Stiksters, Advertentiën. August Staller VERWACHT Jac. van Riel, Handelsberichten. dadelijk, tegen hoog loon, Geldersche Verongelukken van het stoomschip prins Frederik. De moord in de Nadorststeeg. Provinciale staten. ONDERTROUWD JOHAN ABEN en LUCIE LEIJTENS. die zich volkomen willen bekwamen voor f ij ii werk, en BIJ WAALWIJK. puike qualiteit. WAALWIJK. In haar bestrijding van het streven des ministers Lohman om der pokken - cultuur meer den vrijen teugel te laten, komt de Arnhemsche Ct. inzake „gemoedsbezwaren" o. a. op tegen het fatalisme van hen, die het God verzoeken noemen een voorbehoed middel tegen de gevreesde ziekte toe te passen „Is het bezigen van het voorbehoed middel tegen de door het Opperwezen ge zonden ziekte zonde en God verzoeken, zooals 'de afgetreden minister van koloniën (Keuchenius) volhield, is het dan niet even zondig en God verzoekend ontsmettingsmid delen voor te schrijven, waar een besmettelijke ziekte geheerscht heeft, om de levenden te vrijwaren Is dan alleen de pokziekte een straf voor de zonde, die men lijdelijk moet ondergaan en mag men zich tegen Gods hand straffeloos verzetten, wanneer diptheritis, cholera, typhus of roodvonk de door Hem gekozen straf middelen zijn Het behoeft geen betoog, dat de opvattin gen der gemoedsbezwaarden voeren tot een gruwelijk, voor anderén gevaarlijke gevolgen met zich slepend fatalisme, door de conse quente „peculiar people" in Engeland openlijk beleden en dat noodwendig tot afschaffing van voorbehoed- en geneesmiddelen voert, alleen met behoud van boete en gebed." Te Harlingen heeft onlangs iemand een adres gericht aan den minister van justitie, van den volgenden inhoud „ExcellentieGeeft te kennen de onder- geteekende, dat hij zich genoodzaakt ziet door deze tot u te komen, tengevolge van die ongelukkige wetten, in 't leven geroepen door buitengewoon heldere, verstandige man nen van beteekenis. Het geldt hier de arbeids wet. Adressant is van beroep bierhandelaar; hij vraagt dispensatie voor oud 14 jaar, om des Zondags vóór kerktijd bier bij de cliöntèle te mogen rondbrengen, daar ge noemde mede het brood moet verdie nen voor een groot gezin en bij afwijzing dezes verlies zou lijden. Ondergeteekende verzoekt, dat uwe excellentie wil bevorderen dat deze wet wordt gewijzigd, daar 'tondoen lijk is zulk eene wet na te komen, verzoekende vriendelijk van dit schrijven nota te nemen, omdat het verzoek op goeden grond berust en de feiten in waarheid bestaan. Hiermede heb ik de eer de zijnUw onderdanige" enz. Op dit adres kwam een paar dagen daarna reeds een gunstig antwoord. De adressant werd ten stadhuize ontboden en daar werd hem medegedeeld, dat de minister bood schappen doen niet onder arbeid rangschikt. Het rondbrengen van bier zou dus in strijd met hetgeen de plaatselijke autoriteit van de zaak dacht mogen geschieden. Waarom dan ook geen brood en derge lijke Bedriegelijke bankbreuk Voor de rechtbank te Amsterdam had zich de vorige week een schoenmaker te verant woorden wegens bedrieglijke bankbreuk, om dat hij, wetende dat zijn faillissement niet kon worden voorkomen, vijf dagen vóór de faillietverklaring een deel zijner goederen voor f 300 had verkocht en die som aan een zijner schuldeischers, zijn broeder, had be taald, die hem herhaaldelijk geld had geleend. De faillietverklaring was uitgesproken op grond van een onbetaald gebleven wissel. De beklaagde beweerde, dat hij deswege niet met faillissement was bedreigdmaar de schuldeischer en zijn reiziger, als getuigen gehoord, verklaarden het tegendeel en dat de beklaagde was gewaarschuwd te zorgen dat alles aanwezig bleef. Het openbaar ministerie achtte daarom het feit bewezen en eischte 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. D. Simons, noemde het art. 341 van het wetboek van strafrecht, dat hier toepasselijk zou zijn, een voorbeeld van slechte wetgeving. Immers de wet vordert bij den failliet het oogmerk zijn crediteuren te benadeelen, en wanneer deze nu één hunner betaalt, benadeelt hij wel alle overige crediteuren, maar daarom juist niet alle zijne crediteuren, immers alle op één na. Deze opmerking achtte pleiter geen juridieke spits vondigheid, zooals hij uit een vergelijk met de Duitsche wet betoogde. Gaat men met de beschouwing mede, dan volgt daaruit, dat art. 341 nooit zal kunnen worden toegepast, en dit is zeer zeker een vreemd klinkende conclusie, waarvoor de rechter echter niet mag terugdeinzen. In het tweede gedeelte zijner uitvoerige pleitrede betoogde pleiter, dat beklaagde niet vooruit heelt geweten, dat zijn faillissement niet kon worden voorkomen, zoodat spreker dan ook met vertrouwen vrij spraak verwachtte. De arrondissements rechtbank te Arn hem veroordeelde den schoenmaker H. H. te Ooij, gem. Zevenaar, beschuldigd van po ging tot moord op zijne wettige huisvrouw, wegens poging tot doodslag tot eene gevan genisstraf van 4 jaren. Betreffende het verongelukken van het stoomschip prins Frederik in de golf van van Biseaije, door de aanvaring met het stoomschip Marpessa, ontleenen wij aan een der Engelsche bladen nog het volgende Ten tijde der aanvaring was het stoom schip zachtjes aan stoomende (easy) en be vond, dewijl het mistig was, kapitein Visman, benevens de opper- en derde stuurman, zich op de brug. Een stoomfluit werd gehoord op de stuurboordsboegwelke oogenblikkelijk gevolgd werd door het geluid eener stoom fluit recht vooruit, dat men vermoedde van een ander stoomschip afkomstig te zijn. De gezagvoerder gaf order om het roer aan bak boord te leggen teneinde ruimte te geven, toen op eens de prins Frederik met een vree- selijk geweld in de midscheeps werd aange varen, waardoor het tot in de helft van het dek werd doorgesneden. Er werd geen licht gezien, als juist een paar seconden vóórdat de aanvaring plaats vond, de zee stroomde door de vreeselijk groote opening, door de aanvaring veroorzaakt, de machinekamer en het achterruim binnen. Bij het peilen der pompen ontdekte men onmiddellijk, dat het stoomschip reddeloos verloren was. De helft der manschappen bevond zich op het dek, en de passagiers en militairen onder dek en in de hutten. Onmiddellijk stroomden deze op dek, doch er was geen paniek en de ge geven bevelen werden onmiddellijk gehoor zaamd. De booten werden snel en met de grootste orde te water gelaten, waarin zich, naar men meende, al de opvarenden bega ven, doch zooals later bleek werden de tweede luitenant Van Wijk en zes militairen vermist (reeds door ons vermeld). Ook de gezag voerder van de Marpessa, kapt. Geary, had zijn stoomschip dat zwaar beschadigd werd door de aanvaring, in de booten verlaten, dewijl hij bevreesd was dat het zoude zin ken. Toen men echter bevond dat het drij vende bleef, begaven zij zich weder aan boord waarna de schipbreukelingen van de prins Frederik op de Marpessa werden opge nomen. Nadat allen aan boord waren, werden van de Marpessa nog twee booten afgezonden om naar de vermisten te zoeken, doch deze keerden terug zonder iets van hen te hebben kunnen ontdekken. Twee booten van de prins Frederik wer den vermoedelijk door de aanvaring verbrij zeld, en zes booten van de prins Frederik werden tot veiligheid van het groot aantal schipbreukelingen door de Marpessa op sleep touw medegenomen en liggen nu te Falmouth in de haven. De dames werden onder dek gehuisvest, terwijl de overige schipbreukelingen zoo goed mogelijk op dek werden geborgen. De Mar pessa, waarvan, zooals reeds vermeld werd, veel lading werd over boord geworpen, had gelukkig behalve eenige uren regen over het algeheel op de reis tot Falmouth fraai we der. De gezagvoerder en de officieren en passagiers zijn gelogeerd in het Royal Hotel, de overige manschappen in het Voss Marine Hotel, en de soldaten werden in het Pen- denhis kasteel ingekwartierd. Steeds hebben er te Vuren, bij Go- rinchem geheimzinnige branden plaats. Nu weer is het houten wachthuisje aan het Bra- kelsche veer, dat op de grens van Vuren staat, afgebrand. Zooals dat huisje daar on bewoond stondkan het niet andersof kwaadwilligheid moet de oorzaak van den brand zijn. Omstreeks 4 uur Zaterdagmiddag brand de te Rosephoeve (gem. Oosterwijk, Noordb.) een alleenstaande stal af, toebehoorende aan den heer De Gruijter, te 's Bosch. De stal, verhuurd aan de arbeiders J. van Reiziger en J. van der Ven, brandde wegens afwe zigheid der bewoners tot den grond toe af. Behalve eenig oud hooi, verloren genoemde arbeiders hierbij eene koe, een kalf, 2 var kens, 1 schaap en 1 geit. Een en ander was geassureerd doch zeer laag. Op de derde verdieping van een huis in de Nadorststeeg bij de Nes te Amsterdam woonde een kellner, F. genaamd, met zekere vrouw, Magdalena .S. Hunne verhouding kon niet anders dan nu en dan aanleiding geven tot heftige tooneelen., waarbij de drank natuurlijk een hoofdrol speelt. In den laatsten tijd hadden dergelijke tooneelen herhaaldelijk plaats gehad waarbij het niet zelden tot handtastelijkheden en vechtpartijen kwam. lederen avond, of liever diep in den nacht kwam F. thuis, gewoonlijk smoordron ken, terwijl hij meestal zijn wederhelft ook in een dergelijken toestand aantrof. Eindelijk kwam het tot een ernstige uit barsting, nadat hij, de bescheiden meubeltjes van de vrouw, met wie hij samenwoonde, te gelde had gemaakt om van de opbrengst te kunnen uitgaan. Maandagmiddag tusschen 5 uur en half zes kwam hij beschonken thuis en vond er Mag dalena S,, mede in alles behalve nuchteren toestand. Zij overlaadde hem met verwijten, wegens het verkoopen harer meubelen waardoor hij zóó kwaad werd, dat hij -haar te lijf ging om haar af te ranselen; Een vechtpartij be- gon, waarbij van weerszijden klappen, slagen en stompen vielen. Plotseling geeft zij een gil en valt op den grond hij had haar een schop tegen den buik gegeven, die haar meer dood dan levend deed neerstorten. Op haar gekerm kwamen buren toegeschoten, die haar op bed legden en haar de eerste behande ling toedienden vermoedende, dat het geval niet van zoo ernstigen aard was. Den vol genden dag bleek het echter, dat de inwen dige verwonding zeer ernstig was en genees kundige behandeling vereischte. Dr. De Haas werd ontboden, die onmiddel lijk gelastte haar naar het binnen-gasthuis te vervoeren. De ongelukkige is onder de he vigste pijnen bezweken, terwijl de dader on der beschuldiging van doodslag werd gear resteerd. A. Ct. Zondagmiddag woedde boven de ge meente Vaassen, een kort doch hevig on weer. De bliksem sloeg in de bouwplaats de „achterste Kouwenaar," bewoond door J. Si mons. In een oogenblik stond alles in volle vlam, zoodat er weinig gered kon worden. Een paard en een koe verbrandden, terwijl het andere paard en eenige varkens erge brandwonden bekwamen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag ontstond er in eene boerenwoning te Andelst brand, die zoo spoedig in hevigheid toenam, dat in korten tijd woning met schuur en berg, waarin eene hoeveelheid hooi geborgen was, eene prooi der vlammen werd. De bewoners redden zich in de haast, doch konden van de have niets meenemen, zoodat er hoege naamd niets is gered. Een veertiental kippen verbrandden. Alles was tegen brandschade verzekerd, behalve de kippen en het hooi. Zondagavond heeft er in een danshuis in de Lange Boogaardstraat, te Haarlem eene vechtpartij plaats gehad tusschen twee huzaren en een infanterist, waarbij de huza ren gebruik gemaakt hebben van hunne sa bels. De infanterist heeft een belangrijke ver wonding in den onderbuik bekomen en is niet buiten gevaar. De huzaren zijn in arrest gesteld. Te Loppersum is eene 27jarige jonge dochter overleden, die negen dagen onafge broken had geslapen. Zij leed vroeger aan vallende ziekte. Door een feilen brand zijn te Noord - horn het huis en de pel- en korenmolen van K. Homan, de behuizinge van den heer Van Bruggen, alsmede de woning van mevrouw de wed. Kuipers, in de asch gelegd. Dank zij den krachtigen steun, heeft men grooter onheil weten te voorkomen. Door kwaadwilligen is' Zondag avond omstreeks 11 uur de brievenbus aan het post kantoor te Groningen door het inwerpen van een brandende lucifer in brand gestoken. Een veertigtal brieven zijn verbrand. Te Ottersum viel Zaterdag de arbeider G. H. van een hooizolder. Hij bekwam in wendige kneuzingen en stierf kort na den val. De intocht te Nijmegen. Nijmegen, 1 Juli. De lang verbeide dag voor de herhaling van den Historischen optocht der Leidsche studenten alhier is aangebroken. Nijmegen is geheel in feestdos. Vlaggen zijn algemeen uitgestoken; hier en daar zijn versieringen van bloemen en sparre- groen aangebracht of zijn winkels en huizen op andere wijze smaakvol opgetooid; tribunes, groot en klein, zijn hier en daar opgericht, terwijl bijna alle ramen of andere gezichtsopeningen, waarlangs de optocht- zich zal bewegen, voor kijklustigen zijn besproken, waarvan sommige tegen vrij hooge prijzen. De aangekondigde komst van H. M. de koning in en prinses Wilhelmina heeft natuurlijk de Nij- megenaars niet Weinig in vervoering gebracht. In proza en poëzie heeft men daarvan aan zijne ge voelens dan ook reeds lucht gegeven. Geen wonder dus, dat ieder hedenochtend bij het ontwaken het uitspansel ijverig bestudeerde of liet heden op dezen grooten dag droog zou blijven. Het firmament voorspelde echter om 5 uren weinig goeds en om 7 uren viel er reeds zeer veel regen. De morgentreinen voerden in middels groote massa's bezoekers aan. Te 127a uur bereikte een trein uit Leiden het station met de geraaskerden voorden optocht,de meesten met koffers en doozen in de hand. Het meest bonte en vreemde schouwspel, dat men zich kan denken. II. M. de koningin en H. K. H. prinses Wilhel mina met H. Ds. gevolg zijn hedenmiddag te één uur per extratrein alhier aangekomen. Een eere compagnie van de schutterij en van het 5e reg. infant, met de stafmuziekwas op het perron aanwezig, om de vorstelijke personen de verschul digde eer te bewijzen. Na de ontvangst door de burgerlijke en mili taire autoriteiten op het perron, begaf II. M., door een onafzienbare menigte begroet, zich met de prinses in het den vorigen. dag reeds vooruitge zonden en thans gereedstaande hofrijtuig, bespan nen met 4 paarden en bereden door in het wit gekleede jockey's. Een voorrijder ging de calèche, waarin de hooge bezoeksters gezeten waren, voor af, terwijl het gevolg in drie koninklijke landau ers volgde. De burgemeester mr. F. C. Bijleveld, in vol ambtsgewaad en de eerewacht reden voorop. Om de geweldige regenbui, welke zich juist bij het begin van den tocht ontlastte, werd even bij den burgemeester op de Nassausingel uitge stapt. Kort daarna, toen de regen had opgehou den, werd de tocht voortgezet door Bloemcr- straat, Augustijnenstraat, Markt en Burgstraat naar hei stadhuis, alwaar de vorstelijke personen door den burgemeester in den gemeenteraad wer den verwelkomd. Duizenden bij duizenden toe schouwers waren op de been, die de vorstelijke personen oorverdoovend toejuichten. Te twee uren verliet H. M. het stadhuis, langs de boven aangegeven route zich begevende naar het huis des burgemeesters, vanwaar zij den op tocht zou zien voorbij trekken. De index-daad ontzagelijke menschenmassa werd niet moede haar en het prinsesje toe te juichen. De optocht zelf maakte in spijt van door den regen geleden schade, een prachtig figuur. Hij was gelijk aan dien verleden week te Leiden ge houden. Van het huis des burgemeester zette H. M. den tocht ovei-eenkomstig het programma voort tot aan het Valkhof, bij welks ingang, aan de brug, de vorstelijke pei-sonen werden begx-oet door de feestcommissie met den heer J. M. Noorduyn, aan de spits. De zitting der px-ov. staten van Noordbrabant werd gisteren door den voorzitter in naam des konings geopend. Als naar gewoonte wierp de voorzitter in eene sierlijke rede een blik op den toestand der pro vincie. Het verheugde hem er op te kunnen wij zen, dat op het gebied van handel en nijverheid eenige verbetering werd waargenomen, waartoe de gunstige oogst van het afgeloopen jaar veel bijdroeg. De openbai-e orde werd niet noemens waardig gestoord, en geen werkstaking kwam het voortbrengend vermogen der bevolking belemme ren. Met den aanleg van publieke werken werd met kx-acht voortgegaan; nog in den loop van dit jaar zal hoogst waarschijnlijk de spoorweglijn Zwaluwe's Bosclx volledig in exploitatie komen; het belangrijk werk van de opening der Oude Maas vordert snel, en behoudens onvoorziene om standigheden, mag de vex-hooging van de Her- wardensche Overlaten tot een peil van 7,50 M. boven A.P. tegen 1 November a.s. worden tege- moetgezien. Daarmede zal alsdan de verplichting tot gedeeltelijke betaling der aan het rijk toege zegde bijdrage van f2000000 in de kosten van de opening der Oude Maas en bijbehoorende werken gepaard gaan. Doch, dank zij den gunstigen toestand der provinciale kas, levert die betaling feen bezwaar op. Op den gunstigen toestand dier as de aandacht vestigende, deelde de voox-zitter mede, dat in de laatste 40 jaar voor een bedrag van f8,692,148 aan aanleg en verbetering van wegen was ten koste gelegd, eene uitgaaf die wel aanzienlijk was, maar waarvan wij thans ook rijke vruchten plukken. De geloofsbx-ieven van het nieuw gekozen lid Smits uit Breda wei-den goedgekeurd. De ver schillende stukken werden naar de afdeelingen verbonden en daarna de vergadering tot heden verdaagd. GORINCHEM 30 Juni. Men besteedde voor: ristarwe f7,50 a 7.75 roode dito f 6,80 k f7,witte dito f7,a 1 7.50 inl. rogge f5,30 a 5,40 buitenl. dito f4,90 a 5, gex-st f4,90 a 5,haver f3,50 a 3,75 beste kook- erwten f0,a 0,lijnzaad faper hectoliter. Op de veemai-kt waren heden aangevoerd 134 koeien enpaarden. De prijzen waren als volgt: le qual. Kalfkoeien f230 a 270 Kalfvaarzen f 140 a 240 Melkkoeien f 170 a 240 Hokkeling ossen f a 00 l'/s jarige ossen f 100 a 140 Guiste vaarzen f 120 a 160 Pinken f 80 a 100 Graskalveren f 40 a 70 Nuchtere kalv. f 10 a 20 Aangevoerd 4 varkens van 21 a 23 c., per half kilo, 282 biggen van f 9 a 15 per stuk Eieren f 0.85 a 0.95 per 26 stuks. Boter 50 a 70 ct. per Va kilo. ROTTERDAM, 30 Juni. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk enOverm De beste f 7.60 a f 8. Mindere en geringe f 7.50 a 5,80 Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 6.20 a 6.40; dito mindere f 6.h 5.70. Gerst. Zeeuwsch Flakk. en Overm. Winter f 9.a 0,mindere f 0,a 0,beste Zomer f 0,a 0.mindere f 0,a 0. Haver. De beste f3.90 a 4.10. Mindere f3.a 3.80 Paardenboonen. De beste f5.20 a 5.60. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f8,75 a 9,25; Mindere f 8,50 a 7.50. Witte boonen. De beste f9.25 a 9.50. ROTTERDAM, 1 Juli. Beestenmarkt. Aangevoerd: paard 14, runde ren 450, vette graskalv. 208, nuchtere kalveren 106, schapen of lammeren 15, vai*kens 1, biggen 131, bokken of geiten 1 De bestede prijzen liepen als volgt Rundex-en le kw. 80 a ct. 2e kw. 75 a ct. 3e kw. 70 a ct. Kalvex-en le kw. 97,50 a ct.,2dekw. 80 a 90 ct.3de kw. a ct. Schapen le kw. ct., 2e kw. ct. Boter 50 a 65 cent per half kilo. Ammürzoden,)01 x lonrt Waalwijk, )31 Junl 189°" einde dezer of begin der volgende week, eene lading

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 3