Duitschland. Italië. Amerika. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. UITVOERINGEN. De begrafenis van lord Napier van Magdala bracht Dinsdag de geheele City van Londen in rep en roer. Het verkeer werd eenige uren gestremd. Het lijk werd eerst van de woning van den overledene in Extoo Square gebracht naar den Tower. Het vervoer geschiedde op een affuit van een groot kanon, getrokken door zes paarden. De fraaie eikenhouten kist was overdekt door een Britsche vlag en daarop lagen de steek, de degen en de ordeteekenen van lord Napier. Daarna volgde een koninklijk staatsierijtuig, door zes paarden getrokken en de rijtuigen der naastbestaanden (11 zonen en dochters), benevens een zeer groot aantal troepen van de artillerie en andere wapens, waartoe de overledene behoord had. In den Tower werd het lijk voor eenige minuten plechtiglijk in de kapel en daarna weder op het affuit gebracht, en nu volgde de processie den terugweg naar de St. Pauls kathedraal, waarin de begrafenis zoude plaats hebben. Van den Tower af volgde ook het zwarte paard van lord Napier, gezadeld, mei de rijlaarzen van zijn meester in de stijg beugels en geleid door twee lange gardes. Aldus ging de processie door een onaf zienbare volksmenigteterwijl de muziek Chopin's prachtigen marsch speelde, naar de kathedraal, waar de genoodigden hadden post gevat. Onder hen waren de prins van Wales, de hertog van Cambridge, prins George van Wales en lord Wolseley. De dienst werd door de voornaamste An- glikaansche geestelijken geleid en na afloop daarvan werd het lijk, met de tallooze kransen en kruizen van bloemen, in den grafkelder nedergelaten. Daar rust het thans naast Wellington, Nelson, Collingwood, Worthesh en zoovele andere groote Engelsche helden, om daar tot eeuwige herinnering aan zijn groote daden bewaard te blijven. Een groot aantal dok-arbeiders te Londen hebben opnieuw den arbeid gestaakt. Zij maken het nu wat te bont, want zij weigeren thans de voorwaarden op te volgen, die met zooveel moeite werden vastgesteld. Ook de dragers van de Billingsgate visch markt hebben den arbeid gestaakt. De werkstakingen worden nu chronisch en men gelooft dat, wanneer de cijfers voorden handel van Londen worden openbaar gemaakt, blijken zal, dat Londen in de tweede helft van 1889 zeer belangrijk is achteruitgegaan. Men heeft nu reeds de tiende werkstaking in de dokken sedert de regeling der groote, d. i. sedert 16 September. Het koninklijke jacht „Osborne" ligt thans te Portsmouth in het dok. Na een nauwkeurig onderzoek is men tot de ontdek king gekomen, dat het bijna geheel verrot is. In 1870 werd het pasgebouwd, en heeft toen 131000 (1608000) gekost. Een jaar gele den werd het nog geheel opgeknapt, wat toen 8000 (96000) kostte! Voor men er op nieuw groote sommen aan ten koste legt, is het jacht niet zeewaardig LONDEN24 Januari. Naar de Daily Chronicle uit Weenen verneemt, zouden er zeer belangrijke hervormingen ophanden zijn in de Turksche financiën. Agop-Pasha moet daartoe aan den sultan voorstellen hebben gedaan. I)e sultan zou er in toestemmen dat zijne civiele lijst met 1,000,000 ver minderd werd, terwijl de wedden van al de ambtenaren besnoeid zouden worden en hun aantal beperkt. De sterkte van het leger zou niet verminderd worden, doch de uit gaven er voor zouden streng worden gecon troleerd. Op deze wijze hoopte men het deficit te overwinnen. De regeering heeft besloten de salarissen der mindere ambtenaren in Pruisen in een bepaalde verhouding te verhoogen. Voor de beambten der spoorwegen alleen is een som van 7626000 mark (f 4575600) toegestaan. De salarissen der stokers zullen tot een maximum van 1050 mark (f630) worden vastgesteld terwijl ook het traktement der baanwachters aanmerkelijk zal worden verhoogd. In het algemeen zal de positie der mindere spoorwegbeambten en der wegwerkers het meest verbeterd worden. Het katholieke centrum heeft een ver kiezingsmanifest geopenbaard, waarbij op godsdienstvrijheid wordt aangedrongen, dat volgens hen noodzakelijker is dan de uitzonderswetten om het socialisme te bestrij den en de publieke vrijheid te beschermen. De stokers te Hamburg, die weder het werk hebben gestaakt, eischen opi.ieuw 10 mark (f6) loonsverhooging; de reeders wei geren echter hieraan toe te geven. Er had een algemeene vergadering der werkstakers plaats. De Hamburgische Correspondenz, spre kende van de arbeidstaking d.;r kolenwerkers en stokers, zegt: dat de meeste kolenwerkers en stokersdie te hunner vervanging uit Antwerpen waren gekomen, weder vertrokken zijn en door de werkstakers ruim voorzien werden van levensmiddelen. Het vertrek is rustig in het werk gegaan. In zijne zitting van Donderdag heeft het bestuur der vereeniging van mijnbezitters (Verein bergbaulicher Interessen) besloten aan den mijnwerker Meyer te Bochum, als voorzitter van de vereeniging van mijnwerkers (Verein bergmannischer Interessen in Rhein- land und Westfalen), een schrijven te richten, waarin de gestelde eischen buitensporig ge noemd en afgewezen worden, en de verwach ting uitgesprokeu woidt dat de mijnwerkers niet deelnemen zullen aan eene nieuwe ver storing des vredes, waardoor aan de belangen des vaderlands ernstig nadeel berokkend zou worden. Verder werd besloten aan de bij den Verein aangesloten mijnbesturen eene circulaire te zenden, waarin de redenen voor de weigering uiteengezet worden. BERLIJN, 24 Januari. Prins Bismarck is heden -namiddag hier aangekomen. De rijksdag heeft het. geheel der begroo ting, het leeningsontwerp voor leger en vloot benevens de posten voor spoorwegen en te legraaf aangenomen. Slechts de. sociaal-de mocraten stemden tegen. Woensdag heeft de begrafenisplechtigheid van den hertog van Aos'a plaats gehad Achter den lijkwagen volgden te voet de koning de kroonprinsde zoons van den overledene uit zijn eerste huwelijk, prins Je rome Bonaparte en zijne twee zoons Victo. en Louis, de prins Friedrich von Hohenzol- lern die den Duitschen keizer vertegenwoor digde. In den lijkstoet bevonden zich onder anderen eene deputatie van het veertiende regiment Pruisische huzarenwaarvan de hertog van Aosta' eere-commandant was. De Fransche regeering was vertegenwoordigd door generaal O'Neill, commandant van de 28ste divisie te Chambéry. De koning was zichtbaar diep ontroerd. In den lijkstoet zag men velen weenen. Door hevige sneeuwstormen, woedende over West-Amerika, is het telegraaf- en spoorweg verkeer tot stilstand gebracht. De sneeuw ligt in sommige streken bergen hoog, zoodat de sneeuwploegen machteloos zijn. Te San Fransisco zijn sedert Dinsdag der vorige week geen brievenmalen meer aangekomen. Er zijn groote hoeveelheden vee verloren gegaan. In de zuidelijker gelegen landstreken worden de spoorwegen geteisterd door overstroo mingen, vooral de Southern Pacific spoorweg. Het weder moet op den Atlantischen Oceaan in de laatste dagen verschrikkelijk zijn geweest. De dekken van de schepen Othello en Wyoming, die te New-York aan kwamen, zijn door zware zeeën beschadigd. WAALWIJK. Zondag 26 dezer, des middags 12 uur, zal door de harmonie 1'Espérance op de zaal van de Erven A. N. van Riel worden uit gevoerd 1. Le Général Boulanger, marche. Briffaux. 2. Italiana, fantaisie. Beaudonk. 3. Ernestine, polka pour piston. Van Dam. 4. Musicalisch Blumenbouquet. Thümer. BEZOOIEN. Zondag 26 Januari, concert door de Zang- vereeniging Cecilia van Waalwijk en Bezooien, in de zaal van den heer W. Brokken. rf\ WAALWIJK, 25 Januari 1890. De lijn Zvvaluvve—'s Bosch zal vermoedelijk vóór het einde van dit jaar geopend worden. Betreffende de uitbreiding van het station 's Hertogenbosch, waaromtrent voorstellen bij de tweede kamer der staten-generaal aanhan gig zijn, zal, naar de minister vertrouwt, weldra eene beslissing worden genomen. Hoorde men onlangs klagendat te Breda en Loonopzand eenige behendige lieden er hun werk van maakten om goedwillige menschen te helpen zoeken naar dubbeltjes van een zeker jaartal, ook onze gemeente wer l met een bezoek van zulke lui vereerd. De politie zat hen echter spoedig op de hielen. Het bleek een troep van 18 perso nen te zijn, afkomstig uit Frankrijk, Belgie, Zwitserland en Elzas. Zij zijn gisteren, als zonder middel van bestaan, over de grenzen uitgeleid geworden. Naar aanleiding van de influenza is op verschillende plaatsen een „bond tegen het hoed-afnemen,, gestichtwelks leden van 1 Februari atin het belang van hunne ge zondheid, bij het groeten niet meer het hoofd zullen ontblooten maar öp militaire wijze zullen „aanslaan." Dit verdient wel algemeen navolging. De gewooxite om bij het groeten den hoed af te nemen, dagteekent van den tijd der Franken. Bij dien volksstam droegen de voorname personen en de adel lang haar doch moesten de minderen plebejers en lijfeigenen hun haar kort dragen. Indien nu een mindere zijn heer tegenkwam, moest hij zijn hoofddeksel afnemen, opdat de heer zich kon overtuigen dat hij zijn haar werkelijk kort droeg Op het niet nakomen van dezen plicht, werden zelfs zware straffen gesteld. Ons groeten heeft dus volstrekt niets te maken met de malle gewoonten der Franken; daarom èn omdat het voor de gezondheid vaak na- deelig is, moest men den hoed liever niet afnemen en eenvoudig een hoofdbeweging maken, wuiven of „milttairement,, groeten. Te 's Hertogenbosch is, onder den naam van ,,'sHertogenbossche Rijvereeniging," eene sportvereeniging opgericht, waarbij reeds der tig leden toegetreden zijn. Het doel is de liefhebberij in paarden en het paardrijden aan te kweeken en, bij genoegzamen steun hardrijderijen te houden. De kamer van koophandel te Apeldoorn heeft een adres gezonden aan de tweede kamer, waarbij zij er op aandringt, de voor gestelde wet van mr. B. M. Bahlmann, „ter voorziening in den kwijnenden toestand van sommige takken van landbouw," niet tot wet te willen verheffen, en wel op de volgende gronden dat de geheele Veluwe eene graan invoerende streek is, daar men hier de op brengst van den bodem het voordeeligst kan verkrijgen door indirecten korenverkoop, nl. door vleeschproductie in den vorm van vette varkens enz. Voor de arbeidende klasse is deze graan- belasting eene broodbelasting te noemen beter zou men doen door het eerste levens onderhoud, het brood, zoo goedkoop mogelijk te maken. De hoofdcommissaris van politie te 't Gravenhage waarschuwt dat men op zijn hoede zij bij het aanknoopen van handelsbe trekking met reeds meermalen genoemde personen, die veelal schrijven op advertentiën, waarin iets te koop of ter overneming wordt aangeboden. Ook in onze gemeente schijnen wij iemand te hebben, die er werk van maakt fabrikan ten en handelaren buiten de gemeente op te lichten. Wij raden hem dit onedel bedrijf te staken, daar anders zijn naam, evenals die van 'andere leden van het „edele flesschen- trekkersgilde" in 't algemeen belang zal wor den bekend gemaakt. Dezer dagen werd melding gemaakt van een te Breda gevoerd rechtsgeding, waar bij de Bredasche Bourbons waren betrokken. Dat rechtsgeding heeft zooals mede ge meld is gevoerd tot de veroodeeling van den advocaat Mr. Daymonaz tot f 25 boete wegens smaadschrift. Ofschoon er bij de zaak zeer ernstige dingen betrokken waren en de wijze waarop aan de thans in Frank rijk als pretendenten optredende Bourbons hunne aanspraken worden betwist, iets dra matisch heeft, eindigt de zaak niettemin op de wijze als blijspelen plegen te eindigen namelijk met een huwelijk. Te Breda zijn in de vorige week ondertrouwd mr. E. B. Daymonaz en Marie Antoinette de Bourbon (wed. v. d. Horst). Eene vereeeniging van landbouwers in Sleeswijk-Holstein heeft voor hare rekening een stoomboot naar Amerika gezonden om mager vee te halen. In de omstreken van Chicago zal het vee worden gekocht, dat vervolgens in Duitschland gemest en in den handel gebracht zal worden. De zeer hooge prijzen van het mager vee in Duitschland tegenwoordig hebben de landbouwers er toe geleid tot dezen maatregel hun toevlucht te nemen. Men meldt uit Baarn Dezer dagen kreeg ons dorp een bezoek van zekeren H. W. R., uit Didam, volgens opgaaf reiziger voor den heer G. Weimer, te Heislingen. In een der hotels nam hij zijn intrek, logeerde, dineerde en soupeerde er goed, en is na eenige dagen verblijf met de noorderzon vertrokken. Hij wist ook het ver trouwen te winnen van een paar ingezete nen, en heeft van een hunner eene zijden parapluie medegenomen. Het is wel te voor zien dat hij zijne practijken op andere plaat sen zal voortzetten. In het blad Floralia is tegen dezen persoon, kenbaar aan eene in het oog loopende lange gestaltegewaar schuwd. Bij hevig stormweder zwalkte op on geveer een half uur van den Texelschen wal een Heldersche vlet, met drie personen be mand, midden op de holle zee. De zeiltjes waren stukgewaaid en tevergeefs beproefden de mannen het land te bereiken. Ondanks den storm verliet de blazerschipper P. Zegel, die reeds menige stoute redding volbracht, de h ven en stevende naar de in nood zijnde mannen. Na een gevaarlijken tocht bracht hij boot en bemanning in behouden haven. Donderdag middag half drie ontlastte zich boven Vucht eene zware donderbui. Felle bliksemstralen, onmiddellijk gevolgd door hevige donderslagen, doorkliefden de lucht. Even buiten het dorp is de bliksem in een boom geslagen. Gedurende het onweder viel er een plasregen, waarvan wij ook hier ge profiteerd hebben. Het onweder was hier niet van beteekenis. Donderdag ochtend had te IJselmonde een ongeluk plaats in de stoomhoutzagerij van den heer C. Oliemans. De machinist, een oppassend jonkman, wilde eenige werk zaamheden aan de machine verrichten, toen hij plotseling gegrepen werd en met het been beklemd raakte tusschen de machine, hetgeen ten gevolge zal hebben dat dit lichaamsdeel afgezet zal moeten worden. Door den trein, welke om 10 uur van Gronau naar Enschede vertrekt, is Woensdag avond op een paar honderd meter voor de Glanerbrug een man overreden. Toen de machinist stopte, tengevolge van de ongewone bewegingen der machine, vond hij een on bekend manspersoon van ongeveer 40 jaar dood op de rails liggen. De ongelukkige is mee naar Enschede genomen, doch nog niet herkend; naar a'Ie waarschijnlijkheid is het een Duitscher. Woensdag morgen is door den Centraal- trein, die uit Utrecht naar Amersfoort vertrekt, tusschen station De Bildt en Soest, een ploeg baas dier maatschappij overreden. Te Veendam is Dinsdag avond brand ontstaan in de behuizing van den landbouwer B. Weits, aan het Westerdiep. Het huis stond reeds in lichtelaaie vlam, toen de brandspui ten met de brandweer en de schutterij ver schenen. De behuizing was niet te redden. Het vee werd gered. Van den inboedel is weinig geborgen. Behuizing en inboedel zijn, naar men zegt, verzekerd. De bekende brandkastendief Piepers van Heerlerheide—Heerlen (L en een ander gevaarlijk persoon zekere Frans Scholl, beiden te Aken in hechtenis, zijn dezer dagen met een zwaren ijzeren ketting, welke den rech terarm en voet verbindt, in hunne cel vast- gesmeed, terwijl zij tevens scherper bewaakt worden. Naar men mededeelt, is deze voorzorgs maatregel genomen op grond dat zij, blijkens onderlinge schriftelijke mededeelingenhet plau hadden beraamd te ontvluchten. S. was ook in het bezit gevonden van een mes. De politie te Venloo heeft in verzekerde bewaring genomen J. Th. en diens huisvrouw, aldaar, als verdacht van diefstal van aard appelen uit een kuil in het veld. Bij huis zoeking zijn deze gevonden, alsmede andere voorwerpen, verdacht van niet hun eigendom te kunnen zijn. De rechtbank te Assen heeft J. N. te Anholt, gem. Ruinen, die een ander met een revolverschot verwondde, veroordeeld tot 21/2 jaar gevangenisstraf. Dit feit viel voor bij het bekende revolvergevecht, waarbij de rijks veldwachter Beierink, uit Hoogeveen, zich zoo dapper gedroeg dat hij eervol werd vermeld. H. N., te Noordlaren, die iemand te Mid- laren een oog uitstak met een mes, werd tot U/2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een zekere F. IC., woonachtig te 's Bosch bezitter van een woonwagen, zocht en vond tegen betaling voor zijn beweegbaar huis ge durende de maanden Mei tot November eene bergplaats bij J. Verdonk, in het naburige Heesbeen. Bij het weder in ontvangst ndmen van zijn voertuig bleek dat de inhoud, be staande uit lijfsieraden, kleedingstukken, glas en aardewerk, gevlogen was, zoodat van een en ander aangifte werd gedaan bij den kom- mandant der maréchaussée te Heusden. Een ijverig nasporen bracht zoowel de ge stolen goederen te voorschijn als een viertal verdachten aan het licht, zijnde 3 vrouwelijke personen H V C. F, en A. v. W., alsmede een jongmensch C. v. d. M., die zich allen, omtrent dit feit, tegenover den rechter zul len te verantwoorden hebben. Hoe treurig het feit zelf is, waardoor nu vier gezinnen een toekomst vol angst tege moet gaan, toch zal het, met het oog op de publieke veiligheid, zeer voordeelig wer ken, dat men weet dat soortgelijke diefstal len, ook maanden na dato, voor de politie zeer goed zijn op te sporen. Tilburg, 23 Jan. Er is thans weer sprake van plannen voor een scheepvaartkanaal van hier naar Oosterhout. Het zalnaar men verneemt, eene verbinding vormen tusschen de Zuid-Willemsvaartter hoogte van Sluis 7, en de Oosterhoutsche haven, met een zij tak van daar naar Breda. De belangen, die onze gemeente daarbij heeft, zijn reeds meer malen uiteengezet vooral met het oog op den daardoor sterk verminderden vrachtprijs der steenkolen, waarvan hier thans dagelijks circa 30 waggons per spoor aankomen. Ldcnhout, 22 Januari. Ter eere van het 25jarig jubilé van den burgemeester van Udenhout, den heer J. van Iersel, was het heden hier allerwege feest. Geen huis of het ontplooide de driekleur of had zich met groen getooid. Op een 5tal plaatsen had men eerepoorten met toepasselijke opschriften op gericht. Om 10 uur werd de jubilaris van zijn huis afgehaald, met een galarijtuig, daarvoor uit 's Bosch ontboden voorafgegaan door een 40tal ruiters en gevolgd door 3 open rijtuigen, waarin de leden van den gemeenteraad en eenige andere notabele ingezetenen hadden plaats genomen. Aldus werd de jubilaris door het versierde dorp rondgeleid. De muziek der Udenhoutsche Harmonie, die zich aan het hoofd van den optocht gesteld had vroolijkte het feest op. Onder eene hartelijke toespraak van den oudsten wethouder, werd den burgemeester een geschenk van zijne gemeentenaren overhandigd als een blijvend aandenken aan dezen dag. Eene schitterende illuminatie besloot het feest, dat in de beste orde afliep. Het stoomschip „Stad Bazel" heeft Zater dag morgen op het meer van Lucern te half zeven een van Weggis komend beurtschip, dat,» hoewel er een zware mist hing, geen lichten voerde, middendoor gevaren. 14 personen geraakten er bij te water, doch werden allen gered. De „Stad Bazel" heeft geen averij bekomen.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2