BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk. Amerika. BINNENLAND» Aanzienlijke geldverduisteringen zijn ont dekt bij de directie 'der telegrafen. Baron Capalema, de directeur, is dientengevolge in hechtenis genomen, met nog verscheidene andere personen. Bij de verkiezing te Lorient van een lid der kamer is de republikeinsche candidaat gekozen met 10,535 stemmen tegen 6080, die op een reactionnair waren uitgebracht. Te Valoges is de republikein gekozen met 7742 stemmen. In de kamer van afgevaardigden verklaarde de nieuwe minister van financien een voor stander te zijn van de economische staat kunde der vorige ministerien. Hij voegde er bij, dat hij hoopte dat de commissie voor de herziening van het toltarief spoedig met haren arbeid gereed zou komen. Hij is geen voorstander van eene belasting op de coupons der (binnenlandsche) schuld. Hij zal met zijne ambtgenooten nagaan welke bezuinigin gen tot stand te brengen zijn op de begroo ting van de ministers van oorlog en van marine. De minister van oorlog gaf te kennen dat er niets belangrijkers is dan eene reorga nisatie van het leger. Hij is voor den alge meen verplichten krijgsdienst. De regeering behoort het geschikte oogenblik te baat te nemen om dien maarregel i:i te voeren. De kamer nam hierna met 143 stemmen tegen 31 het eerste artikel van het ontwerp tot invoering van het algemeen stemrecht aan. In den senaat heeft Sagasta alle dissiden ten uitgenoodigd, zich aan te sluiten bij de monarchie. De kamer heeft art. 3 van het ontwerp over. het algemeen stemrecht aangenomen. Een amendementstrekkend om aan de geestelijkheid het stemrecht toe te staan werd verworpen. De gezant van Costa Rica te Madrid spreekt tegen, dat in die republiek eene revolutie is uitgebarsten. De verandering van de beambten der republiek heeft overeenkomstig de grond wet plaats gehad. Met het oog op de rust, die in Ierland is waar te nemenheeft de regeering in ver scheidene graafschappen de dwangwet in menig opzicht verzacht. De gedelegeerden der Trades-Union" hebben een bijeenkomst gehouden om te be raadslagen over den toestand der werkstakers van de South Metropolitan Gas-Company". Het resultaat der besprekingen is geweest dat den grevisten verzocht zal worden een delegatie te benoemen, welke onderzoek moet instellen naar de middelen om aan de werk staking een einde te maken. Het Noorsch schip Struan bracht te Plymouth den kapitein en de bemanning van den Nederlandschen driemast-schoener Louisa aan, welke op 11 Januari in zinkenden toe stand verlaten werd op 48 graden Noorder breedte en 8 graden Westerlengte. Tom Mann, het bekende hoofd der werklieden in de dokken, is Maandag ge vangen genomen, omdat hij buiten de kade, op de Hay Warff, waar een 400 werkstakers bijeen waren, de circulatie belemmerd heeft 'en de orde heeft trachten te verstoren. Dat men inziet, dat menig punt in het officieele rapport over de werkstakings-bewe ging aanvulling behoeft, blijkt uit de mede- deeling dat een nieuw rapport zal opgesteld worden. Bismarck heeft in zijn hoedanigheid van minister van handel den geheim-opper- regeeringsraad Camp last gegeven naar de mijndistricten te gaan, om op grond van eigen waarnemingen een rapport uittebrengen De vergadering van stokers te Ham burg,heeft het voorstel derreeders goedgekeurd, waarbij het loon bepaald wordt, zooals tot dusver gegeven is, tegen de verplichting van de zijde der werkstakers om in 1890 geene nieuwe eischen te stellen. De werkstaking is hiermede afgeloopen. De Itaiiaansche gezant te Athene beschouwt 'de'positie van Tricoupis en het geheele ka binet, trots de berichten van het tegendeel, als vrij zeker. Het oproepen der reserve is geen buitengewone maatregelonder de ge wone uitgaven komt op de begrooting van oorlog iedér 'jaar een post voor tot dat doel. Hertog Robert van Parma heeft een ver zoek tot de regeering gericht tot teruggave der bibliotheek van de stad Parma, als zijnde particulier eigendom van zijn familie. Hij schat de waarde der bandschriften en andere kostbaarheden op L millioen Irs. Men is ver langend naar het antwoord der regeering of het daaruit volgend proces, daar hieruit meer dere aanvragen zullen volgen van andere familien. De minister van oorlog deelde in zijn rap port aan den keizer mede, dat in den loop van 1890 het geheele leger herwapend is met repetitiegeweren, behalve een deel der cavallerie. De sommen, door de Delegatien hiervoor aangewezen, zijn niet overschreden, zelfs zal het mogelijk wezen in 1891 bezuinigingen in de uitgaven te brengen, indien de aanschaf fing van snelvurende kanonnen en daarvoor passende munitie deze berekening niet doet falen. Het spoorwegverkeer door de Vereenigde Staten, dat ingevolge de gevallen sneeuw acht dagen gestremd was, begint nu hersteld te worden. Volgens een bericht uit Tacoma kwam daar Zaterdag voor het eerst na acht dagen weer een spoortrein aan. Van de rei zigers, die vreeselijke ontberingen geleden heb ben zijn drie van koude en honger omge komen. Er waren toen nog in Oregon acht treinen ingesneeuwd. Donderdag 30 Januari JAAR MARKT te Waalwijk. WAALWIJK, 29 Januari 1890. Bij kon. besluit is C. G. Verwiel benoemd tot burgemeester der gemeente Besoijen. Bij kon. besluit van 22 Januari zijn tot voorzitters en burgerlijke leden en hunne plaatsvervangers in de onderscheidene mili tieraden voor de lichting der nationale mi litie van 1890 benoemd Provincie Noordbrabant: in het 1ste mi litiedistrict, tot voorzitter mr. P. C. 't Hooft, lid der prov. staten tot zijn plaatsvervanger A. G. H. van Rijckevorsel, lid der prov. st.; tot lid R. A. van de Ven, lid van den ge meenteraad van 's Hertogenbosch tot zijn plaatsvervanger J. van de Mortel, lid van den gemeenteraad van 's Hertogenboschin het 2de militiedistrict, tot voorzitter mr. M. P. M. van Dam, lid der prov. staten tot zijn plaatsvervanger J. A. van Aken, lid der prov. statentot lid mr. E. de Man Ezn., lid van den gemeenteraad van Breda tot zijn plaats vervanger E. H. A. Guljé, lid van den ge meenteraad van Breda. Naar wij vernemen zal waarschijnlijk op 1 Mei as. aan de openbare school alhier een nieuw leerplan in werking treden, waar aan tot grondslag ligt splitsing in een cur sus voor gewoon en een voor meer uitge breid lager onderwijs. Thans zijn bij de tweede kamer inge diend de bekende overeenkomsten met de Rhijn- Hollandsche- en Exploitatie-Maat schappij. De Rhijnspoor wordt genaast en de staat verdeelt al de lijnen over de Hollandsche en Exploitatie-Maatschappij in het belang van eene betere exploitatie, zoowel van de inter nationale als de binnenlandsche verbindingen. Amsterdam en Rotterdam krijgen de verbin dingen met het buitenland in eene hand. Deze regeling zal 45 millioen aan den staat kosten, waarvoor eene geldleening ad 3pCt., uit te geven voor 95 pCt., noodig zal zijn. Zij wordt berekend ten slotte een iaarüjksch voordeel van f 38,000 aan den staat te geven. STORM. Een verschrikkelijk ongeluk had Zondag avond aan de Noordhollandsche hoek plaats circa anderhalf uur van Helder, bij het dorpje Calantsoog. Daar strandde bij hooge zee en feilen storm uit het westen het Engelsche stoomschip vier- master «Loch Moidart,» kapitein Andrew van Pisagua naar Hamburg bestemd, geladen met salpeter. Door de sterke branding aan de kust werd het kolossale schip binnen enkele minuten letterlijk verbrijzeld. Wel vertrok spoedig de sleepboot „Hercules" om de ongelukkige be manning te redden, maar deze boot kon on mogelijk iets ter redding uitvoeren, zoodat van al de opvarenden, zijnde 29 man, 27 personen in de golven het leven verloren en slechts een tweetal zwemmende, uitgeput het strand .bereikten, Door den heftigen Westerstorm werd het water Zondagnacht op de rivieren krach tig opgestuwd, zoodat te Rotterdam weer eenige kelders volliepen en vele bewoners van de havens de vloedplanken plaatsten. Uit Pernis wordt gemeld Door den hoogen vloed zijn de polder Madroelen en alle langs de rivier gelegen landen onder water gezet. Uit Schoonhoven wordt van 26 Januari gemeld De Lek is hier zoo wassende, dat men het heden namiddag noodig vond, een begin te maken met het leggen der scholbalken in de veerpoort. Uit Nijmegen wordt van Zondag avond 9 uren gemeld De Waal is hier in de laatste drie etma len niet minder dan 2.83 M. gewassen, zoo dat de peilschaal op het oogenblik reeds tee kent 11.80 M. boven A. P. of 5.58 M. boven Nijmeegsch nulpunt. De Waalkade is van de Veldhuiven af tot pl. m. 100 meter beneden het veer overstroomd, zoodat de golven der gezwollen rivier op het oogenblik de koffie huizen en logementen op de Waalkade bij het veer naderen en de doorgaande gemeen schap voor voertuigen verbroken is, terwijl de passage voor voetgangers nog slechts droog voets doenlijk is over het verhoogde trottoir van 12.50 M. boven A. P. Stoombooten en andere schepen hebben in allerijl de kade boven het veer moeten verlaten en liggen thans gemeerd aan de verhoogde kade be neden het veer, daar zij zonder sloepen niet meer te bereiken waren. Tegen verderen was worden voorzorgsmaatregelen genomen. Er heerscht thans hier een hevige Z. W. storm. Uit Renkum meldt men van 26 dezer: Sedert de laatste dagen is de Rijn buiten gewoon sterk gewassen en de was houdt nog steeds onafgebroken sterk aan Reeds zijn alle aan de rivier gelegen uiterwaarden onder water gezet, en is op de stoomsteenfabrieken het vervoer van kleiaarde voor de steen fa bricage reeds gestaakt. Ook de polder het „Broek" staat diep onder water, terwijl de weilanden van „Oranje Nassau's Oord" spoe dig zullen onderloopen. Daar de rivier reeds eene buitengewone breedte heeft verkregen zal de overtocht met de gierpont spoedig moeten gestaakt worden. Uit Dorenweerd meldt men: De Rijn is sedert de laatste dagen niït minder dan 2 meter gewassen. Dientenge volge zijn niet alleen hier, maar ook aan de overzijde der rivier, benevens het Heelsum- sche Brok, onder water gezet. Daar de was in den Boven-Rijn nog even sterk blijft aan houden, kan een buitengewone hooge water stand worden verwacht. Uit Wageningen meldt men: Het water in de rivier is bijna 2 meter gewassen. In het laatste etmaal bedroeg de was 30 cM. Tengevolge het stormweder zijn aan het Lexkesveer twee bochtaken onder den ketting weggedreven en stukgeslagen. Ook te Opheusden staan de bochtvliegers onder water. Dientengevolge is op beide plaatsen de overtocht gestremd. De weg onderlangs naar Renkum is gedeeltelijk overstroomd. De polders staan vol water en bijna overal staat het water van dijk tot dijk. Bij den storm van Zondag uacht is ten noordwesten van Elburg een vaartuig gezon ken, waarbij de knecht moet zijn omgekomen. Uit Grave wordt gemeld: Zondag nacht viel een seinschot ten 1 ure bij een stand van 10,40 M. plus A. P.; de stand te 9 ure vm. was: 10,57; was in 24 uren 47 cM. De Beersche overlaten werken; de Veer- straat is overstroomd; het water staat van dijk tot dijk- de overtocht geschiedt per halve pont en roeiboot naar de Brouwerij. Wind west; storm en regen; de barometer is dalende. Men seint uit Grave van 28 Januari Stand ten 8 ure 10.61 M. boven A. P., was 5 cM. Sedert gisteren 12 uur onveran derd. De benedenmond der Beersche Maas werkt met 20 cM. over 650 M. De Bokhovensche overlaat werkt over 330 M. lengte met gem. 24 cM. overstorting naar binnen. 's Bosch, 28 Jan. 8.86 M., gew. 0.13 M. Tengevolge van den hoogen waterstand en den storm is de verbinding op de spoorweg- lijn Zevenaar Cleve—Keulen verbroken. Op den weg bij de grensscheiding tusschen Den Dungen en Berlikum is Zondag avond zekere Van I. uit Middelrode, die vermoe delijk door den storm den stoomtram niet heeft hooren naderen, en zich van achter een be neden aan den dijk staand huisje plotseling op den weg heeft begeven, door den laatsten trein, omstreeks 10 uren, overreden en gedood. De ongelukkige, wiens lijk naar het raadhuis te Berlikum is vervoerd, laat een vrouw met 7 kinderen na. Bij den heer E. v. d. M. te Wissenkerke is eene poging tot inbraak beproefd. De dief of dieven, van meening dat de bewoner boven sliep, werden echter ten zeerste teleurgesteld, toen zij met luide stem den bewoner hoorden vragen, „wat ze hebben moesten". Hierdooi afgeschriktsloegen zij op de vlucht. De politie doet onderzoek. Zondag middag had op het station Gro- nau de klerk D. J. H. B., beambte bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen, het ongeluk, terwijl hij over de rails liep door een in beweging zijnd rijtuig over reden te worden. Beide beenen werden zeer zwaar gekneusd. Hij is 's nachts aan de bekomen verwon dingen overleden. Loonopzand-Kaatsheuvel. Het vijfentwintig jarig jubilé van onzen hooggeachten burge meester, den heer P. van Dortmond, is ver leden Maandag door de gansche gemeente met de meeste opgewektheid gevierd. Van alle huizen wapperde de nationale driekleur, eerebogen waren opgerichtoptochten zijn gehoudenwaaraan .alle corporaties als om strijd hebben deelgenomen. In een woord alle gemeentenaren hebben getoond er prijs op te stellen, van hunne sympathie voor onzen burgervader te doen blijken. Hij leve lang nog en gelukkig! Bczooien. De benoeming van den heer C. G. Verwiel tot burgemeester onzer gemeente is hier algemeen met groote ingenomenheid begroet. Reeds is eene feestcommissie werk zaam om ZEd. Achtbare bij zijne installatie eene plechtige ontvangst te bereiden. Baardwijk, 26 Januari. P. de Leeuw alhier zal te Breda den cursus volgen tot opleiding van hoefsmid. Graanrechten. Over het voorstel van wet van den heer Bahlmann, ter voorziening in den kwijnenden toestand van sommige takken van landbouw, is het voorloopig verslag verschenen. Eenige twee Ie kamerleden konden niet goedkeuren, dat de voorsteller, die in zijn toelichting zelf doet uitkomen dat de ministers van binnen landsche zaken en van buitenlandsche zaken zich openlijk tegen maatregelen van protec- tionistischen aard hadden verklaard, beproeft aan een bevriend kabinet een wet van zoo ingrijpenden aard op te dringen. Enkele leden ontkenden echter, dat de minister van binnenlandsche zaken zich per tinent tegen het heffen van graanrechten zou hebben verklaard. Tegen den inhoud der memorie van toe lichting werden bedenkingen van verschil lenden aard ingebracht. Men meende te mogen aannemen, dat de bedoeling van den voorsteller is geweest, om door heffing van rechten, welke de importeurs van granen en meel zouden hebben te dragen, aan de schat kist de middelen te verschaffen om schadelijke belastingen te doen vervallen, of de land bouwers op andere wijze te hulp te komen. Voorts bestreed men het beroep op de grond wet, dat de graanbouwers even goed aanspraak hebben op bescherming van personen en goederen als de overige ingezetenen. Voor- en tegenstanders van dit ontwerp kwamen hierin overeen, dat beiden het be schouwden als een eersten stap op het gebied eener protectionistische handelspolitiek, als een eerste afwijking van de richting, welke in de laatste 25 jaren in ons land is gevolgd. Het bleek dat er vele leden waren, die het stelsel van vrijen handel voor Nederland met warmte bleven verdedigen. De tegenstel ling tusschen de belangen van handel en die van landbouw en nijverheid werd gewraakt want landbouw en nijverheid hebben voor vervoer en uitvoer hunner producten den handel noodig. Hoe schadelijk het stelsel van protectie is, werd op verschillende gronden betoogd. Deze leden waren evenzeer gekant tegen het stelsel van "fair trade" of stelsel van reciprociteit. Ten slotte werd nog gewezen op het gevaar, dat er voor een klein land als het onze in gelegen kon zijn den buiten- landschen handel door protectionistische maat regelen te ontstemmen. Vele leden konden zich met deze beschou wingen niet vereenigen. Wel verklaarden verscheidene van hen in beginsel het stelsel van vrijen handel te zijn toegedaan, maar zij waren het allen daarover eens, dat men aan dat stelsel niet al te zeer moest vasthouden en in de toepassing daarvan met de omstan digheden rekening moest houden. Protectie van takken van bedrijf, die daaraan althans tijdelijk behoefte hebben, kan dan ook in vele gevallen, mits op oordeelkundige wijze toegepast, wenschelijk zijn. Met nadruk kwam men verder op tegen de stelling, dat de be langen van handel en die van landbouw en industrie zouden samengaan. Onder deze leden waren er verscheidene, die bepaaldelijk het stelsel van „fair trade" verdedigen. Waar de vieemde producent gelegenheid vindt zich op de vrije onbeschermde markt te ontdoen van zijne overproductie, waardoor de prijzen worden gedrukt en de binnenlandsche produ cent ten zeerste wordt benadeeld, achtte men het raadzaam ook onzerzijds maatregelen van bescherming en tegenweer te nemen. Staatsbegrooting! In het regeeringsantwooid van de eerste kamer sluit de regeering zich aan bij de leden die in 't licht stelden, dat slechts eene gelei delijke uitvoering van haar program van Mei 1888 mocht verwacht worden. Het verwijt van werkeloosheid op wetgevend gebied acht zij onbillijk met het oog op de aangenomen, aanhangige of aangekondigde belangrijke wets ontwerpen. Zij verklaart te zullen blijven voortgaan uitvoering te geven aan het bij haar optreden ontwikkeld program. Tegen het verwijt van verloochening van zijn verleden verzet de minister van financien zich ernstig. Hij is evenals vroeger atkeerig van ingrijpende financiéele hervormingen. Van een algemeenen volkswensch naar her vorming in ééne bepaalde richting is tot dusver z. i. weinig gebleken; veeleer het tegendeel. Afschaffing van accijnzen op zout en zeep is voorshands niet mogelijk zonder equivalent dat niet gemakkelijk is aantewijzen. Vermin dering van zoutaccijns zal echter vermoedelijk binnen niet te langen tijd in aanmerking kunnen komen waneeer, nu de opbrengst der middelen zich in stijgende richting beweegt, men uitzetting der uitgaven blijft tegengaan. De voorstellen om tegemoet te komen aan de grieven tegen de regeling van ons ge meentelijk belastingstelsel kunnen binnen en kele weken worden tegemoet gezien. Tegen het denkbeeld om in plaats van het gefixeerde 4/5 van het personeel, aan de gemeenten toetekennen de helft van de opbrengst der accijnzen op wijn en gedistilleerd, bestaan gewichtige bezwaren. Niet alleen zou dit een volkomen reactie zijn tegen den maatregel van 1865, maar bovendien zouden de onge lijkheden uit de bestaande regeling voort vloeiende slechts verplaatst wordenniet

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2