BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Rusland. Amerika. BINNENLAND. De campagne van de Bismarck-officieuse bladen heeft de gemoederen gealarmeerd; wat die bladen in hun strijd voor den ex kanselier gemeend hebben openbaar te moe ten maken, bepaalde zich niet tot „interessante nieuwtjes," neen, zij hebben den sluier op gelicht en ten duidelijkste doen zien, dat er van die besliste overeenstemming, van die onvergelijkelijke harmonie tusschen vorst en kanselier, weinig waar was. In het eerst zou men gezegd hebben, dat de scheiding tusschen den keizer en zijn eersten dienaar onder de meest gunstige, bijna ideale omstandigheden had plaats gevonden en den geruchten van het tegendeel werd in zekeren zin het zwij gen opgelegd door de keizerlijke rescripten, welke tot devies schenen te dragen, „de mortuis nil nisi bonum." Die vriendschaps- demonstratien, die litanien der keizerlijke dankbaarheid, welke voedsel gaven aan de meening, dat een natuurlijk gevoel van be hoefte aan rust den staatsman genoopt had den zoo belangrijken stap te doen, of wel dat 's kanseliers aftreding niets anders was dan een logisch gevolg van de uiteenloopende meeningen van een jongen vorst en een grijzen staatsdienaar die keizerlijke be tuigingen verliezen nu veel van haar kracht of lieverze worden in een gansch ander daglicht geplaatst. De Norddcutsche en de kleinere organen, die strijden voor Bismarck, hebben ons ge leerd, dat wij staan tegenover een politieke handelwijze van den jongen vorst van het Duitsche rijk en zij leeren ons verder, dat tusschen dezen en zijn grijzen kanselier op het punt der binnenlandsche politiek niet de minste overeenstemming bestond. In de samenstelling van het kabinet van Pruisen zijn ernstige veranderingen te wach ten graaf Herbert von Bismarck's verzoek om ontslag als minister van staat moet aan genomen zijn en overigens zou de keizer het kabinet in overeenstemming willen bren gen met de verschillende partijen in den rijksdag en daartoe minister von Maybach (spoorwegen) vervangen door Golz, terwijl tevens zouden optreden behalve graaf Eulen burg, de heeren von Huene en Miquel. De hervormingen op militair gelïed zouden zeer ingrijpend zijn, maar dat alles geeft voor 't oogenblik geen reden tot ongerustheid ten aanzien van 's keizers buitenlandsche politiek al weten enkele berichtgevers, die het gras hebben hooren groeien, daarvan ook reeds allerlei moois mee te deelen. Het beruchte Fransch-Turksch handels- tractaat heeft met de quaestie der gedroogde rozijnen, Maandag bijna de gansche zitting der Fransche kamer in beslag genomen en de regeering heeft een dagorder, waarin in stemming met haar handelwijze wordt betuigd, zien aannemen met 506 tegen 23 stemmen, zoodat tot 1892 Turkije ten aanzien van Frankrijk zal deelen in de voordeelen van meest begunstigde natie en omgekeerd een beslissing, waaraan de kamer alleen haar goedkeuring had te hechten omdat de vorige regeering reeds in dien zin had besloten. En dat is nu een quaestie, waarover het kabinet-Tirard is gevallen Alleen zal nu een belasting worden inge voerd op rozijnen, voor de wijnbereiding gebezigd. Volgens vertrouwbare berichten te Lissabon ontvangen, zijn de geruchten, volgens welke in Chiré de Engelsche vlag zou zijn geheschen onjuist. De Britsche regeering heeft din Porlugeeschen gezant Barjonas Freitas de verzekejing gegeven, dat zij van feiten als in telegrammen aangeduid, geen kennis droeg en dat zelfs, indien consul Buchanan de Britsche vlag mocht hebben geheschen, dit zou zijn geschied buiten den wil en buiten weten van het kabinet te Londen. De gezant heeft zich daarmede tevreden verklaard en de Portugeesche regeering acht deze inlichtingen alleszins voldoende, zoodat, in geval er geen nadere agitatie-wekkende berichten inkomen, de zaak als geëindigd is te beschouwen. De Times meldt uit Weenen, dat naar aanleiding van Bismarck's aftreding, de sultan een scherp onderzoek gelastte omtrent de militaire rijksmiddelen met het oog op on middellijke mobilisatie. Aan de Daily News wordt uit Belgrado van eene opzienbarende redevoering melding gemaakt, welke de minister voor openbare werken, ter verdediging van een wetsontwerp tot het aanleggen van een spoorweg naar de kolenmijnen van Senje, uitgesproken heeft. De minister zeide in de „Skuptschina" dat Servie bij den tegenwoordigen hachelijken politieke» toestand onafhankelijk van den buitenlandschen kolenaanvoer moest zijn. Pasitch wordt waarschijnlijk minister-president ondanks het verzet der regenten; daardoor zoude de Russische invloed in Servie vol komen zegenpralen. Naar aan de Daily News uit Odessa ge seind wordt, heet Rusland bezig met de uitrusting eener nieuwe expeditie in Midden- Azie; ditmaal zou Perzisch Krorassan wer kelijk het oogmerk zijn. Bij de herstemmingen in twee districten van Toulouse zijn twee republikeinen, Leygue en Calvinhac gekozen, de eerste ter vervan ging van Constans, senator geworden, en de tweede geïnvalideerd door de kamer. De anarchisten te Parijs, die in gerui- men tijd niets van zich hebben laten hooren, zijn ten getale van omstreeks 500 bijeenge komen. Nu er te Berlijn eene conferentie gehouden wordt over het arbeiders-vraagstuk, achtten zij het raadzaam daartegen hunne stem te verheffen. Louise Michel, die het eerst het woord voerde, bleek verontwaardigd te zijn over de conferentie. Zij zag er het bewijs in, dat de tirannie waaktterwijl de internationale slaapt. Waren de volken tot nu toe door ijzeren ketens gebonden, thans wil men door middel der conferentie hen door een netwerk van touw binden. La béte hu- maine (toespeling op Zola's jongsten roman), zeide zij verder, bukt nu nog onder de slagen van de karwats des temmers, maar weldra zal zij zich op den temmer werpen en hem ver slinden. In dien trant ging het voort. De groote manifestatie der werklieden op 1 Mei vond bij Louise evenmin genade als de conferentie. Jahet zou eene schoone manifestatie zijn, als zij de opstand was Tal van personen volgden Louise als spre kers op. De anarchisten stellen zich voor deze bij eenkomst door meerdere te doen volgen. Er werd geen bureau in de vergadering benoemd. Zoo iets strijdt met de begrippen der anarchisten. De Parijsche slachters verzetten zich heftig tegen den verderen invoer van geslacht vee. .Zij hebben Zaterdagmorgen het lossen van 80 wagens vleesch met geweld belet. Een deputatie uit hun midden is daarop na r den minister van landbouw gegaan, om hem te verzoeken, den invoer van levend vee uit Duitschland te verbieden. Het antwoord be vredigde hen niet en 200 k 300 slachters schoolden samen vóór de kamer. Er werden echter slechts twaalf van hen waaronder ook het gemeenteraadslid Paulard toege laten in het Palais Bourbon. Een der afge vaardigden stond hen daar te woord en be loofde hunne belangen bij den minister te bepleiten. Het comité tot regeling der feesten, die bij gelegenheid van den 400sten jaardag van de ontdekking van Amerika gevierd zullen wor den, heeft besloten dat, behalve de groote tentoonstelling, die te Madrid gehouden zal worden, te Rabida, Barcelona, Salamanca, Valladohd en Grenada, steden, waar Columbus tijdens zijn verblijf in Spanje heeft vertoefd standbeelden voor den grooten ontdekker zullen worden opgericht. De minister van financiën zeide in ant woord op eene interpellatie, dat hij volkomen vertrouwen heeft in den financiëelen toestand. Geen nieuwe leening is noodig. De toestand van de schatkist is niet zoo hachelijk als men zegt. Nu de 4daagsche werkstaking ten einde is, moet er een plan tot voorkoming van derge lijke werkstakingen door minnelijke schikking van de loon-quaestie bestaan. Bijzonderheden van een dergelijk plan zijn nog niet bekend., zooveel is echter zeker, dat op de bijeen komst van mijnwerkers en- eigenaars in West minster Palace Hotel op Donderdag 11., door beide partijen een bijna gelijk luidend voorstel tot bereiking van bovengenoemd doel werd gedaan. Ook in Lancashire, Yorkshire, Der byshire, Nord-Wales, enz. hebben de werk stakers den arbeid weder hervat. Zij zullen echter 80 dagen moeten werken, voor zij, zelfs met de 5 pet. loonsverhooging, de schade van de vierdaagsche werkstaking hebben ingehaald. De prijs der steenkolen is weer f 1,20 gedaald, zoodat een ton thans f 1.80 kost. De aanvoer van steenkolen naar Londen is weer met duizenden tonnen toe genomen. In het lagerhuis vestigde Fergusson de aandacht op het rapport van den consul te Souakim, waarin de groote sterfte der Ara bieren voor Souakim wordt gemeld; tot nog toe stelden de Arabieren zich niet als kani- balen aan, de- consul heeft echter de kinderen atschuwelijk voedsel zien gebruiken. Een comité verleent zijn hulp en rijkt dagelijks aan 2000 noodlijdenden voedsel uit; de ellende is echter zoo groot, dat men vreest, dat de mondbehoeften spoedig zullen op raken. Het eenige middel om hulp te verleenen meende Fergusson, is een beroep te doen op de Engelsche liefdadigheidwaarvoor men dan ook een inschrijving opende. Men heeft voorloopig f6000 noodig. In het lagerhuis antwoordde de regee ring ontkennend op eene vraag of op het Berlijnsch congres ook het ontwapenings- vraagstuk zou worden ter sprake gebracht. Verder deelde de regeering mede, dat de beide kamers van Newfoundland in verzet komen tegen de Engelsch-Fransche overeen komst tot voorloopige handhaving der be staande visscherij-toestanden. Voorts dat met China eene overeenkomst is gesloten betref fende de grenzen van Thibet en Sikkim. Minister Balfour's ontwerp tot verge makkelijking van het verkrijgen van kiein in Ierland is in de tweede lezing goedgekeurd. Bij de voordracht worden 33 millioen pond sterling uitgetrokken® voor een fonds, waaruit de aankoop van groote stukken land door den staat, tot Iateren verkoop in het klein, zal geschieden. Aan the Thimes meldt men uit Zanzi bar, dat de Engelsche consul te Mozambique, de bekende Johnston, rapporteert hoe in laatstgenoemde plaats de officieren en be manning van een Engelsch oorlogsschip door de Portugeezen zijn „geboycot" en op allerlei wijzen geplaagd. De officieele nota, waarin aan de mogend heden wordt kennis gegeven van het optre den van Caprivi als rijkskanselier, zal de mede- deeling bevatten, dat Duitschland niet van buitenlandsche politiek zal veranderen. Verschillende partijen in den landdag stellen afscheidsadressen op aan Von Bis marck. Professor Schweninger zal zijne be trekking aan de universiteit nederleggen en Bismarck volgen naar Friedrichsruhe. De bladen van alle partijen verlangen met nadruk dat eene polemiek over de kan seliers-crisis, zooals de Norddeutsche Allgem. Ztg. die voert, met duidelijke scherpte tegen den keizer, thans ophoude. Dit is nutteloos en onwaardig, kweekt verbittering en geeft tot verkeerde beoordeeling in het buitenland aanleiding. Het Berliner Tageblatt spreekt zelfs de ongerijmde bedreiging uit, dat als Bismarck zijnen toom niet bedwingen kan, hij in eigen persoon een „Arnim-proces" zal ondergaan (men herinnert zich dat de gezant Von Arnim, wegens landverraad door het openbaren van ambtsgeheimen veroordeeld is) want in de hoogste kringen, zegt het blad, maakt die polemiek een zeer pijnlijken indruk en er bestaat nog kans op allerlei onaange name verassingen. In de Weimarsche Ztg. is het volgende telegram van keizer Wilhelm aan een bij zonder aan hem gehecht persoon opgenomen: „Mijn besten dank voor uw vriendelijken brief. Ik heb inderdaad bittere ervaringen opgedaan en zeer smartelijke uren doorleefd. Het is mij zoo droef te moede als hadde ik andermaal mijn grootvader verloren Dat is echter door God eenmaal over mij beschikt, en dus heb ik het te dragen al moest ik er onder ten gronde gaan. Mij is de post van een officier der wacht op het schip van staat toevertrouwd de koers blijft onveranderd en het commando is nu weder „Met volle kracht vooruit 1" De groothandelaars in kolen en de mijn- bezitters in Silezie willen een verbond slui ten voor de bepaling van den marktprijs, waartoe de voorloopige onderhandelingen reeds eenen aanvang genomen hebben. Aangaande de vorderingen van het Ber- lijnsche arbeids-congres wordt weer mede gedeeld, dat andermaal in de verschillen dé commissie» eenstemmig onderscheidene be langrijke besluiten zijn genomen, die aan de goedkeuring der volle vergadering zullen wor den onderworpen, welke, worden ze aange nomen, natuurlijk voor geen land verbindende kracht hebben, maar die toch waarschijnlijk in de verschillende landen vroeg of laat aan leiding zullen geven tot hervormingen op wet gevend gebied. Wat Duitschland betreft, dit zal onmiddellijk, zonder de beslissing van ander$ staten af te wachten, deze besluiten als grondslag bezigen voor een ontwerp lot beveiliging der arbeiders, hetwelk aanstonds bij den rijksdag zal worden ingediend. De jongste besluiten der drie commissien bevatten in hoofdzaak, dat het beperken van den arbeid in bedrijven, welke voor leven en gezondheid gevaarlijk zijn, aan elk land af zonderlijk moet worden overgelaten, hetzij men dit doel wil bereiken door maatregelen van wetgeving en bestuur, of door overleg tusschen patroons en werklieden. Jeugdige arbeiders tusschen 14 cn 16 jaren zullen des nachts en des Zondags niet mo gen werkenhun dagelijksche werktijd zal hoogstens zes uren zijn, met een rust van ten minste D/2 uur. Ook arbeiders van 16 tot 18 jaren moeten een bepaalden werkduur hebben en bescherming bij nachtelijken en Zondagsarbeid. De vaststelling der definitieve redactie van de commissoriale besluiten zal in het midden dezer week geschieden. De irredentistische gemeenteraad van Triest bezorgt der regeering weder nieuwe moeie- lijkheden door het toestaan van een krediet van 10,000 florijnen, als bijdrage voor een monument voor Dan te Alghieri op een der voornaamste pleinen der stad. De president der commissie voor het gedenktceken gaf 25,000 florijnen uit eigen middelen. Men vreest onlusten, wanneer de regeering de oprichting van het standbeeld verbiedt, dat het midden punt zal worden voor irredentistische mani festation. De schrijfster van den open brief aan den czaar, Tzebrikowa, is op hoog bevel in vrij heid gesteld en het onderzoek geschorst. De czaar heeft den minister van binnen landsche zaken bevolen een wetsontwerp op te stellen over de verzekering van werklie den in fabrieken. Het comité voor de Amerikaansche we- reldtentoom telling zal geen uitnoodigingen tot deelneming naar het buitenland zenden voor de stad Chicago een som van 10.000.000 dollars bijeengebracht heeft. WAALWIJK, 26 Maart 1890. Zijne Majesteit het wenschelijk achtende, dat door eene commissie van deskundigen, bestaande uit officieren van zee- en landmacht in een aan hoogstderzelve in te dienen rapport, advies worde uitgebracht omtrent de taak, die de zee- en landmacht, elk in het bijzon der, doch in onderlinge samenwerking zullen te vervullen hebben bij de verdediging van het vaderland aan de zeezijde, op de binnen wateren en op de rivieren, in verband met de bij de wet van 18 April 1874 (Staatsblad no. 64) vastgestelde regeling en voltooiing van het vestingstelselen door haar worde aangegeven, welk materieel van zee- en land macht in aansluiting met het bestaande zal noodig zijn tot verkrijging eener voldoende weerbaarheid, daarbij rekening houdende met de krachten der natie; heeft, ingevolge de gemeenschappelijke voordracht van de ministers van marine en van oorlog, bij besluit van 23 dezer no. 28, eene commissie benoemd, bestaande uit: den vice admiraal J. B. A. De Josselin De Jong, als lid en voorzitter; als leden, van de zeemachtden kapitein ter zee G. Kruys; den kapitein ter zee C. Ten Bosch; den kapitein-luit. ter zee H. Nijgh; van de land macht den gener.-maj. C D. H. Schneider, inspect, der artill.; den kolonel van den gener. stat A. Koolden luit.-kol. der genie K. Eland; den majoor C. L. W. Morrees, van het 4e rcg. vest.-artill.; en aan de commissie als secret, toegevoegd den luit. ter zee le kl. G. J. Sluyterman. Het bestuur van den „Provincialen Bond der R. K. Kiesvereenigingen in Zuid- en Noord-Holland" heeft een manifest uitge vaardigd, waarvan de conclusie is, dat de Bond zich voortaan krachtig zal verzetten tegen de keuze van leden voor de tweede kamer der staten-generaal, die zouden ver klaren, een wetsontwerp, dat het beginsel huldigt van den verplichten persoonlijken dienst, te zullen steunen. De Standaard (antirevolutionair) schrijft naar aanleiding van het petitionnement, dat de besturen van eenige Noordbrabantsche kiesvereenigingen organiseeren om toch geen wetsvoorstel, dat tot persoonlijken dienstplicht leiden zou, in te dienen: Dezen maatregel begrijpen wij niet. Van bevoegde zijde is telkens" publiek uitgesproken, dat de dienstvervanging geen bepaald Roomsch belang raakt, maar een belang, waarover allerlei groepen, onder Room- schen, Antirevolutionairen, Liberalen en Con servatieven, het eens zijn. Stel nu, dit is zoo, waarom dan niet een comité, bestaande Roomschen, Conservatie ven, Liberalen en Antirevolutionairen uitge- noodigd, om de leiding dezer zaak in handen te nemen, en op te treden, niet met het verzoekom geen dergelijk ontwerp in te dienen, maar er tegen te petitioneeren, als het inkomt? Thans echter willen de Roomsche kiesver eenigingen vooropgaan en ons uitnoodigen met hen mee te doen. Hoe kan dat nu? Al onze kiesvereenigingen hebben, evenals de Deputaten-vergadering, juist afschaffing van de dienstvervanging in 1878 in haar program van beginselen, en in 1888 op haar program van actie gesteld. Het spreekt dus vanzelf, dat geen onzer kiesvereenigingen zulk een petitionnement steunen kan. Ook strijdt het met alle vormen, dat plaat selijke kiesvereenigingen van een andere partij zulk een verzoek tot onze locale kies vereenigingen richten. Onderhandelingen tusschen twee partijen kunnen beiderzijds alleen door de Centrale Comité's gevoerd worden. Buitenlandsch fabrikaat De kamer van koophandel le 's Gravenhage, heeft een buitengewone vergadering gehou den, ter bespreking van het feit, dat het ko ninklijk rijtuig, waarmede dezer dagen een ongeval plaats had, weinige dagen geleden door een buitenlandsche firma, die van Pe ters, te Londen, was geleverd. De voorzitter had aan den in deze bevoegden persoon ver klaard, dat door het gebeurde opnieuw was bewezen, dat het buitenlandsch fabrikaat ook op dit gebied niet beter was dan het Ne- derlandsche. De hooggeplaatste ambtenaar in 's konings dienst, tot wien de voorzitter zich wendde, beloofde alles wat in zijn vermogen was te zullen doen, opdat voortaan zooveel mogelijk alles wat voor het staldepartement noodig is, met uitzondering van voorwerpen, die hier te lande niet te verkrijgen zijn, in Nederland zou worden besteld en aangekocht. De burgemeester van Heteren, de heer G. M. Ramondtontving dezer dagen een brief, woordelijk van den volgenden inhoud: Aan den heer burger meester. Mijnheer burger meester wees zoo goed

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2