Duitschland. Oostenrijk. Rusland. Azië. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. naar andere landen ruim de hellt toegenomen. Vermoedelijk heeft Zuid-Amerika daar een belangrijk deel van gekregen. In Wales dreigt een groote werkstaking der mijnwerkers. Tienduizend mijnwerkers der mijnen in de Rhonda vallei, verklaarden einde Januari het werk te zullen staken, indien eene loonsverhooging van 10 pet. niet werd toegestaan. De mijn-maatschappij en bewil ligden 77a pet. De Parnell-commissie is gereed met haar rapport; daar dit aan eenige autoriteiten ter lezing gegeven moet worden, is publicatie niet vóór medio Februari te verwachten. Volgens keizerlijk besluit zullen de verkie zingen voor den nieuwen rijksdag den 20en Februari plaats hebben. Aan het rapport, door den keizer be volen over de jongste werkstakingen der mijnwerkers, zoowel over de oorzaken als de gevolgen er van, wordt hard gewerkt. Een commissie van ambtenaren van binnenland- sche zaken, handel, openbare werken en rijks- regeering is daarmede belast. In een ongewoon zachten winternacht werd het stoffelijk overschot van keizerin Augusta Donderdag te 10 uren uit het oude keizerspaleis naar de kapel van hel slot overgebracht. Na eene korte godsdienstoe fening in de kapel naast de sterfkamer van keizer Wilhelm droegen de kamerdienaars der overledene de met rood fluweel bekleede en met goud beslagen kist naar de straat, waar 16 reusachtige onderofficieren van de grena diers haar op de schouders namen. Langzaam zette de lijkstoet zich in beweging. Vooraan ging een escadron garde du corps met zwarte kurassen, dan verschillende hooge hofbeamb ten en dan de kist. Achter deze liepen de hoogstgeplaatste hofbeambten, gevolgd door den keizer, en links van dezen de groothertog van Saksen-Weimar, rechts van hem de groothertog van Baden. Daarna volgden alle andere prinsen, hofbeambten, enz. De stoet werd door een eskadron kurassiers van de garde gesloten. Langs den korten weg van het paleis naar het slot stonden de garde troepen in twee rijen geschaard, om den vijfden man eene brandende fakkel dragende. De geheele plechtigheid werd in eerbiedige stilte aanschouwd door eene groote menigte. Bij de gesloten kist in de slotkapel sprak de hofprediker een kort gebed uit. De gemeenteraad van Weenen stond aan de ziekenfondsen een krediet van f 100Q0 toe, daar de financieele toestand dier ver- eenigingen, wegens de influenza, zeer slecht staat. Uit Weenen wordt gemeld, dat de bekende bankiersfirma „Damelnosky," te Odessa, fail liet is. Het tekort moet ongeveer 500000 roebels (f 800000) bedragen. De directeur moet zich uit de voeten hebben gemaakt. Uit China wordt weder een groote ramp bericht. Bij Nanking zijn door een waterhoos ruim honderd menschen om het leven geko men. Er werd voorts groote schade aange richt en vele booten op de Yang tse Kiang zonken. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 12 dezer, des middags 12 uur, zal door de harmonie l'Espéranceop de zaal van de Erven A. N. van Rielworden uit gevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. Woensdag 15 Januari 's avonds 7 ure, GROOT CONCERT, door de liedertafel „Oefening en Vermaak/' van Waalwijk on Bezooien, met medewerking van den heer Herman Venverloo, concertzanger te Am sterdam, op de zaal „Musis Sacrum.* Noordbrabantsckc stoomtram weg maatschap. Ontvangsten gedurende de maand Dec. 1889. OpbreDgat personenvervoer f 1384.025 goederenvervoer 1761.92 postvervoer 166,68 Diversen Totaal In Dec. 1888. f3312.625 f2815,19 Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand December 1889. Ingelegd f2624,50. Terugbetaald f 1361,73. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 917. In 1889 werden op het postkantoor uitge geven 77 nieuwe boekjes en werden 912 in lagen ontvangen tot een gezamenlijk bedrag van f 13291.775; op de hulpkantoren te Baard wijk, Bezooien en Drunen resp. 28, 18 en 42 boekjes met een aantal inlagen van 431, 283 en 633, tot een gezamenlijk bedrag van f2654.50, f2485,41 en f6902.79. WAALWIJK, 11 Jan. 1890. Bij Zr. Ms. besluit van 7 Jan. is benoemd tot vice president der arrondissemenls-recht- bank te 's Hertogenbosch, jhr. mr. L. C J. A. van Meeuwen, thans rechter in dat col lege. Met veel genoegen lazen wij in de „Deutsche Schumacher-Zeitung" van verleden Donderdag het volgende: «Fabriekmatig vervaardigd handwerk.» „In verband met het in no. 48 des vorigen jaars voorkomende artikel: „Kan de klein- industrie in de schoenmakerij concurreeren met de fabrieken?" deelen wij thans mede dat de firma A. H. van Schijndel, schoenfa brikant te Waalwijk, ons met de hand ver vaardigd schoeisel heeft toegezonden. Wij moeten constateeren dat de voor ons liggende monsters voortreffelijk zijn van uit voering en materiaal en, naar dc monsters te oordeelen, bepaald de voorkeur verdienen boven op mechanische wijze vervaardigd schoeisel. De monsters blijven nog geruimen tijd in ons bezit en kunnen door belangheb benden op ons redactiebureau onderzocht worden, enz." Iedereen zal met ons instemmen, dat deze beoordeeling zeer vleiend is voor den betrok ken fabrikant, en zijne fabriek en den goeden naam van 't Waalwijksch fabrikaat in 't alge meen ontegenzeggelijk ten goede moet komen. De handel in vee was sedert de vorige noteering iets minder geanimeerd, ofschoon de weinige rijpe kalfkoeien nog steeds door Belgische kooplieden gezocht en duur betaald werden. Voor de le qualiteit werd van f225 tot 275 besteed, voor de 2e dito f 175 200. Vette koeien met weinig voorraad 34 a 36 ct. per kg.; vette varkens 58 62 ets. per kg. schoon. In den hooihandel was het sedert de vorige noteering zeer stiler werd weinig afgeleverd en de vraag was zeer gering. Of schoon de prijs naar verlaging overhelt, is er toch van noemenswaardige prijsverandering geen sprake, en kunnen wij voor de le qual. 110, voor de 2e qual. f8,50 a 9 en voor schraal hooi f 5 A 6 noteeren, alles per 500 Kg. Stroo werd in de laatste dagen, naar dien het dorschen alom plaats heeft, meer aangeboden; het geldt naar qualiteit f8.50 a 9.per 500 Kg. De handel in aardappelen in de Boven- Langstraat blijft even stil als die in hop. Alleen met de kleine maat worden de aard appelen meest van de hand gedaan, en gelden van 12 a 15 ct. per 5 liter. De voorraad is nog gioot. In hop gaat letterlijk niets om. De influenza blijft in onze gemeente nog steeds heerschen. Er zijn zelfs lijders, die aan de gevolgen er van in levensgevaar ver- keeren. Wij lalen hier eenige raadgevingen aan gezonden volgen: Drink geen water (duin-, regenwater, enz.), tenzij het eerst goed gekookt heelt. Natuur lijke bronwateren (Apollinaris Fachinger Minerva, Selters, Victoriawater) kunnen bij matige hoeveelheden in de plaats van gekookt water gebruikt worden. Zorg dagelijks voor ruime ontlasting, eet gewoon en leef geregeld. Houd op straat den mond gesloten en haal adem door den neus. Wacht u voor groote temperatuurwis seling (tocht, wind) en verwarm uwe kamers niet te sterk (niet hooger dan 14 15° R.) Vermijd plaatsen waar veel menschen bijeen zijn en bezoek geene grieplijders, indien het niet hoogst noodzakelijk is. In het laatste geval wacht u dan voor hetgeen deze bij niezen en hoesten uitwerpen. Gebruik nooit hunne zakdoeken of linnengoed, en evenmin dat van lijders aan gewone ver koudheden of borstziekten. Blijf t'huis, zoodra gij (voor u ongewoon) hoofdpijn of pijn in den rug of lendenen ge voelt, la'er gevolgd door koude rillingen; ga plat liggen (anders wordt gij duizelig en gaat gij braken) liefst op bed onder de wol in een frissche kamer. Houd het hoofd door water koel, gebruik wat versch citroensap en lauw suikerwater zoo noodig een licht purgeermiddel (wonder olie, groene poeder), maar volstrekt geene medicijnen als chinine, antipyrine, p. doveri, enz. Deze, niet op tijd en niet in gepaste dosis gebruikt, kunnen a veel last bezorgen en zeker niet het beloop der ziekte afkorten. Ontbied uw geneesheer. Zorg zooveel mo gelijk, dat deze uwe boodschap ontvangt voor hij 's morgens uitgaat, want anders zou het best kunnen gebeurendat hij eerst laat in den avond of den volgenden dag u bezoeken kon. De miliciens der lichtingen 1886, 87 en 88, behoorende tot het reg. grenadiers en jagers en het 4e en 7e reg. infanterie, zullen elk voor 13 dagen onder de wapenen worden geroepen om in de behandeling van het nieuwe geweer geoefend te worden. De lich tingen zullen achtereenvolgens opkomen; de eerste vermoedelijk in den loop van de maand Maart a. s. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn aan gedeputeerde staten der pro vinciën toegezonden de door hem ontworpen voorschriften ter uitvoering van artikel 54 der onderwijswet. De minister verlangt daarover het gevoelen van gedeputeerde staten te vernemen. Uit het antwoord aan de eerste kamer over het ontwerp tot voortzetting der enquête blijkt, dat de regeering de vrijheid van niet werkstakers voldoende gewaarborgd acht door de bestaande wetsbepalingen en de zorg der politie. De enquête zal loopen ovei fabrieksnijver heid, handwerksnijverheid, verveningen, zee- visscherij, vervoerwezen en annexen, verze keringswezen en pensioenfondsen in meer of minder wijden omvang. Men schrijft uit Kuik: Waarschijnlijk tengevolge van de vele be zigheden, die de lOjarige volkstelling ook voor Kuik oplevert, was er in de laatste drie dagen geen politieuur. Werd vroeger reeds door een der veldwachters te 11 uur 's avonds de ronde gedaan en den herbergiers aange zegd, dat het sluitingsuur daar was, thans is hiervan niets meer te bespeuren en zit men nu rustig, in afwachting van hetgeen nader gebeuren zal. Intusschen lachen liefhebbers van laat plakken in hun vuistje. Waar zoo'n volkstelling ook al niet goed voor is. Bij de volkstelling wist te Grave een persoon niet met juistheid op te geven, wan neer en waar hij geboren was. „Daor deeën ze b'ons thuis nie aon!" gaf h:j ten antwoord. De man is nog wel de zoon van een oud burgemeester. Van dien oud-burgemeester weet men te vertellen, dat hij, toen koning Willem II in dertijd zijne gemeente bezocht, den vorst een request zou overhandigen, maar in plaats daarvan den koning bij vergissing eene reke ning van zijn schoenmaker overhandigde, die hij met het request in denzelfden zak geborgen had. De koning keek het briefje in, en gaf ten antwoord: „Hm, ik vind het niet te veel; f 14 voor een paar waterlaarzen!" Dinsdagmorgen, te halt 10 uren, stond te Heerenveen terecht: de 20jarige dienstbode Heintje Harmens, van Oldelamer, beschuldigd den 27n Nov. brand te hebben gesticht in de schuur van haren meester, Cornelis van der Veen, aldaar. De reden hiervan was 't volgende: 's Zon dags te voren had ze, zonder daartoe per missie te vragen, een viertal andere meiden bij zich gehad. Toen de vrouw dit denzelf den avond van den knecht hoorde, nam ze Heintje daarover onderhanden, die zich reeds toen voornam dit der vrouw betaald te zetten. Den heelen nacht peinsde ze over wraak en vatte toen het plan op brand te stichten, 's Maandags en Dinsdags had ze nog geen gelegenheid om dit plan te volvoeren, maar toen des Woensdags de boer naar de markt te Wolvega reed en de beide knechts naar 't land gingen, haalde ze een paar lappen, drenkte ze in petroleum, stak die aan en hield ze tegen 't hooi, zoodat dit vlam vatte. Toen ging ze weer bedaard aan 't werk, en maakte een paar malen een boodschapje in de kamer, waarbij ze door de schuur moest en dus zag of 't al brandde. Eerst de derde maal toen ze in de kamer kwam en zag dat er toch niets meer aan te doen was, waarschuw de zij de vrouw, dat er brand was. Dadelijk greep deze 't kind, ijlde naar buiten en riep de knechts, die op het land aan 't werk waren. Toen deze kwamen, was aan blusschen geen denken meer en redden zij nog eenige goe deren uit het woonhuis. Een der knechts zag de meid toen voorbij het huis loopen en be merkte tot zijne verwondering, dat ze lachte. Zevendertig stuks hoornvee, twee paarden, 198 voer hooi, de geheele huizinge en alle boerengereedschap verbrandden. Toen de boer thuiskwam, lag alles reeds in puin. Na den brand ontdekte men dat aan de geredde goederen eenige kleedingstukken ontbraken. De veldwachters Veenstra en Vond ondervroegen de meid, en hoewel zij eerst ontkende, viel ze later door de mand en bekende niet alleen de brandstichting, maar ook den diefstal. Bij huiszoeking in het woonschip harer ouders (die niet al te gunstig bekend staan) ontkende hare moeder eerst, dat er bij haar eenig goed was. Toen haar het vuur wat nader aan de schenen werd gelegd, haalde zij echter 't goed te voorschijn. De bekl., Heintje, heeft voor den rechter commissaris eene volledige bekentenis afge legd en die voor de rechtbank volgehouden. Het O. M. begon in de rechtzitting een woord te wijden aan de nagedachtenis van den overleden heer mr. J. Meinesz, die eerst door de rechtbank was aangewezen als ver dediger, maar die taak niet heeft mogen ver vullen, daar hij, na eene kortstondige ziekte, in den nacht van 5 op 6 Januari overleed. De rechtbank kende hem als een scherpzinnig jurist; de balie verliest in hem een ijverig medelid. Thans is die taak overgedragen aan den heer Mr. J. van Giffen, die er op wees, dat voor een groot deel de schuld ligt bij de ouders, die besch. eene zeer slechte opvoe ding hebben gegeven en riep de clementie in der rechtbank. Het O. M. had eene gevangenisstraf ge- êischt van 6 jaren. Woensdag is bij de werken tot aanleg van den spoorweg van den Bosch naar Krom- voort een man tusschen de buffers van twee zandwagens beklemd geraakt. De ongelukkige is in het gasthuis te 's Hertogenbosch aan de gevolgen bezweken. In de gemeente Hoofdplaat (Zeel.) heb ben de leden van den raad sinds eenigen tijd het werk gestaakt. Welke gevolgen dit voor den loop der zaken heeft, is op te maken uit hetgeen daaromtrent aan de Midd. Ct. wordt geschreven „Onder zeer ongunstige omstandigheden wordt de werkstaking der raadsleden voor onze gemeente voortgezet bij den aanvang van dit jaar. Een ingezetene is overleden zonder onder dokters behandeling te zijn ge weest. Hij kan niet begraven worden want daartoe is noodig de verklaring eens genees- heers, en de arts rler gemeente voor een jaar aangesteld moet opnieuw beüedigd worden tot lijkschouw enz. De lijkkist is voorloopig in het lijkenhuis geplaatst. De vroedvrouw der gemeente is met 31 Decem ber ontheven van hare taak, overeenkomstig de voorwaarden bij hare benoeming. Kaai en zakgelden zijn wederom niet meer invor derbaarde inning verviel met dien datum. „Intusschen is er in 1889 door de inge zetenen geen hoofdelijke omslag betaald. Het kohier werd niet eens opgemaakt. Hoe het evenwel met den financieelen toestand thans geschapen staat, is niet moeilijk te begrijpen. Wat evenwel nog erger is, een klein deel der bevolking is volstrekt niet ingenomen met de handelwijze der vroede mannen, en toch reikt de invloed van de heerschende partij zoo ver, dat de minderheid niet dan bedektelijk of „onder ons'4 hare afkeuring durft uiten." In Zuid-Europa wordt de influenza gevolgd door een honger-epidemie. In Madrid is de ellende onbeschrijfelijkde temperatuur daal de er in de laatste dagen tot 7 8 graden onder nul. De werklieden hebben met de feestdagen en door ziekte weinig verdiend de vrouwen en kinderen loopen bij honder den schreiend van honger te bedelen. Inde armenwijken zijn geen kachels, en de bewoners hebben geen verwarmende kleederen. De influenza gaat bij een derde der zieken in longontsteking overer sterven van 200 tot 300 lijders per, dag. De gouverneur van Ma drid heeft aan de directies der ziekenhuizen en aan de beambten der kerkhoven verboden mede te deelen, hoeveel sterfgevallen zich voordeden de dooden worden des nachts in alle stilte begraven. Ook in Barcelona is het zeer ergalle po gingen van liefdadigheids-vereenigingen om den hooggestegen nood te verzachten, blijken ontoereikendbij de reusachtige afmetingen, die de ellende aanneemt. In Lissabon, waar bij de kroning van Don Carlos 37000 vreem delingen waren, woedde de influenza zeer erg. Daarbij kwam de in Portugal ongewoon lage temperatuur van 5 gr. onder 0, waar door van 25 December tot 2 Januari 2400 sterfgevallen voorkwamen. Nog vreeselijker zijn de berichten over epidemie en houder - gersnood op Sicilië, en uit Griekenland,vooral uit Athene. In het paleis van koning George en bij den kroonprins staat het niet stil van bedelbrieven en zoodra een der leden van de vorstelijke familie zich in het openbaar vertoontwordt hij dadelijk door troepen bedelaars lastig gevallen. Een drauia in een krankzinnigengesticht. Een der oppassers in het krankzinnigenge sticht te Stenjevec, in Kroatië, kwam, bleek van schrik, den directeur waarschuwen dat in cel no. 8 een vreeselijk drama was afge speeld. De directeur begaf zich oogenblik- kelijk naar de cel, waar zich een ijselijk schouwspel aan zijne oogen vertoonde. Op den vloer lagen twee lijken uitgestrekt met verbrijzelden schedelde muur was bedekt met hersenen en bloed. Een krankzinnige stond somber in een hoek bevende over al zijne leden: een ander zat lachende op den rand van zijn ledikant. De directeur zag den man in den hoek voor den moordenaar aan, in de meening, dat wroeging over zijne onmenschelijke daad hem in een dergelijken somberen toestand had gebracht. Hij onder vroeg hem langdurig doch geen woord kwam over de lippen van den ongelukkige. Daar sprong plotseling de andere van het ledikant en hartelijk lachende, vertelde deze den directeur„Ik heb die twee vrouwen gedood. Die Kunz heeft zich den ganschen nacht schandelijk gedragen; zij heeft mij geen minuut rust gegund. Ik heb gedacht, dat aan zoo iets een einde moest komen. Ik heb* het deksel van een bak genomen en ferm op die Kunz losgeslagen, en ook op die Micada, die Kunz wilde helpen. Dat was een woeste geschiedenis; die vrouwen had den harde koppenen ik heb met alle macht moeten slaan en ranselen voor zij dood en stom waren. Ik heb geslagen, alsof ik kool fijn hakte. Bewaar me, het was een ruwe historie ha ha ha Inderdaad had de man op de ongeluk- kigen met zooveel woede losgeslagen, dat het deksel in stukken was gesprongen. De over heid heeft een gerechtelijk onderzoek doen instellen wegens het gebrek aan surveillance. Een kloeke daad van een spoorwegarbeider wordt door Belgische bladen vermeld. Een wissel van een klein station in Henegouwen weigerde te werken en er was een sneltrein in aantocht, welke, als hij niet op het rechte spoor kwam, in botsing zou komen met een trein van den anderen kant. Zoodra de werkman van het dreigende gevaar hoorde, ging hij tusschen de rails liggen, wrong, nog juist in tijds, den wissel op de rechte plaats

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2