Spanje. Duitschland. Rusland. Oostenrijk. Amerika. Groot-Brittannie. Italië. BINNENLAND. £- 1 -■1 Inwoners van Waalwijk, die tot nog toe verzuimden hunne maten en gewichten te laten herijken, heb ben daartoe morgen noggelegen heid van lOVs tot 3 uur, in het lo kaal der botermijn. Bij de ontvangst van den keizer van Duitschland te Ostende, zullen de troepen van het garnizoen de honneurs bewijzen. De «Hohenzollern» zal wegens zijn groo- ten diepgang niet de haven binnenloopen, doch op de reede voor anker blijven liggen. De keizer wordt raet een rijk met vlaggen versierd postjacht afgehaald, en naar Ostende gebracht. Ter eere van den keizer geeft de koning 's avonds in het Casino een feest. Alle Duitschers, die in Belgie vertoeven, zul len dien dag naar Ostende komen, om den keizer hun hulde te brengen. Het laatste bedrijf van een geruchtmakend proces is thans te Madrid afgespeeld, met de terechtstelling van Higinia Balaguerde dienstbode, die wegens moord, op hare mees teres, (mevr. Varela in 1888 gepleegd), ter dood veroordeeld werd. Men zal zich de bijzonderheden van het proces nog wel herinneren. Aanvankelijk werd ook door het getuigenis van Higi nia de zoon der vermoorde als de schul dige aangewezen De jonkman onderging, toen de misdaad gepleegd werd, wegens een geringe overtreding gevangenisstraf, maar het bleek, dat hij at en toe van den directeur der gevangenis een „uitgangsdag" kreeg, en op den morgen van den moord was hij in vrijheid gezien. Higinia trok echter later hare beschuldigingen tegen den jongen Varela in en bekende, dat zij met een vriendin, Do lores Avila, den moord had gepleegd. Varela en de van medeplichtigheid verdachte gevan genisdirecteur Astray werden daarop vrijge sproken, maar Astray werd uit zijne betrek king ontslagen. Ten slotte werd Higinia ter dood en Dolores tot 18 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. De openbare meening hield zich ten einde toe overtuigd, dat er in deze zaak geknoeid was en dat Higinia en hare vriendin, zoo niet geheel onschuldig, toch niet de eenige schuldigen waren. Men verwachtte dan ook algemeen, dat het doodvonnis niet voltrokken zou worden, en toen de terechtstelling acht dagen te voren werd aangekondigd; kwam er een stroom van adressen om gratie voor de veroordeelde. De koningin regentes liet den minister Canovas weten, dat zij gaarne van haar recht tot gratie verleenen gebruik zou maken, als het eenigszins kon. Maar Ca novas achtte de terechtstelling noodzakelijk in het belang der openbare veiligheid en dreigde met zijn ontslag, als de regentes zijn raad niet opvolgde. Eu zoo is dan Higinia Balaguer op het binnenplein van de gevangenis de „Carcel Modelo, te Madrid, door beulshanden met een koord geworgd. Indien de Spaansche koningen en hunne opvolgers het plechtig gewaarborgde contract met Columbus waren nagekomen, dan zouden de erven Colon, wier hoofd ook nu nog den titel van hertog van Veragua voert eene waardigheid, welke den ontdekker van Ame rika later nog werd verleend thans on voorwaardelijk de rijkste lieden der wereld zijn. Gelijk bekend is, zijn er nog talrijke rechtstreeksche nakomelingen van deze fa milie in de mannelijke lijn voorhanden. Ze ven tienden van al het goud en zilver, dat jaarlijks op aarde gevonden wordt, komt uit de door Columbus ontdekte landen. De Spaansche groot-admiraal en zijne erven zou den sinds nagenoeg 400 jaren volgens hun contract behalve de tienden op alle in Amerika gewonnen edelgesteenten en paar- len, het hun toekomende aandeel in grond en bodem en de opbrengst daarvan eene jaarlijksche rente van gemiddeld 16,000,000 douro's of 38,400,000 gulden of een kapitaal som van 15 millarden gulden ontvangen hebben. Het lagerhuis heeft het wetsontwerp voor Helgoland goedgekeurd met 209 tegen 61 stemmen. De plechiige overgave van het eiland Hel goland aan Duitschland zal den 3en Augus tus in tegenwoordigheid van prins Hendrik broeder des keizers, plaats hebben. Graaf Moltke houdt zich bezig met het schrijven van van zijn „Mémoires". Daar de veldmaarschalk reeds als een begaafd schrijver bekend staat, verwacht men, dat dit werk zeer interessant zal zijn, vooral daar, waar beschrijvingen van generaals en andere gewichtige personen gegeven worden. De Italiaansche schutters, die den groo- ten schiedwedstrijd te Berlijn hebben bijge woond, zijn allesbehalve tevreden thuis ge komen. Niet alleen werd hun geen enkele prijs toegekend, maar bovendien spotten en kele Duitsche bladen met hen, als „macaroni- eters." De regeering van Elzas-Lotharingen heeft het land voor de Fransche jagers weder opengesteld, op voorwaarde, dat de houders van vergunningsbrieven niet tot het actieve of territoriale leger behooren. Uit het land van het protectionisme. „Die Leinenweber haben eine saubere Zunft", zegt het oude Duitsche lied, maar de tegenwoordige wevers in Duitschland hebben geen reden om den lof van hun beroep te zingen Het is in hun vak treurig gesteld, zooals blijkt uit een verzoekschriftdoor de wevers van het Uilengebergte (Silezië) tot den Duitschen keizer gericht. De wevers uit de hand kunnen al sinds jaren de concurrentie niet volhouden en de loonen zijn daardoor zeer schraal. Een we ver, die 14 uren daags werkt, verdient ge middeld slechts vijf Mark (f3) per week, en daarvan gaat dan nog 50 60 pf. af voor het op de spoelen winden van het ga ren. Dit werk wordt gewoonlijk verricht door kinderen, dikwijls reeds op vijfjarigen leeftijd, zeer tot nadeel van hunne ontwikkeling. De vrouwen weven ook, zooveel het huiswerk dit toelaat, en zij verdienen ongeveer 2.50 Mark (fl.50) per week. De fabrikanten voor wie zij werken, kunnen de arme wevers geen hooger loon betalen of hen voortdurend laten werken, want door de concurrentie der stoomfabrieken vindt huune waar slechts weinig afnemers. De wevers roepen daarom 's keizers hulp in tot verbetering van hun lot. Vooral ook wijzen zij er op, dat door de treurige om standigheden de ouders gedwongen zijn, hun ne kinderen weder in de handweverij op te leiden, in plaats van hun gelegenheid te ge ven tot het leeren van een voordeeliger vak. De wolvendie zich in Rusland ophou den worden, volgens ambtelijke mededeelin- gen, op 170.000 stuks geschat. De schade, door de landelijke bevolking aan gerootdde schapen en varkens geleden, is zóo aanzien lijk, dat het zelfs bezwaarlijk is die te bepa len. Verlfden jaar zijn in eene provincie, namelijk Wologda, 49,000 wolven gedood; in Kasan werden er 31,000 geschoten en voor elk dier werd eene premie van tien roebels betaald. Volgens statistieke opgaven zijn daar ook verleden jaar 208 personen ver scheurd. Het stoomschip »Egypt«. dat op de terug reis uit Amerika in volle zee verbrandde had 640 runderen aan boord, welke dieren levend gebraden werden of omkwamen in zee, waar zij, ronddrijvende, geen gering ge vaar opleverden voor de booten. Vijf uren lang heeft de bemanning (95 koppen) beproefd den brand te blusschen maar de vlammen verspreidden zich steeds meer en eindelijk waren de mannen genoodzaakt het schip te verlaten. Zij werden toen eerst aan boord genomen door het Nederlandsche schip» Gus- taaf Oskar" maar dit was niet ingericht om zooveel mannen meer te bergen. Zij gingen daarom weldra over aan boord van het stoom schip Manhattan, dat hen behouden te Dover aan land heeft gebracht. Uit Buenos-Ayres wordt van 29 dezer het volgende aan de Times gemeld. De Zondag en Maandag zijn grootendeels ge bruikt voor mislukte onderhandelingen tus- schen de regeeringspartij en de opstandelin gen. Naar het schijnt werden die onderhan delingen door de regeeringspartij slechts ge rekt om den president Celman tijd te geven met hulptroepen uit de provinciën terug te keeren, en om zich rondom de regeerings- gebouwen te kunnen verschansen. Aanvan kelijk schenen de onderhandelingen te zullen slagen, omdat de aanvoerders der opstande lingen, die onderling verdeeld heetten te zijn, geneigd schenen geen andere voorwaarden te stellen dan deze eene, dat Celman zou af treden als president. Deze wilde echter daar van niets weten, en eischte dat de opstan delingen zich onvoorwaardelijk zouden on derwerpen. De onderhandelingen werden dien tengevolge Maandag middag afgebroken en de straatgevechten hervat. De regeeringstroepen tastten andermaal de stelling der muiters aan, doch werden met bloedige verliezen teruggeslagen. Door de bevelhebbers van de Amerikaan- sche, Engelsche en Spaansche oorlogschepen, die naar Buenos - Ayres gezonden zijn, is geprotesteerd tegen de beschieting van die stad door de schepen van de Argentijnsche marine. De opstandelingen maakten zich meester van twintig sleepbooten, die zij be manden en wapenden. De nieuwe dokken van Southampton zijn thans plechtig in gebruik genomen. De ko ningin, die er voor uit Osborne was overge komen, woonde de plechtigheid bij. De stad was in feestdosch gehuld. Tal van redevoe ringen werden gehouden. De belangrijkste was die van lord Knutsford. De minister van koloniën bracht het anglo-duitsche verdrag in herinnering, dat den handel weder met nieuw leven zal bezielen. Ten slotte sprak hij den wensch uit, dat binnenkort een ge lijk verdrag met Portugal zal worden ge sloten. De meeting die Zaterdag te New-Castle gehouden zou worden door leden der zeelie- denvereeniging en afgevaardigden van ree- derijen, heeft geen doorgang gehad. De Deensche zeelieden verklaarden zich tevre den met hun positie en beweerden dat er in Denemarken van geen werkstaking sprake is. Uit vrees voor eventueele werkstakingen had men voor de Engelsche stoomschepen reeds vreemde zeelieden tegen lager loon aange nomen. Het grootste deel der machinisten, sto kers en beambten der stoomschepen der Lon- den-Chatam-Dover spoorwegmaatschappij, die in het Kanaal dienst doen, staakten Zaterdag op het oogenblik dat men naar Calais zou vertrekken, het werk. De stokers en machi nisten verlieten het schip. De eisch der werk stakers was loonsverhooging. De te Jassy verschijnende Roumania bevat een bericht, waarvan ongetwijfeld notitie ge nomen zal worden, namelijk dat er een aan zienlijke beweging van Russische troepen naar de grens plaats heeftde concentratie ge schiedt voornamelijk op de lijn Kowno Duenaburg. De verwijdering van alle Servische studen ten van de universiteit te Graz, ongeveer vijftig in getal, is elk oogenblik te wachten. Zij hebben zich thans krachtig aaneengeslo ten. Het ministerie heeit een streng onder zoek bevolen. Er is door Servië een nieuwe nota aan de regeering overhandigd wegens het terug zenden aan de Hongaarsche grens van een transport Servische varkens met een Servisch certificaat van oorsprong, onder de bewering dat de varkens uit Rumenie kwamen. Professor Pasquale Fiore van de universi teit te Napels geeft het volgende overzicht van de kosten, die de Europeesche groote mogendheden zich jaarlijks voor de legers getroosten Rusland 899,000 man 961.000.000 fr. Frankrijk 537.000 942.000.000 Duitschland 508.000 537.000.000 Oostenrijk 303.000 407.000.000 Italië 254.000 415.000.000 Engeland 282.000 762.000.000 Men duizelt van deze sommen, doch gruwt bij de gedachten, dat deze kostbare legers beoogen, elkander zoo mogelijk te vernieti gen wel had Bismarck indertijd gelijk te beweren, dat de oorlog in 1871 slechts een parademarsch was, vergeleken bij wat de toe komst voor oorlogen brengen zou. Italië bevindt zich niet wel bij de handels- taktiek, die tegen Frankrijk gericht is. Het blijkt, dat in Juni de invoeren bleven bene den het bedrag in het voorgaande jaar in die maand geëxporteerd en wel 12 millioen francs. De uitvoer aan wijn en zijde, de voornaamste producten, was over 1890 res pectievelijk 32 en 31 millioen minder. De vrees bestaat, dat de Italiaansche wijnhandel zijn vroeger standpunt niet meer zal bereiken, ook onder mildere bepalingen, daar de wijn producenten in Frankrijk zich blijkbaar elders van goede landwijnen voorzien. Uit Midden-Amerika weinig nieuws. De president van Guatemala heeft zich bij de Fransche republiek laten verontschuldigen, dat hij den oorlog moest verklaren, daar de troepen van San Salvador de grenzen waren overschreden. Het staat nu voor Barrilas als president niet gunstig, daar hij zich sedert de geleden nederlaag moet verdedigen tegen de oproermakers in de hoofdstad en den vij and, die oprukt, en dit met een ontevreden legerdat eenige maanden soldij te goed heeft. De verhouding der beide oorlogvoerende republieken is in getalsterkte van bewoners en legers als volgt Guatemale 1.500.000 inwoners en 12.500 man geregelde troepen, gesteund door eene militie groot 20.000; San Salvador 700.000 inwoners, 2000 geoefenden en 12.000 man als reserve. Men zou zich echter vergissen de waarde dezer legers gelijk te stellen met die van Europeesche staten van dezelfde sterkte. De bewapening laat veel te wenschen over en de inrichting is alles behalve naar de moderne eischen geregeld. genoegen te Herpt, zijn de prijzen behaald als volgt le prijs «Victoria» van Elshout, met 155 punten, de tweede door „Zomerlust" van Drunen, met 149 punten, de rozenprijs door „Eendracht maakt macht" van Baardwijk terwijl het eereteeken werd behaald door den schutter B. Schrijnen, lid van laatstgenoemd gezelschap, met 54 punten in 14 schoten. Het overige aantal opgenoemde punten werd in 10 pijlen behaald. Bij kon. besl. is goedgekeurd dat aan den burgemeester van Nieuwkuik, J. van der Aa, op verzoek eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. Bij kon. besluit is ingetrokken het kon. besluit, houdende benoeming met ingang van 1 Augustus 1890 van den directeur van het post- en telegraafkantoor te Sluis, J. A. Dorrenboom jr.in gelijke betrekking te Zierikzee. De miliciens der lichting 1886, behoo- rende bij de eerste divisie infanterie, zullen in Oct. voor dertien dagen onder de wapens komen, voor de oefening met de nieuwe ge weren en de beproeving van het ledergoed. Nu de spoorwegovereenkomsten door Z. M. den koning bekrachtigd zijn, zal spoedig worden overgegaan tot het organiseeren van de afdeeling Spoorwegen bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid. Daarbij zullen eenige ambtenaren worden aangesteld, die reeds eenigen tijd bij genoemd departe- werkzaam waren. Doe naar mijne woerden, niet naar mijn werken. In de Haagsche coöperatieve broodfabriek „De Volharding," in handen en onder het bestuur van socialisten, bestaat een normale arbeidsdag van 's morgens kwart vóór 5 uren, tot 's avonds 9 uren, te zamen 16 uren, zon der ploegen. Zooals bekend is, vragen de socialistische beginselen een normalen arbeidsdag van 8 uren. Te 's Hertogenbosch zijn een paar op lichters gevat, die zich te Helmond hadden schuldig gemaakt aan het verkoopen van waardelooze papieren, onder den naam van obligaties stad Brussel en stad Antwerpen. Zij werden te Roermond in verzekerde bewaring gebracht. Zaterdag werden aan het expeditie kantoor van de firma Gend Loos te Am sterdam, uit Duitschland ontvangen 250 kisten zilver, vertegenwoordigende een waarde van 1.000.000, geadresseerd aan een der voor naamste bankiershuizen te Amsterdam. Voor eenige dagen was iemand in een Zuid-Bevelandsche gemeente als naar gewoon te bezig met het fatsoeneeren van een linde boom in de dorpstraat door middel van eene sabel. Scheren met eene tuinschaar kon de man niet, wijl zijn 'dubbele ladder te kort was. Onder zijne bezigheid nadert een politie beambte, wacht tot de man naar beneden komt, om zijn ladder te verplaatsen en deelt hem mede, dat hij bekeurd is wegens over treding der wapenwet. WAALWIJK, 30 Juli 1890. Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen, heeft de heer 4. C. Zijlmans zijn voornemen te kennen gegeven om ontslag te nemen als lid van den gemeenteraad. Of dit plan reeds tot uitvoering is gekomen kunnen wij niet met zekerheid zeggen. Bij den Maandag gehouden scherpschut terswedstrijd uitgeschreven door de Veree- niging St. Jan, te Kaatsheuvel, is de 2e'" prijs behaald door „Midden zij ons doel,"* van Baardwijk, de 3e prijs door de „Mus- schengilde" alhier, het eerekruis door den schutter A. Mulders van "Midden zij ons doel," de 3e personeele prijs door den schutter F. Kuys van het „Musschengilde." Op het bondsconcours, verleden Zondag gegeven door de handboogschutterij „Ons Maandag ontlastte zich boven Oirschot een hevige onweersbui. Op het midden van het dorp sloeg de bliksem in eene woning, met het gevolg, dat eene oude vrouw, dicht bij het raam gezeten, werd getroffen. Zij gaf nog teekenen vau leven, doch was een oogenblik daarna overleden. Ook de geit op de stal was dood. Een begin van brand in het dak was spoedig gebluscht. Op de Utrechtsche kermis heeft een nog onbekend gebleven dader zich Zaterdag middag op slinksche wijze in het bezit weten te stellen van een horloge met ketting, toe- behoorende aan een photograaf, die met zijne tent op de Mariaplaats stond. Onder voor geven van zijn portret te willen laten maken, wist hij dezen namelijk te bewegen, hem voor eenige oogenblikken zijn horloge met ketting te leen en en maakte zich daarmede uit de voeten, op een oogenblik dat er eenige bezoekers kwamen en de photograaf zich met dezen onderhield. Toen de diefstal onfcdekt werd, was de dader reeds spoorloos verdwenen. Zondag morgen omstreeks 5 uur ont stond te Houtrijk-en-Polanen, door hooi- broeiing, een hevige brand in de schuur van de onlangs nieuw gebouwde landbouwers woning van en gedeeltelijk bewoond door C. E. Hoogland. Door spoedige hulp mocht men er in slagen de inboedels van dezen gedeeltelijk en van de beide medebewoners, waarvan slechts een was verzekerd, nagenoeg geheel in veiligheid te brengen. Het hooihuis met aangrenzende stallen brandde geheel uit, waardoor eene zeer aan zienlijke hoeveelheid hooi door het vuur werd verteerd. Kwaadwillige handen hebben gisteren op den tramspoorweg van de Holl. spoorweg maatschappij naar Scheveningen, aan het einde van de Hoefkade, steenen op de spoorstaven en tusschen de wissels gelegd. Gelukkig be merkte de machinist in tijds het gevaar waar aan de tram blootstond. De steenen zijn van de rails verwijderd. De politie is met het feit in kennis gesteld. Maandag namiddag vond eene schip- persdochter te Leeuwarden, die met eene praam door eene sloot nabij het Zuidvliet

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2