BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Sp* >anje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Italië. Rusland. BINNENLAND. Schouwburgbrand te Zurich. zorg voor het welzijn der arbeidende bevol king. Hij dankt den rijkskanselier voor zijne zelfopofferende medewerking tot deze verkre gen uitkomsten, en eindigt met de bede, dat God hem in zijne zware taak als vorst nog vele jaren den beproefden raad des rijkskan seliers moge doen behouden. Te Dresden heerscht de influenza zoo hevig dat de nieuwjaarsreceptie ten hove voor een deel achterwege moest blijven, en het groote inspanning kost, den dienst der spoorwegen, der posterijen en der telegraaf in gang te houden. De ziekte neemt in geheel Duitsch- land van lieverlede een ernstiger karakter aan. Toegevende aan Engeland's wel wat on stuimig uitgesproken verlangen, moet Portugal thans Serpa Pinto hebben aangeschreven naar Lissabon te komen, teneinde zich te verant woorden over zijn gedrag. Niettegenstaande men nog niets verder is, moet Salisbury toch voornemens wezen een ultimatum naar Lissa bon te zenden. Men begrijpt dit onverstandig dringen niet en het begint er allen schijn van te krijgen, of men hier door overbluffing wil zien gelijk te krijgen, in plaats van door onderzoek en overreding recht verwerven. Van de Britsche bladen zijn er ook enkele, die dit met leed wezen zien. Zoo verklaart Daily News het te betreuren, dat zulk een scherpe en bittere toon wordt aangeslagen, die slechts dienen kan om de onderhandelingen te bemoeilijken. Koning Carlos zou voornemens wezen de bemiddeling der Noord-Amerikaansche Unie in te roepen. Belangrijke brand te Brussel. De eerste dag van 1890 is voor het ko ninklijke gezin van Belgie een ongelukkige dag geweest. Het paleis des konings te Laeken, dat zich niet zoozeer door uiterlijke schoonheid kenmerkt, als wel door de kost bare kunstschatten, welke het bevatte, is een prooi der vlammen geworden. De koning en de koningin waren in de morgenuren naar het paleis te Brussel gereden, om de gebrui kelijke nieuwjaarsrecepti e re houden.' Nauwe lijks had zij een aanvang genomen, toen per telefoon uit Laeken het bericht kwam, dat het paleis in brand stond. Onmiddellijk het was half twee en dus de receptie nog in lang niet afgeloopen begaf de koningin zich in allerijl naar Laeken, waar zij het paleis in vlammen vond. Van alle kanten kwamen de brandspuiten aangerukt, waarmede men alleen de kabinetten des konings wist te behouden. De beide vleugels van het gebouw zijn geheel vernield en daarmede ook de kunstschatten, die er zich in bevonden. Van de koninklijke familie was alleen de jongste dochter des konings, prinses Clemen tine, in het paleis aanwezig, toen de brand uitbrak. Zij heeft zich zelve gered de gou vernante der prinses is echter in de vlammen omgekomen. De brand is ontstaan in den rechter vleugel van het gebouw en wordt toegeschreven aan een slechte inrichting van een verwarmingstoestel in een zaal van dien vleugel. De schade is zeer groot. De kost bare en vermaarde serres zijn ongedeerd ge bleven. Onder de vele schatten, die verloren zijn, worden genoemd kostbare gobelins, een Van Dyck en een Hobbema, een aantal familie papieren en herinneringen, zooals de portret ten der eerste koningin van Belgie en hare kinderen, een portret van wijlen 's konings zoon, den hertog van Brabant, prachtige bas- reliefs, enz. enz. Uit 's konings particuliere vertrekken en uit de kelders zijn vele zaken van waarde gered, maar de vertrekken zelve zijn, met het overige deel van het paleis ook grootendeels vernield. De particuliere papieren des konings en het koninklijk archief zijn gered. Daarentegen zijn zoo goed als alle kostbare schilderijen, welke zich in dit meestentijds door de koninklijke familie be woond paleis bevonden, door het vuur ver nield; ook is de geheele garderobe en al het linnengoed der koningin verbrand, zoodat Woensdagavond in het allernoodigste toilet van hare majesteit voorzien moest worden. In het land van Charleroi is de werk staking nog immer niet geëindigd, de nood wordt er steeds grooter en ook in de Bori- nage worden de mijnwerkers zich hun macht bewust, maar de patroons zullen daar wel toegeven, vóór 't tot een uitbarsting komt. Uit Luik wordt bericht dat ook in het gebied van Seraing de werkstaking onder de mijnwerkers is uitgebroken, in de mijnen van Cockerill en van de vereeniging Lahaye. Donderdag bebben 1200 man den arbeid ge staakt. Zij eischen loonsverhooging, maar zijn kalm. Aan den linker Maasoever zijn alle mijnen nog in vollen gang. Rondom Charleroi is de toestand onveranderd. De influenza-epidemie te Parijs breidt zich steeds meer uit, en men hoort nu veel meer dan vroeger van sterfgevallen door deze ziekte veroorzaakt. Zondag 11. zijn o.a. in de Avenue en de Rue de Ternes drie menschen in de kracht van hun leven binnen 4 uren aan In fluenza bezweken. Pins dag werden in Parijs 450 personen begraven. Een zoo hoog getal werd nog nimmer bereikt. Het stoomschip Persia, van de Compag nie Rubbatino is bij den mond van de Tavignano, op de kust van Corsica, op Nieuwjaarsdag vergaan. Van de 139 passa giers zijn er slechts 6 gered kunnen worden zoodat 138 personen hun graf in de golven hebben gevonden. Te Bayonne is brand in het stadhuis uitgebrokenwaardoor het archief en de bibliotheek gedeeltelijk zijn vernieldhet museum is beschadigd eenige schilderijen zijn verloren en ook de schouwburg heeft door den brand geleden. MADRID, 3 Januari. Na een ministerraad, waar men het niet eens kon worden, heeft Sagasta aan de koninginregentes het ontslag van al de ministers aangeboden. De koningin verzocht Sagasta heden ten paleize te komen, ten einde over de ministerieele crisis in over leg te treden. Vreeselijke ramp te Londen. De eerste dag van het nieuwejaar zal ongelukkigwiize voor velen te Londen nog lang een treurige her inneringsdag blijven. Nauwelijks hadden de klokken opgehouden de intrede van het nieu wejaar aan te kondigen, of zes-en-twintig kinderen van het „Forest Gate Pauper kost school" in Oost-Londen stierven tengevolge van verstikking door rook. Ten ongeveer half een ure werd door twee onderwijzeressen der inrichting brand ontdekt in een der jongens slaapzalen. Terstond maakten zij alarm, waardoor de directeur, de heer Duncan, die zich eerst kort te bed be vond, gewekt werd. Zonder één oogenblik zijn tegenwoordig heid van geest te verliezen, trachtte hij voorzien van een brandbluschtoestel het vertrek, waar de brand was uitgebroken, te bereiken. Dikke rookwolken, welke uit het brandende vertrek sloegen, maakten deze poging eerst onmogelijk. Ten slotte wist de directeur echter tot het slaapvertrek door te dringen en de deur er van te openen. Hij riep toen aan de jongens, maar kreeg geen antwoord. Toen werd de directeur eveneens door den rook bedwelmd, hij verloor zijn bewustzijn en viel neder, doch dank zij zijn sterk gestel herkreeg hij spoedig zijn tegenwoordigheid van geest. Uit de verschillende wijken rukte spoe dig hulp aan, zoodat om een uur een vol doende hoeveelheid water door de brand spuiten in het brandende gebouw geworpen kon worden. Zoo als later bleek, was de brand in de onder de slaapzaal gelegen lokalen aange komen en van hier uit had hij langzaam maar zeker den vloer der slaapzaal aange tast. Natuurlijk dat de eerste gedachte der brandweer het redden der kinderen was. Ter stond werden deze dan ook uit de zalen weg gedragen, maar velen waien toen reeds dood. Slechts twee kinderen waren verbrand, de overigen waren allen door den rook geslikt. In het geheel sliepen er 58 jongens in de zalen en hiervan werden 26 een prooi der vlammen. Uit de kalme, tevreden gelaats trekken der jeugdige slachtoffers bleek, dat allen onbewust van wat er geschiedde, den doodslaap waren ingegaan. De school, die reeds jaren bestaat, was gesticht om aan arme kinderen, jongens en meisjes, wier ouders daartoe niet in staat zijn, een opvoeding té* geven. Ten hoogste wordt de houding der politie en brandweer geroemd, alsook die van den heer Duncan, den directeur der inrichting en zijn onder geschikten. De brandweer moest te midden van een dikken verstikkenden rook de kna pen uit de slaapzaal halen, die allen door den rook bedwelmd waren. Zooals wij reeds zeiden,verloren 26 knapen er het leven bij;huu- nelijken werden in de ziekenzaal der school gebracht en naast elkander nedergelegd, wat natuurlijk een hartroerend schouwspel leverde. Wat den brand zelf betreft, deze was spoedig gebluscht; hij werdt tot vier lokalen beperkt, zoodat het hoofdgebouw onbescha digd is gebleven. De Daily News verneemt uit Odessa dat Rusland zich bereid verklaard heeft Griekenland te steunen, indien de Grieksche regeering besluiten mocht de bewoners van Kreta actieve hulp te bieden. De czaar had lang geaarzeld, wegens de hoogere belangen van Rusland bij het behoud van den vrede in het Oosten, maar de behandeling, die de Kretensers in den laatsten tijd ondervonden hebben en de wreede komedie, die de Porte vertoond heeft met de zoogenaamde amnes - tie, zouden 's keizers geduld uitgeput hebben. De overwinning der gasmaatschappij te Londen is volkomen. De directie der fa briek heeft een manifest gericht aan de werk stakers, waarin hun kennis gegeven wordt dat er nog slechts weinige plaatsen aan de fabriek open zijn en dat zij zich reppen moeten om die te bezetten anders zal de directie het zelf doen. Enkelen onder hen die zoo dwaas waren geweest hun werkmans gereedschap neer te smijtenenkel omdat eene ambachtsvereeniging het hun beval en spoedig spijt begonnen te voelen over hun roekeloosheid, hebben zich gehaast terug te keeren. Maar deze verschijnselen der nederlaag hebben de spijt der aanvoerders nog vinniger gemaakt, Verleden Zondag was een der sprekers op een meeting zoo brutaal om in onomwonden bewoordingen te kennen te geven, dat de pres. der gas-maatschappij moest vermoord worden. De man verklaardde, dat die heer geen et maal langer behoorde te ademen want dat hij geen recht heeft om te leven. De man zeide de sprekerdie heden avond zou heengaan om den president te dooden, zou een held wezen." Dat zulke ophitsingen veel kwaad bloed zettenspreekt van zelf. Wellicht zal de een of andere driftkop zich er door laten bewe gen om in een onbewaakt oogenblik naar de revolver te grijpen. Parnell liet zich zeer kalm uit over de aanklachtdie kapitein O'Shea tegen hem zou instellen. Hij maakt er geen geheim van dat hij in de jaren van 1881 tot 1886 zeer dikwerf ten huize van mevrouw O'Shea vertoefde en dat reeds drie jaar geleden de kapitein gedreigd heeft hem te zullen aan klagen dat deze valsche beschuldiging nu weder opduiktbeschouwt hij als eene po ging zijner politieke tegenstanders om de aanklacht om schadevergoeding, tegen de „Times" ingesteld, te verzwakken, door hem als particulier verdacht te maken,wat als staats man niet gelukte. Te Port Rhonda-Valley (Wales) is de schouwburg Nieuwjaarsavond geheel afge brand, tien minuten nadat het publiek het gebouw verlaten had. Persoonlijke ongeluk ken hadden er niet bij plaats. LONDEN 3 Jan. De influenza breidt zich hier snel uitvooral in de oostelijke wijken van Londen, onder de postbeambten, de politiebeambten, alsook onder de beman ningen der schepen in de dokken. Wat deze laatsten betreft, schijnen vooral Ooster lingen vatbaar te zijn voor de ziekte. De directie der Peninsular Oriental stoomvaart maatschappij richtte eene geheele stoomboot als hospitaal in. De griep-epidemie woedt ook in Barbados, het gesticht voor verwaarloosde knapen in Oost-Londen waar tweehonderd .lijders aan deze ziekte zijn. Het „Berliner Tageblatt" bevat een tele gram hetwelk Maandag namiddag uit Zan- ziber is afgezonden en waarin gemeld wordt „De expeditie van Peters is niet neergesa beld maar, volgens zooeven alhier ontvan gen berichten, op marsch tusschen het Kenia - gebergte en het Barengomeer. In Witu is alles rustig." Donderdagavond stond de toren van de Michaelskerk te Aken in lichter laaie en de kerk verkeerde bij de afzending van het be richt in groot gevaar. De brandweer van Keulen en Dusseldorf zijn per telegraaf te hulp geroepen. BERLIJN, 3 Januari. In het Reuzenge bergte vertoont zich de influenza zelfs in de hoogste bergdorpen. In officieuse Berlijnsche berichten wor den wederom klachten aangeheven over den gebrekkigen dienst op de Belgische post- stoomvaartlijn üstende Dover. Tijdens de voorstelling tegen 9 uur ont stond brand in den foyer van den schouw burg door een onvoorzichtigheid van twee meisjes. Toen de regisseur op het tooneel van het feit in kennis werd gesteld deelde hij onmiddellijk den toeschouwers mede, dat door een plotseling opgekomen ongesteldheid de voorstelling geen voortgang kon hebben. Kalm en ordelijk verwijderde het publiek zich zoodat geen enkel ongeluk plaats vond. Bui ten gekomen, zag men de vlammen reeds uit het gebouw slaan de geheele schouwburg is uitgebrand en van de decors is niets ge red kunnen werden. Tien minuten nadat de schouwburgzaal ontruimd was viel de gas kroon naar beneden. De schouwburg was vroeger een Franciskanerklooster en was in een nauw stadsgedeelte gelegen. Zaterdag en Zondag woei te Triest een wervelwind die zoo hevig was, dat alle ver keer stilstond en dat touwen aan de huizen moesten worden bevestigd, waaraan de voet gangers zich konden vasthouden om te voor komen dat ze in zee werden gewaaid. Ruim 8000 balen katoen ziju in de haven van Genua een prooi der vlammen gewor den bij een hevigen brand, welke daar Vrij dag gewoed heeft. De schade bedraagt ruim een millioen. Een vermoedelijke aanslag op den ko ning bracht op Nieuwjaarsdag Rome in op schudding. Toen het Quirinaalplein sterk be volkt was met k'jkers, die de toilletten kwa men bewonderen der dames, welke op re ceptie ten hove geweest waren, zette een klein man een koperen bus bij het paleis. Een gendarme bemerkte daaraan een bran dende lont. trok die er uit en slaagde er in den vluchtenden dader te achterhalen in een zijstraat. Het volk, dat begreep wat voorviel, vloog op den misdadiger aan, die met moeite door eene krachtige politiemacht werd beschermd. Welke vloeistof in de bus aanwezig is, is nog niet bekend; de gearresteerde beweert, dat het slechts petroleum en terpentijn is. Omtrent den brand in den Umberto- schouwburg te Florence, die in den avond vaji den 29 December plaatsvond, verneemt men, dat hij om 6 uur 20 een aanvaug nam en dat het gebotlw om 7 uur een vuurzee geleek. De brand is ontstaan bij het ont steken van het licht op het tooneel. Een wonder mag het genoemd worden, dat alle balletdanseressen en de balletmeester, die reeds in 't gebouw waren, zich door de ra men hebben kunnen redden. Des avonds zou het ballet „Amor" opgevoerd worden, waarvan de monteering 75.000 frans heeft gekost. Niet minder dan 700 personen zijn door dien brand broodeloos. Alleen de buste van koning Humbert is gered. De impres- sario Borrachi, die bij de ramp zijn gansche vermogen heeft verloren, is krankzinnig ge worden en met moeite kon belet worden, dat hij een einde aan zijn leven maakte. Als wederdienst voor de mededeeling van het geheim om rookvrij kruit te maken, door de Fransche regeering aan het Russische ministerie van oorlog, heeft de Russische regeering dezer dagen de levering van an derhalf millioen geweren voor het Russische leger aan Frankrijk opgedragen. Aan de troepen in de westelijke grens- gouvernementen zijn deze week de eerste dynamietpatronen verzonden. In het Russische gouvernement Orel, waar zich sinds een eeuw maar zeer zelden wolven en bijna nooit beren vertoonden, zijn die roofdieren na het invallen van den vorst op vele plaatsen zoo talrijk geworden, dat de inwoners allerlei buitengewone maatrege len moeten nemen om de huisdieren tegen hunne aanvallen te beschermen. Ook in Noord-Spanje heeft men van wol ven tegenwoordig veel overlast. (X WAALWIJK, 4 Jan. 1890. Opbrengst der Havengelden Tonnenmaat Getal der vaartuigen vaartuigen 1889 42394 662 Havengeld f 1869.52 Kaaigeld f 297,35 Totaal f2166,87 1888 39063 651 Havengeld f 1742.24 Kaaigeld f 213.90 Totaal f1956.14 1887 28068 549 Havengeld f 1364.92 Kaaigeld I 226.15 Totaal f 1591.07 1886 33681 592 Havengeld f 1516.54 Kaaigeld f 215.75 Totaal f 1732.29 1885 35223 657 Havengeld f 1570,86 Kaaigeld f 227.55 Totaal f 1798.41 1884 32002 637 Havengeld f1439.98 Kaaigeld f 273.90 Totaal f 1713.88 1883 28927 639 Havengeld f 1582.97 Kaaigeld f 284.47» Totaal f 1867.445 De heffing van havengeld van de stoom- booten en schepen boven de 75 ton bedroeg in 1883 6 cents per ton, de daaropvolgende 6 jaren slechts a van stoombooten of schepen, die geregeld eens per week de haven bin nenkomen 4 cents, en b van schepen boven 50 ton 5 centswanneer dus de heffing van 1889 gelijk ware geweest aan wat voor 1883 geheven werd, zou het bedrag zeker tot circa f3000 gestegen zijn. De groote opbrengst van 1889 is voor een groot gedeelte toe te schrijven aan dén handel van het nijvere Tilburg, waar de groote meelfabriek van den heer Bruijelle voorzeker den grootsten doorslag geeft. Het vervoer van steenkolen begint van hier uit op Tilburg ook meer en meer toe te nemen, bij eenige uitbreiding van den han del zou de opbrengst der havengelden van 1890 enorm kunnen stijgen. De aanvoer van schors en bouwmaterialen was in 1889 aanmerkelijk minder dan die der vorige jaren.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2