BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Oostenrijk, Amerika. IT VOER IN GEN. BINNENLAND. In de Fransche kamer had men 't Woens dag over het door den senaat aangenomen voorstelom beleedigingen en aantijgingen, door de pers tegen leden van het parlement en beambten ingebrachtnaar de correctio- neele rechtbank te verwijzen. Het ging er vrij onrustig toe; het centrum en de rechterzijde bestreden het voorstel en Reinach verdedigde het. Bij de voorzetting der discussie op Don derdag zeide Faillièresdat de regeering slechts het gedeelte van de wet, dat de senaat heeft goedgekeurd, aanneemt. Verscheidene afgevaardigden werden verhinderd te spreken docr het geroep om sluiting der beraadslaging door de rechter- en de uiterste linkerzijde. Floquet verweet aan de laatste haar atkeer van vergelijk. De kamer besloot met 345 tegen 189 stemmen de beraadslaging te slui ten, en niet over te gaan tot de beraadslaging over de artikelen. Zij heeft de zitting tot Donderdag verdaagd. De vertegenwoordigers van den onderko ning van Egypte Palmer en Tigrane-pacha hebben te Parijs met minister Ribot de con ventie geteekend betreffende de conversie der Egyptische leening. In het Engelsch lagerhuis hebben de aan hangers van Parnell er hun beklag over in gediend, dat Ierland hoogere lasten moet dragen dan de andere deelen van het ver- eenigd koningrijk. Hierop werd door den minister van financien Göschen op de meest tegemoetkomende wijze geantwoord, dat hij bereid is een voorstel te ondersteunen tot benoeming eener commissie van onderzoek, eene verklaring, die de gewe zen minister (onder Gladstone) voor Ierland, de heer John Morley, met levendige ingeno menheid verklaarde te begroeten, als zijnde eene eerste schrede op den weg, die tot de zelfregeering van Ierland leiden moet. In de rijksdags-commissie voor de wet tot uitbreiding der legersterkte heeft de minister van oorlog inlichtingen gegeven over de verdere organisatie-plannen der regeering. Het is haar voornemen aan allen, die voor den dienst geschikt zijn, ook eene militaire opleiding te doen geven. Wanneer de nieuwe wet zal zijn goedgekeurd, zullen nog 37.000 man voor den dienst beschikbaar wezen. Wat de kaders betreft, de regeering zal die niet uitbreiden maar versterken. De mede aanwezige generaal Vogel von Falkenstein betoogde hierna de onmogelijk heid voor het oogenblik van een korteren diensttijd dan van drie jaren. Blijkbaar vielen deze mededeelingen aan sommige leden der commissie nog al tegen. Die 37,000 man meer voor weêr later vond Richter, dat veel had van eene algemeene volkswapening, en het behoud van den tegen- woordigen diensttijd achtte hij zoo bedenke lijk, dat dit hem nopen zou tegen de voor dracht te stemmen. Ook Windthorst- en von Bennigsen hadden tegen dergelijke plannen bedenkingen. Nu er geen officieuse pers meer bestaat in Duitschland, is het ook moeielijk er achter te komen welken indruk de interviews te Friedrichsruhe in hooge regeeringskringen hebben gemaakt. Dat zij een gunstigen indruk hebben teweeg gebracht is evenwel niet te wachten en zelfs wordt een ijverig schriftelijk verkeer tusschen v. Caprivi en von Bismarck gedurende de laatste dagen,met 'sex kanseliers uitlatingen in verband gebracht. Over de grensregeling tusschen Duitschland en Engeland in Afrika is nog geen licht verspreid, maar te Londen houdt de agitatie aan en de directeuren der Engelsche Oost Afrikaansche compagnie, zien met angst de dingen, die komen zullen, tegemoet. Eerst na Pinksteren keert de vertegenwoordiger van Engeland, Anderson, naar Berlijn terug en hij heeft reeds talrijke conferenties gehad, o. a. met Salisbury. In de Woensdag door de Italiaansche kamer gehouden zitting stelde de afgevaar digde Cavallotti voor, dat aan afgevaardigden zal worden verboden openbare ambten te bekleeden, die door den staat worden be zoldigd. In den loup van het debat zeide de heer Nicotera, dat de tegenwoordige regeering zich aan omkoopbaarheid schuldig maakt. De ministers kwamen nadrukkelijk tegen deze beschuldiging op en de voorzitter noo- digde den heer Nicotera uit, zijn woorden in te trekken. Deze weigerde echter en werd tweemaal tot de orde geroepen. De minister-president Crispi verklaarde, dat hij in het algemeen gunstig dacht over het beginsel der incompatibiliteit en een wet in dezen geest noodzakelijk achtte, maar dat deze wijziging verbonden was met eene andere, namelijk die over de indemniteit der gedeputeerden. Hij verzette zich dus tegen het in overweging nemen van het voorstel Cavallotti, dat daarop met 176 tegen 46 stemmen werd verworpen. Pas heeft het proces-Panitza in Bulgarije een aanvang genomen, of reeds laat de uit slag geen twijfel over. Panitza zelf heeft bekend, dat er inderdaad een samenzwering tegen den vorst en de wettige regeering heeft bestaan en wel met het doel den vorst van den troon te stooten en de ministers te vervangen, terwijl hij eveneens bekende zelf een aanzienlijk aandeel te hebben gehad in de toebereidselen. Dat hij de ontwerper was ontkende hij echter. Luitenant-kolonel Kissow heeft het denkbeeld geopperd en verder uitgewerkt, maar tot de tenuitvoerlegging van het eigenlijke plan miste hij den moed. 't Schijnt, dat Panitza zich zoekt vrij te pleiten van hoogverraad, maar 't zal hem niets helpen, evenmin als de loochening van Ruslands inmenging in de hoop, dat het czarenrijk tusschenbeide zal komen. Panitza's hoofd zal vallen en bedreigingen of protesten zullen niet baten. De beweging in Belgie, ten gunste van een achturigen werkdag, houdt aan. Deze week is te Jolimont een internatio naal congres geopend van mijnwerkers om aan deze beweging deel te nemen De morgen- en middagzitting waren hoofd zakelijk gewijd aan de regeling van eenige huishoudelijke aangelegenheden. Tot voor zitters werden het Engelsche parlementslid Aurt en Gavron, uit Mariemont, gekozen. Overigens nemen slechts 4 Fransche en even zooveel Duitsche afgevaardigden aan het congres deel. Alle Belgische mijnwer- kersvereenigingen zijn er vertegenwoordigd. De Engelsche deputatie die uit 36 leden bestaatvertegenwoordigt 395.000 mijnwer kers. De debatten beloven interressant te wor den. De Engelschen, die het congres heb ben georganiseerd, zullen de discussies leiden. Woensdagavond hield het boulangistische hoofdcomité zijn laatste zitting. Naquet, die als voorzitter fungeerde, moest alle krachten inspannen om de scheiding der leiders vreed zaam te doen verloopen. Vooral tusschen Laisant en Casthei in kwam het tot heftige woorden. Deze laatste, die nog steeds ge trouw aanhanger van den generaal is, eischte van den gewezen vice-president alle papie ren, die dezen waren toevertrouwd, en die het officieele archief der boulangisten vorm den. Laisant, die den generaal den rug toe keerde hekelde de wijzewaarop die zaak werd behandeld. De vergadering werd gesloten na de aan neming van eene motie, inhoudend het oude themaDe herziening der constitutie is de beste garantie voor de bevestiging eener re publiek, die openstaat voor alle burgers. In het Algerische stadje Guelma hebben Arabieren winkels van Israëlieten geplunderd. Het daaruit ontstane gevecht werd zoo hevig, dat de militaire macht tusschenbeide moest komen. Drie Arabieren werden gedood, een politie-agent werd gewond en ongeveer 100 personen werden in hechtenis genomen. Ook op andere plaatsen in Algerie te Constantine en eldershadden dergelijke ongeregeldheden plaatsmaar van minder ernsiigen aard. Uit St. Louis in Senegambiën, wordt be richt, dat troepen zijn afgezonden om den koning van Djalof te tuchtigen, die dorpen heeft geplunderd, welke onder Fransch be schermheerschap staan. Een later bericht meldt dat de rust her steld is. De voorgestelde reorganisatie van het leger in de hoogere rangen, heeft aanleiding gege ven tot verschil tusschen de koningin en het kabinet. De koningin beschouwt de functie van opper bevelhebber als een recht van de prinsen van den bloede; eene waardigheid, hun door H. M. voor hun leven verleend. De commissie voor de reorganisatie acht het noodzakelijk, dat die gewichtige post worde bekleed door een eminent krijgsman, die zoowel theoretisch als praktisch bekwaam is voor zijne betrek king. l)e minister van oorlog houdt staande, dat, zonder wijziging in het opperbevel, het leger niet te brengen is op den voet der te genwoordige Europeesche krijgsmachten. De rijksregeering is op het oude plan, om eene militaire belasting te heffen van alle niet militairplichtige mannen, teruggekomen. Bij de steeds vermeerderende militaire lasten schijnt de uitvoering van het plan niet on mogelijk. In overweging is, om de belasting ook op te leggen aan buitenlands wonende Duitschers. Het nieuwste op het gebied van den socialen strijd is de in een vergadering van arbeidsters geuite wensch om vrouwelijke fabrieksinspecteurs aan te stellen. Het eerst kwam men hiermede op een vergadering van 2000 waschvrouwen te Berlijn voor den dag, terwijl er nu reeds door andere vereenigingen, ook buiten Berlijn, propaganda voor wordt gemaakt. Door ontploffing van een flesch met benzine is te Nyon een noodlottige brand ontstaan ten huize van een horlogemaker. De vrouw des huizes eri haar broeder kwamen in de vlammen om het leven. De horlogemaker redde zich door met brandende kleederen in een grooten bak vol water te springen. De minister van oorlog heeft alle werk zaamheden aan de nieuwe forten rondom Rome doen schorsen, daar in de constructie eenige gebreken zijn ontdekt, m. a. w, ze bedenkelijk beginnen te verzakken. Te Lugo, provincie Ravenna, zijn le- digloopende arbeiders aan het stadhuis werk tegen hooger loon dan vroeger komen vragen. Toen dit verzoek werd afgeslagen, werd de houding der lieden, naar het schijnt, dreigend. Troepen rukten aan, die eerst de werklieden terugdrevenvervolgens char geerden en, toen er met steenen werd ge worpen, ook vuurden. Drie werklieden wer den gedood en verscheidene ernstig ge kwetst, terwijl een luitenant een schedelbreuk kreeg tengevolge van een steenworp. Uit Italië komt het treurige bericht va.n het verzwelgen van bijna een geheel dorpje door de rivier de Po. Het kerkje, de school en enkele huizen zijn het eenige wat nog van het plaatje rest. Drie-en-veertig huizen wer den geheel weggespoeld, zestig gezinnen zijn daardoor letterlijk van alles beroofd, daar bijna alle bewoners kleine landbezitters wa ren. Twee duizend werkstakende arbeiders trok ken Maandag door het Pilsener kolenbekken en dwongen hun kameraden het werk te staken. De vuren in de machines werden door hen uitgedoofd, terwijl zij de machinisten en sto kers meevoerden. Des avonds moest de hulp der militairen worden ingeroepen. Ook in de Miroeschauer en Littitzer mijnen werd het werk gestaakt. Bij Pilsen kwam het tusschen werkstakers en militairen tot een botsing, waarbij 5 dooden vielen en 12 gewond werden. Een Amerikaansch scheepskapitein Mc. Calla genaamd, van het oorlogsschip Enter prise, die zijn scheepsvolk ruw mishandelde, uitschold en er zelfs een met een messteek neervelde en een ander dreigde te dooden, stond dezer dagen te New York terecht. Het hot bevond dat zijn gedrag een gentleman en officier onwaardig was en hij werd voor 3 jaren geschorst. Een noodlottig ongeluk wordt uit Ha- vannah bericht. Daar is in een winkel een vat met kruit ontploft. Het huis werd geheel vernield. Twee en twintig menschen, onder welke de consul van Venezuela en vier officieren van de brandweer, werden gedood. Daarenboven bekwamen ongeveer honderd personen meer of minder ernstige verwon dingen. Een nader bericht luidt: Het aantal slachtoffers der kruitontploffing te Havannah is grooter dan eerst gemeld werd. Er zijn reeds 34 dooden gevonden en men vermoedt, dat er nog meer onder het puin liggen. De stad is in groote verslagenheid over de ramp. De schouwburgen en uitspanningen zijn gesloten, de kamer van koophandel en andere lichamen schorsten hunne zittingen en men ziet er vlaggen half-stok en verschei dene andere teekenen van rouw. De eigenaar van het magazijnwaar de ontploffing plaats had is gevangen genomen. WAALWIJK. Zondag 25 Mei, des midd. 12 ure, dooi de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum." 1No 1 en 2 uit Eine Nacht auf den Meere. Tsirch. 2. Schweigen der Nacht. Kreutzer. WAALWIJK, 24 Mei 1890. De te houden inspectie van de verlof gangers der nationale militie zal voor deze gemeente, alsook voor Baardwijk, Bezooien en Capelle, plaats hebben op Vrijdag den 6 Juni 1890, des namiddags ten 1 ure, ten raadhuize alhier. Tot bijwoniug van die inspectie zijn ge houden alle verlofgangers der militie te land, die vóói 1 April 1890 in het genot zijn ge steld van onbepaald verlof (ook die der lich ting van 1884) om het even tot welke lich ting zij behooren. Verder zal de inspectie gehouden worden: Te Tilburg 2 Juni voorm. 11 uren, Til burg lichting 1884, 1885 en 18863 Juni voorm. 11 uren, Tilburg, lichting 1887, 1888 en 1889; 4 Juni voorm. 11 uren, Diesen, Goorle en Hilvarenbeek. Te Loonopzand (in het gemeentehuis te Kaatsheuvel): 9 Juni 's middags 12 uren, Loon opzand, Sprang, Udetihout en Vrijhoeven- Cappel. Te Heusden 10 Juni voorm. 10uren, Dron- gelen, Eeten c. a Heusden, Meeuwen c. a., Veen en Wijk; 11 Jur.i voorm. 10 uren, Drunen, Hedikhuizen, Herpt, Nieuwkuik c.a., Oud-Heusden en Vlijmen. Te Raamsdonk4 Juni voorm. 10 uren, RaamsdonkGeertruidenbergWaspik en 's Gravemoer. Het 4e kwartaalskohier der prov. be lasting op paarden en andere trekdieren dienst 1889/9», is door heeren ged. staten dezer provincie invorderbaar verklaard en tot en met 27 Mei ter secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd. Het kohier der person eele belasting no 6, dienst 1889/90 en van het patentrecht no 5, dienst 1889/90 is door den heer inspecteur van 's rijks directe belastingen dezer provincie executoir verklaard en aan den rijksontvan ger ter invordering toegezonden. De belastingschuldigen, die zich met hun nen aanslag bezwaard achten, kunnen hunne redenen bij verzoekschrift tot 14 Augustus indienen bij ged staten, desverkiezende door tusschenkomst van den betrokken controleur. Met het oog op de verhuizingen en de verwisseling van dienstboden, die gewoonlijk begin Mei plaats hebben, herinneren wij bij deze aan de bepalingen van het kon. besl. van 27 Juli 1887, luidende Artikel 5. „Zij, die hunne werkelijke woonplaats uit eene gemeente van het rijk naar eene andere gemeente overbrengen, doen hiervan eene verklaring aan het bestuur der gemeente, die zij verlaten en waar zij in het bevolkingsregister zijn ingeschre ven, met opgaaf der gemeente, waar zij wenschen zich te vestigen. Zij ontvangen een kosteloos getuigschrift van verandering van werkelijke woonplaats. Artikel 6. Ter plaatse, waar zij hunne werkelijke woon plaats overbrengen, doen zij uiterlijk binnen eene maand na hunne aankomst eene verklaring aan het gemeentebestuur, met overlegging van het getuigschrift, in het vorig artikel vermeld. Art. 7. Ie en 2e lid Elk hoofd van een huisgezin geeft uiterlijk binnen ééne maand kennis aan het gemeentebe stuur van ieder lid, dat in het huisgezin wordt opgenomen of daaruit gaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Dezelfde kennisgeving geschiedt door afzonder lijke levende personen, wanneer zij andere per sonen in hun huisgezin opnemen. En aan art. 4 der algem. plaatselijke po- li'.ie-verordening, luidende Zij, die binnen de gemeente verhuizen, geven binnen 8 dagen na de verhuizing, daarvan ken nis ter secretarie der gemeente. De kennisgeving moet behelzen de namen en voornamen der verhuizende personen, nismede de wijkletter en het nummer der woning, die zij verlaten en van die, welke zij gaan betrekken. Zij moet gedaan worden door de hoofden van huisgezinnen voor al de bij hen inwonende per sonen. De met 1 Juni aavangende zomerdienst der spoorwegen brengt geen verandering in de uren van aankomst en vertrek der treinen op de lijn Zwaluwe—WaalwijkVlijmen. Beroepen tot predikant te Besoyen Ds. J. C. G. Gobius Dusart, thans te Benthuizen. Naar men verneemt, is het rapport van den raad van state over de militiewet thans definitief vastgesteld, zoodat de indiening van dit wetsontwerp bij de tweede kamer binnen zeer korten tijd te verwachten is. In den hooihandel in de Langstraat komt wat meer leven. Te Waspik was men in de afgeloopen week druk bezig met het ouderwetschc „hooische'ep doen"; daar werden eenige vaartuigen met los hooi geladen. Ook de persen blijven langzaam in werking. In de prijsnoteering is geene verandering; de prima qualiteit doet nog steeds f 10,— per lüOO'2 Kg. af. Naar mindere qualiteit en schraal hooi bestaat geen vraag. Stroo: haver- f 7, tarwe f 8, rogge- f 9 per 1000/2 Kg. Tot lid van de provinciale staten van Noordbrabant is te Breda gekozen de heer F. H. M. Smits. De overleden kassier P. S. te Sneek laat een passief na van f500.000. De crediteurs zullen ongeveer 4 pCt. kunnen bekomen. De 13jarige d. R., werkzaam bij den heer H. M., te Tilburg, had Dinsdag het ongeluk uit de pakdeur van het magazijn te vallen, tengevolge waarvan hij zoo hevig aan het hoofd gewond werd, dat hij 's avonds aan de gevolgen overleed. Dinsdagmorgen omstreeks negen uur is te Hilversum brand ontstaan in de villa Elisa, in eigendom toebehoorende aan en bewoond door den heer Servais. Niettegenstaande de brand zich aanvankelijk zeer hevig deed aan zien, en de vrij sterke wind het gevaar ver grootte, slaagde de brandweer er in, de vlammen te blusschen Het geheele boven gedeelte der keurige woning is echter af- en uitgebrand. De meube'en werden meerendeels gered. Aan een en ander werd echter veel waterschade toegebracht. Als een staaltje van de soms verre gaande baldadigheid der straatjeugd kan zeker dienen, dat Dinsdagavond een 3tal omstreeks 12jarige knapen een in de nabijheid van de Boorstraat te Utrecht aanwezigen wissel van de N. Centraalspoor hebben omgezet. Geluk kig werd zulks nog intijds door een der be ambten opgemerkt, zoodat deze, door den wissel weder in den juisten stand te brengen, nog heefi kunnen voorkomen, dat deze bal dadigheid ernstige gevolgen had. De politie, van het gebeurde kennis ge nomen hebbende, stelde onmiddellijk een gestreng onderzoek in en had de schuldigen dan ook weldra opgespoord. Maandagavond is in de Kalverstraat te Amsterdam een oploop ontstaan, doordien

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2