BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk, Rusland. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. De laatste hoop der bezitters van aandeelen in het Panamakanaal is dezer dagen ver dwenen bij de verschijning van het bericht der commissie van ingenieurs, die den toe stand onderzocht hebben en nu verklaren dat het ideaal: een open zeeweg onbereikbaar is. De wijziging van het plan in een slui- zenkanaal zou volgens hun becijfering een nieuw kapilaal van 900 millioen francs vor deren. Is het reeds een onmogelijkheid voor het kanaal f 450000000 bijeen te brengen, de commissie verklaart uitdrukkelijkdat het onmogelijk is te garandeeren, dat de kosten nog niet hooger zullen loopen met het oog op den vulkanischen bodem, waardoor het kanaal loopt Ruim 75000000C gulden, veelal uit-de spaarpenningen der burgerij, zijn in de poging tot aanleg van het kanaal ver dwenen. Minister Constans heeft bij een parti culier onderhoud den president der republiek in overweging gegeven, den hertog van Orleans voor den 14den Juli te ontslaan. Behalve dat de feestdag aanleiding zou kunnen geven tot manifestation, acht men den uitslag der gehouden stemming voldoende, om een daad van edelmoedigheid ten uitvoer te brengen, die een groot deel van de hoogere klassen der natie zal goedkeuren, zonder dat men de regeering zwakte zal kunnen verwijten. Te Parijs is nu het proces begonnen tegen den heer Secretan, directeur der Société des Métaux, die door zijne gewaagde specu lazen den val zijner maatschappij veroor zaakte, alsook dien van het daarbij betrokken Comptoir d'Escompte, welks kapitaal van IOlO,000000 francs geheel verloren ging en welks directeur Denfert Rochereau den val van die groote bankinstelling niet wilde overleven. Secretan en zijne medebeschuldigden: Ed. Hentsch, voorzitter van den raad van beheer van het Comptoir d'Escompte, Emile Laveis- si§re, voorzitter vati den raad van beheer der Société des Métaux, en Joubert, ouder-voor zitter van den raad van beheer der Banque de Paris et des Pays-Bas, in zijn hoedanig heid van lid van het bestuur der Société des Métauxstaan terecht wegens oneerlijke speculatiën, het uitkeeren van fictieve divi denden, het opmaken van valsche balansen, enz. .Secretan houdt vol, dat hij met zijne spe culatiën alleen een vaderlandslievend doel beoogde: de Franschen in plaats van de En- gelschen tot beheerschers van de kopermarkt te maken. kon laten voortduren, ontving de verzekering, dat een nauwlettend toezicht wordt gehouden en dat velen oproerstokers het Servisch grond gebied reeds is ontzegd. In de akte van beschuldiging tegen Panitza en mede-samenzweerders, wordt aangetoond, dat de Russische gezant Hitrowo te Bucharest en andere Russische agenten, met de be schuldigden tegen prins Ferdinand samen spanden. "Maandag zeide Stanley in den Albert Hall dat hij voor Engeland duizenden vierkante mijlen grondgebied veroverd had. Dit werd toen overdrachtelijk opgevat; doch thans blijkt dat Stanley zinspeelde op overeenkomsten door hem, namens de Britsche Oost Afrika - Compagnie, met verschillende negerhoofden gesloten tijdens zijn jongsten tocht door Afrika, waarbij groote territoren onder Engelsche vlag geplaatst werden. De bedoelde tractaten zouden thans in het bezit zijn der Engelsche regeering. De rijksdag heeft von Levetzow benoemd tot voorzitter, graaf Ballestrem tot eersten en Baumbach tot tweeden ondervoorzitter. Von Levetzow herdacht in warme uitdrukkingen de onsterfelijke verdiensten van Bismarck. De reis, welke Emin Pacha weldra in het binnenland van Oost-Afrika onderneemt, zal, naar men berekent, twee jaren duren. Zeer spoedig zal officieel worden openbaar gemaakt eene rechtvaardiging van Emin tegenover onjuiste voorstellingen van Stanley. Tusschen den keizer en Bisinarck zou in de laatste dagen eene drukke briefwisseling hebben plaats gehad. In vrijzinnige dagbladen wordt weder tegen Bismarck de bedreiging geuit, dat ook op hem de bekende „Arnim- paxagraat" van het strafwetboek, waarin op het openb3armaken van ambtelijke geheimen zware straffen zijn gesteld, kan worden toe gepast. Het adres der Duitsche pelgrims beant woordende, heeft de Paus de godsdienstige toestanden in Duitschland geprezen, waar de strijd tegen het katholicisme is geëindigd en de verbanningswetten worden afgeschaft. De Paus rekent op de grootmoedigheid des Keizers en op de volharding der katholieken om het verzoenigswerk tot het einde toe te volbrengen. Uit Weenen workt gemeld: De Servische regeering is reeds herhaalde malen opmerkzaam gemaakt op de beweging der Bulgaarsche emigranten. Men wees er qp, dat eene kleine zeven honderd gewapende Bulgaren op Servisch grondgebied vertoefden, die met Zankow aan het hoofd door een inval in Bulgarije een opstand konden doen uit breken. Graaf Kalnoky, die den gezant mededeelde, dat Oostenrijk die positie op de grens niet Het onderzoek wegens landverraad tegen den ambtenaar aan het ministerie van marine Schmidt en medeplichtigen heeft aan het licht gebracht, dat geen redenen aanwezig waren de beklaagden in hechtenis te houden. De czaar is zeer ontstemd over dien flater van de politie, die het onderzoek leidde op verzoek der marine-autoriteiten; in het Staats blad staat nu vermeld, dat Schmidt ontslag heeft, zonder pensioeu of recht op 't dragen van uniform. De Daily News meldt uit St. Peters burg dat de keizer geweigerd heeft de Finsche deputatie, bestaande uit 4 leden, onder wie de aartsbisschop, die komt protesteeren tegen de maatregelen lot russificatie van Finland, te ontvangen, maar dat de keizerin den aartsbisschop wel ontving. Een zeer noodlottige brand heeft het groote krankzinnigen gesticht „Longue Point," bij Montreal, in Canada, in asch gelegd en een aantal der verpleegden daar waren er ongeveer 1000 zijn om het leven geko men. De vlammen braken tegelijk uit in ver schillende deelen van het gebouw. Waar schijnlijk werden zij aangestoken door pa tiënten, die op deze wijze de vrijheid hoopten te herkrijgen. Er hadden ontzettende too- neelen plaats. Terwijl er pogingen gedaan werden om de zieke verpleegden te redden, vielen eenige krankzinnigen, door den angst razend geworden, de opzichters aan en er werd hevig gevochten. Een aantal zieken vluchtte op het dak en waren niet te bewegen van hunne onbereikbare wijkplaatsen af te komen." Vijfentwintig krankzinnigen werden in een kamer gevonden, zich aan elkauder vastklemmend; het was onmogelijk hen los te krijgen en zij verbrandden allen. Vier ver pleegsters, geestelijke zusters, die een zieke zuster wilden redden, kwamen met die onge lukkige om en nog twee andere nonnen verb'andden. Het aantal slachtoffers is nog niet op te geven. Een groot aantal krankzinnigen zijn uit het gebouw naar de naburige bosschen gevlucht. Het blusschingswerk werd belemmerd door gebrek aan water. De geneesheeren en ver pleegsters moeten wonderen van moed heb ben verricht. Ook te New Jersey heeft een groote brand gewoed en wel in de groote naaimachine fabriek van Singer. Daarbij gingen geen menschenlevens verloren; maar 3000 arbeiders zijn bioodeloos geworden en de schade wordt geschat op 12,000,000. WAALWIJK. Zondag 11 Mei, des mi ld. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak'7 van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum." 1. Lang lang ist 's her Jüngst. 2. Allniederlandsches Lied Kremser. 4. In 't Woud Hol. WAALWIJK, 10 Mei 1890. Het leggen der trottoirs aan de Noord zijde der straat vordert met bekwamen spoed en met de meeste voorkomendheid wordt daarbij zooveel mogelijk aan de wenschen der betrokken eigenaren voldaan; te dien opzichte valt dus slechts lof te spreken. In mindere mate is dit het geval met het herstellen der keibestrating alsook met het opruimen der uitgebroken steenen en keien. Eerst heden morgen is met de opruiming een begin gemaakt, zoodat tot nu toe van af de haven tot bij het huis van den heer Wijten, in een woord over de heele lengte van het werkalles op straat is blijven liggen tot zeer groot ongerief voor de talrijke karren en rijtuigen, die hier den ganschen dag door in de straat circuleeren. Wij vertrouwen dat de bevoegde autoriteit, aan wier aandacht dit feit, wonder genoeg, langen tijd schijnt ontsnapt te zijn, direct maatregelen zal nemen tot spoedige oprui ming van alle de vrije communicatie be moeilijkende hindernissen. Zoolang er nog hoopen keien blijven lig gen, was ook betere straatverlichting zeker niet alleen wenschelijk, maar ook hoog noodig. De »Noord-Brabantsche Wielrijders kring," erkend bij koninklijk besluit van den 7 Februari 1890, no. 26, (Staatscourant No. 154), bestaat uit 13 afdeelingen: Tot afdeeling VII behoort de Langstraat en het land van Heusden en Altena. Deze afdeeling telt tot heden 7 leden, het bestuur is als volgt samengesteld D. A. Kakebeen, voorzitter en afdeelings- afgevaardigde, en A. Rubbens, secretaris. De Noord Brabantsche Wielrijderskring" stelt zich ten doel: a. de belangen der wielersport meer be vorderlijk te zijn in het bijzonder in de provincie Noord Brabant b. aangename en gezellige bijeenkomsten in deze provincie in het leven te roe pen door het houden van gezamenlijke tochten en daardoor onderlinge vriend schap tusschen de leden aan te knoo- pen en te onderhouden; c. met behulp der bevoegde macht de belangen van den kring en zijne leden te behartigen, waar die mochten wor den aangetast. Naar de N. Rott. Ct. verneemt hebben de heeren J. J. A. Kuijs, particulier, wonende te 's Gravenhageen J. A. Hartog Azn. ingenieur, wonende te Rotterdam, zich tot de staten dezer provincie gewend om eene bij drage uit de provinciale kas voor het tot stand komen van den door hen ontworpen stoomtramweg van 's Hertogenbosch naar Heusden en Waalwijk. De handel in hooi blijft even lusteloos; enkele partijtjes van mindere qualiteit, die vroeger op levering van f 6 per 1000/2 kg. gekocht waren, werden afgeleverd. De eerste qualiteit geldt altijd nog f 10, doch zaken worden er zeer weinig gedaan. Weldra zitten vele hooiboeren met hun voorraad van drie jaren, want overjarig hooi kan men nog veel vinden. Stroo wordt nog bij kleine partijtjes tegen f8 a 9 per 1000/2 kg. afgeleverd. Sedert de vorige noteering bleef de han del in aardappelen van weinig beteekenis niemand durft grooten voorraad in te slaan, omdat vooral dit jaar de meeste soorten het verwerken niet kunnen verdragen. Bij de kleine maat worden zij van 10 tot 14 ct. per 5 liter verkocht. Door de eerste kamer zijn zonder hoof delijke stemming aangenomen de wetsont werpen, regelende de pensioenen van bur gerlijke ambtenaren, hun weduwen en wee zen, zoomede dat, tot heffing van kanselarij leges. Ter voldoening aan de bepalingen van de onlangs in werking getreden gewijzigde provinciale reglementen op de openbare we gen en voetpaden en op de waterleidingen, zijn door ged. staten de noodige voorschrif ten gegeven, overeenkomstig welke de leg gers der wegen, voor zoover zij nog niet zijn vastgesteld, en die der waterleidingen, voor zoover zij nog niet zijn opgemaakt, door de gemeente- en waterschapsbesturen behooren te worden ontworpen. Door de regeering is bij de tweede ka mer ingediend een wetsontwerp tot regeling der brievenposterij. Daarin wordt eene nieuwe regeling van het port der dag- en weekbla den en der gedrukte stukken voorgesteld. Voorts wordt vastgesteld afschaffing der wet telijke bepaling, dat het recht voor expresse bestelling voorat moet worden voldaan; wordt de dienst voor de invordering van quitantien uitgebreid en het recht daarvan verlaagd, en de behandeling van onbestelbare en gewei gerde stukken gewijzigd. In het bedrag van het briefport wordt geen wijziging gebracht. Alleen vervalt de bepaling dat geen brieven van meer dan 1000 gram per brievenpost vervoerd worden, en die dat bij de berekening van het port der ontoe reikend gefrankeerde brieven de breuken van vijf cent tot het volle bedrag van vijf cent worden aangevuld. De gewichtsschaal, waarnaar het port der gedrukte stukken berekend wordt, is gewij zigd, zoodat het tarief meer verband houdt met en niet hooger is dan dat van de pak- ketpost. De postschaal blijft voor stukken tot en met 150 gram dezelfde, doch dan komt er in het ontwerp eene andere opklimming dan in de wet. Een ander tarief wordt voor de nieuwsbla den voorgesteld. Thans wordt 1/a cent van elk blad tot een gewicht van ten hoogste 25 gr. geheven. In het ontwerp wordt voorge steld het maximum-gewicht te brengen op 35 gram. Thans wordt van elk nieuwsblad boven 25 gram gewicht, met of zonder bijvoegsels ver zonden, een port geheven van 1 cent. Vol gens het ontwerp zal, wanneer het dagblad met zijne bijvoegsels zwaarder weegt dan 100 gram, van elke 100 gram één cent port geheven worden. Bijvoegsels, afzonderlijk verzonden, zijn mede aan dagbladport onderhevig. Ten bate van de dagbladen zoowel als van de postadministratie wenscht de regeering verder de gelegenheid te openen om, even als in het buitenland, het port der bladen op andere wijze dan door aanhechting van postzegels op de stukken te voldoen. Het wetsontwerp tot verlenging van den diensttijd voor de ingelijtden bij de militie te land, lichtingen van 1884 en van 1885, en voor de ingelijfden bij de zeemilitie der lich tingen van 1885 en van 1886, is door de 2e kamer aangenomen. De gebrs. B., uit Rozendaal, die zich sedert eenigen tijd te Breda in preventieve hechtenis bevonden, op vermoeden van val sche munt te hebben vervaardigd, zijn thans bij gebrek aan bewijzen, weder in vrijheid gesteld. De Middelburgsche Rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak van een herbergier te Sint Jansteen, die op 16 Juli jl. bij gele genheid van eene verkiezing voor leden van den raad dier gemeente, twee kiezers heeft omgekocht, door eene gift van 50 cent te beloven en inderdaad te betalen, om hun kiesrecht alzoo uit te oefenen, dat op hun stembriefje de naam werd geplaatst van P. de Kerf, welk stembriefje door hen ook in de bus is geworpen. De herbergier is veroordeeld tot f 50 boete, subsidiair 21 dagen hechtenis en tevens voor 5 jaren ont zet van het recht van kiezen en verkiesbaar heid. Zooals men zich herinnert, verdween voor eenigen tijd de notaris K. te Warga en werd zijn lijk na eenige dagen uit het water opgehaald. De vrees, dat zijne financien in de war waren, heeft zich maar al te zeer bewaarheid. Van de bij hem gedeponeerde gelden zal slechts 15 k 20 pet, terecht komen, daar tegenover een actief van f 24,000 een passief van f120,000 staat. Vooral de burger man en kleine winkelier worden daardoor getroffen. De sedert ongeveer acht weken afwe zige notaris J. Clerx, van Weert, is door de arrondissements - rechtbank te Roermond in staat van kennelijk- onvermogen verklaard. Als curator is aangewezen de heer mr. Van Basten Batenburgh, advocaat en procureur te Amsterdam. Uit Friesland wordt gemeld De socialisten in Friesland zoeken een nieuw arbeidsveld; nu hun arm in de venen gebroken is. De velden liggen spoedig ge reed voor de zeis en nu zijn de raddraaiers tijdig aan het werk om de arbeiders op te zetten tegen de boeren. De eersten spiegelen zich zonder twijfel wel aan de veenhistorie en zullen het oor niet zoo spoedig laten hangen naar de schoone beloften der socia listen, waarvan er geen enkele in vervulling komt. Onder de maaiers bevinden zich vele veenarbeiders, die al eene harde proef hebben gesmaakt van Domeia's leer en dus zich wel eens tweemaal zullen bedenken voor zij de tusschenkomst van Nieuwenhuis of zijne be taalde sprekers inroepen. Eigenlijk „inroepen" doen ze ook niet, die lieden dringen zich zeiven in tusschen de arbeiders en de werk gevers. Gelijk in de laatste tijden meer ge beurt, zetten de landgebruikers de markt en wordt het loon per pondemaat (363/4 are) bepaald. Anders is het met de zoogenaamde hooiers, die ook veel uit de bouwstreken komen opdagen, deze worden bij de week bedongen. Tegenover vereenigingen komen andere vereenigingen te staan, dat spreekt, want de wederkeerige belangen loopen hier uit elkaar en niet samen. Een boer, die op een hooge huur zit, wil uit zijn aard de daghuur be krimpen en de arbeider zou gaarne zijn eisch hooger willen zetten om zijn bestaan te ver beteren. De tijd zal zeker geleerd hebben, dat men van beide kanten billijk zijn moet en dat de tusschenkomst van derden voor beide par tijen schadelijk werkt. De boeren moesten hunne plaatsen zóó inhuren, dat zij eene flinke daghuur kunnen geven en het gansche jaar door werk kunnen verschaffen, want de verdienste van onze goede arbeiders is, het geheele jaar door gerekend, te karig. Uit Tilhurg meldt men: De 21jarige L. uit Riel, klerk bij de heeren Gebr. J., fabrikanten aldaar, werd gisteren morgen door de maréchaussées naar Breda gebracht, wegens het plegen van valschheid in geschrifte ten nadeele van die firma, van wie hij een wissel van gering bedrag, aan derden geëndosseerd, ter bezorging had ont vangen, maar dien wissel, door zich voor den geëndosseerde uit te geven, bij een kassier aldaar had trachten te innen. Hij stond altijd bekend als een oppassend jongmensch. Gasontploffing. Dinsdagavond omstreeks 8,30, ontstond aan den brander van een der lantaarns, staande voor het café »de Bisschop" op den Dam te Amsterdam, een defect. Daar er dienten gevolge een vlam van buitengewone afmeting naar buiten sloeg, besloten eenige persoüen de brandweer te alarmeeren. Dit geschiedde te 8.53 en weldra was de afd. Prinsengracht aanwezig en deed pogingen om de steeds grooter wordende vlam meester te worden. Toen de sectie-brandmeester, de heer Brul, daartoe een in den voet van de lantaarn aanwezige kraan wilde afsluiten en het daar voor ingerichte luik opende, deed zich op eens een donderende knal hooren en werd de heer Brul, benevens de brandmeester Sik- kes, eenige meters weggeslingerd en deerlijk gebrand. Ook de hoofdbrandwachts Klaassen en Wendelgest en de brandwacht 2e kl. Dantzich en een viertal burgers bekwamen brandwonden. De schok was zoo hevig, dat een lantaarn van den spuitwagen, die op ge- ruimen afstand van de plaats der ontploffing stond, geheel verbrijzeld werd en de paarden er van door gingen, maar gelukkig door den wakkeren koetsier aan den Nieuwendijk ge grepen werden.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2