Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Op deze wijze wordt alles ingeschreven, wat in den loop der maand uit en in gaat hetzij aan goederen of contanten. Aan het einde der maand wordt alles opgetrokken, zooals hier bij verschillende posten die geboekt zijn, geschiedt is. Om nu te zien of men alles behoorlijk geboekt en niets vergeten heeft, kan men iedere maand een proefbalans maken, en wel zoo, dat men de cijfers van het journaal inschrijft, dat wil zeggen, die cijfers in debet en credit, welke bij het optellen als facit voor den dag komen, zooals hieronder b.v. gedaan isen dan de debiteuren in credit, en de crediteuren in debet noteert. (Het inschrijven der crediteuren en debiteuren in het journaal voor de proefbalans, geschiedt volgens hoofd- of grootboek.) Als er geen abuizen hebben plaats gehad, moet men altoos in debet en credit hetzelfde getal als uitkomst krijgen. PROEF BALANS op 31 Jan. 1890 JCijfers van het journaal 2794 40 2147 20 a. Debiteuren. A. A. te A. 1000 iB. B. te B. 500 iC. C. te C. 300 D. D. te D. 8u0 W. T. Zn. te W. 97 20 b. Crediteuren. E. E. te E. 800 F. F. te F. 400 G. G. te G. 250 I. I. te 1. 600 4844-,4-U 4844,40 De proefbalans te maken is niet noodig maar wel aan te iaden, daar de moeite klein is tegenover het voordeel, zich altoos te kunnen overtuigen dat de boeken in orde zijn. Hoe dikwijls gebeurt liet niet dat er verschillen ontstaan, die alleen door de boeken kunnen worden uitgewezen. Die zijne boeken dan niet in orde heeft zal ook gefopt zijn, daar z^ niets bewijzen, maar in tegendeel dikwijls de verschillen nog erger en meer onoplosbaar maken. SUTOR. Wordt vervolgd. Op het terrein der buitenlandsche politiek heeft keizer Wilhelm II van Duitschland of liever hebben zijn ministers voor hemzijn eerste overwinning behaald, want de terug keer van Sir Percy Anderson van Londen naar Berlijn is niet geweest om de onder handelingen over de grensregeling in Afrika voort te zetten, maar om er een einde aan te maken Nu, dat einde is dan ook gekomen en ons pogen zal zijn in de volgende regelen onze lezers in 't kort op de hoogte te stellen van den toestand, die er door geschapen is en wat eigenlijk de quint-essens uitmaakt, hun de opinie van de pers, dat orgaan der open bare meening, mede te deelen. Zonder den degen te hebben getrokken is het Duitsche rijk grooter geworden en dat wel door Engelands afstand van Helgoland, een stukje grond, oogenschijnlijk klein en onaanzienlijk, maar welks bezit v^or Duitsch land van enorm belang is en welks afstand in Engeland dan ook algemeen wordt afge keurd Salisbury is in deze wel wat al te royaal en voorkomend geweest. Het hooldbeginsel van de overeenkomst is Engeland krijgt de noordelijke en zuidelijke gedeelfen van het betwiste gebied tegen af stand van een groot stuk in 't midden, met grens aan den Congo staat. Het hoofdvoor deel van Engeland is dat het nu vrij spel krijgt in Uganda, zonder vrees behoeven te koesteren voor Duitschlands concurrentie. 't Mooist van de zaak is, dat er in beide landen tal van bladen zijn, die met de over eenkomst lang niet tevreden zijn, zij geven hoog op van hetgeen is weggegeven, maar maken slechts terloops melding van het ver worvene een taktiek, die nu juist niet tot de eerste behoortwant men wist immers vooruit, dat een niet alles kon hebben. Alles dooreen genomen, gelooven wij ech ter dat men in Duitschland zich maar stil moest houden, men is aan 't langste eind ge bleven en Salisbury, Engelands premier, zal nog heel wat bitteie pillen moeten slikken over den afstand van Helgolandwaarop niemand gerekend had. In de koloniale kringen van Duitschlands hoofdstad is men best tevreden en de keizer blijkbaar niet minder, want juist op het oogenblik van de publicatie van de overeenkomst (te Berlijn door den „Reichsanzeiger", te Londen in het parlement) meldde zich op bevel van den keizer bij v. Caprivi den kanselier, een ad judant aandie hem de insignes van den Zwarten Adelaar ter hand stelde met de dankbetuiging voor de bevredigende oplos - sing. De Engelsche pers is lang niet van een zelfde opinie over de overeenkomstde re - geeringsgezinde pers vindt alles natuurlijk goed hoewel zij er nu juist niet over uit- wijdtmaar de pers der oppositie heeft gansch en al geen lof voor Salisbury, „Daily Chronicle" en «Pall Mali Gaz." noemen de handelwijze van Salisbury schandelijk, „de Star" roept „houwt den verrader Salisbury den kop af", een ander blad wil, dat het parlement zijn goedkeuring aan de overeen komst zal onthouden. Nu moet men altijd in aanmerking nemen dat die bladen organen der oppositie zijn cTer oppositie a outrance, maar al heeft En geland dan ook niet zoo maar weggegeven aan Duitschland wat John Buil zelf had kunnen en moeten houden de taal van enkele Duitsche bladen is toch niet te begrijpen. Zoo over den afstand van Witu en ander gebied in Afrika, dat ligt velen zwaar op de maag, die Helgoland een aanwinst noemen, zonder eenig materieel belang. Tengevolge der ziekteverschijnselen in Spanje zijn door de Fransche Portugeesche en Italiaansche regeeringen voorzorgsmaat regelen genomen. Alle schepen uit Spaan- sche havens, die in Italië komen, moeten onderzocht worden. Servie is nog maar immer onder de» in druk van Kalnoky's woorden en de maatre gelen tegen de zwijntjes door den Hongaar- schen minister van landbouw ten uitvoer ge legd. Nu verklaart de betrokken minister wel dat er geen politieke kant aan zijn besluit zit, maar te Belgrado is men ongeloovig en men neemt ook zijn voorzorgen. Zoo is een waggon met Oostenrijksch- Hongaarsch leder teruggezonden door de Servische autoriteiten, onder voorwendsel dat het leder van zieke dieren afkomstig was de Servische regeering heeft voorts bevolen een chemisch onderzoek naar de voortbreng selen der Oostenrijksch Hongaarsche texil in dustrie, welke nl. met vergittige kleurstoffen zouden geverfd zijn. Baron v. Thömmell, de gezant te Belgra do, raadt zijn regeering aan het verbod van invoer van varkens op te heffen. De Servische regeering heeft besloten de tarieven van in- of uitgevoerde goederen met 80 percent te verlagen, ingeval de relatien met Oostenrijk-Hongarije een verzending over Salonika mochten noodig maken. Men weet met zekerheid te melden, dal de Zwitsersche bondsraad den veeinvoer uit Italië, wegens het daar uitgebroken mond en klauwzeer geheel zal tegengaan en reeds heeft men van Rome uit een schrijven gezonden naar Bern, waarin met contra maatregelen wordt ge dreigd. De diplomatieke onderhandelingen dienaangaande duren nog steeds voort. Men moet het ijzer smeden als het heet is, zal de Bulgaarsche regeering hebben ge dacht en daarom den gunstigen indruk heb ben te baat genomen, door Kalnoky's woor den betreffende het land teweeggebracht, om tot de Porte opnieuw een nota te richten betreffende prins Ferdinands erkenning als vorst van Bulgarije. De nota is kort maar krachtigde regee ring wijst de Porte op de moeielijke positie voor haar (de Porte) zelve, bij niet erkenning van prins Ferdinand. De nota vraagt den steun van het Suzereinehof en eindigt met de bedreiging dat, indien Turkije in nega tieven zin antwoordt, evenals vorige malen Bulgarije zich ontslagen zal achten van alle plichten tegenover zijn suzerein en zijn vrij heid van handelen zal hernemen, in eigen kracht middelen zoekend om aan den tegen- woordigen toestand een einde te maken. De toestand in Rusland wordt steeds erger. De ontevredenheid neemt met den dag toe en door het „comité voor de bevrijding van het Russische volk" is een manifest uitgevaardigd waarin verklaard wordt, dat het oogenblik van handelen thans is gekomen. In de regeeringskringen verkeert men in spanning men is daar steeds in spanning of pijnlijk aangedaan en vergeet daaronder het handelen aangezien men zekerheid heeft, dat het nihilisme gelijk men er ge makshalve elk liberaal streven pleegt te noe men tot in de hoogste kringen ja zelfs in het leger verspreid is. En dien wassenden vloed meent de regeering van den czar te kunnen stuiten door haar kinderachtig verbod aan de bladen om te veel te spreken over de hervormingen van Alexander II en het beletten van een gedenkfeest ter eere der afschaffing van de lijfeigenschap? Gebieden alleen door ver bieden, zonder ooit iets te bieden, moet ten slotte als opvoedings- en regeeringstelsel doorloopen Havas maakt een door de regeering ont vangen telegram uit Saint-Louis van 8 dezer bekend, waarin gemeld wordt dat 4000 man troepen van koning Ahmadou, onder welke 1000 ruiters, den 3 dezer de achterhoede van eene Fransche kolonne aangevallen, den spoorweg opgebroken en den telegraafdraad afgesneden hebben. Zij werden met een aan zienlijk verlies teruggeslagen met achterlating van 250 dooden. De Fransch-Senegambische scherpschutters leden een verlies van 8 man arm dooden en van 20 man aan gekwetsten. Eyraud is Maandag, onder geleide van de beide Fransche politieambtenarenaan boord van het stoomschip Lafayette uit Ha vana vertrokken naar Frankrijk. Hij was blijk baar ontroerd bij dit onverwacht vertrek maar hij bood niet, zooals men gevreesd had, te genstand en het voor hem gereed gehouden dwangbuis behoefde nog niet gebruikt te worden. Men bewaakt hein voortdurend, want er bestaat vrees, dat hij nogmaals een po ging tot zelfmoord zal doen. Woensdag zijn weder vijfhonderd mijn werkers in de mijnen te Saint-Etienne afge daald, terwijl ook te Villars door bijna alle strikers het werk is hervat. Eenige mijnwer kers, die eveneens in de mijnen wilden at- dalen, werden door de maatschappij afge wezen. Bij de gehouden proefnemingen met het rookvrije buskruit in het kamp te Chalons is gebleken, dat het Fransche kruit in het geheel geen rook veroorzaakt. De infanterie schijnt hiermede meer gediend te zijn dan de cavalerie en artillerie. De regeering heeft bevolen, dat, naar aanleiding van de epidemie, die in Spanje heerscht, de Spaansche grens aan een ge streng geneeskundig toezicht moet worden onderworpen, evenals dit in 1885 geschiedde, wat toen met de beste resultaten werd be kroond. In de papieren der te Parijs gevangen genomen Russen is niets, dat een door hen beraamd dynamiet-complot doet vermoeden. Een hunner, Reinstein, heeft voor den rech ter van instructie verklaard, dat hij lot alles wat verdacht scheen in zijne handelingen was aangezet door een in de Avenue Fried- land" wonenden heer, dien hij houdt voor een „agent provocateur," een man in dienst der St. Petersburgsche politie, om de nihi listen te Parijs te verlokken tot strafbare daden. De cholera in Spanje. De berichten van de laatste vier en twintig uren over den ziek tetoestand luiden gunstiger. Te Puebla de Rugat werden slechts vijf sterfgevallen ge constateerd en in andere dorpjes slechts en kele. De publieke gezondheid te Valencia zelf laat niets te wenschen over. De gezondheidsraad heeft verklaard, dat de gele koorts den 22en Mei door het stoom schip „Fernand Cortez" uit Nieuw-Orleans is overgebracht. De uit de provincie Valencia komende schepen moeten te Gribalter drie dagen in quarantaine blijven en na den 24en van deze maand zullen de schepen uit alle andere Spaansche havens aldaar in quaran taine moeten blijven, tenzij zij voorzien zijn van een declaratie van den consul, dat de haven, die zij verlaten hebben, onbesmet is. Een dolle hond heeft te Enfield (Engelsch graafschap Middlesex) na verscheidene men- schen gebeten te hebben, een politieagent aangevallen, dien hij op vijf en twintig plaat sen beet in den rechterarm. Na een hevig gevecht werd de aangevallene, geholpen door eenige met stokken gewapende mannen, het dolle dier een grooten retriever meester, waarna het werd weggebracht om afgemaakt te worden. De gewonde agent gaat voor rekening van het politiebestuur naar Parijs, om door Pas teur behandeld te worden. De rijksdag heeft aan de begroot:ngscom- missie het voorstel teruggezonden met be trekking lot de verhooging der tractementen van de officieren. De meeste sprekers ver klaarden zich tegen een dergelijke verhoo ging, de staatssecretaris minister von Boet- ticher en de minister van oorlog houden echter vol, dat een verbetering in den toe stand der officieren noodzakelijk is. Naar gemeld wordt, heeft de bonds raad nog eenige supplementaire aanvragen om kredieten ontvangen, alle betrekking heb bende op het nieuwe militaire wetsvoorstel, dat reeds door de commissie uit den rijks dag is aangenomen. Voor verschillende bui tengewone uitgaven wordt nog aangevraagd 47 millioen, voor jaarlijksche uitgaven 71/2 millioen, voor den aanleg van een nieuwen telegraafkabel van Hof, aan de Oostenrijksche grens, naar Dresden een half millioen, en eindelijk 173/4 millioen voor strategische spoor wegen in het oosten en het westen, en on der andere voor een nieuwe brug over de Sisuhle. De jaarlijksche uitgaven voor het leger in Pruisen zullen dan 6V2 millioen, voor Saksen ruim een half millioen en voor Wurtemberg ongeveer 330,000 mark meer bedragen. In eens zal voor Pruisen 43,7 millioen, voor Saksen 2 millioen en voor Wurtemburg bijna 1.5 millioen moeten worden betaald. Het bericht van de Köln. Ztg. van een aanstaande verloving van prinses Margaretha met den erfprins Willem van Nassau, moet alleu grond missen. Binnenkort zal Bismarck te Friedrichsruh door een daartoe benoemde commissie het fraai bewerkte adres der Berlijnsche burgers worden overhandigd. Het adres telt onge veer 25000 handteekeningen. De commissie bestaat uit de heeren prof. Becker, president van de akademie van kunsten, dr. Blasius, den beeldhouwer Kleemann, den bouwkun dige Kyllmann,. professor Lortzing, den re dacteur Tournier, en den afgevaardigde in den landdag consul Weber. De keizers van Duitschland en Oosten rijk zijn door den prins-regent van Beieren uitgenoodigd met den herfst te Berchtesgaden te komen jagen. Beide vorsten hebben de uitnoodiging aangenomen. Keizer Wilhelms's hofmaarschalk von Liebenau heeft dezer dagen zijn ontslag ge vraagd en verkregen. Van 's keizers politiek was hij een tel te genstander. Hij deed al wat hij kon om de- putatien te beletten een audiëntie bij Z. M. te verkrijgen en 's keizers welwillendheid je gens socialisten was hem een doorn in het oog hij verzuimde dan ook meermalen op drachten, welke de keizer hem gaf voor de hoofden dier partij. Toen hij onlangs te Ko ningsbergen weer een deputatie belet had bij den keizer te komen, verklaarde keizer Wilhelm, dat hij het steeds moest wecen, als iemand audiëntie verlangde, en daarop diende de hofmaarschalk zijn ontslag in, dat terstond werd aangenomen. In de kringen onzer koloniaalgezinden niet slechts onder de heethoofden, maar ook onder nuchtere politici uit zich van lieverlede een tamelijk sterk misnoegen over het Duitsch Engelsche tractaat met betrek king tot Helgoland, dat, terwijl het slechts geringe strategische waarde meer bezit, bo venmatig hoog betaald wordt. Onverholen vreugde heerscht slechts in de pers der felle tegenstanders der koloniale politiek, omdat thans, na den afstand van Zanzibar en Witu de geheele „rommel" in Oost-Afrika niets meer waard zou wezen, en nu dus de ge heele politiek zou kunnen aan kant gedaan worden. De nationaal Zeitung weerlegt eene zoodanige pessimistische opvatting, maar moet toegeven, dat er onder de vrienden der ko loniale politiek niet geringe ontevredenheid heerscht. Ook andere regeeringsgezinde bla den, zooals de Münchener Allgem. Zeitung en de Reichsbote, vinden op het verdrag heel wat af te wijzenen de Kreuzzeitung zegt zelfs in haar hoofdartikel, dat Engeland Duitschland te knap is geweest. Naar het schijnt, laat men zich alleen door consideratie voor de persoonlijke gevoelens des keizers en voor Caprivi's politieke stelling van le vendig verzet tegen het tractaat weerhouden. Aan den uitslag van de verkiezing van een lid voor den rijksdag, die in het kies district Opper-Barnim in het hartje van Brandenburg, heeft plaats gehad, wordt veel gewicht gehecht. Den 20en Februari werd de conservatieve candidaat voor den landraad er met 7.102 stemmen gekozen, tegen 5.701 op den progressist en 1.387 op den socialist. Uit vrees dat zijn verkiezing ongeldig zou worden verklaard, trad de conservatief af. Den 2en Juni vereenigde hij slechts 6536 stemmen op zich, tegen 5972 op den pro gressist en 885 op den socialist, terwijl hij bij de herstemming geslagen werd, wijl op den progessist 7448 stemmen werden uitgebracht tegen 6236 op hem. Na langdurige discussiën heeft de com missie, betreffende het voorstel tot bescher ming der arbeiders, Bebels voorstel, aangaande den normalen arbeidsdag verworpen, evenals het voorstel van het centrum, met betrekking tot den maximum-arbeidsdag; de bondscora- missaris Lohmann had zich daartegen ver klaard. Het tegenstrijdige in de berichten, dat het eiland Caprera in 1882 weggeschonken was, en nu voor f150000 onteigend is, wordt daar uit verklaard, dat deze schenking niet van kracht was, wijl Manlio Garibaldi minderjarig was. Menotti heeft altijd op een schenking aan gedrongen maar het blijkt thans, dat de financieele omstandigheden der erfgenamen niet van zoodanigen aard zijn, om den staat een dergelijk geschenk aan te bieden. De gezondheidsraad heeft vergaderd om te bepalen, welke havens gesloten moeten worden voor uit Spanje komende schepen. De bankier Arrigo, die bij Palermo door roovers gevangen genomen werd, is nu toch (nadat er 125000 lire losgeld voor hem was betaald) in vrijheid gesteld. Hij keerde in den schoot van zijn gezin terug na een gevangenschap van twintig dagen, gedurende welke hij niets te eten kreeg dan bruin brood met kaas.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2