Staatkundig' overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Bulgarije. BINNENLAND. UITYOlRIN GEN. De burgemeester dankte het hoofd der school voor zijne wenschen en zeide zijnen steun toe. Nadat aan de Oostelijke grens ordelijk gekeerd was trok men de gemeente door naar westelijke grens en keerde vervolgens terug naar de burgemeesterswoning, waar de stoet te ruim 4 uren ontbonden werd. Vooraf betuigde de burgemeester zijnen dank aan allen, die aan den optocht hadden deelgenomen. Op den tocht door de gemeente werden ZEd. Achtb. nog op verschillende punten bouquetten aangebodenals: lo. voor het huis van den secretaris door diens zoontje. 2o. Voor de woning des burgemeesters door de jonge juffr. Helena Poort. 3o. Voor de openbare school door den jongen heer Jos. Groenen, namens de Besoyensche schooljeugd. 4o. Voor de bijzondere meisjesschool door de jonge juffrouw Keetje de Bakker, namens de leerlingen. 5o. Aan de oostelijke grens, voor de woning van den president der feestcom missie door de jonge juffr. Henkelman. Bij die aanbieding werdeu heel aardige versjes opgezegd, die wij ook gaarne in ons blad zouden opnemen, indien de beschikbare ruimte het ons maar veroorloofde. Dank de doeltreffende maatregelen van de feestcommissie en van de commissarissen van orde, dank echter vooral den goeden geest, die zoowel onder de toeschouwers als onder de deelnemers aan den optocht heerschte liep deze in de allerbeste orde af. Was de stoet over 't algemeen zeer goed georganiseerd en verdienen alle corporaties en gezelschappen den grootsten lof voor hunne deelneming in 't bijzonder trokken de aandacht de beide praalwagens, de eene met bruidjes, de andere eene voorstelling gevende van de voornaamste ambachten, in de ge meente uitgeoefend wordende. Vooral deze laatste voldeed uitstekend en onder de verschillende handwerken was, naar de algemeen opinie, geen enkel beter voor gesteld, dan de schoenmakerij. Üe sociëteit de Maatschappelijke Bond heeft eer van haar werk. Na afloop van den optocht bracht de har monie l'Espérance een ovatie aan haren com missaris, den heer G. van Oudenhoven, ten wiens huize zich ook de andere commissa rissen en eenige vrienden bevonden. 's Avonds waren de eerebogen, het portaal voor de burgemeesterswoning en het raadhuis schitterend verlicht, terwijl ook verschillende huizen met transparanten prijkten. Door de beide harmonieën en de zangver - eeniging Cecilia werden nog serenades ge bracht aan het nieuwe hoofd der gemeente, ten wiens huize een aantal genoodigden aan wezig waren. De liedertatel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Besoyen gaf een volksconcert bij Mej. dewed. Dekkers, dat buitengewoon druk bezocht werd. Den heelen avond heerschte in de gan- sche gemeente een gepaste vroolijkheid en opgeruimdheid, die, voor zoover ons bekend is, door geen enkelen wanklank gestoord is. De gansche goed geslaagde feestviering maakte op ons den indruk, dat men hier te doen had, niet met iets officieels, maar met iets welgemeends, uit het hart der burgerij voortkomende. Wij zouden meenen aan onzer plicht te kort te komen, indien wij verzuimden hulde te brengen aan de feestcommissie en in de eerste plaats aan den ijverigen president, den heer G. Rubbens, voor de wijze, waarop die heeren zich van hunne moeilijke taak gekwe ten hebben. üe gunstige afloop en de opgewektheid waarmede het feest gevierd is, zijn hun eene voldoening voor de genomen moeite. Ten slotte feliciteeren ook wij den heer C. G. Verwiel als hoofd der gemeente Be- soijen; wij hopen dat hij moge voldoen aan de verwachtingen, die de ingezetenen van hem koesteren en dat hij zich steeds moge blijven verheugen in de hartelijke sym pathie, waarvan zij bij zijne installatie zulke doorslaande bewijzen hebben gegeven; dan, voorzeker, zal Besoijcn onder zijn bestuur groeien en bloeien en een schoone toekomst te gemoet gaan. De minister van buitonlandsche zaken van Belgie heeft Woensdag op een inteipellatie in zake de geruchten van een verdrag tus- schen Duitschland en Belgie geantwoord, dat Belgie geen ander verdrag zou kunnen aangaan dan een dat zijn neutraliteit beves tigt een verklaring die allen het zwijgen zal opleggen, welke meenden de stilzwijgendheid der regeering, ten aanzien van de geruchten van geheime tractaten ge lijk stond met eene bevestiging. De zaak Martineau te Parijs is nog niet uit. Zooals men weet, heeft men dezen af gevaardigde in een vergadering gewelddadig gedwongen een verzoek om ontslag als af gevaardigde te teekenen, hetwelk later door de regeering en den afgevaardigde zelf als van onwaarde werd verklaard, zoodat Mar tineau kalm zitting bleef nemen. Zijn kies- comité heeft hem opnieuw aangemaand tot nederlegging van zijn mandaat en Martineau heeft daarop geantwoord, dat hij zijn ont slag zal nemen als meer dan de helft van zijn kiezers binnen den tijd van drie weken den wensch daartoe mochten te kennen ge ven. De boulangisten zijn lang niet gerust over den uitslag. De Portugeesche regeering verzond de nota met verzoek aan de verschillende mo gendheden onverwijld een conferentie te be leggen. Algemeen hebben deze te verstaan gegeven, dat zij slechts dan tot een congres kunnen medewerkenwanneer Engeland daartoe genegen is, en dit land wenscht niet over Afrika met Portugal te spreken, voordat aan alle voorwaarden van het ultimatum, vooral het terugtrekken van troepen uit Makolololand, geheel voldaan is. De Engelsche parnellisten zijn zeer in schik met Parnell's succes in zake zijn eisch tot schadeloosstelling tegen de Times en een opmerking van de zijde der oppositie, dat Parnell zich met een twintigste heeft tevre den gesteld van hetgeen hij oorspronkelijk eischte (100000 pond sterling) beantwoorden zij met de mededeeling, dat daar tegenover staat, dat de Times, die oorspronkelijk 40 shilling aanbood, doch 5000 pond gaf, dan toch 2000 maal heeft betaald hetgeen zij eerst beschikbaar stelde. De som van 5000 p. st. is betrekkelijk laag als men in aanmerking neemt, dat de Times Parnell twee jaar lang aan het hoofd van haar kolommen heeft gebrandmerkt als den schrijver van een brief, die hem tot den aanstoker maakt van twee moorden, ja, hem zelf tot moordenaar stempelde. Het parlementaire diner, Dinsdagavond, ten huize van Duitschlands rijkskanselier gehouden, is voor dezen laatste een groot succes geweest: de jonge vorst heeft deze gelegenheid gebezigd om den grijzen dienaar zijn toegenegenheid te betoonen zoo aan het diner als na afloop ervan. Men heeft aan dit maal, dat door een dertigtal uitverkoornen werd bijgewoond, het nuttige met het aangename weten te veree- nigen; de vragen van den dag zijn in den breede besproken en de keizer nam er onaf gebroken deel aan, terwijl zijn belangstelling in de quaesties, de sociale beweging betref fend, wel het duidelijkst valt aan te toonen door het feit, dat hij twee uur langer (tot elf uur in den avond) ten huize van den lianselier is gebleven dan vooraf bepaald was. Natuurlijk loopen er allerlei geruchten aangaande hetgeen door den vorst en zijn kanselier zou zijn gezegd, maar 't verdient geen geloof. De „Reichsanzeiger" van Woensdag be vatte een tweetal keizerlijke aanschrijvingen, één aan den kanselier en een aan de mi nisters van openbare werken en handel en nijverheid. In de aanschrijving aan vorst Bismarck wordt 's keizers besluit kenbaar gemaakt den toestand der Duitsche werk lieden te verbeteren door samenroeping van een internationale conferentie en in de aan schrijving aau den minister wijst hij op de wettelijke bepalingen, die noodig zijn, om de positie van den werkman uit materieel en zedelijk oogpunt te verbeteren. De beide aanschrijvingen zijn van groote beteekenis en men mag als zeker aannemen, dat de Duitsche wetgever in het bijzonder aan den arbeid zal moeven gaan om den socialen strijd zoo al niet te beëindigen dan toch minder scherp te maken. Het hoofddoel is een internationaal con gres te beleggen, ten einde te beraadslagen op welke wijze aan de verlangens kan wor den voldaan, bij de werkstakingen der laatste jaren kenbaar gemaakt en met de voorbe reidende discussien zal zich hebben bezig te houden de staatsraad, met toevoeging van een aantal deskundigen. Bij de Italiaansche kamer zijn tal van interpellatien aangekondigd en aangenomen door de regeering met de bepaling, dat er elke week één aan de beurt zal komen. Die over Afrika is de eenige belangrijke, ïïuar men twijfelt er aan of de laatste zitting van deze kamer wel veel belangrijks zal opleve ren; alleen indien een wetsvoorstel in be handeling komt tegen de benoeming van afgevaardigden tot betaalde posten en een ander aangaande de benoeming van een commissie van toezicht op de geheime fondsen, kan een levendig debat worden verwacht. Uit Bulgarije komen vrij ernstige geruch ten. Voor eenige dagen reeds deelden wij mede, dat majoor Panitza, die zich jegens zijn land zeer verdienstelijk heeft gemaakt, gearresteerd is en men meende eerst, dat men te doen had met onbeteekende disci plinaire maatregelen. Nader blijkt dat de majoor is gevangen genomen in den nacht van 1 Februari om half drie in tegenwoor digheid van den premier Stambouloff, nadat de bevoegde autoriteit geweigerd had tot de arrestatie over te gaan. Tal van anderen zijn nog gearresteerd, o. a. drie officieren, een advocaat, een journalist en een kapitein, en men fluistert nu van een samenzwering tegen vorst Ferdinand en de ministers, maar te controleeren zijn deze geruchten niet, hoewel van verschillende zijden wordt ge meld, dat er in Bulgarije eene hevige gisting heerscht en dat de arrestaties elkaar snel opvolgen. Na een pleidooi van advocaat De Cock aan wien, met advocaat Delvaux, de belangen der civiele partij waren opgedragen, heeft de substituut-procureur generaal, Pholin, zijn requisitoir genomen, en tot veroordeeling van Corvilain geconcludeerd. Volgens hem had de Antwerpsche rechtbank tegen Corvilain het maximum der straf moeten eischen, als zijnde de verantwoordelijke persoon voor het ongeluk te Austruweel. De minister van financiën legt de laatste hand aan de voorstellen tot wijziging der grondbelasting en de heffing op sterke dran ken; ook de suikerbelasting wil hij meer in overeenstemming brengen met den vooruit gang in die industrie. De begrooting zal hij in twee deelen splitsen, en de buitengewone uitgaven voor oorlog zullen onder een af zonderlijk hoofdstuk worden ingediend, dat later vervalt. De minister deed toezegging, dat de stukken in het begin van de volgende week op het bureau der kamer zullen worden gedeponeerd. De gemeenteraadszitting te Nimes werd Dinsdag onder een vreeselijk misbaar geslo ten. Men had nl. tegen den burgemeester, Pascal, een motie van afkeuring ingesteld welke motie de burgemeester weigerde in stemming te brengen. Onder het gejuich van honderden toeschouwers verliet toen de groot ste helft der leden de vergadering, zoodat de zitting opgeheven moest worden. Toen de burgemeester de raadzaal verliet, werd hij door de menigte uitgejouwd. Burgemeester Pascal is de opvolger van Numa Gilly. De regeering heeft de garnizoenen in het zuiden des lands versterkt, daar het blijkt dat de Portugeesche en Spaansche republikeinen een agitatie trachten te verwekken tijdens de manoeuvresdie de Engelsche vloot nabij Gibraltar zal houden. De hertog van Montpensier is plotseling op zijn kasteel San Lucar overleden. In een te Londen gehouden vergadering van eigenaars van dokken, werven en ma gazijnen, werd besloten om alle leden der Union, die gehoorzamen aan het verbod der Dokwerkers Union om de voerlieden, die geen leden der Union zijn, goederen ter vervoer te geven, te ontslaan. Tevens werd door de vergadering besloten een vereeniging ter be scherming der belangen van de eigenaars op te richten. Als een gevolg hiervan schijnt de groote werkstaking in de Londensche dokken ander maal op handen. De aanvoerders der dok werkers verklaren, dat zij desnoods den strijd tot het uiterste willen voortzetten Zij be weren dat de wereldhandel Londen zoude kunnen verlaten, want de vastelandsche ar beiders gaan met de Engelsche mede, zoodal de Engelsche patroons op het vasteland geen werkmanssteun zouden vinden. Dit praatje schijnt alleen te berusten op de omstandig heid, dat de Engelsche dokwerkers-vereeni- ging te Amsterdam en Rotterdam afdeelingen heeft gevestigd. Nu de zaak Parnell-Times, bij onderling goedvinden is geregeld, doet zich de moeie lijkheid voor, wie de enorme kosten van het onderzoek en getuigenverhoor der bekende commissie moet dragen. Mr. Smith brengt, deze zaak in den ministerraad. Men voorziet groote moeielijkheden voor de regeering wanneer het voorstel komt voor een supple mentair crediet voor deze zaak. Volgens de Rheinisch-Westfalische Zeitung heeft de Rijnsch Westfaalsche vereeniging van industrifeelen in het vak van ruw ijzer in de Woensdag te Keulen gehouden bijeenkomst eenpariglijk besloten, vast te houden aan de thans bestaande prijzen, uithoofde van den hoogen prijs der cokes, waarvan de afzet de productie te boven gaat, en uit hoofde van den geringen voorraad bij de hoogovens. Alle persorganen erkennen, d?t de Woens dag verschenen keizerlijke kabinets-brieven van het hoogste gewicht zijn. Evenwel vestigen verscheidene bladen er de aandacht op, dat beide stukken de grondwettelijk voorgeschre ven mede-onderteekening van een verant woordelijk minister missen. Vooral doet dit de National-Zeitung, welke des te dringender herstel dezer omissie wenscht, opdat daardoor de geruchten weerlegd worden omtrent een ernstig verschil van meening tusschen den keizer en den rijkskanselier over de thans aangekondigde wijze van behandeling der arbeidersquaestie. Het Berliner Tageblatt spreekt de hoop uit, dat Duitschland met betrekking tot de internationale conferentie over de arbeidsbe- langen principieel reeds van de buitenlandsche mogendheden gunstige verklaringen ontvangen moge hebben, opdat het Duitschland niet ga gelijk Napoleon III, toen deze in 1863 in het Wetgevend Lichaam een groot Europeesch congres liet aankondigen tot regeling van alle staatkundige vraagstukken, waaromtrent verschil tusschen de mogendheden bestond terwijl laterten gevolge van gebrek aan medewerking der in de eerste plaats geïnte resseerde mogendheden, het geheele congres- plan in het water viel. Desniettemin juicht het Tageblatt's keizers initiatief met warmte toe. De voorzitter der begrootings commissie deelde in de kamer mede, dat het deficit over het loopende jaar niet 47, doch 92 millioen lire zal bedragen. Bij het onderzoek der wet, betreffende de liefdadige genootschappen, heeft de com missie uit den senaat het voornaamste artikel goedgekeurd in de redactie, die de kamer daaraan had gegeven; de geestelijkheid wordt daardoor uitgesloten van het beheer der ar menkassen. In de Maandag gehouden zitting van den gemeenteraad van Rome werden schan delijke onthullingen gedaan. Gallini hield een betoog, waarin hij de misbruiken en dief stallen aantoonde, die onder het nu vigee- rende bestuur hebben plaats gehad, wat door Ruspoli nader werd bevestigd. Assessor Ruspoli beloofde met de grootst mogelijke strengheid tegen de omkooperijen te velde te zullen trekken. De raad besloot het toezicht over de bouw werken zelf in handen te nemen, om zoodoen de de daarvoor benoodigde gelden onder hun eigen beheer te krijgen. Het complot in Bulgarije wordt veel ernstiger geacht dan algemeen gedacht werd. Een toeval bracht het uil; een der saamgezworenen weigerde zijn medewerking en een woorden wisseling deswegen deed de politie zich in de zaak mengen. De prefect heeft na een heftig onderhoud met prins Ferdinand zijn ontslag genomen. Uit de papieren, die in beslag genomen zijn, blijkt, dat de aanslag plaats zou hebben tijdens een bal ten hove, waartoe de hoogere ambtenaren tegen Zaterdagavond genoodigd waren. Prins FerdinandStambouloff en Mukkurow zouden vermoord worden, welk lot de overige ministers mede zou treffen, zoo zij weerstand boden bij de arrestatie. Gene raal Petrow moest vallen. Men zegt zelfs, dat de proclamatiën aan het volk gedrukt waren en alles was geregeld; de hooge posten in het leger zouden door bevriende personen bezet worden en Panitza zou voorloopig als dictator optreden in af wachting wat de czaar over het vorstendom zou beschikken. Het is gebleken, dat Rus sische regeeringspersonen, niet alleen van de zaak afwisten, doch haar steunden. WAALWIJK. Zondag 9 dezer, des middags 12 uur, zal door de harmonie l'Espérance op de zaal van de Erven A. N. van Rielworden uit gevoerd 1. Marche militaire Dunkier. 2. Ouverture fantastique Govaert. 3. Les ailés, duo pour Cornets Van Ham. 4. Galop Brohm. war——tr—«nrT'wiw~u-Je»ewaP WAALWIJK, 8 Februari 1890. Hadden wij het genoegen onlangs uit de Deutsche Schuhmacher-Zeitung eene zeer gunstige beoordeeling over te nemen van het met de hand vervaardigd schoeisel op de fabriek van den heer A. H. van Schijndel, alhier, thans lezen wij in hetzelfde blad: Den 29 Januari hield de heer Cassau in eene zeer druk bezochte vergadering van de schoenmakersvereeniging, te Berlijn, eene ver handeling over de schoenmakerij in Amerika. ,^-Ten slotte mogen wij niet vergeten een aantal schoenen, aan de redactie der Deutsche Schuhmacher-Zeitung door de firma A. H. van Schijndel, te Waalwijk, (Holland) ter be- oorcleeling gezonden en door den vakredacteur Wilh. Herbach aan de vereeniging voorgelegd. Het schoenwerk (fabriekmatig vervaardigd handwerk) vond algemeénen bijval. Eene bespreking er van heeft echter om het ver gevorderde uur niet kunnen plaats hebben. Volgens het Het Vad. zou het geheele kabinet zich bij de aanvraag om ontslag van den heer Keuchenius aangesloten hebben. Het N. v. d. D. meent dit te kunnen te genspreken. Bij iets meer handel bleef de prijs van leverantiehooi sedert de vorige noteering op dezelfde hoogte. De beste qualiteit werd voor f 10 per 500 kg. afgeleverd, afwijken de soort deed f 8 a 9.— en schraal hooi f 5.50 a o.—. Stroo wordt door de groote veeboeren nogal gezocht en doet naar qua liteit f 8 a 9.- per 500 kg. af. Wij lezen in de Meierijsche Ct. Wij achten ons geroepen het publiek te waarschuwen tegen levensverzekering-maat schappijen, waarvan het niet voldoende be kend is, dat zij solide zijn. Zoo tracht men thans in de omstreken van Eindhoven pro paganda te maken voor een dergelijke maat schappij, die in ons oog zeker geen vertrouwen verdient Op aanvraag toch werd de volgende informatie verstrekt „Alle correspondenten van levensverzeke ring-maatschappijen aan de Amsterdamsche beurs, kennen noch den directeur der aan gevraagde maatschappij noch de zaak zelve.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2