BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Servie en Bulgarije te voorkomen en daar komen nu op eens berichten, dat er nimmer kans is geweest op een conflict, dat de zaak Mincevitch wordt geschikt en dat er geen verbittering bestaat noch te Belgrado noch te Sofia. 't Is te hopen, dat 't waar is De Egyptische regeering zit nog immer te wachten op Frankrijks toestemming ten aan zien der conversie en besloten is nu Figrane- pacha onderstaats-secretaris, naar Frankrijk te zenden om nog een goed woordje te doen. De aanvoer van schapen op de markt te La Villette is weder zoo toegenomen, dat de slachterscrisis als geëindigd kan worden be schouwd. Bij ministerieele circulaire van den 31 Maart is de prefect van politie te Parijs op gedragen een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar het aantal Duitschers, dat zoo wel in de hoofdstad zelf, als in de omstre ken verblijf houdt. Tevens moet de regeering besloten zijn, voortaan niet meer zooveel Duitschers zon der middel van bestaan te Parijs te dulden, terwijl maatregelen zullen genomen worden om dezulken naar hun vaderland terug te zenden. In den omtrek van Parijs, bij het fort Cormeilles, is weer een Duitscher als „spion" gevangen genomen. De man, dien men be trapte op het bestudeeren van een kaart, is een taalmeester. Hij deed, naar hij zeide, slechts een wandeling en raadpleegde daarbij een kaart van de omstreken van Parijs; niaar men geloofde hem niet genoegzaam, om hem zonder nader onderzoek weer vrij te laten, Onder voorzitterschap van generaal Bou- langer en in tegenwoordigheid ook van Ro- chefort en Déroulède, hebben de boulangisten in het hotel „de la Pomme d'or" ie St. He- lier, twee bijeenkomsten gehouden, waarin de candidaturen voor den Parijschen gemeente raad en die voor de Algemeene Raden zijn besproken. Ondanks langdurige heftige discusien is men 't over de voorgestelde namen niet eens kunnen worden. Boulanger heeft ernstige scènes tusschen de verschillende leiders niet kunnen voorkomen en het gevolg is, dat maar weinig candidaturen eenparig zullen wor den gesteld, zoodat den kiezers zeiven in tal van districten van Parijs de keus moet wor den overgelaten tusschen verschillende bou- langistische candidaten voor eenzelfden zetel. Officieel is bericht ontvangen, dat de over gang van Emin-pacha in Duitschen dienst in Stanley's plannen geen verandering zal bren gen, zoodat het vertrek van den Afrika-rei- ziger naar Brindisi, Nizza, Parijs en Biussel bepaald blijft op a.s. Maandag. De dagbladen El Pais en Diario Militar worden gerechtelijk vervolgd, het eerste we gens het opnemen van Salzédo's brief, het tweede wegens het aanzetten tot oorlog. De kapitein-generaal van Madrid heeft deze week de kolonels van alle regimenten van het gar nizoen bij zich ontvangen om hun instructies te geven. Generaal Tiriza is belast met de instructie in de zaak Salzédo. Naar de Times uit Zanzibar verneemt heet het nu weder dat Emin wenscfit zijne verbintenis met Wissmann ongedaan te ma ken, om naar Europa te komen. Honderden exemplaren zijner Arabische proclamatie zijn het binnenland ingezonden. Het schijnt thans dat het opperhoofd van Mandara, door de Duitschers tot sultan verheven over Chagga en Kilimandjaro, niet zoo tevreden is met de geschenken van den keizer, als de Duit- sche bladen het voorstellen. Hij verlangt bovendien nog Krup-kanonnen en mitrail leuses. Peters en luitenant Tiedemann moe ten nabij Kavironde verblijf houden. Tiede- man is gewond. De Times verneemt uit Rangoen, dat het Siamsche regeeringsbeleid geheel gewij zigd schijnt te zijn. Mijnconcessies worden nu gereedelijk verleend maar de concessie aan een Europeesch syndicaat om 500 m'jlen spoorweg aan te leggen, werd ingetrokken. De Times verneemt uit Lissabon, dat Serpa Pinto zich inscheepte van Loanda naar Lissabon. De Standard hoort dat de Portu- geesche regeering te Parijs 2,000,000 heeft opgenomen tot den aankoop van nieuwe Oor logschepen in Duitschland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk en Noord-Amerika. Voor den bouw van vier kruisers mogen Engelsche scheepsbouwers niet mededingen. Op zijn verjaardag heeft Bismarck 312 pak ketten, 106 brieven en 4000 telegrammen ontvangen. In den Reichs-Anzeiger wordt medege deeld, dat alle ambtelijke publicaties omtrent de internationale arbeidsconferentie, en de besluiten, aldaar genomenook voortaan evenals tot nog toe, door den Reichs- en Staats-Anzeiger zullen worden opgenomen. Uit deze officieele mededeeling blijkt dus, dat de berichten, die eenigen tijd geleden in verschillende bladen voorkwamen, en die be sluiten der arbeidsconferentie tot onderwerp hadden, niet op last der regeering waren op genomen. Ondanks het aandringen van verschil lende hooge regeeringsbeambten, blijft de keizer volharden bij zijn weigering om het omvangrijke schrijven openbaar te maken in den Reichs-Anzeiger, dat 's kanseliers ver zoek om ontslag nader omkleedde en daaraan was toegevoegd. Door de voortdurende verhooging van het cijfer van het Duitsche leger is ook ge stadige vermeerdering van het korps officie ren noodzakelijk. Een goede indruk maakt nu eene dezer dagen bekend geworden kabinets order van den keizer, waarbij met nadruk aan de regiments-commandanten bevolen wordt, bij de aanvulling van het korps offi cieren niet meer, zooals tot hiertoe bij voor keur geschiedde, op adellijke geboorte en fortuin bij de aspiranten voor officiersplaat sen te letten. Ook eene eenzijdige weten schappelijke vorming zal niet meer verlangd worden. Tegenwoordig komt het meer dan ooit aan op karakter en zelfverloochening. Alle hoogere officieren moeten door een spaarzaam en eenvoudig leven een goed voor beeld geven. Zoons van eerbiedwaardige bur gerlijke families met beperkte geldelijke mid delen moeten in verhoogde mate voor de aanvulling van het officierskorps worden in aanmerking genomen. Die regimenten, zoo verklaart de keizer schat ik in het bij zonder hoog, wier officieren zich met geringe middelen weten in te richtern en toch met een opgeruimd gemoed hunnen plicht doen. De toenemende weelde in het leger moet met allen ernst en nadruk bestreden worden. Vorst Bismarck heeft voor zijn vertrek uit Berlijn al zijn bedienden bij zich ont vangen en hen allen ontslagen, op drie na, die mede naar Friedrichsruh gaan. Al de bedienden, tot den minsten stalknecht toe, kregen hun volle jaargeld uitbetaald en daar enboven nog fraaie geschenken. Aan eenigen van 's vorsten personeel moet een niet onbe langrijk pensioen verzekerd zijn, waarvan zij stil kunnen leven. In een nachttrein tusschen Keulen en Bonn is dezer dagen een Engelsche dame met chloroform bedwelmd, ergerlijk mishan deld en van een groote som gelds beroofd. Van haar aanrander, die te Brühl in den trein moet gekomen zijn dat was het eenige station, waar werd stilgehouden is geen spoor ontdekt en de dame verkeerde door den schrik in zoodanigen toestand dat zij geen aanwijzing kon geven. Crispi moet besloten zijn tegen 15 dezer den senaat bijeen te roepen, teneinde de discussie over de wet, betreffende de welda dige wei ken onverwijld aan te vangen en dat wel in de gewijzigde lezing der commissie, zooals Crispi die heeft goedgekeurd. Crispi wil tegen October de algemeene verkiezingen uitschrijven en dan in de nieuwe kamer op nieuw het wetsvoorstel, betreffende de nieuwe wet voordragen evenals nieuwe belasting voorstellen. Men brengt hier de conversie van een gedeelte der Turksche schuld, zooals die, volgens mededeeling van den Standard in den ministerraad is goedgekeurd, in verband met een nieuwe aanmaning van den Russi- schen gezant te Konstantinopel bij de Porte tot betaling der achterstallige oorlogsschatting. De gtzant eischt namens zijn regeering vol komen afdoening der schuld en gaf te ver staan, dat nieuwe geheime onderhandelingen van den sultan met Engeland, Egypte be treffend, aan 'sczaren aandringen niet vreemd waren. Volgens de Krai zal de wet op de inkrim ping der rechten van de joden in de westelijke provinciën ook op de joden in Polen worden toegepast. Een voorstel met dergelijke strek king zal bij den rijksraad worden ingediend. Einde Juli wordt keizer Wilhelm te St. Petersburg verwacht. In het begin van Au gustus zullen in de omstreken der hoofdstad manoeuvres worden gehouden, die 14 dagen zullen duren en waaraan door een grooter aantal troepen dan gewoonlijk zal worden deelgenomen. Denkelijk zullen ook bij de manoeuvres proeven met rookvrij buskruit worden ge nomen. Een rit door een werelddeel. Uit Omsk in Siberie is per telegraaf het bericht ont vangen van de aankomst van den kozakken officier Peschkoff, die op zich genomen heeft alleen, met een enkel paard, van Blago- westschensk het voornaamste- station der Russen aan den Boven-Amur, naar St. Pe tersburg te rijden. De afstand is 5437 Engel sche mijlen. Van Blagowetschensk vertrokken den 19 November, bereikte hij Irkutsk den 7 Januari en Omsk den 11 Maart. Tot op dien dag had hij dagelijks gemiddeld 28 mijlen afgelegd. Paard en ruiter kwamen te Omsk in goeden welstand aan. In een brief aan zijn commandant, geschreven uit Irkutsk, meldt de ondernemende kozak„afgelegd 245 L wersten (1634 Eng. mijlen) in 49 dagen, in den zadel 323 uren. De wegen zijn mee- rendeels afschuwelijk." De senaat der Unie heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij er eene keuring wordt ingesteld over alle voor uitvoer bestemde soorten van vleesch en spek. Daarbij wordt tevens de president der republiek gemachtigd den invoer van vee te verbieden als voorbe hoedmiddel tegen epidemieën. WAALWIJK, 9 April 1890. /Het schoolgeld voor den zomercursus der gemeente-teekenschool, alhier, is verlaagd en thans gesteld op f 1.— voor inwoners en f 2.50 voor niet ingezetenen. De aangifte behoort voor Vrijdag te ge schieden. Verleden Zondag is hier een hond af gemaakt, die, volgens verklaring van den vee arts, lijdende geweest was aan hondsdol heid. Tengevolge het springen van een vlampijp is de laatste trein van den stoomtram gisterenavond niet op tijd van hier naar Til burg kunnen vertrekken. Paarden voor liet leger. In de voorloopige verslagen van de tweede en van de eerste kamer der staten-generaal, nopens de oorlogsbegrooting voor het dienst jaar 1890, en bij de mondelinge beraadsla gingen in eerstgenoemd staatslichaam over het onderartikel 23, werd de aandacht van den minister van oorlog gevestigd op eenige maatregelen, die zouden kunnen strekken tot bevordering van gunstiger uitkomsten bij den aankoop van paarden in het binnenland. Zoo werd, onder meer, in overweging ge geven om ten einde de eischen, welke aan de remonte-paarden voor de bereden artillerie worden gesteld, bij de landbouwers meer bekend te maken schetsen van het verlangde type paarden te verspreiden, en verder om te bepalen, dat de remonte commissie, bij afkeuring van een paard, de reden der af keuring aan den belanghebbende zou mededeelen. Na gezette overweging van deze denkbeel den moet de minister van oorlog, ook op grond van een ter zake ingesteld onderzoek, bezwaar maken om aan het eerstvermelde punt gevolg te geven. Het komt hem voordat hier besproken middel in de praktijk niet aan de verwach ting zou beantwoordenen hij meent, dat veel meer eene herhaalde aanraking van de landbouwers met de remontecommissien er toe zal moeten leiden, om de eischen voor remonte paarden algemeen bekend te doen worden. Teneinde evenwel ook nog langs een an deren weg tot dat doel mede te werken is de minister gaarne bereid, op het voetspoor van hetgeen te dien opzichte reeds herhaal delijk is geschied, gevol* te geven aan even- tueele aanvragen van belanghebbenden, om bij gelegenheden waar zulks nut kan afwer pen als landbouwtentoonstellingen be spanningen van de bereden artillerie ter be zichtiging te doen stellen. Wat het tweede hierboven aangegeven punt betreft het door de remontecommissien doen mededeelen der redenen van afkeuring van een paard doet hij opmerken, dat de bedoelde comraissien zeer zeker, evenals zulks tot nu toe het geval was, bereid zullen worden bevonden om „aan een daartoe strek kend verzoek" van den belanghebbende het gewenschte gevolg te geven. Daarentegen acht hij het in het belang van de goede verstandhouding tusschen de remontecommissien en de verkoopers niet wenschelijk te bepalen, dat de reden van af keuring steeds moet worden medegedeeld,ook wanneer zulks door den belanghebbende niet wordt gevraagd. Mr. Haffmans zegt in zijn „Venloosch Weekblad De toezegging is er. Verblijdt u Limburgersnaar aanleiding van de vei klaring door den minister van financien in het debat over de voorstellen- Borgesius afgelegd, dat hij plan had voor stellen tot wijziging der wet op het personeel en tot belasting van het roerend vermogen te doen. Wat zijn de tijden veranderd Herinnert gij u nog, dat men de zes Lim- burgsche leden uit de kamer wilde zetten omdat zij zich verstout hadden vóór eene belasting op het roerend vermogen te zijn Thans verklaart dr. Schaepman er zich niet adeen voor, maar dringt bij den minister,die aarzelt uit den hoek te komen, met klem op een daartoe strekkend voorstel aanEn van alle Roomsch-Katholieke leden is er slechts één, de heer Travaglino, die dezen aandrang afkeurt en den minister verzoekt nooit of te nimmer er aan te denken, het kapitaal in portefeuille te belasten. Vroeger dachten, behalve de Limburgers, alle roomsch katholieke afgevaardigden er zoo over. Maar toen hadden wij nog een zoo beperkt kiesrecht, dat het mogelijk was de belasting van het kapitaal in portefeuille tegen te hou den. Thans na de groote uitbreiding van het kiesrechtvalt er niet meer aan te denken. De geheele kamer, zoowel rechter- als linkerzijde, roept dus om eene belasting op het roerend vermogen en de minister ver klaart dat hij bereid is daartoe mede te werken. Zoo ooit, dan bestaat er thans kans, dat eindelijk zal geschieden, wat zoo dikwijls beproefd, maar steeds mislukt is. Hierdoor zou zich de kamer van honderd alweer gunstig onderscheiden. Behalve de oplossing der onderwijsquaestie, nog de op ruiming van het zoo taaie privilegie van het kapitaal in portefeuille welk een roem De kamer van honderd zou zich onsterfe lijk maken. In het verslag van de kamer van koop handel en fabrieken te Tilburg over 1889 komt het volgende voor „In tegenstelling met onze laatst verslagen, kunnen wij thans met genoegen constateeren, dat het jaar 1889 over het algemeen iets gunstiger was voor de Tilburgsche industrie dan de onmiddellijk voorafgaande jaren. „Het verkoopen der Tilburgsche artikelen ging gemakkelijker dan in vorige jaren het gevolg hiervan was, dat de meeste labrieken meer uren werkten. „Blijft het belemmerend voor den vooruit gang onzer industrie, dat onze tarieven van uit- en invoer met die der omringde rijken is geen verhouding staan, met vertrouwen zien wij den uitslag tegemoet van het streven des ministers, om middelen te beramen, ten einde de gevorderde inkomende rechten van 5 pet. van de waarde ten volle te kunnen heffen." „Het getal stoomwerktuigen (110) en stoom ketels (129) in de verschillende inrichtingen is gedurende het afgeloopen jaar onveran derd gebleven. Het toenemend gebruik, dat door de fabrikanten gemaakt wordt van ma chinale weefgetouwen was oorzaak dat an dermaal verscheidene fabrieken meer of min der belangrijke uitbreiding hebben ondergaan. „HetTilburgsch algemeen verzekeringsfonds voor werklieden werkt zeer goed dat het werkvolk er mee ingenomen is, blijkt uit de voortdurende toeneming van het ledental. Het getal polissen, van kracht op 31 Dec. 1888, droeg 808; op 31 Dec. 1889 was dat getal gestegen tot 1512. Een Moordaanslag. Een zeer tragische gebeurtenis bracht Za terdag in de Batjanstraat in den Haag groote ontsteltenis te weeg. Een huzaar beminde een aldaar wonend dienstmeisje, dat echter hare liefde aan een korporaal van het regiment grenadiers en jagers had geschonken. Terwijl het meisje Zaterdagochtend aan het kleeden kloppen was, trad de jaloersche medeminnaar plotse ling op haar toe, haalde een model revolver dus een wapen met nog al groote pro jectielen voor den dag en loste drie schoten a bout portant op het voorwerp zijner min, dat hij liever den dood gaf dan haar met een ander te zien verkeeren: Een der kogels drong in de borst onder het hart, de twee anderen drongen in dij en zijde. Doodelijk getroffen zakte het meisje dan ook ineen. Toen richtte de huzaar het moordend wapen tegen zichzelt en schoot zich op de plaats dood. De gewonde werd in het huis waar zij diende, opgenomen en dadelijk geneeskun dige hulp verleendhet lijk van den huzaar werd naar het hospitaal overgebracht. Haar toestand is levensgevaarlijk. Men schrijft uit den Haag De huzaar, die Zaterdagochtend op zijn vroegere beminde revolverschoten loste, had in de kazerne kwartier arrest, ten einde voor den krijgsraad terecht gesteld te worden ter zake van insubordinatie jegens den korporaal, dien hij onlangs met zijn meisje ontmoette en hem deswege geslagen had. Hij heeft, na zich met het pistool gewapend te hebben, uit de cavalerie-kazerne weten te ontsnappen en heeft toen gevolg gegeven aan zijn mis dadig voornemen. De verwonde dienstbode is per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Een der schoten moet tot in de maagstreek zijn doorgedron gen. Een verschrikkelijk ongeluk is te West- Kapelle voorgevallen. Een bediende bij de douanen, zoon eener deftige familie van Brugge, heeft op een jonge dochter der gemeente een revolverschot ge lost, haar gekwetst en zich vervolgens dood geschoten. Volgens geruchten had de jongeling hoe genaamd geen betrekkingen met zijn slacht offer, was van een voorbeeldig gedrag en had een goed karakter, doch sedert eenige dagen scheen hij zeer opgewonden en beklaagde zich niet bevorderd te worden. Men had echter beloofd, hem in Mei a. s. naar Ostende te verplaatsen. Men denkt, dat hij in een aanval van waanzin die zinnelooze daad volbracht heeft. Op meerdere plaatsen in Limburg heeft zich in de vorige week een persoon vertoond, voorgevende Belgisch veekoopman te zijn;

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2