ELASTIEK Advertentiën. KAMGAREN Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Ingezonden stukken. Ongeregelde partijen SCHOENWERK Donderdag 7 Aug, JAARMARKT te WAALWIJK. UITVOERINGEN. worden tevens a contant gevraagd. waren,- en die zich met geweerschoten ver dedigden. Vier Belgische werklieden werden gewond, een zelfs ernstig. Twee arrestaties hadden plaats. Een gestreng onderzoek is ingesteld. In de mijn Pélissier heeft er een ontplof fing van gas plaats gehad. 165 personen waren er werkzaam. Donderdagmorgen had de begrafenis plaats der slachtoffers. De autoriteiten volgden den stoet. Tot heden zijn er 99 dooden opge haald, die herkend zijnde, plechtig werden ter aarde besteld. Een wordt er nog vermist. Het aantal zwaar gekwetsten bedraagt 42. Gevonden werd een lamp, die open was, en waardoor waarschijnlijk het mijngas is aangestoken. Eyraud, de moordenaar van den Parij- schen deurwaarder Gouffé, is Maandag in tegenwoordigheid gebracht van Garanger, den man, die Gabrielle Bompard naar Frankrijk bracht en haar overhaalde, zich in handen van het gerecht te stellen. Eyraud was woe dend, toen hij plotseling den man voor zich zag, aan wien hij zijn gevangenneming wijt. Hij viel hem bij de verklaringen telkens in de rede om te verklaren dat hij loog. Volgens Gaianger's verklaring heeft Eyrand ook hem willen vermoorden, op dezelfde wijs als Gouffé. Dat dit plan mislukte, is te danken aan Gabrielle, die hem waarschuwde. Uit Barcelona, Manresa en Sabadeli wordt gemeld, dat de toestand in geheel Catalonie zeer ernstig is. De regeering heeft naar ver schillende plaatsen militaire versterking ge zonden. Uit Bilbao wordt gemeld, dat in het district Somorostro maatregelen zijn genomen, uit vrees voor een nieuwe werkstaking der mijnwerkers. Te Barcelona hebben onder de werklieden ernstige ongeregeldheden plaats gehad, welke zulk een dreigend aanzien kregen, dat de politie de hulp der gendarmerie inriep. Aan de sommatie om uit een te gaan, werd dooi de onruststokers geen gehoor gegeven, zoodat de gendarmen verplicht waren een charge uit te voeren, waarbij verscheiden personen werden gewond. Tal van arrestatien werden door de poltie gedaan. Later op den avond kon de gendarmerie zich terugtrekken. Thans heerscht weder volkomen rust te Barcelona, hoewel onder de werklieden nog groote agitatie heerscht. Ook te Garcia en te Manresa is het verre van rustig, zoodat er versterkingen zijn heen gezonden. Er trok een stoet van 6000 werklieden zonder eenig incident door Malaga. De schrijn werkers, die te Cadix in grooten getale het werk hadden gestaakt, zijn thans weder aan den arbeid getrokken. De onderteekening van het Engelsch Fran- sche verdrag zal eerst binnen enkele dagen plaats hebben, daar men het over eenige punten nog niet eens is kunnen worden. Meu houdt het evenwel voor zeker, dat de enkele moeielijkheden spoedig uit den weg zullen worden geruimd. De twee Engelsche afge vaardigden in de commissie voor de vast stelling der grensscheidingen zijn reeds be noemd en wachten elk oogenblik hun officieele aanstelling. Een geheim Duitsch werver voor het Ne- derlandsch Oost-Indische leger een zooge raamde „zielverkooper" Veit Enders, uit Emmerik, is dezer dagen door de rechtbank te Duisburg veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. Uit Freiburg woidt gemeld, dat het dorp Broc, een plaats welke bekend is door de bedevaarten, welke de geloovigen er heen maken, een prooi der vlammen is geworden, tengevolge van een brand, die te middernacht in een bakkerij is uitgebroken. Vier vrouwen zijn bij deze ramp omgekomen. Met het oog op een nieuwe versterking der Alpen bevindt generaal Cialdini zich thans in het hotel Pasta, op den berg Gene- vosa, waarheen zich dezer dagen ook zijn collega, generaal Ricotti, begeven zal. Men spreekt van een militaire conferentie, welke op den top van den berg Genevosa gehouden zal worden. Aan het Como meer in de villa Alfieri vertoeven thans reeds verscheiden officieren uit het Duitsche, Oostenrijksche en Engelsche leger. Zij hebben reeds een tocht naar Lanzo d'Intelvi gemaakt, en heden gaan zij ook naar den berg Genevosa om de Italiaansche generaals te ontmoeten. Er zal aldaar een militaire conferentie gehouden worden, die twee dagen zal duren ter be spreking van bovengenoemd plan. Het ministerie zit in groote verlegenheid hoe zij de onkosten, door het Marokkaansche gezantschap gemaakt, betaald zal krijgen. Men had op een uitgaaf van 60.000 francs gerekend, maar alleen de eigenaar van het hotel, waar het gezantschap heeft gelogeerd heeft een rekening van 80.000 fr. ingeleverd De reis der Marokkanen zal de Italiaansche schatkist 500.000 francs kosten. Aan het poskantoor Waalwijk en de daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd ge durende maand Juli 1890 Ingelegd f3248,80; Teruggebetaald f2912,33. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1020. Zondag 3 dezer, des inidd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk-en Bezooien op de zaal Musis Sacrum." 1. Zondag op het Meer. Heinze. 2. Herzklopfen. Kremser. 4. Das Gebet der Erde. Zöllner. WAALWIJK, 2 Aug. 1890. Heden wappert de nationale driekleur van het gemeentehuis, ter eere van H. M. de koningin, die haar verjaardag viert. Z. M. heeft benoemd tot advocaat-gene raal bij het gerechtshof te 's Hertogenbosch, T* .9" Reitsma, thans officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Heerenveen; tot raadsheer in het gerechtshof te 's Her togenbosch, mr. H G. P. Kolfschoten, thans rechter in de arr.-rechtbank aldaar. Behalve als lid van den gemeenteraad heeft de heer A. C. Zijlmans ook ontslag genomen als lid van de kamer van koop handel van het bestuur van den Buiten polder en van het collegie van zetters. Het door Burgemeester en Wethouders opgemaakte ontwerp eener algemeene politie verordening voor onze gemeente is gereed en zal eerdaags aan den raad worden aan geboden. Naar wij vernemen zijn belangrijke mede- deelingen te wachten aangaande de schutsluis aan de haven. De staats-courant bevat de wet van den 22sten Juli 1890, houdende bekrachtiging van de overeenkomst met de Nederlandsche Rhijnspoorweg maatschappij, de maatschappij tot exploitatie van staatspoorwegen en de Hollandsche ijzeren spoorweg--maatschappij. Naar wij vernemen, is a:.n de heeren J. A. Kuijs, te 's Gravenhage en A. Hartog Azn. te Rotterdam, een nader uitstel verleend tot 1 Januari 1891, om te voldoen aan de voorwaardenwaaronder hun concessie is verleend voor deu aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van 's Hertogenbosch over Nieuwkuik en Drunen naar Heus- den, met zijtak naar Waalwijk. Het ver leende nader uitstel staat in verband met een aan de staten gedaan verzoek, om eene bijdrage in de kosten uit de prov. kas. De regeering heeft, aanvankelijk voor 1890, voor Noordbrabant f4700 beschik baar gesteld, tot verbetering van het inland- sche paardenras. De veehandel is in „de Langstraat" weder zeer levendig geworden. Terwijl de Belgische kooplieden vergeefs op zich laten wachten, worden deze thans vervangen door Hollanders, die de beste qualiteit voor f260 tot f300 koopen. Rijpe kalf- en versch ge kalfd hebbende koeien worden het meest ge zocht en naar Engeland verzonden. Ook de nuchtere kalveren doen weder van ƒ16 tot 20. De verpachting van de tienden onder Loon-op-Zand heeft ongeveer 700 minder opgebracht dan verleden jaar. Te 's Grevel- duin-Kapelle en Sprang is het verschil niet groot; enkele blokken brachten wat minder, andere wat meer op. De met ingang van 16 Juni jl. op het rijkstelegraafkantoor te Vlijmen ingevoerde uitbreiding van diensturen is op 1 Augustus buiten werking getreden. Het kantoor is op werkdagen weder open van 8 tot 12 uur voor- en van 2 tot 5 en 6 tot 7 uren na middags. (Staats-Ct.) Te Tilburg was sedert eenige dagen het gerucht verspreid, dat het algemeen ver zekeringsfonds voor werklieden zou ophouden te bestaan, omdat vele werklieden als lid hadden bedankt, tengevolge van de vermin derde uitkeeringssommen noodzakelijk ge worden door de belangrijke uitgaven tijdens het heerschen der griep. Thans heeft de directeur bekend gemaakt dat de uitkeeringen weder op de vroegere hoogte zijn gebracht, omdat door belangstellenden eene voldoende som voor zekerheid daarvan is gestort. Alle twijfel is dus hiermede opgeheven. Men verzoekt ons de aandacht te ves tigen op achterstaande advertentie van de onderlinge veeverzekerings maatschappij „de Hoeksche Waard" ge\ estigd te Oud-Beierland, waarin o. a. deskundigen en agenten ge vraagd worden. Directeur der maatschappij is de heer J. Bon, candicaat-notaris te Oud Beijerland. Commissarissen zijn de heeren P. A. Overwater, grondeigenaar, rentmees ter van de Gorzen en het land van Esch, dijkgraaf van den polder Het Hooiland en Heemraad van den polder het Oudeland onder Strijen te Strijen. J. A. Stoop, notaris te Strijen. F. E. Vaarzon Morelburgemeester en secretaris-penningmeester van den Mijlpolder te 's Gravendeel. J. de Jong, grondeigenaar, heemraad van den polder „het Westmaas Nieuwland" en secretaris-penningmeester van den „Bösschen- polder" te Mijns-Heerenland. De heer cl. R., gepensionneerd officier te Breda, die het voornemen heeft een vrij willig huzarenkorps op te richten, liep den hoed versierd met een roode pluim langs den weg, doch had tevens een degen aan gegordeen strafbaar feit, waartegen door een politieagent proces-verbaal werd opge maakt. Men meldt uit Moerdijk Woensdagnacht, om 1 uur ongeveer, werd eene roeiboot, waarin zich drie alhier tehuis- behoorende visschers bevonden, even beneden Willemstad aangevaren door een schokker uit Willemstad. De visschers, die sliepen, wer den zoodanig door schrik aangegrepen dat twee van hen over boord sprongen en ver dronken. De boot werd slechts weinig be schadigd en bleef drijvende, zoodat dan ook de derde, die in de boot was blijven zitten, gered werd. Een der drenkelingen laat eene weduwe na met zes kinderen. De aanvaring is waarschijnlijk hieraan te wijten, dat de roeiboot geen licht op had en dus niet van den schokker werd opgemerkt. Woensdag te ongeveer halfnegen uur heeft in de benedenwoning van een huis aan den Kloveniersburgwal te Amsterdam eene geweldige gasontploffing plaats gehad. De bewoner, de heer Vos, en andere personen hadden reeds den geheelen avond in de zij kamer en daaromheen eene sterke gaslucht waargenomen, en om de oorzaak er van na te gaan, had men de onvoorzichtigheid met een licht in nabijheid van het lek te komen, waar zich tusschen het plafond en den bodem der eerste verdieping klaarblijkelijk eene groote hoeveelheid gas had opeengehoopt. Het gevolg was, dat het gas ontplofte en de twee boven elkander liggende voorkamers werden verwoest. Een persoon bekwam vrij ernstige kwetsuren aan het hoofd en moest zich in het gasthuis laten verbinden. Raamsdenksveer, 30 Juli. Een ontzettend voorval bracht gisteren namiddag groote ont steltenis in deze gemeente teweeg. De vrouw van schipper R. was met hare twee kinderen, waarvan het eene een jaar, het andere zes weken telde bij een harer familieleden. Terwijl de moeder een oogenblik afwezig was, is de kinderwagen welke op het erf stond en waarin de kleine gezeten waren in een moddersloot geraakt, met het verschrikkelijk gevolg, dat de kleinen hierin zijn gestikt. Alle pogingen om de levensgeesten op te wekken, bleken vruchteloos. De wanhoop der zwaar beproefde ouders laat zich beter gevoelen dan beschrij ven; de deelneming in hun lot is algemeen. Omtrent de oorzaak van het ongeluk verkeert men geheel in het onzekere, daar niemand van het onheil getuige was. Men vermoedt dat de wagen door het woelen van een der kleinen, of wel dat hij door de wind in be weging gebracht is. Druiien1 Augustus. In deze gemeente, bestaande uit 2894 inwoners, zijn vanaf 1 Januari tot heden slechts 16 personen over leden, allen ongehuwden, waarvan een meisje van 36 jaren en den oudste der overigen 3 jaren. Capelle, I Aug. Heden morgen was er groote opschudding in 't naburige Vrijhoeven. Geen wonder waarlijk! Een meisje van an derhalf jaar was in eenen beerput geraakt en dood eruit opgehaald. WAALWIJK. Over de maand Juli. GEBOREN: Johannes Hendrikus, zoon van Petrus Berkelmans en Huiberdina Maas. Johanna Helena Maria, dochter van Herman us Hen drikus Jansen en Ardina Johanna van Delft. Antonius Johannes, zoon van Adrianus van Breugel en Elisabeth Helena Maria Verhulst. Petrus Antonius, zoon van Adrianus Kroot en Adriana Maria Snabel. Gerardus Arnoldus, zoon van Gerard us Arnoldus Dekkers en Godefrida van de Leur. Gerardus, zoon van Wilhelmus Groote en Maria Valentijn. Oornelis, zoon van Johannes Wilhelm en Petronella Tref fers. Nicolaas Hendrikus, zoun van Wil helmus Hendrikus van Wijk en Maria van Assen. Cornelia Petronella, dochter van Joannes van de Kamp en Maria Arnolda Wilhelmina van Arenaonck. Maria Jo anna, dochter van Joseph us Wilhelmus van der Lee en Johanna Anna van Heesbeen. HUWELIJKS-AANGIFTE: Cornelis Adrianus Hen drikus van der Gouw, 21 jaren en Adriana Lemmers, 22 jaren. GEHPWD: Joannes Gerardus Aben, 28 jaren met Lucia Gertruda Leijtens, 26jaren. Willem de Graaff, 26 jaren met Geertruij Adriana van der Stelt, 36 jaren. OVERLEDEN: Maria Burmanje54 jaren. Wilhelmus Jacobus van Ertrijk,8 maanden. Henricus Cornelis Josephus Maria YVitlox, 8 maanden. Levenloos aangegeven kind van Martinus_ Buitenkamp en Catharina van den Heuvel. Dirkje Rondel, 4 jaren. Levenloos aangegeven kind van Wilhelmus Adrianus Bergmans en Maria Anna Brou wers. DllUNLN. Over de maand Juli. GEBOREN: Francijna Johanna, dochter van Jo hannes van de Wiel en Antonia Catharina Eijkhout. Adrianus Gerardus, zoon van Lambertus Snijders en Johanna Maria van Drunen. Johanna Maria, dochter van Adrianus Robben en Catharina van Beurden. Marinus, zoon van Hendrikus Brok en Helena Koks. Johannes Cornelis, zoon van Johannes Evangelist IJpelaar en Jo hanna Maria van de Wiel. Petronella dochter van Franciscus Johannes Obbens en Wouterina van den Hoven. Laurentius Theodorus, zoon van Johannes van Drunen en Geerdina Maria Hendrika de Leijer. Johanna Petronella, dochter van Lambertus van de Wiel en Cornelia de Beer. Cor nelia, dochter van Martinus Pulles en Jo hanna Laros. Petronella, dochter van Johannes Koenraad en Johanna Maria Wit lox. Petronella, dochter van Wouter Klerks en Maria Verdijk. Cornelia, doch ter van Petrus Brok en Helena van Esch. OVERLEDEN: Bartholomeus van Huiten, 1 m. WAALWIJK, 1 Aug. De handel ter veemarkt was weer tamelijk vlug. Kalfkoeien golden fll>5.— f275. Kalfvaarzen f 135.—a f195.—bij redelijken aanvoer. Jonge varkens f7.— a f 13,25. Ter botermarkt aangevoerd 301 KG van f 1,19 a fl,49 per KG. Eieren f3.a f4.per 100 stuks. De lederhandel was bij eenigen omzet in prima waar zoowel als meer afwijkende soorten wel zoo geanimeerd. De prijzen blijven echter laag voor de midden en in ferieure soorten, terwijl eerste qualiteiten ook in overleder betere prijzen kunnen bedingen. De Inlandsche huidenmarkt is ook iets beter gestemd. Inlandsche schors blijft gevraagd tegen ferme prijzen. De aanvoer in onze haven is in vollen gang. AMSTERDAM, I Aug. Bericht van de makelaars BROUWER ANCHER en DORDREGTER. Huiden. Van de inschrijving op 31 Juli werd opgehouden: No 517, 24-5 Oost-Indische buffel. Verder werden afgedaan ex inschrijving 15 Juli: No 431, 45 Oost-Indische buffel. Ex //Prins vau Oranje/' 219 Oost-Indische runder. 35 352 Ex //Merapi." 412 Oost-Indische runder. De a.s. inschrijving op 5 Augustus 1890 bestaat uit: 14780 Oost—Indische runder 6137 buffel 30 paarden 1027 buffelhoorns. ^9 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Zondag 1.1. verschafte de liedertafel //Cecilia'» alhier aan een talrijk publiek eenen aangenamen morgen. Hoewel nog jeugdig in haar bestaan deden de vorige concerten reeds vermoeden welke kracht er in die vereeniging schuilde, en kon men met recht op iets degelijks hopen. Was dus de verwachting groot, ten vólle werd zij beantwoord. In Ossian, koor met duo, gaf het eerste blijken van flinke studie, terwijl in Genoveva van Bra bant de tenor de bewondering afdwong van ieder een. Zuiver en helder, de heer Jan van Bladel, de gevoelvolle woorden dezer door ons alle bekende -eschiedenis. Voordracht en klankgehalte geven e heer van Bladel het recht zich als solist te beschouwen. Die Betende, op prachtige wijze door het koor ten gehoore gebracht, werd ook op schitterende wijze geaccompagneerd. De pianist trouwens heeft reeds zijn sporen verdient. Jammer dat hij zich zoo weinig in het openbaar laat hooren. Vergeet uw arme broeders niet! ware dit op een liefdadigheids concert gezongen, het had het hart en de beurs geopend zelfs van den liardvochtig- sten. Hoe krachtig en indrukwekkend waren die tonen, hoe forsch en vol die klank. Zuiver en liefelijk klonk tot slot het bekende Om hoog van Heinze. Eere de vereeniging die in zoon kort tijdsbestek zulk een hoog standpunt op mu zikaal gebied heeft ingenomen. Wij wenschen haar moed, steun en ijver toe om te volharden. EEN KUNSTVRIEND. GEVRAAGD bij groote partijen, billijkste prijzen; prima qualiteit geen vereischte. Aanbiedingen motto //Schoenwerk/ bureau dezer Courant.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2