Notaris RANT Inboedel, DIENSTBODE Agentuur KANTOOR, Groot CQRCBlf, Schoenvak. Advertentiën. Tegen MEI aanst. MUSIS SACRUM QlFElIIi 31 VERHAAK Herman Venverloo G. A. Witlox Zoon, Is wielrijden gezond? Burgerlijke stand. Handelsberichten. publiek verkoopen: GEZOCHT Een nette vlugge I KM ANI) Een net R.-K. jongeling WAAÏaWIJE. Tekstboekjes op de zaal verkrijgbaar. te Waalwijk. Voorwaarden Een grossier in schoenwerk vraagt aanbiedingen op Maandag 20 Januari 1890, bij afslag op Maandag 3 Februari 1890 op Donderdag 6 Februari 1890, Om contant geld: Een geheelen en goed onderhouden in pantoffels en paardenleer schoen werk. bij nette lui. Er zal meer gelet worden op goede behandeling dan op salaris. 127s jarig jubilé van den Directeur LIEDERTAFEL WAALWIJK en BEZ001EN, concertzanger te Amsterdam. Entrée voor vreemdelingen f0.99. Inwoners van WALWIJK of BEZOOIEN, geen honorair lid zijnde, hebben geen toe gang. Waalwijk en Omstreken. VAN DE FIRMA Inbreng en uitbetaling kunnen geschieden Waalwijk, baardwijk en be soden woonachtig, dagelijks van 95 uur, en hield hem zoo vast, terwijl de trein over hem heenging. Daarna stond hij op alsof er niets gebeurd was, om weer aan zijn werk te gaan. Te Rijssel werd op Nieuwjaarsdag een 14 jarige knaap vermist, die bij een oom een felicitatiebezoek gebracht had en daarna door niemand meer gezien was. Men zocht een paar dagen te vergeefs naar hem, totdat hij eindelijk op den zolder van zijn oom dood in een iommelkist gevonden werd. Men vermoedt, dat de arme jongen, die meer gedronken had dan goed voor hem was, in die kist is gaan liggen om wat te slapen en dat het deksel dichtgevallen is, zoodat hij er niet meer uit kon komen en gestikt is. Tc Sicrra-City, ia Californic zijn ver scheidene huizen en een roomsch kathol, kerk door een sneeuwval vernield. Voor zoover men weet, kwam een vrouw en een knaap door het ongeluk om het leven, maar men vreest, dat het aantal slachtoffers grooter zal blijken. Verscheidene menschen zijn gewond. Te Tarvis (Karintüic) is een jong echt paar, dat op zijn huwelijksreis per slede een tocht in het gebergte deed, met hun voer tuig, den koetsier en een bediende door een sneeuwval in een diepte van 10 meter ge slingerd. Door eenige arbeiders in de nabijheid, die het ongeluk zagen, werd spoedig hulp toe gebracht. Met veel moeite brachten zij den heer, de dame en den koetsier de beide eerstgenoemden ernstig gewond te voor schijn; maar de bediende werd niet gevonden. De paarden waren dood en de slede was verbrijzeld. Onder sterke bewaking is een wagen van St. PetersDurg met bestemming naar Parijs het Duitsche grondgebied overgegaan. In den wagen was trouwens voor 60 millioen roebel Russische staatspapieren, die aan Parijsche bankiers verzonden werden. Met de stoomboot „Guienne" is te Havre uit Amerika een berucht persoon aangebracht zekere Picavens, over wien het gerecht niet minder dan 89 vonnissen heeft uitgesproken, wegens allerlei diefstallen, met en zonder inbraak, wegens struikrooverij enz. Picavens, die het hoofd eener bende was, welke langen tijd het departement Pas-de-Calais schrik heeft aangejaagd, is door Amerika, waarheen hij had weten te ontkomen, aan Frankrijk uitgeleverd. De politieagenten te Bordeaux dreigen het werk te zullen staken Twee honderd dertig agenten hebben een adres gericht tot den burgemeester, waarin zij aandringen op ver mindering van diensttijd en ontslag van een der chefs, die hun het leven zeer lastig maakt. De burgemeester heeft hun beloofd, dat hij de grieven der agenten zal onderzoeken, maar heeft gedreigd hen te ontslaan, indien zij het adres niet terugnemen. De agenten hebben echter nog niet kunnen besluiten aan dezen eisch te voldoen. llfllliwi mt\»m h I III I H* 111! In een van de jongste nummers der „Gar- tenlaube" stelt een Duitsch medicus, geheim rath van Nuszbaum opnieuw de vraag Is wielrijden gezond maar hij neemt de vraag zooals ze daar staatm.a.w. hij vraagtis het wielrijden een beweging, die het lichaam ten goede komt geschikt om bestaande kwa len weg te nemen of andere kwalen te voor komen Zijn opstel zou daarom even goed den titel kunnen dragen het wielrijden als geneesmiddel. Reeds aan het begin van zijn lezenswaardig artikel waarvan wij hier een beknopt overzicht laten volgen geeft hij het wielrijden een plaats in de lange rij van „uitwendige geneesmiddelen" die in den laatsten tijd op den voorgrond getreden zijn als massage turnen, actieve en passieve gymnastiek, ma- chine-gymnastiek, ergostaten (raden, waarde patient aan draait, tot oefening zijner spieren) enz. De werking, die de schrijver van het wiel rijden verwacht, is vermindering van over - tollig vet, een betere bloedsomloop, verster king van de spieren en daardoor bevordering van de stofwisseling. Bij zwaarlijvige personen is door het vet te weinig ruimte gelaten aan de aderen en de bloedsomloop wordt daardoor gehinderd. Men voelt het nadeel daarvan, wanneer men eenig inspannend werk verricht; het arbeiden de lichaamsdeel moet dan 80pct. meer bloed bekomen dan in den rusttoestand en dat gaat niet, wanneer de bloedsomloop niet volkomen vrij is. Ook de spieren, die te veel met vet bezwaard zijn verrichten hun gewonen dienst niet, en vooral is het van groot gewicht de hartspier voor overtollig vet te behoeden. Lijders aan bloedarmoede (een kwaal, die dikwijls met vetaanzetting samengaat) hebben te veel water in het bloed. Een teeken van bloedarmoede is hetwanneer men bij de minste inspanning terstond in 't zweet raakt. Ook het watergehalte van spieren en zenuwen is dan te groot en hun weerstandsvermogen kleiner. Om het bloed tot het normale wa tergehalte terug brengen is het goed zich dikwijls zoolang te bewegen tot men sterk in 't*zweet komt en dan te zorgen, dat er geen spoedige afkoeling plaats grijpt. Het wielrijden wordt door den schrijver om de resultaten, die men er mede bereikt, boven andere geneeswijzen gesteld. Hij voegt er echter terstond bij dat het niet voor allen pastniet voor lijders aan acute ziekten niet voor zware ziekenvoor hen die een gebrek hebben aan de hartkleppenvoor borstiijders en lieden die spoedig hoesten. Die allen hooren op een rijwiel niet thuis. Zwakke menschen sterk te maken, dat is in de eerste plaats het doel van het wielrijden. Voor hen die gezond geboren zijn maar verzuimd hebben hun lichaam naar eisch te ontwikkelen, biedt het rijwiel een goede ge legenheid om dat verzuim te herstellen. Wie een zwakke borst heeft of hij wiens onderlijfsorganen niet naar eisch hun werking verrichten of die lijdt aan een slechte adem haling of neiging heeft tot vet worden of tot bloedarmoede, vindt in het rijwiel zijn geneesmiddel. Hersenen borst en de on derlijfsorganen winnen door de gestadige be weging. Daarbij komt het voordeel, dat de wielrijder zich beweegt in de vrije frissche luchtterwijl bij andere kuren de patient in een benauwd of stoffig lokaal werkt. De wielrijder zit op zijn stalen ros zoo bedaard mogelijkhij kan rechtop zitten, in tegenstelling van den hardlooper die het bovenlijf voorover buigt. Zijn geheele lichaam is echter in beweginghet meest werkt hij met de beenen maar ook de spieren van het lijf moeten werken bij het sturen en bij het bewaren van het evenwicht, en wanneer de weg hobbelig is worden zelfs de spieren van hals en hoofd te hulp geroepen. De berijder van een tweewieler werkt bovendien met de armen, daar zijn handen voortdurend den stuurstang moeten vasthouden; er bestaat daarbij echter geen vrees voor een vernau wing van den schouwdergordelwant de handen staan wijd genoeg van elkander. De inspanning, die voor het wielrijden vereischt wordtnoodzaakt den rijder tot diepe ademhaling, waardoor de borstkas wordt verwijd zonder dat zij haar elasticiteit ver liest. Hoe merkbaar de gevolgen van die verwijding zijn, blijkt uit het feit dat het on derscheid tusschen de in- en uitademing van maand tot maand toeneemt; bij lieden, waar het voor 6 maanden nauwelijks 2 a 3 centi meter wasis het thanszoo verhaalt de schrijver 8 a 9 centimeter. Over het nut daarvan verder uit te weiden zou overbodig zijn, daar de ervaring reeds lang heeft ge leerd, dat een dergelijke uitzetting van borst en longen de beste bescherming biedt tegen Europa's gevaarlijkste ziekte, de longtering. Aan allen, die een kamerleven leiden en den geheelen dag voer de schrijftafel of den les senaar zitten, zij dus de raad gegeven een rijwiel te koopen en goed te leeren adem halen. Door de beweging met de beenen masseert de wielrijder tegelijk het onderlijf, wekt den darm tot betere werking op en drukt het middelrif naar boven, zoodat hij zichzelven tot diepe ademhaling noopt. Bij een gewonen rit geraakt de rijder ge woonlijk licht in het zweet; zijn lichaam scheidt dan stoffen af, die in het bloed drijvei.de, slechts schade zouden hebben ge daan. In alle opzichten is het wielrijden dus versterkend voor de spieren (en daardoor van goeden invloed op de stofwisseling.) Eetlust en slaap worden door het wielrij den bevorderd. Bekend is het dat wielrijders maaltijden nemen, die een ander mensch niet zou aandurven. Maar wat vooral een gezegende invloed van het wielrijden is, is de versterking van de zenuwen. In onzen tijd van geestoverla ding ontsnapt geen enkele leeftijd, geen en kele stand aan de neurasthenie, de zenuw zwakte, in haar groote verscheidenheid van vormen. Die kwaal nu kan met het wielrijden niet samengaan. Wanneer een van hare lij ders naar het rijwiel grijpt en tegelijk de hersenoverlading laat varen, zal hij dikwijls volkomen verlossing van zijn lijden erlangen. De vrijheid, waarmee het hoofd omhoog kan worden geheven, de opgewekte werk zaamheid der huid (bij 't zweeten), het vrijer vloeien van het bloed, de verhoogde stof wisseling, de betere bloedmenging, de diepere ademhaling met de vermeerderde opneming van zuurstof, het verdwijnen van het over tollige vet en water, de betere voeding, maken het lichaam gezond en in het gezonde lichaam komt een gezonde geest te heerschen. De lust tot het leven, de lust tot den arbeid keeren terug en daarmede de vroolijke zin en de tevredenheidT Na weinige weken hou den de pijnlijke aandoeningen der zenuwen geheel op. Inderdaad, het wielrijden is een voortreffe lijk geneesmiddel, wanneer het met verstand en kennis wordt aangewend. Natuurlijk kan het beste geneesmiddel, ver keerd toegepastschadelijk werken en zelfs van de beste spijzen kan men te veel gebrui ken. Krachttoeren op het rijwiel zal dan ook geen enkele dokter goedkeuren. CAPELLE. Van 27 Dec. 1889 10 Jan. 1890. GEBOREN Aletta Antonetta, d. van Govert de Bruijn en Antonetta BranderhorstCor nelia z. van Jacobus Boeser en Soetje Oer- lemans Dingena Ariedina d van Cornelus Verhoeven en Adriana Pietronella Huijs- man Gerrit z. van Gerrit Meijer en Ja- coba Vos: Gelde z. van Roelof Jan de Jong en Anna Maria GeenenHelena Hendrika d. van Teunis Waarts en Magritha Jenneke van der Mooren. HUWELIJKS-AANGIFTEN: Johannes Blom, 23 jaren te Rotterdam en Hendrika Cornelia Faro. 20 jaren te Capelle. OVERLEDEN: Willemina Hoevenaar 61 j., laatst weduwe van Govert Gouda, vroeger we duwe van Marijnus Pols; Geertruida Gee nen 20 m.; Elisabeth Boeser 8i i., weduwe van Johannes Kuijsten. Levenloos aangegeven z. van Dirk Frings en Wil- lemin Cornelia Vos. Levenloos aangegeven d. van Hendrik us Kalten en Jenneke Rosenbrand. WAALWIJK10 Jan. De handel was ter veemarkt weer tamelijk vlug bij redelijken aanvoer. Kalfkoeien golden f145.a f280. Kalfvaarzen 1120,f210, Jonge varkens f7.a f 12,25. Ter botermarkt aangevoerd 2795 KG. van f0,79 a f 1,19 per KG. Eieren f5.a 16.00 per 100 stuks. De ledermarkt- begint iets meer levendig heid te toonen; vooral wordt veel gevraagd prima soort zwaar en licht zoolleder, waar van de voorraad niet groot is. Inferieure soorten gaan slechts bij zeer kleine partijtjes aan lage prijzen van de hand. In schors is de handel zooals meestal in dit seizoen niet druk. De prijzen blijven stationnair. te Waalwijk, zal ten verzoeke van Mej. DIRKJE CÓRNa. VAN BEEK, echtgenoot van den heer JAC DE BEER, te Sprang, I. Ter herberge van M. VAN V DUREN, te Sprang, dij veiling telkrns des avonds 7 uur: KOOP 1. Huis, erf en tuin, te Sprang, sectie B. nos 1038 en 778 groot 12 aren 23 centiaren. KOOP 2. Een huis met 3 woningen en bouwland, strekkende vanaf de pad achter koop 1 tot aan de Oude Straat, groot 23 aren 40 centiaren. KOOP 3. Massa van koopen 1 en 2. II. Ten huize van genoemde Mej. Dirkje Cornelia van Beek, des voormiddags 10 uur, als: stoelen, tafels, kasten, klokken, spiegels, glas-, ijzer-, blik-, koper- en aardewerk en verdere meubelen en huisraad, alsmede de winkel opstand en wat meer zal te koop aangeboden worden. als meid-alleen in staat de zorg voor keuken en strijken geheel op zich te nemen. Goed loon. Adres bij ANTOON TIELEN, Waalwijk, motto Dienstbode. reizende voor verschillende solide bui zen, vraagt nog een Br. fr. lett. A. C. aan het bureau van de //Echo van het Zuiden/ te Waalwijk. van eene zeer aanzienlijke familie zoekt plaatsing op een Tevens goed bekend met het Fransch. Brieven franco onder lett. A.Z. aan het bureau dezer courant. OP OENSDAG |AN. l8^0, ter gelegenheid van het DER VAN met medewerking van den heer Zie verder programma's. Tegen betaling van f3.kan men zich voor een jaar als honorair lid laten in schrijven. Daartoe ver voege men zich tot den heer Adr. van der Heijden, secretaris der liedertafel. HET BESTUUR. VOOR waaronder de Spaarkas voor Waalwijk en Omstreken op spaarboekjes gelden in ontvangst neemt en uitbetaalt 1°. Het minimum bedrag van inbreng is een gulden. 2°. De rente gaat in den dag, volgende op dien van den inbrenghet jaar gerekend op 360 dagen. 3°. De reite bedraagt 3 pCt. 4°. Bedragen beneden de f100,zijn opeischbaar op hieronder bepaalde uren; van f100,tot f 300,met acht dagen en boven de 300,met eene maand voorafgaande opzegging. 5°. Inbreng kan door derden geschieden Uitbetalingen geschieden alléén aan rechthebbenden. 1°. Door inbrengers buiten de gemeenten 2°. Voor inwoners van Waalwijk, Baard wijk en Besoijen, op MAANDAG en DONDERDAG namiddags van 57 uur. in alle ARTIKELEN om voortdurend tegen contant te betrekken. Brieven met opgave van prijzen worden frauco ingewacht onder letter M. F. 247 bij HAASENSTEIN VOGLER A.G., Ara sterdam. II 9882

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 3