel doen betreuren Om bovenbedoelde bezwaren w ;lke zij met aandrang in uwe welw^lende overweging aanbevelen vermeenen onde uwe kamer eerbiedig!ijk te mogen verzoeker meergenoemd wetsvoorstel niet tot r et te verheffen. 't Welk doende. Tc Moergestel bij Oósterwijk overleed in den ouderdom van ruim 76 jaren de oud strijder van 1830/31 en ridder van het Me talen Kruis, de heer R. G. Vorsterman van Oyen. De overledene was gedurende' den tiendaagschen veldtocht vrijwilliger wacht meester bij het 10de regiment lanciers. Zaterdagochtend is de arbeider H. S. te Raalte, dood aan den weg gevonden. Naar men verneemt moet den vorigen avond tijdens of kort na het avondmaal een huisselijke twist zijn ontstaan en S. de gemeenschappelijke woning hebben verlaten. Op twee plaatsen in den omtrek, waar hij 's nachts schijnt rondgedwaald te hebben, zijn bovenkleederen van hem gevonden. Waaraan dit laatste is toe te schrijven, is tot heden nog nino-,;- helderd. De zaak is in handen der justitie. De vrees voor heltchc mach iocs is onder de Amsterdamsche burgerij nog niet verdwenen. Zondag werd assistentie litie ingeroepen en ver' een bewoner der Sarphatistraat, om den inhoud van een gesloten kistje te onderzoeken, dat de be woner had ontvangen en hem v< r lacht voor kwam. Bij onderzoek bleek hel kisrie 12 flesschen cognac te bevatten. Te Heerlerheide heeft ecu diefstal - c: inbraak plaats gehad er. huize van den Lnd-

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2