Machine STIKSTER Engeland. Duitsehland. Italië. Oosteiirijk- BINNENLAND, Burgerlijke stand. Handelsberichten. Wordt gevraagd 3«£Üil JACOBA MARIA BINK, Francina Hendrina Lamers, in den ouderdom van 38 jaren. Waalwijk, 10 Febr. 1890. Wed. REINIER VAN DER LEE-| Lamers' De gearresteerden, die in rijtuigen naar het paleis van justitie zijn gebracht, waren zoo weinig gevaarlijk, dat de politie hen weder vrijliet met een dagvaarding oin te verschijnen voor de politie rechtbank, ten einde zich te verantwoorden wegens verzet tegen de politie en het uiten van oproerige kreten. Een der advocaten raadde den prins aan geen tweede poging te doen om zich te laten inschrijven en opnieuw het Fransche grond gebied te betreden, daar hij dan als recidivist zeker vijf jaar gevangenisstraf zou krijgen. Hierop antwoordde de prins dat er in tien jaar heel wat water door de Seine loopt. Hij zal zich nederleggen bij het vonnis en geen appel aanvragen. Aan de Standard wordt uit Shanghai ge seind: nadat de hoofdmuiter gevangen geno men en onthoofd was, onderwierpen zich de bewoners van Formosa aan den gouverneur. De grafkelder in het mausoleum te Char- lottenburg, waarin het stoffelijk overschot van keizer Wilhelm I en keizerin Augusta zal worden bijgezet, moet 9 Maart gereed zijn. Op dien dag, den sterfdag van den stichter van het Duitsche keizerrijk, zal de plechtige bijzetting plaats hebbendie door alle te Berlijn aanwezige leden der keizerlijke familie, den groothertog en de groothertogin van Baden, en den groothertog en de groothertogin van Saksen Weimar zal worden bijgewoond. De ontbinding der besturen van de banken van Napels en van Sicilië wordt nog steeds druk bersproken. De dagbladen gaan voort met dezen maatregel der regeering te criti- seeren, en, hoewel de regeering het nog steeds doet voorkomen, alsof de ontbinding een ge volg der ontdekte onregelmatigheden in de administratie is, houdt men toch vol, dat de maatregel een politiek karakter heeft. In parlementaire kringen wordt de ontbin ding als een overwinning voor Nicotera be schouwd, daar hij steeds tegen de beide raden van administratie dier banken is te velde getrokken. Tegen het idéé, dat Crispi voor de oprich ting van een enkele bank zou zijn, wordt heftig geprotesteerd, daar de verwezenlijking van een dergelijk plan, dat bovendien on mogelijk schijnt, aan veler belangen zou scha den. Door sommigen wordt zelfs de wettig heid van den door de regeering genomen maatregel betwist. De herziene begrooting is in de Itali- aansche kamer gekomen en reeds dadelijk viel de oppositie den post aan voor politieke- en handelszendingen, ten bedrage van 200000 lires, ook de uitgaven voor de ontvangst der zending van den negus van Abessinie, viel men aan, maar van eenige beteekenis is dit alles niet. De begrooting is dan ook met 159 tegen 35 s'enimen goedgekeurd. In het Ilaliaansche plaatsje Castiglione della Valle is de vloer van een schoollokaal, waar een tooneelvoorslelling gegeven werd ingezakt. Van de 150 aanwezigen werden 14 gedood en 50, waaronder verscheidene zeer ernstig, gewond. De Rumeensche kamer eindigde de dis cussie over de vervolging, tegen het ministe rie— Bratiano ingesteld. Op voorstel van Catargi zou over iederen minister afzonderlijk worden gestemd. Bij stemming werd het voorstel tot vervolging van Bratiano verworpen. De stemming over de anderen zal eensluidend zijn. Graaf Hartenau (prins Alexander van Battenberg) heeft een hartelijk schrijven ge richt tot prins Ferdinand van Bulgarije om dezen te bedanken voor de toezending van de BulgaarSche orde met kruis van verdienste. Tisza deelde aan partijgenooten mede, dat Hongarije de uitnoodiging van Duitseh land had aangenomen tot eene internationale conferentie over den arbeid. Uit Weenen wordt gemeld dat te Rut- schuk drie Russische agenten in hechtenis zijn genomen. Dinsdag a s. vergadert de krijgsraad. Panitza zal zelf zich verdedigen. WAALWIJK, 15 Februari 1890. Naar 't zich laat aanzien, zal het met de Vastenavonddagen hiei niet ontbreken aan gelegenheden om zich te amuseere i. De liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien opent Zondagavond de rei met een concert op Musis Sacrum, waarop verscheidene der schoonste nummers van haar repertoire zullen uitgevoerd wor den. Vergissen wij ons niet, dan zal ook de directeur een paar liederen ziugen. Denzelfden avond geeft de tooneelclub Ensgezindheid, eene groote voorstelling bij den heer H. Mulders. Opvoering van lo. Tono, of de wraak van een zigeuner, 2o. Hoe mijn heer Prop nogmaals schipbreuk leed en 3o Kwartjesvinders; tot afwisseling komieke voor drachten en muziek. Maandagavond is aan instrumentale mu ziek gewijd. St. Crispijn geeft een concert met de toneelclub Ons genoegen, op de zaal van den heer Van Kregten. De eerste neemt het muzikale gedeelte op zich en de tweede zal ten tooneele voeren: lo Wie ben ik 2o. Zijkamer van den geneesheer, 3o. 1()0 jaar te vroeg geboren. l'Espérance, dat steeds zich beijvert om zijnen honorairen leden iets nieuws aan te bieden, heeft voor de soirée van Maandag geëngageerd den beroemden karakterkomiek, den heer H. Viellié. Deze zal o.a. voordragen: De politicusde Eiffeltoren, een comische begrafenis, een arme stakkert, enz. Als wij nu hierbij voegen, dat de door het publiek het meest gewilde harmonienummers op het programma voorkomen, dan zalhet niemand verwonderen als de harmoniezaal bij de erven Van Riel weder te klein blijkt te zijn. Dinsdagavond Magie en Spiritisme k la miss Fay. Prof. Sakarinie Kinsbergen en Zn. zullen namelijk op de zaal Musis Sacrum eene soirée scientifique geven, bestaande uit op tische voorstellingen in de amusante physiek, optiek, spiritisme enz. Het uitgebreide programma belooft veel. Afgaande op 't geen de verslagen der dag bladen over de werkzaamheden van den heer Kinsbergen zeggen, is 't zeer aan te bevelen deze séance te gaan bijwonen. Te Baardwijk zal de liedertafel „Tot bloei der Toonkunst" een concert geven, waarvan het programma er aller-aanlokkelijkst uitziet. En hiermede wenschen wij aan al onze lezeressen en lezers een vroolijke vastenavond. Wij meenen daartoe alle reden te hebben, daar de schoenmakerij, die groote factor van volkswelvaart in de Langstraat, op 't oogenblik zeer goede vooruitzichten oplevert. De meeste fabrieken hebben volop bestellingen en da gelijks komen er nog nieuwe bij; de werk lieden, zoowel mannelijke als vrouwelijke, zijn gezocht en het Langstraatsch werk toont dagelijks meer en meer, dat het de plaats hernomen heeftwaarvan het eenigen tijd, door eigen schuld, helaasverdrongen was geweest. Er zijn de laatste dagen verschei dene schoenwinkeliers uit Holland hier ge weest om, zooals dat vroeger dikwijls gebeurde, tegen lageren prijs den wintervoorraad op te koopen; naar wij met genoegen vernemen is hun dit van 'tjaar niet gelukt; zij hebben, wilden zij koopen den vollen prijs moeten betalen. Zoo hoort het ook. Dat het zoo blijve Bij iets meer handel bleef de prijs van leverantiehooi in eendoen. De beste qualiteit werd voor f 10, de afwijkende soort voor f 8.50 9.en schraal hooi voor f 5 ft 6.— per 50 kg. afgeleverd. Tarwestroo t 8 k 8.50, rogge dito f 9.per 500 kg. vrij aan huis. De handel in kalfkoeien en dito vaarzen was sedert de vorige noteering iets minder geanimeerd, hoewel de prijzen geene ver mindering aanwijzen en van f 180 tot 280 kunnen genoteerd worden. Levendig bleef echter de handel in weikoeien, die door de groote weiboeren tot enorme prijzen op levering gekocht en voor f 175 a 225 geno men worden. Ook de kalveren van 6 12 maanden oud, worden tot ongekende hooge prijzen gekocht en wel van f 50 tot 90. Nuchtere kalveren f 13 a 20. Vette kalveren f 6.50 a 7.— per week. Vette varkens lager in prijs, 56 a 57 ct. per kg. schoon. In de wet van 26 Januari 1883 (Stbld. no. 4) „tot het verleggen van de uitmonding der rivier de Maas" is o. a. ook vastgesteld de aanleg van „de kanalen en andere uit- wateringswerken, noodig voor de afwatering van de landen, gelegen langs de nieuwe rivier en in het inondatie-gebied van den Dommel en de Aa nabij 's Hertogenbosch. Voornamelijk voor den aanbouw van die werken werd eene subsidie van drie millioen toegekend van wege de prov. en het zoogen. „Groote Waterschap," dat destijds nog wel niet bestond, maar sedert eeni0e jaren in het leven is geroepen. Voor verschillende in dat waterschap liggende polders of water schappen in den omtrek van den Bosch, die groot belang hebben bij goeden afzet van het overtollige water uit den Dommel en de Aa, is de voldoening aan de bovenvermelde bepaling der wet van groot gewicht en geen wonder dus, dat de ingelanden met belang stelling eene regeling daaromtrent te gemoet zien. Oorspronkelijk heeft het in de bedoe- ling gelegen, een kanaal te graven van 's Bosch naar Hedikhuizen, waardoor het overtollige Dommelwater op laatstgenoemde plaats in de Maas zou worden gevoerd. Na herhaalde metingen en uilbakeningen met passen en meten wordt heel wat tijd ver sleten en geld ook, zou men er bij kunnen voegen na veel passen en meten dan is dat plan opgegeven en is men gaan spreken over een kanaal van 's Bosch door het bed van den Baardwijkschen overlaat naar Dron- gelen; vervolgens is er een denkbeeld ge weest om het Diezepeil te verleggen naar de 100 elsche brug en vandaar een kanaal te graven met gebruikmaking van bestaan de waterloopen langs de spoorweglij n naar de Bossche Sloot en verder naar Engelen. Ook dit plan is weer prijs gegeven; en .nu is het denkbeeld geopperd van een kanaal meer naar Cromvoort, door het bed van den Baardwijkschen overlaat naar de Nieuwe Maas. Wat hiervan nu worden zal, moet de tijd leeren. Behalve de uitwaterings-quaestie zijn er bij deze zaak nog andere belangen betrokken, zooals besproeiing en verkeer. In het „inondatie gebied van den Dommel en de Aa" liggen landerijen, die door besproei ing met maaswater zeer gebaat zijn, zoodat de vruchtbaarheid van die landen zeer zou kunnen worden bevorderd, door het afvoer kanaal zoodanig in te richten, dat het ook kon worden aangewend tot afvoer van maas water, waarmede de bedoelde landerijen kunstmatig waren besproeid. Het tweede belang is dat onderscheidene dorpen als Cromvoort, Nieuwkuik, Drunen en Baardwijk eene uitstekende gelegenheid tot vervoer te water konden krijgen naar 's Hertogenbosch, waardoor eene niet onbelangrijke kleine vaart in het leven zou kunnen worden ge roepen. Het schijnt echter dat, naarmate eene zaak voor eene streek van meer belang of voordeel kan zijn, zij ook langer uitblijft en ook in dergelijke gevallen zijn veel honden des hazen dood. De aanleg voor zoo een kanaal kan slechts tot stand komen door samenwerking tusschen de ingenieurs van 'srijks waterstaat, provincialen waterstaat en van het groot waterschap en de ingenieurs van 'srijks waterstaat hebben weer bijzondere inzichten naar gelang zij tot den drogen of natten waterstaat behooren. En zoo worden er voortdurend plannen gemaakt en weer in de doos gestopt, bakens gesteld en weer weggenomen, alles ten koste der beurzen van de ingezetenen, die verstomd staan over zooveel geleerdheid van plus en minus A. P., maar intusschen wel zouden wenschen dat de geheele zaak was afgeloopen. Het is te vreezen, dat dit nog lang zal duren. De carnavalsfeesten beloven, naar oude gewoonte, te 's-Hertogenbosch in opgewekte stemming gevierd te zullen worden. Van wege de Kreppeneindsche club wordt aanstaanden Maandag een groote gekostu meerde en gemaskerde optocht gehouden voorstellende het leest van de Kreppenein- ders bij gelegenheid van het eerste huwelijk door den burgemeester voltrokken. Drie praalwagens zullen dien stoet opluisteren en drie muziekkorpsen zullen het hunne bijbren gen om de feestvreugde onder de bevolking te verhoogen. In de verschillende sociëteiten en op een aantal andere plaatsen is voor iederen avond bal masqué en paré uitgeschreven, waaraan zooals bekend is, door duizenden pleegt te worden deelgenomen. Voor de arrondissemenls rechtbank te Maastricht stonden gisteren, Dinsdag, terecht lo. J. L. S., oud 19 jaar, en 2o. J. S., oud 47 jaar -burgemeester te Broek-Sittard, be schuldigd van valschheid in authentieke ak ten. De zaak betrof het ten name van den tweeden beklaagde en in diens afwezigheid doch met zijne voorkennis, door den eersten beklaagde onderteekenen en afgeven van eene verklaring, houdende dat in de gemeente Broek-Sittard geene besmettelijke veeziekte heerscht, welke verklaring moest dienen om den invoer van schapen naar Belgie mogelijk te maken. Door het O. M. is tegen den eersten be klaagde eene gevangenisstraf van 8 dagen en tegen den laatste eene van 21 dagen ge requireerd. Uitspraak 24 Februari. Sprang. Loop der bevolking over het jaar 1889. M. V. Op 1 Januari 1889 aanwezig 1003 952 M. V. Geboren in 1889 38 34) Ingekomen 61 60) bij 99 94 Overleden in 21 22) 1102 1C46 Vertrokken 81 81) af 102- 113 1000 - 933 Bij de volkstelling afgeschreven 11 5 Op 1 Januari 1890 989 928 Totaal 1917. Dongen en Loonopzaud, 13 Febr. De groote hout-verkoopingen hadden den laai sten tijd zeer ongelijke uitkomsten. Gave en voor timmerhout geschikte sparren naar zwaarte 25 35 ct., 2e soort 15 20 ct., minder gave en voor brandhout bestemde 10 k 15 ct. Voor neinhout geschikte naar zwaarte 12 k 18 ct. Boon - en hopstaken naar qualiteit f 1,50 k 2,50 per 100. Groene tak- kebossen f2.50 a 3,per 104, droge dito f4 a 4.75. Met Vastenavond hebben onder Loonopzand opnieuw groote verkoopingen plaats. Waspik, 12 Febr. Gisterenavond gat het mannenkoor der vereeniging Volksvlijt en Volksvermaak alhier, een tooneeluitvoering in de zaal van den heer H. Montens. Het eerste stuk „De Vadervloek" werd vertolkt op eene wijze, die aller verwachting overtrof, getuigen de herhaalde toejuichingen van het talrijk opgekomen publiek. Het is een drama in zeven bedrijven vol afwisseling, met roerende, aangrijpende tooneelen naast lage afschuwelijke handelingen. Het tweede stukje „Waar is de vader," een aardig blijspel, werd eveneens goed opgevoerd en deed ieder na afloop weder in een vroolijke stemming huiswaarts keeren. Drunen. Lazen wij eenigen tijd geleden in de courant uit Dinteloord als eene bijzon derheid, dat aldaar 3 broers en 3 zusters ge- zamelijk den ouderdom van 435 jaar bereikten» thans kan men berichten dat hier 3 broers en 2 zusters, waaronder een tweeling, geza - melijk den ouderdom van 360 bereikt hebben; allen zijn nog flink, frisch en gezond, zoodat hun nog menig jaartje tegenlacht. Nieuwkuik, 13 Febr. Gisterenavond gaf de harmonie „De Eendracht" van Onzenoord en Nieuwkuik, in de zaal van den heer L. van den Broek, onder directie van den heer H. Ilouet, een groot concert ten vootdeele van behoeftige huisge finnen. Reeds bij den aanvang was de zaal door een net publiek bezet en dc elf nommers van het programma werden onberispelijk uitgevoerd. Vooral nommer 5: „Le Père la Victoire" (Marche Frampaise) en „Fantaisie sur l'Opéra La Som- nabule", benevens de komische voordrachten en ook de voorstelling „Peer van Zundert of de gewaande Burgemeester," blijspel in drie bedrijven, liepen goed van stapel; men zag dat het aan goede handen was toevertrouwd De bijval was dan ook algemeen. Het ware te hopen, dat de directie en leden van af heden beslotenons meer dergelijke avonden te verschaffen. WAALWIJK (Niet officieel.) GEBOREN: VVilhelmina Johanna D. van Johan nes v. Delft en Adriana van der Gouw. Petrus Maria Z. van Godefridus Smolders en VVilhelmina Hamers. Antonius Jo hannes Z. van Norbertus Johannes van Bladel en Paulina van de Grindt. OVERLEDEN Francina Hendrina Lamers 38 j. Wilhelmus Denen, 3 weken. CAPELLE. GEBORENHermanus Z. van Hendrik den Dun nen en Stienije Verwer. Jan, Z. van Albert Blok en Adriana Johanna Trelïers. Willem, Z. v. Willem Klootwijk en VVilhelmina Heurter. OVERLEDEN Stefanus Johannes Oerlemans 8 maanden. Wouter Johannes Verheijden, 25 jaren. - Adrianus van der Hoeven, 67 j. echtgenoot van Pieternella y. d. Hoeven. Neeltje Jacoba Lukwel, 75 j. wed. van Roeland Middelkoop. Antonia v. Diemen 10 m. Adriana llendrika van Suijlekora 3 jaren. SPRANG. GEBORENAdriaan Z v. Johannes de Rooij en Alida Ophorst. Antonia D. v. Karei Janson en Johanna de Bie. OVERLEDEN: Adriana Kruijf, eohtg. van P. Stam vroeger wede. van N. Snijders 43 j. Cornelis de Bie, wedr. van Jacomina van Dongen 63 j. WAALWIJK 14 Febr. De aanvoer ter veemarkt was zeer ruim, de handel minder vlug. Kalfkoeien golden f130.a f 270. Kalf vaarzen 1125,h f 205, Jonge varkens flO.O a f 14, Ter botermarkt aangevoerd 2117 KG. van fl,13 a f 1,40 per KG. Eieren f3.a f4.per 100 stuks. De huiden markt is in flauwe stemming voor alle soorten. Met het oog op de drukke verzending van de nieuwe slachting in La Plata en Rio-Grande, worden er lagere prij zen verwacht, daar de voorraad oude waar nog zeer beduidend is. Voor leder in de eerste qualiteiten blijft de opinie goed, de prijzen zijn zeer vast. De voorraad overtreft niet het middelmatige. In schors was de handel iets vlugger, met vraag voor onmid dellijke behoefte. t t Heden overleed in het Kloosterl t Sé. Catharina Dal, te Oosterhout tijdig voorzien van de II.H. Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van 53 jaren, onze beminde Zuster, behuwd- i Zuster en Tante RELIGIEUSE. Waalwijk. 7 Februari 1890. Namens de familie, A. J. BINK, Notaris. Eenige kennisgeving. j t t Tot mijne diepe droefheid over-S f leed heden, voorzien van de H.H.I I Sacramenten der Stervenden mijne i geliefde zuster in eene nette zaak, een fatsoenlijke inwonend, volkomen BEKWAAM fijne Dames- en Heerenbottines te stikken. Adres onder letter D. aan de boekhande- delaren REIJERS LOEFF, te Utrecht.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2