Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk, BINNENLAND. UITVOERINGEN. Üet voornemen bestaat de uitvoering van de door de beide kamers der staten-ge- neraal aangenomen spoorwegovereenkomsten, zoodra die de bekrachtiging van Z. M. den koning zullen hebben verkregen, op 15 Octo ber a. s. in werking te doen treden. Een geheimzinnig sterfgeval. specteeren en een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de ongelukken, die op de booten der marine hebben plaats gehad, waarvan wij hierboven melding maakten. Ook heeft hij bevolen dat te Toulon dien aangaande een onderzoek zal worden ingesteld. Uit Parijs wordt hel overlijden bericht van sir Richard Wallace, den rijken men- schenvriend, die vooral gedurende het beleg van Parijs veel van zich deed spreken door zijn milde gaven ten behoeve van gewonden en noodlijdenden. Hij gaf o. a. 31)0.000 fr. voor het inrichten van een ambulance voor het 13e legerkorps en 100,000 voor de onge- lukkigen, die gedurende het bombardement hunne woningen moesten verlaten. Later schonk hij aan de Fransche hoofdstad hon derd fonteinen. Het proces tot schadevergoeding( 100,000 fr.) tegen Porras, den onschuldig veroordeel den dwangarbeider, ingesteld door den zoon van het echtpaar" Pradies, voor welks moord hij gevonnisd werd, zal werkelijk den 30 dezer voor de rechtbank te Narbonne in behandeling komen. Hoe ongerijmd de eisch ook schijne, dat een man schadevergoeding betale wegens een misdaad, waaraan hij on schuldig is erkend het rechterlijk vonnis dat hem schuldig verklaarde, is eenmaal ge veld, en daarop grondt nu de zoon van de vermoorden zijn eisch. Pradies heelt ook bij deurwaarders-exploit van de redactie van de Figaro de gelden opgeëischt, welke daar voor Borras waren ingekomen, maar dit was geregeld papier verspild, want die gelden waren terstond aan den ontslagen veroordeelde overhandigd. De advocaat Mareou, die zoo volhardend medewerkte tot invrijheidstelling van Borras, heelt zijn verdediging op zich genomen, te zamen met mr. Viven, die Borras verdedigde voor het hof van assizen. Dinsdag zijn in de provincie Valencia 18 choleragevallen voorgekomen, waarvan 6 met doodelijken afloop. Te Valles is een botsing ontstaan tus- schen werkstakers en gendarmes, welke l?.at- sten zich genoodzaakt zagen voor de bedrei gingen der werkstakers te wijken en een fabriek zonder verdediging te laten. Al de vensters van die fabriek werden daarop verbrijzeld. De gendarmes maakten een charge met de bajonet. De Daily Chronicle bevat een petitie aan de koningin, die zij meent, dat allen zullen onderteekenen, die het onrechtvaardige inzien van het vonnis, waarbij zes man van het 2de bataljon grenadiers veroordeeld zijn, alleen omdat zij de oudsten zijn en thans met den geringsten gauwdief worden gelijk gesteld. Verscheidene officieren, die het besie op de hoogte zijn met de redenen, die tot de muiterij hebben geleid, zijn de laatste dagen op Windsor Castle ontboden, om de koningin van een en ander op de hoogte te brengen, die voor zichzelf overtuigd is, dat geheime redenen aan de dienstweigering ten grondslag liggen, naar welke redenen zij dan ook voor nemens is een grondig onderzoek te doen instellen. Er worden pogingen aangewend een com missie te vormen tot net inzamelen van gelden voor de postbeambten, die ontslagen zijn, alsmede tot het verschaffen van werk aan hen, die niet meer bij de post-administratie terug genomen worden. Deze commissie zal oorvijgen met hun vleugels en trokken mij met den snavel de haren uit. 't VVas om wanhopend te worden. Ik haalde een takkebos uit het nest en sloeg om mij in 't rond, dat de vederen naar alle kanten vlogen, maar 't hielp niet. Eindelijk greep ik hen en pakte eiken arend bij een poot, waarop er een vechtpartij plaats greep, zooals er nog geen geweest is. Ik liet echter niet los en hield eerst terdege vast, toen het oude nest door het heen- en weerscharrelen uit elkaar ging en 't geheele boeltje naar beneden rolde. Als ik die oude vogels niet bij hun pooten gepakt had, dan had ik den hals gebroken. Nu daalde ik echter allengs ongeveer twee duizend voet langs den schuinen wand, want de beide arenden dienden mij tot valscherm. Ik kwam weibehouden bene den aan en vond daar een houthakker, die mij reeds lang in het oog had en mij toeriep, dat ik de arenden zoo lang zou vasthouden, tot hij ze kon doodslaan. Maar ik wou ze levend hebben, liet een lang touw dat ik om 't lichaam droeg, losmaken, eiken adelaar eèn eind om de poot binden en had nu de dieren aan 't lijntje vast, zooals de jongens een vlieger aan een eind garen. Nu liet ik den houthakker het touw een weinig vasthouden en zocht mijne schoenen, die ik aantrok. Ik hield nu iuist hef touw met de arenden weer in de hand en werd door de on deugden heen en weer gesleurd, terwijl ik bij mij zeiven overlei, wat ik er mee doen zou, toen de Engelschman kwam aanrennen, die de geheele jacht door zijn verrekijker had gevolgd. Hij schreeuwde, dat ik hem zijn gela terug moest geven, want ik lr*d mij de twintig gemzen, die wij door den kijker telden, onmiddellijk laten be talen. 't Geld was al lang gevlogen. Ik liet hem dus even het touw vasthouden, terwijl ik deed alsof ik mijn gordel wilde opendoen en hem be talen; zoodra hij echter door de arenden heen en weer gesleurd werd, maakte ik me uit de voeten en riep hem toe, dat hij zijne goede vrienden nu maar op arenden moest onthalen. Of hij 't gedaan heeft, weet ik niet, want ik liep wat ik kon, om uit die streek weg te komen en heb me hier gevestigd, wa.r geen gemzen zijn. Ja, de gemzen, de gemzen! Bij deze woorden keek de jager in de ledige geheel onafhankelijk zijn van de vereeniging van postbeambten, ofschoon zij wel bijgestaan zal worden door een sub-commissie, bestaande uitsluitend uit postbeambten. Met de post - auteriteiten is men in onderhandeling om een onderhoud, hetgeen is toegestaan, mits zich geen personen aanmelden, die bij de jongste werkstaking zijn ontslagen. Aan de ontslagen beambten is de laatste week 4 en 6 shilling per man uitbetaald, maar de con tributies van de leden der Union, die nog aan 't werk zijn, hebben opgehouden. Tusschen de firma Allan Brothers en haar dokwerkers zijn geschillen gerezen over het lossen van haar stoomboot „Brazilian," van Montreal in de Thames haven aange komen en met vee en kaas geladen, waarbij niet-unionisten waren gebruikt, die 271/3«ent per uur hadden verdiend, wat niet in over eenstemming is met de regelen der Doek Union. Op eene in der haast Woensdagavond be legde vergadering werd besloten, da 1de booten dier firma geboycot zullen worden, zoolang er nog niet unionisten op werkzaam zijn. Ook de booten der firma's Wilson en Hill worden door dit besluit getroffen, daar de drie firma's voor gezamenlijke rekening wer ken. Indien het verschil niet spoedig wordt bijgelegd, zullen de gevolgen ernstig zijn, daar de Canadeesche handel thans in vollen gang is en tot half October aanhoudt. De voorbereidende werkzaamheden voor den kolonialen raad worden zóó ij ve;ig voort gezet, dat men verwachten kan, dat het lichaam reeds met den herfst geconstitueerd zal worden. Naar de Allg. Ztg. meldt, zullen enkele punten in secties besproken worden, die daarvoor gevormd zullen worden, en waarin vooral practische handelsmannen zitting zullen nemen, iets wat waarlijk wel te wenschen is, daar in de afdeeling koloniën van het ministerie van buitenlandsche Zeiken het bureaucratische element reeds meer dan voldoende vertegen woordigd is, en er gebrek is aan zaakkundige, ervaren mannen. Keizer Wilhelm zal den 2en Augustus - naar gemeld wordt te Ostende aan komen en den 3en vandaar vertrekken. Het congres van Duitsche havenwerkers, waarvan de samenkomst te Hamburg werd voorbereid voor het begin van Augustus, is door de politie verboden. Woensdag hebben de manoeuvres van de marine bij Maddalena een aanvang genomen en Zondag reeds zullen zij geëindigd zijn. De onafgebroken aanwezigheid van koning Humbert in de hoofdstad des rijks trekt steeds meer de aandacht. Voor zoover bekend is, zijn de gemeen teraadsverkiezingen gunstig voor de radicalen uitgevallen. In Oostenrijk heerschte in de laatste dagen groote warmte, waardoor vele sterfgevallen veroorzaakt werden. In liet kamp van het Zuider-leger steeg het sterftecijfer 30 percent en dagelijks kwamen gevallen van zonnesteek voor. De thermometer wees in het middaguur gemiddeld 105 a 110° F. in de schaduw aan. In sommige zuidelijke districten is de te veld staande tarwe geheel verschroeid door de zon. In een spoortrein van Weenen naar Krems is gedurende een hevigen storm een bowl, alsof hij daar gemzen in zocht, daar echter noch deze, noch punch er in te zien waren (want de verhaler had er drie vierden van uitgedron ken) zag hij treurig den kring in't rond, schudde weemoedig 't hoofd en mompelde, terwij hij de deur uit waggelde: De gemzen, de gemzen! De Saksers zaten nog lang onder den indruk, dien 't gevaarlijke avontuur van den ouden jager op hen gemaakt had. Een Leipziger zei eindelijk met een diepe zucht 't Is toch een drommels halsbrekend vak, zoo'n gemzenjager I Neen, dan hebben de jagers bij ons het toch gemakkelijker. En dorst wekt de gemzenjacht ook op, zei Reis-Schulze, in de ledige bowl ziende. De ja ger heeft de geheele bowl alleen uitgedronken! Waar moet hij nu in den avond heen Hé, kellner De kellner kwam en hem werd gevraagd, waar de jager woonde. Wat voor een jager? vroeg hij verwonderd. Wel, de oude gemzenjager, die hier bij ons zat, zei Reis-Schulze. Die? vroeg de kellner luid lachend. Die heeft van zijn leven geen geweer in de hand ge had. Dat is een oude, dronken schoenlapper uit Beieren, die beneden woont, en den vreemden altijd leugens op de mouw spelt, 't Is Pechnazi. Wat? riepen de Leipzige s boos, is dat geen gemzenjager? Hij heeft van zijn leven geen gems gezien, want hier ziin er geen; en verder is hij nooit geweest, verklaarde de kellner lachend. De Saksers gingen zonder spreken naar bed. De een mompelde nog voor 't inslapen:Zoo'n ellendige leugenaareen schoenlapper op punch onthaald I Den volgenden dag gingen ze den berg af. Bij eene kromming van den weg stond plotseling Pechnazi voor hen. Hij wou jui t weer naar 't hotel, om andere slachtoffers te zoeken. Jou infame leugenaar! Ga je misschien weer op de gemzenjacht? riep hem een Leipziger nij dig toe. Ach de gemzende gemzenmompelde Peehnazi en verdween achter een uitstekend rots blok. portier opengewaaid, waardoor een knaap die er tegen geleund stond, uit den waggon viel. Zijn vader sprong hem na, en toen de ontstelde medereizigers door noodseinen den trein lieten stilhouden, vond men beiden gelukkig ongedeerd. WAALWIJK. Zondag 27 dezer, 's middags 12 ure, zal door de harmonie l'Espérance op de harmo niezaal worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. VOLKSMATINÉE, Door de Zangvereeniging „Cecilia" van Waalwijk en Bezooien op Zondag 27 Juli 's voormiddags 12 ure, op de zaal Looiersbeurs bij den heer Van Kregten. PROGRAMMA AD LIBITUM. WAALWIJK, 26 Juli 1890. De minister van waterstaat heeft aan den directeur-generaal der maatschappij tot ex ploitatie van staatsspoorwegen doen weten dat het spoorweggedeelte Vlijmen—'s Bosch op 1 October a. s. voltooid zal zijn en alzoo in exploitatie kan worden genomen. X-^Ten behoeve van de uitvoering van de werken voor de uitbreiding van het station 's Hertogenboschin verband met de vol tooiing van den spoorweg van Zwaluwe naar 's Hertogenbosch en voor de aansluiting daar van aan den spoorweg van Utrecht naar Box tel, enz., zullen ten algemeenen nutte en ten name van den staatter uitvoering van de wet van 15 April 1890, worden onteigend de eigendommen indegemeenten Cromvoort, Vucht en 's Hertogenbosch, aangeduid in de St.-Ct. no. 171. In de vergadering van den geneeskun digen raad voor Noord Brabant en Limburg is met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen „De geneeskundige raad, enz. is van oor deel, dat de aanneming van art. 17 der ge wijzigde wet op de vaccinatie tot nadeel van de volksgezondheid zal strekken." /V Ten behoeve der verlenging van de uitmbnding der rivier de Maas naar den Amer zal voor het maken van wegen en ka nalen, tot herstel van gemeenschap en afwa tering der doorsneden landen enz eene groo tere oppervlakte moeten worden ingenomen, dan bij kon. besluit van 8 Juli 1886 werd aangewezen. Dientengevolge is een koninkl. besluit noo- dig tot aanwijzing der alsnog te onteigenen perceelen. In verband hiermede is door gedep. staten eene commissie uit hun college benoemd, die zich in de gemeente Heesbeen c.a., Dronge- len c. a. en Bezooien zal hebben te vervoe gen, om de bezwaren van belanghebbenden tegen die onteigening aan te hooren. Bij het examen voor de hoofdakte te Breda is o. a. geslaagd de heer J. H. Jansen, te 's Grevelduinkapelle. Met ingang van I September 1890 is benoemd tot leeraar aan de R. PI. B. S. te Zwolle, de heer J. G. Talen, leeraar aan de gemeentelijke hoogere burgerschool te Goes. Tot gemeente-secretaris van 's Herto genbosch is benoemd de heer T. Pels, com mies ter prov. griffie aldaar, met 11 stemmen. De heer Mr. H. Sassen verkreeg 6 stemmen. Te Mierloo (N. Br.) bestond onder het gemeentebestuur verschil /an opvatting over de lezing van art. 3 no. 9 der wet van 9 Mei 1890, in zake de verbodsbepalingen te gen het dragen van wapenen. De burge meester wendde zich daarom schriftelijk tot den minister van justitie, van wien hij het volgende antwoord ontving. „In antwoord op uw schrijven vanno. 43, heb ik de eer u als mijn zienswijze mede te deelendat een burgemeester, hulpofficier van justitie, ook al is hij als zoodanig in functie, niet behoort tot hen, die tengevolge de wet van 9 Mei (Stbl. no. 81) bevoegd zijn tot het dragen van wapenen en dat ge noemde ambtenaar daartoe noodig heeft de machtiging, bedoeld bij art. 3 no 9 van ge noemde wet." Met de verplaatsing der boterfabrieken van de firma Simon Van den Berg, te Osch. naar Feijenoord, zal de verhuizing van onge veer 100 personen gepaard gaan, namelijk van het personeel, dat aan die fabriek ver bonden is, met de gezinnen. Hoe langer zoo meer zal dus te Feijenoord de behoefte aan goede werkmanswoningen zich doen gevoelen. Dezer dagen is te Amsterdam bericht ontvangen, dat te Nice is overleden de per- soon, die verleden jaar de Amsterdamsche bank met een valschen wissel voor 25000 oplichtte. Hij hield daar geruimen tijd onder een valschen naam verblijf. Uit zijne papieren bleek wie hij was. Donderdagnannddag om half vijf uren ontstond te Sprang brand in de landbouwers- I woning van A. de Bie, bewoond door hem- zelven en door de wed. J. van Loven, welke brand zoo schielijk toenam dat van eerstge noemde niets en *an de weduwe slechts weinig is kunnen worden gered. Met zeer veel in spanning zijn door de brandweer de nabij gelegen met riet bedekte woningen van H. Leenen en A. Brouwers alsmede die van A. W. van Os kunnen worden behouden. Men verneemt dat bij A. de Bie weinig en bij de weduwe J. van Loven niets was verzekerd. Uit Eindhoven wordt gemeld: Bij nader onderzoek werd door de genees- heeren, die het lijk van den, onder vreemde verschijnselen, overleden oud Indischen mi litair hebben geschouwd en geopend, ver klaard, dat de man aan verstikking is gestor ven door het overmatig gebruik van sterken drank. De gearresteerden zijn onmiddellijk op vrije voeten gesteld. Boxtel was Zaterdag in rep en roer. Zekere B., die in den laatsten tijd aan ver standsverbijstering leed, kreeg een aanval van razernij. De man was zoo woedend, dat de grootste onheilen te duchten waren; het schuim stond hem op den mond, terwijl hij afschuwe lijk brulde. Zijne dienstbode schoot er bijna het leven bij in; de ongelukkige wilde haar in den put werpen; hij had haar eerst met petroleum begoten. Gelukkig kon de ver schrikte meid zich nog losrukken Daarna heeft de man zijn geheelen inboedel vernield; de schade moet meer dan 1000 beloopen. Met heel veel moeite slaagden marechaus- sées en burgers er in, zich meester te maken van den woesten man, die met touwen stevig werd vastgebonden en daarna per rijtuig naar Voorburg vervoerd. - Voor 2 dubbeltjes electriciteit asjeblieft! Bij een apotheker te Breda kwam Zondag een buitenman. Hij had in de Looiers-Cou rant gelezen, welke hij trouwens in zijn zak had, dat men tegenwoordig met electriciteit looit, en verzocht daarom den apotheker hem voor 20 cents electriciteit te geven. Dat de apotheker moeite had om niet in een schaterlach uit te barsten, laat zich denken! Door trein 5 der H. IJ. S. M. is Woens dag bij kilometerraai 71 tusschen Delft en Schiedam overreden en onmiddellijk gedood zekere J. S., uit Delft, die over den overweg naar zijn land ging. De ongelukkige leed aan doofheid; hij was in gezelschap van zijn zoon. Cape lie, 25 Juli. Onder degenen, die gis teren de acte van hoofdonderwijzer te Breda verwierven, behoort o. a. de heer J. H. Jan sen onderwijzer aan de school in de Nieuwstraat. Door de aanhoudende regens begint zich in deze gemeente de aardappelziekte in 't loof te vertoonen. Bij eene wandeling door de aardappelakkers wordt men onaangenaam aangedaan door den sterken geur, die uit het loof opstijgt. Waspik. 25 Juli. Bij de alhier gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad heeft geen der candidaten de meerderheid verkregen. Er moet herstemd worden tus schen de heeren C. Gijsman en M. C. J. van Son. Loonopzaiid, 24 Juli. Geruimen tijd maakte Reintje de omstreken onveiligmenig kip penhok werd geplunderd veel hazen en ko nijnen moesten het met den dood bekoopen. Daarom werd er dan ook op het jachtge bied der jhr. Verheijen alhier eene kleine drijfjacht gehouden en het mocht den Nim rods gisterenmiddag gelukken een drietal te schietenwat een mooie buit mag heeten. (Onthullingen.) Na een langdurig voorloopig onderzoek, inzake het geheimzinnig sterfgeval in de Tessclschadestraat te Amsterdam, werd Zon dag, zooals wij reeds mededeelden, mejuf frouw Aafke Kuijpers, een dame die als zan geres een goeden naam in de kunstwereld verworven heeft, te Oosterbeek, juist toen zij uit de kerk was gekomen, in arrest ge nomen. Zij wordt verdacht de hand gehad te hebben in den dood van jonkvrouwe Wil- helmina Jacoba Smissaert, geboren 12 Juli 1856 te Oosterbeek, den 16en Juni jl. te Amsterdam overleden. Door haar dokter, den heer Foreman, was „slagader hreuk" als oorzaak van den dood opgegeven. De lijkschouwing. Donderdag den 3den Juli des morgens om half negen kwam op het kerkhof „Zoigvliet" aan den Amstel een kleine groep mannen bijeen. Z;j waren daar niet met het doel om een doode de laatste eer te bewijzen. Helaas neen Om te voldoen aan den eisch der ge rechtigheid stonden zij aan een groeve, om de rust eener doode te verstoren. Daar waren (volgens het te Amsterdam verschijnend Vlgd. Blad, waaraan wij deze bijzonderheden ontleenen) de doctoren Wal ler en Van Deventer, de scheikundige dr. Ankersmit, de officier van justitie, de griffier,' de rechtercommissaris, een inspecteur van politie en een veldwachter. Ook bevond zich in dit gezelschap dokter Foreman, die aan wezig was, omdat hij de afgestorvene be handeld had. De doode was nog zeer weinig veranderd, hetgeen voor een groot deel veroorzaakt is door het feit, dat freule Smissaert in de

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2