Nummer 59. Zondag 27 Juli 1890. 13e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIBLEN, Staatkundig overzicht. Pechnazi, de gemzenjager. BUITENLAND. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. C. REINHAËDT. en Laigstraatscli» Courant, D't blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het gekeele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Adrertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De Fransche begrootings-commissie heeft minister Rebn uitgenoodigd een nieuw wets voorstel in te dienen betrekkelijk de hervor ming van de belasting op den alcohol een mooie gelegenheid om te trachten de 15 millioen deficit te dekken, voortvloeiend uit de ontlasting van den bebouwden eigen dom of om den tegenwoordigen staat van de suikerbelasting te handhaven; maar of de begrootings-commissie er ook zoo over denkt, is de vraag. Een Engelsch-Portugeesche overeenkomst schijnt, nu de gemoederen aan beide zijden weer eenigszins gekalmeerd zijn, veel kans van slagen te hebben, men is er ten minste over aan het onderhandelen en de publiceering van het overeengekomene zal niet lang meer op zich doen wachten. In het lagerhuis deelde Fergusson mede, dat Portugal er in heeft toegestemd, dat doör Zwitserland drie arbiters benoemd zullen worden tot het vaststellen van het bedrag der schadeloosstelling wegens het verbreken van het contract betreffende den Delagoa- spoorweg. Portugal zal onmiddellijk een be drag van 28,000 pd. storten. De publicatie van de memorie van toe lichting van Duitschlands kanselier Caprivi tot de Duitsch-Engelsche overeenkomst be treffende Afrika is vertraagd, wijl eerst de parlementaire afhandeling van de aangele genheid in Engeland dient te worden afge wacht. In de sociaal-democratische pers openbaart zich reeds een groote beweging wegens het aanstaande buiten werking geraken van de Duitsche socialistenwet. In antwoord op het zinspelen in andere bladen op de waarschijn lijke scheuring in de sociaal-democratische partij, zoodra zij weder geheel vrij geworden zal zijn, zegt het hoofdorgaan te Berlijn, het Volksblatt, dat persoonlijk verschil van meening met besluiten, door de partijvergadering ge- Humoreske VAN SLOT. Terwijl ik daarginds was, bespeur ik een troep gemzen, die mijn hoofd op hol brachten, want ik kon hunne verblijfplaats niet ontdekken. Bij den steilen rotswand hield elk spoor op, en de gemzen waren daar plotseling verdwenen. Op den wand konden zij niet voort, daar de rots overal ten minste twintig voet steil en loodrecht is, tot er weer een uitstek komt, en zulk een sprong in do hoogte kan geen gems maken. Op zekeren dag zit ik beneden in 't dal in de herberg en zie tot mijn spijt de troep gemzen naar dien rotswand klauteren en, de koekoek hale ze! eindelijk uit de rots naar boven klimmen als de vliegen tegen den muur, en daarna als de ganzen achter elkaar loopen. Ik raeer.de mijne oogen niet te mogen vertrouwen en toch zie ik als een verrekijker; waar een ander nog nauwe lijks een punt bespeurt, zie ik al een man en wat hij aan heeft en draagt. Nu was er in de her berg een Engelschman, die een verrekijker had; daar vertelden zij mij van, dat men er op de hoogste bergtoppen een cent mee kon zoeken. Ik verzocht dus den lord um mi.i er ook eens door te laten zien, en richtte het ding op den wand, waar ik de gemzen zag loopen. Daar zie ik me toen achter een hoek een behoorlijke trap in de rots gehouwen, waarlangs de gemzen heel plei- zierig naar boven gewandeld waren. Toen her innerde ik mij, dat een Engelschman eenigejaren geleden den wand beklimmen wou en er de trap liet uithouwen, en wacht, denk ik, nu zal ik je wel krijgen. Ik bekijk den wand nauwkeurig en ontdek 'boven aan den hoek een prachtige weide, waar de gemzen zich ophouden. Daar het slechts mogelijk was, om over een langen weg van de rots naar beneden te komen, zoo had ik de gem zen in zekere mate in den zak en verkocht ze vooruit aan den lord, die zijn landslieden een groot gemzenmaal wou geven. Ik klim dus naar boven, blijf 's nachts in een vetweidershut en wil den volgenden morgen nomen, niet geduld kunnen worden en hij, die als „franc tireur" wil optreden, natuurlijk buiten de partij gezet wordt. Tegen zulk absoluut heerschen der partijhoofden open baart zich duidelijk verzet. Vorst Bismarck heeft de voldoening —die het ten minste als zoodanig aanmerktde Duitsche pers van streek te hebben gebracht en dat wel op een goedkoope manier enkel door zijn interviews. De „Hamb. Nachr." schijnt de zaak maar steeds warm te willen houden en daarom bevat het dagelijks eenige „Bismarckiana," die evenwel van weinig be- teekenis zijn. De „Nowoje Wremja" heeft de onderscheiding en eer (in elk geval nogal een goedkoope eer) opnieuw een harer mede werkers door den ex-kanselier te zien ont vangen, maar op ?t oogenblik deelt 't blad —gelukkignog niets anders mede, dan dat Bismarck's streven op den vrede gericht is. In Italië is men nog immer zeer in agitatie over de ontbinding der schoolvereeniging „Pro Patria" in Triest door de Oostenrijk- sche regeering. Zoo heeft b. v. het bestuur van de vereeniging „Dante Alighieri" uit afgevaardigden bestaande bij den premier Crispi protest aangeteekend tegen de be schuldigingen der Oostenrijksche regeering als zouden de afdeelingen dier vereeniging irre- dentistische bedoelingen hebben. Crispi zal de gemoederen wel te weten te kalmeeren en reeds is aan de prefecten een schrijven gericht om alle anti-Oostenrijksche manifestatien tegen te gaan. Van minder beteekenis is een incident, te Nizza 'oorgekomen, waar een troepje Fran- schen een Italiaansche vlag hebben afgerukt en vertreden en dat wel onder toejuiching van het publiek De Fransche bladen noe men het geval van geen beteekenis en spre ken de mededeelingen tegen als zou de Italiaansche gezant genoegdoening moeten eischen voor deze beleediging der Italiaan sche vlag. De Servische regeering zond een hernieuw de nota aan de Porte, om nadrukkelijk ge- vóór het aanbreken van den dag den trap inden wand bereilcer, om 't wild den weg te versper ren. Ik droeg een stuk pekfakkel bij mij, om in de duisternis de trappen des te beter te kunnen vinden, maar stak die niet aan, omdat door het licht en de teerlucht de gemzen licht mijne komst bespeuren konden. Bij het aanbreken van den dag waren overigens de treden zeer gemakkelijk en klom ik dus na den laatsten uitstek den wand op. Hier kroop ik verder naar den kam en vond dit een lastig werk, want ik kwam over een paar plekken, waar de verweerde steenen zoo fijn af gebrokkeld waren, dat zij bij eiken tred naar beneden rolden. Bij de eene glijpartij had ik twee uren noodig om er over te komen en moest me in alle bochten wringen om maar rechtop te blij ven; want de leisteen rolde letterlijk als water onder mijne voeten weg en nam me altijd verder mee naar beneden, waar hij over den rand in eene diepte van twee duizend voet naar onderen plofte en mij dreigde mede te sleuren. Terwijl ik nu met handen en voeten naar boven strompelde, zoodat het zweet mij van het lichaam liep, gelukte het mij ten minste dwars boven te komen, waar ik na twee uren half dood aankwam en bleef liggen. Ik nam eeu slok kirschwasser en scharrelde over de rotsblokken naar den top van den wand. Hier kwam nu het ergste eerst aan, want ik moest nu over een kam, zoo scherp als de rug van een mes, die minstens een kwartier lang en zoo broos als puimsteen was. Ik had nog eer over een touw dan op die steenen kunnen loopen en moest be sluiten, er ruiter te paard overheen te glijden, waarbij ik de kans had mij erbarmelijk te snij den of de rots uit elkaar te zien springen, waar door ik met de afgebroken stukken naar beneden zou tuimelen. Wat doet men al niet om een gems. Ik ging dus op de graat zitten, met het eene been rechts over een afgrond van duizend voet,'t andere been links over de diepte van drie duizend, waar ik beneden de herberg en den Engelschman met zijn verrekijker zag. Nu gleed ik voort. Maar reeds na de eerste drie minuten was mijn lederen broek in stukken. Nu moest ik op handen en voeten voorwaarts krui pen en als er een brok uit den ouden, brossen steen brak, telkens op den buik gaan liggen. Op eenmaal kom ik aan een plek, waar me de noegdoening te verzoeken voor de beleedi ging Servie aangedaan door het vermoorden van den consul te Prischtina. Het besluit der Porte, om de Macedoni sche bisschoppen te erkennen, in verband met het verzoek der Bulgaarsche regeering, is genomen in een buitengewonen minister raad in de Ildiz-Kiosk gehouden, nadat overleg gepleegd was met de gezanten van Duitschland, Oostenrijk, Engeland en Italië. Het was bekend, dat Rusland sterk tegen deze concessie was. Daar de waardigheids teekenen door den minister van eeredienst zullen worden ter hand gesteld aan den Bul- gaarschen exarch, om uit naam zijner regee ring de nieuwbenoemden daarmede te be- kleeden, omvat het besluit der Porte de of- ficieuse erkenning der tegenwoordige Bul gaarsche regeering. The Times verneemt uit Buenos-Ayres dat de voornaamsten der ouder verdenking yan deeelneming aan samenzwering in hechtenis genomenen weder op vrije voeten ge steld zullen worden. De regeering is overtuigd dat de vrede gehandhaafd zal blijven. Een gedeelte van het garnizoen der hoofdstad vertrekt naar het binnenland. Volgens eene andere dépêche uit Buenos- Ayres bevestigen de uit Chili ontvangen be richten dat te Valparaiso vele magazijnen en winkels door de bevolking geplunderd zijn. Er zijn troepen aangekomen uit Santiago. De toestand is verbeterd. Het beruchte wetsvoorstel van Mac. Kin- ley, dat thans door de volksvertegenwoordi ging der Vereenigde staten in behandeling is genomenen waarvan reeds herhaaldelijk sprake was, bevat een aantal belemmerende bepalingen omtrent den invoer van buiten- landsche goederen. Er wordt o. a. bepaald, dat bij den invoer een uitvoerige factuur moet worden overgelegd met een omschrij ving in bijzonderheden van de artikelen en hel geld, waarin de betaling geschiedt is. De factuur moet bij het inschepen der goederen haren ten berge rijzen, want terwijl ik zoo voort- kruip, begint de geheele graat te waggelen en zie ik onder mij een groot gat, zoo bi'eea als een koetspoort, waaróver de steenen graat als een smalle brug loopt en kraakt en wankelt. In hetzelfde oogenblik hoor ik vlak boven me een schel gefluit en zie een ouden gemsbok staan, die een poot in zijn bek steekt en nogeens hai'dop fluit, dat de gemzen zullen aankomen; daarop kijkt hij mij heel minachtend aan en blaat op vreeselijke wijze. Blaat? riep Reis-Schultze verwonderd. Bla ten dan de gerasbokken Alle bokken blaten, hernam de jager bedaard en ging voort. De bok stampte dus met zijn poot en blaatte vreeselijk. Ik wist reeds wat dit beteekenen moest en ging dadelijk op mijn buik liggen, want het beest zette de horens vooruit en galoppeerde op mij toe, terwijl achter.hem de geheele gemzenkudde aankwam, want de slira- mers merkten, dat ik ze in den zak had, en wil der. tegen eiken prijs over de graat. Nu ging de wilde jacht over mijn rug heen, dat mij hooren en zien verging. Ik haalde mijn buks wel te voor schijn om de dieren tenminste een schot achterna te zenden, maar een van de dieren loopt met zijn horens tusschen de riemen door en neemt waar achtig mijn geweer mee, terwijl de steenen brug beneden me waggelt en eindelijk ineenstort, toen juist de laatste gems weg was. In mijn wanhoop doe ik nog een sprong en krijg gelukkig de vaste steenen beet, toen achter mij de geheele boel in eenstort, en ik boven op den steilen wandhoek zit. De terugweg over de graat was mij geheel afgesneden, want het wa9 onmogelijk om over 't gat te komen. Ik rust wat uit en overleg bij mij zei ven, lioe ik van den rotswand naar beneden zal komen. De eenige mogelijkheid bestaat aan de zuidzijde, waar ae rots niet zoo loodrecht, zoo glad als een muur ongeveer duizend voet naar beneden liep. Hier bemerkte ik eenige scheuren en kleine naden, die misschien tot steunpunt konden dienen, dan kwam er een uitstek, waarop zich een arends nest bevond, om 't welk de arenden schreeuwend rondvlogen, daar zij mij bespeurden. Ik beproefde naar beneden te scharrelen. Doch 't was onmogelijk, want ik kon geen rust punt bereiken en moest weer op den rand; gaan vertoond worden aan den consul of den con- sulairen agent der Vereenigde Staten in het district, waar de goederen gefabriceerd of ge kocht zijn. Dan moet aan de keerzijde van de factuur eene bevestiging van de juistheid der opgaven geschreven worden, te teekenen door den kooper, den fabrikant, den eigenaar of hun vertegenwoordiger. Als de factuur niet overgelegd kan worden wordt een schriftelijk en onder eede bevestigde verkla ring daarvan geeischt, met al de noodige op gaven omtrent de herkomst en den prijs der goederen. En na al deze en meerdere for maliteiten zal nog de Amerikaansche douane vrijheid hebben die verklaringen niet aan te nemen. Op verzuim en moedwillig valsche opgaven zijn strenge straffen gesteld. Er is echter veel kans op verwerping van deze wet, welke al reeds de »verbodswet» ge doopt werd en in het buitenland groote ont stemming heeft gewekt. De regeering is er bepaald tegen. Het proces der Russische nihilisten komt den 1 Augustus voor het hof van appel. Volgens het rapport op de begrooting van oorlog zal het effectief van het Fransche leger in 1891 10.000 man sterker zijn dan dit jaar. Toen een kruiser onder commandement van kapitein Fourier zich ter reede van Hyères bevond, sprongen vier pijpen der machine uit elkander. Vier stokers werden zwaar gewond. Het schip is onmiddellijk naar de haven van Toulon teruggestoomd. Het korvet „Desaix," dat eveneens naar Hyères was gestoomd, moest ook terugkeeren, wijl het een lek bekwam. De minister van marine is naar Cherbourg vertrokken om het manoeuvre-eskader te in zitten, doch kon amper weer naar boven komen, omdat ik aan de rots vastzat. Toen ik naar de oorzaak zag, bevond ik, dat de pekfakkel, die uit mijn zak kwam kijken, aan de steenen kleefde, die door de zon gloeiend heet waren. Daar kwam me eene gedachte te mijner redding bij mij op. Ik had reeds willen beproe ven, om mijne voetzolen en handen open te snij den, om me met mijp bloed aan de rotsen te kleven, gelijk Schiller' dat ook aanvoert; maar ik dacht bij mij zclven Halt! pek kleeft in elk geval beter dan bloed, en ik ging dadelijk aan 't werk. Mijne schoenen trok ik uit en wierp ze be neden in 't dal, daarop smeerde ik mijne handen en voetzolen met pek in, 't achterdeel van de broek ook en nu begon ik, aan den heeten rots wand klevende, op oen rug naar beneden te glij den, wat op zoodanige wijze gebeurde, dat ik eerst mijne voeten zoo ver mogelijk naar beneden uit strekte, en daarmee op de rots sloeg, tot ze vastkleefden, dan schoof ik mijn rug zooveel mo gelijk naar mijn voet, kleefde mijn broek vast, sloeg mijne handen nog lager en rukte dan de voeten los, om ze weer lager te brengen en dan de geschiedenis weer van voren af aan te begin nen. 't Was een vreeselijke weg. Ik kwam me als een vlieg voor, die in de stroop gevallen is cn nu langs den wand naar omlaag kruiptik maakte ook een lange, zwarte pekstreep aan de rots, die heden ten dage nog te zien is, waarom ze hem den pekwand en mij Pechnazi noemen. Ik was zoo ver langs het uitstek naar bene den gekropen en ongeveer nog honderd voet boven 't arendsnesttoen ik bespeurde, dat 't pek los liet en niet meer wou kleven. Daarbij was de wand hier spiegelglad en vlogen de arenden mij om 't hoofd zoodat de wind, dien zij met de vleugels maakten, mij bijna wegblies. Ik kroop nog ongeveer vijftig voet naar be neden, m ar daar ging 't op eenmaal pijlsnel naar beneden, en krak! krak! daar zat ik in't adelaars nest omlaag, dat de takken mij om de ooren vlogen en de geheele boel schudde en waggelde; daarbij werd ik van alle kanten alleronlioudbaarst gepikt en gekrabbeld, alsof ik in een hoop visch- haken gevallen ware, want ik was terecht geko men op acht jonge arenden, die ik tot moes drukte. Terwijl me nu de jonge beesten van onderen krabbelden en beten, gaven de beide ouden mij

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 1