NotarïsRANT, X Advertentiën. Bericht van Inzet. Burgerlijke stand. Is I» 111 DDfilEi ftf J® Ha 1Q01BI [j mm te halen eindelijk gelukte. De indruk welke wij van het gebeurde kregen isgrove nalatigheid; het is toch werkelijk niet te veel gevergd of te moeielijk om vooraf de sterkte van het koord te beproeven. Het gebeurde is dan ook zoo beneden alle critiek en maakt zoo 'n indruk van martelen in plaats van straffen, dat wij op een onderzoek aandringen opdat een dergelijk schandaal niet meer kunne voorkomen. Te Valkenburg is Maandag de goe derentrein, die te 12,52 uren van Maastricht naar Aken vertrektbij het binnenkropen van het station ontspoord, zoodat het ver keer op die lijn groote vertraging ondervond. De schade is vrij aanzienlijk. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Op eene bruiloft in de buurtschap Bo merbroek, die van 's namiddags een tot zeven uur duurde, werd onder meer circa 100 liter jenever verbruikt. Bij een twist te Douvergeuhout, gem. Merkelbeek (L.) zijn in den avond van Zondag twee personen door messteken zoodanig ver wond, dat voor het leven van den zwaarst gewonde, zekeren H. Dieteren, ten zeerste wordt gevreesd. De dader, zekere Willems, is gearresteerd. Door de justitie van Maas tricht is een onderzoek ter plaatse ingesteld. Te Ophoven gem. Sittard, is Zondag nacht zekere P. H. door een messteek in den rug hoogst gevaarlijk gewond. De dader zekere D., is door de maréchaussée van Siltard aangehouden. Te Assen is Maandag middag eene vrouw door den bliksem doodelijk getroffen, terwijl zij in de geopende deur harer woning stond. Te Hooghalen gem. Beilen, is eene groote boerderij door den bliksem getroffen. De woning stond bij het afzenden van dit in lichte laaie. Op het Loo bij Appeldoorn, is het huis van J. E., bewoond door dezen en W. d. G., in korten tijd eene prooi der vlammen ge worden. Van den inboedel en van den winkel inventaris is bijna niets gered. Met moeite wisten de bewoners de vlammen te ontkomen. Het omvallen van een petroleumlamp moet oorzaak van den brand zijn. Bijna alles was verzekerd. Drie beschonken soldaten hebben Zon dag middag te Groningen angst en schrik verspreid onder de rustige bewoners van den Oosterbinnensingel. Eenige kinderen zongen aldaar het bekende refrein „Hoezee voor Nieuwenhuis hoezee!" hetgeen de soldaten, die juist voorbij kwa men, minder goed beviel. Zij trokken hun sabels, en sloegen daarmede op vreeselijke wijze in het rond, waarop de ouders van alle kanten opdaagden om hunne kinderen te beschermen. Hierdoor ontstond een formeel gevecht tusschen burgers en soldaten, totdat de po litie op het tooneel van den strijd verscheen en, geholpen door de burgerij, de soldaten arresteerde. In enkele plaatsen van Limburg zwier ven dezer dagen personen rond, die schilde rijen, voorstellende de martelaren van Gor- kum, te koop aanboden, tegen den prijs van f0.60 per stuk. Deze vielen nogal in den smaak van het publiek, en de koopwaar vond goeden aftrek. Zoodra die kooplieden een woning verlieten, werden ze door een ander persoon gevolgd, die verklaarde de gekochte schilderij, tegen matigen prijs, van een nette lijst te willen voorzien. Dit aanbod werd door velen aan genomen. De man nam de schilderij mede en zeide ze spoedig, in een lijst gezet, terug te brengen. Hieraan is echter niet voldaan, en men ziet thans in, dat men in handen is gevallen van sluwe oplichters. Te Almeloo zou dezer dagen het zoontje van de wed. V., een eksternest uithalen, met toestemming van den eigenaar van den boom. Terwijl deze laatste even wegging om een ladder te halen, was de jongen reeds begon nen. Bij ongeluk brak echter een tak, en de knaap sloeg achterover uit den boom op den grond, met het treurige gevolg, dat hij op de plaats doodbleef. Te Baarlo geraakte een brouwersknecht bekneld tusschen de karboomen en een muur. De ongelukkige is kort daarop aan de ge volgen bezweken. Bij een onweder, dat Zaterdag bij Oot- marsum plaats had, sloeg de bliksem door den schoorsteen in de woning van J. Hee- rink, op Springendaal en baande zich een weg door een gat in de deur, zonder echter brand te veroorzaken. Tengevolge van het vuurvatten van een pot met teer, geraakte Vrijdag te Hasselt, omstreeks één uur, de fabriek van EngeJsche bezems en cocosmatten van den heer H. Appelo in brand. Binnen eenige oogenblik- ken was alles een vuurzee, en kon de brand weer verder niets uitrichten dan de belen dende gebouwen beschermen, hetgeen dan ook gelukte, ofschoon een veestal en een belendend huisje reeds spoedig vuur vatten, evenals eenigen tijd later een turfschuur en een groote houtloods. Alle aanwezige voor raad in de fabriek, waarin tevens hennep en touwwerk wordt geborgen, is totaal verbrand. Ofschoon wel verzekerd, lijdt de eigenaar groote schade, aangezien de verzekering zeer laag is. In verband met den laatst te Lage Zwaluwe gewoed hebbenden brand werd door de maréchaussée in voorloopig arrest genomen de dienstbode van S., bij wien de brand was begonnen. Heden echter werd zij uit Breda terugge zonden, wegens gebrek aan bewijs. Algemeen was ook de overtuiging, dat dit meisje geen schuld kon hebben. Druncn6 Mei. Vanaf 1 Januari tot heden zijn alhier maar elf aangiften van over lijden gedaan. Onder de overledenen was slechts een jonge dochter van 36 jarende oudste van de overigen had slechts den ou derdom van 3 jaren bereikt. Vanaf boven- genoemden datum zijn 34 geboorten aange geven, waaronder 5 tweelingen. 's (Iravemoer, 5 Mei. Donderdag 11. her dacht het hoofd der school den dag, waarop hij voor 25 jaar zijn werkkring alhier begon. Des morgens reeds heel vroeg, wapperde van bijna alle huizen de vaderlandsche driekleur, 's Avonds om half negen werd hem eene serenade gebracht met fakkellicht, door het ,,'s Gravemoers Mannenkoor," met welwillen de medewerking van de harmonie „Geduld Overwint" van Dongen. Nadat de directeur van het koor den jubilaris had toegesproken, en deze zijnerzijds hartelijk bedankt had voor de eer hem aangedaan werd een tourneé om het dorp gedaan. Alles is in de beste stemming en orde afgeloopen. Behouden thuis. De anders zoo afgelegen en stille Handelskade gaf Zondag middag een vriendelijk lachend Meizonnetje een veel kleurig en vroolijk tooneel te aanschouwen, zooals daar ter plaatse nog maar zelden aanschouwd was. Te 1 uur toch zou voor de Handelskade aankomen het stoomschip „Prinses Wilhel- mina," aan boord hebbende een detachement onderofficieren en minderen van het Neder- landsche-Indische leger, onder wien zich ook bevond de fuselier Franciscus Cornelis Adolf Buijs, die bij het bestormen van een ver sterking, onder commando van den luitenant Veerman, den 21 Juli 1889 bij Kota Toeankoe op Atjeh, onder een regen van kogels in de benting een opening wist te maken en naar binnen drong. Een groot deel onzer man schappen en ook hun aanvoerder luit. Veerman waren reeds gevallen, maar Buijs stond nog pal voor de eer van de hem dierbare Hol land srhe vlag. Ten laatste werd ook Buijs aan een der beenen gewond, weldra sijpelde hem het bloed door de schoenen en kon hij nog maar hinkende gaan. Daar ontwaart onze moedige fuselier, dat de Atjehers zich gereed maken het lichaam van zijn beminden luitenant als zegeteeken mede te voeren. Dat was te veel gevergd van een Amster- damschen jongen, die op dit oogenblik diep gevoeldedat hem nog Hollandsch bloed door de aderen vloeide. Hij verzamelt zijne reeds afgenomen krach ten, zet de Atjehers na, achterhaalt hen en weet na een wanhopige worsteling het lichaam van luit. Veerman aan de wraakgierigen te ontrukken en in het midden der onzen terug te brengen. Voor dit manmoedig gedrag, had Z. M. de koning hem toegekend het Kruis der Militaire Willemsorde. Op last van den minister van oorlog zou het eeremetaal Buijs bij zijn aankomst door den generaal majoor Den Beer Poortugaal met de meest mogelijke militaire eer op de borst wordeu gehecht. Te 1 uur kon de „Prinses Wilhelmina" verwacht worden, maar lang vóór dat uur bevond zich langs de Handelskade een on afzienbare menschenmassa. Op de daken, in de stoomkranen, in het wand der aan den steiger gemeerde schepen, overal en overal menschen. Het geheele garnizoen was onder de wa penen en een sterke politiemacht had een groote ruimte afgezet, waarop de generaal, een groot aantal hoofd- en subalterne-officie- ren en onderscheidene ridders hadden plaats genomen. Op dat terrein stond zeer beschei den op den achtergrond een heer en dame, die steeds het oog op het IJ gevestigd hielden, blijkbaar van verlangen brandende. Het waren de ouders van Buijs. De moeder was diep geroerd voor de eer bewijzen waarmede zoo straks haar eenig kind bij zijn aankomst zou worden overladen Daar komt het stoomschip in zicht, en nauwelijks zijn de hoofddeksels onzer dap pere kolonialen zichtbaar of een driewerf hoera weerklonk over het water hen tegen. Nadat de boot gemeerd was, werden de militairen op een kleine stoomboot overge bracht, om aan de binnenzijde van de kade aan wal te kunnen gebracht worden. Leunend op een stok staat Buijs voor op het vaartuig. Daar ziet hij zijne ouders, die hij in acht jaren niet heeft aanschouwd. Op dat oogen blik kent de vreugde van den braven sol daat geen grenzen meer. Kiep en stok zwaaien door de lucht en hij moet het uit schreeuwen dag vader dag moeder De diepgeroerde vrouw verbergt het gelaat in haar zakdoek en gaat snikkend en onder steund door haar echtgenoot iets meer naar voren. Afwachten tot de boot aan den steiger is, kan Buijs niet. Hij klimt over de verschan sing, springt op den wal en drukt op het eigen oogenblik zijn beide ouders in zijn armen. De tonen van het volkslied weerklinken en het detachement wordt opgesteld voor het front van de troepen van het garnizoen. De generaal Den Beer Poortugaal doet Buijs uittreden en richten nadat hij alle gere- patrieerden had welkom geheeten, het woord tot den 27 jarigen ridder. In tintelende woorden verhaalde de gene raal het door Buijs verrichte heldenstuk, waarvoor Z. M. de koning hem het kruis voor Moed, Beleid en Trouw had waardig gekeurd. Met een driewerf hoera voor goedkeuring werd deze toespraak besloten. Nadat Buijs in handen van den generaal en ten aan- schouwe van allen den riddereed had ge zworen, werd hem, onder het weerklinken van fanfares, de ridderorde op de borst gehecht. Namens den generaal Verspijck verkreeg de kolonel commandant van het korps ma riniers, de heer v. Braam Houckgeest, het woord en deelde aan Buijs mede, dat de zich onlangs geconstitueerde vereeniging der Militaire Willemsorde, gezind was om voor zijn toekomst te zorgen. Nadat Buijs door alle ridders en officieren was gelukgewenscht, nam hij plaats in een gereed staande landauer, met den luit.-kolonel plaatselijk commandant, den kapitein van het Indische leger Wijnmalen en een kapitein van het Nederlandsche leger, ridder der Militaire Willemsorde. Geëscorteerd door een peloton huzaren en gevolgd door het garnizoen en duizeuden nieuwsgierigen, maakte Buijs een waren zege tocht langs de Prins Hendrikskade, door de Plantage naar de Oranje Nassau. Daar aangekomen, werd hij in de smaak vol versierde onder-officiers cantine door de gezamenlijke onder-officieren ontvangen en tusschen zijn moeder en vader op de voor hen bestemde leunstoelen geplaatst. Een oogenblik later verscheen de kolonel, commandant van het 7e ïeg. inf. in de cantine en heette Buijs in hartelijke bewoordingen welkom in de kazerne van het 7e regiment infanterie, waarvan hij voorheen een deel uitmaakte. Na het gebruik van eenige ververschingen werden Buijs en zijne ouders genoodigd in de onder-officiers eetzaal te komen, waar een extra tafel was gereed gemaakt. Buijs gevoelt zich geheel gezond, maar is in het hospitaal opgenomen om vor melijk afgekeurd te worden, daar door de bekomen verwondingen het eene been iets korter is dan het andere. Onmiddellijk na de afkeuring zal Buijs in het genot gesteld worden van pensioen, vastgesteld op f 465 per jaar. Buijs is pas 27 jaar, niet groot van persoon met een paar levendige oogen en beweegt zich met zeer veel vrijheid en gemakkelijk heid tegenover zijn meerderen en kameraden. Uit het hospitaal ontslagen, gaat Buijs voorloopig met zijn ouders naar Gouda,waar deze belast zijn met de directie der werk inrichting. De dag van Zondag zal ongetwijfeld voor den dapperen Buijs de onvergetelijkste blijven van zijn leven. DRUNLN. Over de maand April. GEBORENPetronella d. van Cornelis Brok en Cornelia van de Wiel Antonius Marinus Hendrikus z. van Adrianus Koks en Anna Maria de Yeer Anna Hendrika Anto- netta d. van Henricus Godefridus Clerkx en Cornelia Anna Jacuba Moorman Hen drikus z. van Theodorus van den Bosch en Johanna Cornelia Houët. Johanna Gerdina en Johan d. en z. van Johannes van Veggel en Petronella van Corstanje Maria Cornelia Johanna d. van Antonius Vissenberg en Adriana Jozephina Pijnen burg Hendrika Elisabeth d. van Alouisius van der Meijden en Catharina Philoraina de Visser Petronella Maria d. van Wil lem van der Steen en Maria IJpelaar Theodora d. van Adrianus van Weert en Maria Pelders Maria d. van Adrianus van Weert en Maria Pelders. OVERLEDEN: Johan van Veggel 5 dagen Jo hanna Gerdina van Veggel 6 dagen Jo hannes Nicolaas Pennings 8 maanden. ill! Op ZATERDAG 10 MEI a.s. \M hopen onze beminde Ouders Vi|lvp hun vijf en twintig jarig ji huwelijksfeest te vieren. iH J. J. VAN DOOltEN. JLJ M. J. VAN DOOREN- ff^g De Greeff. J. M. VAN DOOREN, Rcligieuse. ia WaalwijkMei 1890. ilii Voor de vele bewijzen van deelneming en belangstelling, ontvangen gedurende de ziekte en bij het overlijden van onzen ge liefden broeder, ANTONIE BOSSERS, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, J. A. BOSSERS, Notarii. Loonopzand, 7 Mei 1890. te WAALWIJK, maakt bekend, dat de HUIZEN en ERVEN van Jac. van Heck aldaar zijn ingezet en gehoogd als Koop 1 op f2400. h lï f 600. Afslag Maandag 19 Mei 1890 's avonds 7 uurin het hotel vDe Twee Kolommen* van den heer G E R RI Ste Waalwijk. Dagelijks kan ten kantore van genoemden Notaris gehoogd worden. De Hoftandmeester is dagelijks te spreken, van des morgens 8 tot 6 ure 's avonds, voor alle mond- eu tandziekten, met het ongevoelig makend Cocaïne stelsel. Kunstgebitten worden in 4 uur tijd ver vaardigd en gewaarborgd. Adres Van den BERG, Tandmeester, Goudbloemstraat No. 2, (Hoek der Han dt lsley) ANTWERPEN. AFLOOP der aanbesteding van halve zolen en achterlappen van 's rijks centraal magazijn van militaire kleeding te Amsterdam, op 6 Mei 1890. NAMEN LEVERANCIERS. WOONPLAATS. F. E. van Siebergen. Breda. 5 4 08 5 4 08 5 4 18 5 4 18 F. Segers. Breda. 5 4 08 5 4 08 5 4 18 5 4 18 Gebrs. Daniels. Nijmegen. 2 4 20 1 4 20 Mijnlief. Krimpen a/d Lek. 1 3 95 3 95 1 4 29 1 4 29 Elias Co. Arnhem. 2 6 50 1 6 50 Erven Strijboscn. Boxtel. 1 4 23 1 4 35 J. A. G. Wessels. Utrecht. 1 4 24 1 4 24 v. d. Heijd. &v. Grinsven. Waalwijk. 1 4 20 F. E. van Siebergen. Breda. 10 3 88 10 3 88 Larsen. Nieuwer-Am stel. 10 3 85 M. van der Eerden. Boxtel. 1 4 18 1 4 29 Jjamberts en Co. Amsterdam. 1 4 7085/ioo 1 4 7085/ioo J. van den Bergh. Baardwijk. 1 3 98 1 4 29 1 3 93 1 4 19 2 4 07 1 4 15 J. L. van Heck. Amsterdam. 1 3 80 1 3 90 1 4 7 4 10 lilt iü: /ei?- DER Paren halve ZOLEN. Paren achterlappen Aantal perceclcn. Prija per kilogram. Aantal pcrceelen. Prijs per kilogram.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 3