BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Amerika. BINNENLAND. voorwaarden veel voordeeliger zijn onder de vroegere „Ashbourne Act." Daarentegen klagen de Engelschendat het ontwerp de Iersche pachters op veel gunstiger standpunt plaatst dan de Engel schen en Schotten, die dergelijke voordeelen missen. De Iersche parlementsleden hebben be sloten, zoo zij er niet in slagen de wet te laten verwerpen, de uitvoering ieder in zijn district, tegen te werken. De afscheids-audientie door Duitschlands heerscher aan den ex-kanselier, vorst Otto Von Bismarck verleend, moet een zeer intiem karakter hebben gedragen, zij duurde van 11 uur tot kwart voor twaalf. Bijzonderheden over hetgeen er in het paleis is voorgevallen tusschen den jongen vorst en den grijzen staatsdienaar, kunnen wij niet mededeelen dan op gezag van anderen en hetgeen de Köln. Ztg. er van weet te berichten, is vrij schraal. Volgens dat blad moet het afscheid zeer hartelijk geweest zijn; in warme bewoordin gen sprak de keizer tot den vorst zijn dank uit en omarmde hem herhaaldelijk dat is alles wat men er van kan melden en men gelooft dal er in die drie kwartier nog wel iets anders zal zijn voorgevallen dan de vormelijke dankbetuiging. Het afscheid van de keizerin duurde tien minuten. Is er dus weinig buitengewoons te melden over hetgeen binnen de muren van het paleis is voorgevallen, daarbuiten hadden ovatien plaats door de dicht opgepakte menigte, welke bijna een demonstratief karakter aan namen, toen door een klein ongeval met de paarden vorst Von Bismarck's rijtuig moest stilhouden. Toen stroomde de menigte toe en den ex kanselier vielen huldebetui gingen ten deel, grooter dan immer, ja zelfs zou de grijze diplomaat de oogen vol tranen hebben gehad een feit, dat hoogst zeld zaam mag worden genoemd. De handdrukken door den vorst gegeven links en rechts waren ontelbaar, men wilde de paarden afspannen en het gevolg dezer manifestatie was dat men 't in den Franschen senaat te kwaad kreeg. Vreemde verhouding van oorzaak en gevolg, maar toch niet zoo gansch én al te verwonderen, als men weet hoe zenuwachtig men sinds Bismarcks aftreding is in de Fransche hoofdstad, waar men eerst nadat de man is heengegaan, zijn beteekenis voor de voortduring van den vrede schijnt te gaan beseffen. De senatoren zagen in deze ovatie een protest tegen de handelwijze van den keizer en zelfs wisten er te vertellen, dat de keizer geen verdere manisfestatien len gunste van den ex kanselier meer zou dulden Graaf Herbert Von Bismarck heeft Woens dag de leiding van het buitenland neerge legd en in het huis van afgevaardigden deed de vice president voorlezing van een schrijven van den premier Von Caprivi, meldend het ontslag van graaf Bismarck en de benoeming van Caprivi lot minister van buitenlandsche zaken een gevolg van graaf Von Alvens- leben's weigering om den post van staats secretaris voor buitenlandsche zaken te aan vaarden wegens gezondheidsredenen. Als opvolger van graaf Herbert Von Bis marck als staatssecretaris, is benoemd vrijheer Adolf v. Marschall, een keus, die hoogst gelukkig mag worden genoemd, omdat hij Bismarcks politiek 'tot in de puntjes kent, wat in het belang van de voortzetting der vredespolitiek, een bijzonder voordeel mag heeten. Ook de aanvraag om ontslag van graaf Willem Von Bismarck zal zich niet lang meer doen wachten. Na de feestviering te Friedrichsruch, 1 April a, s., gaat hij naar zijn post in Hannover terug, maar zal dan spoedig zijn ontslag aanvragen. Zoo uit Weenen als Rome wordt bericht, dat de keizer persoonlijk heeft gezegd, dat evenmin tusschen Berlijn en Rome als tus schen Beilijn en Weenen de vriendschappe lijke relatien zullen worden gewijzigd en dat in de tractaten geen wijziging zal komen. Gelijke verklaringen zijn gegeven door den nieuwen kanselier. De Perseveranza meldt, dat de talrijke veranderingen, welke door den senaat in de wet op de liefdadige instellingen zijn ge bracht, waarschijnlijk het tot stand komen zullen beletten. Aan Crispi moet dit niet geheel ongevallig zijn, daar de vrees is ge wettigd, dat de aanneming der wet, vooral in 't Zuiden des lands, ontevredenheid zou verwekken. Uit Sofia wordt gemeld, dat majoor Pa- nitza thans bekend heeft te hebben saamge spannen ter omverwerping der tegenwoordige Bulgaarsche regeering. Een met Servie gerezen verschil hoopt nien in der minne bij te leggen na den terugkeer van Stambouloff, die voor een paar dagen op reis is gegaan. In de Grieksche kamer kwam het gerucht ter sprake, dat Grieksche schepen vervolgd waren door vreemde oorlogsschepen in de Grieksche wateren. Dragoumis verklaarde, dat het geene Italiaansche schepen waren, waarop anderen wilden weten of het geen Turksche stoomers waren met Italiaansche vlag. L)e vloot heeft bevel gekregen zich tot onmiddellijk vertrek gereed te houden. De ministerraad heeft zich bezig gehouden met de bezwaren der zeemtouwers tegen het verbod van invoer var. schapen uit Duitsch- land en Oostenrijk-Hongarije. De minister van landbouw heeft verklaard, dat het niet mogelijk is aan het verlangen tot opheffing van het verbod te voldoen. Ook kan niet voldaan worden aan den wensch, dat de heeren Méline en Viette (die eene deputatie der zeemtouwers hadden ontvangen) geopperd hebben om, indien het verbod gehandhaafd mocht worden, den invoer van schapen- vleesch alsmede te verbieden, ten einde daardoor den aanvoer van Fransche schapen op de markt te bevorderen. Zulk een ver bod, zeide de minister, is in strijd met de tractaten. Hij gaf voorts te kennen dat er een verbetering in den toestand te wachten is door de aanvoeren van schapen uit Al- gerie. Die schapen toch nemen er gestadig toe. Hun aantal in de kolonie zal dit jaar minstens een millioen stuks bedragen. Tengevolge van de weigering der re geering om het verbod van invoer van le vende schapen in te trekken, en daardoor de aanvoer van geslacht vee uit het buiten land zeer aanzienlijk blijft dagelijks ko men 17000 gevilde schapen op de markt hebben de slachtersknechts besloten het werk te staken. De commissionairs in vee hebben naar hunne lasthebbers in de provincie ge seind om geen vee meer naar Parijs te zen den daar het toch niet geslacht kan worden, Binnen enkele dagen zal te Parijs groot gebrek aan versch vleesch heerschen. In de Parijsche slachterijen waren 1200 slachters werkzaam, waarvan 700, wegens het verbod van invoer, zonder werk waren. De slagersknechts en zeemtouwers hebben besloten Zaterdag opnieuw eene manifestatie op straat te houden. Zij zullen zich eerst naar het raadhuis be geven en vervolgens naar het paleis Bourbon. Het raadslid Poulard heeft weer beloofd zich aan hun hoofd te stellen. De toestand der werkstaking in Barcelona is zóó dreigend, dat om troepen getelegrafeerd is. Alleen in de hoofdstad van Catalonie loopen nu 22,000 werklieden zonder werk en houden optochten door de straten met vaandels en opschriften waarbij verhooging der loonen gevraagd wordt. Een algemeene staking der werkzaamheden in Catalonie, waar voornamelijk de industrie zetelt, wordt verwacht. In Manresa, waar het bestuur van het werkliedenverbond werkstaking gelastte op een fabriek wegens geschil over het loon, hebben 18 ijzerfabrieken haar volk huis waarts gezonden en zijn de patroons overeen gekomen de werkplaatsen gesloten te houden, totdat de werklieden verklaren op de oude voorwaarden het werk te willen opnemen. In de Morfa-mijn, welke men vol water heeft laten loopen om den brand te blus- schen, door de noodlottige ontploffing ont staan, zijn 20 paarden, die er achtergelaten werden, van honger omgekomen. Een aantal mijnarbeiders wilden beproeven de dieren te redden die zich op een plek buiten bereik van het water bevonden, maar dit werd door de overheid verboden, omdat men voor een nieuwe ontploffing vreesde. Van de 78 vermiste arbeiders heeft men er tot dusverre 43 te voorschijn gebracht. Gisteren zijn de heeren van de arbeids- conferentie te Berlijn voor 't laatst bijeenge komen en heden wordt de conierentie ge sloten waaraan zich een ontvangst van de leden van het congres door den keizer zal aansluiten. Een overzicht van de verkregen resultaten kan eerst worden gegeven na openbaarma king der discussien men meent spoedig na de sluiting. Vorst Bismarck moet, volgens de Allg. Ztg., de hem aangeboden dotatie van de hand hebben gewezen daar hij e ;n dergelijk aan bod, in een tijd, dat arbeidscrisissen aan de orde van den dag zijn, niet meende te mo gen aannemen. Coblentz, eene der sterkste vestingen in de Rijnprovincie, wordt weldra ontman teld. De regeering der stad koopt de ves ting werken aan, om ze daarna te slechten. Door den koninklijken krijgsraad te Mainz zijn in de zaak van de militairen, die wegens beleediging van onderwijzers bij ge legenheid van de reserve-oefeningen, die in den afgeloopen herfst zijn gehouden, terecht staan, 8 onderwijzers in verhoor genomen. Twee van hen moesten hnnne verklaringen beledigen. Men vroeg hun ook o. a. of hun de schrijver van den uit Wiesbaden afkom- stigen anonymen brief bekend was, waar door het ministerie van oorlog met de be handeling der onderwijzers bekend was ge worden. Evenals onlangs uit Dortmund, wordt nu ook uit Essen geschreven, dat er nog wel vergaderingen worden gehouden van mijn werkers der een of andere mijn, maar dat er van de vroeger aangekondigde algemeene demonstration niets schijnt te komen, terwijl ook in de enkele vergaderingen, die nog worden gehouden, steeds minder instemming met de hooge eischen van het bestuur van den mijnwerkersbond wordt betoond. De werklieden in de weverijen te Chem nitz. hebben in hunne vergadering besloten, een werktijd van niet meer dan tien uren daags en eene loonverhooging van 10 per cent te eischen. De vrouwelijke werklieden bij dien tak van bedrijf hebben verklaard, den mannen geen concurrentie meer te willen aandoen en daarom dezelfde eischen te heb ben gesteld. Intusschen hadden de fabrie kanten reeds eene overeenkomst aangegaan, volgens welke de eischen in overweging zul len worden genomen, maar wanneer het tot eene werkstaking komtvoortaan geene werklieden zullen worden aangenomen die daaraan hebben medegedaan. De sigarenmakers de metselaars en de zadelmakerswerklieden te Hannover heb ben insgelijks eischen tot verhooging van loon en vermindering van werktijd gesteld en besloten, wanneer die niet worden ingewil ligd, den arbeid te staken. De loonbeweging onder de werklieden der Berlijnsche meubelmakers loopt af. In 90 werkplaatsen zijn de gestelde eischen geheel, en in 31 andere gedeeltelijk ingewilligd. In nagenoeg alle groote fabrieken te Maag denburg hebben de werklieden verhooging van loon gevraagd. In vier machinefabrieken is daaromtrent met hen eene minnelijke schikking gemaakt, waardoor de patroons eene arbeidstaking hebben voorkomen,terwijl het geschil in de machinefabriek van Wolff te Buckau door tusschenkomst van den raad van nijverheid is bijgelegd. Daarentegen is bij zeven andere fabriek- firma's de arbeid gestaakt. De minister van oorlog, generaal Bauer deelde eenigen vrienden in het parlement mededat eeo nieuw krediet voor oorlog noodzakelijk zou zijn; uit Buda-Pesth wordt geseind, dat de minister van oor'og aldaar verklaard heeft, dat hij voor Hongarije alleen 4 millioen florijnen meer moest aanvragen voor den aanmaak van rookeloos buskruit. De minister van handel heeft aan de commissie voor de begrooting het nieuwe personentarief voorgelegd, dat den I Juni 1890 op de staatssporen zal worden inge voerd. Het tarief is gebaseerd op den grondslag van I kreuzer voor de 3e klasse, 2 voor de 2e en 3 voor de le klasse per kilometer. Het spoorwegnet is in zonen verdeeld, elk van 15 K.M., terwijl in het belang van hen, die over korte afstanden willen reizen de eerste 100 kilometer in 5 zonen van 10, twee van 15 en een van 20 kilometer zijn verdeeld. Dittarief zal langzamerhand ook bij de par ticuliere spoorwegmaatschappijen worden in gevoerd; de minister van handel zal dan ook spoedig een voorstel in dien zin doen. De Burggraefler, een orgaan uit Tyrol, waarvan wordt beweerd, dat het met aristo cratische kringen en de hooge geestelijkheid connecties heeft, maakt gewag van het toe komstig huwelijk van de aartshertogin Sté- phanie met den aartshertog Franz Ferdinand, vermoedelijken troonopvolger in Oostenrijk. Inderdaad moet de aartshertogin, die een gedeelte van den winter te Gries in Tyrol heeft doorgebrachtuitgenoodigd zijn de Paaschdagcn bij de familie van aartshertog Karei te komen vieren. Het Amerikaansche huis van vertegenwoor digers heeft thans weer besloten de wereld tentoonstelling te Chicago eerst te openen in Mei 1893. De gebouwen der wereldtentoonstelling ech ter zullen reeds den 12 October 1892 ingewijd worden. De tentoonstelling wordt, gelijk bekend is, gehouden ter viering van den 400en gedenk dag der ontdekking van Amerika. Te Wichita Kansas (Ver. St.) heefteen groote prairiebrand welke zich over een oppervlakte van 5000 acres (2000 hectaren) uitstrekte, verscheidene hoeven met hunne bijgebouwen en den daar aanwezigen graan voorraad vernield. De brand moet ontstaan zijn door onvoorzichtigheid van een paar jongelieden. RIO DE JANEIRO, 27 Maart. Daar het garnizoen te Rio niet gezien is, is Zaterdag 1.1. bevel gegeven, dat het naar de zuidelijke provinciën verplaatst zou worden, waaraan echter door de troepen geweigerd werd gevolg te geven. De voorloopige regeering heeft daarop het bevel ingetrokken. Er heerscht dientengevolge algemeene ontevredenheid in de stad. UITVOERINGEN, WAALWIJK. Zondag 30 Maart, des inidd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak'7 van Waalwijk en Bezooien op de zaal Musis Sacrum." 1. Zondag op het meer Heinze. 2. Landkennung Grieg. 4. Im Walde Kücken. WAALWIJK, 2 9 Maart 1890. Algemeen ziet men met belangstelling uit naar de splitsing onzer openbare school in eene voor gewoon en eene voor meer uit gebreid lager onderwijs, waarop, zooals men weet, vooruitzicht bestaat. Alvorens het nieuwe leerplan in werking kan treden moet echter de inrichting van het schoolgebouw eenige ver andering ondergaan en nog een onderwijzer benoemd worden, wat niet kan geschieden zonder medewerking van den gemeenteraad. Men verwacht dus spoedig eene ver gadering van dit collegieook omdat er nog andere belangrijke onderwerpen te be handelen zijn; de laatste is gehouden den 27 December van 't vorig jaar, dus ruim 3 maanden geleden. Gisteren avond ten 7 ure is de winter- cursus der teekenschool gesloten met eene toespraak van den voorzitter der teekenschool commissie, den heer Ingen-Housz. Spreker betuigde de tevredenheid der commissie over de door de leerlingen ge- maak Le vorderingen blijkbaar vooral uit de proeven in het natuurteekenendeze waren het beste bewijs voor de degelijkheid van het onderwijs, door de leeraren gegeven, die daarvoor den grootsten lof verdienen. Hij zeide, dat de commissie in overleg met de leeraren, bij den raad pogingen aanwendde om ook gedurende de zomermaanden den teekencursus te laten voortzetten en drukte de leerlingen op het hart daarvan eventueel ruim gebruik te maken. Hierna verklaarde ZEd. den cursus ge sloten. De directeur stelde zich als tolk van leer aren en leerlingen om dank te betuigen aan de teekenschool-commissie en vooral aan den president, voor de vele blijken van belang stelling gedurende den afgeloopen cursus on dervonden, opnieuw duidelijk zichtbaar in de pogingen om ook een zomercursus op te richten, waarop hij hun het beste succes toe- wenschte. Wij vernemen nader dat indien de ge meenteraad het plan goedkeurt en een ge noegzaam aantal leerlingen zich opdoet gedurende de zomermaandeu tweemaal per week teekenles zal gegeven worden en dat jongelieden van lüjaar die kunnen bijwonen. Wij bevelen deze onderneming ten zeerste in de belangstelling van ouders en voogden aan. Vrijdag is in de 2e kamer art. 1 van de belastingvoorstellen van den heer Borge- sius c. s. verworpen met 47 tegen 43 stemmen. De voorwerpen zijn vervolgens door de voor stellers ingetrokken. De 14e afdeeling der Noordbrabantsche maatschappij van landbouw zal op Woensdag den 9 April a. s., des avonds ten 6 ure, eene algemeene vergadering houden in het locaal van den heer M. Boeser, te Capelle. Bij die gelegenheid zal de heer Brunt, rijks- en provinciaal veerarts aldaar, eene verhan deling houden over de vereischten van een goed 1°. rijpaard, 2°. koetspaard en 3°. werk paard. Bij kleine partijen werd sedert de vorige noteering het hatidelshooi voor de persen af geleverd. De prijzen blijven vast voor de le qual. f10, voor de 2e qual. f7.50 a 8.en voor schraal hooi f 5.50 a 6.alles per 500 kg. Tarwestroo f8.Roggestroo f 8.50 a 9.per 500 kg. Sedert de vorige noteering ging de prijs der aardappelen iets vooruit. Bij de kleint maat worden zij tegen 12 a 14 en 15 ets per 5 liter afgeleverd. In de Waalwijksche haven worden zij uit de schuit, uit Zuid-Holland aangevoerd, voor 1.80 a 2.40 per Hl. verkocht. Door de R. K. centrale kiesvereeniging „Recht voor allen," te Utrecht, is de motie van presidenten van Noordbrabantsche kies verenigingen, strekkende om bij de regee ring aan te dringen op de niet indiening vau een wetsontwerp, dat de invoering van al- gemeenen of persoonlijken dienstplicht beoogt, voor kennisgeving aangenomen. Men hoopte dat de plaatsvervanging gehandhaafd zou blij ven, doch achtte de motie, of ie bespreking daarvan, ontijdig. De meening werd geuit, dat in deze zaak de r.k. kamerleden eendrach tig zouden samenwerken in het belang van het gemeenschappelijk vaderland en, met voor zichtigheid wakende voor de belangen der r.-k. partij, haar voor isolement zouden we ten te bewaren. Verscheidene sprekers uitten de vrees, dat een zoodanig isolement, waar uit reeds in 1891 gevaren zouden kunnen ontstaan, het gevolg zoude ziju, zij het dan ook het ongewilde gevolg, van het aanne men der motie. De Singermaatschappij van New-York alom bekend als eigenaresse van de grootste en van ouds meest gerenomeerde; Naaima- chinenfabrieken der wereld heeft al weder eene volgens een geheel nieuw systeem ge bouwde Familie-Naaimachine in den handel gebracht en oogst er mede het dan ook ruimschoots verdiende succes. Deze nieuwe machine is zoo practisch in elkaar gezet, dat ze met recht een model van eenvoud ge noemd mag worden en dientengevolge na tuurlijk ook grootere duurzaamheid belooft en minder gemakkelijk aan storing is on derworpen dan meer gecompliceerd gebouwde machines van vroegere uitvindingen. De po sitie van de naald wordt bij deze nieuwe machine door de machine zelf geregeld, zoo-

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2