Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Ooslenrijk-Hongarije. Bulgarije. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. in verhouding tot zijne moeite enz., dan kan hij beter hier of daar in zijne methode verandering brengen, als hem door zijn kui- penboek alles duidelijk voor oogen staat, dan wanneer hij geen notitie gehouden heeft, of dit slechts gedaan heeft op eeue wijze, die maar jaar en dag te zien geeft zonder meer. (Wordt vervolgd.) SUTOR. De vrijlating van den jongen hertog van Orleans, waarvan wij in ons vorig nummer melding hebben gemaakt, heeft te Parijs weinig opzien gebaard, ook de pers levert geen ingaande commentaren en in de cou loirs der kamer liet meu zich, ook in repu- blikeinsche kringen, gunstig uit over Carnot s gratieverleening. De eenigen, die zich druk met de gratie bezighouden zijn de socialisten. In de kamer heeft Dumay, onder voort durende interrupties, de regeering geinterpel- leerd over het in vrijheid stéllen van den hertog van Orleans. Freycinet antwoordde, dat de regeering zich door geenerlei politieke overwegingen heelt laten leiden en de repu bliek sterk genoeg is om goedertieren te kunnen zijn. Hij verzocht de kamer hare geschorste werkzaamheden weder kalm te hervatten. Nadat een door Dumay voorge stelde motie verworpen was, werd de een voudige orde van den dag, door Freycinet gevraagd, aangenomen met 313 tegen 194 stemmen, te midden van eene levendige woordenwisseling. Door een aantal leden werd een voorstel, tot volledige amnestie voor tijdens werkstakingen gepleegde straf waardige handelingen ingediend, maar met 312 tegen 141 stemmen werd de daarvoor gevraagde nrgentie afgewezen. Naar 't schijnt, kan er van geen complot in eigenlijken zin, te Parijs gesmeed of aldaar in nadere uitwerking, geen rede zijn; uit de rapporten dér experts blijkt nl. dat de bom men, bij de gearresteerde nihilisten ge vonden, geen van alle tot gebruik gereed waren; zij waren dus nog aan het zoeken naar het beste systeem. Het Engelsch lagerhuis heeft in tweede lezing de bill behandeld, betreffende den tunnel onder het Kanaal; hevig bestreden door Hicks-Beach, is de bill met 234 tegen 153 stemmen verworpen. Na eene beraadslaging van vijf uren, die soms zeer heftig was, heelt het Pruisisch huis van afgevaardigden de wet betreffende de „Sperrgelder," strekkende om aan de katholieke kerk jaarlijks eene som uit te keeren als vergoeding voor de indertijd aan weerspannige geestelijken niet uitbetaalde tractementen, in tweede lezing goedgekeurd. Door de conservatieven en nationaal-libe- ralen zijn er, in overleg met de regeering, enkele wijzigingen in gebracht, waarop later, daar immers nog eene derde lezing moet plaats hebben, gelegenheid zal wezen terug te komen. De Hamb. Nachr. blijven de verdediging a outrance van den Duitschen ex-kanselier volhouden. Nu weer naar aanleiding van de aanvallen van andere bladen tegen Bismarck's plan een parlementair mandaat te aanvaar den. Bismarck is nimmer een partijman geweest, zegt het blad, maar heeft altijd het algemeen welzijn voorgestaan en op dat thema bor duurt het blad voort, dat nog zegt, dat de beginselen der regeering die van Bismarck zijn geweest, nauwelijks een jaar geleden evenals nu van Caprivi. Het blad zegt voorts, dat de ex-kanselier het op meer punten met de regeering eens is dan hij met haar ver schilt; alleen wanneer hij persoonlijk wordt aangevallen, zal hij ook aanvallen, uitlokken zal hij den aanval niet. Naar intusschen bij geruchte verzekerd wordt, zullen de vertegenwoordigers van het Duitsche rijk in het buitenland van den rijks kanselier Caprivi eene aanschrijving ontvangen om, zoo de gelegenheid zich aanbiedt, te geschikter plaatse er de aandacht op te vestigen, dat met het aftreden van prins Bismarck elk? invloed zijnerzijds op de rijks politiek heeft opgehouden, zoodat mededee- lingen of beschouwingen, door hem gedaan, slechts de waarde hebben, welke gehecht kan worden aan die van elk ander par ticulier persoon. Bij de Oostenrijksch - Hongaarsche dele- gatien is de gemeenschappelijke begrooling ingediend. De gewone uitgaven zijn geraamd op ruim 116 en een half millioen, de buiten gewone op ruim 16, waarvan 14 voor het leger. Door den voorzitter Tisza werd in het licht gesteld, dat men de regeerings-voorstellen niet uitsluitend uit een financieel oogpunt moest beschouwen, wijl de veiligheid van land en troon op het spel staan en men verplicht is te zorgen, dat het leger van Oostenrijk-Hongarije niet achtersta bij de legers der andere mogendheden. Uit 't Oosten komen allerlei geruchten. Zoo zou een nieuwe samenzwering tegen prins Ferdinand van Bulgarije hebben plaats gehad, met het doel hem te ontvoeren en wel door gewezen soldaten van Panitza. Om dezen laatsten te bevrijden, zou de prins gevangen zijn genomen maar door de waak zaamheid van den premier, moet het plannetje verijdeld zijn. Aan de Servische grens hebben de Arnouten ten getalle van 800 geducht huis gehouden. Zij zijn de grens overgetrokken en hebben een formeel gevecht geleverd tegen de boeren en grenswachters, zoodat zij met verlies moesten aftrekken. Dooden en gewonden zijn er aan beide zijden en de Porte zal er mee worden in kennis gesteld. Tusschen den Servischen minister van eeredienst en raelropolitaan Michel moet een conflict zijn uitgebroken, naar aanleiding van benoemingen in den geestelijken stand. De metropolitaan wil geen inmenging van de regeering en de betrokken minister dreigt met zijn ontslag als zijn collega's hem niet steunen. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de sultan zeer verbitterd is over de houding van prins Ferdinand, die bij de inwijding van de spoorlijn Yamboli-Bourgas den laat sten nagel in een bout heeft geslagen met de woorden „In naam der H. Drieëenhheid, in den naam van mijn kroon en in den naam van het vaderland," zonder eenige vermelding van den sultan of de Turksche regeering. De groot-vizier is belast met de samenstelling van een energiek protest aan de Bulgaarsche regeering tegen „al de onwettige handelin gen" waaraan de prins zich bij deze gelegen heid heeft schuldig gemaakt. Het onderzoek, door den directeur van het gemeentelaboratorium ingesteld, naar de bom men en andere zelfstandigheden, in beslag genomen bij de gearresteerde nihilisten, heeft nu aan het licht gebracht, dat moeielijk van ontplofbare stoffen kan gesproken worden, daar de benoodigde scheikundige stoffen nooit bijeen zijn aangetroffenalle projectielen wa ren gedeeltelijk geladen, doch hier ontbrak het zwavelzuur, daar het zoutzuur of andere bijmengselen, die noodig' zijn voor de ont ploffing. Het blijkt hieruit, dat de politie hen verrast heeft, niet op het ooger.blik, dat zij zich voor de dingen, die komen kunnen, wapenden. Het plan van een algemeen com plot, waarvan sprake is geweest, werd niet gevonden. Louise Michel, die, zooals men zich zal herinneren, den len Mei werd gearresteerd en door het gerechtshof te Grenoble in staat van beschuldiging werd gesteld, is door de doktoren ontoerekenbaar verklaard. De rech ter van instructie ontsloeg haar daarop ter stond van alle rechtsvervolging, terwijl zij naar het krankzinnigengesticht van Vienne werd overgebracht, Thans heeft minister Constans den prefect van het departement Isère telegrafisch be volen Louise Michel volkomen vrijheid te laten, en haar zelfs toe te staan, zoo zij dit wenscht, het gesticht te verlaten. Zij verklaarde, dat zij naar Parijs wilde terugkeeren, als haar vrienden haar het noo- dige geld zonden om de reis te bekostigen. Woensdag stonden voor de correctio- neele rechtbank de markies De Morés en zijn handlanger Vallée terecht, die den len Mei, wegens het veroorzaken van samenscho lingen, waren gearresteerd. De Morés ont kende de agent der reactionairen te zijn ge weest. Dat hij aanplakbiljetten had laten ver spreiden, waarin tot een manifestatie werd aangespoord, die hij voor zeer vredelievend hield, bekende hij. Die biljetten waren ten getale van 500.000 verspreid. Demange trad als verdediger van De Mo rés op, die, wegens het veroorzaken van on gewapende samenscholingen, tot drie maan den gevangenisstraf werd veroordeeld. De anarchist Vatlée, kwam er met een maand af. Zekere Borras, die betrokken was in een proces wegens moord, voor ruim drie jaren te Carcassonne gepleegd, en die schul dig verklaard, ter dood veroordeeld werd, is thans, nadat hij drie jaren in de gevangenis te Avignon had doorgebracht (hij had name lijk ontheffing van de doodstraf gekregen), onscffijidig bevonden en mitsdien op vrije voeten gesteld. De officier van justitie en de directeur der gevangenis hebben hem persoonlijk naar de prefectuur geleid, waar hem eenige onder steuning is verschaft. Gedurende den tijd dat hij in de gevan genis was heeft hij zich uitstekend gedragen. De cipiers hebben hem bij het verlaten van den kerker allen de hand gedrukt. Het was een treffend oogenblik, het vrije lijk heengaan van den man, op wien de rechterlijke uitspraak zoo zwaar had gedrukt. Naar aanleiding van dit voorval hebben de afgevaardigden Joseph ReinachLouis Barthou, Chautemps, Rabier, Delpeuch en Mesureur bij de kamer een voorstel inge diend tot het verleenen eener vergoeding aan hem, die door eene rechterlijke dwaling ge troffen is. In het Karthuizer klooster couvent de la Graude-Chartreuse) heeft een hevige ont ploffing plaats gehad, die tot op 3 K.M. in den omtrek werd gehoord. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld, echter zonder gevolg. Wel heeft men een brief gevonden van den volgenden inhoud „Wij hebben 124 patronen en even zooveel andere ontplofbare projectielen, waarmede wij in 20 minuten je klooster kunnen ver woesten, indien ge niet op een bepaalde plaats een millioen francs brengt. Zoo een der onzen wordt gevangen genomen, zullen 10 monniken voor elk onzer manschappen ont hoofd worden." De gendarmen uit Saint- Laurent du-Pont bewaken de omgeving. De ontploffing heeft geen schade veroorzaakt. Het verlies, dat door de werkstakingen in de mijnen van Noord Frankrijk gedurende de maanden Oclober en November van het vorige jaar is veroorzaakt, bedraagt, volgens statistische gegevens van den voorzitter van het „Comité des houillères," Vuillemin, voor de 15 mijnen, die er in betrokken waren, 585199 fres. en voor de mijnwerkers 1492050 fres. Daar het getal der werkstakers juist 30000 bedroeg, heeft elke mijnwerker gemiddeld 50 fres. schade geleden. De inwijding van het mausoleum voor keizer Frederik, in de Friedenskirche te Pots dam, zou, zooals reeds gemeld werd, den I5en Juni, den sterfdag van den keizer, plaats hebben. Zooals het zich thans laat aanzien, zal er dien dag nog geen sprake van kunnen zijn. Behalve tal van metselaars en andere handwerkslieden zijn er nog een aantal Italianen aan het werk, die mozaiek vloeren vervaardigen, welk kunstig werk slechts uiterst langzaam vordert. Ook zijn verscheiden beeldhouwers nog bezig, aan een en ander de laatste hand te leggen. De overbrenging van het stoffelijk over schot van keizer Frederik naar het mauso leum zal dus eerst den 18en October plaats hebben, wat echter niet uitsluit, dat keizerin Frederik op den sterfdag van haren geliefden gemaal aan zijn graf zal vertoeven. Er moet sprake zijn van de invoering van nieuwe belastingen, om een tegenwicht te vormen tegen de militaire uitgaven. Qui- tanties en factures van boven de 20 mark zouden van een plakzegel van 10 pf. (6 cent) moeten zijn voorzien. Ook wordt gesproken van een belasting op lucifers. Het groote koninklijke fouragemagazijn in de Magazin-strasse te Berlijn, is door een hevigen brand vernield. Er wordt gesproken van de uitbreiding van de Donauvloot met vier monitors elk van 650 paardekracht en met drie stukken ge schut, benevens de plaatsing van kustgeschut te Semlin en Adakaleh. Een sneltrein van Eger naar Weenen is Zondag bij Tuliu ontspoord. Twee waggons werden verbrijzeld, maar van de passagiers en het treinpersoneel werden slechts enkelen licht gekwetst. Het gerucht loopt, dat de Bulgaarsche re geering van plan is den Russischen onder daan Kalobkof, in zake de samenzweering, tot negen jaar dwangarbeid veroordeeld, niet uit te leveren aan de Russische autoriteiten, hoewel deze dit uitdrukkelijk geëischt heb ben. In Bulgarije heeft een hevige storm van zware hagelbuien vergezeld, veel schade aangericht, vooral te Sofia. In het noordelijk deel der stad is bijna geen huis onbescha digd gebleven vensters zijn stuk gewaaid dakpannen en schoorsteenen afgewaaid, muren en schuttingen omgevallen, enz. Een houten kanonnenbergplaats bij de kazerne stortte geheel in; twee soldaten werden daarbij ge dood en elf anderen gewond. Aan het paleis van vorst Ferdinand werd een schade van 7500 aangericht. Volgens bericht uit New York heeft in Ontario een hevige cycloon gewoed. Tal van veestallen en graanschuren zijn door den bliksem getroffen. Overstroomingen op ver schillende plaatsen, bruggen en spoordammen zijn weggeslagen. Te Toronto zijn tal van gebouwen vernield. WAALWIJK. Zondag 8 Juni, des midd. 12 ure, door de liedertafel „Oe^er,inS en Vermaak7' van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum." PROGRAMMA AD LIBITUM. WAALWIJK, 7 Juni 1890. Naar wij vernemen heeft de liedertafel „Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien" besloten deel te nemen aan den Zangwedstrijd, door Breda's mannenkoor uit geschreven. In verschillende deelen van ons land, ook in onze en naburige gemeenten, doen zich meermalen weder ziektegevallen voor die aan influenza doen denken. Men zij op zijne hoede. Sedert de vorige noteering was de han del in hooi in de Langstraat van weinig be- teekenis. Wel hadden er voortdurend afle veringen plaats, doch het betrof slechts kleine partijen en meest geforceerde verkoopen. De prijs wisselt thans tusschen f9.en f9,75 per 500 Kg., naar gelang de qualiteit goed en uitmuntend is. In hooi van mindere qualiteit gaat niets om. Deze week begin nen de hooigrasverpachtingen uit de hand aan de heiboeren en over eenige dagen wordt een aanvang met het inzamelen van het nieuwe gewas gemaakt. De handel in kalfkoeien was sedert de vorige noteering weder zeer slap waardoor de prijzen op de le qual. van f30 tot f50 minder beliepen dan voor eenige wekenen thans wisselden tusschen f225 en f 275. In puike kalfvaarzen was die prijsvermindering niet zoo grootdeze konden van f 190 tot f230 afdoen. In weikoeien was geen handel, de weiboeren durven niet meer bijkoopen; want de voorraad gras is in den laatsten tijd veel minder geworden. Vette koeien komen nog zeer weinig voor, en die er voor gehou den worden doen van 85 tot 90 ct. per Kg. af. Weilammeren f6 a 8. Jonge varkens zijn f2 3 minder in prijs dan sedert eenige weken, en gelden thans naar ouderdom fll 14. Tweejarige paarden, aangevoerd van de paardenmarkt te Puttershoek, f 190 250, Veulens f 75 A 125. De handel in aardappelen in de Boven- Langstraat was in de laatste dagen grooter dan sedert eenigen tijd, waardoor de groote voorraad voor een groot gedeelte opruimde. De prijs beliep van f 1,80 tot f2,10 per Hl; voor de beste qualiteit uit het land van Heusden wordt van f2.50 tot f2.80 besteed. Burg. en weth. van 's Hertogé'nbosch hebben de inschrijving opengesteld voor het eerste gedeelte, groot f50,000 van de geld- leening van f 500.000 rt 3^2 pot. Inschrij vingen moeten vóór Maandag 23 Juni ge schieden, de stortingen vóór 2 Juli a. s. De aandeelen bedragen f 1000, f 500 en f 100. Aan het concours te Dongen (N.-Br.) gehouden en uitgschreven door het hand boogschuttersgezelschap „Tevredenheid", bij gelgenheid van zijn 25jarig bestaan, werd door 23 gezelschappen deelgenomen. De le prijs, een massief gouden medaille, werd behaald door „Concordia," uit Hij en, met 153 punten, de 2e, een verguld zilveren medaille, door „Vergenoegen,uit Helmond, met 147 p., de 3e, een zilveren medaille, door „Amoenitas," uit Kaatsheuvel, met 135 p., de 4e, een zilveren medaille, door „Re- natus," uit Waspik, met 6 rozen, de 5e, een verg. zilv. eerekruis door den heer O. Ver- heijen van „Concordia» uit Rijen, alles in 10 schoten. Nog werd een zilv. medaille toegekend aan „Vergenoegen" uit Helmond, als het verst- komend gezelschap. Uit den gemeenteraad van Oorschot De wethouder van HEn om u te be wijzen, dat ik volstrekt niet tegen het kerk bestuur benIk heb verleden week nog 700 gulden aan den pastoor gebracht. Het lid S.Eien was dat een cadeautje Weth. H.Ja, die gaf ik hem present. Het lid S.: Wél, dan val je me erg mee Het lid van D.En was dat uit je eigen zak Weth. Van H. Neen..., maar ik had toch de personen, wier last ik volbracht, een an deren raad kunnen geven. Het lid S.Ah, zoo Meier. Ct. Van Zondag op Maandag hebben hon gerige dieven van een bakker aan den Gin- nekenschen steenweg te Breda alles meege nomen, wat hij in gereedheid had gebracht voor een bruilofsmaal. Donderdag namiddag woedde er een hevig onweder, vergezeld van slagregen en hagel, boven Zuid Limburg. Te Groot-Weis den gem. Margraten, werden twee koeien van den landbouwer Servaas Nelissen, welke on der eenen esch in de weide schuilden, door den bliksem getroffen en op de plaats ge dood. In het Salon des Variétés in de Amstel- straat te Amsterdam, is Woensdagavond een begin van brand ontstaan tijdens de voor stelling. De brand werd veroorzaakt doordien een der dennenboomen, welke in houten bakken op het tooneel waren geplaatst, ver moedelijk door het voetlicht in brand is geraakt tengevolge waarvan ook het scherm vlam heeft gevat. Door den dienstdoendeu brandwacht is de brand onmiddellijk gebluscht met emmers water, welke zich altijd op het tooneel als voorzorgsmaatregel bevinden. De agent in de zaal met den dienst be last, heeft het publiek tot kalmte aangemaamd, zoodat dan ook geen paniek is ontstaan. Een deel der bezoekers verliet vrij geregeld het gebouw. De voorstelling is spoedig na het ongeval voortgezet. De bezoekers, die zich hadden verwijderd, keerden terug. (Hbl.) In het Nederlandsch Museum van het Rijksmuseum te Amsterdam wordt geplaatst een geschenk van baron Snouckaert opper stalmeester van den koning, bestaande uit eene uitgebreide verzameling uniformen in deze eeuw bij de verschillende wapens in gebruik. Men vindt er onder van de lanciers, ku rassiers en de oude huzaren. Een overleden

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2