BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Rusland. BINNENLAND. loopen, zoodat het met het fameuse batig saldoalthans wanneer de president geen „vet o" over de wet uitspreekt, wel spoedig uit zal wezen. Naar men uit Motreal (Canada) bericht, is de heer David, een der hootden van de Fransche partij, tot opper-sheiiff van die stad gekozen. David is een voorstander van de afscheiding der provincie Quebec van Ca nada, om eene onafhankelijke Fransche ko lonie te vormen of ingelijfd te worden bij de Ver .-Staten van Noord-Amerika. Alvorens toe te stemmen in de conversie der Egyptische schuld, eischt Frankrijk dat er in de eerste 15 jaren geen nieuwe con versie plaats hebben en dat overeengeko men worden dat de Engelsche bezetting in Egypte slechts een overgangstoestand uit-" maakt. De markies De Morés en andere per sonen, die een of twee dagen voor de mis lukte manifestatie werden gearresteerd, zijn door het parket der Seine voorloopig in vrij heid gesteld, om binnenkort door de correc- tioneele politie te worden gehoord. Een veertigtal personen die de politie bemoei lijkten zijn tot straffen van f8 boete tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. De correctioneele rechtbank te Marseille veroordeelde eenige personen, die den len Mei werden gearresteerd, tot straffen van 6 dagen tot drie maanden gevangenisstraf. Te Lyon is een fabriek van dynamiet ontdekt, die in het geheim werkte. Tot in den morgen van Maandag heeft het boulangistisch comité zitting gehouden eerst in de rue de l'Arbre-Sec, later ten huize van Déroulède. Het is er zeer onstuimig toegegaan en de generaal is heftig aange vallen velen meenen dat hij had moeten terugkeeren, gevolg had moeten geven aan de raadgevingen van Naquet, Laissaint en Laguerre die opzettelijk naar Jersey zijn gereisd om den generaal tot terugkeer te be wegen. Een ernstige scheiding wordt ver wacht in de nationale boulangistische partij. De „Presse" van heden zegt over de neder laag van gisteren „Wij zijn geslagen en geducht geslagen. Gisteren heeft Parijs zich tegen ons verklaard en op het oogenblik kunnen wij het land niet nuttiger dienen dan door de wapenen voor eenigen tijd neder te leggen. Wij hebben in het land een bewe ging op touw gezet, die niet geheel kan ver- loopenwij hebben gezaaid, de oogst zal eerst na ons komen.» Schitterend was de ontvangst, die Stanley Vrijdagavond door het Emin-comité in St. James-Hal werd bereid. De geheele locali- teit was met een uitgelezen publiek gevuld. De dames, die in grooter getale dan de heeren tegenwoordig waren, waren allen in de schitterendste toiletten gekleed. Stanley, die door den prins van Wales werd binnengeleid, en met stormachtigen bij val werd begroet, scheen in den beginne min of meer verbluft. Spoedig herstelde hij zich echter, en ving zijn redevoering aan met de verklaring dat hij zich zeer beperkt in zijn woorden zag, door het verzoek van het co mité, om niet over Emin te sprekendaar dit de fijngevoelige Britten zou kunnen kwet sen; ook de politiek in Oost-Afnka meende hij niet te moeten aanroeren, om de Duit- schers niet te beleedigen, en over zijn geo grafische ontdekkingen moest hij zwijgen, om niet met oud nieuws voor het Aardrijkskundig genootschap te komen, waarover hij heden (Maandag) spreken moet. Het kostte Stanley dan ook blijkbaar moeite om binnen de grenzen te blijven, die hij zichzelven, en die anderen hem hadden afgebakend, Evenwel gaf hij een zeer boeiend en schopn verslag over zijn reis door het eeuwenoude bosch. De manifestatie der werklieden in Hyde- park is uitnemend geslaagd het aantal ma nifestanten beliep 200,000, dat der nieuws gierigen 300,000 en alles is volmaakt kalm afgeloopen. De manifestanten vormden twee groepen, die der Trades-Unions en cle an dere, niel-unionisten. Vaandels met inscrip tion zag men vele en eveneens muziekkorp sen. Duizenden moesten buiten het park blijven, dat nimmer zulk een menschecmassa heeft bevat. Van veertien platvormen (zeven voor elk der groepen) is gesproken door Michael Davitt, John Bums, mevr. Besant enz., allen ten gunste van den werkdag van acht uur, welks wettelijke regeling aan het parlement zal worden gevraagd. De houding van MorleyBradlaugh en andere radicale staatslieden, werd door de socialisten scherp gegispt als tegen staatsinmenging. Geen enkel incident is voorgekomen. In de toelichting tot het nieuwe legeront- werp wordt de noodzakelijkheid uiteengezet van betere verdediging der Oostelijke en Westelijke grenzen. Door het ontwerp wordt de sterkte van het Duitsche leger in vredes tijd verhoogd tot 487,000 man (19,000 man en 70 batterijen geschut meer dan tot dus ver,) terwijl het gewone jaarlijksche oorlogs budget doet stijgen tot 397 millioenen mark (18 millioen mark meer), ongerekend de buitengewone uitgaven voor niet geregeld te rugkomende nieuwe uitrusting enz. Het ontwerp is voor de oppositie-partijen eene pijnlijke verrassing. De liberale bladen brengen in herinnering, dat de minister van oorlog nog slechts enkele maanden geleden ver klaarde dat de organisatie van het leger thans voltooid was, en dat nieuwe groote eischen niet te verwachten waren. De „Freisinnige Zeitung" o.a.aangezien er inmiddels geen verandering gekomen is in de politieke betrekkingen metde naburige staten schijnen in de hoogste kringen militaire stroo mingen de overhand te hebben gekregen, aan welke tot voor enkele weken geen aandacht werd geschonken." Het nieuwe wetsontwerp betreffende de lagere schoolingediend bij het Pruisische huis van afgevaardigden, bepaalt dat ieder kind verplicht is ter school te gaan van het voltooide zesde tot het voltooide 14e jaar. Het dreigt met straffen tot 14 dagen hech tenis tegen werkgevers, die schoolplichtige kinderen gedurende de voor het onderwijs bestemde uren aan het werk houden. Tot de voornaamste bepalingen behoort dat voortaan kinderen van een ander godsdien stig geloof dan dat, waarin in de school on derwijs gegeven wordt, niet meer gedwongen mogen worden het godsdienstonderwijs in de school bij te wonen. Opnieuw wordt er in regeeringskringen op aangedrongen dat een officieele lezing worde gegeven van de geschiedenis, die tot vorst Bismarck's aftreding heeft geleid, wijl men de discussien in de pers, waarin allerlei hooge regeeringsbeambten worden betrokken, hoogst schadelijk acht. Bij de commissie van rapporteurs uit het Pruisische huis van afgevaardigden over het wetsontwerp, betreffende de sinds 1875 ingehouden staatstoelagen aan katholieke bis dommen en geestelijken, heeft dr. Bruel, hos- pitant van het centrum, een voorstel inge bracht van de volgende strekkinglo. Het ontwerp te verwerpen, en aan de regeering te verzoeken, een voorstel in te dienen, waar bij aan al degenen, die door het gemis der toelage in hunne rechten benadeeld zijn, of aan hunne rechthebbende opvolgers, schade vergoeding toe te kennen 2o. Wanneer het hier onder no. 1 vermelde wordt verworpen, in het regeeringsontwerp eene wijziging te brengen, waardoor het gebruik van het voor ieder bisdom bestemde bedrag wordt over gelaten aan de kerkelijke overheden. 't Is zeker niet van belang ontbloot Bismarck's oordeel te vernemen omtrent de Mei-beweging. De Berlijnsche correspondent der New- York Herald heeft hem te Friedrichsruhe be zocht en de gewezen rijkskanselier zeide dat hij de Mei-betooging voor niet gevaar lijker hield dan een optocht van het „leger des heils." Als hij minister was, zou hij haar laten begaan, opdat de onrustmakers niet zouden denken, dat de regeering bang voor hen was. Overigens zou de strijd tusschen kapitaal en arbeid nooit ophouden, tenzij de menschen engelen werden; maar dan zou alle vooruitnang onmogelijk zijn, zooals de eilanden in de Stille Zuidzee bewezen, waar de menschen duizenden iaren als vreedzame dieren hadden geleefd. Alle partijen moesten zich vereenigen tegen het socialisme, want een socialistisch iegeeringssysteem was een soort van slavernij of tuchthuis en betee- kende de heerschappij van onverstandige praters Lasalle zou heden waarschijnlijk een conservatief zijn. Lange jaren is de handel van Britsch- Indie op Europa zoo goed als uitsluitend in handen geweest van Engelsche schepen en Engelsche havensslechts werd door de booten der Messageries Maritimes een klein deel daarvan naar Marseille en door ver schillende ondernemingen een nog veel klei ner deel naar Antwerpen vervoerd. Een groot deel van den Britschen uitvoerhandel bestond dan ook in het transito-vervoer van Enge land uit naar het vasteland, voornamelijk via Hamburg, waartoe meestal koffie, tabak, sui ker, drogerijen en specerijen het contingent leverden. Tengevolge van de werkstakingen in de Engelsche dokken zijn de overlaad- kosten te Londen echter zoo belangrijk ge stegen, dat een aantal ondernemende reeders een eigen stoombootlijn van Hamburg op Calcutta hebben geopend, waarvoor thans reeds zes schepen in de vaart zijn en nog tien nieuwe zullen worden gebouwd. Deze booten zijn alle eerste klasse-vaartuigen en vervoeren ook passagiers tegen veel lager tarieven dan de Engelsche booten. Op de heenreis doen zij slechts een buitenlandsche haven aan de terugreis geschiedt naar Ham burg direct. De onderneming is geheel in handen van reeders op het vasteland van Europa. In eene te Chemnitz gehouden verga dering van werkgevers bij de ijzerindustrie is op grond dat hunne gemeenschappelijke optreding zooveel succes heeft opgeleverd besloten eene blijvende vereeniging voor het district Chemnitz op te richten, die zich met andere vereenigingen van dien aard in be trekking zal stellen, om een algemeenen Duit- schen bond te vormen als een dam tegen moedwillige werkstakingen. BERLIJN, 6 Mei. In de troonrede waar mede heden middag de zitting van den rijks dag is geopend, is met de meeste zorgvul digheid alles vermeden, wat maar eenigzins zou kunnen worden uitgelegd als eene zin speling op het ontslag van Bismarck. Van deze diep ingrijpende gebeurtenis wordt zelfs niet gerept. Daarentegen bestaat 2/3 gedeelte van de geheele troonrede uit redeneering over de noodzakelijkheid eener verdere ontwikke ling in de wetgeving ten opzichte der be langen van de arbeidende klassen. Daarom trent worden voorstellen aangekondigd. Met betrekking tot de buitenlandsche po- litek wordt niets werkelijk nieuws gezegd. Opmerking verdient alleen de verklaring, dat de keizer zich overtuigd houdt, bij alle buitenlandsche regeeringen het vertrouwen op zijne vredelievende politiek te hebben be vestigd. De geheele rede bevat niets van verrassenden aard en werd het meest toe gejuicht bij de zinsnede, waarin de hoop wordt te kennen gegeven dat de onlangs alhier ge houden conferentie over het arbeidersvraag stuk moge bijdragen tot onderlinge eensge zindheid der volken. BERLIJN6 Mei. De vrijzinnige partij heeft bij den rijksdag een voorstel ingediend waarbij de rijkskanselier verzocht wordt een wetsontwerp voor te stellen tot vermindering van de rechten op granen met 3 mark per Doppelzentner, en tot verlaging van het recht op beetwortelsuiker, waardoor de suiker-ex- portpremien en de begunstiging der groote branderijen bij, den aanslag van brandewijn zullen ophouden en eindelijk om eene alge meene herziening van het tarief voor te be reiden, tengevolge waarvan de rechten op granen, hout en vee afgeschaft en die op de belangrijkste artikelen van verbruik in den landbouw verlaagd zullen worden. De sociaal-domocraten dienen een voorstel in tot dadelijke afschaffing aller rechten op granen. De partijen in den rijksdag zijn overeen gekomen voor het presidium voor te stellen: Von Levetzow, vanwege de conservatieven, graat Ballestrem vanwege het centrum, en Baumbach vanwege de vrijzinnigen. Te Pest hebben alle bakkersgezellen den arbeid gestaakt, tengevolge waarvan alle bak kerswinkels gesloten zijn en in de geheele stad geen wittebrood meer te krijgen is. De militaire bakkerijen bakken 10,000 kilo rog gebrood per dag voor de bevolking. Twee duizend bakkersgezellen hebben zich op een eiland in de Donau teruggetrokken en kam peeren daar in de vrije lucht. Zij blijven zich rustig gedragen. Hun aanvoerder, die eenige dagen in hechtenis werd genomen, moest weder losgelaten worden, omdat hem geen enkele onwettige handeling ten laste kon worden gelegd. De tentoonstelling te Rome is Vrijdag door den koning en de koningiu geopend. Te Napels is weder een gedeelte van een in aanbouw zijnd huis ingestort, waarbij vier weiklieden onder het puin werden begraven. De aannemer had juist order gekregen het thans ingestorte gedeelte at te breken, we gens den slechten bouw, en opnieuw op te bouwen, toen het onheil plaats had. De op zichter en drie onderopzichters zijn gevan gen genomen. De Russische regeering heeft bepaald, dat reizigers naar dit land moeten voorzien zijn van paspoorten waarop ook hun godsdienst is vermeld. Is dit niet het geval, dan stellen zij zich er aan bloot voor joden te worden gehouden, en worden hunne paspoorten ge stempeld als uitsluitend te gebruiken voor die streken waar joden nog mogen wonen. Vreemdelingen, die meer dan 14 dagen in Rusland vertoefd hebben, moeten voor hun vertrek uit het land naar de hoofdplaats gaan van het district, waar zij gewoond heb ben, om hun pas door den gouverneur te laten afteekenen. Dit veroorzaakt in sommige gevallen een lange en dure reis. Eindelijk moet iemand, die langer dan 6 maanden in Rusland wil blijven, een minis- terieele vergunning verkrijgen en, als hij za ken doet, jaarlijks 600 roebels belasting be talen. Die vergunning wordt echter eerst ver leend als een Russische kamer van koop handel verklaart, dat hij goede zaken drijft, niet insolvent en fatsoenlijk is. Weerkundige waarnemingen over de Maand Maart, te Waalwijk. Gevallen regen 44 millimetervorig jaar Maart 162/3 verschil -f- 271/3 mill. 4 regendagen 19, 21, 22 en 23 Maart. Vorig jaar 12 verschil 8. Karakter van het weer: begin der maand vorstmiddermaand zachtlaatste helft der maand koud en guur. Windkracht varieerende tusschen lU d. 4/10. Windrichting N. 13 19. O. 18. Z. 14, 20 23, 25. W. 4, 8, 17, 21, 22, 29. N.-O. 2, 5, 6. N.-W. 28 a 31. Z.-O. 15, 16. Z.-W. 7, 9 d. 13, 24, 26. Gevallen regen van 1 April 1889 tot 1 April 1890 778 mill. Regendagen van 1 April 1888 tot 1 April 1890, 122. Over de maand APRIL. Gevallen regen 523/4 mill. Vorig jaar April 483/8 mill.verschil 4" 43V 8 regendagen 6,7,8, 9 17, 21, 23, 25 Aprilvorig jaar 14verschil 6. Karakter van het weer, guur en schraal. Windkracht, varieerende tusschen Vioa 3/io- Windrichting N. 6 18. O. 1 5 15, 17, 29 30. Z. niet. W. 23. N.-O. niet. N.-W. 8 12, 19. Z.-O. 13, 14, 16, 24, 25. Z.-W. 7, 20 a 22, 26 28. Gevallen regen van 1 Mei 1889 tot 1 Mei 1890, 782 mill. Regendagen van 1 Mei 1889 tot 1 Mei 1890, 116. WAALWIJK, 7 Mei 1890. \Naar officieus wordt medegedeeld, zal ver moedelijk 1 October de geheele lijn Zwaluwe- 's Bosch in exploitatie komen. Vermoedelijk zullen dan wel bij de bestaande voor de Langstraat doelmatige locaal-treinen, een paar sneltreinen worden ingelegd. En hoogst waarschijnlijk zal dan van Breda, Zevenbergen en Oudenbosch af eene betere aansluiting worden verkregen. Gisteren namiddag vermaakten zich eenige kinderen, te Bezooien, met een ledig- staanden goederenwagen van de N. B. stoom tramwegmaatschappij voort te duwen. Een hunner, het 9jarig zoontje van J. B., stond vóór op de koppelstang als machinist. Plot seling viel hij er af en de wielen van den in beweging zijnden wagen gingen hem over schouder, arm en been. Zwaar gekwetst is hij naar het gasthuis alhier vervoerd. Ofschoon veel pijn lijdende heeft hij den nacht nog al rustig doorgebracht. Bij de tweede kamer is een wets-ont werp ingekomen, bij aanneming waarvan de bestaande overeenkomst met de erven J. van der Made, eigenaren van een houten brug over de rivier de Donge, zal worden ont bonden en de nieuwe brug bij Geertruiden- berg kosteloos voor het publiek zal kunnen opengesteld worden. Blijkens een Zaterdag bij het departe ment van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indie, is op 29 April jl. eene vijandige bende, 200 man sterk, nabij Edi (Atjeh) na een vuurgevecht verdreven. Onzerzijds werden gewond de officier van gezondheid Df. J. van der Wal en acht mindere militairen; de vijand had 7 dooden en 40 gewonden. De Landbouw - atdeeling te Vlijmen, ongeveer 60 leden sterk, heeft zich aange sloten bij de Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw. Uit Nijmegen wordt gemeld De gemeenteraad heeft besloten om voor 1500 deel te nemen in het waarborgfonds tot ontvangst van de Leidensche studenten, die op 1 Juli e. k. den gecostumeerden „in tocht van Karei V in 1546 binnen Nijmegen," welken zij bevorens te Leiden houden, alhier zullen herhalen. Men stelt zich bij die gele genheid groote feestelijkheden voor. Voor de levering van het benoodigde aantal paarden bij het maskerade-feest is door de feest commissie bereids eene Oproeping gedaan. Te Dussen heeft een droevig ongeval plaats gehad. Twee jongens van ongeveer 3 en 4 jaar, waren aldaar aan het spelen en geraakten daardoor te water, met het treurig gevolg, dat zij beiden verdronken. Niemand was ter plaatse aanwezig om hen te redden. Zondag nacht ontstond te Tilburg brand bij den vrachtrijder en herbergier van Hugten aan den Bredaschen weg naas de maréchau- sées kazerne. In korten tijd stond de geheele woning met een daarnaast gelegen groot pakhuis, in gebruik bij den wagenmaker Hitters, in volle vlam. Van den laatsten is veel hout verbrand, terwijl de inboedel van eerstgenoemden grootendeels gered werd. De gebouwen, eigendom van W. van Roessel, zijn verzekerd en ook de inboedels. Men leest in de Deli Ct. van 5 April j De doodstraf werd heden morgen vroeg te Medan voltrokken aan de Javanen Eng alias Amat, Kromo Redjo en een Battak, de moordenaars van een oppasser in Bobongan. In de nabijheid der Petissahbrug zag het zwart van de inlanders om de executie te zien. Of er Europeanen tegenwoordig waren, behalve zij die ex officio aanwezig moesten zijn, is ons niet bekend; waren ze er, dan heb ben ze een schouwspel gezien zoo schandelijk, dat de afkeuring niet scherp genoeg kan wezen. Juist als bij eene vorige executie dus te laakbaarder omdat het reeds éénmaal gebeurd is braken den eersten keer de drie stroppen, zoodat de veroordeelden on gedeerd op hun voeten terecht kwamen. Hoe het in de hoofden der drie ongelukkigen moet gespookt hebben tusschen dien val en de herhaling der executie Het moet eene uitkomst geweest zijn dat de tweede proef na een half uur wachten om nieuw koord i

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2