Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. UIT YOE RINGEB 's Nachts werden door de werkstakers boden naar de andere mijnen 'gezonden. Bij de nederdaling om 4 uur Dinsdagmorgen begaven zich slechts enkele mijnwerkers aan den ar beid, op zijn hoogst 10 op de 500 in elke mijn. Minister Tirard heelt aan den minister raad voorgesteld het Champ de Mars voortaan niet meer als militair-oefenterrein te gebruiken, doch de voornaamste gebouwen der wereld tentoonstelling er voor altijd op te laten staan. De bekende overste Stoffel, tot 1870 militair attaché te Berlijn, heeft een sensatie- brochure uitgegeven: „De la possibility d une alliance franco-allemande," waarin hij de noodzakelijkheid tracht aan te toonen van een verbond tusschen Frankrijk en Duitsch- land om Europa en de Europeesche bescha ving te beschermen tegen een overheersching van Rusland. Tegelijk beweert hij, dat dit verbond slechts mogelijk is, wanneer Duitsch- land Elzas-Lotharingen aan Frankrijk terug geeft De werklieden der Hay-werf hebben den arbeid nog niet hervat. Tom Man en Carty bewegen zich onder de werkstakers om hen tot volharden aan te moedigen. Aan de ingangen der werf trachten de werkstakers hen, die willen werken, hiervan af te brengen. Woensdagavond zou een mee ting te Temperance Hall gehouden worden, waar Tom Man en andereu het woord moes ten voeren. De werkstakers zijn overtuigd, dat zij, met geduld, hun zaak zullen winnen. De orde werd niet verstoord. De gezant van Zwitserland heeft de offi - ciëele uitnoodiging van den Zwitserschen bond overhandigd om gedelegeerden te zen den naar het congres, den 5en Mei te Bern te openen, waar ter sprake zal komen eene internationale regeling ter bescherming van arbeiders. Tot dit congres worden mede uitgenoo- digd Oostenrijk, Frankrijk, Engeland en Italië, terwijl van gedachten zal gewisseld worden, welke natiën mede zullen worden genoodigd. Zwitserland zal een programma ter behande ling opstellen. Besproken zal worden een beperking der werkuren in fabrieken door alle landen tegelijkertijd in te voeren, zoo- dat de fabrikanten den prijs der producten kunnen verhoogen, zonder gevaar van schade door de concurrentie. Te Essen zal Zondag gehouden wor den eene algemeene vergadering van alle vroegere gedelegeerden der werklieden in de steenkolenmijnen van Rijnland Westfalen, ter behandeling van en besluiten tot een ge meenschappelijk optreden ten aanzien van de bekende eischen der werklieden. Uit Napels wordt bericht, dat thans, nu wegens het heerschen der influenza door de geneesheeren menigmaal versterkend dieet wordt aanbevolen, de winkeliers bij onder linge overeenkomst alle levensbehoeften tot een buitengewoon hoogen prijs hebben op gedreven. Vleesch voor soep of bouillon is er buiten bereik van behoeftige patiënten hetzelfde geldt voor eieren, melk en alle ver sterkende eetwaren. Onder het volk bestaat daardoor gevaar voor dreigende verbittering niet weinig aangevuurd door de uitingen eener verontwaardigde pers. Het kwaad is zoo ernstig, dat de stedelijke raad het zich heeft aangetrokken. Het toezicht op de neringdoenden is bui tengewoon verscherpt. Aan de slagers is o.a. bevolen, aan hunne winkels een lijst uit te hangen der prijzen van alle artikelen, ter wijl stedelijke beambten streng opletten of b. v. iets aan het gewicht ontbreekt om dit onmiddellijk bij het gerecht aan te geven. De procureur-generaal, daaromtrent geraad pleegd, heeft gezegd, dat eene gevangenis straf van 6 maanden den overtreders te wachten staat. Dinsdag is te Petersburg het verdrag ge sloten betreffende de nieuwe Russische vier percents conversie leening, tot een bedrag van f 180.000.000 met het bekende bankiers consortium. De leening dient uitsluitend tot conversie der bekende drie oude leeningen. De keizerlijke ukaze zal reeds binnenkort afgekondigd worden. Het huis van afgevaardigden der Veree- nigde Staten heeft het wetsontwerp betref fende de te houden wereldtentoonstelling aangenomen, waarbij de stad New-York ge machtigd wordt voor dat doel eene som van 10 millioen te besteden. BEZOOIEN. Uitvoering, te geven door de rederijkers kamer «Oefening kweekt kennis», bij mej de wed. J. Dekkersop Zondag 2 Febr. 1890 des avonds ten 6l/2 ure. Zie verder programma. Dinsdag 4 Febr., 7 uur, tweede winteruit- voering door de zangvereeniging «Vooruitgang zij ons Doel» van Waalwijk en Bezooien bij den heer Ant. van der Zaken. Zie verder programma. WAALWIJK, 1 Februari 1890. Donderdag namiddag ontvingen wij van onzen Haagschen correspondent een telegram, luidende„De minister van waterstaat „verklaarde in de eerste kamer zich bereid „de verbinding van Waalwijk met den nieu- „wen Maasmond als zelfstandig werk te be vorderen, als belanghebbenden hunnerzijds „medewerken." Wij zonden deze dépêche onmiddellijk ter kennisneming aan de Maasmond commissie en vernamen bij die gelegenheid van den voorzitterJhr. van Grotenhuis dat hij mr. Vos de Wael verzocht had eene audiëntie voor die commissie bij den minister van wa terstaat aan te vragen. Natuurlijk zal de commissie nu bijeenge roepen worden tot het beramen van te ne men maatregelen. Blijkens het verslag der zitting van de eerste kamer van verleden Donderdag heeft de minister over bovenbedoeld onderwerp, in antwoord aan den heer Verheijen, gezegd: „Wat de haven van Waalwijk aangaat, hierin bestaat geen verband met de werken voor den nieuwen Maasmond, en het werk moet dus later afzonderlijk worden behandeld en kan zelfs zeer nuttig zijn. De belanghebbenden moeten dan mijne pogingen steunen." In dezelfde zitting vroeg de heer de Bruijn den minister of men kan rekenen op de spoedige indiening van eene wet, betreffende de beëindiging van het geschil omtrent de quaestie der spoorwegbrug bij Gecrtruiden- berg. De minister antwoordde dat de wet be treffende de brug over de Donge bij Geer- truidenberg de kamer spoedig zal bereiken. Zij heeft het departement verlaten. Een gisteren avond door ons uit den Haag ontvangen telegram meldde, dat de eerste kamer met 20 tegen 19 stemmen de begrooting van koloniën verworpen heelt. Al de ministers waren gedurende de be handeling der begrooting van den minister van koloniën aan de zijde van hun ambtge noot in de kamer verschenen, Naar men verneemt is het ministerie gisteren na afloop van de kamervergadering nog niet bijeengekomen, om over de gevolgen van de verwerping der begrooting te beraadslagen. De Baardwijksche overlaat is overstroomd, alsook de Buitenpolders van Baardwijk en van Waalwijk. Voetgangers kunnen gebruik maken van het voetpad op de spoorwegbrug in den overlaat. De communicatie met het land van Heusden en Altena heeft plaats over den grintweg naar Drongelen, die nog vrij van water is. De handel in kalfkoeien in de Lang straat was sedert de vorige noteering opnieuw zeer geanimeerd. De gewone Belgische koop lieden besteedden voor de le qual. van f 225 tot 275. Maar ook voor particuliere rekening werden deze week de schoonste kalfkoeien gekocht. Zoo verkocht de veehouder A. v. d. H., te 's Grevelduin Kapelle, eene nagenoeg rijpe koe voor de enorme som van f 365, terwijl nog andere van de zwaarste soort voor f275 a 300 werden afgeleverd. Weikoeien werden op levering voor f 150 200 gekocht. Vette koeien met weinig voorraad 70 a 76 ct. per Kg. Vette varkens met minder koop lust 58 a 60 ct. per Kg. schoon. De handel in hooi was sedert de vorige noteering weinig beduidend, wat afgeleverd werd, was meerendeels vroeger tegen f 10 per 5U0 Kg. gekocht Verandering in den prijs is nog niet te bespeuren, hoewel het aanbod de vraag begint te overtreffen. Stroo woidt naar qualiteit voor f8 d. 9. per 500 Kg. viij aan huis geleverd. Het eerste betreft tarwestroo, het laatste rogge dito. (^De handel in aardappelen in de Boven- Langstraat blijft lusteloos; al'een worden ze bij kleine partijtjes meerendeels per kleine maat, tegen 10 i L5 ets. per 5 liter verkocht. Aangaande den handel van fokvee in Noord-Duitschland schrijft men het volgende: De prijzen zijn vooral in de Oostzee- en NoordzeepoldersHolsteinOldenburg en Oost-Friesland met 20 pet. en meer gerezen en zullen zich zonder eenigen redelijken twijfel flink staande houden. Eerste qualiteit vaarzen uit onze polders werden met f250 270 be taald. Eerste soort Hollandsch vee wordt thans veelvuldig als „Amsterdamsch ras" aangeprezen. De invoer uit Holland was tot aan den winter zeer sterk en er zijn reeds weder bestellingen van jong vee gedaan, die nog deze maand moeten worden uitgevoerd. Vaarzen die in Maart —April kalven, jong vee 11 14 maanden, en stieren worden vooral veel gevraagd. De schipbreuk bij Callantsoog! Omtrent het verongelukken van het En- gelsche viermastschip „Loch Moidart" ver neemt men nog dal, toen een sloep met 5 schipbreukelingen was omgeslagen, (slechts 2 bereikten de kust) alle nog aan boord zijnde schepelingen, 27 in getal,in de masten, vluchtten waartoe zij door de hooggaande zeëen genoodzaakt werden. Daar zouden zij de hulp afwachten, die, helaas, niet komen zou. In vertwijfeling wierpen zich vier der on- gelukkigen geheel ontkleed van de ra in zee, om te beproeven zich zwemmende le redden. Geen hunner mocht daarin echter slagen allen werden terstond door de kokende bran ding verzwolgen. Ook de 23 overgeblevenen zouden niet lang meer hebben te lijden. Het kolossale, geheel van ijzer gebouwde schip was niet tegen den onafgebroken strijd tegen wind en golven opgewassen; omstreeks 1 uur 's na middags werd het midscheeps gebroken. Ach tereenvolgens ontstonden grootere en kleinere b.euken, en de masten, ook van ijzer, vielen overboord, alle schepelingen met zich voeren de, waarvan geen enkele levend het strand bereikte. Op nog geen 150 meter afstands van den wal verloren allen het leven, zonder dat tot behoud daarvan iets kon worden beproefd! Weinige oogenblikken later werden twee lijken op het strand geworpen: van den hof meester en van een leerling der zeevaart school die ais zoodanig de reis met het schip medemaakten. Van het schip zelf was spoedig geen splinter meer te ontdekken. Uit Nieuwediep wordt geschreven, dat het onbekende schip, dat Zondag in de Zui- dergronden verongelukte, is gebleken een groote, ijzeren bark te zijn geweest, die thans op den Amerikaanschen Bol, op 4 vadem water, gezonken ligt. Bij laag water waren ra's en stengen en een gedeelte van het ach terschip zichtbaar. Wegens de onstuimige zee kon men geen onderzoek naar den naam van het schip instellen. Woensdag middag is in de rivier de Oude Maas, onder de gemeente Dubbeldam, opgevischt het lijk van een persoon, ongeveer 17 a 18 jaren oud. Vermoedelijk is dit het lijk van den persoon, die ongeveer 6 weken geleden met zijn vader onder de gemeente Sliedrecht is verdronken. Het lijk is naar de begraafplaats te Dubbeldam overgebracht. Te Poeldijk (Z.-H.) is Zondag een al leenwonend persoon, die niet wel bij 't hoofd is en eene bijzondere voorliefde voor takken en hout bezit, welke hij verzamelt en in zijn huisje bewaart, in brand geraakt, tegelijk met de brandstof, welke zijn kluis bijna geheel vulde. Een buurman snelde op zijn verschrik kelijk angstgeschreeuw toe en vond hem, als een vurige massa, over den grond kruipend. Hij wikkelde den ongelukkige in dekens rukte hem de lompen van 't lijf en bluschte den brand nog juist in tijds, die bij uitslaan naar buiten tijdens het stormweder zeer nood lottig had kunnen worden, De gekwetste is vreeselijk gewond en zal naar de verwach ting van den geneesheer vermoedelijk niet weder genezen. Zijn voortdurend woelen be lette het aanleggen vati het noodige ver band. Te Rozendaal (N.-Br.) zijn de gebroe ders F. en P. B„ goudsmid en verver, ge arresteerd en naar het huis van bewaring te Breda overgebracht. Zij worden verdacht in overleg met el kander vaLch geld vervaardigd en in om loop gebracht te hebben. Donderdag zijn bij gebrek aan bewijs uit de gevangenis te Roermond ontslagen de twee personen, onlangs te Lissabon aange houden als verdacht van diefstal bij de ban kiers Berger te Venloo. Volgens telegrafisch bericht is het Ne- derlandsch barkschip „Jantje," kapt. Boom- paal, bij Duinkerken gezonken. Van de elf opvarenden zijn slechts vijf gered. De ove rigen zijn jammerlijk verdronken. Het schip, groot 432 register ton, reeder M. E. Kuipers, te Delfzijl, werd in 1861 te Geestemunde gebouwd. In het liefdadigheidsgesticht te Oss, is op bijna 80jarigen leeftijd overleden H. Bak ker, drager der Citadel van Antwerpen en van het metalen kruis. Voor eenige dagen werd te Stiphout, na aanteekening, een voorgenomen huwelijk door de bruid opgehouden en de jongelin gen der gemeente meenden deze gebeurtenis niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan. Zij meenden naar oud gebruik te moeten „tafelen." Met groote opgewektheid werden alle mogelijke karren bij de boeien gehaald en in de kom der gemeente geplaatst onder vroolijk gezang en aanhoudend geblaas op allerlei vreemdsoortige horens. Een paar aar dige beelden prijkten op een der karren. De jongelingen schenen voldoening van hun werk te hebben en alles scheen in vriend schap en vroolijkheid te zullen eindigen. Doch geheel onverwacht ontstond, toen de hoofden door het gebruik van sterken drank verhit raakten, een hevig gevecht tusschen een groot getal personen, waarbij messen ge bruikt werden en vele vechters lichte wonden bekwamen. De politie doet onderzoek. Maandag 11. had te Onderdendam een volksconcert plaats. Tot laat in den nacht was men in zeer opgewekte stemming bijeen, en alles liep in de beste orde af. Jammer maar dat het een zoo droevig naspel had. Toen de echtelieden M. 's morgens te 4 uren te huiskwamen, wille de man, die blijkbaar wat rijkelijk aan Bachus had geof ferd, weder naar de feestzaal terugkeeren. Zijne echtgenoote verzette zich daartegen, en hieruit ontstond ee;i twist, die ten slotte zoo hoog liep, dat de man een mes trok en zijne vrouw eene zeer ernstige verwonding aan den hals toebracht. Daar de slagader niet getroffen is, bestaat er nog eenige hoop op behoud, doch daar het vrij lang duurde eer er geneeskundige hulp aanwezig was, is de toestand der verwonde, tengevolge van het groote bloedverlies, toch zeer zorgelijk. Te Spanbroek (N.-H.) was Zaterdag de negetienjarige zoon van A. Wortel, in den houtzaagmolen bezig de zagen te spannen, toen een andere knecht, die niet wist dat iemand met spannen werkzaam was, den mo len liet gaan, met het treurig gevolg dat ge noemde jongeling eene ernstige beenbreuk kreeg. Gelukkig dat bijna onmiddellijk ge neeskundige hulp kon worden verkregen van dr. Van Balen Blanken. De toestand van den lijder is naar omstandigheden bevredigend. Gevolgen van dronkenschap 1 Iemand uit Utrecht, gelogeerd in een ho tel op het Damrak te Amsterdam, is in den nacht van Maandag op Dinsdag, gedurende een ritje met een aap, zijn portefeuille, in houdende ongeveer 1600 gulden aan bank biljetten en een hypotheekbrief van f 2000 kwijtgeraakt. De man werd 's morgens vroeg in beschonken staat gevonden op de trap pen van de beurs en wist natuurlijk weinig aanwijzingen te doen. Vermoedelijk is de een of andere zakkenroller onderweg in het rijtuig ges'open en heeft dit, na zijn slag geslagen te hebben, weer even ongemerkt verlaten. De aapjeskoetsier, de bestolene, en de nummers der bankbiljetten zijn be kend Uit deze gegevens heeft nu de re cherche last om den dief, de eenige onbe kende grootheid in dit vraagstuk, uit te vis- schen. Maandag kwam te Vüssingen weder een zeer belangrijke hoeveelheid goud, ter waarde van ongeveer fl3y()i)0,000 in twee bagagewagens uit Petersburg aan. De zen ding werd begeleid door twee ambtenaren der „maatschappij Zeeland" en eenige hee- ren van het huis Rothschild te Londen, en verladen in de aansluitende mailboot „Wil lem prins van Oranje. Even buiten de Noorderpoort te Sneek is uit eene bermsloot het lijk opgehaald van een 48 jarig manspersoon, die, na ingewonnen informaliên een landbouwer uit het dorp Par- rega bleek te zijn. Den avond te voren was hij van Oosterzee naar Sneek komen loopen en tengevolge dier vermoeiende reis schijnt de ongelukkige aan den weg te zijn in slaap gevallen en zoo in het water gerold. Men meldt uit Ravenstein van 31 Jan.: Gisteren werd hier aan den Maasdijk on geveer 200 meter boven het Veerhuis in de richting naar Neerloon, aan de binnenglooi- ing, eene aanmerkelijke verzakking waarge nomen. Aaangezien de dijk ter plaatse steeds in goeden staat is geweest, werd de verzak king beschouwd als een gevolg der mollen- gaten. De noodige maatregelen, tot afwering van het dreigend gevaar, zijn in overleg met den waterstaat onverwijld genomen. Men schrijft ons uit de Meierij: Verleden Zondag vertelde men in de buurt, dat de „Rooie" op zijn uiterste lag. Verder op ging het reeds van mond tot mond dat hij was „opgekast" en goed en wel als een hond op Keesjes kerkhof begraven lag. 't Bleek echter spoedig, dat men zich zoo - wel hier als daar vergist had, en dat men niet voldoende rekening gehouden had met de levenstaaiheid van der. „Rooien". Voor hen, die den held dezer kleine historie niet kennen het volgende: De Rooie" is volgens de 7e algemeene volkstelling hoofd van het gezin, 70 jaar oud, R.K. bij naam, ongehuwd, landbouwer voor eigen rekening en wordt in dat beroep bijgestaan door een inwonend bloedverwant, zijner waardig. Hij bezit een aardig duitje, bebouwt zijn eigen akker, kookt zijn eigen potje en is verder eigenaar vati een onbeduidend corpus, een paar gluiperige oogen en kromme vingers. Sedert een paar dagen vermiste vrouw A. groenvoer aan haar plukselkuilvrouw B. meende ook zoo iets te ondervinden. Men zou samen eens toezien en de „Rooie" liep in den val. Bidden en smeeken hielp hein er niet uit. Hij heeft reeds meer zulke lesjes gehad't is echter te vreezen, dat ook dit hem niet veel baten zal. „Vossen verliezen wel hun haar, zelden hun streken." Loonopzand-Kaatsheuvel, 30 Jan Ook de gemeenteraad heeft niet achter willen blijven om den Edelachtb. heer P. v. Dortmond Gz. bij zijn jtibilé hulde te brengen. In een openbare vergadering is hij bij monde van den heer secietaris gefeliciteerd en hem namens den raad, als blijvend aan denken aan zijn feest, een prachtige barome ter aangeboden. 's (imveinocr, 30 Jan. In de gemeente raadsvergadering alhier van 29 Jan. is met algemeene stemmen besloten tot het benoe men van een derden onderwijzer. Zevenbergen, 30 Jan. De kiesvereeniging „Noordbrabant" heeft in hare vergadering van 29 dezer voor het district Zevenbergen, tot candidaten gesteld voor leden der pro-

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2