BUITENLAND. Frankrijk. Oostenrijk, Engeland. Duitschland. Italië. Bulgarije. Amerika. BINNENLAND. brengen waartoe de DuitschCzechische conferentie besloten heeft. Nader blijkt, dat de mogendheden in zake Creta een afwachtende houding zullen handhaven en van stappen bij de Porte aangaande verandering van den firman geen sprake is. Al wat men uit Sofia hoort aingaande de bekende samenzwering blijven geruchten 'tis en blijft ondoenlijk waarheid en logen te onderscheiden. Dat er een samenzwering heeft bestaan is ongetwijfeld, maar aan gaande het verdere hoe en wat, verkeert men nog immer in 't duister en nu zijn er tal van handige berichtgevers, die er maar op los berichten. In elk geval is de zaak hoogst ernstig; voorbereidselen tot een moord aanslag op den vorst entwee zijner ministers bestonden er en de aanleggers zijn in handen der justitie, die bewijzen te over heeft en-ze zal gebruiken ook. Prins Ferdinand zou zich de zaak zoo aantrekken, dat hij afstand wil doen van den troon, maar de ministers doen al 't mogelijke om hem daarvan terug te houden zoo „be richt" men ten minste. Omtrent het uiterlijk van den hertog van Orleans, te Parijs gekomen om aan zijn ver plichtingen ten opzichte van den krijgsdienst te voldoen en daar gearresteerd krachtens de uitzettingswet, wordt het volgende gemeld De hertog van Orleans is tamelijk lang en tenger en heeft een blond uiterlijk. Toen hij voor de politie verscheen, was hij gekleed in een rok met zijden opslagen en een pelsjashij droeg een zijden hoed en zwarte handschoenen, en had een wan delstok met zilveren knop bij zich. Natuur lijk dat de monarchistische bp den hunne kolommen voornamelijk aan den hertog wij - den. De prefect van politie Lozéwordt overstelpt met verzoekschriften om den ge vangene te mogen zien, die echter geen van alle worden ingewilligd. De hertog ontvangt alleen Bocher, den hertog van Luynes en zijn advocaat bij zich. Zijn maaltijden gebruikt hij echter alleen. Men heeft aan den restaurateur, die de maaltijden voor den hertog bereidt, glaswerk en serviezen gezonden, waarop de initialen van Louis-Philippe en de koninklijke kroon zijn aangebracht. De hertog heeft verzocht den kop, waaruit hij zijn koffie gebruiktte mogen koopen. Hoewel in het vertrek van den hertog flink gestookt wordt, klaagt hij voortdurend over koude. Bij het verhoor verklaarde de hertog, dat zijn komst te Parijs met de politiek niets gemeen heeft en dat hij er met niemand van zijn familie over gesproken had. Aan zijn moeder, de doch ter van den hertog van Montpensierzond de hertog het volgende telegram „Het spijt mij, dat ik het verdriet over den dood van uw vader nog heb vergrootik kon echter niet langer aan mijn patriottische gevoelens weerstand biedenvergeef het mij dus." Eenige dagen vóór zijn komst te Parijs had hij den hertog van Luynes medegedeeld, dat hij, zonder dat zijn ouders het wisten zijn vader is op reis naar YVest-Indie naar Parijs zou komen, terwijl hij om de stiptste geheimhouding verzocht. Terstond begaf de hertog van Luynes zich naar Lausanne oin den prins van zijn voornemen af te brengen. Toen zijn pogingen echter vruchteloos ble ven besloot hij bij den prins te blijven. Voor hun aankomst te Genève vermomde de hertog van Orleans zich met een blonden baard, waarmede hij ook te Parijs aankwam. De hertog ontvangt een massa brieven en telegrammen. Door een hevigen brand is het histo rische huis in de rue de Seine Zondag ver nield. Dit huis was een gedeelte van het paleis, destijds door koningin Margaretha van Navarre bewoond. De schade wordt op een millioen gulden geschat. Bij de opening der handelsbeurs te Le- mans hield Tirard eene rede. Hij ontwik kelde het politiek programma van het kabi nethet bestond in het bestudeeren van de economische q ;aestie en de sociale quaesties Van de tarief-quaestie sprekende zeide hij dat men zich niet door afgetrokken theorieen moest laten beheerschen, maar alle belangen gelijkelijk ontzien. Hij achtte de agitatie met betrekking tot de tariefquaestie over dreven. Met moet geene onvoorzichtige ver plichtingen aangaan. Zoolang het kabinet het vertrouwen geniet van het parlement en het land zal het zijn werk van kalmeering en eendracht, dat zijn programma isvoort zetten zonder zich te laten storen door over wonnen facties of door sprookjes over twee dracht in het kabinet. Het gouvernement wenscht de eendracht en de verzoening van alle Franschcn. Zaterdagmiddag heerschte ter Parijsche handelsbeurs groote ontsteltenis op het be richt, dat bij een der grootste handelaars in raapolie een aanzienlijk tekort was ontdekt. De heer Eugène Dumont heeft een entre pot te Saint Orien. In dit entrepot, toege staan door de regeering en derhalve onder toezicht staande van de regie werd de olie, welke in fusten werd ontvangen, bewaard in ijzeren vaten tot op het oogenblik, dat de waar naar de afnemers moest verzonden worden. Nu had de heer Dumont een aanzienlijke som geld opgenomen, waarvoor deze olie onderpand was, maar de olie was niet meer voorhanden. Eindelijk ongerust geworden ever het groote aantal ceêlen, dat door den heer Dumont werd uitgegeven, verzocht de commissie van toezicht voor handel en nij verheid den koopman eens na te gaan hoe groot de voorraad olie in zijn depot nog was en deze te vergelijken met de sommen, waar voor de olie als onderpand moest dienen. De heer Dumont weigerde dit. waarop de commissie zich richtte tot de rechtbank voor handelszaken. De rechtbank liet door den heer Parexit, een regeeringsambtenaar, den staat van zaken onderzoeken. Toen bleek dat de heer Dumont ceêlen had uitgegeven voor 8,000,000 kilogrammen raapolie, terwijl hij niet meer dan 750,000 kilogrammen in voor raad had. Het tekort bedraagt dus 7,250,000 kil., die tegen den gemiddelden prijs van 85 fr. een waarde van 6,00ü,000 francs ver tegenwoordigen Het Parijsche syndicaat voor den olie handel hield terstond een vergadering, ten einde de toestand te bespreken. Men besloot voorloopig geen besluit te nemen, maar eerst af te wachten, tot dat de geheele in ventaris van het depot nauwkeurig is opge maakt. De vereeniging van mijnwerkers (miners' federation) in Engeland, heeft te Birmingham een beslist politiek besluit genomen, daar een voorstel tot het vaststellen van den ar beidsdag in de mijnen op 8 uren bij het parlement zal worden ingediend en daar bij iedere verkiezing voor leden van het lager huis de candidaten der mijnwerkdistricten op den arbeid van 8 uur daags moeten zweren. Daar de miner's federation in Noord- en Midden Engeland en Wales 100,000 leden telt en zij op lord Dunraven in het hooger- huis en op lord Churchill in het lagerhuis kan rekenen, laat het zich niet aanzien, dat het een hopeloos pogen zal blijven. Behalve de twee genoemde aanhangers der vereeniging heeft ook Gladstone zich vooi een arbeidsdag van 8 uur verklaard, zoodat een commissie uit de mijnwerkers bij deze drie heeren haar opwachting zal gaan maken, om de belangen der mijnwerkers te bespre ken. Het is dus niet onwaarschijnlijk, dat het voorstel, thans ondersteund door Pickard, Cuningham, Graham en de cliie genoemde lords, spoedig in het lagerhuis zal komen. LONDEN, 11 Febr. De zitting van het parlement werd heden geopend met eene troonrede, waarin gezegd wordt dat Enge land in vriendschappelijke betrekkingen staat tot de overige mogendheden. De geschiede nis van het geschil met Portugal wordt be knopt weergegeven, en daarbij wordt gezegd dat er daden zijn bedreven, welke niet te vereenigen zijn met den eerbied verschuldigd aan Engelands vlag. Poitugals regeering heeft beloofd de militaire macht terug te trekken vafc het grondgebied, waar Engel- sche koloniën gevestigd zijn of stammen van inboorlingen zich bevinden, die onder Enge lands bescherming staan. De Britsche regeering hoopt dat de be raadslagingen der conferentie te Brussel tot uitslag zullen hebben, dat men de opheffing van den slavenhandel naderbij zal komen. Een handelsverdrag met Egypte is ge sloten. Eene schikking is met Bulgarije getroffen, waarbij voorloopig de dringende fiscale quaesties zijn geregeld. De verbetering in Ierlands toestand houdt aan. De vermindering van agrarische misda den maakt het mogelijk de toepassing van de dwangwet te beperken. Een wetsontwerp zal worden ingediend, strekkende om het terugkoopen van grond door de pachters gemakkelijker te maken en Ierland te geven eene plaatselijke administratieve autonomie, gelijk aan die welke in Groot-Brittannie bestaat. Wetsontwerpen worden aangekondigd tot verbetering van de wetgeving rakende de openbare gezondheid te Londen en de wo ningen der handwerksklasse; en tot omschrij ving van de verantwoordelijkheid der patroons bij "ongelukken, hun werklieden overkomende. De regeering zal ook voorstellen doen om de kampen en de kazernes te verbeteren en verschillende regelingen tot bevordering van de gezondheid der troepen. Bij een particulier onderhoud heeft de Fransche gezant verklaard, het voorstel der Duitsche regeering tot het bijeenroepen van een internationaal arbeiderscongres aan zijne regeering te zullen overbrengen en hij hield zich overtuigd, dat de Fransche republiek bereid gevonden zou worden, hare mede werking te verleenen, tot het vaststellen van een voorloopig programma ter discussie. Alle groote wapenfabrieken van den staat ontvingen het bevel vier afgevaardigden dei- werklieden te zenden naar Spandau, waar de grootste militaire werkplaatsen zijn. Daar zal, onder voorzitting van Pruisen's minister van oorlog, geraadpleegd te worden over de inrichting van woningen voor werklieden enz. De vroegere aartshertog, Johann Orth, heeft kapitein Soditsch uit Fiume naar Duin kerken ontboden, om als gezagvoerder op te treden van het door hem (Johann Orth) gekochte stoomschip. Als tweede comman dant van zijn eigen schip beloofde Johann Orth aan de bevelen van commandant Soditsch te zullen gehoorzamen. Bij den Hongaarschen rijksdag zijn voorstellen ingekomen, om nieuw gebouwde fabrieken 15 jaar vrijdom van belasting en goedkoop vervoer op de staatsspoorwegen toetestaan, alsmede om de stichting van banken, die de industrie financieel willen steunen, te bevorderen. In Italië gaan de financien nog maar niet vooruit en geen wonder. In 1876 bedroeg het marine-budget 37 millioen 3482 francs (lire), waarvan 17 millioen 944,874 lire voor nieuwe schepen, terwijl de begrooting voor marine van 1890 bedraagt 115 millioen 43,674 lire, waarvan 63 millioen 465,000 lire voor nieuwe schepen. Het budget is dus verdrievoudigd en de uitgaven voor de schepen verviervoudigd. Zaterdagmiddag te half drie is kardi naal Pecci, de broeder van Paus Leo XIII, te Rome op 83jarigen leeftijd overleden. Lange jaren was hij bibliothecaris van het Vaticaan. Door de Times wordt gemeld, dat de Paus het verzoek van kardinaal Monaco la Valetta heeft ingewilligd, om de bisschoppen te machtigen, dispensatie van de groote vasten, wegens dc gevolgen der "influenza, te verleenen. De Paus noodigt alle katholieken uit de diensten zooveel mogelijk bij te wonen en hun liefdegaven te vergrooten, daar het duidelijk is, dat de epidemie een bestraffing Gods is. voor de zedeloosheid en de misda den der menschheid. Aangezien publieke manifestatien ter herdenking van de proclamatie der Romein- sche republiek verboden waren, hebben te Rome slechts huishoudelijke bijeenkomsten plaats gehad. De orde werd niet gestoord. De Standard verneemt uit Sofia, dat de regeering al het mogelijke doet om de^dra- den van het komplot in handen te krijgen. Talrijke huiszoekingen vonden er plaats, o.a. bij den gearresteerden Kapoeloff te Rust- schuk, den vermoedelijken hoofdaanlegger der samenzwering. Het heet dat de overheid den sleutel ontdekt heeft voor de inbeslag genomen documenten in cijferschrift, waar door weer andere personen betrokken raxen in hetgeen blijkt een wijdvertakt komplot te zijn. Onder de verdachten is de ex regent Karaveloff. De Daily News verneemt uit Semlin, dat er bij den gearresteerde Kapoe loff te Rustschuk 200 revolvers en veel ammunitie, alsook compromitteerende Rus sische brieven gevonden zijn, waaronder eene warme aanbeveling van Ignatiet. De Duitsche consul te Sofia eischte namens Rusland, hetwelk hij vertegenwoordigt, Kapoeloff's uitlevering, waarover nu de Bulgaarsche re geering beraadslaagt. Solomon, de verdediger der in 1888 ver oordeelde anarchisten te Chicago, heef', in de hoogste instantie het oordeel van den senaat gevraagd over zijn meening, als zou er een fout in den vorm zijn geweest. Stelt de senaat Solomo in het gelijk, d?.n moet tegen de anarchisten Schwab, Fielden- en Oskar Neebe een nieuw proces worden aan gevangen, terwijl de anarchisten Engel, Fi scher, Spiesz en Parson dan onwettig zijn ter dood gebracht. Met spanning wordt de beslissing van den senaat verbeid. De bladen kondigen eene reusachtige financieele operatie aan, die zal worden ge organiseerd door den Amerikaanschen ar- beidsbond. Het doel is een fonds te vormen, waaruit geld zal worden beschikbaar gesteld voor iederen tak van nijverheid, van welken de werklieden den arbeid staken. i«e-> WAALWIJK, 12 Februari 1890. Bescherming contra Vrijhandel. De openbaarmaking der beide aanschrij vingen des Duitschen keizers, samenvallende met de nieuwe uitbreiding van de werksta king der Londensche dokwerkers, heeft daar natuurlijk een diepen indruk gemaakt. Dit •kon niet anders, daar het werklieden vraagstuk in Engeland op 't oogenblik alle andere be- heerscht. Over 't algemeen prijst de Engelsche pers de goede bedoelingen zeer van Wilhelm II, „den jongen vorst, die wenscht dat ieder zij ner onderdanen een kip in den pot kunne hebben," zooals „Daily News" zich uitdrukt maar zij verbergt hare overtuiging niet, dat de conferentie der vertegenwoordigers van Frankrijk, Duitschland, Engeland, Belgie en Zwitserland tot geen enkele practische uit komst zal leiden. De goedkeuring der Engelsche pers is dus geheel platonisch 's keizers plannen schijnen den Engelschen den grootsten lof te verdie nen en heel mooi op 't papier, maar onmo gelijk te verwezenlijken. Op dit punt zijn Times, Standard en Daily News treffend en overtuigend eensgezind. Als de keizer van Duitschland oprecht is zeggen zij als hij wezenlijk het welzijn wil der Duitsche werklieden, dat hij dan flink weg het vrijhandelsteisel aanneme. Dit is de grónd van hunne redeneering en van hunne artikelen. De Standard zeide voor een paar dagen Ala de keizer het oprecht meent, dan is er slechts één middel om de gelijkheid te verzekeren, welke hij vraagt. Dat hij aan de natiën voorstelle den vrij handel aan te nemen, dan zal hij op de noo- den zijns volks een middel hebben toegepast, dat kans zou hebben op goede uitwerking. Wil hij in afwachting een bewijs hebben van den slechten uitslag van het stelsel van han delsbetrekkingen, waaionderDuitschland zucht, dat hij dan de bekentenissen overwege, welke zijn tegenwoordig plan insluit. Er zijn nog geen lange jaren verloopen sedert het Duitsche rijk het volkomene en absolute tarief heeft ingewijd, dat van het Duitsche vaderland het paradijs des werk- mans moest maken en zijne belangen be schermen tegen een deloyale concurrentie. Wat is er het gevolg van geweest? In plaats van de beloofde bescherming te vinden heeft de werkman zich meer dan ooit teruedergedrukt gevoeld door de buitenland- sche mededinging en, wel verre van onaf hankelijk te zijn geworden van zijne naburen, is het onmogelijk den last van zijnen arbeid in het allerminste te verlichten zonder de toestemming van den vreemdeling. In 't kort, de bescherming heeft hem overgeleverd aan de willekeur zijner mededingers. Faillissementen. De heer mr. H. Mansink heeft in de Am- sterdamsche afdeeling van den Nederland- schen bond „Maatschappelijk belang," ge sproken over „de middelen ter vermindeiing van het aantal faillissementen," Hij zeide, dat de toepassing bij de bestaande wet op de faillissementen veel te wenschen overliet. Failliet en insolvent zijn, vroeger een schande, is dat thans niet meer. Vandaar dat de fail lissementen steeds talrijker en schadelijker worden, en dat men er veel spoediger dan vroeger toe overgaat, niet gedwongen, maar dikwijls door vrijwillige aangifte. Vaak gaan de crediteuren 'met 2 of 1 pCt. naar huis en wordt de failliet gedéchargeerd, terwijl men zich dan afvraagt of deze er op die manier toch niet al te gemakkelijk afkomt Een der hoofdoorzaken van dezen stand van zaken is, dat de crediteuren te licht vaardig hunne toestemming geven. Zij ne men gewoonlijk het bedrag hunner schuld vordering in rekening en daar er meer cre diteuren zijn met kleine bedragen, dwingen zij de enkelen met grootere bedragen hunne goedkeuring te geven. Elk crediteur stelle zich deze vraag heeft de failliet zich zoo gedragen, dat men hem op nieuw vertrouwen kan schenken Is het fail lissement gevolg van schuld of omstandig heden In het eerste geval moet men niet het accoord toestemmen, in het tweede ge val wèl, hoe groot het aantal perrenten zij, dat hij aanbiedt. Moeilijk is het wel te oor- deelen wat schuld is of niet, maar ieder trachte zich toch dat oordeel te vormen. Heefc men geen gegevens, dan moet men, volgens spreker, de schuld van den failliet aannemen hij heeft in ieder geval het in hem gesteld vertrouwen bedrogen. Maar in ieder geval zorge de crediteur, dat zijne vor dering op de eerste verificatie-vergadering worde geverifieerd, opdat hij invloed kunne oefenen op den loop van het faillissement. Ook make men voortaan streng onder scheid tusschen hem, die insolvent verklaard, en hem die gehomologeerd is. Den eerste schenke men in 't vervolg geen krediet. Alleen comptant worde aan hem verkocht. Ook raadde spreker aansluiting van de zaak der ge- failleerden in de meeste gevallen gewenscht. Er werd gelegenheid gegeven tot debat, waarvan o. a. de heer J. Levy gebruik maakte, om den wensch uit te spreken, dat de ka mers van koophandel zich wenden tot de regeering met verzoek tot herziening van de wet op faillissementen in dien zin o. a., dat accoorden beneden 30 pet. niet gehomolo geerd zouden kunnen worden en dat elk crediteur het recht erlangde om actief en passief van den faillieten boedel over te ne men, mits alle crediteuren uitbetalende. Hoewel de influenza in onze gemeente sterk afneemt, lijden toch nog zeer vele per sonen aan de gevolgen De een blijft hoes ten, heeft geen eetlust en blijft zwak en kwij nend. Een ander meent geheel hersteld te zijn, waa^t zich te veel en stort in, en dan is dikwijls de tweede ziekte erger dan de eerste. Nog deze week is hier iemand, die ingestort was, overleden. Wie met de ongesteldheid reeds kennis maakte, is volstrekt niet zeker van een nieu wen aanval bevrijd te blijven terwijl het een ieder geraden is de grootst mogelijke voor zichtigheid in acht te nemen. De weilanden in de buiienpolders zijn vrij van water, alleen de wegen naar Gan- zooien en Doeveren en die in den Baard- wijkschen overlaat staan nog onder.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2