Inboedel, Groot Influenza Griepf Ondergoed, H. HARTOG, D1ENSI BODE, §1 USUI Schoenvak. Advertentiën. Notaris RANT MUSIS SACRUM QIFIIIII ea YEEMAAI Herman Venverloo, Borstrokken.Pantalons, Qn- dirtaillos en Dames-tricots, Waalwijk. Tegen MEI aanst. C. A. Witlox Zoon, Burgerlijke stand. publiek verkoopen: Tekstboekjes op de zaal verkrijgbaar. WOLLEN prijzen zijn billijker. GEZOCHT Een nette vlugge te Waalwijk. Voorwaarden Een grossier in schoenwerk vraagt aanbiedingen Groote erfenissen. op Maandag 20 Januari 1890, bij afslag op Maandag 3 Februari 1890 KOOP 2. Een huis met 3 woningen en bouwland, strekkende vanaf de pad achter koop 1 tot aan de Oude Straat, groot 23 aren 40 centiaren. KOOP 3. Massa van koopen 1 en 2. op Donderdag 6 Februari 1890, OP y/oENSDAG Jan. l8c)0, LIEDERTAFEL WAALWIJK en BEZOOIEN, concertzanger te Amsterdam. Entrée voor vreemdelingen f0.99. Inwoners van WAALWIJK of BEZOOIEN, geen honorair lid zijnde, hebben geen toe gang. Wegens de heerschende ziekte gelieve men zijn orders zoo spoe dig mogelijk op te geven voor het zoo WARME en sterke dubbel gebreide welke naar maat worden ver vaardigd bij de firma handel in schoenmakersfournituren, Waalwijk en Omstreken. VAN DE FIRMA Inbreng en uitbetaling kunnen geschieden het hof terecht te staan wegens diefstal van een paar schoenen, terzake waarvan voor de rechtbank te Winschoten vrijspiaak, doch van den kant van het O. M. appèl volgde. Van Leeuwwarden naar zijne tijdelijke woonplaats teruggevoerd, waren bewaker en gevangene op weinige schreden nabij het huis van den bewaker, toen de gevangene, ofschoon ge boeid. wist te ontkomen en zijn weg nam door de Liefkensstraat, om in den omtrek van de Harmonie, alwaar verschillende we gen en straten samenloopen, spoorloos te ver dwijnen. Het zoeken naar den vrijheidlie venden man bleef tot nu toe vruchteloos. Een groot aantal jongens van 11 tot 15 jaar maakten het in den laatsten tijd de straten te Groningen onveilig door het plegen van brutale diefstallen. Het mocht de politie aldaar echter gelukken zeven van die knapen in handen te krijgen en wel drie wegens het stelen van brooden uit broodkarren en vier wegens het stelen van geld uit eene toon banklade. Het is opmerkelijk dat het meerendeel dier jongens hoe jong ook nog, reeds vonnissen ondergaan hebben, terwijl terwijl men zelden hoort dat deze jeugdige dieven in een ver beterhuis worden geplaatst. T. G. J., cichoreidroger en armvoogd te Blija, was wegens geleend geld aan zijn neef T. J. J., landbouwer aldaar, t 2500 schuldig, welk bedrag 1 October 11. door bemiddeling van notaris Alma, te Ferwerd, zoude voldaan worden. Den 3 October verklaarde de schuldenaar aan dien notaris, dat hij op den bepaalden dag die gelden aan den crediteur zeiven had voldaan en toonde tot staving daarvan eene verklaring, onderteekend door twee zijner werklieden, dat zij bij die betaling tegenwoordig geweest waren. De schuldeischer echter, die niets van zijn neef had ontvangen, deed hem tot betaling dagvaarden voor de rechtbank te Leeuwarden. De debiteur legde daarop aan de rechtbank eene quitantie voor het volle bedrag en rente over, gedateerd 1 October 1889 en getee- teekend met den naam van den crediteur T. J. J. Op vermoeden van valschheid werd dit stuk in beslag genomen en heeft er een on derzoek en verhoor van getuigen door den rechter-commissaris voor strafzaken plaats gehad. Daarbij moet de schuldenaar, evenals voor den burgemeester van Ferwerderadeel en den notaris Alma, eerst ten sterkste heb ben volgehouden, dat de quitantie echt was, onder zeer nauwkeurige opgave van de om standigheden, waaronder en der soort bank biljetten waarin hij zijne schuld had afgedaan. In het nauw gebracht, heeft hij eindelijk bekend, eene valsche quitantie geschreven en met den naam van zijn neet en crediteur onderteekend te hebben en dat hij door zijn beide knechten de bovenbedoelde verklaring heeft laten teekenen, zonder dat zij wisten wat deze behelsde. Hierop is hijdoor den rechter-commissaris o n middellijk gevangen genomen en naar de kanselarij overgebracht. Door den heer F. v. A. is op den Vaartdijk te Dongen een prachtige arend geschoten, die sedert eenige dagen aldaar omzwierf. Het dier had eene vlucht van l1/2 meter. Te Arnhem gebeurde Vrijdag ochtend het volgende ongeval. Een roodbonte koe die per spoor was aangevoerd, schrikte voor het fluiten eener locomotief en ging op hol. Het dier liep als razend voortsprong over een hek en kwam terecht in een weide al waar het zich zoo woest toonde dat men zich genoodzaakt zag het dood te schieten Maar dat was niet het ergste. Zekere W.J., een man van 75 jaar, werd op den Amster- damschen straatweg door het hollende dier tegen den grond gestooten, waardoor de on gelukkige een schedelbreuk kreeg, tengevolge waarvan hij een paar uur later in zijn woning is overleden. Influenza. De apothekers zitten tot laat in den nacht aan hun administratieven arbeid na overdrukke dagen. Chinine antipyrine, antifebrine, pulvis do- veri worden 'tmcest voorgeschreven. In drukke apotheken worden de bekende voorschriften van doctoren met groote praktijk, al vast vooruit gereed gemaakt om spoedig te kun nen afgeleverd worden. Alle mogelijke soorten van pastilles en drop worden, overal waar ze te verkrijgen zijn meer dan ooit gevraagd. De griep werd ook reeds gebruikt door een oplichtster, om er haar voordeel mede te doen. Zij schelt aan, de meid doet open en vraagt wat er is. „Och meisje, ik voel me zoo doodziek. Ik loop zoo heel gezond langs de straat en meteen kan ik mijn bee- nen niet meer gebruiken, waarachtig ik kan niet staan, mag ik in de keuken even uitrus ten De meid, goedig van nature, 'stemt toe en de zieke rust eenigen tijd uit in het voor huis of in de keuken. Na haar vertrek echter komt men spoedig tot de ontdekking, dat zij 'teen en ander medegepakt heeft, dat van haar gading was. Van deze oplichterij werden reeds velen het slachtoffer. Te New-York doei zich een nieuw ver schijnsel voor bij hen, die aan griep lijden. De zieken hebben namelijk een onoverwin nelijke zucht naar zelfmoord. Er moeten dan ook reeds verscheidene personen door zelfmoord een einde aan hun lijden gemaakt hebben. Dat de opgeruimde Fransche geest door geene epidemie te dempen is, bewijst het jongste Parijsche straatlied „Tout l'monde l'aTout l'monde l'a »Tout l'monde a l'Influenza „Ca commence ainsi Atchi „Et ca fïnii comm' gaAtcha De Volkstelling. Uit Oostwoud (een onderdeel van de ge meente Midwoud)wordt gemeld dat de dorps-veldwachter, die daar door den burge meester met de telling belast was, de kaarten heel gemoedelijk thuis had ingevuld. De man vond het natuurlijk in zijn stoel bij de kachel veel gezelliger dan op straat met dat gure weer. En toen men dien echt huiselijken volkstellerom rekenschap van zijn doen vroeg, antwoordde de man brutaal weg: „ja, dat doe ik „met goedvinden der ingezetenen", terwijl bij onderzoek gebleken is, dat natuurlijk niemand van de ingezetenen tot zulk een absurditeit zijn toestemming had gegeven. De landbouwer L., in goeden doen, maar even zuinig als welvarend, kon het met de telling maar niet vinden. „Pas hef de boer ees'n best jaor had, of de Könning wil der 't ziene daodelijk van mét hebben! Hoe völle kriege wy der wal weer by op?" Zeker iemand had drie huisgenooten naar elders bij de familie gestuurd, omdat hij in de meening verkeerde: „ieder man 'ne kaarte da's ieder man zien geld!" „De doleerenden te Exmorra en Allingawier hadden rubriek 8 ingevuld: „behoort tot geen kerkgenootschap, maar is van Gereformeerde gezindheid." Nu is echter de brenger dezer kaarten, een politie-agent, zoo vrij geweest om dat door te halen, en er voor in de plaats te zetten: „doleerend." Op de vraag: „waar zijt gij geboren?" vulde iemand in: „In een bedstede." De ambte naren, belast met het ophalen der kaarten hebben heel wat te doen om al de gemaakte fouten te herstellen, willen zij niet, dat de geheele volkstelling van nul en geenerlei waarde is. Engeland is nog steeds een der landen van groote erfenissen. Dit bleek weer in 1889. Er stierven 9 personen, die ieder meer dan f 6,00,000 nalieten, 27, die meer dan f-3,000,000 „waard" waren, en verder een groot aantal edelen, landeigenaars, kooplieden en fabri kanten wier erfenis meer dan f 100,000 p. st. bedroeg. De bankier Charles K. Norman (van Baring Brs.) liet f 10,896.000, sir Daniel Gooch, voorzitter van den Great Westernspoorweg ruim f 7,84o,000 na. De rijkste der overledene pairs was de graaf van Leven and Melville voor een be drag van f 6,310,692. üp hem volgen de graaf van Radnor met f 3.462,576 graaf Portman met f2,929,204, enz. Bovenaan de lijst van andere landeigenaars stond Lady Ossington, die f4 928,000 naliet, kolonel Tomline, met f4,243,116 en nog een 6-tal anderen, wier erfgenamen allen meer dan 200,üOo p. st. te verdeelen hadden. Van de fabrikanten Heten Wm. J. Cooksou ruim f 7,000,000, Julius Behrens te Manches ter f 5,043,804, mevr Platt f 4,944,000 en anderen ruim f 3,000.000 na. James Jamison, een brouwer te Dublin, verblijdde zijne erfgenamen met bijna 6 mil- lioen gulden. De voorbeeldigsten van alle ei flaters waren intusschen John Rylands en sir William Pearce, millionnairs, d. w. z. in ponden sterling. Zij vermaakten onderschei denlijk aan de erven f 30,398,064 en 12,828,000. Tot de groote erfenissen behoorde ook die van kolonel Mac Murdo, den bekenden ondernemer van den Delagoa spoorweg f 4.779,360. Zes erflatingen van buitenlanders in En geland waren van belang. De voornaamste daarvan waren graaf Greffulhe met bijna f 8,000,000 en Theodora Darthez met bijna 4 millioen. Haarsteeg, 4 Jan. Het jaar 1890 had alhier een treu;ig begin. Zekere N. E., die nogal eens rijkelijk aan Bacchus offerde, schijnt op Nieuwjaarsnacht door een val of slag zoodanig aan het hoofd verwond te zijn, dat hij den volgenden morgen daaraan is overleden. Heden is de justitie uit 's Bosch aangeko men, om een onderzoek in die treurige zaak in te stellen. Bij de Hjkschouwing bleek, dat de ongelukkige een schedelbreuk bekomen haddie als oorzaak van den dood moet beschouwd worden. De vermoedelijke dader, P. d. G. alhier, moet bekend hebben, dat hij in den bewusten nacht den verslagene een stoot heeft toege bracht, waardoor E. achterover tuimelde. De dader is heden-avond gevankelijk naar 's Bosch gevoerd. Misbruik van sterken drank heeft ongetwij feld weer een groote rol in deze ongelukkige zaak gespeeld. DRUNfcN. Over de maand December. GEBOREN: Andries, zoon van Cornelis Broer mijn en Walthera Robben. Martinus, z. van Magchiel van de Wiel en Maria van der Sanaen. M.rinus, z. van Peter van Helvert en Johanna van Bommel. Pieter, z. van Leonardus van Dommelen en Pieter- nella van Balen. Jacobus Adrianus Ma rin us, z. van Pieter van der Krabben en Elisabeth van Drunen. Maria, dochter van Joannes Baptist Snijders en Adriana van Iïulten. Jacobus, z. van Johannes van der Aa en Pieternella Boelen. Jo hanna, d. van Johannes Vrijhoeven en Maria Roozen. OVERLEDEN: Gerardus Pijnenborg, echtg. van Catharina Klerx, 75 jaren. Adriana van Mier, 18 maanden. Bernardus Antonius de Munnik, echtg. van Hendrika van de Wiel, 56 j. Adrianus Dekkers, 4 ra. Peter van den Hoven, 76 j. Franciska Bataille, 17 ra. Elizabeth Heesbeen, wed. van Hendrikus van Huiten, 80 j. Petro- nella Robben, wed van Johannes van Loon, 70 jaren. te Waalwijk, zal ten verzoeke van Mej. DIRKJE CÓRNa. VAN BEEK, echtgenoot van den heer JAC DE BEER, te Sprang, I. Ter herberge van M. VAN V DUREN, te Sprang, oij veiling telkens des avonds 7 uur: KOOP 1. Huis, erf en tuin, te Sprang, sectie B. nos 1038 en 778 groot 12 aren 23 centiaren. II, Ten huize van genoemde Mej. Dirkje Cornelia van Beek, des voormiddags 10 uur, Om contant geld: Een geheelen en goed onderhouden als: stoelen, tafels, kasten, klokken, spiegels, glas-, ijzer-, blik-, koper-en aardewerk en verdere meubelen en huisraad, alsmede de winkelopstand en wat meer zal te koop aangeboden worden. wmm ter gelegenheid van het 1273 jarig jubilé van den Directeur DER VAN met medewerking van den heer Zie verder programma's. Tegen betaling van f 3.kan men zich voor een jaar als honorair lid laten in- schrijveu. Daartoe vervoege men zich tot den heer Adr. van der Heijden, secretaris der liedertafel. HET BESTUUR. De GOEDEREN zijn zeer SOLIDE, en WARMER dan baai of bever, en de als meid-alleen in staat de zorg voor keuken en Strijken geheel op zich te nemen. Goed loon. Adres bij ANTOON TIELEN, Waalwijk, motto Dienstbode. VOOR waaronder de Spaarkas voor Waalwijk en Omstreken op spaarboekjes gelden in ontvangst neemt en uitbetaalt 1°. Het minimum bedrag van inbreng is een gulden. 2°. De rente gaat in den dag, volgende op dien van den inbrenghet jaar gerekend op 360 dagen. 3°. De reite bedraagt 3 pCt. 4°. Bedragen beoeden de f100,zijn opeischbaar op hieronder bepaalde uren; van f100,tot f300,met acht dagen en boven de 300,met eene maand voorafgaande opzegging. 5°. Inbreng kan door derden geschieden. Uitbetalingen geschieden alléén aan rechthebbenden. 1°. Door inbrengers buiten de gemeenten WAALWIJK, BAARDWIJK en BE- SOIJEN woonachtig, dagelijks van 95 uur. 2°. Voor inwoners van Waalwijk, Baard wijk en Besojen, op MAANDAG en DONDERDAG 'a namiddags van 57 uur. in alle ARTIKELEN om voortdurend tegen contant te betrekken. Brieven met opgave van prijzen worden franco ingewacht onder letter M. F. 247 bij HAASENSTEIN VOGLER A.G., Am sterdam. H 9882

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 3