Fraukrijk. Staalkundig overzicht. BUITENLAND. Duitschland. Denemarken. Italië. Oostenrijk, Bulgarije. BINNENLAND. Handel. melden, dat op de wereldtentoonstelling, te Parijs iu 1889, de firma W. Timmermans Zonen voor haar geëxposeerd zoolleder de souden medaille verwierf. Huiden. De invoer van huiden uit Belgie voor Nederland was weder zeer aanzienlijk en wordt op een totaal van 145000 meestal gezouten huiden, geschat, een cijfer dat dat van 1888 nog overtreft. Niet minder dan 80.000 stuks waren bestemd voor Noord brabant zoowel voor verkoop als voor on middellijke bewerking. De fluctuatie in de prijzen was onbeduidend. Eene veiling van La-Platahuiden, in de maand October te Botterdam gehouden, mocht weinig succes hebben. De huiden waren slecht gecondi- tionneerd en te hoog genoteerd. Vandaar dat de verkoop geruimen tijd daarna tegen veel lagere prijzen plaats had. De handel der 2e hand was zeer slecht, daar de prijzen bijna het geheele jaar door reculeerden. Dit, gevoegd bij den moeielijken verkoop van leder, was aanleiding genoeg voor de leerlooiers minder en slechts voor onmid dellijke behoefte te koopen. De markt voor inlandsche huiden was lusteloos, daarentegen vast |voor nuchtere en vette kalfsvellen met vraag voor 't buitenland. Lecler. De handel in leder was even als vorig jaar weinig geanimeerd. De prijzen bleven steeds achteruitgaande, zoodat de verhouding voor inferieure en tus- schensoorten in de maanden October en November met Januari en Februari een ver schil van 8 tot 12 cents per kilo opleverde. Betere soorten en vooral prima zwaar zooileder, bleven gevraagdde prijzen kon den zich goed staande houden. In fijn overleder, vooral kidleder, was de omzet belangrijk met vaste prijzen, terwijl paille- en ander voeringleder eene prijsver- hooging van 20 a 30 °/o ondergingen. In- landsch kalfsleer wordt meer gevraagdvoor prima waar is de markt gunstig gestemd. Schors. Zooals in ons verslag van vorig jaar vermeld is, bleven er verschillende partijen schors voor dat jaar onverkocht, hetgeen eene verlaging van 10 a 15 °/0 tengevolge had. De prijzen waren f4«15 a 4.30 per 65 Kg. voor prima Geldersche schors, doch tegen het einde van het jaar kwam er ver hooging voor goede qualiteit, welke in het voorjaar 1890 tot 10°/o liep. Over het geheel kwam er meer behoefte voor onmiddellijk gebruik zoodanig dat alles, zelfs oude partijtjes van 1887 en 1888 geheid opruimden. Dit was echter niet het gevolg van vluggen gang van zaken, doch aan den buitengewoon geringen aanvoer van Fransche en Belgische schors toe te schrijven. De Fransche schors, welke hier vroeger zeer veel werd ingevoerd, kon evenmin als de Belgische met de lage prijzen van het binnenland concurreeren, terwijl het binnen- landsch product bij de meeste looiers toch geprefereerd wordt. Dat deze toestand nog lang zal duren is niet te veronderstellen. De looierij is over algemeen zeer ge reserveerd bij het inkoopen. Voor het nieuwe gewin kunnen, omdat de oude schors meestal verkocht is, de prijzen wel iets hooger loopen dan verleden jaar, doch men verwacht dat dit vaa weinig beteekenis zal zijn. Hei verbruik van vreemde looiiniddelen neemt niet toe, vooral niet voor de zool leerlooierij. Ter bereidiug van overleder echter schij nen de verschillende extracten en andere versnellende looistoffen zeer gunstige resul taten op te leveren en worden die dan ook al meer en meer gebezigd en in toepas sing gebracht. De parlementen hebben zich er den laatste weken mede bezig gehouden. Alle partijen, waaruit ze zijn samengesteld zijn 't eens om trent den aard der aan te nemen voorbe hoedende en beschermende wetten, en ver schillen slechts ten aanzien van de uitge breidheid ervan. Zullen zij er in slagen het vraagstuk op te lossen en voldoening te schenken aan alle klassen, waaruit de maat schappij is samengesteld 't Is niet zeer waarschijnlijk. Maar toch is 't te hopen dat er een wezenlijke verbetering uit zal volgen van het lot der werklieden in 't algemeen. Lord Salisbury, Engelands premier, heeft bij gelegenheid van een banket, hem Don derdagavond aangeboden te Londen door de corporatie der kleermakers-patroons, een re devoering gehoudenwelker inhoud voor Stanley iets gansch anders zal zijn geweest dan een aangename verassing. Deze rede voering moest gelden als antwoord op de toespraak, den vorigen avond gehouden door Stanley en waarin deze de regeering had beschuldigd van nalatigheid en lakschheid, in ongunstige tegenstelling met Duitschland. Salisbury wees er met nadruk op, dat Stanley in de tusschen Engeland en Duitsch land gevoerd wordende onderhandelingen niet is ingewijd en er ook niets van kan weten om de eenvoudige reden, dat er nog niets is besloten en men zich heeft bepaald tot gedachtenwisselingen, waaruit wel een over eenkomst 'kan volgen, maar evengoed ook niet, zoodat men 't best doet nadere berich ten af te wachten, van meer vertiouwbaar- heid dan Stanley's dissertatien. Op hetzeltde oogenblik sprak Stanley in de Devonshire-club opnieuw over de Enge land opgelegde noodzakelijkheid om geen landstreken aan Duitschland aftestaan. De Times behelst thans een uitvoerig ar tikel van Stanley, als antwoord op de rede van lord Salisbury. De beroemde explorateur schrijtt daarin, dat hij geen eigenbelang heeft bij Afrika, maar de belangen bepleit van de aandeelhouders der Britsche Oost-Afr.ka Com pagnie. Stanley beschouwt de door Duitsch land in Oost Afrika verkregen concessien als Engelsche misslagen, maar deze zijn nu fei ten geworden, waarin geen verandering meer kan worden gebracht. Het is thans de hoogste tijd, dat aan Duitschland verder niets worde afgestaan, anders wordt de stelling der Britsche Oost-Afrika Compagnie onhoudbaar, en gaat hare geldbelegging verloren. Het beleid van Engeland ten aanzien van Afrika was tot dusver al te veel een toegeven aan de zucht om Duitschland te vriend te houden. Stanley wil geen geschil met Duitschland, maar de inschikkelijkheid heeft hare grenzen Duitsch land moet worden gehouden binnen de gren zen van het gebied, zooals die in 1886 in gemeen overleg zijn vastgesteld. Eenige dagen geleden was uit Parijs het gerucht in Duitschland verspreid, dat de keizer den president der Fransche republiek bij diens komst te Belfort, aan de Duitsche grens, zou doen begroeten en dit reeds had opgedragen aan prins Hohenlohe, stadhouder van Elzas-Lotharingen. Thans wordt het uit Berlijn tegengesproken, onder opmerking dat de president der Fransche republiek den keizer niet heeft doen begroeten toen deze onlangs in Elzas-Lotharingen is geweest en er dus voor den keizer geene reden bestaat om eene beleefdheid te doen bewijzen, die in Frankrijk ongetwijfeld ten nadeele van Duitschland zou worden uitgelegd. Naar men uit Adua meldt, heeft Ras Alula in tegenwoordigheid van de heeren Antonelli en Salimbeni verklaard het vergoten bloed der Italianen te betreuren, maar toenmaals gehandeld te hebben overeenkomstig de be velen van de overleden Negus. Hij zeide zich te verblijden over den vrede met Italië, vroeg den heer Salimbeni om vergiffenis voor de hem tijdens zijne gevangenschap aangedane mishandelingen en zwoer op het Kruis en de Evangeliën zijne beloften trouw te zullen nakomen. Volgens berichten uit New-York bestaat er eene groote spanning tusschen Noord - Amerika en de roodhuiden. Men vreest voor een algemeenen Indianenkrijg. Zij zeggen, dat het groot opperhoofd aanstonds zal ver rijzen om Noord-Amerika voor de Indianen te heroveren. De regeering bereidt de zending van troepen naar het Westen voor. het laatst, 's Avonds begaven de afgevaar digden zich naar Brusselwaar zij in het „Maison du Peuple" ontvangen werden. Sü-W! De staatkundige toestand blijft kalm en geruststellend, in weerwil van de voortdurende vermeerdering der strijdkrachten van alle Europeesche staten. De onderlinge betrekkingen der mogend heden en hare afgekeerdheid schijnen de regeeringen veel minder zorg te baren. De grootste en ernstigste internationale zaak blijft voor 't oogenblik de socialistische en werkliedenbeweging, die aan alle landen ge meen is en ze niet zoozeer verdeelt dan hun belang en zorg inboezemt. Dit is duidelijk het vraagstuk, dat alle andere op den ach tergrond dringt en dat het gevaar uitmaakt van den tegenwoordigen toestand zoowel als van den toekomstigen. Vrijdag hield het congres te Jolimont zich bezig met de bespreking van den achturigen arbeidsdag. De volgende motie werd in be ginsel aangenomen »Het congres is van oordeeldat een werkdag van 8 uur vol doend moet zijn, om den mijnwerkers in de gelegenheid te stellen een flink daggeld te verdienen, en dat de werkdag niet verlengd kan worden, zonder de gezondheid der ar beiders te schaden." Eenige Engelsche af gevaardigden meenden, dat men er de re geering niet in moest brengen. Daarna onderhield men zich over de or ganisatie van een internationale werkstaking der mijnwerkers. De meerderheid der Engel sche» was echter van oordeel, dat deze quaestie buiten het gebied van het congres viel. Zaterdag vergaderde het congres voor In eerste beraadslaging werd Berengers voorstel, om de straffen voor recidivisten te verscherpen en te verhoogen, en die voor misdadigers, die voor het eerst terechtstaan, te verzachten, aangenomen. Het schijnt dat er tegenwoordig ietsin de lucht zitdat de menschen verlokt tot wreedaardigheid, want iedere dag brengt te genwoordig eene nieuwe moordgeschiedenis aan. Thans is de Rue des Mathurins het slachtveld geweest eene dame heeft aldaar het leven gelaten die ter sluiks bezoeken kwam brengen aan een Russischen vriend die eene kamer in een hotel bewoonde. 's Morgens is de dame gevonden, doodge schoten met eene revolver, terwiil haar vriend rustig heen en weder in den tuin wandelde, die om de „Chapelle expiatoire" is aange legd, en terwijl haar echtgenoot en drie kin deren vol angst zich verbaasden, dat zij 's nachts niet thuis gekomen was. Voorts is er de geschiedenis aan de orde van eene juffrouw, die.vermoord is in de Rue de Province, waarschijnlijk door haren concierge, die tevens de huisheer was. En tegelijk hebben wij het tragisch verhaal der misdaad van Eyraud, dat weder wordt op gehaald nu er twee politie agenten naar Amerika gaan om te Havana zijne uitleve ring aan de Fransche overheid te verkrijgen. Al die moordverhalen in de bladen doen bij eene bevolkingdie zoo ontvankelijk is voor indrukken als die te Parijsheel wat meer kwaad dan het enkele schelden tegen een paar politieke leiders, waartegen Reinach een veldtocht geopend had. En als de goede lieden dan in kleuren en geuren al die moordtafereelen genoten heb ben dan krijgen zij aan de onderzijde der courant, in de „rez-de-chaussée," zooals men het feuilleton noemt, eene d gelijksche hoe veelheid verzonnen moordlafereelen op den koop toe. Is dit alles niet heel wat giftiger, dan de politieke discussion waarvan iedereen weetdat zij, die elkaar uitschelden, achter de schermen elkander niet kunnen aanzien zonder te lachen Op de handelskade te Duinkerken heeft een hevige brand gewoed in duizenden balen katoen. De schade is aanzienlijk. Het centraalcomité voor de oprichting van een nationaal gedenkteeken in de hoofdstad" des rijks voor Bismarck heeft zijn tweede verslag over de ingezamelde gelden uitgege ven, waaruit blijkt, dat de ontvangsten reeds ongeveer 183000 mark bedragen. De gelden, door comité's in het buitenland onder aldaar vertoevende Duitsche s verzameld, zijn hier niet onder begrepen, Hamburg, Wiesbaden, Zweibrücken, Rostock er. de Duitsche kolonie in Smyrna uitgezonderd, die reeds gelden aan het 'centraalcomité hebben toegezonden. Ook in Engeland heeft zich thans een comité van Duitschers gevormddat ongetwijfeld niet tevergeefs bij de landgenooten zal aanklop pen. Op de inteekenlijst prijken reeds de namen van Alma Tadema, baron Deichman, Von Ernsthausen, baron Schroder,, Alexan der Siemens, die het voorzitterschap bekleedt en professor Max Müller, te Oxford. Thans wordt verzekerd, dat prins Bis marck en zijne gemalin in de tweede helft van Juni naar Engeland zullen gaan en dat hun verblijf aldaar verscheiden weken zal duren. De familie Bismarck zal logeeren bij de lords Londonderry en Roseberry. Zij zul len de reis over Nederland maken. Bij deze gelegenheid wordt ook weder de oude geschiedenis opgewarmddat graaf Herbert Bismarck naar de hand dingt van eene Engelsche erfdochter. Eene groote werkliedenvergadering van verschillende vakken, alhier gehoudenheeft besloten dertig Berlijnsche bierbrouwerijen te boycottendat wil zeggenhaar bier niet meer te drinken, totdat deze brouwerijen, die sedert weken met hare werklieden overhoop liggen over eene loonquaestie, in dien strijd zullen hebben toegegeven. Tengevolge van wedcrzijdsche toege vendheid tusschen de patroons en werklieden is de arbeidstak! ng in de schoenenfabrieken te Maintz geëindigd. De werkstaking in de weverijen en spin nerijen te Gera loopt ten einde. De werk stakingskas is uitgeput. De werklieden heb ben daarom de tusschenkomst van het mi nisterie ingeroepen, maar dit heeft niet ge baat, daar de werkgevers volhouden dat zij reeds genoeg zijn te gemoet gekomen en dit vooreerst niet verder kunnen doen. Daarop zijn er twee vergaderingen gehouden, name lijk eene van de mannelijke en eene van de vrouwelijke werklieden. De mannen beslo ten weder aan het werk te gaan de vrou wen wilden zich daarmede niet vereenigen maar, zooals het nu staat laat het zich aanzien dat zij niet in haar verzet kunnen vol harden. Daar de metselaars te Nordhausen hebben verklaard, aan de eischen hunner werklieden omtrent verhooging van loon niet te kunnen voldoen, hebben deze het werk gestaakt. Een telegram uit Potsdam van Zondag meldtToen de keizer heden namiddag met den erfprins van Meiningen naar het stoom bootstation reed en daarbij zelf de paarden bestuurde, werd een der paarden bij de kruising van den weg schichtig, tengevolge waarvan het rijtuig stootte. De keizer sprong er uit viel op den rechter arm, waarna het rijtuig omsloeg en de erfprins er uit viel. Geen van beiden werd gekwetst. In eene nabijgelegen villa hebben zij een ander rij tuig afgewacht. Na daarmede te zijn wegge reden, zijn zij vervolgens naar het Pauwen eiland gevaren. Maandag werd van dezelfde plaats geseind: Tengevolge van den gisteren vermelden val uit het rijtuig lijdt de keizer aan eene ver wringing in den rechter voet. Na eene bloed uitstorting tot den omvang van ongeveer eene vlakke hand, is er aan den voet eene zwelling ontstaan, waai door de keizer heden verhinderd is, het stichtingsfeest van het in fanterie-instructiebataljon bij te wonen. Onder de stokers en matrozen te Kopen hagen is een algemeene werkstaking uitge broken. De touwslagers zullen spoedig het voorbeeld volgen. Tot opvolger van generaal Overodep bevelhebber der Italiaansche troepen in Mas- sowah, is thans benoemd de generaal Gandolfi, die half Juni daarheen zal vertrekken en met volkomen militaire en civiele macht zal worden bekleed. Door den minister van landbouw is een wet ontworpen tot oprichting eener strafko lonie op de Abessynsche hoogvlakte. De Italiaansche schatkamer is opgelicht voor een bedrag van 47.000 lire, doormiddel van een valsch mandaat, dat, te Rome ter betaling aangeboden en voldaan, scheen afgegeven door het ministerie van publieke werken. Men vermoedt, dat er verscheidene personen aan medeplichtig zijn. Onder het hoofdbureau van politie te Massa-Lombardo is gisternacht een bus met kruit ontploft, waardoor het gebouw bescha digd is; persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Te Bania-Cavallo heeft zekere Poggi een bom doen springenwaarbij hij beide beenen heeft verloren. Het comité-generaal der tentoonstelling van land- en boschcultuur gaf Dinsdag een diner, waarop de ministers, het corps diplo matique, de hooge adel enz., als gasten ver schenen. Ter elfder ure bedankte de Fransche gezant Decrais echter, hoewel Frankrijk veel op de tentoonstelling ingezonden had en de Fransche commissarissen aan het diner deel namen. Het bedanken van den gezant moet aan politieke ij verzucht toegeschreven worden. Den Duitschen gezant, prins Reuss, was namelijk verzocht uit aller naam den dank der vreemdelingen voor de vriendelijke ont vangst in Weenen uit te drukken en deze had beloofd, aan dat verzoek te zullen voldoen. Daarom weigerde Decrais aan het diner deel te nemen. De eisch van het openbaar ministerie in het proces tegen den Bulgaarschen majoor Panitza c. s. zal zijnde doodstraf voor Panitza en Kalopcoff en de zwaarste gevan genisstraf voor de overige beschuldigden. In de volgende week beginnen de plei dooien. Ook een door alle beschuldigden tot het hof van appel gericht verzoek, om den krijgs raad onbevoegd te verklaren in deze zaak, is zonder gevolg gebleven. WAALWIJK, 28 Mei 1890. Heden voormiddag, ten IOV2 ure, is eene openbare vergadering gehouden van den ge meenteraad, tot behandeling van de volgende punten 1. Ingekomen stukken. 2. Af- en overschrijving begr. 1889/90. 3. Benoeming van een onderwijzer. 4. Jaarwedde gemeenteontvanger. 5. Voorstel vanB. en W. betreffende het leggen van trottoirbanden. 6. Voorstel tot het maken van een afsluiting in de school. Als de tijd het toelaat deelen wij omtrent den afloop een en ander mede onder „Laatste berichten." Tot pastoor te Bokhoven is benoemd de weleerwaarde heer A. T. R. van Heijst, en tot kapelaan te Vlijmen de weleerwaarde heer C. Mickers. Bij veel minder handel in kalfvee met Belgie, waren de prijzen sedert de vorige noteering op de le qual. kalfkoeien van f10 tot f25 lager; er werd besteed f225 a 280, 2e qual. f 180 a 215, halfdrachtige zware koeien f220 a 240, vetweiders f175 a 200 vette koeien 80 a 85 ets., vette kalveren f 0.95 a 1.per kg.; nuchtere kalveren f 12 a 18, weilammeren f6 a 8, jonge varkens t 12 a 16, berekend naar pl.ra. f2.per week.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2