Engeland. Duitscliland. Italië. Bulgarije. Afrika. Amerika. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Weerkundige waarnemingen Parnell heelt aan den president der nati onale Liga in de Vereenigde Staten een brief geschreven, waarin hij er op aandringt om een vergadering der Liga te houden, met het oog op de algemeene verkiezingen in Groot Brittanie. Tevens vroeg Parnell om nieuwe middelen om voor de „home rule" propaganda te maken. Terstond moei hij f 25000 ontvangen hebben. Het lasterproces van Parnell tegen de Times, naar aanleiding der bekende docu menten van Pigott, liep Zaterdag plotseling af, doordien de Times aannam aan Parnell 5000 pond schadevergoeding te betalen, in welk aanbod Parnell verklaarde te berusten, hoewel hij vroeger 100,000 pd had geëischt. De afdeelingen van een vredebond or- ganiseeren een groote meeting tegen den 13en Februari, om te protesteeren tegen de wijze, waarop de Engelsche reg. een einde maakte aan het conflict met Portugalver schillende sprekers zullen alsnog beslechting door arbiters vragen. Het aftreden van Demetrio Ribeiro als mi nister van landbouw en handel van Brazilië, is zeer rustig gegaan. Hij heeft zelf zijnen opvolger, Francisco Glycerio, aangewezen. De keizer ontving Maandag den fabrikant Friedrich Kmpp in een langdurig gehoor en ontmoette Dinsdag bij het parlementaire di ner ten huize van prins Bismarck den voor- naamsten fabrikant in de Saar -streek, vrijheer Von Stumm. Deze laatste is kort geleden reeds in het geheim op Friedrichsruhe bij Bismarck geweest. Het is duidelijk dat de keizer persoonlijk met de aanzienlijkste indus- trieelen over het arbeidersvraagstuk wenschte te spreken. De keizer heeft eene opmerkelijke toe spraak gericht tot de kadetten in de groote militaire kadettenschool te Lichterfelde. Hij zeide o. a. dat in den tegenwoordigen ernsti- gen tijd aan ieder officier zware plichten zijn opgelegd. De officieren behooren zich door eenvoud en matigheid te onderscheiden, en alle weelde te vermijden. Onbehoorlijke ge dragingen tegen ondergeschikten, waarover den keizer in den laatsten tijd herhaaldelijk klachten ter oore zijn gekomen, worden door hem ten strengste afgekeurd. Een officier behoort lankmoedig en geduldig te wezen, niets onredelijks te verlangen, en steeds in dachtig te zijn dat hij door een onberispe- lijken levenswandel de tegenwoordig zoo vaak aangevallen wordende monarchie behoort te steunen. Om de financien van Rome te herstellen blijkt in de eerste plaats noodig te zijn, dat het rijk zich belaste met het betalen van den interest der stedelijke schuld en van de obli- gatien voor de Ti herwerken, terwijl de staat mede de voortzetting van de in aanbouw zijnde gebouwen geheel voor zijne rekening zal moeten nemen. Teneinde verder in de gewone uitgaven te voorzien zal het gemeentebestuur gedwongen zijn nieuwe belastingen op te leggen, hoe bezwaarlijk dit ook zij, daar in geen enkele stad van Italië de stedelijke lasten zoo hoog zijn als in Rome. Het blijkt thans, dat alle ramingen, als b. v. voor het paleis van justitie, het gebouw der poliklinieken, enz. enz. veel en veel te laag zijn geweest; zoo is b. v. gebleken, dat de raming, die voor den geheelen bouw van eerstgenoemd gebouw was opgegeven, kwa lijk toereikend is voor de fondamenten en de sousterreinen Te Napels heeft zich een comité ge vormd, om Stanley een feestelijke ontvangst te bereiden. De gemeenteraad heeft verlof verzocht en gekregen officieel daaraan deel te nemen. De koning zal zich laten verte genwoordigen en hem ten hove noodigen wegens den rouw zal geen officieel diner plaats hebben. Veel opzien wekt een open brief van den voormaligen minister Jacini over de po sitie des Pausen. Hij betoogt daarin, dat de tegenwoordige Italiaansche staatkunde vroeg of laat tot oorlog voert en dat dan de Itali aansche garantie van onafhankelijkheid van den persoon van den Paus en de vrije grond om het Vatikaan niet voldoende zijn. Hij acht een internationale verklaring der Europeesche mogendheden in deze gewenscht. Naar men meldt, moet de regeering hare laatste financiëele verplichtingen tegenover vorst Alexander nagekomen zijn, zoodat nu, behalve de geschiedkundige, geen enkele band meer tusschen Bulgarije en graaf Har- tenau bestaat. Majoor Panitza, die zich in den oorlog met Servië zoo verdienstelijk heeft gemaakt en na den val van vorst Alexander de na tionale partij belangrijke diensten bewees, is Vrijdagnacht gearresteerd. Panitza wordt beschuldigd in oproerige re devoeringen zijn superieuren en de regeering in een kwaad daglicht te hebben gesteld. Emin Pacha moet voor de betrekking van civielgouverneur van Oostelijk Soedan, met zijn zetel te Sanakin, hem door den khedive aangeboden, bedankt hebben. Emin moet besloten zijn, zoodra zijn krachten het toe laten, naar Wadelay terug te keeren. Over de middelen, om opnieuw een expe ditie uit te rusten, is hij met Duitschland aan het onderhandelen. Het ministerie van financien moet voorne mens zijn ingrijpende veranderingen te bren gen in de wijze, waarop landverhuizers wor den toegelaten. Na Maart, wanneer het ver drag met de„staats-landverhuizersmaatschap- pij" eindigt, zal genoemd ministerie zelf het toezicht over de landverhuizing op zich ne men De landverhuizers zullen dan op een plaats landen, waar zij vrij zijn van den in vloed van tusschenpersonen. Waarschijnlijk zal het gouverneurs-eiland, dat in de haven van New-"York ligt als landingsplaats in gebruik genomen worden. over de Maand JAN., te Waalwijk. Gevallen regen 88 millimetervorig jaar Januari 85/6 mill, verschil -j- 791 /6 mill. 13 regendagen 5, 6, 9, 12 a 14; 23 a 29 vorig jaar Jan. 7 regendagen, verschil -f- 6. De meeste regen viel 26 Jan. n: 223/4 mill. De minste regen viel 12 jan. Dg mill. Sneeuw 28 en 29 Jan. Vorst 1, 2, 31 Jan. Storm en stoimachtig 18, 23, 26 Jan. Windkracht 2/io a 3/io 4, *2, 13, 20, 22, 24, 27, 28, 30 Jan. 4^io a 5/io 19, 25, 29 Jan. 6/io a y10 18, 23, 26 Jan. Windrichting N. niet. O. 1 en 2. Z. 6 a 9, 14 W. 10, 12, 13,22, a -24, 27 N.-O. niet N. W. 11 Z.-O. 4, 28, 29, 3L en Z.-W. 3, 5, 15 a 21, 25, 26, 30 Januari. Gevallen regen van 1 Febr. 1889 —1 Febr. 1890 7497s mill. Regendagen van 1 Februari 1889 1 Fe bruari 1890 136. WAALWIJK, 5 Februari 1890. Ds. W. van Elden alhier heeft toezegging van beroep ontvangen naar Egmond aan Zee prov. Noordholland, en naar Deurne c. a.., bij Helmond. pCr- Te Besoijen worden druk aanstalten gemaakt voor de plechtige installatie van den nieuwbenoemden burgemeester, den heer C. G. Verwiel. Naar 't zich laat aanzien zal de ontvangst allerhartelijkst zijn. Men vindt hier achter het programma der feestelijkheden. De minister van koloniën mr. L. W. C. Keuchenius, heeft aan Z. M. den koning ont slag verzocht. Deze aanvraag is in handen van den mi nisterraad gesteld. Omtrent het door dezen uit te brengen advies bestaat op dit oogen- blik nog geen zekerheid. Van de rivieren wordt allerwege daling gemeld. In den Buitenpolder alhier is nog niet veel van den val op te merken, maar met het oog op de berichten van de Maas en het vaste weder kan men verwachten, dat het water binnen enkele dagen zal verdwe nen zijn. Er is een gat gespoeld in de kade. Wij vestigen bij deze de aandacht op de fraaie expositie, in de zaal van de erven Van Riel, alhier, van eene groote collectie schilderijen, peintures, etsen en gravuren. Wij kunnen dames en iieeren een bezoek aldaar ten zeerste aanbevelen. Men is het bekkensnijden te Osch nog niet vergeten. Althans Zaterdagavond zijn er weer twee aan den gang geweest, waarvan de een den ander verscheidene sneden en steken toebracht. Een snede in het onderlijf moet nog al aangekomen zijn. Gelukkig was de dokter er spoedig bij om de wonden dicht te naaien. De vermoedelijke dader, die Maandagmid dag zwaar geboeid naar den Bosch is ge transporteerd en de toegetakelde waren nog wel twee vrienden In de N. R. Ct. van Zondag vinden wij het volgende schrijven uit Vlijmen Het gaat ons als de kinderen Israels, die zaten neer en weenden langs de zoomen van Babylon's wijd uitgestrekte stroomen. Met droefheid staren wij op de uitgestrekte watervlakte, die aan alle zijden ons omringt Terwijl de natuur zich krachtig ontwikkelt en alle arbeid herleeft, is als met een slag alle verkeer gestaakt Eergisteren avond was de weg naar 's Bosch nog geheel droog, gis teren ochtend kon men nog even door het water rijden, en heden kon men alleen per boot of schuit over de groote wateren. Reeds komen er groote aken om in het verkeer te voorzien. Alle diligences van Van Gend en Loos, die van Heusden en Waalw'jk hebben den dienst gestaakt, de route van 's Bosch naar Waalwijk en Heusden, waarop dagelijks honderde voertuigen passeerenis thans doodsch en stil, en dat, terwijl de staten - generaal en de regeering reeds in 1875 heb ben besloten, een spoorweg van Zwaluwe naar 's Bosch te leggen, ten einde in de be hoefte van het verkeer voor de Langstraat te voorzien Die spoorweg is het merkwaar digste monument voor Nederlandsche lang zaamheid om geen ander woord te ge bruiken dat men zich kan denken. In- tusschen is deze toestand voor velen een ramp, als men slechts nagaat, dat van het geheele Land van Heusden en Altena geen belangrijke plaats kan worden beieikt zon der over water te moeten, wat in dezen tijd van drukken veehandel een niet geringe last is voor hen, die willen koopen of verkoopen. De markten te 's Bosch en Waalwijk kunnen met vee niet worden bezocht, tenzij met zeer groote moeite en kosten. De regeering heeft het afdeelingsverslag der tweede kamer beantwoord over het wets ontwerp tot goedkeuring eener met de ge meente 's Hertogenbosch gesloten overeen komst betreffende ruiling van gronden enz., voor de uitbreiding van het station 's Herto genbosch, in verband met de voltooiing van den spoorweg Zwaluwe's Hertogenbosch en de aansluiting daarvan aan den spoorweg Utrecht—Bokstel. Daarin wordt o. a. gezegd De kosten van uitvoering van het werk zijn verminderd met 4 ton gouds; de aanleg van de lijn Vlijmen—'s Bosch is f531,000 minder geraamd. Eindelijk is ook de aanleg van den spoor weg Zwaluwe—'s Bosch bespoedigd; de vol tooiing is aanbesteed en in uitvoering, en wel juist tot de grens indertijd door de tweede kamer aangegeven. Het technische onderzoek heeft aangetoond dat, hoe ook de richting van het afwaterings kanaal zij, het in elk geval zal moeten geleid worden door eene brug in den spoorweg ongeveer ter plaatse waar de 60 els brug is ontworpendaar bij het maken van eene doorlaat in den Diezedijk, ten oosten van de spoorwegbrug over die rivier, niet alleen de kosten hooger zullen zijn, doch ook bezwaren zullen ontstaan voor de afwatering, de scheep vaart en de bevloeiing, die de uitvoering van een dergelijk plan hoogst ongewenscht maken. Waar het nu vaststaat dat die hoog noodig is voor den aanleg van het door de wet be paalde kanaalzou het zeer zeker niet te rechtvaardigen zijn geweestals daarmede geen rekening ware gehouden bij den spoor wegaanleg, en men thans werken had gemaakt, die binnen enkele jaren weder veranderd moeten worden. Nu het stations-emplacement is ontworpen op eene hoogte van slechts 7.00 M A. P., zou het niet zonder bezwaar zijn den overweg te vervangen door een tunneldie niet watervrij zou kunnen gehouden worden, en welks klimmingen aan de uiteinden ongetwij feld bezwaar zouden opleveren. De milicien-verlofgangers der lichting van 1887, die van de regimenten huzaren zijn overgeplaatst bij de treincompagnieen van de regimenten veld-artzijn voor herhalings oefeningen onder de wapenen geroepen a. bij het le en 2e reg. veld-art. Vs der lichting van 28 Febr. tot 22 Maart a. s. ï/3 van 24 Maart tot 17 April en 1/3 van 18 April tot 10 Mei; b. bij het 3e reg. veld- art. 1/3 der lichting van 13 Maart tot 3 April; i/s van 8 tot 29 April en l/$ van 1 tot 22 Mei a s. Uit Utrecht vernemen wij met leed wezen dat onze beroemde landgenoot, de oud hoogleeraar Buijs Ballot, in den ouder dom van 72 jaren is overleden. De heer Dols, lid der provinciale staten van Limburg, te Sittard, die aange klaagd was wegenc meineed in eene succes sie zaak, is door de rechtbank te Maastricht vrijgesproken. Een groot aantal mannen, behoorende tot de kern der Nederlandsche industrieelen -en andere werkgevers, technologen, staat huishoudkundigen en verdere belangstellen den zijn vergaderd geweest in de zaal „Di- ligentia" in den Haag, om, ingevolge een oproeping van de heeren Westerouen van Meeteren, te Amsterdam en mr. H. J. A. Mulder, te 's Gravenhage, mede te werken tot de oprichting van een Nederlandsche vereeniging tot voorkoming Aan ongelukken in fabrieken en werkplaatsen. Onder de vele ingekomen bewijzen van instemming met dit loffelijk doel behoort ook een schrijven van Z. M. den koning, waar uit dus weder bleek, dat onze grijze Oranje vorst zich als weleer met zaken van alge meen belang kan bemoeien. In het voorloo- pig bestuur der op te richten vereeniging hebben een 15tal heeren zich terstond bereid verklaard zitting te nemen. De macht van het kleine Iemand te Goes heeft uitgerekend d t op Zuid-Beveland jaarlijks pl. m. 158009 wordt uitgegeven aan een artikel van weelde, be kend onder den naam van babbelaars". Elders noemt men ze kokienen kussentjes bolletjes of suikerspekken. Van het zielental a 1 40000 heeft de finan cier 10 pet. afgetrokken voor zuigelingen en liet overschot verminderd met 1/3 voor hen die uitsluitend suiker in koffie en thee ge bruiken. Hij houdt dan over 24U00 snoepers, die dagelijks 2 stuks (voor- en namiddag tel kens één) versmelten, bedragende per jaar van 365 dagen 17,520,000 babbelaars. Dit getal gedeeld door 3omdat men in den regel hoogstens 15 stuks koopt voor een stuiver oi 30 voor een dubbeltje, verkrijgt men het kapitale bedrag van f58400 p. jaar. Te Utrecht zijn de voorbereidende werkzaamheden in vollen gang voor de op richting eener wielerfabriek. Deze zal geëx ploiteerd worden door de Simplex Machine Co., die ook in Engeland reeds eene fabriek bezit. Men stelt zich voor een inrichting in het leven te roepen, die met de beste En gelsche kan concurreeren. Niet alleen, dat de allernieuwste machines reeds zijn aange kocht, doch de directie laat ook werktuigen vervaardigen, die voor de fabricatie van rij wielen speciaal door haar ontworpen zijn. Een daarvan is reeds gereed, doch de anderen zullen eerst over eenigen tijd in werking komen. Druneii, 4 Febr. Gisteren avond heeft de doelen Constantia bij den heer Jan Elshout zijn honoraire leden onthaald op bier met worstenbrood. Bij die gelegenheid werd opgevoerd het kluchtspel «Zoo heer zoo knecht,» dat uit stekend van stapel liep. Daarna werden nog eenige stukjes voorgedragen door den heer C. van Oudenhoven, die mede zeer in den smaak vielen. Over 't geheel was het een prettige avond. Brand te Washington. Maandag ochtend is het paleis van den minister van marine te Washington door brand vernield. Uit de berichten blijkt dat de brand met ongeloofelijke snelheid om zich heen greep en hun, die op de bovenverdiepingen waren, na het ontwaken, belette te vluchten, terwijl alles in een zwaren rook werd gehuld. Mevrouw Tracy vond haar echtgenoot reeds buiten kennis en trachtte hem nog naar het venster te slepen, doch dit gelukte haar niet. Wanhopig, waanzinnig rukte zij dit open en sprong uit het raatn, juist toen de brandlad ders, op het venster gerichthaar de vlucht zouden mogelijk maken. De ongelukkige vrouw viel ongeveer vijftien meter naar be neden en bekwam zulke ernstige verwondin gen, dat zij op de plaats zelve overleed. De brandweer was inmiddels moedig het vertrek binnengedrongenen vond den heer Tracy op den grond uitgestrekt; gedurende twee uren waren de geneesheeren bezig om hem tot kennis te brengen en gaven toen hoop op herstel, ingeval de ernstige brand wonden en de schok ran het zenuwstel niet te zwaar zijn. Nog was de heer Tracy niet beneden of voor een ra«.m op de derde verdieping ver scheen de dochter des huizes, eene bekende schoonheid in Washington, in reeds brandend nachtgewaad. Men zag, dat zij alle hoop op redding opgaf, zij vouwde de handen saam en zond een gebed ten hemel. De vlammen sloegen om haar heen meters hoog lekten de tongen; een zwakke kreet, en zij viel in het brandende gebouw. Niets werd meer van haar gevonden. De kamenier, die daarnaast hare kamer had, schijnt niet ontwaakt te zijn en onderging hetzelfde lot. Mevrouw Wilmerding en haar kind, dochter en klein dochter van den heer Tracy, hebben den sprong uit de 2e verdieping gewaagd en zijn levend, hoewel ernstig gekwetst, opgenomen, de doktoren geven hoop op behoud. De deel neming in Washington is algemeen. Een reis om de wereld in 76 dagen, 16 uren, 48 minuten. Miss Bisland, die een reis om de wereld heeft gemaakt, is verleden week te New-York, haar punt van uitgang, terug gekomen, nadat zij de reis over den Atlan- lischen Oceaan met de stoomboot Bathnia had afgelegd. Zij volbracht haar geheele reis in 76 dagen, 16 uren, 48 minuten. DEUNEN. Over de maand Januari. GEBOREN: Gerardus, zoon van Adriaan Merkx en Petronella Brok. Petrus, z. van Cor nelia Marisael en Johanna van Hullen. Johanna, dochter van Gerard Brok en Ma ria Allegonda van Hoorn. Johannes, z. van Martinus van Vcggel en Johanna van der Wiel. OVERLEDEN: Johanna Maria Obbens, 8 maanden. Anna Maria van der Zanden, 6 m. Adriana van Loon, 36 j«ren. GORINCHEM 3 Febr. Men besteedde voorristarwe f 7,a 7.25 roode dito i'6,50 f 6,60witte dito f6,90 t 7.10 inl. rogge f5,50 a 5,60 buitenl. dito f5,10 a 5,30 gerst 1'4,80 a 4,90, haver f3,a 3,25 beste kook- erwten f0,a 0,lijnzaad f-^.per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 140 koeien enpaarden. De prijzen waren als volgt: le qual. Kalfkoeien f 220 230 Kalfvaarzen f140 a 230 Melkkoeien f 160 k 250 Hok keling ossen f 00 l'/ajarige ossen f 100 130 Guiste vaarzen f Pinken f 40 a 100 Graskalveren f 30 a 70 Nuchtere kalv. f 10 a 20 Aangevoerd 8 varkens van 22 a 24 c., per half kilo, 27 biggen van f 8 a 12 per stuk Eieren f 1.—a 1.30 per 26 stuks. Boter 60 a 70 ct. per */a kilo.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2