Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. BINNENLAND. UIT VOERINGEN. echter schoot ons een gezegde te binnen wij meenen van Napoleon III„On ne s'allie pas k uu cadavre.* Niet dat wij 't bond willen vergelijken bij een cadaver, dit ligt geheel buiten onze bedoeling; 't zal inwendig wel heel veel levenskrachten bezitten; maar toch verneemt men den laatsten tijd zoo buiten gewoon weinig van zijne werkzaamheid naar buiten, dat het, minst genomen, twijfelachtig mag lieeten of aansluiting wel veel nut zal stichten. Verbeeld je eene industrie, die volgens een aantal der betrokken personen zeiven niet in staat is om zonder hulp op de been te blijveninoet zich, om gered te worden, aansluiten bij e^ne vereeniging, die niets merkbaars uitvoert. Probratum Men neme het ons niet kwalijk, dat wij er meer van houden op eigen krachten te steunen, zooals de looiers en schoenmakers uit Waalwijk en naburige gemeenten doen die de heeren laten bazelen over protectie maar intusschen voortgaan zich zei ven te helpen. Ten slotte verwijzen wij ouze bestrijders naar hetgeen wij zeiden in onze nummers van 11 September en 6 October 1887 waarvan wellicht nog een exemplaar in hun bezit is. De Fransche kamer van afgevaardigden heeft de nieuwe redactie tot wijziging der wet van 1884 betreffende de werklieden syndicaten goedgekeurd. In de couloirs wordt geloofd, dat de senaat haar zal verwerpen. De werkstaking te Bessèges duurt voort; de werklieden zijn zeer opgewonden. Eene radicale groep van afgevaardigden ijvert thans voor het beginsel van protectie onder een nieuwen vorm, dat strekken moet om als tegenwicht te dienen tegen de hooge invoerrechten, die de meerderheid der kamer geneigd is ten bate van de fabrikanten in te voeren. De redeneering van de hier be doelde groep is aldus „Gij wilt hooge rech ten, om verlost te zijn van de vreemde mededinging. Goed en wel; maar wij willen dan ook, dat de Fransche werklieden in hunnen arbeid beschermd zullen worden tegen de goedkoope mededinging van de vreemde werklieden. Daarom zijn wij voor het invoeren eener belasting op het in dienst nemen van vreemde arbeiders en hoe hooger die belas ting zal zijn, des te beter. Op die wijze zullen de voordeelen, uit een beschermend toltarief voortvloeiende, niet uitsluitend ten bate komen van de fabrikanten. Het is niet meer dan billijk, dat ook de werklieden er de voordeelen van trekken." Dit plannetje wordt goedgekeurd door de „Justicej" het blad van Clémenceau. Gladstone hield Dinsdag eene redevoering in de Cobden-club, waarin bij den tegen- woordigen achteruitgang in de toepassing van het stelsel van vrijen handel voorname lijk toeschreef aan het in Europa veldwinnend militairisme. Ook andere iedenen echter werken mede. Spreker herinnerde er aan, dat de goede betrekkingen met Frankrijk dagteekenen van de toepassing der beginselen van dit stelsel tusschen beide mogendheden. Een kleine oogenblikkelijke reactie in Frank rijk kan daarin moeilijk veel wijziging brengen. Gladstone eindigde met eene afkeuring van den dubbelen munt-standaard. In Hydepark heeft Zaterdag een welge slaagde weldadigheids-réclame-optocht plaats gehad. Daarbij werd een flinke -som gecol lecteerd voor het Marley-hospitaal. Het koloniaal debat is in Duitschland in den rijksdag geëindigd met het besluit om de voordracht tot bewilliging van verdere 4^2 millioen mark voor de operatien in Oost-Afrika ter onderzoek in handen van de begrootings-commissie te stellen. Kanselier von Caprivi heeft met zijn mai den speech, Maandag uitgesproken, een gun- stigen indruk gema.akt, zoo in 't binnen- als in 't buitenland in het algemeen en in En geland in 't bijzonder. Natuurlijk haalt elke partij er uit wat haar het meest lijkt, terwijl de passages, die niet in de kraam te pas komen, zorgvuldig worden vermeden; bepaald partij gekozen heeft von Caprivi niet, noch voor noch tegen de koloniale politiek, zooals die tot heden is gevoerd, maar alle uitersten, alle oppositie a outrance heeft hij dooreen- genomen, zoowel de dwepers met alles wat naar koloniën zweemt als de tegenstanders door dik en dun, heeft hij k faire genomen. Het Oostenrijksch huis van afgevaardigden is met de begiooting gereed. Zij is meer dan in evenwicht, met 548,820,006 florijnen aan ontvangsten en 548.303.035 aan uitgaven. Den 14 Mei, wordt de internationale Land bouw en Landhuishoudkundige tentoonstelling te Weenen plechtig geopend door keizer Frans Jozef." Te Praag heerscht een werkstakingskoorts onder de werklieden aan de machinefabrieken. Er hebben ernstige gevallen plaats gehad van mishandeling der arbeiders, die wilden door werken. Een jong werkman werd tot drie malen toe in 't water geworpen en ten slotte met moeite door de militairen gered. De bezuinigingen op de begrooting 1890/91 hebben in de Italiaansche kamer natuurlijk een gunstigen indruk gemaakt, de kortingen beloopen 10 millioen op oorlog, 5 op marine en het overige op openbare werken, binnen land en financien, zoodat het deficit op ge noemd dienstjaar is gereduceerd van 35 tot 9 millioen en zelfs tot 7 zal kunnen gebracht worden, ja de minister meende, dat het even wicht tusschen uitgaven en inkomsten kan worden bereikt voor het dienstjaar, dat 1 Juli 1890 aanvangt. Men hoopt, dat de minister nu maar niet al te optimistisch is geweest, 't is haast te mooi om waar te zijn. Over de vredespolitiek heeft Crispi 't gehad, hij zeide o. a. dat de tractaten, door Duitsch land met zijn bondgenooten gesloten, defensief en niet offensief zijn, dat Italië er niet door tot wapening gedwongen wordt enz. De afneming der landverhuizing noemde Crispi een doorslaand bewijs, dat er in Italië geen ellende heerscht. Het Servische kabinet heeft ook weer eens een verandering ondergaan, maar Gruitsch is premier gebleven met de portefeuille van buitenland en oorlog. Uit Rio Janeiro wordt gemeld, dat nog voor Augustus een republikeinsch congres bijeenkomt tot verkiezing van den president en de grondwet zal worden afgekondigd. Gelijk men weet was het oorspronkelijk en vrij wat eerlijker plan eene Constituante bij een te roepen, en deze zoowel over de aan gelegenheid van den regeeringsvorm als over de grondwet te doen beslissen. De politie heeft eene huiszoeking gedaan bij Thivrier, den socialistischen afgevaardigde, die steeds in zijn kiel in de kamer verschijnt. Verschillende stukken, op de werkstaking te Coramentry betrekking hebbende, zijn in be slag genomen. Het voorloopig rapport der inspecteurs, benoemd om de werking van «Le Crédit Foncier» na te gaan, bevestigt de mededee- lingen van Christophle, dat de compagnie in een zeer bloeienden toestand verkeert. De inspecteurs wenschen hun onderzoek voort te zetten naar den omvang van eenige financieele operatiën, waarvoor de gelden der vennoot schap gebruikt zijn, in strijd met de statuten. Deze operatiën, waarvan verscheidene zeer groote winsten afwierpen, zijn geschied onder goedkeuring van den raad van commissarissen. De brochure in Belgie verschenen onder den titel „ongehoorde onthullingen in zake het Crédit Foncier," is in Frankrijk verboden. De commissie voor het leger heeft het plan goedgekeurd tot vorming van brigades, divisiën en legercorpsen uit de troepen van het territoriale leger en tot gebruik dier troepen voor actieve operatiën. Wegens gebrek aan brandstof zal men de hoogovens ie Bessèges laten uitdooven. De directeur der mijnen te Alois heeft uit drukkelijk de door de arbeiders gevraagde 25 pet. loonsverhooging geweigerd. Uit Bilboa wordt gemeld In het mijndistrict is eene werkstaking ont staan onder de 8000 arbeiders. De politie zag wegens de houding der arbeiders zich genoopt de in verzekerde bewaring genomen werkstakers weer in vrijheid te stellen. Er zijn nu krachtige maatregelen genomen tot verzekering der orde. In het lagerhuis is bij de tweede lezing het voorstel der Parnellieten behandeld, om hutten in Ierland te bouwen voor de boeren. De regeering heeft een amendement van den heer Johnstown ondersteund en verklaard dat het overschot van het kerkefonds in Ierland niet toereikende is om die uitgaven te be strijden met de uitgaven, voortvloeiende uit de voordracht der regeetiug tot aankoop van gronden in Ierland. Ondanks den tegenstand der regeering is het voorstel goedgekeurd. Stanley heeft Maandag in de Guildhall te Londen het eere-burgerschap der hoofd stad ontvangen in een fraai bewerkt kistje. Dit was reeds vier jaren geleden gereed ge maakt, maar de plechtigheid moest toen uit gesteld worden, wegens het vertrek van den beroemden reiziger naar Afrika. Bij deze gelegenheid hield Stanley, die bijzonder op zijn dreef scheen, een toespraak, waarin hij in scherpe bewoordingen de En- gelsche pers laakte die door hare houding de uitbreiding van Engeland's invloed aan den Congo en in Oost-Afrika belemmert. „Engeland," zeide hij>had die landen moeten hebben, terwijl nu België de Congo- landen bezit, waarvan het 100 percent rente trekt, en de Duitschers het grootste gedeelte van Oost-Afrika bezet houden." Stanley roemde voorts den ijver en de voortvarendheid van keizer Wilhelm en de bekwaamheid van majoor Wissmann. >Maar zij hebben ook niet", zeide hij „te worstelen tegen huichelachtige kwakerij, vredebonden en een sentimenteele pers." Dat Emin in Duitschen dienst is gegaan, vindt hij volstrekt niet te laken. De Engel- sche maatschappij kon hem daarenboven, volgens hare statuten, niet in dienst nemen. De Engelsche bladen zijn blijkbaar nog niet geheel van hunne verbazing over deze redevoering bekomen. Dinsdag is uitspraak gedaan in de zaak van het bedrog in de marine. Warnebold is tot 2i;j jaar, Haspelmath tot 2 jaar en drie maanden en Luebky tot 1 maand gevange nisstraf veroordeeld. Lax en Grabowski zijn vrijgesproken. Sedert Maandag hebben de werklieden aan de gasfabrieken te Hamburg de ma chinisten en smeden niet medegerekend het werk gestaakt, zoodat geheel Hamburg in den donker zat. Maandagavond brandde het gaslicht hier en daar nog somber, maar Dinsdagavond moest men zich overal met kaarsen en petroleum behelpen. In het stads theater waar Maandagavond Matkowsky moest debuteerenzat het publiek in den stikdonker. De voorstell. ging echter toch door daar het tooneel electrisch is verlicht. Dien zelfden avond hadden op straat ongeregeld heden plaats. Het volk bestormde een tram, die geheel werd vernield, zoodat de politie met de blanke sabel de menigte uit elkaar moest drijven. Thans zijn in de gasfabrieken een lOütal werklieden van de stadsreinigings- dienst werkzaam. WAALWIJK. Zondag 18 dezer 's middags 12 ure zal door de harmonie l'Espérance op de harmo niezaal worden uitgevoerd 1. Blondinette polka pour piston, v. Dam. 2. Aux bords de l'Escaut. u- Grande fantaisie brillante. innen- DRUNLN. MATINÉE, te geven door de harmonie „De Eendracht* van Drunen, ten huize van den heer C. van Huiten op Maandag 19 Mei 1890. Aanvang 10 ure precies. Zie verder Programma's. WAALWIJK, 17 Mei 1890. Het gedeelte der trottoirs aan de Noord zijde der straat, vanaf de haven tot bij het huis van den heer Wijten, is thans geheel afgewerkt en aangesloten aan het reeds vroe ger gelegde, zoodat de trottoirs thans liggen van de haven tot het hötel de Twee Ko lommen, met uitzondering van het vak voor het huis bewoond door Th. van Loon. Bij kon. besluit van 2 Mei is bepaald, dat met ingang van 1 Juli, de emolumenten der postambtenaren, voortvloeiende uit den verkoop van dag- en weekbladen, de plaat sing van advertentien en het busrecht, wor den afgeschaft. Het busrecht, dat volgens een nieuwen maatstaf wordt geregeld, ver valt dan aan 's rijks schatkist. De postambtenaren ontvangen wegens ge mis, van de emolumenten, toelagen. Bovendien zal er met ingang van 1 Juli gelegenheid gegeven worden, om de strooken van drukwerken aan de postkantoren vooraf te doen stempelen, en abonnementen te ne men op dag- .en weekbladen tegen voor uitbetaling van het abonnementsbedrag. Het voorloopig verslag der tweede ka mer omtrent de splitsing in kiesdistricten van de groote steden zal in het laatst dezer maand worden rondgedeeld. De eindindruk van het afdeelingsonderzoek moet aldus zijn saam te vatten, dat de ver vanging van de meervoudige door enkelvou dige districten steun vond bij eene meerder heid, doch dat de minderheid zich plaatste op het standpunt, dat verandering van de districten, zonder gelijktijdige wijziging of definitieve regeling van het voorloopig kies recht, in strijd is met de grondwet. De le afdeeling in zake de arbeiders enquête is samengesteld als volgt Leden jhr. mr. W. F. Rochussen (voor zitter), J. Ph. de Bordes, J. F. Jansen en S. M. van Wijck. Adjunct-secretaris mr. J. A. Stoop. Gebied, waarover haar onderzoek loo- pen zal Noordbrabant, Gelderland ten zui den van den linker Rijn- en Lek-oever, Zuid- Holland ten zuiden van den linker Lek-, Nieuwe Maas Scheur en Nieuwen Waterweg oever, Zeeland en Limburg. Voorzoover betreft èn de openbare midde len van vervoer èn de verzekeringsfondsen, die niet aan eene bepaalde onderneming van nijverheid verbonden zijn, is het onderzoek voor gansch het land ook opgedragen aan de eerste afdeeling. Volgens het „Nieuws" kan het voorstel tot herziening der wet, betreffende de be smettelijke ziekten en de opheffing van de verplichte koepok inenting, stellig nog dezen zomer worden verwacht. Dinsdagnacht zijn studenten op het Buitenhof tc 's-Hage slaags geweest met een troepje burgers; De in den aanvang ontstane woordenwisseling leidde tot een bloedige vechtpartij waarbij tegenover de studenten gebruik werd gemaakt van messen. Een hun ner ontving zes messteken. Door de politie zijn drie personen, die aan deze snijpartij hebben deelgenomen, aange houden. De zwaar verwonde jongeling moest 'snachts tweemaal verbonden worden. Door de politie te Delft werd Dinsdag avond aangehouden zekere H.B., oud 22 ja ren, muzikant, geboren te Rewinski, in Rus land, die onder de gemeente Leidschendam zich had schuldig gemaakt aan diefstal van eene portefeuille, inhoudende eene menigte quitanties, enz. uit de trekschuit en ten na- deele van den beurtschipper van Delft op Leiden, A. J. Melief. De aangehoudene is ter beschikking van de justitie naar 'sGraven- hage overgebracht. Donderdag ochtend vervoegde zich ten huize van den president van het gerechtshof tc 's Hertogenbosch een welgekleed heer, die verzocht den president even te mogen spreken. De dienstbode liet hem in eene kamer waarna zij de boodschap bij haren heer ging overbrengen. In de wachtkamer bevond zich een kastje, waarvan eene der laden, waarin eenige zilveren voorwerpen lagen, openstond. De bezoeker, aan de verleiding geen weer stand kunnende bieden, nam een dier voor werpen weg en vertrok, toen hij vernam dat aan zijn verzoek door den president geen gevolg kon worden gegeven. Na zijn vertrek werd de diefstal ontdekt. De politie deed onmiddellijk onderzoek, doch het is haar niet mogen gelukken den diefin handen te krijgen. Dinsdagochtend brak te Sevenum, door het inslaan van den bliksem, brand uit bij den landbouwer G. v. V., waardoor diens schuur met al de granen en het akkergereed schap vernield werd. Twee varkens kwamen daarbij om. Alles was verzekerd. In de Doelestraat te Leiden was Woens dagmiddag een hevige twist bij te wonen. Eene vrouw, die nog een centje bezat, stierf Op de treurmare kwamen de erfgenamen naar het sterfhuis, doch moesten daar de on aangename boodschap vernemen, dat er een testament bestond, en wel ten bate van eene vrouw, die de overledene in haar leven van zeer veel dienst is geweest. Heel netjes aangedaan stonden daar nu de familieleden in het voorhuis ran het sterf huis om de vrouw, wie de erfenis was ten deel gevallen, ten aanhoore van eene groote schare nieuwsgierigen allerlei minder aange name bewoordingen toe te voegen, terwijl zich daarbij de tegenpartij niet onbetuigd liet. (L. Ct.) Door de kinderen van een fabrieksar beider, te Wildervank, werd de inhoud van een fleschje, dat onder hun bereik was ge komen, geledigd. Het vocht was vergiftigd geworden, en twee van de kinderen zijn overleden, terwijl het derde nog zeer onge steld is. Maandagavond had te Hilversum, een vrij ernstig ongeluk plaats. Een meisje van omstreeks 4 jaar liep met een broertje van een paar jaar ouder op de Kerkbrink, toen een dogcar, bespannen met twee paarden voor elkander, kwam aanrijden. De heer K., die de paarden mende, scheen het gevaar, waarin het tweetal zich bevond, niet te mer ken, althans hij reed door, met dit gevolg dat het meisje door het voorste paard werd omgeworpen en een trap van de voorpooten kreeg. Óf ongeoefendheid in het mennen, dan wel onthutstheid door dit ongeval oor zaak waren, dat K., doorreed en niet de paarden inhield, is onbekend, maar nu kreeg het ook nog van het achterste paard een trap, waardoor het klompje geheel verbrijzeld en de voet zwaar beschadigd werd. De arme kleine werd ernstig gewond door den vader, die in de onmiddellijke nabijheid werkte, opgenomen en bij dr. Gothelp inge bracht. Haar toestand is naar omstandighe den vrij wel. Baardwijk. Op het einde der vorige week kwamen hier bij twee landbouwers twee sterfgevallen onder het vee voor. De koe van den eersten had geleden aan buikvliesontsteking, van den laatsten aan de zoogenaamde kalf- of moederziekte. Beide waren verzekerd bij de alhier ver leden jaar, onder leiding van den burge meester, opgerichte onderlinge veeverzeke- ring. Deze jeugdige vereeniging had met het oog op de thans geldende hooge prijzen van het vee, en in aanmerking genomen het wei nige getal deelnemeis, groote uitgaven te doen. Mogen deze gevallen voor den kleinen land bouwer eene aansporing zijn, om zijn vee te laten verzekeren, ten einde bij mogelijke ver hezen de ruimte in zijn stal te kunnen aan vullen. De premien zijn zoo laag mogelijk gesteld, terwij het beheer en de administratie gratis geschieden. Een kar beiaden met menschen, die vermoedelijk van de naburige kermis kwa men, reed dezer dagen zoo woest door de gemeente, dat zij in aanraking kwam met een lantaarnpaal, die op den grond in stuk ken viel. Tot heden zijn die personen on bekend gebleven. Donderdagnacht heeft eene lage brutale baldadigheid plaats gehad, in den tuin van den koffiehuishouder Van Woensel, door ver nieling van groenten, jonge boomen en schier alles wat zich in dien tuin bevond. De dader of daders zijn, voor zoover wj weten, nog onbekend.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2