Loopjongen. Laatste Berichten. Advertentiën, !^p-&evraagd Gemengd Nieuws. Burgerlijke stand. Handelsberichten. een flinke nette Waarzegt de Uitgever. Bij beschikking van den minister van Ibinnenlandsche zaken, is bepaald, dat het ■schriftelijke gedeelte van het examen, ter ^verkrijging van de akte van bekwaamheid 'als hoofdonderwijzer en hoofdonderwijzeres, voor het jaar 1890 zal plaats hebben op 24 en 25 Junie. k.; dat de mondelinge examens zullen aanvangen op 14 Juli d.a.v. en dat de commissien, met het afnemen dezer examens belast, zitting zullen houden te Breda, Arn hem, 's Gravenhage, Amsterdam, Deventer en Assen. En zijn benoemd tot lid en voorzitter der commissie te Breda \V. J. Ph. van Oppen- raay, schoolopziener in het district Tilburg tot ledenA. Blok, schoolopziener in het arrondissement HeusdenA. L. Gerretsen, directeur der bijzondere normaalschool voor onderwijzers te Nijmegen H. Jacobs, oud onderwijzer van de opgeheven rijkskweek school voor onderwijzers te Nijmegen; J. N. Lancelonderwijzer aan eene bijzondere school te Breda H. Scholtens Kzn., hootd eener bijzondere school te Breda W. Smit, oud-onderwijzer van de opgeheven rijks kweekschool voor onderwijzers te Nijmegen dr. J. L. A. Steyns, schoolopziener in het arrondissement Helmond; A. Strucker, hoofd eener bijzondere school te BredaJ. de Vlam, directeur der rijksnormaallessen te Eindho ven tot leden plaatsvervangersH. Esser, hoofd eener bijzondere school te Oudenbosch, A. I. Korteweg, hoofd eener bijzondere school te Klundert A. W. H. Ludwig, hoofd eener openbare school te RosendaalTh. A. Tack, hoofd eener openbare school te Breda; J. J. van Wichen hoofd eener openbare school te Breda. Uit Nijmegen wordt van 26 Mei ge meld: Heden namiddag te 1 uur vingen alhier aan de groole nationale voorjaars-wielerwed- strijden, uitgeschreven door den Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond, volgens pro gramma en werden aanvankelijk met schoon weder begunstigd, doch bij wedstrijd no 8 ontlastte zich tot algemeen leedwezen eene flinke regenbui. De tribune met voorterrein en de beide staanplaatsen waren vrij goed bezet. De uitslag was als volgt: No 1. Nieuweling-wedstrijd van meet, voor veiligheid-wieiers. Afstand 1609 meter. Ie prijs J. A. Pool Jr., Nijmegen, in 3 min. 1*1 s sec.. 2e pr. W. J. van den Bosch, Wa- geningen, in 3 min. 54/5 sec.; 3e pr. K. Smits, Waalwijk, in 3 min. sec. No 5. Nieuvvelings-wedstrijd van meet voor tweepersoonsdriewieleis. Afstand 3000 meter. Ie prijs K. Smits,' Waalwijk, en J. Verlinden, Vlijmen, in 6 min. 42/3 sec., 2e pr. P. A. Bartels, Rotterdam, en P. J. YVil- lemse, Kralingen, 6 min. 63/5 sec. Door den heer arrondissements-school- opziener jhr. mr. Verheijen, te Loonopzand, is op Dinsdag den 10 Juni a. s. 's namiddags 1 uur in „Musis Sacrum," alhier, eene ver gadering van onderwijzers uitgeschreven. De punten van behandeling zullen zijn 1. Karaktervorming, 2. vorm en inhoud in betrekking tot de Ned. taal, 3. klassikaal schrijfonderwijs, 4. harmonische zielsontwik- keling. Voor den grooten internationalen wed strijd van harmonie-, fanfare- en zanggezel schappen, welke op 18, 19 en 20 Augustus a. s. te Genève (Zwitserland) zal gehouden worden, werd bevorens een concours uitge schreven voor compositien voor de verplichte muziekstukken. De heer Jos. Kessels, directeur der N. K. Harmonie te Tilburg, heeft ook met eene compositie „ouverture romantique" aan dien wedstrijd deelgenomen en wel met het gun stigste gevolg, daar zijne inzending is be kroond en aangenomen als een „verplicht stuk" voor de afdeeling harmonie-gezelschap pen. Aan dien wedstrijd in Augustus zullen niet minder dan 400 gezelschappen deelnemen. Onder de miliciens van de jongste lich ting schijnen nogal eenige socialisten te zijn, die door hun onverschilligheid en onbe schaamdheid een zeer ongunstigen indruk maken. Een van hen te Doesburg, waagde het een korporaal zonder het militair respect te naderen en daarin te volharden, ondanks de hem gegeven waarschuwing De kapitein der compagnie strafte hem onmiddellijk met acht dagen provoost, om den anderen dag krom gesloten. Over den brand van de Naaimachine- fabriek der Singer-maatschappij te Elizabeth- port (New-Jersey;, waarover wij kort geleden eene telegraphische mededeeling brachten komen ons de volgende bijzonderheden ter kennis, die in menig opzicht het eerste be richt en het ongeval wezenlijk geringer doen kennen als oorspronkelijk vólgens het korte telegram verondersteld werd. Van het hoofd gebouw werd slechts een deel verwoest, waar hoofdzakelijk de magazijnen van naalden en andere deelen gevestigd waren en van de beide uitgebreide zijvleugels van het kolos sale gebouw slechts het. dak over een lengte van 200 voet. De eigenlijke fabrieksgebou wen met de machinerieën, alsook dekantoren hebben niet geleden, terwijl ook de bewaar plaatsen van afgewerkte machines en hout waren van het vuur verschoond bleven. De fabrikatie ondervindt in het minst geene belemmering. Te Eederveen, bij Venendaal, is Za terdag het huis van den landbouwer H. Donkelaar eene prooi der vlammen geworden. De inboedel is gered. Niets was verzekerd. De brand moet ontstaan zijn m een hooiberg, waar kinderen met lucifers speelden. Te Gennip ontstond Vrijdag middag een hevige brand op eene boerderij, toebe- hoorende aan den landbouwer Noij. Hoewel de brandspuit spoedig op de plaats des onheils aanwezig was, kon men alleen de inmiddels geheel ontruimde woning redden. De geheele schuur, benevens 2 koeien en 1 kalf werden eene prooi der vlammen. Alles was verzekerd, behalve het vee. Vrijdag middag brandde te Zetten tot den den grond af eene tabakplanterswoning, toe- behoorende aan baron Van Lijnden te Hem men en bewoond door twee gezinnen. In een onbegrijpelijk korten tijd breidde de brand, door een petroleumtoestel ontstaan, zich over het vrij groote huis uit. Zoo goed als niets is gered. Alles is tegen brandschade verzekerd; de inboedel der weduwe, bij wie de brand ontstond, zooals men zegt, zeer hoog. Bij den arbeider G. J. Beumer te Ellekom (gemeente Rede) brak Vrijdag morgen om streeks 8 uur, een hevige brand uit met het ongelukkig gevolg, dat diens woning en schuur benevens het huis van den smid M. Schreurs een gedeelte van het huis en de timmer manswinkel van den timmerman A. van Dijk, een prooi der vlammen werden. Alles was verzekerd. Van den inboedel werd weinig of niets gered. Ongeveer een uur daarna brak te Dieren (gemeente Rede) brand uit bij de weduwe Brinkhorst en de weduwe van Galen, die onder één dak woonden. Daar het dak van stroo was lag alles spoedig tegen den grond. Alles was verzekerd. Te Lische, bij Eijsden, heeft een 15 jarige jongen bij het smeren van machines in eene fabriek zoodanige brandwonden be komen, dat hij aan de gevolgen is overleden. Te Vucht is Zaterdagmiddag op het werk van de heeren van Haaren en van Seters een 21-jarig werkman, genaamd Bart Schellekens, onder den zandtrein geraakt en gedood. Zaterdagavond reed H. M. de koningin en H. K. H. de prinses in een victoria, be spannen met twee paarden, toen de paarden op de hoogte van het station Het Loo van den locaaltrein schichtig werden. H. M. sprong uit het rijtuig en hielp ook de prinses er uit, maar zij struikelden beiden over den sleep van H. M. en vielen op den grond. Opgestaan zijnde, liepen beiden spoe dig naar het paleis Het Loo, dat in de on middellijke nabijheid was, en kwamen met den schrik vrij. Zekere vrouw S., te Helmond, die den eersten Pinksterdag 's avonds met het mooie weder aan de deur had gezeten, zakte, binnen gekomen. ineen en was binnen eenige minuten een lijk. Alle pogingen om de levensgeesten op te wekken bleken vruchteloos. J. Stoutenburg, heeft zich Maandag nacht, na verschillende tapperijen te hebben bezocht, langs de trambaan te Eist te slapen gelegd. De beenen schijnen over de sporen te zijn gekomen, daar beide door de nacht tram zoo goed als afgesneden werden. De ongelukkige, die in beschonken toestand ver keerde, is naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht, alwaar hij is overleden. Te Ooy nabij Zevenaar heeft in den afgeloopen nacht zekeren Hoogenkamp schoenmaker, zijne vrouw met een mes eene gevaarlijke wonde aan den hals toegebracht, zoodat men voor haar leven vreest. De da der die veel misbruik van sterken drank maakt, is voortvluchtig. Het mes, waarmede de verwonding werd toegebracht, is gevonden. Een der personen uit Venloodie Maandag van de vorige week te Blerick bal dadigheden pleegden en zich daarna tegen de maréchaussée geweldadig verzetten, is Zondag gearresteerd en naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Men schrijft uit Nunspeet van 27 Mei: Nauwelijks bekomen van den schrik, ver oorzaakt door den boschbrand van Dinsdag 2D dezer, werden onze ingezetenen Zondag avond om circa 8 uur andermaal te hulp geroepen bij een boschbrand, bijna in de zelfde richting als de vorige uitgebroken. Spoedig snelden een menigte mannen met schoppen gewapend, naar de plaats van het onheil en ontdekte men dat thans op twee plaatsen jong dennenhout in brand stond, in een bosch van de familie Lagerweij en een van de gemeente, circa een kwartier van elkander gelegen. Na verloop van een paar uren was men het vuur geheel meester. Van de gemeente (welks bosch het dichtst bij het dorp lag) is eene oppervlakte van ongeveer Ys hectare en van de familie Lagerweij eene van p. m. l1/^ hectare verbrand. Bij den brand van Dinsdag jl. kon men nog aan een ongeluk denken, omdat toen menschen in bosch en veld werkzaam waren, doch het lijdt geen twijfel of die van Zondag jl. is door baldadige handen veroorzaakt. Raarasdonksrecr27 Mei. Hoe onwaar schijnlijk het ook klinken moge, desniettemin is het een feit, dat vele landbouwers te dezer plaatse en omstreken, in plaats van naar veel gras te verlangen, gaarne zouden zien, dat zoowel qualiteit als quantiteit van dit gewas dit jaar beneden het middelmatige bleef. Wan neer men bedenkt, dat een groot deel van de landbouwers dezer streken hun schuren nog vol hooi hebben zitten en zij van een slechten hooioogst stijging der prijzen verwachten, kan men hun verlangen wel eenigszins begrijpen. Tilburg, 27 Mei. Gisteren ging een mili tair, die de Pinksterdagen bij zijne familie hier doorbracht, met zijn vader door de Noord- hoek, toen een 20jarige man hen met een pook kwam naloopen en den soldaat daar mede te lijf wilde. De vader, dit bemerkende, wilde tusschenbeide komendoch ontving hevige slagen op het hoofd, zoodat liet bloed uit de vrij ernstige wonde vloeide; ook aan de hand bekwam de man eenig letsel. De zoon gaf de politie dadelijk kennis van het voorgevallene en tegen den dader werd pro ces verbaal opgemerkt. Worsteling met een krankzinnige. Zekere Fraikin te Leiden, die niet altijd wel bij het hoofd is, was gewoon als de recruten op het het schuttersveld aan het exerceeren zijn, aan de overzijde op den slootkant van den Rijn- burgscheti Singel te gaan zitten en dan de geoefend wordende soldaten te sarren en te beleedigen. Ook verleden week deed hij dit, maar ging ditmaal nog iets verder door den milicien De Wolf, de kwartiermuts van het hoofd te rukken en daarmee op den loop te gaan. De Wolf liep hem achterna. Eensklaps greep Fraikin hem in de borst, waarop een hevige vechtpartij ontstond. Al worstelende kwamen beiden in het water terecht. Ook hier werd de strijd voortgezet en ge raakte men meer en meer van den wal. De aanvaller Fr. legde het er blijkbaar op toe om zijn tegenpartij steeds met het hoofd on der water te houden en alle pogingen, welke van den wal door personen, door met stok ken op zijn handen te slaan, werden aange wend om hem te noodzaken den soldaat los te laten, baatten niets. De strijd onder water geschiedde met al de kracht der woedewelke gedachte aan zelfbehoud doet ontstaan terwijl Fraikin herhaaldelijk tot De Wolf riep „ik zal je verdrinken." Het gevaar van zijn zinkenden kameraad ziendesprong de infanterist La Croix te water, dook naar hem, toen hij door beiden werd vastgegrepen. Dit was voor La Croix een hachelijk oogen- blik, te meer daar, zoo het scheen, de beide eerstgemelden zich steeds vasthielden. Op goed geluk af schopte hij naar een van de twee, waardoor hij losraakte. Toch vatte hij, zonder te kunnen zien, wien hij beet had, één hunner en trachtte al zwemmende boven te komen, toen hij weder door den ander bij het been werd getrokken. Gelukkig kwam op dat oogenblik hulp op dagen, daar nu ook nog drie andere militai ren, waaronder een korporaal, te water waren gegaan en alstoen La Croix hielpen, waarbij bleek dat La Croix zijn kameraad te pakken had. Toén zij dezen op den wal gehaald had den, vreesde men eerst, dat hij reeds dood was, doch door hem eenigen tijd over den grond te rollen en andere middelen bij het redden van drenkelingen voorbeschreven, op hem toe te passen, mocht men het genoe gen smaken de levensgeesten meer en meer op te wekken, waarop hij, weer zoo goed als tot zichzelven gekomen, met zijne vier andere kameraden naar de kazerne werd overgebracht. De waanzinnige was inmiddels naar dë diepte van de Singelvaart verdwenen en wer kelijk verdronken, want eerst om tien uren gelukte het zijn lijk, onder water reeds verderop gedreven,met dreggen op te visschen. Het is onder toezicht der politie naar de loods voor drenkelingen vervoerd. Volgens ambtelijke gegevens bedraagt het aantal omzwervende wolven in Rusland niet minder dan 170,000 De bewoners van het district Vologde hebben er verleden jaar 49,000 gedood,- die van het gouvernement Kasan 21,000, doch hun aantal vermeerdert steeds even sterk. In het noordwesten van Canada huizen insgelijks vele wolven. Doch deze hebben lang niet zulk een gevaarlijken aard als de Europeesche. Zij worden daar „coyotes" ge noemd en maken voornamelijk jacht op schapen. Eenigen tijd geleden zijn een aan tal Belgische en Fransche wolfshonden en Schotsche jachthonden in Canada ingevoerd, die met goeden uitslag tot de jacht op de „coyotes" zijn afgéricht, doch wier aantal te klein was, om het aantal roofdieren belang rijk te verminderen, terwijl zij het ook in snelheid tegen laatstgenoemde verloren. Men is er daarom thans op bedacht om door den invoer van het beste en snelste ras van wolfshonden de middelen tot uitroeiing der roofdieren te vermeerderen, waarmede zich voornamelijk de heer Daniel Gordon, vee arts te Ottawa, bezig houdt. Tc Weencn is groot opzien gewekt door het huwelijk van vorst Aloisius Lichtenstein met een juweliersdochter, Anna Klintosch genaamd, een gescheidene vrouw. De plech tigheid werd in alle stilte voltrokken in de sacristie eener kleine kerk te Leopoldstad. Om opzien te vermijden, hadden bruid en bruidegom zich ieder op eigen gelegenheid te voet derwaarts begeven. Vorst Lichtenstein, die een belangrijke rol in de politiek speelde en, naar men ver wachtte, eenmaal het hoofd der katholieke partij zou worden, trok zich verleden iaar, op 46jarigen leeftijd, uit het staatkundig leven terug, ter wille van het thans voltrokken huwelijk, dat de aristocratie hem nooit zal kunnen vergeven. De ramp te Thurse. Omtrent dif treurige ongeluk wordt nog gemeld, dat de boot, die de slachtoffers over de rivier moest brengen, nauwelijks groot genoeg voor 30 personen was. Frans Szogalla, de veer knecht had er ech ter reeds 50 mee overgezet, zonder dat er ongelukken bij voorvielen bij den laatsten tocht liet hij er allen, die nog overgezet moes ten worden, ten getale van 51, waarvan de meesten kinderen van 13 a 14 jaren, in plaats nemen. Aanvankelijk ging alles goed, tot men het midden van den stroom genaderd was, waar de tot zinkens toe geladen boot water in kreeg. Verschrikt vlogen al de pas sagiers op, met het noodlottig gevolg, dat de boot omkantelde en allen in den stroom terecht kwamen. De meisjes klemden zich aan elkander vast, of trachtten nog de boot te grijpen. Men kan zich de wanhoop voor stellen van de weinige personen, die op den wal verzameld waren, en die een voor een de ongelukkige kinderen in de diepte zagen verdwijnen, zonder hulp te kunnen bieden. Een moeder die het lijk van haar dochtertje zag drijven, sprong in den Oder. Anderen knielden neder, om een gebed ten hemel te zenden. De hartroerendste angstkreten wer den vernomen. Er ontbreken nog 29 lijken de rivier is op die plaats zeer diep. De geestelijke Perschke, die van Slawikau kwam, waar hij een zieke de laatste sacramenten had toege diend, trachtte de wanhopigen tot bedaren te brengen, en bad geknield voor de zielen der verongelukten. Thans zijn honderden mannen, vrouwen, grijsaards en kinderen in den stroom aan het dreggen. Met moeite konden de gendar men den veerknecht Szogalla tegen de aanvallen der woedende menigte bescher men, die hem wilde lijnchen. Te Berlijn werd de vorige week driemaal meer geld uit de spaarbank opgevraagd dan er ingelegd werd. Dit ongewone geval schrijft men toe aan de werkstaking, die de werklieden dwingt hun spaarpenningen aan te spreken. WAALWIJK. (Niet officieel.) ONDERTROUWD: Johannes Jozephus Geevers, 30 j. en Catharina Bakx wed. van Jo hannes van den Heuvel 52 jaren. GORIN.CHEM 26 Mei. Men besteedde voor: ristarwe f7,50 a 7.75 roode dito f7,f7,25, witte dito f7,25 k 17.50 inl. rogge f5,40 k 5,50 buitenl. dito f4,90 a 5, gerst 1'4,90 a 5,haver 1'3,75 4,beste kook- erwten f0,a 0,lijnzaad faper hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 190 koeien enpaarden. De prijzen waren als volgt: le qual. Kalfkoeien f200 k 300 Kalfvaarzen f 120 a 140 Melkkoeien 1 250 a 300 Hokkeling ossen f ii 00 H/s jarige ossen f 110 130 Guiste vaarzen f 120 140 Pinken f 40 a 80 Graskaiveren f 30 a 60 Nuchtere kalv. f 10 a 20 Aangevoerd 10 varkens van 21 a 23 c., per half kilo, 690 biggen van f 10 a 14 per stuk Eieren f 0.85 a 0.95 per 26 stuks. Boter 55 a 60 ct. per J/a kilo. WAALWIJK, 28 Mei. In de gehouden openbare raadsvergadering is tot onderwijzer aan de openbare school alhier benoemd A. Govaerts. Verworpen is het voorstel van B. en W. om trottoirbanden te leggen voor de huizen van eigenaars, die hun boomen niet willen opruimen. Zij kunnen echter op hunne kosten banden van de gemeente overnemen en trot toirs leggen. Bij den zeereerw. heer Rijken zullen ech ter trottoirs en ba.iden komen omdat deze niet is gevraagd geworden om de boomen op te ruimen. In de openbare school zal nog eene af sluiting gemaakt worden. Aan de Oostzijde der Stationstraat van af de gasfabriek, zal eene klinkerbestratiug gelegd worden in aansluiting met die op de markt.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 3