BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Amerika. BINNENLAND, ernstig couflict ontstond te Puerto Alegre, hetwelk uitliep op de nederlaag van het voor- loopig bewind en de afdanking van den land voogd. Het gezag der republikeinsche regee ring in de provincie Rio-Grande heet slechts in naam te bestaan. De Brazilianen protes teeren tegen het zenden eener Amerikaansche vloot naar Rio, ter bescherming van de be langen van Amerikaansche burgersdaarin zien zij ongerechtigde inmenging. Het voorloopig bewind van Brazilië heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij wordt be paald, dat, te beginnen met 1 Juli, de in voerrechten moeten betaald worden in goud tot een bedrag van 20 pet. Argentinië en Chili verwerpen het plan van het Amerikaansch tolverbond, omdat zij vreezen dat dit gebruikt zal worden voor be moeiingen met de staatkundige leiding. Door den liberalen afgevaardigde Janson c. s. is een wetsvoorstel ingediend, om de werkgevers te verplichten, hun ondergeschik ten, zoowel mannelijke als vrouwelijke, tegen ongelukken te verzekeren. Een hevig onweder, vergezeld van zware regen- en hagelbuien, heeft over een deel van Belgie gewoed: te Antwerpen, Brussel, Luik, Bergen enz., is veel schade aangericht. Ook worden er eenige ongelukken bericht. Te St. Gilles is een pachthoeve voor een groot gedeelte afgebrand door het inslaan van den bliksem en te Noeveren is een zes tigjarige vrouw gestorven tengevolge van den bij het onweer doorgestanen angst en schrik. Al de lage weilanden van Henegouwen wer den door de gezwollen rivieren overstroomd, zoodat het vee er letterlijk kon zwemmen. De Temps bevat een depeche uit Senegal, meldende dat de kolonne van graaf Archi- nard zich op 25 April meester maakte van het fort Onosebourou. De aanval duurde 24 uur. De inlanders boden voet voor voet te genstand, en het gevecht werd geduiende den geheelen nacht met hardnekkigheid voort gezet. Men schoot elkaar bout portant neer. Wij hebben 15 dooden en 72 gekwetsten op de 600 man. Een tweetal Parijsche bladen, Matin en Petit National, zetten hun campagne tegen den gouverneur van het „Crédit Foncier" Christophle, voort en zelfs eischte eerstge noemd blad zijn aftreding binnen 48 uur, waartoe dat blad hem anders zal dwingen. Dat kan nog interessant worden en nood lottig wellicht voor de machtigste crediet- vereeniging van Frankrijk. Uit Niraes wordt geseind In den toestand met betrekking tot de werkstakingen is eene merkelijke ontspanning ontstaan. De werkliedenvereenigingen te Londen zijn in gemeen overleg getreden om keizer Wilhelm bij zijn bezoek aan die stad, door een monsterontvangst hun dank te betuigen voor hetgeen hij voor de arbeiders-quaestie gedaan heeft. Te Lowestott heeft Gladstone Zaterdag gesproken over de gruwelen, die door de Turken in Armenie begaan zijnen over de in humane wijze, waarop de politieke misdadi gers in Siberie behandeld worden. Hij voegde er echter aan toe, dat men niet bij de re geering er op aan kan dringen om hierover bij de Russische regeering klachten in te brengen, daar een land, waar onschuldige Ieren, die vreedzaam meetings beleggen, zoo onmeedoogend behandeld worden, niet het recht heeft aanmerkingen te maken op de handelingen van andere regeeringen. Een treurig ongeluk heelt bij Thursze, in het district Ratibor (Pruisisch Silezie), plaats gehad. Daar is een veerschuit met een aan tal meisjes van 12 tot 14 jaren „aanne- melingen," die uit de kerk terugkeerden omgeslagen. Zesenveertig meisjes en een vrouw vielen in het water. Zes der kinderen werden gered, maar de overigen verdronken. De veerman zwom naar den oever. Het ge bruikte vaartuig was te vol geladen. Het sloeg om toen het nog slechts op korten af stand van den oever was en de kinderen verdronken voor de oogen hunner ouders en betrekkingen, die hen stonden te wachten. Nabij Hildesheim is de bliksem in de kerk geslagen op het oogenblik dat de ge- heele gemeente daarbinnen verzameld was tot bijwoning van den bidstond voor den oogst. Er werden vier personen gedood, zes met lamheid, tien met blindheid geslagen en een aantal anderen gekwetst. Door de regeering is in de kamer van af gevaardigden een wetsvoorstel gebracht, met betrekking tot de invoering van de Zondags rust, aanvangende 'sochtends te 6 uur, enkele uitzonderingen voorbehouden, waarvoor de verwisseling van personeel echter zal worden voorgeschreven. Het Neue Wiener Tageblatt weet mede te deelen, dat een gelijk aantal Oostenrijk- sche en Duitsche hoofdofficieren door hunne regeeringen zijn aangewezen, de eersten om zich naar Berlijn, de tweeden om zich naar Weenen te begeven, teneinde op de hoogte te komen van de wijzigingen, die successie velijk in ae organisatie der beide legers zijn ingevoerd, en deze zooveel mogelijk met el kaar te laten overeenstemmen. Een hevig tumult had er plaats in het Amerikaansch afgevaardigdenhuis bij de de batten over het tariefontwerp. De democraat Bynum uit Indiana viel hevig den republikein Bayne uit Pennsylvania aan, omdat deze ze kere beweringen van eenen glasblazer, Camp bell, tegen Bynum overgenomen had. Daarop noemde Bynum Campbell eenen meineedigen leugenaar, en Bayne diens mondstuk, diens riool. Bynum weigerde intrekking dezer woor den, waarop hij berispt en uitgezet werd, hetgeen hij verklaarde als eene eer te be schouwen. WAALWIJK, 21 Mei 1890. Wij vestigen de aandacht van belangheb benden er op, dat de schouw over de Oude Maas, of die is opgeleverd ingevolge de keur, daarop voor dit jaar vastgesteld en de bepalingen, vervat in het reglement van het waterschap van de Oude Maas, zal worden gedreven Van at het begin of heleind te Hedik- huizen tot aan de gemeenlandsche sluis te Doeveren op Woensdag 28 Mei 1890 en van af gezegde sluis tot aan het Hagoortsche Sas op Donderdag 29 Mei daaraanvolgende, beide de dagen des voormiddags om 9 ure te beginnen. —Sedert de vorige noteering was de handel in de Langstraat in kalfvee niet levendig, doordat de Belgische kooplieden zich weinig of niet vertoonden. Wel werden er eenige zware kalfkoeien door Zuid-Hollandsche vee handelaren gekocht en waren de prijzen weinig minder dan zij geruimen tijd geweest zijn, doch groote verkoopen hadden er niet plaats. Norteering: kalfkoeien le soort f 240 a 290, 2e soort f 175 a 225, halfdrachtige f 190 a 225, vetweiders f 160 a 200, hokke- lingen en jarige kalveren f80a 125, nuchtere kalveren f 11 a 20, vette koeien 80 a 84 c. en dito kalveren f 1 a 1.05 per kg., jonge varkens f 1.80 a 2 per week. In de Staats-Courant is opgenomen de wet van den 9 Mei jl, houdende verbods bepalingen tegen het dragen van wapenen. Wij brengen in herinnering artikel 1 dezer wet, dat aldus luidt: Het is verboden op den openbaren weg of op eenige voor het publiek toegankelijke plaats een wapen bij zich te hebben. Onder wapenen verstaat deze wetgewe ren, karabijnen, revolvers, pistolen en andere vuurwapenen, windroeren, dolken, dolkmessen, sabels, degens, degenstokken, priemstokken, wapenstokken en dergelijke voorwerpen. Overtreding van het verbod in dat artikel gesteld, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zeven dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Te Tilburg zal in de maand September vanwege de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw eene groote land- en tuinbouw tentoonstelling gehouden worden. Daarvoor is als terrein bestemdhet groote plein de Veldhoven aldaar. De regelings-commissie, welke den heer A. L. J. van Waesberghe, te Tilburg, tot voorzitter heeft gekozen, heeft reeds een paar vergaderingen gehouden, waarin nadere plan nen tot voorloopige bespreking kwamen. De commissien zullen in de eerstvolgende ver gadering gevormd worden. Aan het ministerie van watei staat, han del en nijverheid is aanbesteed: de vernieuwing van een gedeelte van het rijsstortebed in den Baard wij ksch en overlaat, behoorende tot de werken van de Maas, in de provincie Noordbrabant; de minste in schrijving was die van den heer H. J. Dekkers, te Baardwijk, voor f 7173. De kermis te Drunen is jl. Zondag niet zoo kalm afgeloopen als men wel had mogen verwachten. Eenige personen uit Waalwijk hadden namelijk dé aardigheid, om bij hun vertrek bij enkele ingezetenen de ruiten in te werpen. De politie te Baardwijk, bijtijds hiervan onderricht, wachtte de vermoedelijke daders bij hunne aankomst in die gemeente op. Daar zij nog al gezind schenen tot rust verstoring, maande de burgemeester hen tot het goede aan; dit had tengevolge dat ZEd. A. behalve enkele slagen, ook eene lichte schram aan het hoofd werd toegebracht; door een paar belhamels in bewaring te stellen was de orde spoedig hersteld. In de cel scheen 't echter de lui niet te bevallen ze hebben het slot van de deur weten af te breken en zijn zoo ontsnapt. Door de ijverige nasporingen der rijks politie zijn de daders zoowe! van het verzet tegen den burgemeester als van het ruiten- breken bekend en is tegen hen proces verb, opgemaakt. Maandag namiddag trok over deze streek, gelukkig zonder rampen te veroorzaken, een nog al hevig onweder. Van elders worden echter verschillende ongelukken gemeld Zoo is de bliksem geslagen in de bouw manswoning van Teunis Schouwenburg, aan den Schenkeldijk onder 's Gravendeel. De woning stond terstond in lichtelaaie vlam. Te Oosterwijk werd omstreeks 4 uur het hotel De Zwaan door den bliksem getroffen, doch zonder brand te veroorzaken. Door het dak binnengekomen, sloeg de bliksem door de plafonds heen en verwijderde zich langs een zinken afvoerpijp aan de veranda. Ook te Ierseke woedde een hevig onweder, waarbij de bliksem een man op straat doodde en brand deed ontstaan in het rieten dak van eene boerenschuur. Deze brand veroor zaakte evenwel weinig schade, daar hij door de wakkerheid van een man, die op het dak klom, spoedig beteugeld werd. Te Hardenberg is de bliksem geslagen in den toren der pas voltooide kerk der Ned. ger. gemeente, zonder echter veel schade aan te richten. Te Heemse sloeg de bliksem in den toren der herv. kerk en baande zich langs het leien dak een uitweg door de kerk, echter zonder brand te veroorzaken. De schade aan het dak van den toren is nogal van betee kenis; in de kerk bepaalt deze zich tot een paar gaten in het plafond en de muren. Ter zelfder tijd ontstond er, ook tengevolge van het onweder, brand in de landbouwerswoning van E. Schutte, te Heems. Door de hulp dei- vele kerkgangers werd de brand echter in het begin gestuit. Te Veeningen werd de boerenbehuizinge, bewoond door J. Bakker en toebehoorende aan E. ten Kate, door het hemelvuur in de asch gelegd. Het vee is gered; de woning was verzekerd. Te Wierden is de bliksem geslagen in het huis bewoond door A. J. Hofman. Het huis dat geheel is afgebrand, was verzekerd. De inboedel, die niet verzekerd was, is gedeel telijk verbrand. Naar men verneemt was het huis veel te laag verzekerd. Te Smilde sloeg Zondag de bliksem in de woning van J. Oisterwijk. Een hond, die met de bewoners in hetzelfde vert-ek was, werd gedood. Anders werd niemand gedeerd. Brand is niet ontstaan. Boven Seksbierum ontlaste zich een zwaar onweder, vergezeld van ongekend hevige hagelbuien. Groote stukken ijs, voortgezweept door een sterken wind, richtten groote ver woestingen aan in het jonge groen der boomen en in den bloesem der vruchtboomen. Op de plaatsen, waar het onweder het felst woedde, waren gehcele velden wit van den hagel, zoodat ook vele veldvruchten schade leden. Te Kollumerzwaag werd eene boerenhui- zinge door den bliksem getroffen. Huis en schuur gingen in de vlammen op. Te Almkerk sloeg Maandagmiddag de bliksem in de schuur van den heer P. Koek koek Dzn. De schuur en het daaraan beien dende woonhuis werden eene prooi der vlam men. Van den inboedel is er nog veel ge red kunnen worden. Te Oosterwolde is de bliksem geslagen in een schip geladen met mais. Hij trof den mast en liep naar beneden langs de beide staven. Geringe schade is aangericht. Het gezin was niet aan boord, Zondagmiddag sloeg te Noordwolde, in de kom van het dorp, de bliksem in het huis van den heer Beekman. Zonder brand te veroorzaken, werd de schoorsteen buiten- en binnenshuis geheel vernield, eene glazen deur en een venster verbrijzeld, en een groot gat in het dak geslagen. Op den weg tusschen Drachten en Nijega wercl Maandag een man door den bliksem getroffen. Hij was terstond een lijk. Maandag namiddag sloeg te Alblasserdam de bliksem in den molen van den Ruigenhil, toebehoorende aan den heer Vroege. Brand werd niet veroorzaakt. De schade is echter aanzienlijk. Te Ouddorp sloeg Zondagavond de blik sem in een varkenshok van den landbouwer L. P., en doodde twee varkens en eene kip met kuikens. Ook sloeg hij door den schoor steen in de woning van K. van der Wende en verliet die woning mede door den schoor steen, zonder schade aan te richten. Maandag avond ontstond er vermoe delijk door het onweder omstreeks 8 ure brand in de schuur van den landbouwer J. Blok te Biezelinge. Het geheele gebouw werd met bijna alles, wat daarin aanwezig was, o. a. twee koeien en een kalf, door de vlammen vernietigd. Ook het woonhuis vatte vuur, maar de brandweer wist het te behouden. Te Westerlee zijn de behuizingen van D. Bonk en G. Visscher tot den grond afge brand. Van de inboedels is weinig gered. Alleen de behuizing en inboedel van D. B. waren verzekerd. De brand is waarschijnlijk in den schoorsteen van B. ontstaan. Te Roermond zijn Zaterdag, door mid del van braak, ruim f 1000 gestolen bij den koopman J. E.; de dief is te Dusseldorf op gespoord. Uit Barendrecht wordt gemeld Zondagnamiddag ontstond er brand in een der nevengebouwen der boerderij van den heer Jacob Groenenboom, op ruim 1/.i uur afstand van de kom der gemeente, tenge volge van het spelen van kinderen met lu cifers. In korten tijd stonden niet alleen deze maar ook tal van andere woningen in brand, zoodat een paar uren later dertien gezinnen van dak beroofd waren. Van het roerend goed is veel gered. Donderdag ochtend zoo meldt de Midd. Ct. bevonden zich te Middelburg een veertig a vijftigtal Vlissingsche jeugdige werklieden, die in vrij opgewonden toestand verkeerden. In een tapperij op de Varkensmarkt, waar zij wenschten toegelaten te worden, doch waarvan de houder hun den toegang wei gerde, werd door een hunner een groote ruit ingeslagen. De politie, hiermede in kennis gesteld trachtte toen de Vlissingers op de markt kwamen en de tapper haar den glazenbreker aanwees dezen op het politiebureau te bren gen. De man zou gewillig met den agent medegaan, doch zijn kameraden verzetten zich hiertegen, en een hunner bracht een der agenten een vuistslag in het aangezicht toe. Plierop volgde eene schermutseling waarbij de politie, zeer versterkt, van den wapenstok gebruik maken moest, waarna het gelukte de onruststokers uiteen te drijven, Zij verlieten weldra de gemeente. De namen van de belhamels in deze zaak zijn bekend en tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Een agent is in de worsteling gestruikeld en gevallen en heeft zich vrij ernstig be zeerd. 's Avonds werden eenige Vlissingers, die per tram van elf uren huiswaarts keerden, in de Langeviele door eenige Middelburgers gemolesteerd. Don luitenant De V., en den teekenaar R., beiden te Vlissingen woonachtig, die zich op het platform 2e kl. bevonden, zijn belangrijke verwondingen toegebrachtden eerste aan het oog, den andere aan de rechterhand. Beiden zijn bij aankomst te Vlissingen door dr. Boekelman verbonden. De politie is de vermoedelijke daders op het spoor. Deze aanval op den stoomtram (die in de kom der gemeente stapvoets rijdt) wordt in een bericht in het A. Hbld. aldus geschetst. Toen de tram in de Langeviele was ge komen, had onverwachts een hevige aanval op de passagiers plaats, door eenige (5 a 6) dronken personen, die uit eene zijstraat wa ren toegeschoten. Zij begonnen met te trach ten de personen, die op de platform stonden, er af te trekken en toen deze zich verdedig den begonnen zij met messen te snijden. Door het angstgeschreeuw stopte de ma chinist, en alstoen begon een geregeld ge vecht en werden alle ruiten van den tram stuk geslagen. Er werd nu op de tram ge klommen en zoo de aanranding voortgezet, totdat eindelijk de machinist de machine we der in werking bracht, om ten spoedigste de plaats van den aanval te verlaten. De poli tie was nergens te ontdekken, zoodat de woestelingen, waarv^i echter de conduc teur een paar meent te zullen herkennen, voor dien oogenblik vrij spel hadden. Maandag ochtend kwam de stoomtram die ongeveer half negen van Keppel naar Deutichem vertrekt, in botsing met een voer tuig, doordat het paard schrikte en dienten gevolge den wagen achteruit tegen den tram aan dreef. Hoewel alle moeite werd aange wend om de tram tijdig te doen stoppen, geraakte een wiel van den wagen beklemd tusschen twee goederenwagens en werd een eindweegs meegesleurd, waardoor het paard achterover viel en met de voorpooten in een passagierswagen terecht kwam. Het voer tuig werd geheel verpletterd het paard, dat met den kop tegen het bovenste gedeelte van den passagiers-wagen te land kwam, viel bewusteloos neder, en zal waarschijnlijk aan de gevolgen bezwijken. De passagiers der tram kwamen met den schrik vrij. Zaterdagavond is in een veestal aan den Goudschen Rijweg te Rotterdam een moordaanslag gepleegd. De heer P. Proost, veehandelaar, wonende aan het Noordeinde te Kralingen, begaf zich dien avond naar den stal, toen hij zijn knecht Jacob Vermeer de opmerking maakte, dat de beesten niet naar behooren waren berzorgd. De knecht werd daarop zoo woedend, dat hij P. met een knipmes over het aangezichl sneed en hem bovendien een steek in de rechterzijde toebracht, welke zoo diep ging, dat de long gewond werd. P. is daarop nog naar het nabijzijnde café geloopen, waar hij spoedig tengevolge van veel bloedverlies ineenzakte. Geneesheeren waren spoedig aanwezig om de wonden te verbinden, waarna hij per draag baar naar het ziekenhuis werd vervoerd. Aan de politie, welke mede spoedig te dier plaatse was, mocht het tot heden nog niet gelukken den dader op te sporen. De toestand van den heer P. is hoogst ernstig. Vermeer is reeds van vroeger bekend bij de politie en justitie. Ter kenschetsing van den geest, die er onder de werkstakers te Appelscha heerscht. of gekweekt wordt meldt men aan de Haarl. Cl. uit Assen, dat aldaar bij één wapenhandelaar in de laatste 10 of 14 dagen, dus reeds voor het uitbreken der werkstaking,

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2