BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Amerika. BINNENLAND. Weerkundige waarnemingen «en moeielijk postje, omdat de beide groepen in de liberale meerderheid ongeveer even sterk zijn vertegenwoordigd. Terwijl het Engelsch Portugeesch geschil over de kolonisatie in Afrika nog hangende is, dreigt het overlijden van den koning van Dahomey tot nieuwe quaesties in het zwarte werelddeel aanleiding te geven. Wat moet er nu van dezen beruchten negerstaat wor den De Duitsche koloniaal-chauvinisten, die er reeds bij menigte zijn, maken geen geheim van hun gevoelen dat Dahomey, door zijn ligging achter de Duitsche bezittingen in het Togo gebied aan de slavenkust, aan het Duitsche rijk behoort te komen. Kapitein Von Francois en Dr.Wolff,Duitsche pionniers in deze streken, hebben al eens in die rich tingen verkenningen gedaan en er een voor uitgeschoven fort, naar Bismarck geheeten, opgericht. Maar zal men Duitschland stil laten be gaan Portugal misschien wel, dat Dahomey een tijdlang onder zijn protectoraat had doch dat vrijwillig opgaf. Maar Engeland Men kent de wreedheden, waarom het land van ouds berucht is, en het zou dus geheel op Engeland's weg liggen hier een krachtig woord te spreken. Dr. Wolff bovengenoemd heeft niet lang geleden in eene brochure een Duitsch pro tectoraat over Dahomey aanbevolen. Duizen den van arbeiders zijn daar te krijgen. Het zeggen is altijd, dat de koning van Dahomey, berucht wegens zijne wreedheidbeweerde slechts daarom jaarlijks honderden en duizen den slaven te slachten wijl men hem niet wilde toestaan ze uit te voeren en hij er niet genoeg voedsel voor had. Deze lieden, zegt de heer Wolff en hel klinkt zeer aanne melijk zouden uitnemend als landbouwers te gebruiken zijn. Duitschland zal zich echter nog wel twee maal bedenken eer het zijn vlag over Da homey hijscht. Het had in Afrika reeds moei lijkheden genoeg. In Turkije moet weer eene ministerieele crisis heerschen, De ministers willen bezui nigen, maar men is het oneens over de wijze waarop. De grootvizier wensrht verminde ring van het legerhetzelfde middel weet menwaarvan onlangs reeds sprake was maar waarvan toen niets is gekomen. Eene vereenvoudiging van de omslachtige en kostbare hofhouding des sultans schijnt nooit in aanmerking te komen. Op Creta is de opstand weer opgevlamd. Er heeft eene botsing plaats gehad, van wel ker uitslag men nog slechts weetdat zes tien gewonde Turken te Canea zijn binnen gebracht. Een aanvoerder der opstandelingen werd gewond en twee zijner medestanders gevangen genomen. Zaterdagmorgen is het stoffelijk overschot van mile. Drancours gevonden onder de puinhoopen van het kasteel te Laeken, na tal van vruchtelooze pogingen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag was men er toegekomen de laatste vlammen te dooven. Voor zoover is optemaken uit het bijna onkenbare overschot, was de gouvernante op het oogenblik, dat zij door den rook is ge stikt, in de kamer der prinses, waarschijnlijk om, na in haar eigen appartementen haar kleinoodien te hebben saamgepakt, te zien of haar meesteres reeds gered was. Tal van voorwerpen van waarde, alsook geld, werden naast het lijk gevonden. De koning en prinses Clémentine hebben 's middags een bezoek gebracht aan het ver trek, waarin de kist stond De koningin is ongesteld en moet haar kamer houden. Reeds worden voorbereidende maatregelen genomen tot een herbouw van het kasteel. BRUSSEL, 7 Jan. In den afgeloopen nacht is het ThécLtre de la Bourse door brand ge- geheel vernield. Tusschen 2^2 en 3 uur is de brand uitgebroken in de machinekamer. DegeheeleBrusselsche brandweer en bovendien die van sommige voorsteden was ter plaatse. Van den schouwburg is niets dan de muren overgebleven. Het aangrenzende Hotel Cen tral is niet door het vuur aangetast. De redding der logeergasten en der bewoners van de huizen, die den schouwburg aan de zijden insluiten, heeft zonder eenig ongeval kunnen plaats hebben. Uit het Hotel Central hebben de mannen der brandweer echter vrouwen en kinderen zoo uit het bed moeten wegdragen. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Ten 8 ure was de brandweer het vuur meester. CHARLEROI, 7 Jan. In hunne bijeen komst van gisteren hebben de mijnbestuur- ders besloten, de door de mijnwerkers ge vraagde loonsverhooging te weigeren. Nog altijd heerscht te Parijs en in de pro vinciën de influenza in al hare hevigheid. Zaterdag steeg het aantal sterfgevallen tot 431. In het geheel stierven in 1890 reeds 2440 personen te Parijs. Te Saint-Cloud kon de gemeenteraad niet vergaderen, daar voor het grootste gedeelte de leden ziek waren. Te Toulouse heeft men den schouwburg moeten sluiten en te Rouaan moest op ver scheiden lijnen de tramdienst gestaakt worden. In het marine-hospitaal te Toulon deden zich zeven influenza gevallen met doodelijken afloop voor. 50 percent der inwoners van Angoulème is ziek. Te Quimper zijn meer dan honderd soldaten in de hospitalen opge nomen moeten worden. De syndicale kamers hielden Zaterdag avond op de arbeidersbeurs een bijeenkomst om te beraadslagen over de beste middelen om tot een algemeene werkstaking te gera ken. Ruim 300 werklieden woonden deze bijeenkomst bij. Zonder stemming ging men uiteen, in de overtuiging, dat de werkstaking der mijnwerkers als het punt van uitgang beschouwd moet worden. Ter gelegenheid van Blanqui's sterfdag begaven zich een zestigtal boulangistische vereerders van den sociaal-democraat naar het kerkhof „Père Lachaisse." De boulangistische afgevaardigde Granger verheerlijke in een redevoering de nagedachtenis von Blanqui, terwijl hij dé boulangistische politiek met die door het hoofd de revolutionairen gevolgd, in verband bracht. Hij eindigde met op den plicht te wijzen, welke op de boulangislen rust, om de republikeinen met alle mogelijke middelen te bestrijden. Kreten van „leve de commune" en het ontplooien van roode vlaggen waren de eenige manifestatien die plaats hadden. Generaal Wood, die 7 Augustus bij de revue voor den keizer van Duitschland te Aldershot het opperbevel voerde, heeft van dezen vorst een degen ontvangen in een scheede rijk met diamanten bezet. De influenza heerscht sterk voort in de City, waar veel personeel van handels huizen en banken aangetast is, hetgeen de zaken zeer belemmert. De epidemie breidt zich thans snel uit over het geheele rijk, vooral in Liverpool, Birmingham en Glasow. Ook de berichten uit Amerika omtrent de griep luiden zeer ongunstig; het jongste we- kelijksch sterftecijfer te New-York steeg 400 boven het gemiddelde. De Schotsche Africa-Lakes Company heeft uit Quilimane telegrammen ontvangen, volgens welke de toestand in het Nyassaland allerhachelijkst is. Een oorlog tusschen de Portugeezen en de inboorlingen zou ophan den zijn. De Portugeesche gezant alhier laat zich zeer omzichtig uit en wil wachten op Serpa Pinto's officieel verslag, dat eerstdaags inkomen zal. De gezant gelooft dat Serpa Pinto zijn beleid schitterend zal kunnen recht vaardigen en zijn rapport zal aantoonen, dat Engeland en de Engelschen Pinto juist dank verschuldigd zijn voor zijne krachtige be scherming van Engelsche personen en be - langen. Dewijl de hoogbejaarde keizerin-weduwe Augusta sedert jaren ziekelijk is, wekt de influenza-aan val, waaraan zij thans lijdt, groote bezorgdheid, niettegenstaande het Maandag uitgegeven bulletin meldt dat de krachten der hooge lijderes vooralsnog niet vermin derd zijn. De koorts-temperat :ur bereikte eene hoogte van 40°. Keizer Wilhelm is ijlings van de jacht teruggekeerd en heeft des nachts een bezoek aan het ziekbed zijner grootmoeder gebracht. Een aantal socialistische geschriften zijn na opheheffing van het vroeger haar opgelegd verbod weder aan het verkeer teruggegeven door de rijkscommissie voor de socialisten wet. Ook is het verbod opgeheven van een kiesvereeniging te Wolfenbuttel. Die gevallen kwamen alle voor buiten Pruisen, wat de Nat. Zeitg. in verband brengt met de in parlementaire kringen heerschende meening, dat de tegenstand tegen de afschaf fing der uitzettings-bevoegdheid voornamelijk komt uit enkele kleine bondsstaten, als Sak sen en Hamburg. De regeeringspresident van Breslau heeft in een schrijven aan de plaatselijke autori teiten in het Saar- en Ruhrgebied, op de beslissing van het rijksgerechtshof gewezen, waar bepaald is, dat opruiing tot opstand een strafbaar feit is. Nadat den 25 December de aanval eener afdeeling ran den Duitschen bescher mingstroep op het versterkte kamp der Ba- naheri's met verlies van 5 dooden en 6 gekwetsten was afgeslagen, heeft Wissemann Maandag de positie der Banaheris, die met 1500 man bezet was bestormd en vernield. Aan de Duitsche zijde werden daarbij 2 blan ken en 10 inlanders gewond. BERLIJN, 7 Januari. De keizerin-weduwe Augusta is heden middag te 4 uur 30 mi nuten overleden. (Maria Louisa Augusta Catharina, geboren den 30 September 1811, dochter van Karei Frederik, groot-hertog van Saksen-Weimar, in 1829 gehuwd met den lateren keizer Wilhelm I.) Het is gebleken dat de blikken doos, die Vita voor het paleis des konings geworpen heeft, slechts onschadelijke stoffen bevatte. Vita heeft blijkbaar slechts de aandacht op zijn persoon willen vestigen. Bij eene huiszoeking in zijne kamer zijn verscheidene manuscripten gevonden met wijdloopige bespiegelingen. Een dezer ge schriften draagt ten opschrift„Psychologi sche verhandeling tot aanwijzing der oorzaken van de meeste ellenden der menschheid." De grief, die Vita tegen den minister van onderwijs had, ontstond uit diens weigering om hem de middelen te verschaffen tot uit gave van dat werk. De koning heeft aan de Ituliaansche koloniën in Afrika den naam gegeven van „Eritrea". Aan het hoofd van het bestuur staat een militaire goeverneur met drie bur gerlijke ambtenaren voor binnenlandsche zakenvoor buitenlandsche zaken en voor handel. De tegenwoordige Roode Zee werd eertijds Erythreïsche Zee genoemd. Koning Humbert heeft op een tochtje te paard een oogenblik in levensgevaar ver keerd. Toen hij Vrijdagmorgen met zijn adjudant buiten Rome reed gleed het paard uit op den glibberigen grond en viel. De koning viel met het dier, maar was reeds weer op gestaan nog vóór de adjudant hem hulp kon verleenen. De financieele toestand van Rome houdt Crispi onverdeeld bezig. Hij heeft reeds ge confereerd met Magliani, den gevolmachtigde der gemeenteteneinde de som te bepalen die de staat zal moeten voorschietentot dekking der dringende behoeften. De prinsessen Victoria en Margaretha van Pruisen zullen de feestelijkheden in het Quirinaal te Rome gedurende het carnaval, meemaken. Keizerin Frederik zal er evenwel nietaan- deelnemen. Te Turijn is een geruchtmakend pro ces in behandeling. De dochter van een zeer gezien ingezetene der stad kwam namelijk voor eenigen tijd door een val van een bal kon om 't leven, nadat zij een oogenblik te voren met haar verloofde had getwist. Deze beweert thans dat zij zichzelve van het leven heeft beroofd, doch algemeen gelooft men (lat hij het arme meisje van het balkon heeft geworpen De uitslag wordt met zeer groote belangstelling te gemoet gezien. Een correspondent van Daily News ver haalt, dat Woensdagavond te St. Louis een draad der electrische geleiding bij den hoek eener straat naar beneden viel. Eenige mi nuten later passeerde daar een zekere heer Smith met zijne vrouw en een hondje Het laatste raakte aan den draad en werd dade lijk gedood. De dame liep naar het hondje trapte op den draad en werd eenigen afstand bewusteloos weggeslingerd. De Heer Smidt kwam zijne vrouw te hulp en kreeg eveneens een schok. Er kwam een oploop en een an der man raakte aan den draad en werd even eens bewusteloos. Een brandwacht, die te hulp kwam, kreeg een hevigen schok. De dame was in zulk een ernstigen toestand.dat zij naar het hospitaal moest gebracht worden. Een paard, dat op een draad trapte, werd gedood en vele kleinere ongelukken hadden plaats. Te New-York is een der stations van Edison's electrische verlichting-maatschappij afgebrand, waardoor eene schade van f240,000 wordt geleden. De oorzaak van dezen brand wordt eveneens aan gebrekkige inrichting der geleidingen toegeschreven. over de Maand DEC., te Waalwijk. Gevallen regen 90V2 millimeter, vorig jaar December 249/10, verschil -|- 653/5. 7 regendagen 9, 10, 21, 22, 23, 24, 25. Verschil met vorig jaar Dec. 2. De meeste regen viel 9 Dec. 38 mill. De minste regen viel 10 Dec. 33/4 mill. Sneeuw 8 en 9 Dec. Vorst 1, 11 a 13, 27 31 Dec. Windkracht .2/10 3/i0 9, 23, 25, 27 en Vio 6/i0 21, 24 Dec., overige dagen Vio- Windrichting N. niet. O. 1, 3, 4, 6, 7. 15, 28 H 31. Z. 13, 14. W. 11, 23. N.O. 5, 26. N.W. 12,25. Z.O. 2, 8, 27. Z.W. 9, 10, 16 22, 24 Dec. Gevallen regen van 1 Jan. 1889—1 Jan. 1890 6697/10 m.m. Regendagen van 1 Jan. 1889—1 Jan. 1890 130. WAALWIJK, 8 Jan. 1890. Door ged. staten van Noordbrabant zijn tot prov. veearts benoemd voor het district Boksmeer de heer P. A. v. d. Munckhof voor Dinteloord Th. J. F. Kegelaarvoor Helmond A. Bierman voor Heusden P. F. Michels; voor Capelle H. A. P. Brunt. De zeereerw. heer J. van der Lee, pas toor der parochie Heike te Tilburg, heeft Zaterdag, onder vele blijken van belangstel ling, zijn 40 jarig priesterschap gevierd. Bij deze gelegenheid heeft pastoor Van der Lee van zijne parochianen een ge&chenk ter waarde van frs. 42,000 ontvangen, bestaande uit een „kruisweg" voor zijne kerk, waarvan de vervaardiging is opgedragen aan den kerk- schilder Anthony te Antwerpen. De afleve ring moet binnen zeven jaren geschieden. Zijn de vele Zondagen betrekkelijk rus tig voorbij gegaan, Zondagavond werd tot slot in deze gemeente moedwillig met een mes eene snede toegebracht op het voor hoofd van F. v. O.; een voorafgaande twist in een herberg schijnt hiertoe aanleiding te hebben gegeven. De dader is bekend. Ter voorkoming van rustverstoring werd Zondagavond alhier een persoon in bewaring gesteld. Deze scheen het prettig te vinden de voorbijgangers met een hout, waarmede hij gewapend, was te dreigen. De invulling der kaarten voor de volks telling levert ook hier nog al curiositeiten, zoo werd vraag 11 beantwoord: Ja, ik of hij was aan 't kaartspelen bij mij tehuis.; een ander vraag 4 b.v.Maandag den 14 Aug. 1815, 's morgens om 3 uur; een derde op vraag 3te oud om hoofd te zijn, als bloed verwant, kostganger enz. enz. De zangvereeniging te 's Bosch, direc teur de heer Leon C. Bouwman, zal aan staanden Vrijdag 10 Januari in de concert zaal der liedertafel uitvoeren „Odysseus," ge dicht van Paul Graff, muziek van Max Bruch. Als solisten zullen optreden Mej. A. J. Stuifsant, Rotterdam, sopraan. Mevr. Emilie Wirth, Aken, alt. harp. De heer Paul Haase, Rotterdam, baryton. De heer Engelen, Rotterdam, bas. Heeren en dames, meer dan een uur van de stad woonachtig, kunnen geintroduceerd worden tegen betaling van fl.99 Door de N. K. Harmonie te Tilburg, is een concert gegeven ten voordeele van de weezen en armen. De opbrengst bedroeg f1150, waarvan 9/10 aan de R. K. weezen en Vio aan de armen der protestantsche en Is- raelietische gemeenten aldaar zal worden uit gereikt. Naar aanleiding van het bij de tweede kamer der staten-generaal ingediend wets ontwerp, houdende bepalingen omtrent de heffing van invoerrechten naar de waarde der goederen en omtrent de statistiek van den in-, uit- en doorvoer, heeft het bestuur der „Ned. maatschappij ter bevordering van nijverheid" van belang geacht de aandacht der departementen op dit wetsontwerp te ves tigen, met aanbeveling het in hunne verga deringen ter sprake te brengen, en zoo mo gelijk daaromtrent hun gevoelen te willen mee deden vóór 1 Maart e. k. Voor de rechtbank te 's Bosch, stond verleden week terecht A. Poud 33 jaar, schoenmaker wonende te Sprang, thans ge detineerd, beschuldigd van poging tot dood slag op den onbezoldigden rijksveldwachter Aarts, te Besoijen, gepleegd den lien Nov. 1889. Het O. M. eischte schuldigverklaring en veroordeeling tot 6 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. Bezemer betwistte de qualificarie van po_,ing tot doodslag, zag in het gepleegde feit slechts het opzettelijk toe brengen van lichamelijk letsel en vroeg eene lichtere straf. Op nieuwjaarsdag heeft J. V., te Grave in beschonken toestand zijne vrouw zooda nig met een mes aan den linkerbovenarm gewond, dat er onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Daarbij bleek dat de wonde over eene lengte van 9 en eene diepte van 31/9 centimeter was toege bracht. De vrouw werd ter verpleging opge nomen in het gasthuishaar toestand blijft zorgwekkend. Tegen V. is procesverbaal op gemaakt, De woestaard heeft intusschen de wijk genomen naar Pruisen. Nadat in den nacht van den lsten op den 2den Kerstdag in de stoommeelfabriek van den heer P. Jacobs te Zevenbergen, door baldadigen groote schade aan de machine rieën was toegebracht, werd spoedig daarop deze schade hersteld, zoodat Vrijdag de fa briek weder gereed was om in werking te treden. Zaterdagnacht is echter weder door baldadigen in die fabriek schade aangericht, zoodat zij opnieuw tot stilstand gedwongen is. Het schijnt dat men thans van een val- schen sleutel heeft gebruik gemaakt om toe gang tot de fabriek te verkrijgen, daar er geen sporen van inbraak aanwezig zijn. Tengevolge van de werkstakingen in Belgie en de daardoor veroorzaakte schaarsch- te van steenkolen is men in de aardewerk fabriek der firma P. Regout Co. te Maas tricht, begonnen met ongeveer 2000 werk lieden slechts 3/4 dag te laten arbeiden. Te Winschoten kwamen Donderdaga vond jl. pl. m. 6 uur maréchaussée, rijkspo litie en telegraaf in beweging. Zekere Norder, afkomstig van Nieuwe Pekela doch woon achtig te Klooster TerApel, een man in de kracht zijner jaren, wegens oplichting te W. in voorarrest, werd in den morgen van dien dag onder geleide van den rijksveldwachter S. naar Leeuwarden getransporteerd, om voor

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2