BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Italië. Turkije. Rusland. BINNENLAND. Donderdag 3 Juli JAARMARKT te Waalwijk. heeft nu den invoer van vee uit Zwitserland verboden, op grond van den slechten ge zondheidstoestand van het Zwitsersche vee. Dit is een antwoord op Zwitserlands han delwijze. Prins Ferdinand van Bulgarije heeft zijn land plotseling verlaten, de regeering over latend aan Stamboulof, die direct als regent bevolen heeft majoor Panitza te executeeren, wat voor het geheele garnizoen van Sofia heeft plaats gehad. De ex-koning Milan van Servie maakt het den regenten zoo lastig, dat dezen hem uit- genoodigd hebben in 24 uur het Servische grondgebied te verlaten. De vorst heeft hieraan geen gehoor gegevenzoodat men nieuwsgierig is welke politiemaatregelen men in naam van den zoon op den vader zal toepassen. De minister van oorlog van Duitschland spreekt het gerucht tegen, dat hij zijn ontslag heeft gevraagd; hij ontving Zaterdag nog van den keizer een blijk van goedkeuring over zijn houding in het parlement. Er bestaat echter een principieel verschil van gevoelen tusschen hem en graaf Von Waldersee, hoofd van den generalen staf, zoodat zijn ministerieel leven van geen langen duur kan zijn. Uit New-Foundland komt bericht, dat de oorlogschepen trachten de onbetwistbare rech ten der Franschen te handhaven, doch in order hebben, te maken dat geen Fransch vaartuig de Engelsche onderdanen in hun bedrijt tracht te bemoeielijken. De minister-president Freycinet heeft de afgevaardigden uit Parijs ontvangen, die om de wegruiming van de vestingwerken tus schen Auteuil en St. Denis verzochten. De Freycinet beloofde over het verzoek met den krijgsraad in overleg te zullen treden, daar hij er zelf niets tegen had. De maatregelen, die de regeering aan de Spaansche grenzen genomen heeft, worden hoog geroemd. Het toezicht is dan ook zoo streng, dat zelfs een gezant de verschillende ontsmettingen moest ondergaan. De micro ben der cholera kunnen niet door den damp kring worden voortgeplant, zoodat alleen de zieken zelf, het linnen en het water besmet telijk kunnen worden geacht. De verschillende desinfectiendie reizigers en hun bagage moeten ondergaan, zijn dan ook een uitste kende waarborg tegen de verspreiding der ziekte in Frankrijk. Het hof van assises der Loire heeft een zekeren Buisson tot vijftien jaar en diens vrouw tot levenslangen dwangarbeid veroor deeld, wegens moord, den 20 April 1888 op een 62jarig man Guingard genaamdhun buurman te Saint-Martin-d'Estreaux, door hen gepleegd. Zij hadden bij hun slachtoffer in gebroken, om hem 1000 francs te ontstelen. De ontaarde vrouw had Guingard's lijk vreeselijk verminkt en haar man had de armen en beenen van den vermoorde mede genomen. Te Nancy is het ruiterstandbeeld van Jeanne d'Arc, het werk van den beeldhouwer Frémiet, met veel plechtigheid onthuld. De maire te Nancy voerde het eerst het woord. Na den beeldhouwer, den heer Osiris, den schenker van het beeld, den ministers van landbouw en van marine, de heeren De- velle en Barbey, die de regeering vertegen woordigden en de verdere aanwezigen voor hunne belangstelling zijn dank betuigd te hebben, sprak hij het volgende „Voortaan verheft zich, fier en schitterend, in de oude stad van Lotharingen het vereerde beeld van de krijgsvrouw, die in de sombere dagen, waarin Frankrijk stervende was, niet wan hoopte aan de redding van het vaderland en wier dappere ziel grootsche daden eenvoudig verrichtte. Het is een geluk voor ons, Franschen van de voorhoede, bewaarders te zijn van zulk een schat. Deze figuur, zinnebeeld van ge loof en hoop, zal in onze harten dat blij moedige vertrouwen en die heerlijke opge wektheid ontwikkelen, die de kenmerkende eigenschap zijn van onzen stam." Na den maire sprak de minister Develle uit naam der regeering. Na kortelijk het le ven van Jeanne d'Arc geschetst te hebben, verklaarde hij het eens te zijn met de schit terende hulde, door de Lotharingsche stad aan haar gebracht. Hij eindigde aldus „Jeanne d'Arc is de verpersoonlijking der meest onbaatzuchtige en der schoonste va derlandsliefde. De een bewondert haren ver heven heldenmoed, de ander hare goddelijke zending. Maar voor ons allen is zij op deze plekop de grenshet zinnebeeld van Frankrijk De heer Debidour, deken der letterkun dige faculteit te Nancy, hield na den minis ter eene schitterende en uitvoerige lofrede op Jeanne. Ook de heer Osiris sprak eenige woorden. In de kathedraal te Nancy, waar bij deze gelegenheid een plechtige dienst plaats had, wijdde de bisschop Turinaz een groote rede aan de gevierde maagd. In de prolestantsche kerk en de synagoge werd insgelijks een dienst te harer eere gehouden. Het aantal slachtoffers van het steiger- ongeluk te St. Jean, bij Brest, is grooterdan eerst bericht werd. Er worden nog een aan tal personen vermist, die waarschijnlijk ook verdronken zijn. Op het Zaterdag te Berlijn te zijner eere gegeven feestmaal heeft ook kapitein Wiss- mann de overeenkomst besproken. Hij ver klaarde volkomen te kunnen begrijpen, dat hel tractaat velen had teleurgesteld, maar kapt. Wissmann was een paar dagen te voren bij den keizer geweest het past het Duit- sche volk vertrouwen te hebben in de re geering en te gelooven, dat zij den goeden weg bewandelde, al kan men ook niet zien „achter den sluier, die de eigenlijke betee- kenis van het verdrag omhult." Men moet nu niet mismoedig, gelijk de spreekwijze luidt, „met het badwater ook het kind wegwerpen," maar bedenken, dat de Duilsche koloniale politiek jonger is dan de Europeesche poli tiek, welke Duitschland voert en waarbij alles moet achterstaan. Ook deze uiting doet wêer vermoeden, dat er meer achter het verdrag steekt en dat er op den achtergrond nog andere, misschien veel gewichtiger afspraken zijn gemaakt. Men vermoedt, dat Wissmann op uitdrukkelijken wensch des keizers deze betrekkelijk gerust stellende mededeelingen deed. Staande het feest werd een telegram aan Von Bismarck gezonden. Aan Von Bismarck, of althans aan diens inspiratie, wordt toegeschreven een uiterst fel artikel, getiteld „Duitschland waak op!" dat door zekeren Dr. Piek, te Zurich, on derteekend en o. a(als advertentie) in de Kölnische Zeitung voorkomend, verzet pre dikt tegen het verdrag met Engeland, dat met een pennestreek het werk van Wissmann te niet doet en aan Duitschland slechts geeft, wat het reeds lang. bezat. Sedert lang werd Duitschland dan ook niet zoo vernederd tegelijk, en het is de plicht van het Duitsche volk te maken, dat dit bedriegelijk tractaat, te kwader ure door de regeering gesloten, worde verscheurd. De koning heelt een besluit geteekend, waarbij de gemeenteraad te Rome ontbon den wordt. De afgevaardigde Finnocchiaro is voor het beheer der stad Rome benoemd tot koninklijk commissaris. De aannemers van de groote bouw werken te Rome hebben, naar aanleining van den berooiden toestand, waarin de geldmid delen dier stad zich bevinden, het bevel ge kregen niet verder met hun werk door te gaan. Dientengevolge zijn op het oogenblik 1200 werklieden zonder werk. De gezondheidstoestand te Milaan laat veel te wenschen over. Diphtheritis typhus en scharlakenkoorts heerschen ernstig in die stad, vooral in de wijk Port-Genève. De Porte is door Rusland weer eens op tamelijk krasse wijze gemaand om betaling der oorlogsschatting, daar anders beslag zal worden gelegd op wat de Porte in het bui tenland te ontvangen heeft. Dergelijke ma ningen weet menkomen geregeld voor, wanneer de Porte tegenover Bulgarije ook maar een begin van vriendelijke houding begint aan te nemen. De zoon van Mahmud Djelaleddin pacha, den zwager van den sultan, is, naar men uit Constantinopel bericht, bij Sinekli door roovers gevangen genomen en wegge voerd, met een vriend, die hem vergezelde. De roovers moeten 19,000 Turksche ponden als losgeld eischen voor den neef des „Be- heerschers aller geloovigen." Een eskadron ruiterij is uitgezonden om hen te vervolgen. Den langsten spoorweg der wereld zal Rusland bezitten, zoodra de ontworpen Si berische-Trans-Aziatische spoorweglijn van Petersburg over Irkutsk naar Wladiwostock aan den Stillen Oceaan voltooid is. De Ca - nadeesche spoorweg heeft eene lengte van 5000 kilometers, de North-Pacific-spoorweg is 5300 kilometers lang, de Atlantic Pacific 5600 en de nieuwe Siberisch-Trans Aziatische spoorweg zal 6500 kilometers lang zijn. Tegen woordig komt een brief van Petersburg naar Wladiwostock des zomers in twee en een halve maand en des winters eerst in vier maandenals de ontworpen spoorweg er is, zullen daarvoor slechts twaalf dagen noodig zijn. Ook zal deze spoorweg, dien men niet met den bekenden Trans - Caspischen spoorweg moet verwarren, het mogelijk maken in 40 dagen rondom de wereld te reizen. WAALWIJK, 2 Juli 1890. Bij Z. M. besluit is benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te 's Hertogenbosch, mr. J. A. A. Bosch, advocaat en proc. aldaar. Bij Z. M. besluit is benoemd tot subst.- griffier van justitie bij de arr.-rechtbank te 's Hertogenbosch, jhr. mr. W. E. Th. M. van der Does de Willebois, thans kantonrechter te Oorschot. Beroepen te Waalwijk, ds. Th. P.Bergs ma, te Winterswijk. Door de kamer van koophandel en fabrie ken alhier is het volgende adres verzonden: Aan de Staten van Noordbrabant. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk heeft afschrift ontvangen van een door den raad dier gemeente aan uwe ver gadering ingediend adres, waarbij de raad verzoekt eene bijdrage uit de provinciale kas te verleenen van 1/s in de kosten van het bouwen eener schutsluis aan de monding on zer haven, in verband met den nieuwen Maasmond. De motieven door den gemeenteraad in zijn adres aangevoerd, onderschrijft de kamer geheel en alzij heeft de overtuiging dat eene schutsluis ter aangeduide plaatse van onbetwistbaar nut is voor de scheepvaart, den handel en de nijverheid van de Lang straat, Tilburg en tusschengelegen plaatsen zooals zij reeds meermalen in tal van adres sen aan de hooge regeering zoowel als aan UEd.Achtb. college met redenen omkleed ter y-J aandacht bracht. De kamer neemt de vrijheid er op te wij zen dat door de provincie sedert jaren telkens tonnen gouds zijn uitgegeven voor subsidie tot aanleg van kunstwegen in de provincie, waarvan de Langstraat minder heeft geprofiteerd doch waarvan het nut niet valt te ontkennen en waardoor ongetwij feld de algemeene welvaart in hooge mate is bevorderd. Van niet minder nut intusschen zou een verbeterde waterweg zijn voor het belang rijk deel der provincie „de Langstraat en Tilburg", waar, het behoett nauwlijks gezegd, handel en nijverheid, landbouw en veeteelt bloeien en waar de scheepvaart, ondanks den gebrekkigen waterweg, nu reeds, als ge volg van den ondernemingsgeest der nijvere handellievende ingezetenen, eene aanzienlijke hoogte heeft bereikt. De kamer spreekt met vrijmoedigheid het oordeel uit, dat dit werk zoude zijn van al gemeen belangten bewijze strekke dat in dertijd hare adressen aan de hooge regee ring ter bereiking van hetzelfde doel werden gesteund door de kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam en Tilburg en door verschillende gemeenten in de Langstraat. De kamer vertrouwt dat uwe vergadering be reid zal worden bevonden de hand te reiken daar. waar het betreft bevordering van de welvaart van het gewichtig gedeelte der pro vincie, waar de behoefte aan een verbeterde waterweg zich sedert jaren heeft doen ge voelen, niet alleen voor de Langstraat, maar ook voor Tilburg, zijnde de Waalwijksche haven ook die van Tilburg. De kamer verzoekt uwe vergadering be leefd maar dringend het verzoek van den gemeenteraad om l/s subsidie uit de provin ciale kas in de kosten van voorschreven sluis in gunstige overweging te willen nemen. Waalwijk, 23 Juni 1890. De kamer voornoemd. De onderwijzers uit het arrondissement Waalwijk zullen den 8 Juli a. s te Ooster- wijk op den „Hondsberg" hunne feestverga- dering houden, waarbij de heer G. Goossens, hoofd der openbare school te Vlijmen, als feestredenaar zal optreden. In de tegenwoordige zitting der provinciale staten, zullen o. a. behandeld worden a. een ontwerp voor een scheepvaartka naal, uitgaande van de Zuid Willemsvaart naar de Oosterhoutsche haven en naar de rivier de Mark nabij Terheijden; b. adres van J. J. A. Kuijs te 'sHage en A. Hartog te Rotterdam, om een bijdrage in de kosten van aanleg en exploitatie van een stoomtram van 's Hertogenbosch naar Heusden met een zijtak naar Waalwijk c. adres van den raad der gemeente Waal wijk om eene bijdrage van 1/3 in de kostenv geraamd op f 228,5ü0, van den bouw eener schutsluis aan den mond der haven aldaar, in verband met verlegging van den Maas mond d. ontwerpen tot wijziging der inrichting van de waterschappen voor stoombemaling van Nassau-Arenberg- en Blokpolder, van den Gecombineerden Groot Waspikschen- en Raamsdonkschen, Binnen- en Buitendijkschen en Overdiepschen polder, van den polder Klein-Waspik en van den Buitenpolder van Besoijen. De vruchtenhandel in de Boven Lang straat is niet bijzonder levendig. Het op- koopen van kruisbessen is zoo goed als af- geloopen. Zwarte bessen zijn er zeer wei nig; men betaalt er tot 15 cent voor per ^2 kilo. Frambozen gelden 8—10 en roode bessen 51/* a 6 cent. Jl. Zondag avond werd te Besoijen weder iemand onverhoeds aangevallen en mishandeld; de gemeentepolitie, die ter plaatse kwam, vond althans zekeren F. D. zoodanig toegetakeld, dat hij bewusteloos was. Uit het ingesteld onderzoek bleek, dat ge noemde F. D. te voren twist had gehad; de vermoedelijke daders, die den nacht in bewa ring hadden doorgebracht en tegen wien het bewijs schijnt geleverd dat zij de daders kunnen zijn, hadden niets met dien twist te maken. Zij schijnen partij gekozen te hebben tegen F. D., terwijl de persoon, met wien deze woorden gehad had, bij de mishandeling niet tegenwoordig was. Voortdurend komen uit verschillende deelen des lands berichten 'over den terug keer der influenza zij openbaart zich door hevige koortsen bij dezelfde lijders, die in 't voorjaar daarmede bezocht werden. Ook komen verschillende sterfgevallen voor aan nona of slaapziekte. De tot ultimo April 1895 jaarlijks aan de erven van der Made te betalen afkoop som der brug over de Donge te Geertruiden- berg behoort, naar de meening van den minis ter van waterstaat, te komen ten laste van den op de spoorweg begrooting uitgetrokken post„Aanleg van den spoorweg van Zwaluwe naar 's Hertogenbosch," enz., waarop de bouw der brug is gekweten. Immersware de onderwerpelijke zaak tijdens dien bouw geregeld of de vergoeding bepaald op een bedrag voor- ééns, dan zou omtrent de juistheid der aanwijzing geen twijfel gerezen zijn. Daar de gemeente Raamsdonk eene jaar- lijksche bijdrage heeft toegezegd in de scha deloosstelling, kan het niet anders of die bijdrage moet ten goede komen aan hem, die de schadeloosstelling uitbetaalt, in casu aan den staat. Daar geen twijfel kan rijzen omtrent de vraag aan wien de bijdrage is toegezegd, kan aanvulling van het besluit van den gemeenteraad overbodig worden geacht. Aanvankelijk vroegen de erven van der Made eene schadevergoeding van f 6000 eerst 11a langdurige onderhandelingen is de regeering er in geslaagd hen met een bedrag van f 4000 genoegen te doen nemen. Te Hintham is in den ouderdom van 55 jaren overleden jhr. mr. J. J. F. de Jong van Beek en Donk, procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Bosch. LEGERWET. De legerwet is bij de tweede kamer ingekomen. Zij bestaat uit 362 artikelen en bevat 0. m. de volgende bepalingen Er is eene zee- en landmacht, hieronder begrepen een landstorm, die alleen ingeval van oorlog tot dienst kan worden geroepen. De zeemacht bestaat uit actieve zeemacht en zeeweer; de landmacht uit leger, landweer en di aanvullingsreserve en in buiten gewone omstandigheden vrijwilligerkorpsen. De organische sterkte van het leger op voet van oorlog bedraagt niet meer dan 116,000. Zee- en landmacht bestaan uit vrijwillig dienenden en dienstplichtigen. Tot vrijwillige vervroegde vervulling van den dienstplicht wordt onder bijzondere voorwaarden gelegenheid gegeven. Het maximum dienstplichtigen bij de actieve zeemacht is 3100; jaarlijks worden daarbij niet meer dan 600 dienstplichtigen ingelijfd. Bij het leger worden jaarlijks ingelijfd ten hoogste 13,200 dienstplichtigen voor volle dige en ten hoogste 2500 dienstplichtigen voor korte oefening. De dienst duurt voor de ingelijfden bij de actieve zeemacht 6 jaar, bij de actieve landmacht 8 jaar. Daarna gaat de dienst plichtige naar zee- of landweer over en dient daarbij 5 jaar. Tot langeren diensttijd kan bij de wet worden verplicht. Persoonlijk dienstplichtig is ieder manne- ljk Nederlander, die op 1 Januari het 20e levensjaar is ingetreden, behoudens de bij de wet gemaakte uitzonderingen. Vrijstelling wordt verleend tijdelijk of voor altijd: 1. aan hem, die voor zijn 21e jaar kleiner is dan 1.57 meter doch eene lengte heeft van 1.552. wegens ziekte of gebre ken waarvan genezing waarschijnlijk wordt geacht3. aan hem, die eenige zoon is en geen halven broeder of halve broeders heeft 4. den zoon, kostwinner voor zijne ouders of voor vader of moeder, als een van dezen is overleden5. den kleinzoon, kostwinner voor zijn grootouders6. den ouderloozen kostwinner voor broeders of zusters of broe der of zuster; 7. den weduwnaai, eigen kind of kinderen hebbende 8. den gehuwde, die drie of meer eigen wettige kinderen te zijnen laste heeft9. aan de van rijkswege aan rijks inrichtingen of met rijkssubsidie opgeleiden voor den militairen geneeskundigen of phar- maceutischen dienst of tot militair paarden arts 10. aan de studenten in de godgeleerd heid die binnen het rijk aan een erkende inrichting van onderwijs tot geestelijke of bedienaar van den godsdienst worden opge leid 11. aan den R.-Kath. orde-broeder, be- hoorende tot een binnen het rijk gevestigde kloosterinrichting. Dienstvervanging is toegelaten door een broeder mits deze behoore tot de aanvul lingsreserve, niet is uitgesloten van den dienst, nog geen 30 jaarongehuwd of kinderloos weduwnaar zij en lichamelijk voor den krijgs dienst geschikt. Het rijk wordt verdeeld in recruteerings- disjricten met een hoofdofficier als districts commissaris en een officier als diens districts adjudant. In elk district is een raad van den dienstplicht, samengesteld uit een lid der prov. staten, een lid van den raad der meest bevolkte gemeente, een hoofdofficier of officier van de landmacht. Opheffing van vaccine dwang en gemoedsbezwaren 1

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2