Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belg ie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitsehland. Deneraarken. Italië. Oostenrijk, Amerika. dus in Debet meer 648S94. Men noemt dit verschil Saldo" en brengt het onder dezen naam ter vereffening in de rubriek rentecijfers in het credit.; zijn de rentecijfers in het credit meer, dan wordt het saldo iu debet gebracht. De provisie was in bovenstaande rekening courant in debet te berekenen. Zij loopt over ff. 10095,79, daarvan gaan af: f842,50 saldo op 31 Dec. 207,23 kosten op huiden 1094,73 Rest dus 9046.06 a 1/s. pet. ff. 30.15. De courtage is slechts te berekenen van twee posten en wel van den post van 26 Maart: Aankoop effecten ff. 2023,60 en van 1 Mei aank. turksche loten 954. ff. 2977,60. a P°k 372. Voor porto's en wisselzegels wordt bere kend fl. 2,65. Zijn deze poften alle geboekt dan trekt men alles op en sluit de rekeuing- courant. Na afsluiting wordt het saldo des kapitaals op nieuwe rekening overgebracht en de rekening-courant voorzien van woon plaats, dagteekening en handteekening. Gewoonlijk worden er nog de letters bij gevoegd S. E. et O. (salvo erroie et omissione) behoudens vergissing en weglating.) Frankrijks kamer heeft Zaterdag het wets ontwerp betreffende de directe belastingen aangenomen met 452 tegen 68 stemmen, maar zoo gansch en al geruststellend is de loop van zaken toch nog niet. Naar omstan digheden wel kan men van de eindbeslis sing van Frankrijks kamer zeggen, maar 't is nog geen definitief gunstige uitslag voor "net regeeringsvoorstel, waarbij minister Rou- vier in de eerste plaats geinteresseerd is. De Senaat is er namelijk ook nog en die toont nog immer veel zin om dat gedeelte van het door de regeering opgetrokken gebouw, het welk door de kamer is gespaard gebleven, gansch en al af te breken een voornemen weinig aanmoedigend of liever weinig op wekkend voor de kamer, die niet minder dan twee weken heeft verspild met de dis cussie over de belastingen. Toch was Zaterdag de beraadslaging in haar geheel minister Rouvier niet ongunstig, maar onwrikbaar kan men zijn positie on mogelijk noemen en als hij in de verdedi ging van zijn voorstellen voor den senaat niet slaagt, m. a. w. zijn verdediging niet door een volkomen overwinning wordt bekroond, dan is hij een „homme perdu" en van zijn lievelingswensch, de leeningsoperatien te 1 ei- den, zal dan niets komen. Men meent dat de minister van financien een verhooging van de belasting op den al cohol zal voorstellen om het tekort of liever de minderontvangst (20 millioen beloopend) dan bij de samenstelling der begrooting ge raamd was. te dekken. De minister van oorlog houdt zich druk bezig met de verandering van het reglement van den dienst van het leger, welke noodig geworden is door de invoering van het rook vrije buskruit en den driejarigen diensttijd. Uit Madrid wordt gemeld, dat de minder gunstige toestand der gezondheid des jongen konings in de hofkringen bezorgdheid wekt. Als de Fransche en Engelsche parlementen gesloten zijn (het Engelsche parlement wordt 12 Augustus verdaagd tot November) dan blijft de ex-kanselier des Duischen rijks, vorst Bismarck wiens lievelingswensch immer was kool te bouwen op zijn ouden dag, maar die zijn oude geliefdede politiek, toch maar niet gansch en al schijnt te kunnen vergeten de eenige bron, om politiek uitteputten en de oude staatsdienaar schijnt inderdaad dien koolbouw niet zoo heel ernstig te ne men, ten minste nog immer genoeg tijd ter beschikking te hebben voor weet- en nieuwsgie rige journalisten. Het nieuwste Bismarckinterview (hoe lang zal het dien titel het „nieuwste" kunnen blij ven voeren dat van den reporter van de Uresdener Nachrichten is nu gepubliceerd en beslaat in dat blad drie kolommen, maar quantiteit en qualiteit staan niet op gelijke hoogte veel interessants bevat dit interview ten minste niet. De pers, die er de vorige maal ook reeds aardig van langs kreeg, is ditmaal ook niet gespaard, maar deels wijzigde, deels ver scherpte de kanselier zijn oordeel over de hem vroeger toegedane bladen. De Nordd. Allgem. Ztg. moest 't lootje leggen. Terug - keeren in zijn ambt zal de ex-staatsman niet maar hij wil zijn naam door de nakomeling schap niet belasterd zien. Het socialisme noemde de kanselier een dreigend gevaar voor het rijk en een der oorzaken van zijn aftreding noemde hij juist het verschil van opvatting in de bestrijding ervande keizer wilde den vrede met het socialisme en Bis marck wilde den strijd. Van de wetgeving tot bescherming van den werkman verwacht Bismarck niets, die noemt hij een dwaling. De vorst vertelde, dat hij de socialistenwet had willen uitbreiden door de verbanning in de plaats van de uitwijzing te stellen. Verleden week zijn de gemoederen in hef tige beweging gebracht, door een telegram dat de Paus, bij een rit buiten hetVaticaan, het Italiaansche grondgebied had betreden en Hem door eene Italiaansche wacht, die zich daar bevindt, volgens voorschrift de mi litaire honneurs waren bewezen. De Italiaansch gezinde bladen m^ken hier van grooten ophef en zien er het teeken in eener verandering in de vaticaansche politiek. De katholieke bladen integendeel zeggen dat het gedeelte straat, door den Paus gepas seerd, eigendom is van het Vaticaan. Opstand in Bulgarije, bloedige conflicten, waarbij dertig dooden en tal van gewonden zijn gevallen zoo weet men te Parijs te vertellen, en dat zou gelijkstaan met den aanvang van een revolutie. Nader bevestigd is dit sensatie-nieuwtje niet en zelfs het bij gevoegde bericht, dat de correspondenten van de voornaamste Duitsche bladen alsook de correspondent van den Standard naar Sofia zijn vertrokken, doet ons geloof, dat wij voor de zooveelste maal met een „canard" te doen hebben, niet wankelen. Meer vertrouwen verdient de mededeeling, dat de relatien tusschen de Porte en Bul garije beter worden en zelfs de schatting voor Oost-Rumelie over de maand Juli reeds is voldaan door de Bulgaarsche regeering. In diplomatieke kringen te Berlijn wordt verzekerd, dat de onafhankelijkheids-verkla ring van Bulgarije öf terstond bij de terug komst van prins Ferdinand te Sofia zal plaats hebben, öf uiterlijk in September na de bij eenkomst van de Bulgaarsche nationale ver gadering. Prins Ferdiuand wil daarom bij zijn vertrek uit Karlsbad niet Weenen aan doen, om eiken invloed, dien men daar op hem zou willen uitoefenen, te ontwijken. De New York Herald weet te vertellen van eene samenspanning der regeering van de Vereenigde Staten, die besloten zou zijn de onderhandelingen met Engeland over de Behringzee - aangelegenheid voort te zetten, maar intusschen heimelijk plannen voorbe reidt om in den komenden herfst alle Engel sche vaartuigen in de Behringzee plotseling in beslag te nemen en op te brengen. Het doel van dit komplot zou zijn de veront waardiging van Engeland op te wekken, daardoor invloed te kunnen uitoefenen op de aanstaande presidents-verkiezing en Har rison's herkiezing te weeg te brengen. Nog steeds wordt eenerzijds verzekerd, dat tusschen San Salvador en Guatemale een oorlog is uitgebroken, waarin eerstgenoemde republiek d? bovenhand zou verkregen heb ben, terwijl van de andere zijde tot zelfs het bestaan van oneenigheid wordt geloochend. De Parijsche Temps zegt, dat de troepen van president Egeta (San Salvador) na drie gevechten de strijdmacht van Guatemale op de vlucht joegen, die daarop in San Salvador binnendrongen. Te Montevideo wordt de gunstige reactie tegengehouden, doordat de beurs, niettegen staande de waarschuwingen, goud op een premie noteert, in plaats van het bedrag der banknoten van de nationale bank op een disconto te noteeren. De bankiers weigeren bankpapier te nemen. Groote ongerustheid hee'rscht te Buenos Ayres betreffende den staatkundigen toestand en dientengevolge is er eene algemeene be klemming. Er is versterking van troepen gekomen. Volgens de oppositiebladen zou de politie een samenzwering hebben ontdekt, waarvan het doel was de regeering omver te werpen. De schuldigen zouden gevangen genomen zijn. Het officieele blad echter verklaart, dat dit bericht onwaar is. De feesten ter herdenking van het vijf en twintig jarig regeeringsjubileum van koning Leopold III en het zestigjarig bestaan der onafhankelijkheid hebben Zondag een aanvang genomen. Te half twee werd de groote historische optocht gehouden, welke door vrij fraai weder begunstigd werd. Slechts van tijd tot tijd viel er regen. De indruk, dien de optocht met zijn prachtige wagens en fraai gecostumeerden op de duizenden en duizenden toeschouwers maakte, die uit alle oorden des rijks naar de- hoofdstad waren gestroomd, was overweldigend. Te half drie had de plechtige inwijding plaats van de „Square du petit Sablon" waar de standbeelden van Willem den Zwijger, van Marnix van St. Aldegonde, van den schilder Bernard van Orley, van den aardrijkskundige Abraham Ortelius, van den geneesheer en botanist Remberk Dodonoesvan Hendrik van Brederode, heer van Vianen en markies van Utrecht, van den architect Lodewijk van Bodeghem, van den toenmaligen burgemeester en amman Jean de Lockeoghieti, van den beeldhouwer en architect Cornelis de Vriend en van den aardrijkskundige Gérard Merca- ior, zijn opgesteld. Maandag werd het Te Deum door den koning en de geheele koninklijke familie bijgewoond. Opmerkelijk was het, hoe zeld zaam de toejuichingen bij het voorbijgaan der koninklijke familie waren. De linkerzijde der kamer is bij het Te Deum afwezig ge bleven. De Indépendance Beige zegt, dat de Duitsche consul te Ostende van den com mandant van het Duitsche keizerlijk jacht een brief ontvangen heeft, waarin inlichtingen worden gevraagd over den ingang der haven te Ostende, de diepte van het vaarwater en andere bijzonderheden betrekkelijk een aldaar met dat jacht te houden verblijf. Deze vragen doen te Ostende ondersteilen, dat de Duitsche keizer van zijne reis naa- Engeland wil gebruik maken om te Ostende den koning van Belgie te komen begroeten. Een zeer treurig drama van ellende wordt door de Fransche bladen verhaald. In de rue d'Ayron heeft een teekenaarHayem genaamd, die sinds tien maanden zonder werk was, door gebrek tot het uiterste gebracht, zich en zijn gezin van het leven beroofd. Men vond hem met zijn vrouw en zes kin deren in de kamer, waar hij woonde, gestikt door kolendamp. De vroaw, die men eerst ook voor dood hield, kwam later weer tot bewustzijn. Zij verhaalde dat de wanhoops daad met goedvinden van allen was gepleegd. De ongelukkige zal nu wegens moord terecht staan. De commissie, door de Spaansche regee ring naar Valencia gezonden, is van meening dat de ziekte te Puebla de Rugat is voort gekomen uit kiemen, die zich sinds de epidemie van 1835 onder de marktplaats bevonden en door het opbreken der straat weder te voorschijn zijn gekomen. De eerste ziektegevallen toch deden zich te Rugat, onder de bewoners van het nieuw bestrate marktplein voor. De regeering heeft aan dr. Ferran, te Tortosa, bekend door zijne vroegere inentingen tegen cholera,dit alsnu verboden. Tot 24Juni bedroeg de cholera sterfte te Puebal de Rugat 83, te Montichelvo 9, te Ganida 7 en in verschillende dorpen van Valencia 13. Te Hendaye, aan de Fransche grenzen, wordt streng toezicht gehouden. Te Manresa is de orde niet weer ver stoord, schoon de werkstaking, die alleen aan ecomische en sociale redenen is toe te schrijven, voortduurt. In de provincie Valencia hebben zich weer 20 choleragevallen voorgedaan, waarvan 10 doodelijk. Op Cuba is een berucht en gevreesd rooverhoofdman, Calixto Maceo, vroeger een der aanvoerders van den opstand op dat eiland, na een leven vol avonturen, eindelijk te Simancas door de gendarmes overvallen en gedood. In het lagerhuis heeft Fergusson gezegd, te gelooven dat bij de onderhandelingen met Nederland, betreffende de conferentie te Brussel, de bezwaren van Nederland ten op zichte van de algemeene acte der conferentie zullen worden te boven gekomen. Op de Maandag gehouden parade van het tweede bataljon grenadiers, bij hetwelk onlangs muiterij heeft plaats gehad, heelt de hertog van Cambridge eene toespraak ge - houden, waarin hij, het gedrag van het bataljon betreurende, er op wees dat de manschappen hunne uniform oneer hadden aangedaan. Vervolgens werd het vonnis van den krijgs raad voorgelezen, waarbij drie man tot twee jaar en twee man tot achttien maanden ge vangenisstraf zijn veroordeeld. Twee der ver oordeelden rukten toen hunne medaille van de borst en wierpen die op den grond. Te Liverpool heelt een hevige brand gewoed waardoor een groot, geheel met waren gevuld, dokgebouw, toebehoorende aan de Manchester scheepvaartkanaal-maatschap pij, vernield is. De schade beloopt 150,000 pd. Het te Londen vergaderd internationaal Vredes-congres heeft o. a. besloteneen schrijven te richten tot al de gekroonde hoofden van Europa, betreffende het behoud van den vrede. Voorts werd een resolutie aangenomen, waarin allen onderwijzers van geschiedenis op het hart wordt gedrukt, de aandacht der jeugd te vestigen op de ernstige nadeelen van den oorlog en op het feit, dat oorlogen in den regel worden gevoerd om zeer onvoldoende redenen. In Britsch-Indie wordt door overstroo mingen groote schade aangericht. Er is zelfs sprake van de verlegging van den spoorweg door den Bholan-pas naar een ander punt, dat minder aan overstroomingen blootstaat. Vele theetuinen in Darjeeling en Terao staan onder water en de planters houden ge meenschap met elkander door middel van bootjes. Twee groote bruggen en eene lengte van 500 voeten van den gewonen weg van den bergspoor weg zijn weggespoeld. Uit Zanzibar wordt gemeld, dat dr. Peters, Donderdag aldaar is aangekomen, en dat hij koning Mwanga, op het Sasse eiland, heeft bezocht, doch niet in Uganda is geweest. De berichten over zijn tocht door dat land blij ken dus ongegrond te zijn geweest. Dr. Peters is bijna een jaar afwezig ge weest. Den 26 Juli van het vorige jaar ver trok hij van Vitu. Gedurende eenige maan den werd niets van hem vernomen, tot ein delijk in November te Zanzibar het bericht kwam, dat hij en zijn geheele gevolg door Masai of Somalis waren vennoord. Werkelijk werd in den beginne aan de waarheid van dat bericht niet getwijfeld. De proeven van het Duitsche ministerie van marine schijnen eene nieuwe bestemming aan het papier en wel in den zee-oorlog te zullen geven en de oplossing van het vraag stuk voor te bereidenof men zeeschepen van papier maken kan. De proeftorpedo, welke 16 voet lang en, bij slechts lo rijnl. duim diepgang, bijna even zoo breed was, bestond uit verscheidene lagen samengeperst en gevernist papier. Dit vaartuigje toonde buitengewoon sterk en veerkrachtig te zijn. In den boeg kon men een dynamietlading bergen, voldoende om den grootsten pantser kolossus te verbrijzelen. Het ontsteken en het sturen van den torpedo geschiedde van het uitzendende schip met behulp van elec- trische draden, terwijl een kleine dynamo machine de schroef der boot in beweging moest brengen. Tusschen Speldorf en Hochfeld, op.de Rechts Rheinische Eisenbahn werd dezer da gen een conducteur bij het nazien der spoor- kaarten door een reiziger, die in een coupé alleen zat, uit den trein geduwd, zonder dat dit door een der reizigers op den trein of door iemand van het treinpersoneel bemerkt werd. Bij aankomst van den trein te Speldorf werd de conducteur vermistterstond werd eene locomotief uitgezonden om den vermiste, dien men dood waande, op te halen. Hal verwege Speldorf en Hochfeld vond men den vermiste, die geen letsel door den val be komen had en bedaard langs de rails naar Speldorf wandelde. Van den brutalen reiziger, die te Speldorf uitstapte, is geen spoor meer te vinden. Een Deensch zwemmer, Fragardy genaamd, is dezer dagen de Sond overgezwommen, een stuk, dat voordezen nog slechts door een man, den Zweed Akei, volbracht werd. Hij sprong bij Helsingör te water en kwam, na verloop van 5 uur, bij Helsingborg aan de Zweedsche kust behouden aan land. De zee was hoog, het was koud w„-der en het woei hard. De heer Colonna, eigenaar van een bui tenverblijf te Amalia in Umbria, een paar uren sporens van Rome, is daar onlangs met een luchtballon thuis gebracht. Hij was te Rome in gezelschap van nog een paar an dere heeren opgestegen met den luchtreiziger Godard en de ballon daalde toevallig juist op het plein voor zijn villa, zoodat hij voor zijn deur kon uitstappen, zoo goed alsof hij met een rijtuig was thuis gekomen. Het Balkansche agentschap verklaart het bericht, dat de Bulgaarsche bank bevel ont vangen heeft de betaling van de oost-Rume- lische Juli-rente uit te te stellen, voor onge grond. Naar aanleiding van de ontvoeiing door Tscherkessische roovers van de ingenieurs Gersoe en Mejor, die Oostenrijksche onder danen zijn, zal de gezant, baron Calice, een nota aan de Porte zenden. Hierin zal gewe zen worden op de telkens voorkomende ge vallen van dien aard en op de noodzakelijk heid van het nemen van strenge maatregelen, welke zoowel in 't belang van de Porte als in dat der vreemdelingen zouden zijn, die in 't vertrouwen op de veiligheid hunne krach ten ten beste van het land beschikbaar stel len. De ontvoering der beide ingenieurs ge schiedde tusschen Adabasar en Iski Schehr. Gerson is medegenomen naar de bergen, ter wijl Mejor tegen een groot losgeld is vrijge laten. Vorst Nikita van Montenegro zal met zijn familie geruimen tijd verblijf houden te Buda-Pest. In het keizersbad zijn voor hem kamers besteld. De weduwe van majoor Panitza heeft ge tracht zich het leven te benemen. Volgens bericht aan een blad te Odessa heeft zij met de revolver van haar man een kogel op het hart gelost zonder zich doodelijk te wonden. Het wapen is haar ontrukt op 't oogenblik dat zij een tweede schot wilde lossen. Uit New-York wordt geseind van 18 dezer: Er heerscht hier een vreeselijke hitte. Ge weldige onweders en regenbuien ontlastten zich gisteren over New-York en Pennsylvanie en verdere westelijke streken. Er stierven veel menschen van de hitte en tengevolge van het onweder werd groote schade aan eigen dom toegebracht. Volgens berichten uit New-York zijn 20 mijlen beoosten Cincinnatie, 16 spoor wegwagons met buskruit geladen, in brand geraakt, waardoor alles in den omtrek, ook het nabijliggende spoorwegstation, verwoest en twintig personen gewond zijn. De schade, veroorzaakt door een brand in het kantoor der Western Union Telegraph Gömpany te New-York, wordt op l1^ mil-

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2