Op 1 Juli a.s., dr. BERGMANS JR. 1 Opening nan Oen handel H STIESTERS Stroocarton, wNietjes,~&ï Advertentiën. worden afgelost Laatste Berichten/* V élocipèdes OTI WXJ2ST, Gedistilleerd m LIKEUREN, f&H GEVRAAGD tegen hoog loon. Ophieuw Ontvangen: BEST Ook voorhanden F. W. ?ai Liempt, m Amerika. u i tvoeringen7 BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. MAGAZIJN S WAALWIJK. IN 2 Bekwame een groote partii POSTPAKKETDOOZEN. Concurreerende Prijzen. cn zijn ten kantore van den GE MEENTE-ONTVANGER alhier, betaalbaar gesteld Het laatste onafgeloste aandeel ad f500.- der GEMEENTE- LEENING van 1878 en het laatste onafgeloste aandeel ad f 500.— der Leening van 1882. Hel Gcmeenlelietuiir van WAALWIJK, beveelt zich aan tot het leveren van alle soorten H. H, koopers ontvangen gratis onderricht in het rijden. Reparatie-inrichting van NAAIMA- CHINEN, VÉLOCIPÈDES, UURWER KEN enzdegelijk en goedkoop. van de bekende PUIKE qua liteit, in verschillende afmetingen. voor het maken van ®f: W] WAALWIJK. Het Amerikaansche paard Ontario, van den heer Howland, te Mount Morris (New-York), heeft in de Riding Academy te Washington den hoogsten sprong volbrachtwelke nog door eenig paard werd verricht. Het sprong daar over een hek van 7 voet. Harper's Weekly geeft een afbeelding van het dier en zijn kloeken berijder bij het vol voeren van dit roemvolle teit. WAALWIJK. Zondag 22 Juni, des midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum." 1. Lentelied. Verhulst. 2. Krijgslied. Hol. 4. Bede. Heinze. WAALWIJK, 21 Juni 1890. De heer Louis Bolkcandidaat notaris vroeger alhier, thans student in de medicijnen aan de universiteit te Amsterdam, heeft gis teren met gunstig gevolg het eerste natuur kundig examen afgelegd. Naar onze lezerressen en lezers zeker met groot genoegen zullen vernemen heeft de heer Chrétiennide vermaarde komische zangerzijne medewerking toegezegd voor de matinee van de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien op Kermis-Maandag 14 Juli. De handel in kalf- en weivee in de Langstraat blijft slap. Voor Belgische reke ning wordt weinig gekocht, zoodat Holland- sche kooplieden en de veehouders onderling het zaken doen loopende houden. In vette koeien daarentegen blijft de handel levendig en overtreft de vraag verre het aanbod. Eenige gedwongen verkoopen uitgezon derd, deels om plaats voor het nieuwe gewas, deels om geld te bekomen, had er sedert de vorige noteering weinig handel in leverande- hooi plaats. Wat afgeleverd werd bracht voor de prima qualiteit f9 per 1000/2 Kg. op; afwijkende soort en schraal hooi f 8.—f 7.50 Stroo is opgeruimd. Het inzamelen van het nieuwe hooi gaat tot heden niet voorspoedig; wat gemaaid is vordert door gemis aan zonneschijn niet. Dit is vooral in het nadeel van de arbeiders, die het droog maken van het hooi per H.A. of gedeelten er van, aangenomen hebben. Nieuwe aardappelen 50 55 ct. per 5 liter. Uit het Land van Heusden heeft de aanvoer reeds druk plaats door rondventers, die ze van 40 tot 60 ct. per 5 liter verkoopen. Oude aardappelen, waarvan de qualiteit zeer slecht is, 14 16 ct. per 5 liter. Spoorwegovereenkomsten! Na een vermoeiend zesdaagsch debat waarbij de kamer ruimschoots genoot van de groote mate van kennis en welsprekendheid van velen harer uitstekendste leden, zijn de discussiën eindelijk gesloten, en is het wets ontwerp tot bekrachtiging van de overeen komsten met de drie groote spoorwegmaat schappijen, welke de opheffing bedoelen van de Rijnspoor en een nieuwe verdeeling der lijnen over de beide andere maatschappijen, met 48 tegen 37 stemmen goedgekeurd. Aanzienlijk is deze meerderheid zeker niet, waar het de totstandkoming geldt eener zoo gewichtige regeling, waarbij meerdere een stemmigheid omtrent hetgeen 's lands belang vordert, gewenscht ware. Maar wat de zaak eenigszins meer bedenkelijk maakt, volgt eerst uit een beschouwing van de stemlijst. Behalve dat de heer Bahlmann tegen en de heer Van Kerkwijk vóór stemde, was de stemming een zuivere partijstemming, waarbij al de leden der rechterzijde zich ten gunste, al de leden der linkerzijde zich ten nadeele der overeen komsten verklaarden. Hierdoor wordt het gevaar geloopen, dat de tot stand te brengen regeling als een partijzaak zal worden be schouwd, hetgeen bij de behartiging van deze zuiver materiëele belangen behoorde te zijn buitengesloten. Koepokinenting! Wij hebben al meermalen, zegt het Wkbl. van Zeeuwsch-Vlaanderen, als onze overtui ging uitgesproken, dat wij op het punt van vaccinatie voor volkomen vrijheid zijn voor de bijzondere scholen. Vaccine verplichtend alleen voor de open bare; Vaccine willekeurig voor de bijzondere schoolmaar d&arwaar ongevaccineerde kinderen worden toegelaten een bordje met duidelijke letters ter zijde van de voordeur, 1.7 M. boven den beganen grond: „Hier worden kinderen toegelaten, die niet tegen de pokken zijn ingeënt." Ieder is dan vrij en gewaarschuwd, tevens! Arie de Sterke, de eenig nog overge bleven oudstrijder van Waterloo, te Dordrecht, werd den 16en Nov. 1796 geboren en trad in 1810 in dienst bij een instructie-compag nie. In 1812, dus op 16jarigen leeftijd, maakte hij den bekenden tocht naar Rusland mede, waar hij te Smolensko in de achterhoede bleef. Op eigen gelegenheid legde hij den weg van Smolensko naar Dordrecht te voet af. In het genot van eene sterke ongestoorde gezondheid en in het volle bezit van alle zintuigen, maakt hij nog dagelijks door weer en wind, gekleed in langen kuitendekker, een wandeling. Aangezien het veevervoer naar Frank rijk per spoor, aan de Belgische grenzen, in den laatsten tijd nog al met moeilijkheden heeft te kampen, zoo hebben thans dagelijks groote verzendingen per stoomboot, van Rot terdam direct naar Duinkerken plaats. De stoomboot Burgemeester van Vollenhoven maakte zulk eene reis over zee, heen en terug in 32 uren. Een vadermoorder! Maandagavond heeft in de Egelantiersstraat te Amsterdam een circa 25jarige booswicht zijn vader met een talhout doodgeslagen. Reeds meermalen was de snoodaard in arrest geweestwijl hij zijn vader vervolgd of met een mes gedreigd had. T. Dinsdagavond ongeveer 10V4 ure, heeft de hoofdconducteur van de stoomtram uit 's Hertogenbosch op de lijn 's Bosch—St.M.- Gestel, J. B. Keukenbrink, het ongeluk gehad, bij het overstappen van den eenen wagen in den anderen, juist aan de kromming van den weg naar het fort St. Anthonie, te struikelen en met beide beenen onder de tram te komen, tengevolge waarvan die lichaamsdeelen ver brijzeld werden. Gelukkig voor den verwonde, bevonden zich in de tram de doktoren Hendriks en Hillen uit Vucht, die het eerst geneeskundige hulp verleenden, waarna hij per tram naar zijn woning en Woensdag van daar per bran card naar het ziekenhuis is vervoerd. Keukenbrink is bij zijn chefs en het publiek bemind door zijn onberispelijk gedrag en nauwgezette plichtsbetrachting. In den Haag scheen iemand bijzonder veel haast te hebben om een woning in het Voorhout te verlaten, 't Had er iets van, alsof hij de deur werd uitgegooid, terwijl een heerenknecht onmiddellijk daarna de deur opende om een hondje uit te laten, dat blij kens een klagend gejank ook al met de punt eener laars tot vertrekken bleek te zijn aangespoord. 't Was een koopman in hondjes, die klaar blijkelijk van een slechte reis thuis kwam. De man had vernomen, dat mevrouw al zoo lang zocht naar een witten mopshond met een zwarten kop. En nu was hij heelemaal uit Amsterdam gekomen om zulk een beeste te koop aan te bieden. Ongetwijfeld zou hij het diertje tegen een hoogen prijs hebben van de hand gezet, als alles in orde was geweest, maarde haarverf deugde nietDat aardige, zwarte snoetje van den mops was geverfd en „de freule der lichte japon," zat dadelijk vol zwarte vlekken, toen ze 't diertje had opge nomen om bet te bekijken." Woensdagavond is door trein 378 op den locaal-spoorweg Medemblik-Hoorn nabij Medemblik een landbouwer, die den spoorweg passeerde, overreden. De beide beenen wer den hem atgereden en kort daarna is hij overleden. Uit Willemstad wordt gemeld Als een zeldzaam geval, zoowel van moed op jeugdigen leeftijd als van broederliefde, verdient het volgende Een kind van onge veer 6 jaar sprong in de Kerkgracht alhier, om een ouderen broeder, die te water was geraakt, te redden. Gelukkig kwam de vader toesnellen en bracht beide kinderen behouden aan wal. - O. E., oud 37 jaar, werkzaam in de stoombranderij van de firma H. Jansen Co., aan de Noordvest te Schiedam, had het ongeluk, bij het overstappen van den eenen zolder naar den anderen, uit te glijden, waardoor hij van een aanzienlijke hoogte nederstortte en zoodanig aan het hoofd werd verwond, dat hij weinige oogenblikken daarna overleed. De ongelukkige laat eene weduwe en 3 kinderen achter. Te Rossum is brand ontstaan in de bouwmanswoning van W. Krielen. Van den inboedel is bijna niets gc-ed kunnen worden. Drie geiten en een varken kwamen in de vlammen om. De oorzaak is onbekend. Een en ander was verzekerd. Te Alkmaar is Zondagnacht in de Keetgracht, schipper S. Nibbering verdron ken. Terwijl hij aan het pompen van zijn schuit was, viel hij overboord. De vrouw, die on middellijk haren man ter hulpe toeschoot, kon hem niet redden. Eenige buren brachten den drenkeling op het droge. Pogingen in den beginne door een politieagent en later door dr. Broers aangewend, de levensgeesten weder op te wekken, bleven vruchteloos. De overledene laat eene weduwe en drie nog jonge kinderen achter. Helgoland, het thans aan Duitschland afgestane eiland in de Noordzee, is verdeeld in het Lage en het Hooge Land. Het laatste, dat een omtrek van 4200 passen heeft, ligt 30 ct 50 meter boven de zee; het Lage Land dat een omtrek van 1200 schreden heeft, ligt daarvoor. Op een kwartier afstand van het Lage Land is een duin, dat 300 meter lang, 100 meter breed en 7 meter hoog is, aan de westzijde daarvan is de badplaats. Een stadje met 350 huizen ligt op het hooge gedeelte van het eiland en op het lage staan onge veer 70 huizen. De 2000 bewoners, voor wie de visscherij een voorname bron van inkomsten is, zijn van Fricschen oorsprong. Het eilandvroeger Fosite of Foseteland genaamd, naar de Friesche Foseta, aan wie daar een tempel en een bron gewijd waren, werd, nadat Willebrord de bewoners tot het Christendom bekeerd had, „het Heilige Land" of Helgoland (Heligoland) genoemd. Het behoorde langen tijd tot het Hertogdom Sleeswijk Holstein. In 1712 werd het door Denemarken veroverd en in 1807 door de Engelschenaan wie het in 1814 bij den vrede van Kiel werd afgestaan. Helgoland behoefde geen belasting op te brengen aan het Britsche rijk. Het werd bestuurd door een Engelsch gouverneur, die er vrij onafhankelijk bewind voerde. WAALWIJK. (Niet officieel.) GEBOREN Geertruda Fransina, d. van Adriaan Remie en Theresia Maria Janssen. Jo hannes Godefridus, z. van Johannes Swinkels en Petronelia van Kampen. Franciscus Leonardus, z. van Arnoldus Simons en Clara Maria Beset. Maria Catharina, d. van Wöuterus Brok en Coimelia Ketels. SPRANG. GEBORENRutger Andries, z. van Berend Bre dewoud en Adriana Allegonda Maijers. Machielia, d. van Christoffel Jacobus van Onthoven en Johanna Cornelia Holster. OVERLEDENMaria Antonia Dalmaijer, 1 in. Elisabeth Pieternella de Bie, 3 wéken. Jo hanna Pieternella de Jong, 5 maanden. LSïiBliliïiJ Burgemeester. Secretaris. Geertruida Blommeit, de moedige dienst bode uit de Huidenstraat te Amsterdam, heeft het gasthuis verlaten. Haar toestand is van dien aard, dat zij vooreerst niets kan uitvoeren. Haar been zit in een beugel. Zij loopt steunende op een stokje. Te Rozendaal stond Donderdag, bij de aankomst van den exprestrein van 10.13 v.m. uit Breda naar Vlissingen, te 10.35, van den bagagewagen het dak gedeeltelijk in brand. Het vuur werd terstond gebluscht en het voertuig van den trein gewisseld. De oorzaak van dit ongeval is onbekend; de schade bedroeg ongeveer f25. WAALWIJK, 20 Juni. Bij redelijken aanvoer was de handel in hoorn vee heden traag. Kalf koeien golden f140.— f242.50. - Kalfvaarzen f125.a f190.—. Jonge varkens f7.— a f 13,25. Weilammeren f0.— a fO.— Ter botermarkt aangevoerd 481 KG., van f0,87 a 10,97 per KG. Eieren f3.— a f4.— per 100 stuks. In huiden blijft het stil evenals in leder. Eenige partijtjes voor onmiddellijke behoefte vonden koopers. Overleder in vaste stem ming. Overjarige schors wordt lager aan geboden doch weinig verhandeld. Voor nieu we schors prima waar, worden tamelijk hooge prijzen gevorderd. Er is aan looiers nog weinig verkocht doch de eerste hand deed reeds eenige aankoopeu op marktgang aan geheime prijzen. WAALWIJK 21 Juni. Heden voormiddag is door B. en W. alhier aanbesteed 1. De verbouwing van eenige lokalen in de openbare school met bijkomende werken 2. De jaarlijksche schoonmaak met eenige onderhouds werken aan hetzelfde schoolgebouw. De afloop is als volgt schoonmaken. verbouwen. G. van Huiten, 95.— 475.— G. de Rooij, - 92.50 - G. van Dijck, - 110.— - 550. J. van der Lee, - 558.— A. Arts, - 130.— - 560.— De verbouwing is gegund aan G. van Hui ten, de schoonmaak aan G. de Rooij. PARIJS, 20 Juni. De minister van marine heeft onverhoeds naar Cherbourg, Brest, Lo- rient en Rochefort bevel gezonden tot wape ning van vier pantserschepen en zeven tor pedobooten binnen den tijd van tien dagen, ten einde zich op 1 Juli aan te sluiten bij het smaldeel in de Middellandsche zee en bij het gepantserde noordersmaldeel ter reede van Brest. Deze divisie zal alsdan geheel op oorlogsvoet aan de manoeuvres in volle zee op 5 Juli moeten deelnemen. op teekening en op zicht, uit de beste fa brieken, tegen concurreerende prijzen en de gelijke garantie. VAN "Q tZG EN ill!) VAN BERLIJN, 20 Juni. Bij den bondsraad is ingekomen de derde additioneele begrooting. Daarin wordt voorgesteld eene uitgaaf van 73,600,000 mark, waaronder 42 millioen voor militaire aangelegenheden (namelijk voor de artillerie 15, voor nieuwe geweren 10 voor oefeningen der reserve 12 voor bouw van kazernes in Elzas-Lotharingen 5 millioen); voorts IOY3 millioen voor aanleg van strate gische spoorwegen. LONDEN, 20 Juni. In het lagerhuis is mededeeling ontvangen, dat Ed. Bradford benoemd is tot hoofd der politie te Londen. De minister Fergusson heeft aangaande de onderhandelingen over den afstand van Helgoland gezegd, dat in het stadium, waarin de zaak thans verkeert, het niet voegzaam zou zijn, reeds nu de stukken over die zaak openbaar te maken.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 3